Αποστολέας Θέμα: -  (Αναγνώστηκε 3237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
-
« στις: 10/05/13, 01:49 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/18, 20:16 από ---- »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Καλώς ήρθες.
1) Δεν είναι δύσκολο να κουβαλάς ακόμη και μία ηλεκτρική κιθάρα με ένα μικρό ενισχυτάκι που παίρνει μπαταρίες. Το μόνο που θα σε δυσκόλευε σε κάποιες φάσεις είναι αν ήθελες π.χ. να το τροφοδοτείς με ρεύμα πρίζας. Σίγουρα υπάρχει ποικιλία από γαλαζιότατες ηλεκτρικές κιθάρες, στα χρήματα που ψάχνεις. Σου δίνω και αυτή την επιλογή γιατί παίζει μεγάλο ρόλο τι μουσική θέλεις να παίζεις. Το καλό με την ηλεκτρική είναι ότι αν και μεταλλικές οι χορδές της, με ένα σωστό setup από το μάστορα, έχει πολύ μαλακές χορδές για έναν πρωτάρη. Έαν πας βέβαια να παίξεις χωρίς ενισχυτή σε χώρο με λίγη φασαρία μπορεί να μην ακούς ούτε και εσύ τι παίζεις.
2) Η ακουστική και η κλασσική παίζουν χωρίς ενισχυτή. Γι' αυτό βλέπεις ας πούμε ότι είναι σαν ένα μεγάλο κουτί με μια τρύπα (ηχείο), έτσι όταν χτυπάς τη χορδή ακούγεται ο ήχος δυνατά χωρίς ενισχυτή. Μπορείς όμως είτε με μικρόφωνο, είτε με προενίσχυση να τις συνδέσεις σε ένα ενισχυτή για έξτρα volume και effects. Ακόμη και χωρίς ενισχυτή, έαν παίζεις στο διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας, μπορεί άνετα να σε ακούει όλη η πολυκατοικία. Πέρα από λοιπές κατασκευαστικές διαφορές μεταξύ κλασσικής και ακουστικής οι βασικότερες είναι η διαφορά στον ήχο τους και στις χορδές τους. Η κλασσική βγάζει γλυκό μελό ήχο, ενώ η ακουστική μεταλλικό πιο οξύ. Η κλασσική έχει χορδές κυρίως από πλαστικό σαν πετονιά, είναι πολύ πιο φιλικές και μαλακές στο πάτημα, από ότι σε μια ακουστική. Βοηθάει πολύ έναν πρωτάρη να παίξει. Αντίθετα η ακουστική, θέλει πολύ περισσότερο παίδεμα, μέχρι να καταφέρεις να βγάλεις καθαρό και ακέραιο ήχο σε συγχορδίες λόγω της σκληρότητας των χορδών.
Τα χρώματα που ψάχνεις, ιδιαίτερα για ελληνικά μαγαζιά, είναι μάλλον πολύ παιδεψιάρικα. Και το πιο δύσκολο, να συνδιάσεις το χρώμα που ψάχνεις σε ποιότητα τιμής 300ευρώ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Κατ'αρχας η ακουστικη δε χρειαζεται ενισχυτη,εκτος αν  παρεις ηλεκτρακουστικη που παιζει και με ενισχυτη και χωρις. Πες μας τι θες να παιζεις! Δηλαδη θες να μαθεις σοβαρα κιθαρα η απλα να παιζεις ακορντα και να τραγουδας για την παρεα κλπ?
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Ηλεκτρα μου, μαλλον δεν εχεις ξεκαθαρισει τι κιθαρα θελεις. ;) :)
Δες τα παρακατω βιδεα και πες πια απο ολες προτιμας.
(Το χρωμα αστο για μετα)









Απο τις 3ς παραπανω παραθεσεις ΜΟΝΟ η 3η κιθαρα χρειαζεται ενισχυτη για να ακουστει.Οι 2 πρωτες (κλασικη και ακουστικη) ΔΕΝ χρειαζονται τπτ περισσοτερο απο τα δακτυλα/πενα σου  ;D .


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Όπως σου είπα παραπάνω, αν παίζεις ακουστική δίχως ενισχυτή και παίζεις σε ένα διαμέρισμα, θα σε ακούει ολόκληρη η πολυκατοικία, οπότε είναι λίγο δύσκολο να μην ακούς τι παίζεις, ακόμη κι αν υπάρχει θόρυβος. Για να βάλεις ακουστικά όμως και να ακούς την ακουστική σου, απομονωνόντας οποιοδήποτε εξωτερικό θόρυβο, γιατί εσύ ας πούμε μπορεί να θέλεις να ακούς μόνο την ακουστική κιθάρα σου και τίποτα άλλο, θα πρέπει πρώτον να αγοράσεις ήλεκτρο-ακουστική, η οποία έχει επάνω δική της προενίσχυση και να συνδέσεις την προενίσχυση είτε με έναν ενισχυτή είτε με μία κάρτα ήχου υπολογιστή και σε ένα από τα 2 τελευταία να συνδέσεις τα ακουστικά σου. Στη περίπτωση του υπολογιστή θα χρειαστεί να κάνεις και κάποιες ρυθμίσεις.
Δες τους μικρούς που ξεκινάνε από 25ευρώ και είναι από 1-3watt -->> http://www.skroutz.gr/c/350/instuments_amplifiers.html?from=catspan&keyphrase=enisxites+kitharas
Αυτό όμως εφόσον σκεφτόσουν για ηλεκτρική κιθάρα, διότι για ακουστική - ηλεκτρακουστική, δε χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.
Απλή μελωδία χοντρικά είναι, όταν παίζεις ας πούμε μία μία νότα ξεχωριστά με κάποιο μέτρο και ρυθμό όπως πχ αν καθόσουνα να παίξεις στη κιθάρα το φεγγαράκι μου λαμπρό. Αυτή είναι μια όσο πιο απλή μελωδία γίνεται.

Τα ακκόρντα, συγχορδίες ή chords είναι όταν πιάνεις με τα δάχτυλά σου 3-4 νότες που ταιριάζουν για κάποιους λόγους αρμονικά και τις χτυπάς με ρυθμό όλες μαζί και μετά πας σε ένα άλλο τέτοιο σχήμα και συνήθως με αυτές ακολουθείς μια απλή μελωδία πχ το φεγγαράκι μου λαμπρό και το εμπλουτίζεις ηχητικά.
(μία συγχορδία - chord)
  (ακολουθία από πολλές συγχορδίες - chord progression )
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr