Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω polyeffe  (Αναγνώστηκε 5958 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ριξε μια πενια να πανε τα φαρμακια κατω
    • Προφίλ
Ψάχνω polyeffe
« στις: 01/02/03, 20:59 »
re paides psaxno gia polieffe. kateliksa sto zoom 707II kai se ena boss nomizo to gt-5htan . ti mou proteinete?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/03, 17:04 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
...να χωράει κάπου ο πόνος τις νύχτες όταν μένω μόνος τις σιωπές μου να μετράω να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες θα 'μαι κοντά σου όταν με θες.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #1 στις: 01/02/03, 23:18 »
Υπαρχουν πολλα ποστ με πληροφοριες για τα πεταλια που ζητας..διαβασε τα να δεις πιο σε βολευει καλυτερα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #2 στις: 14/05/03, 15:42 »
ASUZHTHTI BOSS. H ZOOM EINAI THS PLAKAS.......EIXA POLYEFFE KAI TWN DUO ETAIREIWN PALIA KAI EINAI H MERA ME TH NUXTA

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #3 στις: 19/09/03, 23:17 »
dokimase to V AMP-2.Exei kapou sta 200 euro an thymamai kala
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #4 στις: 23/09/03, 10:40 »
 Η Zoom ειναι καλη αλλα σε ποσα πανω των 400 Ευρω. Και βεβαια να ξερεις οτι "οτι πληρωνεις παιρνεις"...

Το Pandora ειναι επισης κορυφαιο αλλα δεν ειναι σε μορφη "πεταλι" οποτε δεν κανει για live...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος geonahta

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε...2ημίτονα και μετά βιμπράτο
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #5 στις: 23/09/03, 13:21 »
Line6, Pod Xt Με διαφορά το πιο ποιοτικό και εξελιγμένο σύστημα προσομοίωσης ενισχυτών, παραμορφώσεων, και των συνδυασμών τους...μόνο που έχει κάπου 450€ στην Γερμανία.. Στην Ελλάδα δεν γνωρίζω ... (βάλε κάπου 100€ στα σίγουρα παραπάνω).

V-Amp2Η αντιγραφή του Pod από την Γερμανική εταιρεία Behringer. Καλές προσομοιώσεις ενισχυτών και εφέ. Στην Γερμανία το βρίσκεις κάπου 150€. Κάπου άκουσα για 200 στην Ελλάδα?
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw9_artikel-147190.html

Έχω το V-amp2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητά του. Αν έβρισκα βέβαια ενα 500άρικο στον δρόμο, θα το έδινα για το pod xt... Είναι ακόμα καλύτερο, ειδικά στα εφέ..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #6 στις: 24/09/03, 12:15 »
Ρε geonahta, να κανω μια ερωτηση...

Εχω δει το V-amp2 και φαινεται καλο αλλα τι εφφε εχει???

Ψαχνω για ενα πολυεφφε, το αmp-simulation μου ειναι αδιαφορο, που να εχει καλη ποιοτητα εφφε και τα βασικα, δηλ.

Distortion
Chorus
Reverb
Phaser
Delay

Η τιμη θυμαμαι οτι ειναι καλη (300 Eυρω) και εχει κανα δυο set καλων ηχων (συγκεκριμενα με ενδιαφερει του Smolski) αλλα δεν ειμαι σιγουρος...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #7 στις: 24/09/03, 12:55 »
Arg0,

έχω το V-AMP2 και πέρα από τα set που έχει πάνω του "μανίσια" και είνα αρκετά καλά, μπορείς πολύ εύκολα να πειραματιστείς, ιδίως μέσω του software.

Όπως έγραψε και ο geonatha, το V-AMP 2 κάνει στη Γερμανία 145 - 160 Ευρώ, αλλά δεν θα σου το πρότεινα για live επειδή εισάγει μία καθυστέρηση 1-2 δευτερολέπτων όταν αλλάζεις preset.

Πάντως όλα τα εφφέ που έγραψες τα έχει, όπως και συνδυασμούς τους. To reverb ρυθμίζεται ξεχωριστά.

To amp-simulation ίσως σου φανεί χρήσιμο αν κάνεις ηχογραφήσεις.

@giannis:
έχω το zoom 707 και ο ήχος του είναι αρκετά "τεχνητός", "κομπιουτερίστικος"... Μεταξύ Boss και Ζοοm, Βοss σίγουρα...


Αυτά,
καλή επιλογή
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος geonahta

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε...2ημίτονα και μετά βιμπράτο
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #8 στις: 24/09/03, 13:38 »
   φίλε Arg0,
   όπως έγραψε ήδη και ο Gant το V-amp2 έχει ήδη τα εφέ που ζητάς. Μόνο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις 2-3 πράγματα..

   Το Distortion ΔΕΝ είναι εφέ.. Είναι παραμόρφωση.. Θα μου πεις, τι διαφορά έχει? Τόσα πεταλάκια έχουν κάνει πλέον αν σκεφτόμαστε και την παραμόρφωση σαν εφέ.. Μόνο που δεν ξεκίνησε έτσι. Το distortion είναι η φυσική παραμόρφωση που δημιουργείται στον ήχο όταν παίζεις με έναν καλό ενισχυτή πολύ δυνατά..(ή όταν τον υπεροδηγείς στην προενίσχυσή του..overdrive) Όπως καταλαβαίνεις το τι θα ακούσεις σαν παραμόρφωση, κανονικά εξαρτάται από την ποιότητα και χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου. (λάμπρες, τρανζίστορ, watt, ηχείο κλπ)
   Έτσι όταν ακούς τον Slash να κάνει την LP του να ουρλιάζει, δεν είναι αποτέλεσμα κάποιου πεταλιού. Απλά ο marshall jcm800 με τις λάμπες που χρησιμοποιεί παράγει τον συγκερκιμένο ήχο. Ή όταν ακούς διάφορα μέταλ συγκροτήματα να δημιουργούν βαβούρα, το ίδιο ισχύει με τους αντίστοιχους ενισχυτές. Πολλές εταιρείες λοιπόν στην προσπάθεια να φτιάξουν αυτόν τον ήχο, έβγαλαν πεταλάκια που προσομοιώνουν αναλογικά την συμπεριφορά του ακριβότερου ενισχυτή όταν οδηγείται στα όρια. Μάλιστα κάποια έχουν χαρακτηριστικό ήχο (tubescreamer, fuzz) και έχουν γίνει από μόνα τους standards.
   Όταν λοιπόν λες ότι δεν σε ενδιαφέρει το στάδιο της προσομοίωσης ενισχυτών, μήπως πρέπει να το αναθεωρήσεις? Οι 32 ενισχυτές που έχει το v-amp2 είναι πραγματικά πολύ κοντά στον ορισμό "βάλε_παραμόρφωση" όπως τον εννοούμε γενικά. Με λίγα λόγια, έχει καλές παραμορφώσεις, και μάλιστα όχι μία.. αλλά 32!

Τα Chorus, Phaser, Delay είναι εκεί στο v-amp2 και αυτά ρυθμιζόμενα.

Το Reverb είναι πάλι άλλη ιστορία. Είναι αντίστοιχα η προσομοίωση των αντιηχήσεων (τόσο από τον περιβάλλον χώρο, όσο και από αναδράσεις ενισχυτή, ηχείου, λαμπών κλπ). Καλά τα πάει και εδώ με διάφορους τύπους και ρυθμιζόμενη διάρκεια. Μπορώ να πω ότι σε σχέση με τα reverb που βρίσκεις στην μεσαία κατηγορία (built in σε ενισχυτές ή όχι) είναι πολύ κοντά.

Τώρα θα σου έλεγα να πας να το δοκιμάσεις σε ένα κατάστημα. Πάρε μαζί σου ακουστικά για να μπορείς να το εκτιμήσεις ανεξάρτητα από τον τελικό που θα στο συνδέσουν εκεί. (Το v-amp δεν είναι φτιαγμένο για να παίζει σε ενισχυτή κιθάρας..)

Μπορείς να μπεις και εδώ και να ακούσεις μερικά demos.
http://www.v-amp.com/3_showroom/3_showroom.cfm?mid=3

Όλα τα παραπάνω τα κάνει και το POD xt μόνο που τα κάνει καλύτερα και περισσότερα (40+ διαφορετικά πετάλια έχει!). Κάνει και 500€ όμως στο εξωτερικό..

Αυτά! Ότι θέλεις άλλο ρώτησέ μας!

ΥΓ. Τώρα τελευταία ψήνομαι να πάρω το POD xt.. Αν ενδιαφέρεται κανείς για ένα V-amp2 ας ρίξει κανένα μήνυμα!  Μην το αφήσω να σκονίζεται! =)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:polieffe?
« Απάντηση #9 στις: 24/09/03, 13:46 »
Εγω εχω μια Zoom GFX8...Κανει γυρω στα 400 ευρά και ειμαι πολύ ικανοποιημένος.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #10 στις: 24/09/03, 13:56 »
  Να κανω μια ερωτηση προς αυτους που εχουν το V-AMP 2!Απο ποιο σαιτ μπορω να κατεβασω ηχους για να τους προσθεσω στο πολυεφφε?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #11 στις: 24/09/03, 14:12 »
geonahta:

Ευχαριστω για την διευκρινηση, αν και ξερω τι εστι παραμορφωση απλα το τοποθετω μεσα στα εφφε διοτι απλουστευει την συζητηση. Μαλλον ομως τελικα δεν μου κανει, κυριως λογο live.

Δεν ψαχνω προσομοιωση ενισχυτη διοτι ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος με τον δικο μου (Laney TF-50).

Gant:

Τhanks κι εσενα για το info... Παραδοξως εδωσες απαντησεις σε ερωτησεις που δεν ειχα κανει ακομα και σκοπευα να ρωτησω... ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:polieffe?
« Απάντηση #12 στις: 24/09/03, 15:52 »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/05, 14:06
από guitarlover
0 Απαντήσεις
1587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/07, 11:46
από R21
9 Απαντήσεις
17317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
1 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/07, 02:18
από schizm
0 Απαντήσεις
1545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 19:38
από penoktonos
3 Απαντήσεις
2786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 17:30
από Σκίρων
41 Απαντήσεις
18808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/08, 01:33
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 23:50
από 7
21 Απαντήσεις
6761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 17:56
από Como Esta Loco
3 Απαντήσεις
3068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 09:05
από Pandemonium