Αποστολέας Θέμα: Κάραλης, Καράλης ή Καραλής;  (Αναγνώστηκε 12511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stathispap

  • Επισκέπτης
Κάραλης, Καράλης ή Καραλής;
« στις: 03/04/03, 20:57 »
Εχω ενα πολυ μεγαλο προβλημα που προεκυψε απο το τιποτα... Προκειται για εναν μουσικο, τον Καραλη...

Κατ' αρχας πού τονιζεται? Κάραλης ή Καραλής?? επειτα σχετικα με το ονομα του... Αλλου το βλεπω Κωστας αλλου Γιαννης...

Και κατι αλλο βασικο... Σας θυμιζω 2 τραγουδια:

1) "Με τελειωσες" (κι ας γινομουνα για σενα μια ζωη θυσια)
Ενα τραγουδι που εγω χαρακτηριζω "λαϊκουρα", που δεν μου αρεσει το επιπεδο του και που γενικα ανηκει σε μια κατηγορια τραγουδιων που για δικους μου λογους απεχθανομαι

2) "Σπασμενο καραβι" (να'μαι περα μακρυααααααααα)
Ενα τραγουδι πραγματικα καταπληκτικο, που με συγκινει πολυ καθε φορα που το ακουω... Το εχω κατεβασει σε εκτελεση Μπαση αλλα και σε εκτελεση Καραλη...

Ειναι δυνατον αυτα τα δυο τραγουδια να ανηκουν στον ιδιο μουσικο? Λιγο περιεργο μου φαινεται... Τελικα μηπως ο Γιαννης Κάραλής και ο Κωστας Κάραλής ειναι διαφορετικα προσωπα? Και εκεινος ο μουσατος μαλλιας που ειδα μια φορα στην τηλεοραση και ειναι αδερφος μιας τραγουδιστριας (Ελπιδα νομιζω πως την λενε) ποιος ειναι??


Σας παρακαλω δωστε μου μερικες διευκρινησεις γιατι κοντευω να τρελαθω...  ???  :(  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/03, 18:12 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω πως το "Σπασμένο καράβι" στην πρώτη ηχογράφηση έγινε με τον Κώστα Καράλη.
Τώρα για το "Με τελείωσες" δεν μπορώ να σου πώ,πάντως το πρώτο τραγούδι,εάν πας στο deltaclub στη συλλογή που έχει με τραγούδια του Γ.Σπανού το έχει "Κώστας Καράλης".

Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση, ή μάλλον τη βεβαιότητα, ότι πρόκειται για δύο διαφορετικά πρόσωπα.  Ο Κώστας Καράλης είναι ο μουσάτος τραγουδιστής που έχει πει το "Σπασμένο καράβι", την "Άννα", τον "Ιδανικό και ανάξιο εραστή" του Καββαδία, καθώς και το πολύ καλό "Της Χαλιμάς τα παραμύθια" του Δημήτρη Ιατρόπουλου.  Ο Γιάννης Καραλής είναι συνθέτης (ο θεός να τον κάνει δηλαδή...) υπεύθυνος για τις λαϊκούρες τύπου Στανίση, Δάντη, Γιαγκούση κλπ.

Αν έχω κάνει λάθος στον τονισμό των ονομάτων ας με διορθώσει κάποιος...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/03, 21:41 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος pan-pan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
           Φιλε stathispap , πραγματι ειναι διαφορετικα προσωπα. Ο Κωστας Καράλης ειναι ενας σπουδαιος, κατα τη γνωμη μου, τραγουδιστης ο οποιος εχει τραγουδησει ,μεταξυ αλλων, και το Σπασμενο Καραβι και πραγματι ειναι αδελφος της Ελπιδας. Ισως να εισαι αρκετα νεος γιαυτο και δεν τον γνωριζεις μιας και η καριερα του αρχισε την δεκαετια του 60 (Νεο Κυμα).
           Ο Γιαννης Καραλης ειναι ενας εμπορικος συνθετης που και αυτος εχει γραψει αρκετα καλα τραγουδια για τους λατρεις του ειδους βεβαια (Αρκετες απο τις "επιτυχιες" του Δαντη ειναι συνθεσεις δικες του.)
...τοσος πονος, τοση ζωη ,πηγαν στην Αβυσσο
για ενα πουκαμισο αδειανο, για μιαν Ελενη.

stathispap

  • Επισκέπτης
Επιτελους φως!!! Αυτος ο τονισμος θα μας φαει... Ειχα υπ'οψιν μου το Κάραλης και το Καραλής... Τωρα μας προέκυψε και Καράλης... Ευτυχως που το επωνυμο ειναι τρισυλλαβο και στην Ελληνικη γλωσσα μονο τα φωνηεντα τονιζονται  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΒασίληςΔ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Ωραία που 'ναι την αυγή, όταν γλυκοχαράζει...
    • Προφίλ
Το θέμα ποιος είναι ποιος έχει λυθεί και αυτά που αναφέρουν τα παιδιά είναι σωστά.
Ωστόσο, μια άσχετη παρατήρηση

1) "Με τελειωσες" (κι ας γινομουνα για σενα μια ζωη θυσια)
Ενα τραγουδι που εγω χαρακτηριζω "λαϊκουρα", που δεν μου αρεσει το επιπεδο του και που γενικα ανηκει σε μια κατηγορια τραγουδιων που για δικους μου λογους απεχθανομαι


Συμφωνώ πως τα τραγούδια του Καραλή είναι για τα μπάζα.

Το "με τελείωσες" το έχει πει και ο Νταλάρας σε μια διασκευή δικιά του που είναι μοναδική. Τόσο ενορχηστρωτικά, όσο και ερμηνευτικά το τραγούδι έχει απογειωθεί. Μπορεί να σας φανεί περίεργο, αλλά το θεωρώ μία από τις καλύτερες στιγμές του Νταλάρα. Το δε ούτι που παίζει ο ίδιος, καταλυτικό.
"Στη φωτιά, ρίχνω όλα τα ταμένα
όνειρα, πάρτε με μαζί κι εμένα
να χαθώ σε τραγούδια περασμένα
κάπου εκεί, όσα έχω χρεωμένα ζω..."

Αποσυνδεδεμένος tri

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλό ταξίδι, μάγκες.
    • Προφίλ
Mε απόλυτη σιγουριά ο τραγουδιστής που έχει πράγματι τραγουδήσει το "Σπασμένο καράβι" σε πρώτη εκτέλεση, είναι ο Κώστας Καράλης. (Μεγάλος Δίσκος περί το 1975-1976) του Γιάννη Σπανού με τίτλο "Τρίτη Ανθολογία", (μελοποιημένα ποιήματα διαφόρων ποιητών), με ερμηνευτές τον Κώστα Καράλη και την Αρλέττα.  Επομένως Καράλης και όχι Κάραλης, ούτε Καραλής.
Τον άλλον το κύριο τον λαϊκό δεν έχω την τιμή να τον γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το θέμα έχει απαντηθεί πλήρως .

stathispap

  • Επισκέπτης
Σας ευχαριστω παρα πολυ!!! Κοντευα να τρελαθω :P Ηξερα οτι μονο εδω μεσα μπορουσα να βρω την απαντηση! Να'στε καλα και keep on the good work!

Αποσυνδεδεμένος Νατάσα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.
    • Προφίλ

...keep on ...

Κατ'αρχην, να πω οτι, χαιρομαι stathispap που βρηκες την απαντηση που ζητουσες. Οντως, στο kithara.gr βρισκεις απιιιιστευτα πραγματα!
Χωρις καμια-μα καμια διαθεση να σε θιξω κατα οποιονδηποτε τροπο, "δανειζομαι" την παραπανω φραση σου, για να ρωτησω τους παλιοτερους, αν τους θυμιζει κατι ;)

stathispap

  • Επισκέπτης
Παράθεση
Παράθεση από: Νατάσα

Χωρις [b
καμια-μα καμια[/b] διαθεση να σε θιξω κατα οποιονδηποτε τροπο, "δανειζομαι" την παραπανω φραση σου, για να ρωτησω τους παλιοτερους, αν τους θυμιζει κατι ;)



Εξηγησε μου ομως, γιατι θα επρεπε να θιχτω???

Αποσυνδεδεμένος Νατάσα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.
    • Προφίλ
Stahispap>>Επειδη δανειστηκα φραση απο το μηνυμα σου, φιλε μου. Για κανενα αλλο λογο. :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ

...keep on the good work!


Ναι, εμένα κάτι μου θυμίζει... ;) ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Νατάσα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.
    • Προφίλ
Απολλων, χαιρομαι που συμφωνεις! Αααχχχ... περασμενα μεγαλεια.. Πανε οι εποχες που διασκεδαζαμε..  ;D ;D
Τι να κανει τωρα αυτη η ψυχη;; Ας ειμαστε μακρια κι αγαπημενοι ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ

Απολλων, χαιρομαι που συμφωνεις! Αααχχχ... περασμενα μεγαλεια.. Πανε οι εποχες που διασκεδαζαμε..  ;D ;D
Τι να κανει τωρα αυτη η ψυχη;; Ας ειμαστε μακρια κι αγαπημενοι ;D ;D


Έχεις δίκιο Νατάσα.  Εξαφανίστηκε ο Μάριος, χάσαμε και τον Κούκου και μία ή δύο άλλες ψυχές στις οποίες εγώ στήριζα τις ελπίδες μου έχουν σιωπήσει τελευταία.  Η ψυχαγωγική αξία του site έχει υπονομευθεί σοβαρά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Einai gegonos...parasovarepsan ta pragmata! ::)

Kanw ekklhsh stous gnwrizontes ton Koukou na ton kalesoun gia diapragmateyseis!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Οχι τον Κουκου βρε παιδιά ,φτάνει ..........μας είχε πρήξει καποτε .....

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, εγώ (θα με θυμάστε ΄καλύτερα με μια εικόνα του κακοφονίξ που χάθηκε καπου στον κυβερνοχώρο εν τω μεταξύ,) και ο Μάριος, εξαφανιστίκαμε για ένα και μοναδικό λόγο: ΔΙΑΒΑΣΜΑ!  , όσο φλώρικο και αν φαίνεται,  :-X αφού προετοιμαζόμαστε για πανελλήνιες, κάνουμε φροντιστήρια 9 ώρες την εβδομάδα, και διαβάζουμε κανα 3ωρο τη μέρα, οπότε ούτε για κατούρημα χρόνος  :-[ :'(.
Α, επειδή απόλλων  ανέφερες ότι σε κάποιους στήριζες τις ελπίδες σου, δράττομαι της ευκαιρίας να ζητήσω συγνώμη από τους παλιούς της παρέας, γιατί κάποτε υποσχέθηκα να φανώ αντάξιος του κούκου στο πρήξιμο και τις μαλ***ίες, αλλά δεν τα κατάφερα, λόγω εξωγενών παραγόντων.........αχ, παλιοί καλοί καιροί....... :'( :'(
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος eleftheria

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κάραλης, Καράλης ή Καραλής;
« Απάντηση #18 στις: 15/02/05, 23:03 »
Νομίζω το θέμα είναι αρκετά παλιό αλλα εγώ τώρα το είδα.. ???
Θέλω απλώς να προσθέσω πως υπάρχει και ο Γιάννης Καραλής ο οποίος είναι μέλος της θεατρικής ομάδας Σπείρα-Σπείρα και είναι ο λαϊκός της ομάδας.Δεν έχει καμία σχέση με αυτούς που αναφέρετε παραπάνω.Αυτός είναι πολύ καλός.Δεν είναι διαφήμιση,απλώς το αναφέρω.
γειά χαρά σε όλους
eleftheria

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Mε απόλυτη σιγουριά ο τραγουδιστής που έχει πράγματι τραγουδήσει το "Σπασμένο καράβι" σε πρώτη εκτέλεση, είναι ο Κώστας Καράλης. (Μεγάλος Δίσκος περί το 1975-1976) του Γιάννη Σπανού με τίτλο "Τρίτη Ανθολογία", (μελοποιημένα ποιήματα διαφόρων ποιητών), με ερμηνευτές τον Κώστα Καράλη και την Αρλέττα.  Επομένως Καράλης και όχι Κάραλης, ούτε Καραλής.
Τον άλλον το κύριο τον λαϊκό δεν έχω την τιμή να τον γνωρίζω.

πράγματι ο Κώστας Καράλης είναι η φωνή που ακούγεται στην Τρίτη Ανθολογία του Σπανού (1975) , και μάλιστα πρόκειται για κιθαρίστα τον Κώστα Καραγιαννόπουλο.
Ο Γιάννης Καραλής, είναι αυτός που έγραψε το γνωστό "Πάει η αγάπη μου", που τραγούδησε ο Δάντης/Τσανακλίδου/Πρωτοψάλτη...
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Έχω την εντύπωση, ή μάλλον τη βεβαιότητα, ότι πρόκειται για δύο διαφορετικά πρόσωπα.  Ο Κώστας Καράλης είναι ο μουσάτος τραγουδιστής που έχει πει το "Σπασμένο καράβι", την "Άννα", τον "Ιδανικό και ανάξιο εραστή" του Καββαδία, καθώς και το πολύ καλό "Της Χαλιμάς τα παραμύθια" του Δημήτρη Ιατρόπουλου.  Ο Γιάννης Καραλής είναι συνθέτης (ο θεός να τον κάνει δηλαδή...) υπεύθυνος για τις λαϊκούρες τύπου Στανίση, Δάντη, Γιαγκούση κλπ.

Αν έχω κάνει λάθος στον τονισμό των ονομάτων ας με διορθώσει κάποιος...




100% δίκιο. Και μάλιστα ο "συνθέτης" είναι ετεροθαλής αδελφός της Ελπίδας.
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος filip72

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κάραλης, Καράλης ή Καραλής;
« Απάντηση #21 στις: 05/11/06, 13:19 »
Γεια σου. Με λένε φίλιππα είμαι καινούριο μέλος και διάβασα την ερώτησή σου.
Είμαι συλλέκτης ελληνικής μουσικής (απο ρετρό μέχρι... παπακωνσταντίνου) ¨ολα τα είδη έχουνε καλά κομμάτια ακόμα και τα λαϊκά όπως το με τελείωσες (απλά οι πιό λαϊκοί άνθρωποι έχουν φτωχότερο λεξιλόγιο χωρίς όμως να υσρερούν σε συναίσθημα. Απ' ότι παρατηρώ, τα λαικά τραγουδια αναζητούνε ένα επιπεδο καύτερο και τα έντεχνα αναζητούν την αλητεία ο καθένας ψάχνει αυτό που του λείπει πιστεύω και το εκφράζει αυτό μέσω των τραγουδίών του).
Βάλε σε αντιπαράθεση το με τελείωσες και το χριστινιώ της καίτης χωματά ο ένας περιγράφει με όχι κομψό τρόπο μια αγάπη που της έδωσε τα πάντα και τον πρόδωσε, και το άλλο 12 αγόρια που απήγαγαν ένα 12χρονο κοριτσάκι το πήγαν με τη βάρκα στα ανοιχτά και.. τι του εκαναν εκεί .. το αφήνει να εννοηθεί το ίδιο το τραγούδι αν το παρατηρήσεις.
Τότε αυτά δε συνέβαιναν ούτε κατα διάννοια, αλλά το τραγούδι αυτό εξέφραζε αυσηχία δικαιολογημένη γιατι σήμερα τέτοια άτομα υπάρχουν ένα σωρό και ειδικα στα σχολεία.. το έλα να δείς
Οπότε καύτερο βρίσκω να επικεντρονώμαστε στην ουσία του τραγουδιού για να δολυμε αν αξίζει. παρά στον τρόπο έκφρασης που πολλές φορες είναι φτωχός λόγω αγραματοσύνης και στην πράξη αναζητα ιδανικά που έχουμε χάσει

 - Όσο για το ερώτημά σου για τον καραλη και το σπασμένο καράβι, είναι Κώστας Καράλης το καλλιτεχνικό του και το κανονικό του Κώστας Κραγιαννόπουλος γεννήθηκε στις 4-2-1947 και είναι αδελφός της ελπίδας όντως
Έχω καί το σπασμένο καράβι με τον καράλη καθώς και πολλά άλλα τραγούδια του καί της ελπίδας
Άμα θέλεις επικοινώνησε μαζί μου στο   (κολλησε και δε υρνάει στα αγγλικά) filip72@otenet.gr να σου στείλω το σάσμένο καράβι καθώς και άλλα και να μου στείλεις κι εσύ (να κάνουμε ανταλλαγή)
Πιστεύω να σου έλυσα την απορία σου για τον Καράλη και πιστεύω να τα πούμε πάλι