Αποστολέας Θέμα: Καταλληλότερος τρόπος να βγάλεις distortion σε ένα clean amp?  (Αναγνώστηκε 10582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Η λύση λέγεται RIVERA.......

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Mπορείς να είσαι πιό συγκεκριμένος?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μαλλον ενοει πως με εναν τετοιο θα εχεις κιαι τα καθαρα του φεντερ (την εχει αγορασει και η φεντερ αν δεν κανω λαθος), και ποιοτικα βρωμικα, τωρα για πιο μοντελο ενοει δεν μπορω να βοηθισω.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδια, πολλη κουβεντα γινεται με αυτο το μηχανημα, αλλα γιατι οσα βιντεακια εχω δει απο αυτο μου φαινοντε απαραδεκτα?! Θεμα γουστου ειναι, ή οι χρηστες του δεν ξερουν να φτιαξουν ενα καλο βιντεο?  ???


   Εγω φιλε Jezus περα απο το hype του πραγματος πηγα κ το δοκιμασα σε εναν φιλο περιμενοντας να ακουσω την γνωστη ψηφιακουρα με τα μπζζζζ κλπ κλπ! Ξεκινοντας απο ενα αδειο patch εβαλα amp - delay - reverb κ πειραξα λιγο τα settings του amp. Ο ηχος ηταν φοβερος πραγματικα , ειχε ογκο , χρεια κ δυναμικες οπως ενας λαμπατος ! Επειδη εβγαινε απο καμπινα κιθαρας δεν εβαλα cab sim. Τα εφε ηταν απλα τελεια!!! Μονο κ μονο γι αυτα αξιζει τα λεφτα του. Ναα σου πω πως ειμαι οπαδος της λαμπας  , DIYer k πριν ενα μηνα παρελαβα τον τελευταιο μου λαμπατο Koch twintone (πραγματικα φοβερος ενισχυτης) κ εχω αλλους 7 με 8 ( to  GAS σε ολο του το μεγαλειο). Ηταν αναμενομενο να συμβει εδω που τα λεμε , ειδικα το axe fx αποτι ξερω χρησημοποιει τον ποιο ισχυρο DSP για την επεξεργασια του ηχου. Κ σε αυτο το επιπεδο χρειαζεται αρκετη υπολογιστικη ισχυ για να τρεξουν οι αλγοριθμοι ( φυσικα μαθηματικα μοντελα ηχητικης συμπεριφορας). Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ( εμενα δεν μου αρεσει για να ειμαι ειλικρινης :D :D :D :D) η πιστοτητα της αναπαραγωγης αρκετων γνωστων amp εχει φτασει σε πολυ υψηλο επιπεδο , τετοιο που τυχον διαφορες να ειναι δυσκολα ανιχνευσιμες! Το ωραιο ειναι πως γινονται πολυ συχνα ( σχεδον ανα μηνα ) firmware update που βελτιωνουν  συνεχως τo μηχανημα.
   Το ''εγκλημα'' το εκανα , το παρειγγειλα , σε καμμια 7μαδα υπολογιζω να το εχω κ θα τα πουμε εκτενεστερα! Ο συμφορουμιτης μας εξαλου Johnie Darko που εχει gραψει γι αυτο ειναι καταλληλοτερος να ενημερωσει!

Απο βιντεακια για δες εδω


http://www.g66.eu/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=28&Itemid=136
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λαμπα fender καθαρο καναλι +πεταλια= Love for ever

ψαξου σε πεταλακια distorion kai overdrive να σωθεις.
Mετα χτυπα και ενα delay και ηδη εισαι καλυτερα απο ψηφιακες πεταλιερες.Πολυ καλυτερα

εγω για dist στον fender(15w tube) μου χρησιμοποιω αυτό.
TubeD.Dreamer 88
http://www.jampedals.com/tubedreamer.htm

το συγκεκριμενο πεταλι δουλευει και στον orange παααρα πολυ καλά.

Εχεις δυο overdrives ,τα οποία μπορείς να τα δουλέψεις ανεξάρτητα ή και το ενα πανω στο αλλο.
το πρωτο ειναι πολυ καθαρο απο σχεδόν απλό boost μεχρι και blues ήχο.

To 2o ειναι πιο σκληρο και εχει γκααααζι. :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Marillion, oτως καποια βιντεο ηταν πιο επαγγελματικα και ειχαν καλη πραγωγη, και μερικοι ηχοι με αρκετα γκαζια ηταν πολυ ποιοτικοι και φυσικοι, αντιθετα με τα περισοτερα ντιτζιταλομηχανηματα που ακουγοντε σαν χαλασμενο μπ3, και α κραντς επισης καλα, αλλα στα καθαρα και οβερντραιβ δεν ηταν οσο στρογγυλα και φυσικα θα ηθελα, ισως να ειναι θεμα ρυθμισεων βεβαια. Μαλλον πρεπει να το ακουσω απο κοντα για να βγαλω συμπερασμα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
U r welcome μολις με το καλο ερθει!!!!!!!!! :) :) :)
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Ρε παιδια, πολλη κουβεντα γινεται με αυτο το μηχανημα, αλλα γιατι οσα βιντεακια εχω δει απο αυτο μου φαινοντε απαραδεκτα?! Θεμα γουστου ειναι, ή οι χρηστες του δεν ξερουν να φτιαξουν ενα καλο βιντεο?  ???
επισης τσεκαρε στο φορουμ της fractal...εχουν ανεβει κατα καιρους αρκετα αξιολογα clips  ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Eπειδη βλεπω να γινεται λιγο ντορος με το axe fx, θα πω ενα δυο πραγματα:
Καταρχην, δεν λεω οτι κανει για ολους. Προφανως ειναι ενα πολυπλοκο μηχανημα που θελει να ασχοληθει καποιος μαζι του για να πετυχει αυτα που μπορει το μηχανημα να κανει ωστε να το αξιοποιησει στο επακρο. Δεν ειναι Line6 σε καμια περιπτωση. Το learning curve του δεν ειναι και το πιο ευκολο, ειδικα για καποιον που εχει συνηθηισει plug 'n' play μηχανηματα ή για καποιον που δεν εχει ξανασχοληθει με digital μηχανηματα. Τα presets δεν ειναι ενδεικτικα του τι μπορει να κανει και δεν μπορει κανεις να βγαλει ασφαλη συνπερασματα απο αυτα.
Απο κει και περα, ολο το hype κτλ, για μενα τουλαχιστον, ειναι περα ως περα αληθινα. Πραγματικα το μηχανημα βγαζει οτι ηχο μπορειτε να φανταστειτε. Πολλοι χρηστες εχουν κανει συγκρισεις εχοντας αυθεντικους ενισχυτες διπλα διπλα με το axe fx και εχουν καταληξει στο τελος να πουλανε τα λαμπατα για πολλους λογους (ιδιος ηχος σε οτι σταθμη θελει ο καθενας, επιλογες πολλων διαφορετικων ενισχυτων, καμπινων, εφφε πολυ υψηλης - studio - ποιοτητας, δυνατοτητες αμεσης ηχογραφησης κτλ ολα μαζι σε ενα πακετο). Προσωπικα εχω μεινει τοσο ευχαριστημενος που για πρωτη φορα στην ζωη μου μενω παντελως αδιαφορος για οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει σε ενισχυτη/προενισχυτη και ασχολουμαι πλεον μονο με κιθαρες. Ενδεικτικο του ποσο καλο ειναι το μηχανημα, ειναι το γεγονος οτι με καθε κιθαρα, ακομα και με πολυ παρομοιες σε ξυλα, μαγνητες κτλ, ο ηχος του μηχανηματος αλλαζει πολυ, και οι δυναμικες κτλ, ακριβως οπως και με εναν πραγματικο ενισχυτη και οχι οπως τα περισσοτερα μηχανηματα modelling (ακομα και πολυ ακριβα) που εχω δοκιμασει, στα οποια ειτε βαλεις μια Les Paul, ειτε μια Strat παιρνεις πανω κατω αν οχι τον ιδιο, παρομοιο ηχο και την ιδια "πλαστικη" αισθηση.
Ενα αλλο πολυ σημαντικο, ειναι οτι η εταιρια εχει απιστευτο customer service και συμβουλες ακομα κι απο τον ιδιο τον κατασκευαστη που απανταει προσωπικα μεσω forum κτλ ενω τα updates σπρωχνουν συνεχως το μηχανημα σε ακομα "μεγαλυτερα υψη".
Εχοντας πει αυτα, μπορω να πω οτι αν καποιος ΔΕΝ ειναι κολλημενος με τα ψηφιακα μηχανηματα απλα και μονο λογω πεποιθησης, πιστευω οτι αν το δοκιμασει με πραγματικα ανοιχτα αυτια, θα ενθουσιαστει.
Οποτε, μιας και ειμαι κατοχος και ειμαι Αθηνα, μπορω να προτεινω κατι: Οσοι ενδιαφερομενοι, αν θελουν μπορουμε μεσω forum να κανονισουμε καποιο ΠΣΚ μια συναντηση σπιτι μου για ενα demo του μηχανηματος, καφε, κουβεντα κτλ. Θα χαρω να συναντησω μελη του forum και να συζητησουμε / δοκιμασουμε εξοπλισμο κτλ. Το κανω (οχι δεν εχω καμια απολυτως σχεση με οποιαδηποτε εταιρια κτλ) γιατι οπως παρα πολλοι εδω μεσα, ετσι κι εγω, εχω φαει τα χρονια μου και τα χρηματα μου σε αλλαγες εξοπλισμου (κυριως ενισχυτες και προενισχυτες) που παντα με αφηναν με "κενα" και μια αισθηση του τυπου "χμμμ, πολυ καλο, αλλα αν ειχε και..." Αυτη την αισθηση δεν ετην εχω πλεον και πιστευω οτι αυτο το μηχανημα μπορει να βοηθησει κι αλλους χρηστες στο tone quest τους. Αυτος ειναι ο μονος λογος που προτεινω κατι. Οποτε οσοι ενδιαφερονται, ας δηλωσουν ενδιαφερον και να βρουμε μια μερα να συναντηθουμε. Θα χαρω να σας γνωρισω. Αν υπαρξουν πολλοι ενδιαφερομενοι θα δουμε πως θα το κανουμε (μην γινει και κοσμοσυρροη  ;D ).

Απλα να προειδοποιησω οτι εγω το χρησιμοποιω με guitar cab και οχι με καποια frfr λυση, οποτε δεν θα ακουσετε τα cab sims του μηχανηματος (δεν το εχω συνδεσει για ηχογραφησεις ακομα με το pc ωστε να αρχισω να ψαχνομαι ΚΑΙ με τα cab sims που εχει). Οτι δοκιμασουμε θα το δοκιμασουμε στην δικια μου καμπινα (εκτος αν φερει καποιςο δικια του  >:D ) με οτι + και - αυτο συνεπαγεται (μαλλον - μιας και δεν εχω καποια πραγματικα καλη καμπινα, αυτη ειναι ο επομενος στοχος μου απο πλευρας αγορων)...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/09, 09:53 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οκ παιδια, οποιος ενδιαφερεται ας δηλωσει εδω ενδιαφερον και την Παρασκευη σας λεω ποια μερα/ωρες θα μπορω ωστε να κανονισουμε. Οσοι πιστοι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
22 Απαντήσεις
9018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
23 Απαντήσεις
7702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 22:29
από ogyon21
41 Απαντήσεις
14774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
1 Απαντήσεις
2107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/09, 15:23
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
53 Απαντήσεις
18163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 13:33
από songless_bird
0 Απαντήσεις
1547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/13, 16:12
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
3 Απαντήσεις
16991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:41
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 09:25
από nik1982