Αποστολέας Θέμα: ποσο κοστιζει η μεταφορα κ το τελωνειο για να αγορασεις απο αμερικη πραγματα???  (Αναγνώστηκε 19408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Αν για παραδειγμα αγορασω μια κι8αρα η οποια κοστιζει 2000$ υπαρχει πι8ανοτητα να μου ερ8ει σε λογικη τιμη π.χ 2300-2400 η παιζει να πληρωσω κερατα???........ας μου πει καποιος εμπειρος............thxxxxx!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/08, 19:26 από Jim_Arpeggiator »
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα σε πω για το τελωνειο που περασα και εγω είναι 23%.Μεταφορικα δεν ξερω γιατι εγω πηγα αμερικη

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν αγορασω απο Γιαπωνία ποσο κοστιζει το τελωνιο???
Ειναι απο Ebay και και η κιθαρα ειναι καπου στα 500-600ε.
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Θα σε πω για το τελωνειο που περασα και εγω είναι 23%.Μεταφορικα δεν ξερω γιατι εγω πηγα αμερικη

ειναι 23% σε οτι προ'ι'ον παρεις η πχ μπορει να ειναι 23%σε μια κι8αρα κ 27%σε ενα ενισχυτη??
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Αν μου στειλει δωρο ο θειος μου απο την κινα μια κιθαρα?και πανω δεν εχει αποδειξη αλλα λεει GIFT?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οτιδηποτε ερχεται εκτος Ευρωπαϊκης ενωσης, περναει (κανονικα) απο τελωνειο και εφοσον η αξια του μαζι με τα μεταφορικα του κτλ (που εχει δηλωθει στα χαρτια ακομα κι αν ειναι δωρο κτλ) ξεπερναει τα 60€, τοτε δασμολογειται και πρεπει να υπολογιζεις περιπου ενα 25% επι της συνολικης αξιας του αντικειμενου. Πχ αγορα κιθαρας 2000€, 150€ μεταφορικα συνολο 2150€ αξια. Περναει τελωνειο δασμολογειται και πρεπει να πληρωσεις 2150x25% = 537€ περιπου. Η μονη περιπτωση να μην περασει απο τελωνειο ειναι με ορισμενες εταιρειες courier (πχ usps που συνεργαζονται με τα ΕΛΤΑ) αλλα κι αυτο δεν συμβαινει παντα...
Με λιγα λογια, το πιο πιθανο ειναι αν φερεις κατι απο τριτη Χωρα, να περασει τελωνειο και να δασμολογηθει. Αυτο που ισως μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις απο τον ταδε πωλητη να δηλωσει μικροτερη αξια της κιθαρας, αλλα αυτο δεν λεει και πολλα πραγματα μιας και καταρχην μπορει να μην θελει ο πωλητης να το κανει (ναι ειναι απατη στο κατω κατω), να γινει ελεγχος στο τελωνειο και να διαπιστωθει η πραγματικη αξια της κιθαρας και βεβαια υπαρχει παντα το θεμα οτι εαν τελικα δηλωθει με μικροτερη αξια στα χαρτια, τοτε και η ασφαλιση που θα εχει η κιθαρα θα ειναι για αυτη την μικροτερη αξια, οποτε αν παθει κατι στην διαδρομη θα αποζημιωθεις τελικα μονο για την αξια που ειχε δηλωθει.
Τελος η αλλη περιπτωση ειναι εσυ ο ιδιος να πας ταξιδι και να φερεις κατι και απλα να μην το δηλωσεις... Αν σε σταματησουν ομως για δειγματοληπτικο ελεγχο στο αεροδρομιο κτλ τοτε ξαναεχουμε ολη την διαδικασια κτλ (πιθανως και προστιμο). Σε αυτη την περπτωση αν μιλαμε για κατι που οντως αξιζει να φερεις, μπορεις να πας Αμερικη πχ και φευγοντας απο εδω να παρεις μαζι μια θηκη με μια κιθαρα για πεταμα που θα την δηλωσεις οταν φευγεις (ειμαι μουσικος κτλ και ειναι η κιθαρα μου κτλ) και στην επιστροφη να εχεις μεσα στην θηκη την αλλη κιθαρα (εχοντας αφησει την του πεταματου πισω στην Αμερικη).
Επισης να πω σε ολους σας οτι καλο ειναι να εχετε αποριες αλλα ακομα καλυτερο ειναι να ψαχνετε πρωτα μηπως εχει ξαναμπει ιδιο θεμα. Το λεω αυτο γιατι το θεμα με τις αγορες, τελωνεια, ebay, Thomann κτλ εχει συζητηθει σε παρα πολλα posts. Με ενα search θα βρισκατε ευκολα οτι ψαχνατε...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/08, 12:00 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Θα σε πω για το τελωνειο που περασα και εγω είναι 23%.Μεταφορικα δεν ξερω γιατι εγω πηγα αμερικη


ειναι 23% σε οτι προ'ι'ον παρεις η πχ μπορει να ειναι 23%σε μια κι8αρα κ 27%σε ενα ενισχυτη??

Όχι,υπολογίζεται σύμφωνα με το TARIC code.Στις κιθάρες είναι 4%(δασμός)+19%(φόρος)=23%
Τους κωδικούς μπορείς να τους βρείς εδώ: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_en.htm

Το "GIFT" καλό είναι να το αποφεύγετε,γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις οι τελωνειακοί κοστολογούν τέτοια δέματα κατά την κρίση τους.
Με ένα search στο forum θα βρείτε πολλές πληροφορίες.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Οτιδηποτε ερχεται εκτος Ευρωπαϊκης ενωσης, περναει (κανονικα) απο τελωνειο και εφοσον η αξια του μαζι με τα μεταφορικα του κτλ (που εχει δηλωθει στα χαρτια ακομα κι αν ειναι δωρο κτλ) ξεπερναει τα 60€, τοτε δασμολογειται και πρεπει να υπολογιζεις περιπου ενα 25% επι της συνολικης αξιας του αντικειμενου. Πχ αγορα κιθαρας 2000€, 150€ μεταφορικα συνολο 2150€ αξια. Περναει τελωνειο δασμολογειται και πρεπει να πληρωσεις 2150x25% = 537€ περιπου. Η μονη περιπτωση να μην περασει απο τελωνειο ειναι με ορισμενες εταιρειες courier (πχ usps που συνεργαζονται με τα ΕΛΤΑ) αλλα κι αυτο δεν συμβαινει παντα...
Με λιγα λογια, το πιο πιθανο ειναι αν φερεις κατι απο τριτη Χωρα, να περασει τελωνειο και να δασμολογηθει. Αυτο που ισως μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις απο τον ταδε πωλητη να δηλωσει μικροτερη αξια της κιθαρας, αλλα αυτο δεν λεει και πολλα πραγματα μιας και καταρχην μπορει να μην θελει ο πωλητης να το κανει (ναι ειναι απατη στο κατω κατω), να γινει ελεγχος στο τελωνειο και να διαπιστωθει η πραγματικη αξια της κιθαρας και βεβαια υπαρχει παντα το θεμα οτι εαν τελικα δηλωθει με μικροτερη αξια στα χαρτια, τοτε και η ασφαλιση που θα εχει η κιθαρα θα ειναι για αυτη την μικροτερη αξια, οποτε αν παθει κατι στην διαδρομη θα αποζημιωθεις τελικα μονο για την αξια που ειχε δηλωθει.
Τελος η αλλη περιπτωση ειναι εσυ ο ιδιος να πας ταξιδι και να φερεις κατι και απλα να μην το δηλωσεις... Αν σε σταματησουν ομως για δειγματοληπτικο ελεγχο στο αεροδρομιο κτλ τοτε ξαναεχουμε ολη την διαδικασια κτλ (πιθανως και προστιμο). Σε αυτη την περπτωση αν μιλαμε για κατι που οντως αξιζει να φερεις, μπορεις να πας Αμερικη πχ και φευγοντας απο εδω να παρεις μαζι μια θηκη με μια κιθαρα για πεταμα που θα την δηλωσεις οταν φευγεις (ειμαι μουσικος κτλ και ειναι η κιθαρα μου κτλ) και στην επιστροφη να εχεις μεσα στην θηκη την αλλη κιθαρα (εχοντας αφησει την του πεταματου πισω στην Αμερικη).
Επισης να πω σε ολους σας οτι καλο ειναι να εχετε αποριες αλλα ακομα καλυτερο ειναι να ψαχνετε πρωτα μηπως εχει ξαναμπει ιδιο θεμα. Το λεω αυτο γιατι το θεμα με τις αγορες, τελωνεια, ebay, Thomann κτλ εχει συζητηθει σε παρα πολλα posts. Με ενα search θα βρισκατε ευκολα οτι ψαχνατε...

ευχαριστω!!!!!!!!!
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Σωστα οσα αναφαιρονται παραπανω, αλλα μπορεις να τα γλυτωσεις ολα αυτα με το να χρησιμοποιησεις ενα φιλο σου η συγγενη σου για να σου φερει την κιθαρα. Πιο συγκεκριμενα, ειχα αγορασει απο Αμερικη την musicman jp6 και την εφερε ενας θειος μου στην Ελλαδα, κρατωντας την κιθαρα σαν "δικη του" αποσκευη. Εβγαλε απο μεσα νωριτερα οτιδηποτε την καθιστουσε φρεσκοαγορασμενη, δλδ εγγυησεις αποδειξεις αγορας φακελακια σακουλακια κλπ κλπ. Ηταν μεσα στην σκληρη θηκη μοναχα η κιθαρα. Συνεπως δεν υπηρχε αποδειξη οτι ειναι νεα κιθαρα. Ελεγχος δεν εγινε ποτε στον θειο μου συνεπως η κιθαρα εφτασε free of charge στην χωρα μας και την παρελαβα χωρις κανενα προβλημα και χωρις καμια καθυστερηση. Ολα καλα, ισως και να μουν τυχερος ελπιζω να εισαι και συ με παρομοια ενεργεια.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
ισως και να μουν τυχερος...
... που δεν ζήτησαν από το θειο σου να την δηλώσει στο τελωνείο οπότε θα ήταν υποχρεωμένος όταν θα επέστρεφε στην Αμερική να την έχει πάλι μαζί του.
Βέβαια και σ' αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να έχει μια οποιαδήποτε κιθάρα-ξυλόσκουπο πολύ μικρότερης αξίας αφού είναι πολύ δύσκολο οι τελωνιακοί να μπορούν να ξεχωρίσουν τη διαφορά.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Προκειμένου να πληρώσεις το τελωνείο, καλύτερα να πας ο ίδιος να τη φέρεις, πιο φθηνά θα σου βγει και θα κάνεις και ένα ταξιδάκι στο Αμέρικα. Μέσα στο Φεβρουάριο μπορείς να βρεις πολύ φθηνά εισιτήρια γιατί είναι ο πιο πεθαμένος μήνας.

Σε αυτή την περίπτωση, γυρνώντας κάνεις και μια ημερήσια στάση σε χώρα της ΕΕ, ώστε να μην φαίνεται ότι ήρθες από τρίτη χώρα (δηλ. δεν περνάς τελωνείο, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα).  ;D ;D
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όλα τα κόλπα τα ξέρει! εχεχεχε....
Σε αυτή την περίπτωση, γυρνώντας κάνεις και μια ημερήσια στάση σε χώρα της ΕΕ, ώστε να μην φαίνεται ότι ήρθες από τρίτη χώρα (δηλ. δεν περνάς τελωνείο, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα).  ;D ;D
δν θα του βγουν πολύ περισσότερα όμως αν πάει και γυρίσει ο ίδιος??

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
ισως και να μουν τυχερος...
... που δεν ζήτησαν από το θειο σου να την δηλώσει στο τελωνείο οπότε θα ήταν υποχρεωμένος όταν θα επέστρεφε στην Αμερική να την έχει πάλι μαζί του.
Βέβαια και σ' αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να έχει μια οποιαδήποτε κιθάρα-ξυλόσκουπο πολύ μικρότερης αξίας αφού είναι πολύ δύσκολο οι τελωνιακοί να μπορούν να ξεχωρίσουν τη διαφορά.

μου ειπε ενας φιλος μου οτι στο τελωνειο ζηταν το serial number της κιθαρας...υπαρχει πι8ανοτητα να γινετε αυτο???...αμα ισχυει δεν παιζει να μπορεις να πας με κουπι κιθαρα κ να γυρισεις με Gibson.....
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
μου ειπε ενας φιλος μου οτι στο τελωνειο ζηταν το serial number της κιθαρας...υπαρχει πι8ανοτητα να γινετε αυτο???

αυτό δεν το ξέρω...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Mια φιλη που ειχε παει στο αμερικα το καλοκαιρι μου ειπε οτι οι ελεγχοι ειναι αυστηροι και οτι ειναι δυσκολο να πιασει η κομπινα με το κουπι και τη gibson.Happy new year :(
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαι serial number να κοιτάνε... Είναι τόσο δύσκολο να ξύσεις το serial number της κιθαρίτσας που θα στείλεις εξωτερικό και να βάλεις ένα όμοιο με την κιθάρα που έφερες?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δλδ δν μπορείς να πεις στο τελωνείο πως την πήρες για δώρο για κάποιο ανιψάκι σου ή στο γυρισμο να πεις πως την έχασες ή στην κλέψανε?
υπάρχουν ένα κάρο δικαιολογίες...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
αθάνατο ελληνικό δαιμόνιο!  ;D

δεν νομίζω να είναι τόσο απλά τα πράγματα. δεν θα το φάνε εύκολα οι τελωνειακοί ότι την έχασες.
όσον αφορά την κλοπή: θα πρέπει να κάνεις δήλωση στην αστυνομία για την κλοπή, όπου θα αναφέρεται και η κιθάρα ανάμεσα σε αυτά που σου "έκλεψαν" και να την προσκομίσεις στο τελωνείο.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις την κλοπή?
μπορεί να μη σε νοιάζει η κιθάρα...
κ αν δηλώσεις πως προορίζεται για δώρο?
δεν απαγορεύεται...


;D (ο δικηγόρος του διαβόλου ξαναμίλησε....)
αλλα σοβαρα.....καπως θα μπορεις να την αφησεις μεσα χωρις να σου πουνε τιποτα....

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Oλοι αυτοι οι ελεγχοι που προαναφερθηκαν δεν ειναι δεδομενο οτι θα γινουν. Ισως εγω υπηρξα τυχερος οκ .. αλλα σαφως εξαρταται σε ποιον τελωνειακο θα πεσεις.. τι κεφια εχει αν ηπιε καφε.. αν ξυπνησε καλα και τα κλασσικα...τωρα γνωριζω οτι οι ελεγχοι εχουν γινει αυστηροι αλλα θεωρω κ παλι πως η καλυτερη λυση ειναι να σου φερει γνωστος τον προιον, κρατωντας το σαν βαλιτσα δικη του. Σαν αποσκευη. Τουλαχιστον ετσι μου προτεινε φιλος απο εδω μεσα να αγορασω την δικια μου MM JP6 και δεν ειχα κανενα προβλημα οπως δεν ειχε και ο ιδιος.. Γκουντ λακ σε τετοια θεματα!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Oλοι αυτοι οι ελεγχοι που προαναφερθηκαν δεν ειναι δεδομενο οτι θα γινουν. Ισως εγω υπηρξα τυχερος οκ .. αλλα σαφως εξαρταται σε ποιον τελωνειακο θα πεσεις.. τι κεφια εχει αν ηπιε καφε.. αν ξυπνησε καλα και τα κλασσικα...

δεν διαφωνώ. απλά αναφέρουμε και την "στραβή" ή "ανάποδη" περίπτωση, ώστε να ξέρει αυτός που ρωτάει και άλλα πιθανά ενδεχόμενα να του συμβούν.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος PanosSchecter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Premium Quality
    • Προφίλ
Αν για παραδειγμα αγορασω μια κι8αρα η οποια κοστιζει 2000$ υπαρχει πι8ανοτητα να μου ερ8ει σε λογικη τιμη π.χ 2300-2400 η παιζει να πληρωσω κερατα???........ας μου πει καποιος εμπειρος............thxxxxx!!!
Μόλις έφερα μια "schecter damien special fr" - Καταπληκτικό όργανο.
Το αγόρασα μέσω eBay.
Ο πωλητής δήλωσε ότι το όργανο είναι μεταχειρισμένο, με αξία 170,00 € και όχι την αρχική.
Ήρθε στην Ελλάδα μέσω USPS με παράδοση στα ΕΛΤΑ. Για το ανωτέρω ποσό πλήρωσα 44,00 € διασάφηνση και 16,00 € έξοδα εκτελωνισμού.
Όλα τα υπόλοιπα που ακούγονται και λέγονται φίλε είναι, με το συμπάθειο, "π**αριΕΣ".
Κι εγώ βρισκόμουνα στην ίδια θέση για τις επιπλέον χρεώσεις. Ο καθένας έλεγε (ανάμεσα σε 150 γνώμες) 150 διαφορετικές σαχλαμάρες.
Αν αξίζει τον κόπο σύμφωνα με τα γεγονότα όπως μου συνέβησαν, αγόρασέ το και μη δίνεις σημασία.
Ο φίλος που μιλάει για 25% είναι ο πιο κοντά στην πραγματικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/09, 16:38 από PanosSchecter »
Πιάστε την κιθάρα κι αφήστε την αμπελοφιλοσοφία ... Αυτή είναι για τους πολιτικούς (?)  και όχι για τους κιθαρίστες !!!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Όλα τα υπόλοιπα που ακούγονται και λέγονται φίλε είναι, με το συμπάθειο, "π**αριΕΣ".

Ευγενικότατο το παλικάρι!!!
Μπήκε χθες στο φόρουμ και μας είπε ΠΑΠΑΡΕΣ (με κεφαλαία γράμματα!) όλους εμάς που συμμετέχουμε σε αυτή τη συζήτηση (συμπεριλαμβανομένου και ενός διαχειριστή).
Εγώ πχ. που έφερα μόνο πέρυσι και σε διαφορετικούς χρόνους 2 κιθάρες από Ιαπωνία, δηλώθηκαν από τους πωλητές μεγαλύτερα ποσά από 170 € και δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ τελωνείο, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΠΑΡΑΣ...  ;D  ;D  ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος \Be .a. sT/

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Παίδες, αυτές είναι οι επίσημες χρεώσεις του ΕΛΤΑ για αγορά κιθάρας μέσω USPS.

Σας τα παραθέτω λόγω προσωπικής εμπειρείας με μια αγορά κιθάρας μέσω ebay απο αμερική.

Παράδειγμα, αγορά κιθάρας με τιμολογιακή αξία 1000$ και ας υπολογόσουμε οτι αυτή τη στιγμη το δολλάριο κοστίζει 1.39

ΔΕΜΑ - Κιθάρες απλές ηλεκτρικές

FOB = 1000$
Ναύλα = + 96.90$
Σύνολο = 1096.90$

1096.90$ / 1.39 =  789.13 Ευρώ

Εισαγ. 789.13 Χ 3.7%     =  29.19
Πανεπ.789.13 Χ 0.5%      =   3.94
Εισ.τρ 789.13 Χ 0.5%      =   1.18
Συνολο                        =   34.31

ΦΠΑ 789.13+ 34.31 =823.34 Χ 19% = 156.43
                                                  + 34.31
Συνολο  =                                     190.74
ΔΕΤΕ                                               4.09

ΣΥΝΟΛΟ  ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ = 194.83

Τώρα το τι σημαίνουν όλα αυτά τα αρχικά........ΝΑ!

Σημασία έχει ότι πήραμε μια κιθάρα αξίας τιμολογιακής αξίας 1000$, την πληρώσαμε 914.25 Ευρώ ΜΕ ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ, και με USPS priority, σε 7 εργάσιμες στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
+1000!

Σημείωση, καλύτερα όταν μιλάμε για κιθάρες, να προτιμάτε Express Mail International (EMI) κ όχι Priority Mail.
Εϊναι λίγο ακριβότερη υπηρεσία αλλά αξίζει  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/09, 20:47 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/05, 18:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
113 Απαντήσεις
35309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 11:57
από MACMISIAS
31 Απαντήσεις
10146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/07, 22:19
από ΡΕΑ
26 Απαντήσεις
11287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/08, 01:50
από Captain Theo
103 Απαντήσεις
50738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 21:31
από MechMech
2 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 20:51
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 07:47
από Rockdude
12 Απαντήσεις
6454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 15:06
από Kosthrash
6 Απαντήσεις
34955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/17, 17:50
από Muselove
5 Απαντήσεις
9057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 00:29
από freemind