Αποστολέας Θέμα: Volume knob σε ηλεκτρική χάνει σύνδεση με ενισχυτή γυρνώντα  (Αναγνώστηκε 3400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Χμμ.. Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ανοίγω καινούριο θέμα, απλά επειδή το πρόβλημα είναι πολύ πιο συγκεκριμένο από ότι γενικές οδηγίες για setup ηλεκτρικής, και ο τίτλος είναι ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ πιο κατατοπιστικός, ίσως έτσι βρω πιο γρήγορα απάντηση..

Σε ηλεκτρική που ήταν παροπλισμένη για πολλά χρόνια, παρατήρησα πως όταν γυρνάω το ποντεσιόμετρο της φωνής, χάνεται σε κάποια σημεία η επαφή με τον ενισχυτή και ακούγεται ο καθαρός ήχος της κιθάρας σαν να μην είναι καθόλου συνδεδεμένη. Προφανώς κάτι παίζει με τα ποντεσιόμετρα ή με τα ηλεκτρικά γενικότερα..

Το ερώτημα είναι, αν μπορώ αυτό κάπως να το ελέγξω με λυμένη την κιθάρα, χωρίς να χρειάζεται για δοκιμές να ξαναστήνω όλη την κιθάρα. Υπάρχει περίπτωση αν είναι θέμα απλά επαφών εξωτερικά; Δηλαδή με ένα απλό καθαρισμό να φτιάξει; Ή πάω αναγκαστικά για αλλαγή στα ποντεσιόμετρα;
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/11, 12:32 από Guitar_Innuendo »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δοκίμασε να ρίξεις μπόλικο σπρέυ καθαριστικό επαφών μέσα στο ποτενσιόμετρο (όπου έχει τρύπα ή χαραμάδα). Αν δεν γίνει τίποτα, το αλλάζεις.

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
ίσως αμα ψεκάσεις το ποτενσιόμετρο με ειδικό σπρεϋ ηλεκτρικών επαφών, να  στρώσει
αν έχει πιάσει εσωτερικά σκουριά ή μπίχλα


ξεβίδωσε το volume αν βλέπεις κάποια βίδα στο πλάι καλύτερα
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Έχω τέτοιο σπρέι..

Απλά για να καταλάβω λίγο, μιλάμε με την κιθάρα κανονικά δεμένη; Να ρίξω σπρέι από πάνω; Εξωτερικά; Άντε να βγάλω δηλαδή μόνο το knob από πάνω;

Ή μιλάμε να την λύσω, να ξεβιδώσω το καπάκι και να ρίξω σπρέι από το κάτω μέρος;

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα ακριβώς συν ότι πέρα από τα σημεία που έκλεινε τελείως γενικά πάνω στην κίνηση του ποτενσιόμετρου έτριζε.

Τότε δεν είχα ενδιαφερθεί πολύ, την πάω μια φορά για service επειδή την πήγαινα μια φορά το χρόνο τότε και μου λέει ο τύπος ότι έχει πιάσει πουρί και του έριξε σπρέυ καθαρισμού. Δεν υπήρξε σοβαρή διαφορά

Τον επόμενο χρόνο την ξαναπάω και του θυμίζω τη φάση και μου λέει να το αλλάξουμε. Βάλαμε ένα φηθηνό κορεάτικο της τάξης των και δεν μας ξανααπασχόλησε το ζήτημα.

P.S. μου έδωσε και το χαλασμένο ποτενσιόμετρο για να παίζω ;D
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Ίσως αλλαγή να είναι καλύτερα.. Από ό,τι έχω δει σε κάποια διαγράμματα, δεν είναι και τραγικά δύσκολο, μπορώ να το κάνω και μόνος μου (έχω και τον πατέρα μου που γνωρίζει από ηλεκτρολογικά για βοήθεια)..

Απλά, μπορώ να πάω να πάρω ποντεσιόμετρα από όπου να'ναι; Εννοώ κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά; Ή πρέπει να πάω από κάποιο μαγαζί με μουσικά ήδη; Δεν έχουν κάποια διαφορά δηλαδή από τα κλασσικά ποντεσιόμετρα αυτά που χρησιμοποιούνται σε ηλεκτρικές κιθάρες, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν ξερω αν πουλανε γενικα τετοια ποτενσιομετρα σε μαγαζια ηλεκτρονικου εξοπλισμου (γιατι οχι;), αλλα θα πρεπει να ξερεις αν τα pots σου ειναι 250k, 500k κτλ ωστε να τα αλλαξεις με ιδια για να μην εχεις παρενεργειες... Απο οσα λες, καταλαβα οτι προκειται για κιθαρα τυπου strat με pickguard, αρα τα pots ειναι προσαρμοσμενα πανω στο pickguard, πραγμα που σημαινει οτι αν θες να δοκιμασεις να τα αλλαξεις ή να τα καθαρισεις, θα πρεπει να βγαλεις χορδες, να ξεβιδωσεις το pickguard και να το σηκωσεις μ επροσοχη για να βρεις την κατω μερια των pots (απο την οποια μπορεις ειτε να τα καθαρισεις, ειτε να τα αντικαταστησεις). Συνηθως κιθαρες με μονους μαγνητες εχουν 250k pots, αλλα αν κανεις την αλλαγη, δεν χανεις τπτ να το ελεγξεις αυτο πριν την αγορα καινουριων.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Ε κοίτα.. Το πιο πιθανό είναι να τα βγάλω και να πάω να του πω "Θέλω ΤΕΤΟΙΑ"  ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οκ, θα σου προτεινα αν ειναι να κανεις την αλλαγη αυτη, αφου θα παιδευτεις που θα παιδευτεις, να κανεις αλλαγη και στα υπολοιπα pots και στον διακοπτη. Καλυτερα να τα εχεις ολα καινουρια, ωστε να αποδιδουν ολα σωστα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/05, 21:54
από Μοντίφας
14 Απαντήσεις
7699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 01:47
από jim.ni
7 Απαντήσεις
6161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 18:58
από Wise_One
12 Απαντήσεις
5578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/11, 14:45
από Giannis516
7 Απαντήσεις
7640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 17:17
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
2167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 11:36
από tasco1997
10 Απαντήσεις
4460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 11:09
από theblind
16 Απαντήσεις
13583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/12, 10:00
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
3269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 20:56
από freemind
10 Απαντήσεις
5462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/16, 10:27
από modfori