Αποστολέας Θέμα: Μουντομπάσκετ 2010  (Αναγνώστηκε 54563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #25 στις: 01/09/10, 01:41 »
Η ομαδα απο οτι φαινεται δεν πολυτραβαει. Εχει χασει τα πατηματα της, δεν βρισκει ρυθμο και πραγματικα φαινεται σαν να μην εχει ρυθμο. Ο Βουγιουκας οποτε ειναι μεσα μοιαζει απο αλλο πλανητη, δεν συγχρονιζεται καν με τους αλλους. Ο Περπερογλου ειναι απελπιστικα λιγος, ειναι και το μοναδικο 3... Για τον Σπανουλη δεν μπορω να πω οτι δεν παιζει καλα (οχι οτι ειναι και στην τρελη του φορμα βεβαια), ομως δεν παιζει ετσι οπως θα επρεπε. Ενω εχει το μπασιμο και την εκρηξη, κανει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ split out >:( Αντι να παει ισα μπροστα στην μπασκετα, κι αν δεν το βαλει τουλαχιστον εχει καλες πιθανοτητες να εκβιασει φαουλ. Σημερα μας πηραν χαμπαρι και μας εκοβαν και τις πασες...Ο Διαμαντιδης σημερα εκανε οτι μπορουσε αλλα γενικα δεν περναει και την καλυτερη του φαση (λογικο αν σκεφτουμε ποσο τον εκαψαν τελευταιως, βασικος σε καθε παιχνιδι του ΠΑΟ και της εθνικης), ομως παραμενει απο τους καλυτερους για τη θεση του, και παντα μπορεις να βασιστεις σε αυτον. Τον Μπουρουση μπορει κανεις να μου πει γιατι τον εχουν βαλει σουτερ? Αφου ο ανθρωπος δεν κανει γι αυτη τη θεση!
Γενικα εχω την εντυπωση οτι ειναι καιριο θεμα προπονητη. Η ομαδα δεν ειναι τοσο καλα στημενη οσο θα μπορουσε να ειναι, και επισης θα μπορουσε να εχει γινει καλυτερη επιλογη παικτων.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #26 στις: 01/09/10, 01:43 »
Aναμενόμενο το σημερινό.
Νομίζω ότι από τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν φανερό ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν ήταν οι απουσίες φώτση-σόφο,όσο η ανυπαρξία στο επιθετικό παιχνίδι ιδιαίτερα απέναντι στις ζώνες.Σουτέρ της προκοπής έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει αλλά και τα πικ εν ρολ  που παίζουν τόσα χρόνια δεν βγαίνουν.Για κάποιο λόγο η περσυνή ομάδα μου άρεσε πολύ περισσότερο,ήταν πιο πολύ στα μέτρα του καζλάουσκας.
Σχετικά με του ισπανούς ήταν δεδομένο ότι χωρίς γκασόλ είναι μισή ομάδα πόσο μάλλον από τη στιγμή που λείπει και ο καλντερόν.
Δεν νομίζω ότι φέτος είναι τόσο αβυσσαλέα η διαφορά με τις άλλες πλην ΗΠΑ ομάδες.
Πάντως γενικά μου ακούγεται ψιλοχαζό αυτό το "πάμε για ήττα με ρωσία για να μην πετύχουμε ισπανούς".Δηλ οι μέχρι τώρα εμφανίσεις μας πείθουν ότι έχουμε τους γάλλους ή τους λιθουανούς?
Επιπλέον και οι ρώσοι το ίδιο θα σκέφτονται οπότε προβλέπω ομορφιά ανάλογη με την περσινή με τους Γαλλους που παραλίγο να βαρέσουνε τον ντεκολό που είχε βάλει το νικητήριο.

Υ.Γ.Α ρε λίνας...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #27 στις: 01/09/10, 02:27 »
Παντως κατα τη γνωμη μου ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ προβλημα εχουμε στην αμυνα... Η αντιμετωπιση των αντιπαλων  πικ ν ρολ που παλαιοτερα ηταν το μεγαλο μας ατου ειναι απλα ΑΣΤΕΙΑ. Οι Τουρκοι (που ως ομαδα δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ το ιδιαιτερο) εβγαλαν 4,5 καρφωματα με αστεια πικ εν ρολ...



Η περιφερειακη αμυνα ειναι εξισου χαλια και σχεδον παντα οι αντιπαλοι βγαζουν ΕΛΕΥΘΕΡΟ σουτ με μια απλη πασα στη weak side...


Δε θελω να προχωρησουμε σε πιο λεπτομερεις μπασκετικες αναλυσεις και να αρχισουμε να θαβουμε προπονητη και παικτες... Η Ελλαδα ηταν ανεκαθεν μια ομαδα ΧΩΡΙΣ ταλεντο και σταθερη απειλη απο τα 6,25 (μιλαω για τα 6 τελευταια χρονια που ξαναπρωταγωνιστει) που βασιζοταν στην ΟΜΑΔΙΚΟΤΗΤΑ και την ισορροπια επιθεσης-αμυνας. Ενω ο Γιονας ξεκινησε καλα (μεταλλιο στην Πολωνια περυσι) φετος κατι δε λειτουργει καλα στο ολο συστημα... Λειπει σιγουρα ενας φοργουορντ που θα μαζεψει ριμπαουντ, θα σουταρει και θα δωσει λιγη περισσοτερη ενεργεια. Ο Περπερογλου δεν κανει καλο τουρνουα, ενω ο Καιμακογλου ενω εχει το σουτ και το σωμα, δεν μπορει να βαλει καλα τη μπαλα στο παρκε, αφου τοσα χρονια βλακωδως (απο τη Νηαρ Ηστ ακομα) επαιζε 4αρι...


Ελπιζω να βελτιωθουμε στη συνεχεια και να παψουμε αυτο το μονοδιαστατο παιχνιδι...


Οσο για τα παιχνιδια σκοπιμοτητας... Αν θυμαμαι καλα περυσι δε μας ΧΑΛΑΣΕ που χασαμε απο τον ηρωα το ΝΤΕΚΟΛΟ, αποφυγαμε την Ισπανια και παιξαμε με την Τουρκια για τη ζωνη των μεταλλιων... Οι Γαλλοι ακομα μετρανε στον περσινο αγωνα με τους Σπανιολους.


Αντιθετα το 2004 που δε διαλεγουμε αντιπαλο (α ρε ΔΡΑΚΟ Γιαννακη) πεσαμε στη μετεπειτα χρυση Ολυμπιονικη. Την Αρχεντινα ντε που μας αποκλειει σε καθε Ολυμπιαδα...


Γνωμη μου? Κατσε και ΧΑΣΕ απο τη Ρωσια. Βλεπεις πως η Ισπανια οπου σε πετυχαινει σε παταει κατω. Βλεπεις πως ακομα και αν γινει η ΕΚΠΛΗΞΗ (η καλυτερα το θαυμα) μετα θα μετρας απο τα αμερικανακια και θα καταληξεις να παιζεις για τις θεσεις 5-6...


ΧΑΣΕ και μετα δωσ'τα ολα με Λιθουανια και Αργεντινη-Σερβια δεν ξερω γω τι... Στο μπασκετ ολα ειναι μετρημενα κουκια..! Και δυστυχως οι Ισπανοι ΔΕ μας ταιριαζουν οσο οι Γαλλοι! Και η πονηρια μεσα στο μπασκετ ειναι..!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/10, 02:32 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #28 στις: 01/09/10, 22:07 »
Tρελή ματσάρα τώρα το τουρκία-πούερτο ρίκο

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #29 στις: 02/09/10, 18:13 »
Θα συμφωνήσω με G.K... Δε βλέπω το λόγο να μη διαλέξουμε αντιπάλους από τη στιγμή που το δίδυμο Ισπανία-ΗΠΑ δεν παίζει να το περάσουμε με την καμία...


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #30 στις: 02/09/10, 20:44 »
Δε περίμενα ποτε να πω τέτοια έκφραση αλλά μπράβο στην Εθνική που έχασε σήμερα. Αυξάνει πολύ τις πιθανότητες εισόδου στην τετράδα, όπου αν βελτιώθούμε και παίξουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες μας, η συνάντηση με τους Τούρκους θα είναι γλυκιά και αστους να πανηγυρίζουν μετά την προχθεσινή νίκη...! Να ξεχάσουν οι διεθνείς αυτούς που προσπαθούν να τους αποσυντονίσουν λέγοντας ότι πρέπει να ντρέπονται που δε χτύπησαν το ματς (βλ. Μπλάτ) γιατί η περηφάνια έρχεται με τα μετάλλια στο τέλος...και η πονηριά μέσα στο παιχνίδι είναι!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #31 στις: 02/09/10, 20:53 »
Με βαση τη συνολικη εικονα της πρωτης φασης των ομιλων θεωρω οτι θα ειναι ΜΕΓΑΛΗ εκπληξη αν μπουμε τετραδα. Θεωρω πως το Σαββατο με τη Γαλλια θα ειναι το τελευταιο μας ματς σε αυτο το Mundobasket... Ολα αυτα αν δεν αλλαξει κατι ΔΡΑΣΤΙΚΑ και δραματικα, και που το ευχομαι να γινει..!  ;)


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #32 στις: 02/09/10, 20:59 »


EDIT: Η Σερβια μολις νικησε την Αργεντινη (μετα απο ΜΑΤΣΑΡΑ) και ειναι πρωτη στον ομιλο...

Eννοείται ότι όλοι ονειρευόμαστε συνάντηση στα χιαστί.


Αν το Σαββατο νικησουμε τη Γαλλια τα ονειρα μας θα πραγματοποιηθουν... ;D


Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #33 στις: 02/09/10, 23:04 »
[...]
Να ξεχάσουν οι διεθνείς αυτούς που προσπαθούν να τους αποσυντονίσουν λέγοντας ότι πρέπει να ντρέπονται που δε χτύπησαν το ματς (βλ. Μπλάτ) γιατί η περηφάνια έρχεται με τα μετάλλια στο τέλος...και η πονηριά μέσα στο παιχνίδι είναι!

Φίλε μου εδώ θα διαφωνήσω. Στον αθλητισμό γενικότερα, όχι μόνο στο μπάσκετ ή σε κάποιο τουρνουά, η περηφάνια είναι στην προσπάθεια να νικήσεις. Είτε τον εαυτό σου, είτε έναν δυνατό αντίπαλο, είτε και τα δύο, οτιδήποτε.

Το θέμα με την εθνική μπάσκετ, που όντως έχει χαρίσει μεγάλες χαρές, είναι πως το μετάλλιο είναι αυτοσκοπός. Κακά τα ψέμματα όλοι αυτό σκεφτόμαστε. Δεν το κατακρίνω, αλλά ας μη γελιόμαστε.

Όσο για τις δηλώσεις...Δηλαδή ο Μπλατ ήθελε να χάσει αυτός και δεν το αφήσαμε; Αστεία πράγματα.

Για να δούμε απο 'δω και πέρα.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #34 στις: 02/09/10, 23:14 »

Το θέμα με την εθνική μπάσκετ, που όντως έχει χαρίσει μεγάλες χαρές, είναι πως το μετάλλιο είναι αυτοσκοπός. Κακά τα ψέμματα όλοι αυτό σκεφτόμαστε. Δεν το κατακρίνω, αλλά ας μη γελιόμαστε.


Μα και φυσικά στόχος είναι το μετάλλιο. Στον πρωταθλητισμό, και είδικά όταν έχεις τις δυνατότητες για κάτι καλό, η χαρά της συμμετοχής κτλ εχουν πεθάνει προ πολλού.


Όσο για τις δηλώσεις...Δηλαδή ο Μπλατ ήθελε να χάσει αυτός και δεν το αφήσαμε; Αστεία πράγματα.


Δεν είπα αυτό...Απλά ο Μπλάτ δήλωσε ότι είναι ντροπή μας που δε χτυπήσαμε το ματς, προσπαθώντας σαφώς να πειράξει την αυτοσυγκεντρωσή μας. Σιγά μη κόπτεται για το καλό του αθλήματος...Δε θα πρέπει να επηρεαστούμε λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #35 στις: 02/09/10, 23:41 »
Λιγη σημασια εχουν ολα αυτα πλεον... :D
Οι Γαλλοι κανανε το θαυμα τους (ουτε να...χανουν δεν ξερουν αφου δεν κρατησαν ουτε τους 11π. διαφορα) και μας στειλαν στην Ισπανια. Για να μην ξεχνιομαστε μας εχουν νικησει 5 ΦΟΡΕΣ στις 4 τελευταιες διοργανωσεις:
2006 Μουντομπασκετ
2007 2 φορες στο Ευρωμπασκετ
2008 Ολυμπιαδα
2009 Ευρωμπασκετ


Τις περισσοτερες φορες μας εχουν περιποιηθει χωρις να ιδρωσουν... Κατι τετοιο περιμενω οτι θα γινει και το Σαββατο. Μακαρι να βγω ψευτης... :-\


Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #36 στις: 02/09/10, 23:46 »
Αλλιώς το γραφα το ποστ, αλλιώς βγαίνει με τα νέα δεδομένα. Τρανή απόδειξη γιατί πρέπει πάντα να παίζεις για τη νίκη.

Ίδωμεν.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #37 στις: 02/09/10, 23:50 »
Αλλιώς το γραφα το ποστ, αλλιώς βγαίνει με τα νέα δεδομένα. Τρανή απόδειξη γιατί πρέπει πάντα να παίζεις για τη νίκη.

Ίδωμεν.

Μα αν νικούσαμε εμείς, θα νικούσαν και οι Γάλλοι. Απλά θέλησαν να μας αποφύγουν αλλά τους ξέφυγε η διαφορά (!) και έπεσαν τώρα πάνω στην Τουρκία. Και η ειρωνεία είναι ότι αν το μάτς Γαλλία-Νέα Ζηλανδία γινόταν πρώτο, θα είχαμε αποφύγει τους Ισπανους. Τεσπά, μακάρι να σπάσουμε το ρόδι εναντίον τους φέτος, αν και δε το βλεπω...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #38 στις: 03/09/10, 00:16 »
Τρελή φαρσοκωμωδία τα σημερινά παιχνίδια.. Εντωμεταξύ δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι έχουν πέσει να "φάνε" την Εθνική Ελλάδος όταν οι ίδιοι οι διοργανωτές εξασφαλίζουν στην οικοδέσποινα (και σε κάθε οικοδέσποινα) ευνοϊκό πρόγραμμα (αναφέρομαι στο ότι ο πρώτος του ομίλου της Τουρκίας δεν θα έπεφτε μέχρι τον τελικό πάνω στα φαβορί ΗΠΑ και Ισπανία).. Δηλαδή κατακρίνουμε μεν κάποια ομάδα που διαλέγει αντίπαλο, αλλά από την άλλη "φτιάχνουμε" εύκολο πρόγραμμα στην οικοδέσποινα για να γεμίσουν τα γήπεδα, να κερδηθούν περισσότερα χρήματα, κλπ..

Νομίζω ότι η λύση είναι απλή αλλά δεν εφαρμόζεται για ευνόητους λόγους.. Αντί για fixed χιαστί, θα έπρεπε να ίσχυε το εξής.. Ο πρώτος κάποιου ομίλου να παίζει με κάποιον τέταρτο (γιατί αυτό είναι το σωστό δίνοντας κίνητρο στις ομάδες να παίξουν καλά στους ομίλους και να πλασαριστούν όσο καλύτερα μπορούν) αλλά ο εκάστοτε τέταρτος να προέρχεται από κλήρωση.. Για παράδειγμα ο Α1 να κληρώνεται με ποιον από τους Β4, Γ4 και Δ4 και να μην το γνωρίζει εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #39 στις: 03/09/10, 00:24 »
αναφέρομαι στο ότι ο πρώτος του ομίλου της Τουρκίας δεν θα έπεφτε μέχρι τον τελικό πάνω στα φαβορί ΗΠΑ και Ισπανία
Ναι αλλά οποιαδήποτε ομάδα θα μπορούσε να παλέψει ώστε να εξασφαλίσει την 1η θέση, σωστά? Αν ας πούμε είχαμε νικήσει την Τουρκία, τότε αυτή θα ήταν στη δική μας δυσμενή θέση, ενώ εμείς θα είχαμε ένα βατό πρόγραμμα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #40 στις: 03/09/10, 00:33 »
αναφέρομαι στο ότι ο πρώτος του ομίλου της Τουρκίας δεν θα έπεφτε μέχρι τον τελικό πάνω στα φαβορί ΗΠΑ και Ισπανία
Ναι αλλά οποιαδήποτε ομάδα θα μπορούσε να παλέψει ώστε να εξασφαλίσει την 1η θέση, σωστά? Αν ας πούμε είχαμε νικήσει την Τουρκία, τότε αυτή θα ήταν στη δική μας δυσμενή θέση, ενώ εμείς θα είχαμε ένα βατό πρόγραμμα...
Σύμφωνοι, απλά εγώ αναφέρομαι στο γεγονός ότι from day 1, οι ίδιοι οι διοργανωτές δημιουργούν μια ανισορροπία μεταξύ του 1ου κάποιου ομίλου (όποιος και τελικά να είναι αυτός) και των υπόλοιπων 1ων των άλλων ομίλων.. Δηλαδή το ότι μπαίνουν στη διαδικασία να "προκατασκευάσουν" τα χιαστί με ενοχλεί..

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #41 στις: 03/09/10, 10:22 »
Το αβαντάρισμα του οικοδεσπότη γίνεται πάντα σε όλα τα αθλήματα για ευνόητους λόγους, όπως όλοι ξέρουμε. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες που θεωρείται η γιορτή του αθλητισμού είναι το πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.

Τώρα για να κλείσει το θέμα με τις επιλογές αντιπάλων από πλευράς δικής μου, διαφωνώ με αυτή την στρατηγική για πολλούς λόγους. Δείχνει φόβο, απαξίωση της έννοιας του αγώνα, του αθλήματος του ίδιου, ασυνέπεια και πολλά άλλα. Δηλαδή αν δεν παίζαμε με Ρωσία αλλά με άλλη ομάδα, π.χ. Αγκόλα, θα καθόμασταν να χάσουμε και απο αυτούς; Ή από τους Τούρκους με κάτω τα χέρια;

Αν θες να είσαι νικητής παίζεις με τους νικητές. Να φέρω και ένα παράδειγμα: Τι θυμόμαστε όλοι με περισσότερη ευχαρίστηση; Τη νίκη επι των Αμερικανών με 100αρα ή το περυσινό μετάλλιο; Ακόμα και η δεύτερη θέση στο Μουντομπάσκετ της Ιαπωνίας κατα την άποψή μου δε θα είχε το ίδιο νόημα αν στον ημιτελικό δεν είχαμε αποκλείσει ένα Γολιάθ.

Επιπλέον αν όλοι σκέφτονταν μόνο τη νίκη δε θα γινόταν η φαρσοκωμωδία η χθεσινή όπως σωστά είπε ο faser. Ούτε η Γαλλία να αποφύγει κάποιον, ούτε η Ελλάδα, κανένας...

Δεν είμαι αφελής ώστε να πιστεύω ότι όλοι αγαπάνε το "πνεύμα του συναγωνισμού" και άλλα τέτοια. Αλλά αν οι ίδιοι οι φίλαθλοι επικροτούνε τέτοιες τακτικές τότε να μη παραπονιόμαστε για το θέαμα που βλέπουμε σε όλους τους αγωνιστικούς χώρους. Σταματάω εδώ γιατί θα βγω off-topic. :P
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #42 στις: 03/09/10, 10:57 »
Δεν ξέρω αλλά με τα μέχρι τώρα παιχνίδια της εθνικής πιστεύω ότι ή κρατάνε δυνάμεις για τα νόκ άουτ ή έχουν αποσυντονιστεί τρελά μετά από το "φιλικό" με τους Σέρβους.
Ελπίζω να συμβαίνει το πρώτο γιατί η ομάδα στο Ακρόπολις τουλάχιστον ήταν μια άλλη ομάδα, ομαδάρα θα έλεγα ικανή να χτυπήσει τους πάντες.
Τώρα πιο ειδικά έχουμε σοβαρό πρόβλημα κάτω από το καλάθι. Έχω την εντύπωση ότι ο Σόφο δείχνει λίγο βαρύς στην τελική προσπάθεια και προβλέψιμος. Με το που παίρνει την μπάλα κλασικά πλησιάζει το καλάθι και πάντα μα πάντα προσπαθεί να τελειώσει την προσπάθεια μόνος του με αποτέλεσμα να πέφτουν δυό τρείς επάνω του και να χάνει την μπάλα! Ο Μπουρούσης έχει την τεχνική και τα σπασίματα αλλά κάπου του λείπει η δύναμη, καταλαβαίνω ότι προσπαθεί να το παίξει λίγο Ντουράντ με τα σουτάκια αλλά θα πρέπει να μπεί πιο μέσα και να συνεργαστεί με έναν πιο δυνατό τον Τσαρτσαρή ας πούμε, γιατί μόνο με περιφερειακή επίθεση κόντρα στους Ισπανούς δεν την βγάζουμε.
Ο Φώτσης έχει αποσυντονιστεί και αυτός και ελπίζω να μην είναι σοβαρός ο τραυματισμός του. Εκτός από αυτά, κάνουμε πάρα πολλά λάθη και χάνουμε τα εύκολα καλάθια και ενώ στο Ακρόπολις τους είχαμε ξετινάξει στους αιφνιδιασμούς κάπου τώρα φοβόμαστε..

Κάτι μου λέει πάντως ότι με την Ισπανία η ομάδα θα ξυπνήσει και θα παίξει αυτό που ξέρει..Αν κερδίσουμε πάντως Ισπανούς στους 8 απ'ότι άκουσα μάλλον παίζουμε με τους Σέρβους..Ο Μπουρούσης κάτι χρωστάει στον Κρίστιτς  >:D >:D !!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #43 στις: 03/09/10, 12:21 »
Με την αστεια αμυνα που παιζουμε οι Ισπανοι θα βαλουν πανω απο 80 ποντους...
Εδω θα ειμαστε και θα το δειτε... Περιμενω κατι να αλλαξει αλλα δεν μπορω να φανταστω τι θα ειναι. Κατι δεν πηγε καλα στην ολη χημεια, ενω αρκετοι βασικοι παικτες που εχουν προσφερει πολλα φαινονται κουρασμενοι - κορεσμενοι... :-\


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #44 στις: 03/09/10, 13:08 »
Για μενα, τα πραγματα εχουν ως εξης:

-Αν η εθνικη δν εκατσε να χασει κ χτυπησε το ματς, τοτε μιλαμε για τραγικη εμφανιση, ομαδας γυμνασιου που δεν τη βλεπω να κανει τιποτα.

-Αν εκατσε να χασει, τοτε χαιρομαι αφανταστα που εκατσε η Ισπανια τελικα. Δε με απασχολει στο ελαχιστο τι θα γινει στη συνεχεια, ακομα και η κατακτηση του τροπαιου για μενα θα ειναι κατι το εμετικο...Μιλαμε για την ξεφτιλα. Αντι να πουν παμε για τη νικη, που ειναι και ο λογος για τον οποιο καποιος γινεται αθλητης, κατσανε να χασουν για να γλυτωσουν την Ισπανια, και καλα για να παμε πιο σιγουρα πιο ψηλα...ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙΣ, τοτε κερδιζεις οποιον ερχεται στο δρομο σου, ειδαλλως αποδεχεσαι το προγραμμα σου, ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ και αν αποκλειστεις, πας σπιτι σου με ψηλα το κεφαλι...Ελπιζω να "αποκεφαλιστει" ο Καζλαουσκας πριν καν πατησει στην Ελλαδα μετα το τουρνουα...ΑΙΣΧΟΣ! Αντι να μπει ο εγωισμος μπροστα, που μας εχουν ξεβρακωσει απειρως οι Ισπανοι και να πουνε "παμε να τους γ***σουμε!!", πηγαν να τους αποφυγουν...εγω, ειλικρινα, θα ντρεπομουν...

Για να μην πω πλεον, το τι εικονα εχουμε ως ομαδα στο εξωτερικο...πρωτα παιζουμε ξυλο με τους Σερβους και μετα καθομαστε και χανουμε με κουτοπονηρια ενα ματς...οχι οτι με νοιαζει τοσο τι λενε εξω, κυριως με χαλαει το οτι εγω εχω ξενερωσει με την ομαδα της χωρας μου...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #45 στις: 03/09/10, 13:19 »
Με την αστεια αμυνα που παιζουμε οι Ισπανοι θα βαλουν πανω απο 80 ποντους...
Εδω θα ειμαστε και θα το δειτε... Περιμενω κατι να αλλαξει αλλα δεν μπορω να φανταστω τι θα ειναι. Κατι δεν πηγε καλα στην ολη χημεια, ενω αρκετοι βασικοι παικτες που εχουν προσφερει πολλα φαινονται κουρασμενοι - κορεσμενοι... :-\

Κοίτα με αυτή την ομάδα πιστεύω ότι είναι πολύ κακό να προδικάζουμε πράγματα. Έχει κάνει τόσο μεγάλες επιτυχίες και ανατροπές που με όποιον και να παίξει όλα είναι πιθανά.
Θέλω να πιστεύω ότι θα δείξουν άλλο πρόσωπο αύριο, ούτε οι Ισπανοί σκέψου είναι σε τόσο καλή κατάσταση. Πιστεύω ότι τους χρωστάμε μια νίκη, τελείωσαν τα ψέμματα για την Εθνική.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #46 στις: 03/09/10, 14:42 »
Κοίτα με αυτή την ομάδα πιστεύω ότι είναι πολύ κακό να προδικάζουμε πράγματα. Έχει κάνει τόσο μεγάλες επιτυχίες και ανατροπές που με όποιον και να παίξει όλα είναι πιθανά.
Θέλω να πιστεύω ότι θα δείξουν άλλο πρόσωπο αύριο, ούτε οι Ισπανοί σκέψου είναι σε τόσο καλή κατάσταση. Πιστεύω ότι τους χρωστάμε μια νίκη, τελείωσαν τα ψέμματα για την Εθνική.


Εχει κανει ΜΕΓΑΛΑ πραγματα, συμφωνοι, αλλα ΠΟΤΕ με την Ισπανια, η οποια και αυτη με τη σειρα της εχει κανει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...
Το εχω ξαναπει, ειχαμε την ατυχια αυτη η ΦΟΒΕΡΗ φουρνια μας να πεσει πανω σε μια εξισου (να μην πω περισσοτερο) ΦΟΒΕΡΗ φουρνια των Ισπανων. Ειδαλλως δε θα ειχαμε αντιπαλο στα Ευρωμπασκετ, ενω στις Ολυμπιαδες και τα Μουντομπασκετ θα παιζαμε συνεχεια αγωνες μεταλλιων...


Και αν θες να το παμε πιο μπασκετικα, η Ισπανια ειναι η πρωτη διδαξασα της ζωνης 1-3-1 (ενταξει τωρα λειπει ο 1 πισω Γκασολ αλλα τον αναπληρωνει ο αδερφος του, εστω και χωρις το ιδιο ταλεντο) και του γρηγορου transition δυο πραγματα που αποδεδειγμενα πλεον μας πληγωνουν.


Σιγουρα δεν εχει δειξει σπουδαια πραγματα, αλλα και περυσι φορτσαρε απο τα νοκ αουτ και μετα και πηρε το πιο ΕΥΚΟΛΟ ευρωμπασκετ στην ιστορια, αφου επαιζε χωρις αντιπαλο... :-\


Ειλικρινα δε βλεπω τον τροπο που ΑΥΤΗ η Ελλαδα θα νικησει τους Ισπανους! Αν το θελω? Πολυ περισσοτερο απο ολους! Μιλας με ανθρωπο που ξυπναγε 8 η ωρα σε περιοδο εξεταστικης οχι για να διαβασει αλλα για να δει το Ελλαδα - Καταρ στη Χαμαματσου το 2006. Που βλεπει την αλλη τρελα του (Phoenix Suns) στα play off οποια ωρα και να παιζουν! ;D


Αλλα με βαση αυτα που βλεπω τοσα χρονια εχουμε ενα κομπλεξ κατωτεροτητας απεναντι στους Ισπανους... Μας εχουν παρει τον αερα βρε αδερφε! Μακαρι να σταματησει αυτο... Καποια στιγμη ΘΑ ΓΙΝΕΙ. Αλλα πολυ φοβαμαι οτι αυτη η ωρα ΔΕΝ εχει ερθει ακομα...


Υ.Γ. Οσο για αυτους που λενε δε διαλεγουμε αντιπαλο να φανταστω πως περυσι ειχατε ντραπει που πηραμε ενα μεταλλιο στο Ευρωμπασκετ. Αλλωστε εχουμε τοσα πολλα παγκοσμια και ολυμπιακα μεταλλια που γιναμε ξαφνικα ηθικολογοι. Εν ετει 2010 κανεις δεν τα σκεφτεται αυτα... Μακαρι ολα να ηταν τοσο αγνα και ΟΛΕΣ οι ομαδες να συμμετειχαν για το ευ αγωνιζεσθαι αλλα σε μια διοργανωση κοιτας και την επιτυχια, κακα τα ψεμματα.
Εδω ο Μπλατ νευριασε που...κερδισε εναν αγωνα! Δεν εχει ξαναγινει αυτο! :D


Οπως και να εχει ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ αυριο στα παιδια! ;)


Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #47 στις: 03/09/10, 18:02 »
Εχεις δίκιο..Αμα το εξετάσουμε αυστηρά και αντικειμενικά οι Ισπανοί έχουν πλεονέκτημα απέναντί μας, είναι το ταλέντο τους αλλά πάνω απ'όλα είναι που μας έχουν πάρει τον αέρα. Η ελπίδα όμως πάντα πεθαίνει τελευταία. Αντε να δούμε, όλοι ένα θαύμα περιμένουμε...


Πάντως εάν επαληθεύτει το δύσκολο σενάριο και κερδίσουμε τους Ισπανούς και ύστερα κατά πάσα πιθανότητα και τους Σέρβους, στον ημιτελικό θα μας περιμένει πάλι η Τουρκία...Ολοι οι εφιάλτες της Ελλάδας μαζεμένοι δηλαδή!!!

« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/10, 18:05 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #48 στις: 03/09/10, 18:34 »
http://www.sport-fm.gr/article/290788
Φοβερό άρθρο μιαούλη για την μασωνία(συρίγος,παπαδογιάννης και σία) που κρατάει στα χέρια της τόσα χρόνια το μπάσκετ μαζί με τον πατερούλη.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #49 στις: 03/09/10, 19:11 »
Αν θες να λεγεσαι "επιτυχημενος" παιζεις με @@ και κοιτας τον αντιπαλο σου στα ισια...τακτικες του στυλ "χανω ενα ματς για να εχω καλυτερη τυχη, με πιο ευκολο αντιπαλο" σε κανουν δειλο και μικρη ομαδα, οποιος δεν το βλεπει ή εθελοτυφλει ή απλα δν εχει επαφη με το τι ειναι αθλητισμος και τι αντιπροσωπευει. Το οτι πολλα απο αυτα εχουν αλλοιωθει (πχ το "ευ αγωνιζεσθαι" εχει καταργηθει με τη ντοπα, αν κ παλι δν ειμαι σιγουρος...ολοι ντοπαρονται, οποτε απο την ιδια βαση ξεκιναμε), αυτο δε σημαινει οτι θα το ξεφτιλισουμε τελειως...

s.s., δν ξερω αν θυμασαι τι λεγανε οι μπασκετικοι οταν ειχε κατακτησει το euro 04 η εθνικη ποδοσφαιρου...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 ... 12 13 » Αθλητισμός

309 Απαντήσεις
77408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 23:15
από Marios Demigod
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
13 Απαντήσεις
8102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 11:44
από sakman
153 Απαντήσεις
44977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
6 Απαντήσεις
4515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
66 Απαντήσεις
33229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
9 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 15:39
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
44 Απαντήσεις
11447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 15:53
από blackmorefan