Αποστολέας Θέμα: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?  (Αναγνώστηκε 33109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #25 στις: 26/01/09, 10:48 »
Όσο για τα κομμάτια της παρέας εννοείς ακκόρντα ή πάιξιμο με δάχτυλα δεξιού χεριού?Μου φαίνεται λίγο αδύνατο να παίζεις με τρόπο κλασικού κομμάτια και να τραγουδάς ταυτόχρονα και ειλικρινά τα μόνα κομμάτια που έχω βρει για κλασική με δάχτυλα είναι τα ''Να μ'αγαπάς'',''Να με προσέχεις'',''Η Φανή'' και κάτι άλλά του Λοίζου και των Beatles.Δεν είναι εύκολο να βρείς κομμάτια παρέας για κλασική και στο λέω γιατί ψάχνω κομμάτια του L.Cohen και δε βρίσκω.. ;D
To να έχεις και μελωδική γραμμή και συνοδεία πάνω στη κλασική ΚΑΙ να τραγουδας, είναι δύσκολο πράγματι. Απο την άλλη, δεν βρίσκω ιδιαίτερα δύσκολο να βάλει κανείς ένα άρπισμα και μερικές αλλαγες στη γραμμη του μπάσου...


Σεβαστή η αποψή σου αγαπητέ pbarbalias και συμφωνώ απόλυτα ότι με την κλασική μαθαίνεις να ''ακόυς'' ;), μόνο που έχω κάποιες απορίες.Το να παίζεις με δάχτυλα βγάζει έναν πιο ελεύθερο και προσωπικό ήχο, αλλά δε χρειάζεται να αναπτύξεις ιδιαίτερη τεχνική-apoyando, tirando,αρπέζ- και να μάθουν τα δάχτυλα να βγάζουν μια καλή ποιότητα ήχου?Το οποίο μάλιστα επηρεάζεται απ τους παράγοντες νύχια, ένταση παιξίματος,μάρκα χορδών και κιθάρας..Μάλιστα πρέπει να προσέχει κανείς το πως τονίζονται τα μπάσσα σε σχέση με τα καντίνια, να προσέχει τα crescenda..
Όσο σωστά και να είνια αυτά, το θέμα εδω πέρα δεν αφορα πεπειραμένους παίχτες αλλα αρχάριους.

Στο πρώτο συμφωνώ.Σωστή η επισήμανση σου, δεν το είχα σκεφτεί με τέτοιο τρόπο.Στο δεύτερο,απλώς απαντούσα στον pbarbalias που έλεγε για τις πένες..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/09, 11:11 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος rockie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #26 στις: 05/01/11, 16:12 »
Λοιπον κοιτα, και γω ειμαι αρχαριος αλλα τυχαινει να εχω ασχοληθει παρα πολυ με τη μουσικη και ταπεινα πιστευω πως εχω καποιες γνωσεις που ισως βοηθησουν... Να σημειωσω απλα οτι γνωριζω δυο μουσικα οργανα, αρμονιο και μεταλλοφωνο. επισης γνωριζω πολλα για την κιθαρα παρ' οτι τωρα ξεκιναω να παιζω. Οι περισσοτεροι υπαλληλοι σε μουσικους οικους και λοιπα μαγαζια με μουσικα οργανα θα σου προτεινουν κλασικη κιθαρα για να "ανοιξει το χερι σου". Πραγματι αυτο συμβαινει γιατι η ταστιερα τησ κλασικης ειναι πλατυτερη απο της ακουστικης. Γενικοτερα η κλασικη ειναι ευκολοτερη στη χρηση διοτι εχει μικροτερο μπρατσο και "ευκολοτερες" για τα δαχτυλα ενος αρχαριου χορδες. Εχει βαρυ μελωδικο ηχο κατι ομως που σημαινει οτι δε μπορει να συνοδευσει το ιδιο ευκολα κ εύηχα ολα τα τραγουδια. Απο την αλλη η ακουστικη ειναι εν μερει λιγο ,και το τονιζω γιατι εγω ξεκινησα με ακουστικη, ΛΙΓΟ πιο δυσκολη στο παιξιμο απο την κλασικη λογω μπρατσου και χορδων αλλα αυτα ειν μικροπροβληματα που ευκολα ξεπερνιουνται μολις συνηθησεις και αποκτησεις καποια πειρα... Οσον αφορα τα κομματια που..."περιλαμβανει στο ρεπερτοριο της" η ακουστικη αυτα ειναι κομματια καθε ειδους μουσικης, πλην της κλασικης στις περισσοτερες περιπτωσεις. Αλλα αν κρινω απο αυτα που ακουω μαλλον κλινεις προς ακουστικη. για καποιον χρηστη που ρωτησε που μπορει να βρει τραγουδια για την κιθαρα του, φιλε αν ψαχνεις για συγχρονα κομματια googlaρε τα η μπες στο 911tabs.com οπου βρισκεις οποιο κομματι ψαχνεις σε συγχορδιες η απλα (για αρχαριους) διαγραμματα με αριθμους... Για οποιαδηποτε απορια στειλε μου mail...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/11, 16:15 από rockie »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #27 στις: 05/01/11, 22:56 »
Βέβαια ο μαγαζάτορας μου είπε να πάρω κλασική γιατι με την ακουστική λέει δεν θα μπορέσω να μάθω να παίζω απο την στιγμή που δεν έχω ιδέα...
Έλα όμως που εμένα μ'αρέσει περισσότερο η ακουστική...
Εσείς τί νομίζετε?ακουστική ή κλασική για έναν αρχάριο σαν και εμένα? :-\
Καλα που δεν σου πουλησε κανενα πιανο  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
38831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 10:09
από Vaiking
14 Απαντήσεις
13575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/05, 17:39
από Winmmisterakias
16 Απαντήσεις
7008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
5 Απαντήσεις
9078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
12 Απαντήσεις
7318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 14:40
από stig
2 Απαντήσεις
2992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
7 Απαντήσεις
6641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 02:34
από alexRHCP
7 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82
15 Απαντήσεις
10569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 01:58
από Vaiking
4 Απαντήσεις
8339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 11:41
από George Stef