Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας,μεχρι 200 ευ  (Αναγνώστηκε 6126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geovon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοηθεία σας! Θέλω να αγορασώ μια ηλεκτροακουστική κιθάρα μέχρι 200 ευρώ, δηλαδή και 200 να κάνει δεν έχω θέμα. Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια ακουστική κιθάρα ibanez v50njp , για αρχάριους. Με τον καιρό άρχισε να εμφανίζει κάποια προβλήματα ,αλλά δεν σκοπεύω να χαλάσω λεφτά για μια κιθάρα αξίας κάτω απο 100 ευρώ. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Αν μπορείτε, να μου προτείνετε μια ηλεκτροακουστική κιθάρα ( σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερη από αυτή που έχω τώρα, θέλω να πιστεύω). Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε και έναν ενισχυτή χαμηλής τιμής. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eγώ σε αυτά τα λεφτά (τα οποία ομολογουμένως είναι μάλλον λίγα για ηλεκτροακουστική) θα πήγαινα σε ένα από τα μοντέλα Harley Benton του Thomann, π.χ. μια Custom Line όπως οι παρακάτω αν θέλεις κιθάρα dreadnought:

Harley Benton Custom Line Superior E

Harley Benton Custom Line CLD-10SCE

ή αν προτιμάς jumbo σχήμα, την CLJ-503CEQ.

Όσο για ενισχυτή, η πάγια πρότασή μου για κάτι φτηνό αλλά ποιοτικό είναι ένας Kustom Sienna, που διατίθεται σε διάφορα μοντέλα ανάλογα με την ισχύ και τα χαρακτηριστικά που θέλεις, αλλά και τον προϋπολογισμό σου:

Κustom Sienna
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geovon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Σε ευχαριστω πολυ Απόλλων για τη βοηθεια σου. Οταν λες οτι ομολογουμενως ειναι μαλλον λιγα για ηλεκτροακουστικη , εννοεις οτι με αυτα τα λεφτα δεν θα εχω την αντιστοιχη ποιοτητα? Αν εχεις χρονο εξηγησε το μου. Και αν ειναι να μην παρω ηλεκτροακουστικη, μπορεις να μου προτεινεις μια ακουστικη, που θα ειναι καλη για τα λεφτα της? (200 ευρω) Ευχαριστω και παλι !

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν δεν υπάρχει προοπτική να κάνεις ζωντανές εμφανίσεις ή κάποια άλλη εφαρμογή που απαιτεί οπωσδήποτε ηλεκτροακουστική κιθάρα, τότε κατά τη γνώμη μου είναι σαφώς προτιμότερο να διαθέσεις το σύνολο του προϋπολογισμού σου (όσα είχες σκοπό να δώσεις για κιθάρα και ενισχυτή) για να πάρεις μια καλή ακουστική κιθάρα. Μιλάμε δηλαδή για ένα ποσό κοντά στα 300 Ευρώ, αν όχι παραπάνω, με τα οποία μπορείς να βρεις ένα πιο ποιοτικό όργανο. Σού παραθέτω μερικά παραδείγματα:

Από τη Recording King τα μοντέλα RD-17 και RO-10, και τα δύο κάτω από 300 Ευρώ.

Από τη Washburb τις WD-10S, WD-11S και WD-20S.

Την Cort MR-710F στα 350 Ευρώ.

Την Εpiphone AJ-220S, μια κιθάρα που ίσως είναι ήδη μέσα στον προϋπολογισμό σου.

Την Tanglewood Evolution TW28NS.

Αυτές εντελώς δειγματοληπτικά. Αν ψάξεις λίγο, σίγουρα θα βρεις και άλλες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geovon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Mαλιστα, ευχαριστω πολυ!Κατι τελευταιο ! Για μια καλη ηλεκτροακουστικη κιθαρα, ποσα λεφτα κατα τη γνωμη σου, πρεπει να δωσω?
Ευχαριστω και παλι για το χρονο σου

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eξαρτάται από το πώς ορίζει κανείς την "καλή" ηλεκτροακουστική. Για κάποιους μπορεί να σημαίνει κιθάρα που κοστίζει πάνω από χιλιάρικο. Το θέμα είναι ότι εσύ περιορίζεσαι από τα χρήματα που έχεις διαθέσιμα, οπότε ψάχνεις για κάτι αξιοπρεπές σε αυτή την κατηγορία. Αν κοιτάξεις κάποιες από τις παραπάνω μάρκες, θα βρεις και ηλεκτροακουστικές σε ένα χαμηλό εύρος τιμών, π.χ.

Washburn WD7SCE, WD10SCE WD11SCE

Cort MR710F

Epiphone AJ-220SCE

Όπως βλέπεις, θα πρέπει να ξοδέψεις περισσότερα από τα 200 Ευρώ που σκεφτόσουν αρχικά, όχι όμως τίποτα το φοβερό. Νομίζω ότι μιλάμε για ποσά που είναι μέσα στις δυνατότητές σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geovon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απόλλων με βοήθησες πάρα πολύ με τις απαντήσεις σου, Ευχαριστώ και πάλι, ίσως μαζέψω άλλα 100 ευρώ για να πάρω κάτι καλύτερο. :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κι εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου. Σημειωτέον, οι Harley Benton που σού πρότεινα στο αρχικό μήνυμα δεν είναι απαραίτητα πολύ κατώτερες των άλλων. Απλά είναι λίγο δύσκολο να τις αξιολογήσει κανείς επαρκώς, γιατί πρόκειται για μια σχετικά καινούργια μάρκα που κατασκευάζεται και διατίθεται μόνο από τον Thomann, oπότε δεν υπάρχουν πολλές κριτικές. Οι άλλες μάρκες που σού πρότεινα είναι για μένα πιο εγγυημένες, και ειδικά η Washburn και η Cort. Οι Recording King είναι οι καλύτερες από πλευράς προδιαγραφών και χαρακτηριστικών, αλλά έχω ακούσει παράπονα για κακό ποιοτικό έλεγχο με αποτέλεσμα κάποια κομμάτια να μη βγαίνουν τόσο καλά. Τα περισσότερα από αυτά τα σχόλια δεν είναι πρόσφατα, οπότε ενδέχεται να έχει βελτιωθεί η κατάσταση τα τελευταία χρόνια.

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να κάνεις μια βόλτα στα τοπικά καταστήματα και να δοκιμάσεις διάφορες κιθάρες ώστε να δεις και μόνος σου ποιές σου ταιριάζουν καλύτερα στο χέρι και στο αυτί. Ό,τι κι αν ακούσεις από άλλους, το προσωπικό σου γούστο είναι αυτό που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την τελική απόφαση.

Καλό ψάξιμο και καλές αγορές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Η συγκεκριμένη Ibanez είναι μια ιδιαίτερα φτηνή κιθάρα (το πακέτο που την περιλαμβάνει κοστίζει 115 Ευρώ στον Thomann) και η ποιότητα υλικών και κατασκευής είναι ό,τι θα περίμενε κανείς για αυτά τα λεφτά. Με ποιο κριτήριο είναι καλύτερη από τις κιθάρες που αναφέρθηκαν εδώ...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
11933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/04, 17:33
από ASSOS
6 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 14:49
από hot_sauce (φλουτσ)
29 Απαντήσεις
12804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/13, 20:29
από elenix4
10 Απαντήσεις
4794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/13, 12:03
από Mistral
13 Απαντήσεις
7570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/14, 03:05
από Arhdruid
5 Απαντήσεις
17031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77
1 Απαντήσεις
5611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/14, 20:15
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/15, 11:07
από Antonis_Liakos
0 Απαντήσεις
19101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/16, 15:42
από Aris81