Αποστολέας Θέμα: Hagstrom guitars  (Αναγνώστηκε 7288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Hagstrom guitars
« στις: 01/12/07, 23:03 »
Καλησπέρα!! Λοιπόν ψήνομαι αρκετά να τσιμπήσω μια hagstrom κι8άρα! Απ΄ό,τι  έχω ακούσει είναι οικονομικές και πολύ καλές για τα λεφτά τους!! Οπότε είμαι μεταξύ μιας super swede και μιας swede- Καμιά πρόταση???

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #1 στις: 01/12/07, 23:39 »

Αναφέρεσαι στις Hagstrom reissue βέβαια, οι οποίες είναι φτιαγμένες στην Κίνα, και όχι σε κάποιες vintage Σουηδικές.  ;)

Πρόκειται για θαυμάσιες κιθάρες! Πρόσεξε ότι δεν έγραψα "για τα λεφτά τους". Για τα λεφτά τους, είναι απίστευτες.  ;)

Έχω μια Viking και ειλικρινά πιστεύω ότι θα μπορούσε να κυκλοφορεί στα 3πλάσια χρήματα, αν την έβγαζε στην Αμερική κάποια "γνωστή" μάρκα.

Τώρα, οι Swede από τις Super Swede, διαφέρουν βασικά στην κλίμακα (οι S.S. έχουν κλίμακα Fender, 25.5"). Τελευταία βγήκαν και οι "Select" που έχουν πιο όμορφα ξύλα, inlays κλπ.

Αν μπορείς να βρεις κάποια να παίξεις, θα ήταν το καλύτερο βέβαια... παικτικά να έχεις υπόψιν σου ότι έχουν λεπτό μπράτσο (που εγώ δεν χωνεύω γενικά, αλλά αυτό με βόλεψε). Αν σ'αρέσουν και οπτικά, προχώρα άφοβα!  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #2 στις: 01/12/07, 23:46 »
Ε ναι στις reissue αναφέρομαι!! Δυστυχώς ελλάδα ειναι πολυ δύσκολο να βρεις...οπότε πάμε για παραγγελία...Η αλή8εια είναι πως στην αρχή  ψηνόμουν για τη swede{μου φάνηκε λίγο πιο "παχύς" ο ήχος} αλλα γουστάρω τη super swede γιατί έχει το coil split  ;D 

thanks  για την απάντηση σου πάντως

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #3 στις: 01/12/07, 23:54 »
Ε ναι στις reissue αναφέρομαι!! Δυστυχώς ελλάδα ειναι πολυ δύσκολο να βρεις...οπότε πάμε για παραγγελία...Η αλή8εια είναι πως στην αρχή  ψηνόμουν για τη swede{μου φάνηκε λίγο πιο "παχύς" ο ήχος} αλλα γουστάρω τη super swede γιατί έχει το coil split  ;D 

thanks  για την απάντηση σου πάντως


Αν θέλεις να πας πιο κοντά σε ήxo Les Paul, τότε να πάρεις την Swede. Αν παίζεις και κομμάτια ή στυλ (π.χ. Funk) που θα εκμεταλευτείς το split όπως και την ατάκα της μεγαλύτερης κλίμακας, ή ακόμα έχεις άλλη κιθάρα με 25.5" λαιμό και έχεις συνηθίσει, τότε πας για Super Swede.

Με την παραγγελία από Ευρώπη έτσι κι'αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να την επιστρέψεις αν κάτι δεν σου πάει. Καλό θα ήταν να μην μπαίναμε σε τέτοια ταλαιπωρία αλλά...

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα παραπάνω, δες και τα μοντέλα Select, έχουν απίθανα καπάκια, ωραία inlays και binding από ξύλο (!!!). Μια περίπτωση που κατά τη γνώμη μου αξίζει να πληρώσεις λίγη χλιδή:




Ξέρω ότι θα με βρίσουν πατόκορφα διάφοροι φίλοι μου, αλλά ψήνομαι χοντρά για μια τέτοια.  ::)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #4 στις: 02/12/07, 03:10 »
Δεν τις ήξερα αυτές τις κιθάρες και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα.
Που τις βρίσκουμε;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #5 στις: 02/12/07, 20:00 »
Και εγω εντυποσιαστικα! Με χαλαει ομως το scale τους... Απο οτι καταλαβα οσες ειναι σε στυλ lp εχουν και μπρατσο ιδιου scale και ολες η αλλες εχουν μπρατσα στο scale της Fender.... :-\ Απο ηχο ομως τι λενε; Για μεταλ κανουν η ειναι του πιο ηπιου;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #6 στις: 02/12/07, 22:35 »
Και εγω εντυποσιαστικα! Με χαλαει ομως το scale τους... Απο οτι καταλαβα οσες ειναι σε στυλ lp εχουν και μπρατσο ιδιου scale και ολες η αλλες εχουν μπρατσα στο scale της Fender.... :-\ Απο ηχο ομως τι λενε; Για μεταλ κανουν η ειναι του πιο ηπιου;


Όχι, κάποιες βγαίνουν με scale 24.75" και κάποιες με 25.5". (Μιλάμε πάντα για τις reissue)

Δεν έχει να κάνει με το στυλ τους. Όλα τα σκάφη και ημι-σκάφη έχουν κλίμακα Gibson.

Η αιώνια ερώτηση!  :P :P Ναι, δες στο www.hagstromguitars.com και θα βρεις μερικά μοντέλα που είναι ιδανικά για μέταλ. Αλλά και οι πιο "ήπιες" Swede ας πούμε, με ένα σετάκι αγριεμένους μαγνήτες γίνονται λουκούμι για σκληρά στυλ.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #7 στις: 03/12/07, 17:49 »
οι XL-2 και XL-5 τι λενε; Μου γιαλισαν... ειναι και φτηνουλες... Εχει κανεις καμια γνωμη;  Το οτι εχουν scale 25,5 σημενει οτι το μπρατσο τους εχει το ιδιο μηκος με ολες οσες εχουν αυτο το scale; Γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβος τι ειναι, το μονο που ξερω ειναι οτι μου την σπανε οι ταστιερες της Fender, και δεν θελω να πεσω σε κιθαρα με τετιο μπρατσο και ταστιερα...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #8 στις: 03/12/07, 18:07 »
Πωω τι κούκλα είναι η Super Swede Vintage Sunburst και η Select Super Swede :o
Και απ' ό,τι βλέπω δεν έχει Greek dealer :-\ Μόνο ο thomann τις φέρνει!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #9 στις: 03/12/07, 19:49 »
οι XL-2 και XL-5 τι λενε; Μου γιαλισαν... ειναι και φτηνουλες... Εχει κανεις καμια γνωμη;  Το οτι εχουν scale 25,5 σημενει οτι το μπρατσο τους εχει το ιδιο μηκος με ολες οσες εχουν αυτο το scale; Γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβος τι ειναι, το μονο που ξερω ειναι οτι μου την σπανε οι ταστιερες της Fender, και δεν θελω να πεσω σε κιθαρα με τετιο μπρατσο και ταστιερα...

Μια χαρά φαίνονται και έχουν το ίδιο scale με τις περισσότερες αντίστοιχες μεταλλοκιθάρες (π.χ. Ibanez). Αν εννοείς το radius (δηλ. πόση καμπύλη κάνει η ταστιέρα) μου φαίνονται πολύ flat, για την ακρίβεια, σε συνδιασμό με το λεπτό λαιμό, πρέπει να είναι αντίστοιχες με Ibanez, αγορά που προσπαθούν να χτυπήσουν με αυτά τα μοντέλα.  ;)

Απ'ότι βλέπω πάντως δεν έχουν locking κλειδιά, οπότε πολλά καφριλίκια με το τρέμολο ίσως δεν συνιστώνται. Φυσικά ένα σετάκι Sperzel έχει 60-65 ευρώ, οπότε...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Hagstrom guitars
« Απάντηση #10 στις: 03/12/07, 20:44 »
Θες να πεις οτι ουσιαστικα το μπρατσο και η ταστιερα ειναι περιπου σαν μιας Ibanez; Η καλυτερη μου! ;D
Το locking οπως λες και εσυ διωρθονετε... Αμα την παρω ισως καπια στιγμη της παρω και αφεντικο floyd rose αν δεν με ικανοποιει αυτο που εχει. 

Πωροθικα ασχημα!
Και δεν μου λετε ρε παιδια, βρηκα στον thoman μια με P-90 μαγνητες. Τι λενε αυτοι; Πρωτη βλεπω τετιο πραγμα
Pure f**k**g Metal From Texas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/05, 01:21
από Πελαργός
8 Απαντήσεις
5514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/06, 15:09
από juggernot breaker*
17 Απαντήσεις
9076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/06, 03:49
από blueb
14 Απαντήσεις
6333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 12:35
από Ammon Jerro
22 Απαντήσεις
7872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 23:10
από JP.M
1 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 17:15
από Jezus
3 Απαντήσεις
2442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 01:57
από Fteo
0 Απαντήσεις
1735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 11:04
από MakisSRV
1 Απαντήσεις
3906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 09:48
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
6688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 23:08
από adr1anos