Αποστολέας Θέμα: Φυσαρμόνικες  (Αναγνώστηκε 7278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostispa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Φυσαρμόνικες
« στις: 27/03/09, 22:17 »
Γεια σας
Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θέλω τη βοήθειά σας.
Ψάχνω να βρω φυσαρμόνικες Lee Oscar Μι μινόρε, Λα μινόρε και Ντο ματζόρε ή ανταλλακτικά των παραπάνω.Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα στην Αθήνα ή σε άλλη πόλη να τις αγοράσω με αντικαταβολή;Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ???

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #1 στις: 27/03/09, 22:30 »
http://www.leeoskar.com/distributors.html

Πάτησε εκεί επάνω που λέει GREECE.


ANTONIOS KOKONETSIS
18, Menandrou Str
105 52 Athens
GREECE
301 523 5455
301 524 2841(fax)


Αν δεν σου κάνει κόπο, πες μας και εσύ, αν ξέρεις να παίζεις φυσαρμόνικα ή παίζεις κάποιο άλλο όργανο και γουστάρεις να ασχοληθείς και με φυσαρμόνικα!

« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/09, 22:33 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kostispa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #2 στις: 28/03/09, 15:24 »
Γεια σας και ευχαριστω για την απάντηση,
Ναι, παίζω φυσαρμόνικα επαγγελματικά.Συγκεκριμένα έχω κάνει μια πατέντα που αποτελείται από ένα σύστημα που δέχεται τρεις φυσαρμόνικες και όλο μαζί στηρίζεται πάνω στην κιθάρα, την οποία επίσης παίζω.Δε χρησιμοποιώ το σύστημα της φυσαρμόνικας που στηρίζεται στο λαιμό (δηλ του τύπου Bob Dylan) γιατί αυτό έπαιρνε μόνο μία φυσαρμόνικα ,ενώ τώρα βάζω τρεις βασισμένες σε διαφορετικές νότες και έτσι μπορώ να παίζω αμέτρητα τραγούδια.Με το σύστημα αυτό μπορώ και τραγουδάω, ενώ ακομπανιάρει η κιθάρα και τα ενδιάμεσα γεμίσματα τα κάνουν οι φυσαρμόνικες.
Επειδή κατά το παίξιμο των τραγουδιών μου έλειπε ηχητικά η αίσθηση ενός κρουστού,που πάντα βοηθάει στο ρυθμό, έκανα άλλη μια πατέντα και στερεώνω στο παπούτσι του αριστερού μου ποδιού ένα ντέφι που συμμετέχει κι αυτο στο ηχητικό σύνολο.
Μ'αυτό τον τρόπο δημιουργώ ένα ρεπερτόριο απο ελληνικό και ξένο  rock, latin, ιταλικά, ελληνικά λαικά και ρεμπέτικα.
Ισως με τα παραπάνω δημιουργείται μια αρχική αστεία εντύπωση σ'αυτόν που τα διαβάζει, όμως πρέπει να πώ οτι γεμίζω ευτυχία απο την ανταπόκριση του κοινού που με ακούει στα δύο κέντρα που παίζω.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και εύχομαι να μπορώ κι εγώ να βοηθήσω με τον τρόπο μου στην προσπάθεια που καταβάλει το kithara.gr

kostispa

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #3 στις: 29/03/09, 14:24 »
Φοβερός!! Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που ψάχνεις τις συγκεκριμένες φυσαρμόνικες ή θέλεις να δοκιμάσεις κάτι καινούριο ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kostispa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #4 στις: 29/03/09, 22:35 »
Γεια και πάλι,
Ο λόγος που χρειάζομαι τις συγκεκριμμένες νότες είναι γιατί απαρτίζουν ένα group συνδυασμών για ομάδες τραγουδιών που ταιριάζουν στη φωνή μου. Δηλαδή έχω διάφορα groups απο 3 φυσαρμόνικες σε νότες όπως π.χ. Λα μινόρε, Ντο ματζόρε και Μι μινόρε, ή άλλο group Ντο μινόρε, Μι ματζόρε και Σολ μινόρε κλπ. Αυτά τα groups έχουν στη βάση τους μαγνήτες και στερεώνονται στο σύστημα που προσαρτάται στην κιθάρα κι έτσι μπορώ και αλλάζω group γρήγορα αν αυτό απιτείται στη διάρκεια του προγράμματος που παρουσιάζω. Εύχομαι να είμουν κατατοπιστικός στο γιατί προς το παρόν χρειάζομαι τις συγκεκριμμένες νότες, ο λόγος είναι οτι αυτό το group  έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά και θέλει αλλαγή.
Αυτά, και χαιρετώ.
kostispa

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #5 στις: 30/03/09, 02:01 »
συγχαρητήρια για τη δημιουργικοτητά σου Kostispa αλλά και για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τη μουσική!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #6 στις: 02/04/09, 22:35 »
Είναι πραγματικά αξιόλογο ,κάποιος να ασχολείται τόσο σοβαρά ,με αυτό το όργανο ,που λίγοι πραγματικά το κατέχουν .Πολύ θα είθελα να μας στείλεις αν εμφανίζεσαι κάπου ,να ενημερωθούν τα μέλη μας .

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #7 στις: 02/04/09, 23:14 »
Μπράβο Θοδωρή, πολύ σωστή η σκέψη σου! Πολύ ιδιαίτερο όργανο και αν και μικρούλη αυτοί που το γνωρίζουν παίζουν παπάδες και με πολύ ιδιαίτερη χροιά!
Και εγώ θα ήθελα να δω από κοντά έναν άνθρωπο που παίζει φυσαρμόνικα με τόσο "επιστημονικό" τρόπο!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kostispa

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #8 στις: 03/04/09, 15:03 »
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Εμφανίζομαικάθε Τρίτη βράδυ στις 22.00 στο "Cotton Club" Κολοκοτρώνη 3 Σύνταγμα.Επίσης όλο το χειμώνα (με τελευταία μέρα το Σάββατο 11/4), Παρασκευές και Σάββατα στις 22.00 στο "Κουτούκι" Αυγεροπούλου 24 Μπραχάμι.Θα χαρώ πολύ να σας δω .

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #9 στις: 03/04/09, 21:52 »
Ψήνετε κανείς να πάμε? ;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Φυσαρμόνικες
« Απάντηση #10 στις: 04/04/09, 01:31 »
Hot Sauce, εγώ ψήνομαι! Ευκαιρία να ανακαλύψω και αν υπάρχεις χαχαχα!Θα περνάω να βλέπω αν υπάρχουνε συμμετοχές, αλλιώς θα πάω standard με μη Symforoumites!
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
41546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 09:52
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
31213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 10:03
από STEFANOS604