Αποστολέας Θέμα: Πώς συνθέτεις μουσική;  (Αναγνώστηκε 15188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πώς συνθέτεις μουσική;
« στις: 26/07/08, 13:17 »
Πώς φτιάχνετε δικές σας μελωδίες;   :-*

 ::) Α) Εμπνευση
1) Εμπνέεστε ένα κομμάτι σε μία μέρα;
2) Το "χτίζετε" σταδιακά;
3) Σκέφτεστε μία μελωδία κάθε φορά, ή ίσως 2+ μουσικές παίζουνε στο μυαλό σας;


β) ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ
   :-*
1) Τις γράφετε σε πρόγραμμα pc όπως το finale
2) Τις γράφετε σε παρτιτούρα με 1-2 όργανα;
3) Παίζετε, ηχογραφείτε τον εαυτό σας και πάτε στο studio με φίλους;


















All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #1 στις: 26/07/08, 15:48 »
Συνηθως εμενα ξαφνικα μου ερχεται η εμπνευση οποτε αν βρω κατι που μαρεσει εκεινη τη στιγμη το σημειωνω. Βρισκω αρχικα τα βασικα στοιχεια του τραγουδιου, riff κλπ και σιγα σιγα το προχωραω. Τα γραφω στο guitar pro που ειναι πολυ απλο και ευχρηστο προγραμμα και επισης το εχουν και οι περισσοτεροι γνωστοι μου.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #2 στις: 26/07/08, 16:02 »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #3 στις: 26/07/08, 17:47 »
Σε μένα δεν υπάρχει ένας τρόπος.Τις περισσότερες φορές μελοποιώ στίχους,οι οποίοι με ένα μυστήριο και μαγικό τρόπο,έχουν ήδη τη μουσική μέσα τους.Άλλες φορές μπορεί όλα να ξεκινήσουνε από ένα ριφάκι στη κιθάρα.Μετά κάποιες φορές γράφω μια ολόκληρη μελωδία στο πιάνο.Υπάρχουν επίσης μουσικές που βγαίνουν "μονορούφι" και άλλες που κάποιο ρεφραίν,περιμένει χρόνια ολόκληρα,τον κατάλληλο στίχο ή κουπλέ.Μυστήριο τραίνο για μένα η μουσική...Και μάλλον δεν θα καταλάβω ποτέ πραγματικά,πως ακριβώς το κάνω... ???
Από εκεί και πέρα η καταγραφή γίνετα και με τους τρείς τρόπους που ανέφερες,απλά η παρτιτούρα,παίρνει πολύ χρόνο,οπότε το μουσικό πρόγραμμα ή και μια απλή ηχογράφηση,μας έχουνε βολέψει αρκετά...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/08, 17:49 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #4 στις: 26/07/08, 21:52 »
εγω πολυ γραφω με εναν τροπο που ισως σας φανει περιεργος......1ον η κατασταση στην οποια βρισκομαι οταν θελω να γραψω κατι παιζει πολυ μεγαλο ρολο.....2ον τις περισσοτερες φορες παιζω κατι τυχαια οταν βαριεμαι και τις περισσοτερες φορες μου βγαινουν κατι ριφακια και ακοντρα πολυ ωραια και συνδεδεμενα μεταξυ τους....αυτος ειναι ο λογος που τις περισσοτερες φορες τα ξεχναω η οταν τα γραφω δεν μπορω ευκολα να συνδιασω πολλα πραγματα γιατι δεν ξερω αν κολλανε με τα προηγουμενα...και στο τελος δεν μου αρεσουν....και 3ον τα ακουσματα με επηρεαζουν πολυ στην εγγραφη ενος κομματιου....γενικα η μουσικη ειναι κατι το μαγικο και αν δεν εχεις μεσα σου δεν προκειτε να την εξελιξεις........ ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #5 στις: 26/07/08, 22:01 »
Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ. Σκόρπια riffs, chord progessions και φράσεις που μετα προσπαθώ να ενώσω. Κάποιες φορές αυτό που βγαίνει είναι καλούτσικο κι άλλες κλάιν μάιν. Βέβαια προσωπικά ούτε καλός κιθαρίστας είμαι ούτε πολλή θεωρία ξέρω. Οπότε αν βελτιωθώ στο μέλλον θα αλλάξει μάλλον κι ο τρόπος που γράφω.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #6 στις: 26/07/08, 22:11 »
Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ. Σκόρπια riffs, chord progessions και φράσεις που μετα προσπαθώ να ενώσω. Κάποιες φορές αυτό που βγαίνει είναι καλούτσικο κι άλλες κλάιν μάιν. Βέβαια προσωπικά ούτε καλός κιθαρίστας είμαι ούτε πολλή θεωρία ξέρω. Οπότε αν βελτιωθώ στο μέλλον θα αλλάξει μάλλον κι ο τρόπος που γράφω.
αν επρεπε να ξερω θεωρια για να γραψω μουσικη δεν θα εγραφα ποτε μου...........δεν εχω παει σε ωδειο και δεν εχω ασχοληθει καθολου με θεωριες..........

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #7 στις: 26/07/08, 23:53 »
αν επρεπε να ξερω θεωρια για να γραψω μουσικη δεν θα εγραφα ποτε μου...........
Ούτε εγώ έχω πάει σε ωδείο και από θεωρία ξέρω πολύ λίγα πράγματα (από βιβλία + internet).. ΑΛΛΑ η θεωρία είναι πολύ χρήσιμη και μόνο να σε βοηθήσει μπορεί στο να γράψεις μουσική...

Πάντως όταν συνθέτω κάτι, δε χρησιμοποιώ ούτε τις ελάχιστες γνώσεις μου στη θεωρία.. Απλά τυχαίνει να βγαίνουν κάποια riffακια (συνήθως όταν βαριέμαι :P) σχεδόν από μόνα τους, άλλες φορές καλά, άλλες γτπ.. :P Κι άλλες φορές, ενώ στην αρχή μπορεί να μου φαίνονται ωραία, μετά μπορεί να μη μου αρέσουν και να τα παρατάω...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/08, 23:58 από gers (...back!!!) »

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #8 στις: 27/07/08, 06:09 »
Εγώ είμαι πολύ παράξενος στο θέμα της σύνθεσης...Γενικά ξεχνάω πολύ εύκολα και κάτι φοβερές εμπνέυσεις που έχω, συνήθως μου έρχονται λίγο πριν κοιμηθώ. Στο καπάκι κοιμάμαι και το πρωί δεν θυμάμαι τίποτα... ;D

Όταν θέλω να συνθέσω κάτι (instrumental πάντα)...Ξεκινάω με την δημιουργία των drums. Σιγά σιγά βρίσκω μια βασική γραμμή και φτιάχνω ένα draft session. Από εκει και πέρα, αρχίζω με δοκιμές να βρώ τον ρυθμό που θα μου ``κάτσει`` πανω στα ντράμς. Όταν κάτσει και είμαι ευχαριστημένος, σουλουπώνω αρκετά τα ντράμς και βάζω τα γεμίσματα μου και ξεκινάω τα takes στην ρυθμική κιθάρα μεχρί να πετύχω αυτό που θα με ικανοποιήσει...Κατόπιν και περίπου με τον ίδιο τρόπο βάζω τις μπασογραμμές μου...Σε αυτή την φάση αρχίζω και μιξάρω και προσθέτω εφφέ εκεί που θέλω. Στο τέλος μένω με ένα σχεδόν πλήρες backing track και μπορώ να ασχοληθώ με το σόλο...Κάνω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ takes και πειραματίζομαι διαρκώς με κλίμακες και modes, μεχρί κάτι να μου κάνει κλίκ...Υπάρχουν φορές που έχω βγάλει το σόλο σε μισή ώρα, άλλες που μου πήρε κάποιες μέρες και άλλες που στο τέλος βαρέθηκα/κουράστηκα τόσο πολύ που παρατάω το κομμάτι και πάω σε άλλο...Αφού εντέλει τα καταφέρω, γράφω το σόλο και κάνω το τελικό μιξάρισμα. Εδώ μπορεί να προσθέσω και κάποια άλλα πραγματάκια, όπως sound effects, φωνές, περίεργα όργανα κτλ...

Αρκετές φορές δοκίμασα να φτιάξω πρώτα την μελωδία, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω καλή μελωδία και πάντα το αποτέλεσμα έβγαινε μπούρδα.... :P

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #9 στις: 27/07/08, 18:30 »
Εγώ είμαι πολύ παράξενος στο θέμα της σύνθεσης...Γενικά ξεχνάω πολύ εύκολα και κάτι φοβερές εμπνέυσεις που έχω, συνήθως μου έρχονται λίγο πριν κοιμηθώ. Στο καπάκι κοιμάμαι και το πρωί δεν θυμάμαι τίποτα... ;D

Όταν θέλω να συνθέσω κάτι (instrumental πάντα)...Ξεκινάω με την δημιουργία των drums. Σιγά σιγά βρίσκω μια βασική γραμμή και φτιάχνω ένα draft session. Από εκει και πέρα, αρχίζω με δοκιμές να βρώ τον ρυθμό που θα μου ``κάτσει`` πανω στα ντράμς. Όταν κάτσει και είμαι ευχαριστημένος, σουλουπώνω αρκετά τα ντράμς και βάζω τα γεμίσματα μου και ξεκινάω τα takes στην ρυθμική κιθάρα μεχρί να πετύχω αυτό που θα με ικανοποιήσει...Κατόπιν και περίπου με τον ίδιο τρόπο βάζω τις μπασογραμμές μου...Σε αυτή την φάση αρχίζω και μιξάρω και προσθέτω εφφέ εκεί που θέλω. Στο τέλος μένω με ένα σχεδόν πλήρες backing track και μπορώ να ασχοληθώ με το σόλο...Κάνω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ takes και πειραματίζομαι διαρκώς με κλίμακες και modes, μεχρί κάτι να μου κάνει κλίκ...Υπάρχουν φορές που έχω βγάλει το σόλο σε μισή ώρα, άλλες που μου πήρε κάποιες μέρες και άλλες που στο τέλος βαρέθηκα/κουράστηκα τόσο πολύ που παρατάω το κομμάτι και πάω σε άλλο...Αφού εντέλει τα καταφέρω, γράφω το σόλο και κάνω το τελικό μιξάρισμα. Εδώ μπορεί να προσθέσω και κάποια άλλα πραγματάκια, όπως sound effects, φωνές, περίεργα όργανα κτλ...

Αρκετές φορές δοκίμασα να φτιάξω πρώτα την μελωδία, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω καλή μελωδία και πάντα το αποτέλεσμα έβγαινε μπούρδα.... :P
το παθαινω και εγω αυτο συνηθως......αυτο γινετε γιατι χαλαρωνεις και σου ερχονται στο μυαλο πολλα παραγματα ακομη και στιχους......την επομενη μερα βεβαια δεν συνηθως δεν θυμαμαι τιποτα.........

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #10 στις: 27/07/08, 21:36 »


Αγοραζεις ενα μικρο και φτηνο mp3 player που να ηχογραφει (με 20-25ε) το εχεις διπλα σου και οταν σου ερχονται οι εμπνευσεις ,τσακ ......τις γραφεις, ξυπνας το πρωι και εβουαλα.Απλα πραγματα.

Οχι τιποτα αλλο,για να μην χανονται και τα αριστουργηματα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #11 στις: 27/07/08, 22:46 »


Αγοραζεις ενα μικρο και φτηνο mp3 player που να ηχογραφει (με 20-25ε) το εχεις διπλα σου και οταν σου ερχονται οι εμπνευσεις ,τσακ ......τις γραφεις, ξυπνας το πρωι και εβουαλα.Απλα πραγματα.

Οχι τιποτα αλλο,για να μην χανονται και τα αριστουργηματα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D
σωστα +1000......το θεμα ειναι οτι μερικες φορες σου ερχονται στον υπνο σου και αντε να σηκωθεις να ανοιξεις το mp3  και να αρχισεις να ηχογραφεις...χεχεχχε........

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #12 στις: 27/07/08, 23:36 »
Προσωπικα την αφηνω να δημιουργηθει μονη της. Ενα μικρο riff που σιγομουρμουρας καπου, ενας καλος ηχος που δημιουργει ελπιδες για κατι καλο, ακομα και ενας τυχαιος αυτοσχεδιασμος.
Μετα αρχιζει η καταγραφη και αναλογα με τη διαθεση, τι ειδος θα βγει. Εαν ειναι αρκετα κλασσικο, προτιμω να το δουλεψω πανω στο χαρτι ( ή στην οθονη σε καποιο notation προγραμμα ) και να το ενορχηστρωσω καταλληλα. Εαν ειναι αρκετα πιο μοντερνο, ξεκιναω "χτιζοντας" σε βαθμιδες την ενορχηστρωση, επιλεγοντας ηχους, συνδυαζοντας riffs, δοκιμαζοντας διαφορες μελωδιες απο πισω..παντα ομως πρεπει να παραμενει αναλοιωτη η μελωδια.
Και το πιο ωραιο ειναι οταν εχει γεμισει ο ακροατης με τη μελωδια, να την αφαιρεσεις και να τον αφησεις με τα "πισω" οργανα να αισθανθει πως ακομα την ακουει..Σπανια πετυχαινει, αλλα ειναι ομορφο συναισθημα αυτο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #13 στις: 28/07/08, 00:48 »
Παιδιά,μια ερώτηση.Ακούτε συνθέσεις στον ύπνο σας ή είμαι μόνο εγώ psycho?Όχι και κάθε βράδυ βέβαια,αλλά κάποιες φορές... :o
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #14 στις: 28/07/08, 02:24 »
Ακούω. Και τις περισσότερες φορές απλά αφήνομαι να το απολαύσω, γιατί αν σκεφτώ αρκετά τον ήχο ξυπνάω. Έχω γράψει κι ένα κομμάτι από τέτοια κατάσταση...
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #15 στις: 28/07/08, 07:53 »
Λοιπόν παιδιά, πολλές ιδιοφυϊες ή μεγαλοφυϊες βρήκανε τις καλλύτερες ιδέες, εφευρέσεις, και μουσικές ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ.
Γι αυτό οι ειδικοί λένε πως πρέπει κανείς να έχει πάντα στο κομοδίνο χαρτί και στυλό, ή και καμιά κιθάρα στην πρίζα,
(για να μην πούμε και recorder έτοιμο )... !
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #16 στις: 28/07/08, 13:30 »
Τις περισσότερες φορές πιάνω την κιθάρα χωρίς να έχω σκοπώ να γράψω κάτι και παίζοντας σκόρπια πράγματα πολλές φορές βγαίνει κάτι καλό... Άλλοτε μου έρχεται μια μελωδία στο άσχετο και μετά πάω να την παίξω στην κιθάρα. Πιο σπάνια λέω "Ας κάτσω να γράψω τίποτα" και απλά... γράφω! Γενικά είμαι πολύ "ό,τι να 'ναι" στο θέμα της σύνθεσης... Και αν και ξέρω λίγη θεωρία, δεν την χρησιμοποιώ καθόλου. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να γράψω μελωδία για τη φωνή οπότε όλα μου τα κομμάτια είναι μόνο κιθαριστικά.

Στο θέμα της καταγραφής τώρα... Συνήθως βαριέμαι υπερβολικά για να γράψω κάτι σε πεντάγραμμο ή να ηχογραφήσω.  :P Γι' αυτό παίζω αρκετές φορές αυτό που έχω γράψει ελπίζοντας να το θυμάμαι την επόμενη. Πράγμα που δεν συμβαίνει πάντοτε...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #17 στις: 31/07/08, 22:56 »
Αν μπορούσα να γράψω αυτά που ακούω όταν πέφτω για ύπνο θα ήμουν διάσημος. Αν αυτό συνέβαινε με όλους θα είχαμε πολλή, καλή μουσική :-[
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #18 στις: 03/01/09, 23:16 »
Μία απ τις πολύ καλές περιπτώσεις είναι να προσπαθείς να βγάλεις το χ κομμάτι του χ καλλιτέχνη και να σου βγαίνει κάτι τελείως διαφορετικό και πρωτότυπο!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #19 στις: 04/01/09, 13:08 »
Εγω θα συμφωνησω με το παιδι που ειπε για το mp3.Ειναι η καλυτερη ιδεα και νομιζω και η μονη με την οποια δεν ξεχνας το τραγουδι...(εκτος αν εισαι διανα!!) ;D

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #20 στις: 04/01/09, 14:55 »


Αγοραζεις ενα μικρο και φτηνο mp3 player που να ηχογραφει (με 20-25ε) το εχεις διπλα σου και οταν σου ερχονται οι εμπνευσεις ,τσακ ......τις γραφεις, ξυπνας το πρωι και εβουαλα.Απλα πραγματα.

Οχι τιποτα αλλο,για να μην χανονται και τα αριστουργηματα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D
σωστα +1000......το θεμα ειναι οτι μερικες φορες σου ερχονται στον υπνο σου και αντε να σηκωθεις να ανοιξεις το mp3  και να αρχισεις να ηχογραφεις...χεχεχχε........
Ασε,τα ίδια παθαίνω και εγω..Μου φαίνεται ότι θα βάλω το mp3 κάτω απ το μαξιλάρι..Χι,Χι..
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #21 στις: 04/01/09, 17:40 »
Σχετικα με την θεωρια που λετε, "επιτρεπεται" οταν γραφει κανεις ενα κομματι σε μια κλιμακα να χρησιμοποιει και νοτες οι οποιες δεν περιλαμβανονται στην κλιμακα;
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #22 στις: 04/01/09, 17:48 »
Εννοειται! Αλλιως δεν θα υπηρχε καμια ποικιλια! Ουτε και η τζαζ! ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #23 στις: 04/01/09, 19:17 »
Εγώ ενώ κατα καιρούς έχω γράψει κομματάκια πολύ ωραία που μου αρέσανε, δεν τα σημείωνα γιατι βαριόμουνα, και τα ξέχναγα την άλλη μέρα..

Συνήθως γράφω κάτι δικό μου όταν έχω στο μυαλό μου ένα κομμάτι που ήδη υπάρχει αλλά σε ένα σημείο ενώ πάει κάπως εγώ από μέσα μου λέω "μάλλον θα ήταν καλύτερο αν πήγαινε έτσι" και προκύπτει τελικά ένα νέο τραγούδι (αλλες συγχορδίες κλπ), στο οποίο προσπαθώ να βάλω φωνή που να ταιριάζει (πολύ δύσκολο). Και εντάξει να σημειώσεις την ταμπλατούρα του κομματιού σου στο guitar pro, αλλά με την μελωδία της φωνής τί γίνεται?

Είναι πολύ σημαντική όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω αι η κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι, και μερικές φορές κάτι που έχεις βγάλει δεν μπορείς να το ξαναθυμηθείς με τίποτα αν είσαι ξενερωμένος ή δεν έχεισ έμπνευση..

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Πώς συνθέτεις μουσική;
« Απάντηση #24 στις: 04/01/09, 19:54 »
Τα δικα μου συμπερασματα μετα απο χρονια ερευνων  :P ειναι , οτι οταν δεν μπορεις να θυμηθεις μια μελωδια (για τον οποιοδηποτε λογω), ειναι γιατι δεν αξιζει.Εγγυημενο.

Για αυτο υιοθετησα το mp3 για να γραφω οτι π@π@ρια μου κατεβει και μετα, την αλλη μερα (λεμε) να ακουω και να ξεδιαλεγω.

Και συνηθως τα χειροτερα ηταν αυτα που νομιζα καλυτερα. :P.

Οποτε κραταγα μονο τα αριστουργηματα. ;D ;D  ;D

Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
30380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/16, 12:55
από George Papadimitriou
1 Απαντήσεις
5360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
4 Απαντήσεις
2719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/06, 03:30
από anthrakoryxos
25 Απαντήσεις
11536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
0 Απαντήσεις
1873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/06, 03:31
από Νίκος
10 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/06, 14:55
από George Sadoor
79 Απαντήσεις
25231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
9 Απαντήσεις
4419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 09:58
από papous
2 Απαντήσεις
3681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 14:13
από Stergios Kourou