Αποστολέας Θέμα: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.  (Αναγνώστηκε 21382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #25 στις: 06/02/10, 11:49 »
Ο χώρος είναι για προτάσεις και σχόλια επί των προτάσεων ψάχνοντας για τη χρυσή τομή.

Οι προτάσεις όλων θα πέσουν στο κενό καθώς έχουμε να κάνουμε με τον απρόβλεπτο άνθρωπο. Αν το πρώτο μέλημα του καθενός είναι να μελετάει προσεχτικά και να βάζει σην άκρη την όποια προκατάληψη και, απρόσκοπτα, να λέει την άποψή του που δεν έχει λόγο να την κρύβει, τότε δεν χρειάζεται πρόταση. Η πολυφωνία είναι πλεονέκτημα όσο κι αν φαίνεται διαφορετικά.

Καλό θα ήταν η ανάγνωση των κειμένων να μην είναι επιδερμική γιατί καταλήγει σε λανθασμένες εντυπώσεις. Δυστυχώς πολλοί υστερούν στην κατανόηση μιας παραγράφου και φτάνουμε εδώ
Παράθεση
  Κι εσύ αγαπητέ φίλε "αναγνώστη" ειδα να κάνεις μία από τα ίδια .
Υιοθετείς ένα nickname που δηλώνει :
"εγώ παιδιά απλώς σάς διαβάζω και κάνω χάζι , δεν έχω ιδέα από ποίηση ή μουσική" .
Πλην όμως είσαι λαλίστατος στις κρίσεις σου περί τού ενός ή τού άλλου .
Αν είσαι όπως λες άσχετος κι απόμακρος αναγνώστης κι αποστασιοποιημένο μέλος
τού site αυτού , τότε διάβαζε απλώς κι αν θέλεις πότε-πότε λέγε και κάτι έτσι κάτι
ως : "παρών" .



Η πρότασή μου? Ανοιχτομυαλιά από όλους, αυτός ο χώρος τη χρειάζεται... 
Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #26 στις: 06/02/10, 13:45 »
Συμφωνώ με Αναγνώστη. Η πολυφωνία είναι προτέρημα ενός χώρου, και αυτή είναι που προσελκύει πνεύματα, όπως η λάμπα προσελκύει τις πεταλούδες. Αν τα πνεύματα ήθελαν την εμφάνιση μιας και μόνο άποψης θα πήγαιναν στο ΝΕΟΣ ή στην ΧΑΝ ή στην ΚΝΕ ή σε διάφορα άλλα στέκια που δεν επιτρέπουν την εμφάνιση του διαφορετικού και δεν θα "ξέπεφταν" εδώ πέρα.
(Το "ξεπεφταν" είναι σε εισαγωγικά, καθώς ο Kuiper μας δήλωσε ότι ο χώρος έχει ξεπέσει.)

Εφόσον όμως θέλουμε να ανανεώσουμε τον χώρο θα πρέπει πρώτ' απ' όλα να καθορίσουμε τις υπάρχουσες παραμέτρους εισόδου καθώς και το τι ακριβώς επιδιώκουμε με την ανανέωσή του.

Οι υπάρχουσες παράμετροι εισόδου στον χώρο αποτυπώνονται στο σχόλιο που βρίσκεται κάτω από την ταμπέλα ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΙΧΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ στην κεντρική σελίδα του στεκιού: "Έχετε στο συρτάρι σας κάποιους στίχους ή κάποιο ποίημα που γράψατε; Μοιραστείτε τα μαζί μας....". Δεν θέτει κάποια άλλη προϋπόθεση. Είναι ανοιχτή πρόσκληση προς όλους και για όλα.

Αλλά το συρτάρι του καθενός δεν έχει μόνο σύχρονους στίχους και ποιήματα. Μπορεί να έχει εκατοντάδες παλιότερα. Η πρόσκληση αφορά την επικοινωνία των μελών και την επικοινωνία όχι μόνο με τον σύγχρονο εαυτό τους, αλλά και με τον παλιότερο.

Εφόσον η πρόσκληση είναι ανοιχτή, δεν είναι δυνατόν να ισχυριστεί κάποιος εκ των υστέρων ότι ο χώρος αυτός αφορά κατ' αποκλειστικότητα επίδοξους στιχουργούς που εκθέτουν τα έργα τους με σκοπό κάποιοι συνθέτες να ενδιαφερθούν και να τα μελοποιήσουν. Οι περισσότεροι κάτι σκαμπάζουμε από μουσική, κάποιο όργανο γρατζουνάμε, και τα έχουμε μελοποιήσει ήδη τα περισσότερα απ' αυτά που προσφέρουμε.

Ας εξετάσουμε τώρα τι ακριβώς αναμένουμε από μια ενδεχόμενη "ανανέωση" του χώρου. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω. Αλλά απ' ότι κατάλαβα από το αρχικό κείμενο του Kuiper, επιδιώκουμε την αναίρεση των αρχικών παραμέτρων εισόδου, χωρίς όμως να αλλάξουμε την διατύπωση της αρχικής πρόσκλησης. Επιθυμούμε δηλ να γράψουμε ένα καινούριο, εντελώς διαφορετικό έργο αλλά με τον ίδιο τίτλο.
Ε, αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Αλλάζουμε και τον τίτλο σεβόμενοι τις παλιότερές μας επιλογές, ακόμα κι αν παραδεχόμαστε ότι κάναμε λάθος και μετανιώνουμε γι αυτό.

Για ποιόν λόγο όμως δεν γίνονται? Δικό μας είναι, ότι θέλουμε κάνουμε. Σαφώς, αλλά όταν κάνουμε ότι θέλουμε και όχι ότι είθιστε, χάνουμε την αξιοπιστία μας και δεν μπορούμε μετά να κατηγορούμε τον οποιονδήποτε για ανηθικότητα (παράβαση των κανόνων λειτουργίας)! Δεχόμαστε ότι η επιθυμία του καθενός είναι η κυρίαρχη δύναμη και επανερχόμαστε στην αρχική κατάσταση, οπότε δεν υπάρχει λόγος ν' αλλάξουμε τίποτα.

Όσον αφορά τον τρόπο σχολιασμού, για τον οποίο ορισμένοι έχουν ενστάσεις. Είχαμε μια πολύ καλή συζήτηση με τον m.k. και τον Αναγνώστη την οποία την παραθέτω, για να μην επαναλαμβάνομαι:
Απ: Με κοιτάς φιλικά  

Το σημαντικό όμως είναι να κατανοήσουμε το εξής: Το ίντερνετ παρέχει την δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας συγγραφέα και αναγνώστη όπως επίσης και μεταξύ των συγγραφέων με εναλλαγή των ρόλων αυτόματα και σε ελάχιστο χρόνο. Αυτό και μόνο αποτελεί μια επανάσταση στον τρόπο επικοινωνίας. Το να επιδιώκουμε την αποστειρωμένη παράθεση έργων, τον υποβιβασμό δηλ της ηλεκτρονικής σελίδας σε μια σελίδα χαρτιού ενός παλιού καλού βιβλίου, δείχνει ότι δεν καταλαβαίνουμε τι έχουμε στα χέρια μας. Οπότε αν δεν καταλαβαίνουμε τι έχουμε στα χέρια μας δεν καταλαβαίνουμε τίποτα.

Προσέχοντας μόνο τον σχολιασμό κινδυνεύουμε να αποστειρωθούμε από ανθρωπιά. Κάποια παιδιά χρειάζονται στήριξη. Αυτό φαίνεται καθαρά στον τρόπο έκφρασής τους. Δεν είναι λοιπόν και τόσο κακό να στηρίξεις κάποιον έστω και υπερβάλοντας κάποια στιγμή. Αν το πάρει πάνω του και αποδειχθεί υπερφίαλος, υπάρχουν τρόποι να τον προσγειώσεις, ομαλά ή ανώμαλα.

Μιά παρατήρηση ωφέλιμη σ' όσους υποστηρίζουν την ανάγκη τεκμηρίωσης της κρίσης. Αν διαβάσει κανείς την Πολιτεία του Πλάτωνα, θα δει, στο δεύτερο νομίζω βιβλίο που αναφέρεται στην ανάγκη λογοκρισίας, ότι έχουμε την δυνατότητα να εκφέρουμε αντιδιαμετρικές κρίσεις για οποιοδήποτε ποίημα και οποιονδήποτε ποιητή. Σ' αυτό το βιβλίο ο Πλάτωνας ξεφτιλίζει τον Όμηρο, τον Πίνδαρο και άλλους ποιητές, τεκμηριωμένα, ενώ σε άλλα σημεία αποθεώνει τους ίδιους ποιητές πάλι τεκμηριωμένα!
Αυτή η αστάθεια οδήγησε τον Πλάτωνα να απαγορεύσει την ποίηση στην Πολιτεία του.
Αν θέλετε απαγορέψτε την κι εσείς για την δικιά σας Γειτονιά! 

Η καταληκτική πρότασή μου: Αντί να επικρίνουμε όσους δεν έχουν την ικανότητα να κάνουν μια στοιχειώδη ανάγνωση ενός κειμένου, ας οργανώσουμε σεμινάρια στα οποία να διδάσκεται ο τρόπος με τον οποίο γίνεται η ανάγνωση ενός κειμένου. Όπως όλα τα ανθρώπινα έτσι και η ανάγνωση μαθαίνεται. Ας μην ακολουθούμε το οξύμωρο κάποιων δασκάλων που ενώ ζητούν από τα παιδιά μόνο την στείρα απομνημόνευση μετά τα επικρίνουν ότι δεν έχουν κριτική σκέψη.
Αν θέλουμε να λέμε ότι διαφέρουμε ας το αποδέιξουμε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #27 στις: 07/02/10, 14:02 »
Τα μηνύματα προσωπικών αντιπαραθέσεων μεταφέρθηκαν στον κάδο.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #28 στις: 07/02/10, 15:43 »
Κιθαρωδέ. Όταν κάποιος σκοπίμως σπέρνει ζιζάνια για τους γνωστούς δικούς του λόγους για να μην τα ξαναλέμε, θα πρέπει να περιμένει και την ανάλογη απάντηση.

Ξεπεσμός, δηλαδή υποβίβαση της αξίας, υλική ή ηθική παρακμή.
Αγαπητέ φίλε και συνάδελφε Πωλ, δεν είπα ποτέ εγώ αυτή τη λέξη.


(Το "ξεπεφταν" είναι σε εισαγωγικά, καθώς ο Kuiper μας δήλωσε ότι ο χώρος έχει ξεπέσει.)

Οι υπάρχουσες παράμετροι εισόδου στον χώρο αποτυπώνονται στο σχόλιο που βρίσκεται κάτω από την ταμπέλα ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΣΤΙΧΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ στην κεντρική σελίδα του στεκιού: "Έχετε στο συρτάρι σας κάποιους στίχους ή κάποιο ποίημα που γράψατε; Μοιραστείτε τα μαζί μας....". Δεν θέτει κάποια άλλη προϋπόθεση. Είναι ανοιχτή πρόσκληση προς όλους και για όλα.


Ναι έτσι γράφει, αν αυτό μελλοντικά αλλάξει είναι θέμα των διαχειριστών και είναι προς τιμήν τους που δεν λένε το (Αποφασίζομεν και διατάσομεν) παρά περιμένουν και τις δικές μας προτάσεις τις συγκεκριμένες προτάσεις, που κανένας μας δεν λέει αυτό, να το τονίσει.

Υπάρχουν όμως αρχές σ’ αυτό το κέντρο των ανώνυμων διερχομένων που πρέπει να τηρούνται, διαφορετικά ποιος ο λόγος να επεμβαίνουν κάθε τόσο οι διαχειριστές – όπως τώρα – γιατί οι συντονιστές να υπάρχουν?

Το ότι έχεις γράψει μέχρι τώρα, όπως τα έχεις γράψει, με τον τρόπο σου, με την αυστηρότητα, με το καλαμπούρι σου, γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να σου πει το παραμικρό? Γιατί έχεις δεμένο το σκύλο  και τη γάτα σου δεν τους έβγαλες βόλτα για να ρυπαίνουν έτσι δεν είναι?

Αυτά που στην αρχή αυτής της πρότασης είπα εγώ, δεν είναι μόνο δικές μου επισημάνσεις είναι και των δεκάδων μελών μας που για τους δικούς τους λόγους δεν θέλουν να πάρουν μέρος δημόσια, ή δεν έχουν την ικανότητα τη δική σου Πωλ να αναπτύξουν ένα θέμα.

Παρακαλώ όλες τις φίλες και φίλους να μη στέλνουν ΠΜ μα να πάρουν θέση δημόσια με τις δικές τους προτάσεις.   
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/10, 16:25 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #29 στις: 07/02/10, 16:15 »
...αισθάνομαι τόσο άσχημα να διαβάζω προσωπικά μηνύματα άλλων!
Γενικώς την κλειδαρότρυπα δεν την γούσταρα ποτέ.
Και δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί τελικά αυτό. Ούτε καν ιντριγκαδόρικο το βρίσκω... ::)
Ειλικρινά Kuiper δεν καταλαβαίνω που βοηθάει αυτή η τακτική...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #30 στις: 08/02/10, 15:54 »
αν αυτό μελλοντικά αλλάξει είναι θέμα των διαχειριστών και είναι προς τιμήν τους που δεν λένε το (Αποφασίζομεν και διατάσομεν) παρά περιμένουν και τις δικές μας προτάσεις τις συγκεκριμένες προτάσεις, που κανένας μας δεν λέει αυτό, να το τονίσει.

Αγαπητέ kuiper, τι ωφελεί να είσαι ο ηγεμόνας ένος άχαρου βασιλείου, με υπηκόους κρυψίνοες και απολίτιστους? Δεν είναι τιμή τους, είναι ανάγκη τους! (Εκτός και εάν τιμάται η ανάγκη)

Από την άλλη, τι αξία έχει ο Βασιλιάς που δεν έχει την δυνατότητα να αφουγκραστεί τους υπηκόους και ορίζει ψευδεπίγραφα την αναποφασιστικότητα ως συλλογικότητα?
Ποιός επιθυμεί έναν εραστή που ρωτάει αντί να ζητά?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #31 στις: 08/02/10, 21:59 »
Βάζω τον εαυτό μου στη θέση του διαχειριστή ενός σαιτ, του οποίου κάποια κατηγορία αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.
Τι θα έκανα λοιπόν.
Θα μάζευα τους συντονιστές μου αρχικά και θα συζητούσα το πρόβλημα με αυτούς. Θα ξεκαθαρίζαμε ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημα και μετά θα ψάχναμε το ΠΩΣ μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα. Θα αποφασίζαμε κάποιους πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης και θα τους δημοσιεύαμε με επιχείρημα και σαφήνεια. Σύμφωνα με το κλίμα και τις προτιμήσεις των μελών επάνω στις προτάσεις μας θα καταλήγαμε τελικά στην λύση και τον τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος που θα χρησιμοποιήσουμε. Θα υπερασπιζόμασταν  την απόφασή μας για το καλό του σαιτ και θα την στηρίζαμε μέχρι τέλους χωρίς περαιτέρω διαπραγματεύσεις. Αυτό βεβαίως έχει ρίσκο. Διότι δεν μπορούν να συμφωνούν πάντα όλοι με όλα. Αλλά σκοπός μας δεν θα ήταν να χαϊδεύουμε τους πάντες και να είμαστε με όλους καλοί. Σκοπός μας θα ήταν η σωστή λειτουργία της κατηγορίας…και ναι, σύμφωνα με εμάς, τους υπεύθυνους του σαιτ.
Αν λοιπόν δεν γίνει σαφές ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημα και ΠΩΣ θα λυθεί (με ποιους πιθανούς τρόπους) δεν θα έχουμε τίποτε άλλο παρά θέματα που είτε ξεκινούν είτε καταλήγουν παρωδία, όπως το Η ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ και όχι μόνο. Παροιμίες, εξυπνάδες φιλοσοφικίζουσες, ποιητικές θεωρίες του αέρα και πλαγιομετωπικές αναλύσεις δεν βοήθησαν ποτέ. Κρίσης και φαρμάκια που τελειώνουν με "ναι μεν αλλά" του στυλ..."αλλά μπορεί να είναι και εντελώς μ@λακίες αυτά που λέω"  (έτσι για άλλοθι) και πάλι δεν βοήθησαν ποτέ. Ή έχουμε γνώμη και τη λέμε ή περιμένουμε μέχρι να την αποκτίσουμε.

Γίνετε ξεκάθαροι παιδιά. Αφήστε τα ήξεις αφίξεις, τα δικολαβίστικα και τα δήθεν φιλοσοφικά δοσμένα θέματα. Δεν είναι αυτό που χρειάζεται η κατηγορία για να λύσει το πρόβλημα της. Πού βοήθησε μέχρι τώρα δλδ αυτό το θέμα στο οποίο γράφω αυτή τη στιγμή(Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ) το οποίο δε, ξεκίνησε από συντονιστή? ΠΟΥΘΕΝΑ. Και ούτε πρόκειται. Τέλος πιστεύω πως οι ίντριγκες και οι τσακωμοί δεν έχουν τέλος διότι ΔΕΝ είστε σαφείς και ξεκάθαροι. Κι όσο συνεχίζετε έτσι, δίνετε τροφή και έδαφος για κοκορομαχίες του καθενός από μας που θέλει και γουστάρει να περάσει το δικό του.

Βάλτε σαφείς όρους να ξέρουμε τι πρέπει να σεβαστούμε. Εσείς, οι διαχειριστές πρέπει να δώσετε την ταυτότητα που θέλετε και να βάλετε ξεκάθαρα όρια και στόχους.

Μακρηγόρησα. Δεν μπόρεσα να το αποφύγω. Το μόνο βέβαιο είναι πως το έκανα από ενδιαφέρον για την καλή πορεία του σαιτ και της κατηγορίας.
Και βεβαίως είναι απλά η γνώμη μου.

Βάγια.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/10, 22:02 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #32 στις: 09/02/10, 07:26 »
Βάζω τον εαυτό μου στη θέση του διαχειριστή ενός σαιτ, του οποίου κάποια κατηγορία αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.
Τι θα έκανα λοιπόν.
Θα μάζευα τους συντονιστές μου αρχικά και θα συζητούσα το πρόβλημα με αυτούς. Θα ξεκαθαρίζαμε ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημα και μετά θα ψάχναμε το ΠΩΣ μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα. Θα αποφασίζαμε

Μα αυτό έχει γίνει, δεν είναι εύκολο όμως να πάρεις μια απόφαση που αφορά ένα χώρο που τον περιδιαβαίνουν άτομα διαφόρων ηλικιών γνώσεων και χαραχτήρων. Η χρυσή τομή εδώ σ’ αυτό το άγνωστο από πλευράς ψυχολογίας θα αποτελούσε απλώς μια τομή.

Το πρόβλημα έχει εντοπιστεί σ’ αυτά που αναφέρονται στην αρχική τοποθέτηση αυτής της δημοσίευσης και σκοπός ήταν να ευαισθητοποιηθούμε και να τα αποφεύγουμε όσο μπορούμε.


Κατά τα άλλα να πω ότι πολύ συμφωνώ με αυτά τα θέματα που έθιξε ο kuiper με αυτή τη συζήτηση που ξεκίνησε. Τα τυπικά και ανούσια σχόλια βγάζουν πολλές φορές μάτι, ειδικά όταν είναι υπερβολικά εγκωμιαστικά. Μα δεν θα παινέψουμε κάτι που μας άρεσε; θα πουν μερικοι. Ναι, να το παινέψετε, αλλά η λύση είναι απλή, απλούστατη:

Μην ξεχάσετε να γράψετε και ΓΙΑΤΙ σας άρεσε ή δεν σας άρεσε. Αυτό είναι που κάνει τη διαφορά.

Ένα άλλο νοσηρό (κατά τη γνώμη μου) φαινόμενο, είναι η αδυναμία κάποιων να δεχτούν αντίθετη γνώμη ή συστάσεις. Δεν θα ξεχάσω τακτικό μέλος που αναφωνούσε "με σταυρώνουνε", όταν κάποιος τόλμησε να κάνει μια πολύ ελαφρά αρνητική κριτική σε ένα ποίημά του (και με πολύ ευγενικό τρόπο, κιόλας).

Ή ένα άλλο τακτικό μέλος που αποφάσισε να αποχωρήσει, επειδή ένας συντονιστής τόλμησε να του υπενθυμίσει ότι υπάρχουν και κανονισμοί που πρέπει να τους παίρνουμε κάπου-κάπου υπόψη. Μια απλή σύσταση...

Κατά τα άλλα να υπενθυμίσω ότι οι κανονισμοί αυτοί δεν έγιναν επειδή είμαστε κακοί και θέλουμε να βγάζουμε φιρμάνια. Δημιουργήθηκαν μέσα από την πράξη, σιγά-σιγά με πολύ χρόνο και με πολλές συζητήσεις, με σκοπό να αντιμετωπίσουμε διάφορα φαινόμενα που μας ενοχλούν. Μη τους παίρνετε αψήφιστα...

παρωδία,

Παρωδία. Εσύ το λες, όμως υπάρχουν και τα απρόβλεπτα, τα ζιζάνια δηλαδή που ο σκοπός τους είναι να δημιουργήσουν πρόβλημα για τους δικούς τους λόγους.

Ζήτησα να πάρουν μέρος τα μέλη μας σ’ αυτή τη συζήτηση μα με συγκεκριμένες προτάσεις, όχι με υπονοούμενα και μπηχτές, ξέρεις Βάγια που αναφέρομαι.
Νομίζω πως αυτός ο χώρος θα αλλάξει κάποια στιγμή, πως θα γίνει καλύτερος και πιο σύγχρονος, έχετε συγκεκριμένες προτάσεις; πείτε τις.

« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/10, 18:21 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #33 στις: 09/02/10, 10:07 »
ας το πω κι ας πεσει κατω
επι ετη ετων τωρα επαναλαμβανεται η ιδια ιστορια κατα καιρους
ανακαλυπτοντας προβληματα ιντριγκες κακες δημιουργιες και
οτι αλλο θελετε
αναλυοντας τις αναλυσεις των αναλυσεων των αναλυομενων

προσωπικα πιστευω οτι χρειαζεται λιγη σοβαροτητα (με την καλη εννοια
γιατι και η τρελλα χρειαζεται) καλη θεληση και πιστη

εδω δεν νομιζω να αναδειχτει καποιος σε κατι αλλο απο αυτο που ειναι
ισως να γινει λιγο καλυτερος και ισως να συνεργαστει με ανθρωπους
που διαφορετικα (εκτος του κιθαρα) δεν θα μπορουσε να το κανει
για να ικανοποιησει την ψυχουλα του πρωτα , δημιουργωντας
πραγματα που θα βρουν ανταποκριση και σε αλλους

ειναι τοσο κουραστικο το διαβασμα τοσον σελιδων που θα αυτοκαταστραφει
ο υπολογιστης στο τελος
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #34 στις: 09/02/10, 10:29 »
Εγώ θα προτείνω κάτι για τελευταία φορά και, πιστέψτε με, δεν το κάνω για λόγους εντυπωσιασμού... Είναι λοιπόν σωστό, για να λειτουργήσει σωστά αυτή η στήλη να αποχωρήσουμε ΟΡΙΣΤΙΚΑ όλοι όσοι έχουμε δημιουργήσει ή και προκαλέσει προβλήματα σε αυτήν , άθελά μας ή και ηθελημένα. Πρώτη εγώ θα το κάνω και ελπίζω για το καλό των υπολοίπων να το πράξουν και κάποιοι άλλοι.
Προσωπικά, μέσα από την καρδιά μου θέλω να ευχαριστήσω αυτή τη στήλη του "Κιθάρα"που τόσο πρόθυμα με φιλοξένησε αλλά και με ανέχτηκε όλο αυτό τον καιρό. Δυατυχώς, δεν στάθηκα κι εγώ άξια να της ανταποδώσω όσα του αξίζουν, γιατί, είναι αλήθεια, αξίζει πάρα πολλά ... Πουθενά μα πουθενά αλλού δεν θα βρούμε ξανά αντίστοιχη στήλη αλλά και τόση κατανόηση από άποψη συντονιστών και διαχειριστών. Είναι όλοι τους άξιοι και πραγματικά έχουν παλέψει και παλεύουν σκληρά για να υπάρχει αυτός ο χώρος. Ας μην τον σπηλώνουμε άλλο λοιπόν. Μπορείτε να μου προσάψετε ότι θέλετε, με το δίκιο σας κάποιοι, αλλά έχει κι άλλες στήλες να ασχοληθούμε αν δεν μπορούμε να προσφέρουμε κάτι καλό εδώ.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #35 στις: 09/02/10, 10:46 »
Λυπάμαι πολύ.
Είναι λάθος αυτό που σκέπτεσαι να κάνεις.
Έτσι δεν λύνονται τα προβλήματα. Ορισμένοι θα το ήθελαν μια φωνή δυνατή σ’ αυτό το χώρο να λείψει.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #36 στις: 09/02/10, 11:06 »
Κι εγω πιστευω πως οι αποχωρησεις σε αυτη τη στηλη δεν πρεπει να υφιστανται. Δεν χρειαζομαστε μαρτυρες, αλλα μια υγιη κοινοτητα ποιητων που θα εχουν τη φιλοδοξια να...κρινουν οπως αυτοι πιστευουν κι οχι οπως θα ηταν πιο ομορφο για το δημιουργο του ποιηματος.

Απο την αλλη, οσοι θελουν να συνεχισουν το κακο δρομο, πολυ απλα μπορουν να "εξοστρακιστουν" απο τη κοινοτητα των ποιητων με την εννοια της αγνοησης των ποιηματων τους ή και των κριτικων τους ( το φαινομενο δηαλδη "δεν υπαρχεις, δε ξερω ποιος εισαι" :D )

Αυτο που δεν αντιλαμβανονται οι περισσοτεροι ειναι πως η τεχνη θελει κριτικη απο το κοινο. Και ενας ποιητης μπορει να ειναι δημιουργος και κοινο συγχρονως.

Εξαλλου το σεβασμο της κρισης και της δημιουργιας τον αποκτας με τις πραξεις σου κι οχι με τα "γλειψιματα". Ισα ισα που μετα απο καποιο σημειο ο "γλειφτης" κατανταει αηδιαστικος για τους υπολοιπους και κανεις δεν τον παιρνει στα σοβαρα ;)

Η διαχειριση ενος site, ακομα και η εκτελεστικη της εξουσια ( mods ) δεν εχει τη δυνατοτητα να ξεχωριζει καλα και κακα ποιηματα, σβηνοντας τα τελευταια. Ουτε καλες και κακες κριτικες ( στα πλαισια της ευγενειας ). Η τεχνη ειναι ελευθερη και η κριτικη μια υποκειμενικη διαδικασια. Αλλα ας ειναι τουλαχιστον μια διαδικασια ωφελιμη κι οχι ανταλλαγη σαλιου!

Απο μονοι σας, σαν ποιητες και αγαπητικοι αυτης της κατηγοριας, πρεπει να προστατευσετε αυτο που εχετε. Μετατοπιζω το 80% της ευθυνης πανω σας, γιατι εαν δεν προσπαθησετε απο μονοι σας, κανεις δεν προκειται να σας βοηθησει. Και μαζι με τα ξερα θα καουν και τα χλωρα εαν αρχιζουμε να παρεμβαινουμε αμεσα.

Τελος, υπαρχει ενα ομορφο blog το οποιο για καποιους λογους δε προτιμησαν οι περισσοτεροι. Αν μπορειτε να μου δωσετε ενα καλο λογο να καταλαβω κι εγω, γιατι οι admin του kithara δεν καθονται συνεχως να προγραμματιζουν blogs και forums. Αν μη τι αλλο, απο τη στιγμη που μπορειτε να εχετε το δικο σας χωρο με συγκεντρωμενα τα ποιηματα σας ( και σιγουρα αναδεικνυονται πιο ευκολα κι εκτος kithara ), γιατι δεν αρχιζετε να αξιοποιειτε αυτο το εργαλειο που σας δοθηκε;
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/10, 11:10 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #37 στις: 09/02/10, 11:32 »
Τον λόγο για τον οποίο βρισκόμαστε εδώ τον έχουμε πει πολλάκις, μην επαναλαμβανόμαστε.

Kuiper, το λάθος ήταν δικό σου και βρίσκεται στον τρόπο με τον οποίο έθεσες το θέμα. Όταν καταστρατηγείς έναν γραπτό κανόνα λειτουργίας (την απαγόρευση δημοσίευσης προσωπικών μυνημάτων), δεν μπορείς την ίδια στιγμή να ζητάς την ευπρέπεια, δηλ τον εναρμονισμό με μη συγκεκριμένους άγραφους κανόνες λειτουργίας.

Επίσης, όπως καταλαβαίνετε, κανείς δεν έχει καταλάβει τι εννούν διαχειριστές και συντονιστές με τον όρο "ευπρεπή σχολιασμό" ή "σχολιασμό γλειψίματος" ή "ορθό σχολιασμό". Η κοινότητα επεξεργάζεται ήδη ένα θέμα με βάση τον σχολιασμό και την κριτική (Κριτική ή Κρητικοί), παρόλ' αυτά κανείς διαχειριστής ή συντονιστής δεν σχολίασε στο συγκεκριμένο θέμα, έτσι, για να μας δείξουν τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η "ορθή κριτική" και ο "ορθός σχολιασμός". Σας προσκαλώ Kuiper & Freemind!

Μια δεύτερη πρόταση. Αν σας ενοχλεί τόοοοοοοσο ο σχολιασμός, ανοίξτε μια ενότητα όπου θα δημοσιεύονται τα ποιήματα αυτούσια και μια δεύτερη όπου θα γίνεται ο σχολιασμός των ποιημάτων, είτε με αναφορά του τίτλου είτε κάτω από σύνδεσμο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #38 στις: 09/02/10, 12:26 »
Επίσης, όπως καταλαβαίνετε, κανείς δεν έχει καταλάβει τι εννούν διαχειριστές και συντονιστές με τον όρο "ευπρεπή σχολιασμό" ή "σχολιασμό γλειψίματος" ή "ορθό σχολιασμό". Η κοινότητα επεξεργάζεται ήδη ένα θέμα με βάση τον σχολιασμό και την κριτική (Κριτική ή Κρητικοί), παρόλ' αυτά κανείς διαχειριστής ή συντονιστής δεν σχολίασε στο συγκεκριμένο θέμα, έτσι, για να μας δείξουν τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η "ορθή κριτική" και ο "ορθός σχολιασμός". Σας προσκαλώ Kuiper & Freemind!

Η κατηγορία δημιουργήθηκε αρχικά για να δημοσιοποιούν όσοι ήθελαν στίχους και ποιήματα. Ο απώτερος σκοπός ήταν να συνεργαστούν με μουσικούς και να μελοποιηθούν οι στίχοι.

Κανείς δεν υποχρεώσε βέβαια κανέναν με το ζόρι να μελοποιηθούν στίχοι του.
Κανείς δεν υποχρέωσε κανέναν να γράφει ''ωραία'' ποιήματα.

Σωστή κριτική και σχολιασμός papou, ξέρεις πολύ καλά τι θα πει, μην το παίζουμε Κινέζοι σε παρακαλώ.

Σωστή ρίμα, σωστή σύνταξη, σωστή ορθογραφία, είτε ποίημα είτε πεζό σύμφωνα με τους γραμμένους και άγραφους νόμους της ποίησης.
Κριτική ώστε να αναδείξει τα καλά και τα κακά ενός ποιήματος.
Κριτική για να μάθουν και όσοι προσπαθούν να γράψουν κάτι, να βλέπουν κάποια πράγματα πώς πρέπει να γίνονται.
Κριτική για να καλυτερεύει η κατηγορία με κάθε νέο ποίημα.

Ο σχολιασμός ''Φτερούγισε η καρδιά μου'', ''Πατριωτάκι είσαι άψογος'', ''Εχασα τον ύπνο μου με τα γραπτά σου'', δεν είναι σχολιασμοί αγαπητέ papou. Δεν πιστεύω να μην κάνει μπαμ αυτό και να χρειάζονται πολλές εξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #39 στις: 09/02/10, 12:30 »
gkou,

Συμφωνωντας με τον freemind, σου λέω οτι δεν χρειαζομαστε μαρτυρες και αυτοθυσιες, χρειαζομαστε ανθρωπους που αγαπανε την ποιηση και αντιμετωπιζουν και επιλυουν τυχον προβληματα που πιθανον να παρουσιαστουν λογω της συνυπαρξης πολλων διαφορετικων ανθρωπων στον ιδιο χωρο (σε αυτον εδω τον πινακα συζητησεων).

Οσοι ηθελημενα δημιουργουν προβληματα (που κατα τη γνωμη μου μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου), μικρα ή μεγαλα, δεν νομιζω οτι θα αποχωρησουν οικειοθελως. Ομως, ήδη αρχισαν να λαμβανονται μέτρα...

Αν τυχον κάποιοι δεν μπορουν να λυσουν τα μεταξυ τους προβληματα, αναγκαστικα θα τα λυσουν οι συντονιστες και διαχειριστες. Δυστυχως, ο διαθεσιμος χρονος ειναι πεπερασμενος και δεν ειναι δυνατον να αναλυεται διεξοδικα η καθε περιπτωση καθε μελους ξεχωριστα, οποτε η λυση πιθανόν να ειναι οπως αυτη του γόρδιου δεσμού.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #40 στις: 09/02/10, 12:34 »
Νομίζω πως μετά από αρκετή συζήτηση έχει έρθει η ώρα των προτάσεων...Οι δικές μου προτάσεις για τη βελτίωση της στήλης είναι οι εξής (κάποιες ισχύουν ήδη ,απλά τις επαναλαμβάνω για την οργάνωση του πράγματος.)
α ) Δημοσίευση μόνο ενός στίχου ή ποιήματος την ημέρα (ανά μέλος.)
β) Απαγόρευση απάντησης του δημιουργού πάνω στα σχόλια που θα έχουν γίνει στη δημιουργία του. Ένα πράγμα που κουράζει  και δημιουργεί τις "αυλές" και τους "κόλακες" , είναι τα "ευχαριστώ πολύ" ή οι παρεξηγήσεις "γιατί το λες αυτό" κλπ...
Για τέτοιες συζητήσεις υπάρχουν τα π.μ
γ) Κατάργηση των αστεριών.
δ) Ορισμός κάποιων συγκεκριμένων ατόμων από το forum που θα έχουν την ευθύνη να κάνουν μιά πιο εμπεριστατωμένη κριτική. Άτομα δηλαδή που θα έχουν τον βασικό ρόλο του κριτικού. Όπως στα μουσικά περιοδικά δηλαδή υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι δισκοκριτικοί, έτσι και εδώ να υπάρχουν κάποιοι κριτικοί με βαρύνουσα άποψη που θα καλούντε να μην "χαρίζουν κάστανα". Τα κριτήρια για να είναι κάποιος κριτικός των στίχων θα τα αποφασίσουν φυσικά οι υπεύθυνοι του φόρουμ.
ε) Απαγόρευση κρίσεων επί των κρίσεων. Ο καθένας μας θα λέει την άποψή του για το ποίημα ή το στίχο, χωρίς να απευθύνεται σε συμφορουμίτη που μπορεί να  έχει γράψει μιά γνώμη που δεν του άρεσε ή που του άρεσε.
στ) Επιτρέπονται όλες οι κρίσεις, ακόμα και το απλό "μου άρεσε πολύ" γιατί όπως και να το κάνουμε υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μπορούν να εκφραστούν με περισσότερα λόγια, ή που ντρέπονται μην πούνε κάτι άστοχο. Γιατί να τους αποκλείουμε; Είναι η λογική του να βλέπεις έναν πίνακα, χωρίς να είσαι γνώστης της ζωγραφικής και απλά να δηλώνεις την αισθητική σου άποψη. Το ίδιο μπορεί φυσικά να συμβαίνει και στη λογοτεχνία. Μπορεί μάλιστα σιγά σιγά το όλο πράγμα να λειτουργήσει και εκπαιδευτικά σε κάποιον "άσχετο" με το στίχο ή τη ποίηση.
ζ) Απαγόρευση υβριστικών "στρατευμένων" κειμένων. Δηλαδή να μην επιτρέπεται να υβρίζονται πρόσωπα, πολιτικές ιδεολογίες, θρησκευτικά πιστεύω, άνθρωποι λόγω της φυλής τους ή του χρώματός τους κλπ.
Αυτό θέλει λίγη μελέτη από πλευράς υπευθύνων για την ανεύρεση των διαχωριστικών γραμμών εκείνων που σε προστατεύουν από την στέρηση της ελευθερίας του λόγου...Όμως είναι απαραίτητο γιατί κατά καιρούς έχουνε σημειωθεί έκτροπα με τέτοια θέματα.

Κάποιες τέτοιες λίγες προτάσεις , μαζί με άλλες που μπορείτε και εσείς να κάνετε , πιστεύω ότι θα βοηθήσουν να "ομορφύνει η γειτονιά μας" . Όχι πως και τώρα δεν είναι όμορφη, αλλά να , καμμιά φορά κάνουνε και απεργία οι σκουπιδιάρηδες και χαλάει για λίγο η εικόνα. Όλα όμως θα ξαναφτιάξουν , είμαι σίγουρος! ;)

EDIT Και φυσικά νομίζω ότι χρειαζόμαστε τη Γεωργία, αλλά και τη κάθε Γεωργία στη γειτονιά μας...Τόσα χρόνια γείτονες, ψωμί κι αλάτι...Ε...αν τίναξα κι εγώ το χαλί μιά φορά και εσύ είχες απλωμένα ρούχα σου ζητάω συγγνώμη :) :) :)

EDIT 2 .Δεν είναι γλύψιμο, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλό αυτό το θέμα που ανοίχτηκε και θα δώσει καινούργια ώθηση στα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/10, 12:44 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #41 στις: 09/02/10, 12:58 »
Freemind,

Πριν δώσεις ένα όπλο σε κάποιους, θα πρέπει να τους έχεις καταδείξει τον εχθρό. Αλλιώς είτε δεν θα το χρησιμοποιήσουνε ποτέ, πιστεύοντας ότι δεν υπάρχει εχθρός, είτε θα το χρησιμοποιήσουνε πάνω σε φίλους σου. Οι φίλοι σου και οι εχθροί σου, δεν είναι για όλους το ίδιο, εκτός και έαν αυτό έχει θεσπιστεί με νόμους και κανόνες και κατά κάποιο τρόπο έχεις στρατολογήσει όμοιούς σου.

Το blog δεν χρησιμοποιήθηκε, λόγω, συνήθειας, απλότητας, διαφορετικής λειτουργικής εμφάνισης από το Kithara.gr που προϋποθέτει κάποιο χρόνο ασχολίας και παράταση του δικαιώματος γραφής στίχων στον κλασσικό και συνηθισμένο πίνακα, ενώ θα έπρεπε να είχε κλείσει με λουκέτο. Με αποτέλεσμα οι στιχουργοί, είτε να στραφούν στο blog, είτε σε κάποιο άλλο φόρουμ που άνηκε ήδη στις συνήθειές τους.

Παππού, από τη μία δεν έχουν καταλάβει τι εννοούν οι διαχειριστές και συντονιστές και από την άλλη έχουν καταλάβει ο καθένας ξεχωριστά το δικό του.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #42 στις: 09/02/10, 13:19 »
...Παρωδία. Εσύ το λες...

Άντε πάλι με το πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε ο φίλος kuiper
κι εγώ το συνεχίζω παραθέτοντας ένα μικρό λαθάκι του
που εύκολα οδηγεί σε παρεξηγήσεις μέσα σε ιντερνετικούς χώρους .

Τη λέξη "παρωδία" την ανάφερε η Βάγια κι όχι ο αγαπητός Νέος Κιθαρωδός
καλέ μου kuiper .
Βάζοντας τη λέξη αυτή κάτω από τα λόγια τού Λεωνίδα δημιουργείς σύγχιση ,
χωρίς να το θέλεις βέβαια , για το ποιος είπε τι .
Εγώ , τουλάχιστον , χρειάστηκα να ξαναδιαβάσω 3 φορές τα πριν
για να καταλάβω τι γίνεται και ποιο νόημα είχε η λέξη παρωδία .
< μόνο όταν διάβασα όλο το κείμενο τής φίλης Βάγιας κατάλαβα >

Ο χώρος εδώ είναι ιντερνετικός κι ο κάθε διάλογος εδώ είναι εικονικός .
Άρα είναι πανεύκολο να δημιουργούνται παρεξηγήσεις ,
όπως εξίσου πανεύκολο είναι το να γίνεται εδώ "χάβρα Ιουδαίων" ,
που θα πει ότι μπορεί να προκύψει ξαφνικά όλες κι όλοι να φωνάζουν
το μακρύ και το κοντό τους .
Αυτό είναι φυσιολογικό σε ιντερνετικούς χώρους όπως αυτός εδώ .

Δεν είναι εδώ συζήτηση ζωντανή με παρούσες και παρόντες
τις/τους συνομιλήτριες και συνομιλητές ώστε να μπει μια τάξη
όταν ένα θέμα παρεκτρέπεται κατά πολύ .
Εξάλλου ούτε καν στη Βουλή δε συμβαίνει αυτό .
Πάρα πολύ συχνά οι βουλευτές μας και αρπάζονται μεταξύ τους
και ξεφεύγουν από το συζητούμενο νομοσχέδιο ,
και άμα λάχει  ;D πετάνε τα ... "Γαλλικά" τους .  :P

Χτες στην "Παλαιά Βουλή" γινόταν μια ελεύθερη κι ανοιχτή συζήτηση ,
μεταξύ διαφόρων φορέων και λοιπών αξιότιμων κυριών και κυρίων ,
για το μεταναστευτικό θέμα και για το τι είναι σωστό να κάνουμε .
Πλάκωσαν ξαφνικά τα παιδάκια τής "χρυσής αυγής" και τα χάλασαν όλα.
Ανέβηκαν στο βήμα , άρχισαν να ουρλιάζουν , έγινε ένας μικρός χαμός.
Αναγκαστικά πλάκωσε η αστυνομία και απομάκρυνε τα "παιδάκια" αυτά
προκειμένου να συνεχιστεί η συζήτηση , πράγμα που και έγινε .
< δεν ήμουν εκεί , σήμερα το πρωϊ τα διάβασα on-line αυτά >

Το ανάφερα αυτό επειδή έχει να κάνει με αυτά που έγραψα πιο πάνω.
Δεν είμαστε σε ζωντανή επαφή και σε ζωντανή συζήτηση εδώ ,
έτσι ώστε να χρειαζόμαστε την αστυνομία να πετάξει έξω όσα "παιδάκια"
μπουκάρουν και λένε τα δικά τους με τρόπο εξαιρετικά βίαιο .
Εξάλλου δεν είδα να εκφράζονται ακραίες ιδέες στο θέμα τού kuiper .
Το μόνο που είδα ήταν το γνωστό μου :
συζήτηση ελληνική και ιντερνετική με τα γνωστά της στοιχεία .

Ο kuiper που άνοιξε το θέμα εξακολουθεί να κρατάει χαμηλούς τόνους
και να μην έχει διάθεση να καλέσει ... την αστυνομία
για να διώξει αυτές ή αυτούς που λένε τα δικά τους.
Η "αστυνομία" γιατί πλάκωσε από μόνη της σε μιαν ανοιχτή
κι ελεύθερη  ιντερνετική συζήτηση ?
Επαναλαμβάνω το "ιντερνετική" επειδή έχει τεράστια σημασία αυτό .

Με την ευκαιρία ,
σε τόσα άλλα θέματα όπως το "ζουν ανάμεσά μας" <τα ζόμπι :(>
το ίδιο δε γίνεται ?
Αν θέλετε κύριοι administrators τού site αυτού να το διατηρήσετε
έτσι όπως λέτε ότι επιθυμείτε να είναι , δηλαδή ζωντανό και σφριγηλό ,
τότε ας μην προσπαθείτε να το έχετε υπό διαρκή έλεγχο κι αστυνόμευση ,
διαγράφοντας ποστ ή στέλνοντας στον κάδο ό,τι δεν σάς αρέσει.
Καλό είναι να υπάρχει κάποι τάξη για να μη γίνουμε μπάχαλο ,
αλλά υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ τού "κάποια τάξη"
και τού ... "επιβάλώ εγώ την τάξη" .

Για το τέλος ας πω ότι συμφωνώ απόλυτα το να μην παρεκτρέπονται
οι συζητήσεις σε γλώσσα χυδαία και πρόστυχη .
Όταν η γλώσσα είναι γραφτή δε μπορεί να ειναι σαν αυτό που ο καθένας μας
μπορεί να πει ζωντανά σε κάποιαν ώρα τής ζωής του , δλδ το γνωστό :
"αει χάσου ρε μ......α " , κ.α κ.α τέτοια παρόμοια .

Αγπητέ Kuiper ευελπιστώ ότι δεν βγήκα κι εγώ έξω από αυτό
που είχες εσύ στο μυαλό σου όταν ξεκίνησες το θέμα .

« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/10, 13:23 από Αλκιβιαδης »
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #43 στις: 09/02/10, 13:40 »
MACMISIAS,

Εκτιμώ την κατάθεση των προτάσεων σου και απαντώ:

α) Έγινε ηδη: Απ: Μέχρι 5 μηνύματα και 1 νέο θέμα ανά 24ωρο σε αυτόν τον πίνακα!
β) Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις όπου χρειάζεται κάποια διευκρίνηση ή το ποίημα γίνεται αφορμή για συζήτηση πάνω σε ένα θέμα.
γ) "Χρωστάω" ακόμα αυτό που είχα υποσχεθεί, να κάνω την βαθμολογία να εμφανίζει και το πλήθος των ψηφοφόρων, για να φαίνεται που βασίζεται ο εμφανιζόμενος μέσος όρος (τα αστέρια). Θα μπορουσα επισης να κανω αλλη μια τροποποιηση στον κωδικα ωστε να εμφανιζει την βαθμολογια μονο μετα απο ενα συγκεκριμενο πληθος ψηφων.
δ) Καλο θα ηταν να εχουμε εναν καταξιωμενο ποιητη να κυκλοφορει στον πινακα, αλλά δεν ξερω αν μπορει ευκολα να βρεθει καποιος (πιθανον να υπαρχει ηδη, αλλα ινκογνιτο).
ε) Τα προσβλητικα μηνυματα επι προσωπικου θα διαγραφονται αμεσως (Δειτε όρο Νο. 7 στους όρους χρήσης του kithara.gr). Τα υπόλοιπα (τυχόν σχόλια αμφιβόλου προαίρεσης περί της κριτικής ή το ποιον κάποιου) θα αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση.
στ) Τι διαφορά έχει η δήλωση "μου άρεσε" ή "δεν μου άρεσε" από καταχώρηση ενός βαθμού στην αξιολόγηση του ποιήματος;
ζ) Βλέπε ε)

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #44 στις: 09/02/10, 14:19 »

Η κατηγορία δημιουργήθηκε αρχικά για να δημοσιοποιούν όσοι ήθελαν στίχους και ποιήματα. Ο απώτερος σκοπός ήταν να συνεργαστούν με μουσικούς και να μελοποιηθούν οι στίχοι.

Κανείς δεν υποχρέωσε κανέναν να γράφει ''ωραία'' ποιήματα.

Σωστή ρίμα, σωστή σύνταξη, σωστή ορθογραφία, είτε ποίημα είτε πεζό σύμφωνα με τους γραμμένους και άγραφους νόμους της ποίησης.
Κριτική ώστε να αναδείξει τα καλά και τα κακά ενός ποιήματος.
Κριτική για να μάθουν και όσοι προσπαθούν να γράψουν κάτι, να βλέπουν κάποια πράγματα πώς πρέπει να γίνονται.
Κριτική για να καλυτερεύει η κατηγορία με κάθε νέο ποίημα.

Ο σχολιασμός ''Φτερούγισε η καρδιά μου'', ''Πατριωτάκι είσαι άψογος'', ''Εχασα τον ύπνο μου με τα γραπτά σου'', δεν είναι σχολιασμοί. Δεν πιστεύω να μην κάνει μπαμ αυτό και να χρειάζονται πολλές εξηγήσεις.


 Τα παραπάνω με κάλυψαν πλήρως ,ελπίζω και εσάς......

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #45 στις: 09/02/10, 14:27 »
MACMISIAS,

Εκτιμώ την κατάθεση των προτάσεων σου και απαντώ:

α) Έγινε ηδη: Απ: Μέχρι 5 μηνύματα και 1 νέο θέμα ανά 24ωρο σε αυτόν τον πίνακα!
β) Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις όπου χρειάζεται κάποια διευκρίνηση ή το ποίημα γίνεται αφορμή για συζήτηση πάνω σε ένα θέμα.
γ) "Χρωστάω" ακόμα αυτό που είχα υποσχεθεί, να κάνω την βαθμολογία να εμφανίζει και το πλήθος των ψηφοφόρων, για να φαίνεται που βασίζεται ο εμφανιζόμενος μέσος όρος (τα αστέρια). Θα μπορουσα επισης να κανω αλλη μια τροποποιηση στον κωδικα ωστε να εμφανιζει την βαθμολογια μονο μετα απο ενα συγκεκριμενο πληθος ψηφων.
δ) Καλο θα ηταν να εχουμε εναν καταξιωμενο ποιητη να κυκλοφορει στον πινακα, αλλά δεν ξερω αν μπορει ευκολα να βρεθει καποιος (πιθανον να υπαρχει ηδη, αλλα ινκογνιτο).
ε) Τα προσβλητικα μηνυματα επι προσωπικου θα διαγραφονται αμεσως (Δειτε όρο Νο. 7 στους όρους χρήσης του kithara.gr). Τα υπόλοιπα (τυχόν σχόλια αμφιβόλου προαίρεσης περί της κριτικής ή το ποιον κάποιου) θα αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση.
στ) Τι διαφορά έχει η δήλωση "μου άρεσε" ή "δεν μου άρεσε" από καταχώρηση ενός βαθμού στην αξιολόγηση του ποιήματος;
ζ) Βλέπε ε)
Βραζίλη ευχαριστώ για το χρόνο σου.

α) Πολύ ωραία! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί δεν έχω δημοσιεύσει ποτέ δεύτερο στίχο σε μιά μέρα, οπότε πολύ καλό αυτό που κάνατε.
β) Το καταλαβαίνω, αλλά πιστεύω ότι το όφελος που θα προκύψει θα είναι μεγαλύτερο. Τα π.μ μπορούν να καλύψουν και τη περίπτωση των διευκρινήσεων.
γ) Αν και είμαι υπέρ της ριζικής λύσης της κατάργησης, το να εμφανίζονται αστέρια π.χ σε πάνω από 10 βαθμολογήσεις, θα ήταν ένα καλό βήμα. Συμφωνώ.
δ) Ζητήστε εθελοντές και αν το "βιογραφικό" τους , αλλά και ένα δείγμα κριτικής τους που μπορούν να σας στείλουν πληρούν τις προυποθέσεις, νομίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί αυτή η ιδέα. Επίσης δεν χρειάζεται να κρίνουν κάθε στίχο...Μπορεί ακριβώς και αυτή τους η αδιαφορία , να είναι από μόνη της μιά γνώμη...
ε) Δεν αναφέρομαι μόνο σε προσβλητικά μηνύματα, αλλά σε ΟΛΑ τα μηνύματα. Αξία έχει να κρίνουμε τη δημιουργία και όχι τους κρίνοντες...Δηλαδή για παράδειγμα. Είχε γράψει κάποτε ένας φίλος , ένα ποίημα για τον Μέγα Αλέξανδρο. Ένας φίλος έκρινε ότι ο Μ.Αλέξανδρος υπήρξε μιλιταριστής και σφαγέας. Του απάντησε κάποιος άλλος ότι είναι ψέμματα και ότι αυτά τα λένε οι ανθέλληνες κλπ.κλπ.κλπ. Έγινε μιά άσχετη συζήτηση. Αυτά αν τα απαγορεύσετε , νομίζω ότι θα κρατήσετε ένα καλό επίπεδο. Όχι διάλογος δηλαδή μεταξύ των κρινόντων...Υπάρχουν ένα σωρό άλλα "πεδία αντιπαράθεσης" στο κιθάρα. Ας μείνουν οι στίχοι απ'έξω.
στ) Η διαφορά είναι η επώνυμη συμμετοχή. Μέσω αυτής σιγά σιγά δημιουργείτε και σχέση με τη στήλη. Ενώ το ανώνυμο των αστεριών είναι και ευκαιρία "τρομοκρατικών επιθέσεων" εναντίον αυτών που μπορεί να μην "χωνεύεις" και ένα πραγματικά καλό ποίημα να πέφτει στα 2 ή στα 3 αστέρια λόγω προσωπικών...Δεν είναι καλά τα αστέρια, καταλαβαίνω ότι κάποιες επιλογές που κάναμε κάποια στιγμή θέλουμε να τις υποστηρίξουμε, αλλά όταν δεν μας βγαίνουνε  πρέπει να αναδιπλωνόμαστε...
ζ) Με καλύπτει αρκετά.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #46 στις: 09/02/10, 14:43 »
...
α) Έγινε ηδη: Απ: Μέχρι 5 μηνύματα και 1 νέο θέμα ανά 24ωρο σε αυτόν τον πίνακα!


Δε γνώριζα τα λόγια σου στο θέμα αυτό , το λινκ σου μού τα έκανε γνωστά ,
και μπράβο σου που έβαλες το όλο ζήτημα στη σωστή του θέση .
Ωστόσο είχα διαβάσει τους περιορισμούς στη σχετική ενότητα.

...
β) Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις όπου χρειάζεται κάποια διευκρίνηση ή το ποίημα γίνεται αφορμή για συζήτηση πάνω σε ένα θέμα...


Μα , αυτό δεν είναι φυσιολογικό κι αναμενόμενο ?
Εκατομμύρια συζητήσεις και μύρια βιβλία εκδόθηκαν με αιτία ή αφορμή
τα ποιήματα ή τα οποιαδήποτε λογοτεχνικά έργα .
Και ειπώθηκαν , και γράφτηκαν , χίλιες-μύριες αναλύσεις κι εξηγήσεις ,
και παρερμήνειες διάφορες , κι η/ο δημιουργός το πιο συχνά σιωπούσε ,
φρονίμως ποιούσα ή ποιων επειδή άμα βγεις και πεις το τι είχες εσύ στο μυαλό σου
όταν έγραφες αυτά που έγραφες τότε θα ξενερώσεις τις/τους αναγνώστριές/στές σου .

...
δ) Καλο θα ηταν να εχουμε εναν καταξιωμενο ποιητη να κυκλοφορει στον πινακα, αλλά δεν ξερω αν μπορει ευκολα να βρεθει καποιος (πιθανον να υπαρχει ηδη, αλλα ινκογνιτο).


Και που ξέρουμε ότι δεν είναι ανάμεσά μας ... ινκογκνίτο ?
Μπορεί και να είναι Βασίλη , αλλά αν είναι καλό είναι να μάς το πει .
Η λογοτεχνία , κι όλες οι Καλές Τέχνες , καλό είναι να έχουν ένα όνομα .
Πολλά σπουδαία ονόματα χρησιμοποίησαν και χρησιμοποιούν ψευδώνυμα ,
αλλά όλες κι όλοι ξέρουμε την αληθινή ταυτότητά τους .
Το ιδιαίτερο ταλέντο , γαρ . δεν κρύβεται το άτιμο .

...
ε) Τα προσβλητικα μηνυματα επι προσωπικου θα διαγραφονται αμεσως (Δειτε όρο Νο. 7 στους όρους χρήσης του kithara.gr).
Τα υπόλοιπα (τυχόν σχόλια αμφιβόλου προαίρεσης περί της κριτικής ή το ποιον κάποιου)
θα αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση.


Τα προσβλητικά , με την έννοια τής χυδαίας προσβολής ,
ασφαλώς και πρέπει να διαγράφονται αλλά όχι αμέσως ,
μετά από μια-δυο μέρες πιστεύω , έτσι ώστε να έχουν τη δυνατότητα να δουν
κι οι άλλοι το γιατί διαγράφηκαν .
Εκτός κι αν κάποια ή κάποιος είναι πολύ ευερέθιστη/ος
και δεν αντέχει να τα βλέπει ούτε για μια στιγμή .
Οπότε Βασίλη νομίζω ότι όλα τα υπόλοιπα σχόλια που δεν είναι εμφανώς χυδαία
κι εμφανώς προσβλητικά επί προσωπικών υποθέσεων ,
αλλά είναι απλώς κριτικά ή επικριτικά ή και σφόδρα επικριτικά ,
μπορούν να παραμένουν .

Στα πρακτικά τής Βουλής διαγράφονται αμέσως από τον γενικό γραμματέα
μόνο τα σχόλια που έχουν να κάνουν με την προσωπική ζωή κάποιας/κάποιου.
Αν και την άλλη μέρα όλα μα όλα αυτά είναι πρωτοσέλιδα στις εφημερίδες
αφού οι δημοσιογράφοι κρατάνε στα χέρια μαγνητόφωνα κι όχι μολύβια .
Στα δε δικαστήρια ο πρόεδρος δίνει εντολή να μην περάσει στα πρακτικά
κάτι επί προσωπικού εάν , και μόνο εάν , δεν έχει σχέση με την υπόθεση
που εκδικάζεται.

...
στ) Τι διαφορά έχει η δήλωση "μου άρεσε" ή "δεν μου άρεσε" από καταχώρηση ενός βαθμού στην αξιολόγηση του ποιήματος;


Εδώ τώρα κάνεις αναφορά σε θέμα καθαρά προσωπικό .
Για μένα , ας πούμε , είναι πολύ ψυχρό το να βάλω απλώς ένα αστεράκι κάπου .
Αυτό μοιάζει , και είναι , ως :
" 'ντάξει μωρέ ,πέρασα κι από 'δω, είδα και το δικό σου ,
πάρε κι εσύ ένα αστεράκι να έχεις να πορεύεσαι .
Εμένα έτσι μού μοιάζει .

Σχολίασα όσο καλλίτερα και πιο αντικειμενικά μπορούσα τα όσα έγραψες .
Ελπίζω να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις σ' ένα τέτοιο θέμα πολύ πλατύ .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #47 στις: 09/02/10, 15:35 »
Οπως έπραξε ο MACMISIAS, θέτοντας δηλαδή κάποιες ιδέες επί του θέματος, καλό θα ήταν να γίνεται και από άλλους.

Το φαινόμενο ''τσακώνομαι για να τσακωθώ'' έχει καταντήσει κουραστικό και πάνω απ'όλα μη εποικοδομητικό.

Δεν είναι κακό να παραδεχτεί κάποιος ότι έσφαλλε σε κάτι, αν όντως έσφαλλε. Ούτε θα βρεθεί κάποιος να τραβήξει το αυτί αυτού που απολογείται.

Μόνο έτσι θα μπορέσει το φόρουμ να κάνει θετικά βήματα, με τη συμμετοχή όλων προς το καλό.

Αλκιβιάδη, είσαι όπως λες πολύ λίγο καιρό εδώ μέσα. Χρόνο όχι ικανό για να έχεις μια πλήρη εικόνα του τι γίνεται εδώ.
Αυτό το λέω, γιατί το να έχεις άποψη περί του πότε θα σβηστεί κάτι κλπ, θα πρέπει να μείνεις μπόλικο καιρό εδώ, να έχεις συμμετάσχει σε αρκετές συζητήσεις ώστε να μπορείς να εναρμονιστείς με το τι πρέπει και το τι δεν πρέπει.

Επίσης,

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, φράση πασίγνωστη σε όλους.
Γράφεις σε 100 γραμμές πολλά άσχετα πράγματα και 2 γραμμές μέσα στο θέμα.
Καλό θα ήταν λοιπόν για να μην σου σβήνονται τα σχόλια λόγου του ότι είναι εκτός θέματος, καλύτερα γράφε απλά και επί του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/10, 15:37 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #48 στις: 09/02/10, 16:35 »
Παράθεση
γ) "Χρωστάω" ακόμα αυτό που είχα υποσχεθεί, να κάνω την βαθμολογία να εμφανίζει και το πλήθος των ψηφοφόρων,
για να φαίνεται που βασίζεται ο εμφανιζόμενος μέσος όρος (τα αστέρια). Θα μπορουσα επισης να κανω αλλη μια τροποποιηση
στον κωδικα ωστε να εμφανιζει την βαθμολογια μονο μετα απο ενα συγκεκριμενο πληθος ψηφων.

Ίσως να είναι η μόνη αλλαγή που χρειάζεται.

Και κάτι ακόμα...

Η ποίηση είναι το όλον απέναντι στο τίποτα. Υπάρχει ακόμα και σε λανθάνουσα μορφή
σε συναισθήματα αφαιρετικά ή και ουσιώδη, σε εξάρσεις ψυχικές του ποιητή και σε κατάσταση
αυθυποβολής για να είναι αποτελεσματική και να αποδώσει όσα μόνο με ένα, έστω και μηδαμινό
ερέθισμα, στιγμιαία,  προκαλούνται.

Κριτής της, μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, από ένα μικρό παιδί μέχρι το βαθυστόχαστο
λογοτέχνη. Ποτέ μια κριτική δεν είναι αντικειμενική. Ο κρίνων δεν ταυτίζεται με τον κρινόμενο,
ο κρινόμενος δε γνωρίζει την ψυχική διάθεση του κρίνοντος.
Η ποίηση, σαν  έκφραση, δεν έχει κανόνες και νόμους, δεν μπαίνει σε καλούπια, δε συμβιβάζεται.
Υπάρχει απλώς και απ΄ αυτήν αναβλύζει το “έτσι το βλέπω, ; έτσι το θέλω και έτσι θα το πω “ 
του δημιουργού της.
Κανένας δεν αποκλείεται, κανένας  δεν εμποδίζεται να ΕΚΦΡΑΣΕΙ.

Το είδος γραφής και έκφρασης του δημιουργού έχει τους δικούς του αποδέκτες.
Άρα ο καταξιωμένος ποιητής που, ίσως και να υπάρχει ανάμεσά στους μη έτι καταξιωμένους
( ποιός, άραγε έχει καταξιώσει αυτόν τον ποιητή ? ) δεν είναι η πανάκεια…




Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #49 στις: 09/02/10, 22:37 »
Χοληδόχε, μάλλον όλοι έχουν καταλάβει εκτός από αυτόν στον οποίο αναφέρεται ο συγκεκριμένος μηχανισμός.... Όπως λέει και το ρητό "ο κερατάς το μαθαίνει τελευταίος"

Βραζίλη, έχω να προτείνω πολλούς καταξιωμένους ποιητές τους οποίους μπορούμε να παρακαλέσουμε να παρευρίσκονται στην σελίδα: την Γκου, τον Μακμισια, τον Πινάμι, τον Χοληδόχο, τον Ρακένδυτο, την Μάτι, την Αμφενστερ, την Πηνελόπη, τον Τζο..., τον Γκρέγκορι, τον Νείκος......................................................................... ...................
...
αφηγηματικό πέπλο
...
κι άλλο αφηγηματικό πέπλο
...
κι άλλο?
...
τι θα γίνει? Θα τελειώσει επιτέλους αυτό το πέπλο?
...
και τον Ιππέα!

Σωστή κριτική και σχολιασμός papou, ξέρεις πολύ καλά τι θα πει, μην το παίζουμε Κινέζοι σε παρακαλώ.
...
Ο σχολιασμός ''Φτερούγισε η καρδιά μου'', ''Πατριωτάκι είσαι άψογος'', ''Εχασα τον ύπνο μου με τα γραπτά σου'', δεν είναι σχολιασμοί αγαπητέ papou. Δεν πιστεύω να μην κάνει μπαμ αυτό και να χρειάζονται πολλές εξηγήσεις.


Parlats, η όλη φάση μου θυμίζει ένα ανέκδοτο με τον Χότζα: Ο αστυνόμος πάει τον Χότζα στο αυτόφωρο διότι παρέβηκε τους κανονισμούς καθαριότητας . Τον ρωτάει λοιπόν ο δικαστής:
- Εδώ μου λένε ότι το μαγαζί σου ήταν ακάθαρτο. Τι έχεις να πεις?
- Μα τι λέτε κύριε Δικαστά. Πεντακάθαρο ήταν. Μόνο να... κάτι αράχνες σαν κι αυτές στην γωνία είχε (και δείχνει πάνω από τον δικαστή), λίγη σκόνη σαν κι αυτή (και δείχνει πάνω στο έδρανο), και κάποιες λάσπες σαν κι αυτές (και δείχνει το πάτωμα του δικαστηρίου).
-ΑΘΩΟΣ Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΣ.......


Parlats, ως Έλληνας Χότζας σε ρωτάω: ]
Τι εννοείς σωστό σχολιασμό?
Μήπως κάποιον σαν κι αυτόν?
Απ: Απ' τα κιτάπια της φωνής (α' ,Β',γ',δ',ε',η', κ', λ' , μ' , ν' , ξ',τ')

ή, σαν κι αυτόν?
Απ: Απ' τα κιτάπια της φωνής (α' , γ', δ' , κ', λ' , μ' , ν' , ξ')

ή μήπως αυτόν?
Απ: Θρίλερ...

ή αυτούς?

Απ: Η μαναξιά μιας (Ελιάς)

Απ: Σε ξαναντάμωσα.

Απ: Αναμετρήσου

Απ: ΜΥΘΩΔΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ

Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά

Απ: «Ένα ναυάγιο»

Απ: Σε ξαναντάμωσα.

Απ: Ακροβατώντας.

Απ: Φεγγάρια εφήμερα

Απ: Σ ένα «γύρο του θανάτου»

Απ: Πάλι

Απ: Στο ακρόπρωρο

Απ: ΔΕΗΣΙΣ

Απ: Ο Λαγός και η...Αρκούδα!

Απ: Το Χασάπικο της προδοσίας!

Απ: Σειρήνα έγινα...


Παιδιά ας συντονιστείτε οι συντονιστές μεταξύ σας και μετά συντονίζετε κι εμάς στον τόνο σας, και θα φτιάξουμε μια καταπληκτική ορχήστρα. Αν και απ' ότι βλέπω ο μαέστρος (Βλέπε Βραζίλης) δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα όργανα, μάλλον τις παρτιτούρες προσπαθεί να διορθώσει.

Μην έρθει μετά ο "δενξερωκιθαρα" και σκαρώσει κανένα τραγουδάκι με νόημα "δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις" και τον πάρετε πάλι με τις λεμονόκουπες- εντελώς άδικα κατά πως φαίνεται!

Α! Υπάρχει και μια παράμετρος συμπεριφοράς που λέγεται ευθιξία.... Μην την ζητάμε μόνο από τους πολιτικούς....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.