Αποστολέας Θέμα: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?  (Αναγνώστηκε 13057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #25 στις: 21/02/08, 01:11 »
εμενα σημερα μου ηρθε παντως το plexitube...ειναι κι αυτο απιθανο πραγματικα...πιο βαρυ απ το tonebone classic με 2 καναλια...ενα για rhythm και ενα για lead με effects loop ετσι ωστε οταν σολαρεις να εχει ετοιμα ολα τα εφφε που γουσταρεις...πραγματικα απιθανο και τρελλα πρακτικο...τρομερη ευελιξια σε ολα τα επιπεδα...ο ηχος ειναι πλεξι φαση αλλα σε πιο βαρυ κατι σαν zakk wylde...φυσικα οι επιλογες ειναι απειρες μπορεις να παιξεις μεχρι και death πραγμα που εγω δεν το προτιμω...αλλο τρομερο ειναι οτι το 2ο(lead) καναλι εχει ενα διακοπτακι που το γυριζεις με κατσαβιδι στα πλαγια για να ρυθμιζεις απο ποση βρωμα θες να αρχιζει το καναλι δηλαδη φτανεις ανετα και σε καφριλες με οτι μικροφωνισμους συνεπαγεται αυτο...επομενο βημα ενα effects loop switcher για να εχω απ τη μια το classic και απ την αλλη  plexitube με wah  και κανενα  equaliser στην λουπα του για τον απολυτο lead ηχο...τι αλλο να θελει κανεις???

δοκιμασε το φιλε μου...τα λεφτα ειναι πολλα αλλα φαντασου πως για να παρεις ενα καλο overdrive πεταλι για βαρυ ηχο θα χρειαστεις και noise supressor ,και αν θες για lead ισως χρειαστεις και κατι να το boostαρεις και ισως και equaliser γιατι κακα τα ψεμματα ελαχιστα εως κανενα πεταλι δεν εχει τις επιλογες των tonebones οποτε τα ιδια λεφτα θα σου ρθει μπορει και περισσοτερα...και αν ειναι true bypass,και φυσικα αποκλειεται να εχει και δικια του λουπα που βοηθαει να σου κραταει τον καθαρο σου ηχο αναλλοιωτο...

RADIAL=ΕΤΑΙΡΙΑΡΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #26 στις: 31/03/08, 23:41 »
Eγω παιζω hardcore σε μια μπαντα και ακουω αυτη τη μουσικη πολλα χρονια.Εχω ακουσει το digitech grunge σε καλο ενισχυτη και με καλη κιθαρα και μου φανηκε πολυ φρεσκο και μοντερνο.Αν σκεφτεις οτι ειναι και πολυ φτηνο τοτε αξιζει μια ματια.Προσωπικα εγω παιζω με την GT-8 μου.Εχω βρει patch-kia στο ιντερνετ που σκοτωνουν! Συγκεκριμενα εχω κατεβασει ενα για ΜΕSA rectiefier το οποιο το χω περασει και γω ενα χερι ρυθμισεις.Σ Κ Ο Τ Ω Ν Ε Ι !!!!! Πολυ distiortion πολυ μπασο και πολυ ελενγχομενο feedback και noise.
Γενικα για hardcore metalcore deathcore και οτι τελειωνει σε core πηγαινε σε προενυσχιση MESA/PEAVEY!!! ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #27 στις: 12/04/08, 01:26 »
Πηρα το Vox Bulldog .
το μηχανημα θεριζει. το περναω απο EQ για ναχω καποιο boost solo και ειμαι κομπλε!
ευχαριστω οσους ποσταραν!

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #28 στις: 12/04/08, 23:34 »
ΓΙΑ ΠΕΣ ΑΠΟ ΜΠΑΣΙΔΙΑ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ VOX?ME ΧΑΜΗΛΑ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑΤΑ?

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #29 στις: 13/04/08, 11:28 »
Μια αποψη απο καθαρα προσωπικη εμπειρια.
Ολες μα ολες οι πεταλιερες που εχω παιξει,βγαζουν απιστευτα ψευτικο-πλαστικο ηχο.
Με ενα marshall  ενα equaliser handmade και ενα πεταλακι distortion της boss βγαζω απιστευτο ογκο με τα μεσαια του και τα ολα του!
Θεωρω μεγαλη κοροιδια να παω να δωσω τοσα λεφτα για να παρω το φασολι (pod) ενω με τα μισα φτιαχνω για πλακα ηχο με γκαζια και ογκο.Ολα τα προηγουμενα καμια αξια δεν εχουν αν δεν εννοηθει οτι παιζουμε με το καταληλο οργανο.
Αν προσπαθεις δηλαδη να βγαλεις ηχο με καμια fender ή τυπου fender-οχι οτι ειναι απιθανο-αστα να πανε και λεω οτι δεν ειναι απιθανο,μιας και αν θες ηχο στυλ bad religion ή Social distortion(αν και αυτοι παιζουν με Gibson),χαλαρα βγαινει με μια τυπου fender.

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #30 στις: 17/05/08, 02:09 »
Λοιπόν το ΒΟΞ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ είναι απίστευτο πετάλι! έχει 2 distortion  ενα vintage και ενα γκαζιάρικο. Το vintage είναι απίστευτο και μπορείς να φτίαξεις πάρα πολλούς όμορφους ήχους με αυτο. το γκαζιάρικο ΣΠΈΡΝΕΙ. Εχει όσο distortion θα χρειαστώ , έχει άπειρα μπάσσα (το βάζω στο 6 ) και το gain 2 voice knob βόηθα στο να φτίαξεις απο Punk kai 80's metal , σε Vai , Satriani αλλα και σε βγάζει άνετα για death metal η thrash. Παίζω σε DROP D και τα μπουκόματα σπέρνουν. Δοκίμασα και κιθάρα σε drop c και εκεί γίνεται ακόμα πίο χαμός.

10/10

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #31 στις: 17/05/08, 13:13 »
χτες αγορασα το rocktron silver dragon. Εχει και αυτο 2 καναλια το πρωτο ειναι μονο η λαμπα και το δευτερο ειναι συνδιασμος αυτης και solid state κυκλωματος.Αν και ο ενισχυτης μου δεν ειναι ο πλεον καταλληλος για συμπερασματα(marshall mg30) καταφερα να βγαλω ενα ηχο πολυ κοντα στους darkest hour του πρωτου δισκου!!
Επισης γενικα το πεταλακι εχει σκοτεινη χρεια και καμποσο θορυβο οταν το gain einai στο τερμα.Σε συνδιασμο με GT-8 που εχω στην loopa μου φαινεται οτι θα κανει παπαδες,θα το δοκιμασω συντομα.Τωρα για death metal παιξιμο θα μεινω πιστος στον peavey 5150 mkII.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #32 στις: 17/05/08, 22:47 »
Το σιλβερ ντραγκον που ειχα δει ηταν σχεδον ιδιο με το gainiac ενος φιλου, το οποιο με τη σειρα του ειναι σχεδον ιδιο με το rampage του φιλου...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #33 στις: 17/05/08, 23:26 »
δεν ξερω δεν τα εχω παιξει τα αλλα που αναφερεις αλλα αλλες μπουρδες τυπου boss,digitech,k.a δεν τις ανεχομαι πλεον.(παντα για distortion μιλαω) τα εφφε της boss ειναι μια χαρα.
Παντως η λαμπα κανει δουλεια και φυσικα δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις με μια ωρα παιξιμο.Και μενα στην αρχη μια απο τα ιδια μου ακουστηκε αλλα οσο περναει ο καιρος καταλαβαινω οτι ειναι κατι ποιοτικοτερο σαν distortion.
οποιος θελει και αλλες πληροφοριες για το πεταλακι με χαρα να απαντησω!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
1 Απαντήσεις
2794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 19:47
από mymood
99 Απαντήσεις
31555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
32 Απαντήσεις
11392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 23:56
από ...darkface...
22 Απαντήσεις
9063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
0 Απαντήσεις
2198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 21:23
από jorje
Metal Muff Distortion

Ξεκίνησε από Nicos_metal Εφέ

2 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 11:11
από Σκίρων
0 Απαντήσεις
5172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 13:00
από antonis_mh
10 Απαντήσεις
3934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 15:52
από metalmike
1 Απαντήσεις
22671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/16, 11:47
από Βραζίλης