Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 89813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #200 στις: 26/08/07, 20:35 »
Παράθεση
Και οι εταιρίες τι θα κάνουνε ρε παιδιά; Θα βγούνε στο πεζοδρόμιο;

Η λυση λεγεται ''ριχνω ελκυστικα τις τιμες ωστε να με προτιμισουν απο την πειρατεια!''

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #201 στις: 26/08/07, 20:48 »
οι εταιριες δεν πρεπει να λενε ''Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...''
αλλα ''Η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη βιομηχανια...'''
αυτο ειναι το πιο σωστο για μενα
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #202 στις: 26/08/07, 20:49 »
Παράθεση
Και οι εταιρίες τι θα κάνουνε ρε παιδιά; Θα βγούνε στο πεζοδρόμιο;

Η λυση λεγεται ''ριχνω ελκυστικα τις τιμες ωστε να με προτιμισουν απο την πειρατεια!''

Σωστό κι αυτό... Βέβαια είναι απορίας άξιον τι θα πάρουν οι καλλιτέχνες μετά από αυτό που είναι και οι μόνοι που το αξίζουν...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #203 στις: 26/08/07, 20:50 »
Δεν ξέρουμε πως λειτουργεί μια εταιρία και γι' αυτό καλύτερα να μη μιλάμε. Δε λέω ότι πεινάνε, προς Θεού! Αλλά ίσως τα πράγματα να μην είναι έτσι όπως τα φανταζόμαστε.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #204 στις: 26/08/07, 21:29 »
Παιδιά αυτή είναι η αιώνια ερώτηση ! Άραγε η πειρατεία σκοτώνει την μουσική????
 Από την μια τα πανάκριβα cds, και ειδικότερα οι νέες κυκλοφορίες, που είναι απλησίαστα για εμάς τον κοινό λαό που δεν του ρέεουν από τα μπατζάκια, από την άλλη οι δελαστικές τιμές cd των εγχρώμων στην πλατεία Αριστοτέλους και στην παραλία (μιλάω για Θεσσαλονίκη)...
   
   Είμαι κατά των δισκογραφικών εταιρειών, γιατί όπου πέφτουν από πάνω του μανατζαρέοι, διαφημιστές, και δεν συμαζεύεται θέλοντας να κάνουν ένα cd εμπρικό πρέπει ο καλλιτέχνης να είναι παλιός στην πιάτσα, να έχει πυγμή και να ξέρουν ότι θα επιφέρει καλά ποσοστά οτιδήποτε και να κάνει, εάν έχει υψηλή δημοτικότητα.. Γι'αυτόν τον λόγο και τα τελευταία χρόνια οι πόρτες της έντεχνης μουσικής έχουν κλειδώσει και ανοίγουν μόνο σε λίγους, που και πάλι όμως δεν είναι κα τόσο καλοί και έτσι αναγκάζονται να πάνε στην ''έντεχνη'' -ποπ (στυλ Χατζηγιάννη) και ακολουθήσουν εκεί μια σύντομη καρίερα..!
    Το θέμα όμως δεν είναι μόνο οι δισκογραφικές, που να βάζουν πολύ χτυπητές τιμές στα cd. Αλλά η αγάπη που έχει ο καθένας για αυτήν....Θα φέρω ως παράδειγμα τον ευατό μου... Έχω τρέλα με την μουσική και μάρέσει να αγοράζω τα cds των καλλιτεχνών που αγαπώ....Είναι μια περίεργξη αίσθηση το να πιάνεις ενα αντίτυπο δίσκο από έναν αγαπημένο καλλιτέχνη...Το βιβλιαράκι, οι στίχοι που περιέχονται σε αυτό ίσως και κάποια δήλωση του, σε κάνουν να νιώθεις ένα περίεργο συναίσθημα που δεν μπορώ να εξηγήσω αλλά φαντάζομαι ότι όλοι έχουμε το έχουμε νιώσει....Νιώθεις ότι έχεις κάτι από τον καλλιτέχνη...Κάτι που το πλαστό cd δεν σου το δίνει αυτό....
Επίσης αυτό το συναίσθημα όταν είσαι μέσα σε ένα δισκοπωλείο και βλέπεις τα cd, προσπαθείς να διαλέξεις...
 Φυσικά είναι τα τεχνικά...Ένα πλαστό cd αποκλείεται να έχει την ίδια ακουστική με το κανονικό....
Αλλά ρε παιδιά, εγώ προσωπικά, ειδικότερα ας πούμε εάν ο τραγουδοποιός έχει να βγάλει πολλά χρόνια νέο δίσκο, όταν αγοράζω το cd του, μου φαίνεται πως να το πω, ανεκτίμητο...
Και ναι η πειρατεία όντως σκοτώνει την μουσική γιατί στηρίζει όλους τους εμπρικούς και τους σκυλαδες... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #205 στις: 26/08/07, 21:32 »
Εγώ πάντως σιγά μην καθίσω να δώσω 20 και 25 € για ένα CD. Πειρατεία και πάλι πειρατεία.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #206 στις: 26/08/07, 21:35 »
Παιδιά αυτή είναι η αιώνια ερώτηση ! Άραγε η πειρατεία σκοτώνει την μουσική????
 Από την μια τα πανάκριβα cds, και ειδικότερα οι νέες κυκλοφορίες, που είναι απλησίαστα για εμάς τον κοινό λαό που δεν του ρέεουν από τα μπατζάκια, από την άλλη οι δελαστικές τιμές cd των εγχρώμων στην πλατεία Αριστοτέλους και στην παραλία (μιλάω για Θεσσαλονίκη)...
   
   Είμαι κατά των δισκογραφικών εταιρειών, γιατί όπου πέφτουν από πάνω του μανατζαρέοι, διαφημιστές, και δεν συμαζεύεται θέλοντας να κάνουν ένα cd εμπρικό πρέπει ο καλλιτέχνης να είναι παλιός στην πιάτσα, να έχει πυγμή και να ξέρουν ότι θα επιφέρει καλά ποσοστά οτιδήποτε και να κάνει, εάν έχει υψηλή δημοτικότητα.. Γι'αυτόν τον λόγο και τα τελευταία χρόνια οι πόρτες της έντεχνης μουσικής έχουν κλειδώσει και ανοίγουν μόνο σε λίγους, που και πάλι όμως δεν είναι κα τόσο καλοί και έτσι αναγκάζονται να πάνε στην ''έντεχνη'' -ποπ (στυλ Χατζηγιάννη) και ακολουθήσουν εκεί μια σύντομη καρίερα..!
    Το θέμα όμως δεν είναι μόνο οι δισκογραφικές, που να βάζουν πολύ χτυπητές τιμές στα cd. Αλλά η αγάπη που έχει ο καθένας για αυτήν....Θα φέρω ως παράδειγμα τον ευατό μου... Έχω τρέλα με την μουσική και μάρέσει να αγοράζω τα cds των καλλιτεχνών που αγαπώ....Είναι μια περίεργξη αίσθηση το να πιάνεις ενα αντίτυπο δίσκο από έναν αγαπημένο καλλιτέχνη...Το βιβλιαράκι, οι στίχοι που περιέχονται σε αυτό ίσως και κάποια δήλωση του, σε κάνουν να νιώθεις ένα περίεργο συναίσθημα που δεν μπορώ να εξηγήσω αλλά φαντάζομαι ότι όλοι έχουμε το έχουμε νιώσει....Νιώθεις ότι έχεις κάτι από τον καλλιτέχνη...Κάτι που το πλαστό cd δεν σου το δίνει αυτό....
Επίσης αυτό το συναίσθημα όταν είσαι μέσα σε ένα δισκοπωλείο και βλέπεις τα cd, προσπαθείς να διαλέξεις...
 Φυσικά είναι τα τεχνικά...Ένα πλαστό cd αποκλείεται να έχει την ίδια ακουστική με το κανονικό....
Αλλά ρε παιδιά, εγώ προσωπικά, ειδικότερα ας πούμε εάν ο τραγουδοποιός έχει να βγάλει πολλά χρόνια νέο δίσκο, όταν αγοράζω το cd του, μου φαίνεται πως να το πω, ανεκτίμητο...
Και ναι η πειρατεία όντως σκοτώνει την μουσική γιατί στηρίζει όλους τους εμπρικούς και τους σκυλαδες... ;D ;D ;D ;D

Αυτό το κάνω κι εγώ. Έχω κόλλημα με τα γνήσια cd ορισμένων καλλιτεχνών που αγαπώ πολύ. Είναι αλλιώς να έχεις το γνήσιο cd να βλέπεις τις φωτογραφιές, τους στίχους κ.λπ.
Πάντως, όσο για την ακουστική που λες, εγώ περνάω τα τραγούδια στο pc και τα ακούω από εκεί. Για να μην πάθει το παραμικρό το cd. Αυτό θα πει μούρλα!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #207 στις: 26/08/07, 21:42 »
οι εταιριες δεν πρεπει να λενε ''Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...''
αλλα ''Η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη βιομηχανια...'''
αυτο ειναι το πιο σωστο για μενα


Eγραψες! Συμφωνω.Οι εταιρειες ειναι απλως μεσαζοντες.Αν οι καλλιτεχνες κυκλοφορουσαν μονοι τις δουλειες τους και πιο φτηνα cd θα ειχαμε και πιο πολλα θα μπαινανε στις τσεπες τους.Μια ζωη οι μεσαζοντες καρπωνονται το κερδος σε ολους τους εμπορικους τομεις.

Η πειρατια ισως βλαπτει λοιπον την βιομηχανια και τους καλλιτεχνες που βασιζονται σε αυτην αλλα απτην αλλη προαγει και διαφημιζει την μουσικη.Εχω ακουσει μεσω 'πειρατικων' mp3 συγκροτηματα των οποιων η μουσικη ποτε δεν θα εφτανε στα αυτια μου και καποιες φορες αυτο οδηγησε στην αγορα δισκου.Καποιες αλλες οχι.

Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι οι καλλιτεχνες των οποιων τους δισκους τελικα δεν αγορασα οτι χαλιουνται που η μουσικη τους εφτασε σε εναν ακομη ακροατη.Αν χαλιουνται να πανε να πιασουνε καμια δουλεια....

Εννοειτε οτι σε αγαπημενες μπαντες και σε περιπτωσεις ''δισκαρας'' δεν συζητω καν οτι αγοραζω τον δισκο.

Η πειρατια βλαπτει τα υπερκερδη των εταιριακηδων.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #208 στις: 26/08/07, 23:03 »
+10

Αλλά η αγάπη που έχει ο καθένας για αυτήν....Θα φέρω ως παράδειγμα τον ευατό μου... Έχω τρέλα με την μουσική
Παρομοίως, και για αυτό τα κατεβάζω από το internet ή τα αντιγράφω γιατί αλλιώς θα έπαιρνα δάνειο από τράπεζα για να ακούσω όλα αυτά που θέλω... Φέτος αγόρασα cd για πρώτη φορά μετά απο 6 χρόνια.....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #209 στις: 26/08/07, 23:41 »
Προσωπικα ειμαι φαν των σιντι.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ(που θα ηθελα να ειναι και καθολικη 8))
Εγω προτιμω απειρως την μουσικη σε ενα αυθεντικο σιντι.Και ο λογος ειναι οτι απλα μου αρεσει πολυ περισσοτερο :P..Πας στο δισκαδικο ψαχνεις βλεπεις εξοφυλλα και διαφορους καλλιτεχνες βρισκεις περιεργες προσφορες η σιντι που δεν περιμενες να ερθουν.Μετα κοιτας το εξοφυλλο(το σκιζεις μεσα στο λεωφορειο :P).Μολις φτασεις σπιτι ερχεται η μαγικησ τιγμη αφου το βαζεις στο μηχανημα(οχι στο pc sorry) και ακους ενω διαβαζεις στιχους και κοιτας το βιβλιαρακι.Αυτα για μενα ειναι τελετουργικα.Ακους τη μουσιη σου.Δεν κανεις τιποτα αλλο.Καθεσαι στο κρεβατι στο πατωμα.Αυτο που εχεις ειναι πολυτιμο.Μπορει να εφτασες μεχρι και την Αθηνα(Ακαδημιας-no remorse 8)) να το αποκτησεις και εδωσες το χαρτζιλικι σου.

Αντιθετα στο pc κατεβαινει ωραιοτατα και γρηγοροτατα η μουσικη.Κατεβαινει πολυ μουσικη.Παρα πολυ μουσικη.Δεν προλαβαινεις να την ακουσεις καλα καλα.Ακους 2-3 τραγουδια ενος δισκου τα σκρολαρεις κιολας και αποφασιζεις για την τυχη του..Κατεβαζεις δισκογραφιες ολοκληρες που δεν εχεις ακουσει ποτε σου.Παρολαυτα εισαι περηφανος που τις εχεις.. ???..Κατεβαζεις κατεβαζεις κατεβαζεις...αρχειακια αρχειακια αρχειακια..φτανεις σε σημειο να μπουχτιζεις..φτανεις σε σημειο να βαριεσαι πια να καθεσαι μπροστα στο Pc..Βλεπεις ολη την ωρα η το κιθαρα η το Player σου..Καταντια της μουσικης και των καλλιτεχνων..Δεν δινεις καμια προσοχη..καμια σημασια..Ποιοι ειναι οι αγαπημενοι σου καλλιτεχνες?Μα φυσικα αυτοι που εχεις στο φακελο "τα καλυτερα"..Και τωρα ακους μουσικη?

Η ΜΑΥΡΗ ΑΛΗΕΘΕΙΑ
Φετος ειδικα απο τη στιγμη που εβαλα την adsl εχω ξεσκιστει.Κατεβασα απαντα και εμαθα παρα πολλα.Κατεβασα αλμπουμς για τα οποια θα επρεπε να ειχα δωσει καμια 300αρια ευρω για να τα εχω.Εχω γινει αρκετα σοφοτερος μουσικα 8)..Εχω μειωσει δραματικα τον αριθμο των σιντι που αγοραζω.Ζητημα αν εχω αγορασει 4-5 ολο το καλοκαιρι :-[

Οι τιμες των σιντι ναι ειναι οδυνηρες.Τα καινουρια κανουν απο 15 εως 22-23 με τις διαφορες μαλ***ες digipack και αχρηστα dvd που ικανοποιουν μονο τη βλακεια ορισμενων οπαδων..Για τα παλια δεν ειναι τοσο χαλια τα πραγματα τα γνωστα αλλα και καποια αγνωστα γκρουπς μπορεις να τα βρεις απο τιμες των 7ευρω(τιμη ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΗ) μεχρι και 13-14 ευρω(που προσωπικα αγαπωντας τη μουσικη που ακουω τα δινω).Απο κει και περα για πιο σπανια πραγματα που ερχονται απο ανεξαρτητες εταιριες και τα λοιπα τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα αλλα με λιγο ψαξιμο(επικοδομητικο ειναι αν θες να ασχοληθεις) θα βρεις πραγματα που δεν φανταζεσαι.

Ειμαι απολυτα εναντια στην πολιτικη των εταιριων.Ομως οχι μονο στις τιμες τους αλλα ιδιαιτερα στη φιλοσοφια βγαλε οσο περισσοτερα γινεται..Δηλαδη 200 συναυλιες σε ντιβιντι ντοκιμαντερ κλπ πιπες που τις περισσοτερες φορες δεν αξιζουν μια..Αυτα ναι κατεβασμα για κοντρα 8)

ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟPSΗ(καλα τι θα γινει σημερα? :P)
Οταν βλεπω ομως παιδια που αρχιζουν(εχουμε πια μια πειρα 8)) να ακουνε μουσικη και λενε πχ οτι δεν αγοραζω σιντι και τα εχω ολα σε μπ3 νιωθω θλιψη..Δεν ξερω..Ειναι σαν να μην εκτιμας τη μουσικη..ειναι σαν ενα μικρο που παντα θελει να παιρνει το παιχνιδι με το ετσι θελω..Χωρις την καταβολη κανενος αντιτιμου? :-\....Δεν νομιζω πως ετσι θα προκυψουν σοβαροι ακροατες και ειδικοτερα θεατες καποιας σκηνης(ετσι γινεται οταν ασχολεισαι) με αυτον τον τροπο..

Ναι στο κατεβασμα για τσεκαρισμα
Οχι στην απαξιωση της αληθινης μουσικης

ΥΓ.Το Myspace ειναι ενα φανταστικο εργαλειο τσεκαρισματος γκρουπς(οχι ανευρεσης γκομενας :P)Δοκιμαστε το!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/07, 00:26 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #210 στις: 26/08/07, 23:51 »
ΚΙΡΑΤΖΟ ΜΕ ΧΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!! ;) ;) ;)
Άμα το έχεις πάθος ρε παιδί μου, 1-2 mp3 δεν μπορούν να σε βοηθήσουν......
(Αυτό συνεχίζει να είναι προσωπική άποψη....)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #211 στις: 26/08/07, 23:59 »
ΚΙΡΑΤΖΟ ΜΕ ΧΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!! ;) ;) ;)
Άμα το έχεις πάθος ρε παιδί μου, 1-2 mp3 δεν μπορούν να σε βοηθήσουν......
(Αυτό συνεχίζει να είναι προσωπική άποψη....)


Μια χαρά σε βοηθάνε.... (προσωπική άποψη ;))
Πάντως κάποια θα ήθελα να τα έχω γνήσια για να είμαι απολύτως ειλικρινής.... (Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει απορία ποιανού cd αγόρασα φέτος για πρώτη φορά μετά το 2001...)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #212 στις: 27/08/07, 00:39 »
Κοίτα να δεις τι βρίσκει κανείς αν ψάξει!

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ:



Γράφουμε τη λέξη που αναζητάμε στο συγκεκριμένο κουτάκι που υπάρχει μονίμως πάνω αριστερά και γλυτώνουμε πολλούς από τον κόπο να γράφουν ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα. Έτσι διευκολύνουμε την αναζήτηση της πληροφορίας, διά της συγκεντρωτικής οδού και δε μας καταριούνται από μέσα τους οι mods που εξαναγκάζονται να καταφεύγουν σε merging κάθε τρεις και λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #213 στις: 27/08/07, 00:44 »
Αυτο που κολλαει?

Παντως, ενας φιλος αγορασε με 22 ευρω μια κασετινα των LP, το minutes to midnight. Προσωπικα θα μου αρεσε περισσοτερο  να εχω την κασετινα, με το artwork, το σιντι, το βιβλιαρακι με τους στιχους, το dvd και το κυρος του αυθεντικου, παρα να σκασω τα μισα λεφτα σε ενα μαυρο, για να παρω ενα δισκακι αμφιβολου ποιοτητας μεσα σε μια ζελατινα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #214 στις: 27/08/07, 00:45 »
γ**ωτο και εκανα καταθεση ψυχης σε θεμα που θα συγχωνευτει :P..καντε μια αναζητηση ρε παιδια πρωτα :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #215 στις: 27/08/07, 00:46 »
;D ;D ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #216 στις: 27/08/07, 00:47 »
γ**ωτο και εκανα καταθεση ψυχης σε θεμα που θα συγχωνευτει :P..καντε μια αναζητηση ρε παιδια πρωτα :P

Έχεις δώσει πολύ ωραία απάντηση, δε νομίζω να πάει χαμένη ;)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #217 στις: 27/08/07, 00:47 »
Ρε ειχε μια απαντηση το μικακι και ο μπακετχεντ που ρωτουσε

[quote author=buckethead_RULES!! link=topic=52852.msg422763#msg422763 (Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει απορία ποιανού cd αγόρασα φέτος για πρώτη φορά μετά το 2001...)
[/quote]

μικακι
Παράθεση
του θαναση?

μπακετχεντ
Παράθεση
οχι του buckethead

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #218 στις: 27/08/07, 00:49 »
Ρε ειχε μια απαντηση το μικακι και ο μπακετχεντ που ρωτουσε

[quote author=buckethead_RULES!! link=topic=52852.msg422763#msg422763 (Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει απορία ποιανού cd αγόρασα φέτος για πρώτη φορά μετά το 2001...)

μικακι
Παράθεση
του θαναση?

μπακετχεντ
Παράθεση
οχι του buckethead
[/quote]
Ρε παιδιά!! Μια ερώτηση έκανα!!! Από περιεργεια και μόνο μιας και το είχε αναφέρει...!!!!
Ας γυρίσουμε στο θέμα μας!!! Αμάν πια!! Είναι πολυ ωραίο θέμα για να πάει κάδο!!!!!!!!!!!!!!! Άντε....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #219 στις: 27/08/07, 00:53 »
Αυτο που κολλαει?

Κολλάει στο γεγονός πως αν έχουμε 3-4 thread για το ίδιο θέμα κάθε φορά, θα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Έχει χιλιοπροταθεί η αναζήτηση, προτού ανοίξουμε ένα thread. Ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που κάνει καραμπάμ πως θα έχει σίγουρα προϋπάρξει μέσα στα 6-7 χρόνια αυτού του forum.

Kiratzo μη χαλιέσαι...ένα copy/paste και τελείωσες.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #220 στις: 27/08/07, 09:37 »
Συμφωνω με Kiratzo ( wave...) και να τονίσω ότι με το "παρανομο" κατεβασμα έχω μάθει πράγματα που όχι μόνο δεν θα μάθαινα, θα έπρεπε να δουλευω αλλη δουλεια για τα αποκτήσω...έτσι έχω γίνει πιο αυστηρός κριτής στο τι αγοράζω...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #221 στις: 27/08/07, 10:09 »
ΟΚ, βρήκα και συγχώνευσα 3 παρόμοιες συζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #222 στις: 27/08/07, 12:45 »
Είναι αλήθεια ότι ήμουν σ' ένα πανηγύρι και πουλούσαν το Διάφανο σε πειρατικό και δεν καταδέχθηκα να το πάρω. Και γενικά δεν καταδέχομαι αυτά που μου αρέσουν να τα παίρνω πειρατικά. Όμως δεν είμαι καθόλου κατά της πειρατίας. Ίσα ίσα, είμαι κατά των δισκογραφικών που χαλάνε τη μουσική προκειμένουν να τα οικονομήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #223 στις: 27/08/07, 12:50 »
Είναι αλήθεια ότι ήμουν σ' ένα πανηγύρι και πουλούσαν το Διάφανο σε πειρατικό και δεν καταδέχθηκα να το πάρω. Και γενικά δεν καταδέχομαι αυτά που μου αρέσουν να τα παίρνω πειρατικά. Όμως δεν είμαι καθόλου κατά της πειρατίας. Ίσα ίσα, είμαι κατά των δισκογραφικών που χαλάνε τη μουσική προκειμένουν να τα οικονομήσουν.
+1000000000000000
Πραγματικά στην Ελλάδα λίγες είναι οι δισκογραφικές που αξίζουν...
Στις άλλες για να σου βγάλουν cd πρέπει να έχεις βγεί από κανένα reality παιχνίδι και να βγαίνεις και κάθε τόσο στα μαντ...Όπου είναι στην μέση τα φράγκα, κατά την γνώμη μου ο καλλιτέχνης δεν μπορεί να κάνει σωστή δουλειά...
Αλλα ευτυχώς αυτές οι λίγες δισογραφικές έχουν μαζέψει τα καλύτερα ονόματα, και κατά βάσιν και οι τιμές τους δεν είναι πολύ υψηλες...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #224 στις: 27/08/07, 12:56 »
Αντιθετα στο pc κατεβαινει ωραιοτατα και γρηγοροτατα η μουσικη.Κατεβαινει πολυ μουσικη.Παρα πολυ μουσικη.Δεν προλαβαινεις να την ακουσεις καλα καλα.Ακους 2-3 τραγουδια ενος δισκου τα σκρολαρεις κιολας και αποφασιζεις για την τυχη του..Κατεβαζεις δισκογραφιες ολοκληρες που δεν εχεις ακουσει ποτε σου.Παρολαυτα εισαι περηφανος που τις εχεις.. ???..Κατεβαζεις κατεβαζεις κατεβαζεις...αρχειακια αρχειακια αρχειακια..
Ναι, αλλά εγώ δια παράδειγμα δνε ενδιαφέρομαι μόνο να έχω τα τραγούδια, αλλά και να τα ακούσω. Για αυτό ότι κατεβάσω το βάζω σε ένα φάκελο που είναι ταξινομημένα με Date Modified, και με το που θα κατέβουν ταυτόχρονα 2, 4, 6, 10, 40 τραγούδια από το limewire, τα ακούω ένα ένα. Δεν έχω το πρόβλημα που αναφέρεις.. Έτσι και μέρα με τη μέρα έχω κατεβάσει 36 GB τραγούδια/videos.. Μια λύση για εσένα είναι να βάλεις ένα όριο σε αυτά που κατεβάζεις. 4 τραγούδια την ημέρα.και αυτά τα 4 θα τα ακούσεις την υπόλοιπη ημέρα.. 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia