Αποστολέας Θέμα: Τι είναι ροκ μουσική;  (Αναγνώστηκε 25253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #50 στις: 27/08/07, 17:59 »
πρωτα απο ολα η μουσικη και μετα ιο στιχοι...εμενα αυτο μου δωσαν να κτλβ για ροκ..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #51 στις: 27/08/07, 18:02 »
Φιλε Δημητρη,επειδη τα περι Μιχα πηγαινουν σε μενα θελω να σε ρωτησω κατι?Πως οριζεις εσυ το αυθεντικο ροκ?Και σε παρακαλω μη μου πεις ονοματα καλλιτεχνων του στυλ ο ταδε ειναι ροκ,να μου πεις τα αντικειμενικα στοιχεια που πρεπει να εχει ενα τραγουδι για να ειναι αυθεντικο ροκ.Διοτι ολοι συνεχως μιλανε για το ροκ αλλα δεν λενε ποια ειναι αυτα.Προφανως για να μιλας για αυθεντικο ροκ ή μη αυθεντικο ροκ θα μπορεις να μου τα πεις.

Καλά, πώς το ξερα ότι θα αντιδρούσες!
Πάντως, η αρχική κουβέντα είναι γύρω από αυτό που ρωτάει ο Jimmy Pap (που μία κουβέντα είπε ο καημένος για το Μίχα και πέσαμε πάνω του να τον φάμε), για το τι επιτέλους είναι ροκ. Γι αυτό λοιπόν ας επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα χωρίς άλλες chatoποιήσεις αυτού ;)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #52 στις: 27/08/07, 21:25 »
1. Σορυ καπου μπερδευτηκα με τα τοπικ (ενα για το ελληνικο, αλλο για το τι ειναι ,τεσπα) .....οπως και να χει εσυ ρωτησες ( "και ποτε ακριβως το ροκ ηταν αντιεμπορικο?" ) κι εγω απαντησα. 
2. Σου απαντησα και πριν , το οτι καποιοι πουλιουνται ή την βλεπουν κουμπαραδες και το γεγονος οτι υπαρχουν ακροατες που δεν μπορουν να δουν τη διαφορα μεταξυ Bon jovi και hentrix (οσον αφορα την αυθεντικοτητα μιλαω) 'η την διαφορα του Μιχα απο τον Σιδηροπουλο δεν καθιστα τη ροκ εμποριο ......η ροκ δεν ειναι εμπορικη μουσικη , απλα και στη ροκ εχει μπει η βιομηχανια.........Στο χερι σου ειναι (του καθενος μας εννοω) να ξεχωρισεις τα αληθινα απο τα δηθεν.
3. και 4. Ετσι πιστευω κι εγω
5. Δεν ειναι κανονας για το οτι η ροκ ειναι εμπορικη επειδη υπαρχουν πολλοι δηθεν .....ισα ισα ισχυει ακριβως το αναποδο , εχει διεστρεβλωθει τοσο πολυ η κατασταση που τελικα οταν παιζεις αυθεντικο ροκ ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να κλεισεις συμβολαιο με δισκογραφικη ( εννοω να την δεις επαγγελματικα με αυτο που αγαπας, κλπ ) .....σου δινω για παραδειγμα (παλι απο Ελλαδα, σορυ αλλα τα βιωματα μου ειναι απο δω κι οχι απ εξω) την σελιδα καλλιτεχνων του κιθαρα ...εχει 5-6 ροκ γκρουπ τα οποια εχουν πολυ ομορφα τραγουδακια (υποκειμενικο αυτο) και αρκετα αξιοπρεπεις ιδεες (αντικειμενικα)  ....παρολα αυτα εχουν μονο ντεμο και τα "πλοκαμια της φαλαινας" (ελπιζω να καταλαβες πιο γκρουπ εννοω) εχουν κανει δισκο και τους παιζουν και τα ραδιοφωνα καθημερινα....κι υπαρχουν χιλιαδες τετοια παραδειγματα ....πιστεψε με μονο εμπορικο δεν ειναι το ροκ  :) :)

Πίστεψέ με το ροκ είναι εμπορικό στο σύνολό του.
Το ότι είναι εμπορικό δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάποιος γουστάρει και το παίζει. Τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι σωστά, αλλά αρνείσαι να δεις πιο πέρα, δηλ ότι υπάρχουν και πάρα πολλά ΠΟΠ συγκροτήματα που παλεύουν για ένα συμβόλαιο... Με το δικό σου σκεπτικό θα πρέπει να πούμε ότι και η ποπ είναι αντιεμπορική μουσική....
Με λίγα λόγια συγκροτήματα που δίνουν την ψυχή τους σε ερασιτεχνικό και ημιεπαγγελματικό επίπεδο θα βρείς σε ΚΑΘΕ είδος μουσικής,το οποίο σημαίνει ότι αν δεχθούμε το επιχείρημά σου θα πρέπει να παραδεχθούμε ότι κάθε είδος μουσικής είναι αντιεμπορικό...
Όσο για το ποιοί "πουλιούνται", ποιοί είναι "δήθεν" και ποιοί "αυθεντικοί" είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει με αξιώματα που άκουγα πριν 15 χρόνια πχ οι Bon Jovi είναι "δήθεν" κτλ ούτε με τυφλή αποδοχή "μύθων" (ελπίζω να μην ανήκεις σε αυτούς που και σήμερα πιστεύουν ότι ο Ηendrix και οι άλλοι έπαιξαν τζάμπα στο Woodstock)....Και για να το πω και ευθέως δεν με νοιάζει  αν κάποιος θεωρηθεί "αυθεντικός" ή όχι. Το μόνο που με νοιάζει είναι αν μου αρέσει το άκουσμα. Άλλοι ας προτιμήσουν να περνάνε απο ιδεολογικό κόσκινο ένα συγκρότημα για να του δώσουν πιστοποιητικό μουσικοιδεολογικών φρονημάτων και να το κατατάξουν στα rock correct ακούσματα ή όχι.....  Όπως θέλει ο καθένας.......
Προτιμώ χίλιες φορές περισσότερο τους Θ-Ε-Ο-Υ-Σ ΚISS,που έχουν πουλήσει τα μαλλιοκέφαλά τους,γιατί έχουν γράψει YΜΝΟΥΣ (IMO) απο κάποιους άλλους που αυτοπλασσάρονται σαν ενάντια στο "δήθεν", αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο "δήθεν"....
Βέβαια τώρα κατατάσσομαι αυτόματα στη λίστα σου με τα άτομα που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το αυθεντικό απο το false... Δεν πειράζει, θα το υποστώ κι αυτό.... :)

Πάντα φιλικά, μου αρέσουν τέτοιες συζητήσεις..... ;)

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #53 στις: 30/08/07, 20:39 »
@buckethead_RULES

Εν μερει συμφωνω μαζι σου σχετικα με την εμπορικοτητα ετσι οπως την παρουσιαζεις, αρα επρεπε πρωτα να ορισουμε την λεξη "εμπορικοτητα".....προσπαθησα να το κανω μεσα απο παραδειγματα αλλα δεν το καταφερα (προφανως) ......Οσον αφορα το εξωτερικο κι ιδιως τα ειδη της Μεταλ (μερικα απο τα οποια καραγουσταρω κι εγω) θα συμφωνησω οτι ειναι κι ισως ηταν εξ αρχης βιομηχανια .......αλλά......θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου το γεγονος οτι η δικια μου γενια και πισω μεγαλωσε θεωρωντας Μεταλ τους Purple, AC DC , Rainbow , Queen , κλπ .......ενταξει και βεβαια Maiden, Manowar, etc ......Σκεψου οτι τους Metallica εκεινη την εποχη τους θεωρουσαν Thrash Metal ......Παλι πλατυαζω , προσπαθω να σου πω οτι ακομα και μονο μουσικα να το παρεις το θεμα το Μεταλ του 80 και πισω δεν ειχε ακομα γινει εμποριο (μαλλον να το πω καλυτερα το 80 αρχισε να γινεται) .......Για την Ελλαδα δεν μιλαμε καν εκεινες τις εποχες να θεωρησεις εμποριο οποιοδηποτε ηχο μπορει να θυμιζε ροκ...........


.....και στην τελικη , κατα την προσωπικη μου γνωμη το "εμποριο" δεν καθοριζεται μονο απο το promotion (βαμενα προσωπα, σκουλαρικια, κλπ) αλλα και απο την αποδοχη που εχει στον κοσμο.....οταν λοιπον μιλαμε για τις δεκαετιες που το ροκ ηταν ακομα εφηβο και δεν ειχε πολλες εμπειριες , δεν υπηρχε εμποριο , ουτε ειχε ευρεια αποδοχη.......πολλοι λιγοι ηξεραν τραγουδια και συγκροτηματα εκεινη την εποχη. Για τους περισσοτερους ανθρωπους ηταν μια βαβουρα αυτο που ακουγαν.......κι αν το καλοσκεφτεις ακομα και σημερα που δεν υπαρχει χουντα, πορωμενη μπατσαρια , παραπληροφορηση , ακομα και σημερα που το ροκ καταφερε να δειξει μερικες μεγαλες μορφες και να κουνησει πολιτικα συστηματα , και να παιξει ρολο σε κοινωνικο επιπεδο.....υπαρχει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο στην Ελλαδα που οχι απλως δεν ακουει αλλα ουτε καν ξερει συγkροτηματα οπως οι Pink Floyd, Rolling Stones, etc ή αν θελεις ελληνικα να σου πω Πασχαλιδη , Περιδη , Τρυπες, κλπ. ...Επομενως για πιο εμποριο να μιλησουμε στην Ελλαδα? Τους 2 χρυσους δισκους που εκαναν τα σπαθια ή Τα βραβεια Αριων που κερδισαν οι Πυξ Λαξ ως το καλυτερο ελληνικο ροκ συγκροτημα?

Δεν κατατασσω τους ανθρωπους σε αυτους που δεν ξερουν να ξεχωριζουν το αυθεντικο απο το δηθεν ...ειναι κατι πολυ υποκειμενικο το κατα ποσο καποιος ειναι αληθινος ή οχι.
Τους κατατασσω ομως σε αυτους που ακουνε τη ροκ μουσικη για τους δικους τους λογους και δεν σχολιαζουν τιποτα σχετικα με φιλοσοφιες και ιδεολογιες κι απλα κοιτανε τη παρτυ τους (και καλα κανουν) και σε αυτους που ακουσανε και λιγο ροκ κι οταν ανακαλυψαν οτι υπαρχουν κι αλλες μουσικες (εξισου ποιοτικες, ομορφες, επαναστατικες, κλπ ) προσπαθουν να με πεισουν οτι το ροκ ειναι μονο μουσικη και τιποτα αλλο.

Επιπλεον ενα γεγονος που με θλιβει ιδιαιτερα ειναι το οτι σημερα πλεον κανενας δεν νοιαζεται για αυτον που εγραψε το τραγουδι, ουτε καν για το τι λεει το τραγουδι μεσα.....αυτο που εχει σημασια ειναι να εχει πολυ καλα παιγμενα οργανα, ενα κιθαριστα που παιζει παπαδες, ενα τραγουδιστη που η φωνη του να φτανει στο θεο κι ας ηταν και δολοφονοι ή παιδεραστες αυτοι που το γραψαν...ή για να το παω στην αλλη οχθη να ειναι ακριβως το αναποδο με κατι κιθαρες τελειως γκραντζ , χωρις σολο μεσα και γεματα λουπες ετσι ωστε να μην ειναι κατι τετριμενο και θεωρειται κατευθειαν μεγαλη επιτυχια και δεν νοιαζεται κανενας για το αν πιστευει ο τυπος σε αυτα που λεει.

Πολλα ειπα κι εκεινο που  τελικα εχει σημασια ειναι το να μην σε νοιαζει το τι λενε οι αλλοι για αυτα που πιστευεις σχετικα με τις μουσικες σου προτιμησεις, ουτε για τις πεποιθησεις σου....οταν αρχιζεις ομως να κατηγορεις πραγματα και καταστασεις για να δικαιολογησεις τη σταση σου καπου εκει αρχιζει και βρωμαει το πραγμα .......κι αυτο δεν το λεω για σενα , το λεω γενικοτερα για τις τοσες φορες που εχω δει γραμμενες τις φρασεις : "Δεν υπαρχει ελληνικο ροκ" , " Το ροκ ηταν παντα μονο μουσικη κι οσοι πιστευουν διαφορετικα ειναι βλακες/πορωμενοι/κολλημενοι/misguided/ και τα λοιπα" ..........


Edit : Και μενα μ αρεσουν τετοιες συζητησεις .......αρκει να εχω χρονο  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/07, 20:43 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #54 στις: 30/08/07, 20:57 »
@Jimi Pap

Αδερφε εκεινο το σημειο ακριβως που με ρωτας ειναι το σημειο που το χανεις το θεμα ....Δεν υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια για το τι ειναι ροκ, Δεν υπαρχουν πουθενα οι δεκα εντολες για το πως πρεπει να συμπεριφερεται ενας ροκας , Καμια Βιβλος δεν εχει γραφτει ποτε για το πως ειναι οι ροκαδες.

Το γραψα και πριν , μπορεις να μου βρεις εναν απολυτο ορισμο για την αγαπη ετσι ωστε οσοι δεν την εχουν βιωσει να καταλαβουν τι ειναι?
Μηπως μπορεις να μου δωσεις εναν αντικειμενικο ορισμο για το τι ειναι "καλο" και "κακο" ?

Το μονο που μπορω να σου απαντησω ειναι οτι αμα το ζησεις θα το καταλαβεις και για να το ζησεις πρεπει να το ψαξεις , να το παιξεις , να το τραγουδησεις , να το ακουσεις και πανω απο ολα να το νοιωσεις  και στα αληθεια τελικα μπορει να μην σου αρεσει αυτο που θα δεις και να επιλεξεις κατι αλλο.

Και τελικα εαν δεν  μπορεις να δεις την διαφορα μεταξυ ενος Μιχα κι ενος Σιδηροπουλου , μεταξυ Πυξ Λαξ και Τρυπες ...ειλικρινα και χωρις ιχνος ειρωνειας εγω δεν μπορω να σε βοηθησω (εννοω να στο εξηγησω καλυτερα) .
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #55 στις: 02/09/07, 13:48 »
Ακόμη το ψάχνουμε αυτό το θέμα ; ;D 1. Είναι μουσική που ακούν όσοι τους αρέσει. 2. Είναι μουσική που ακούν κολλημένα 17χρονα για να νομίζουν οτι διαφέρουν ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #56 στις: 02/09/07, 23:49 »
Ρε Μητσο,

Το μονο αντικειμενικο στο ροκ ειναι οι συγκεκριμενες φορμες ενορχηστρωσης...Ειναι γνωστο οτι το "βρεχει φωτια στη στρατα μου" δε μπορει να χαρακτηριστει ροκ,οσο καλο κομματι κι αν ειναι,επειδη δεν εχει καποια απο αυτες τις "φορμες" που θα το εκαναν ροκ.Ολα τα αλλα ειναι υποκειμενικα,συμφωνω μαζι σου,αλλα το θεμα της ενορχηστρωσης ειναι το μονο αντικειμενικο.

Στα περι Μιχα και Σιδηροπουλου,δεν εκανα καμια εξισωση.Σιγουρα ο ενας εχει πολυ μεγαλυτερη ιστορια,αυτο ομως δεν αναιρει οτι το συγκεκριμενο κομματι του Μιχα που ειχα εντοπισει ειναι ροκ.Να μην ξαναλεμε τα ιδια,τα συζητησαμε εκτενως.Αλλωστε οπως ειπε και ο Buckethead εαν θελετε να περνατε απο ιδεολογικο κοσκινο καθε κομματι για να το καταταξετε στα rock correct,ειναι φυσικα δικαιωμα σας.Απλα αφου λες πως δεν ειναι συγκεκριμενο το τι ειναι ροκ πως μπορεις να λες οτι ο ταδε ειναι ή δεν ειναι ροκ και να κανεις τοσο ευκολους αφορισμους?

Εγω τουλαχιστον με βαση το δικο μου κριτηριο(την ενορχηστρωση) μπορω ευκολα να ξεχωρισω τι ειναι ροκ και τι οχι.Οχι οτι με ενδιαφερει και ιδιαιτερα εαν μου αρεσει το ακουσμα βεβαια.

Ειλικρινα με φιλικη διαθεση,
Jimi

Αποσυνδεδεμένος RUNNERVXR200

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #57 στις: 03/09/07, 09:55 »
Πιστευω πως ROCK ειναι η μουσικη που ακουν αυτοι που νιωθουν νεοι στην ψυχη!!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #58 στις: 03/09/07, 12:36 »
Ρε Μητσο,

Το μονο αντικειμενικο στο ροκ ειναι οι συγκεκριμενες φορμες ενορχηστρωσης...Ειναι γνωστο οτι το "βρεχει φωτια στη στρατα μου" δε μπορει να χαρακτηριστει ροκ,οσο καλο κομματι κι αν ειναι,επειδη δεν εχει καποια απο αυτες τις "φορμες" που θα το εκαναν ροκ.Ολα τα αλλα ειναι υποκειμενικα,συμφωνω μαζι σου,αλλα το θεμα της ενορχηστρωσης ειναι το μονο αντικειμενικο.

Στα περι Μιχα και Σιδηροπουλου,δεν εκανα καμια εξισωση.Σιγουρα ο ενας εχει πολυ μεγαλυτερη ιστορια,αυτο ομως δεν αναιρει οτι το συγκεκριμενο κομματι του Μιχα που ειχα εντοπισει ειναι ροκ.Να μην ξαναλεμε τα ιδια,τα συζητησαμε εκτενως.Αλλωστε οπως ειπε και ο Buckethead εαν θελετε να περνατε απο ιδεολογικο κοσκινο καθε κομματι για να το καταταξετε στα rock correct,ειναι φυσικα δικαιωμα σας.Απλα αφου λες πως δεν ειναι συγκεκριμενο το τι ειναι ροκ πως μπορεις να λες οτι ο ταδε ειναι ή δεν ειναι ροκ και να κανεις τοσο ευκολους αφορισμους?

Εγω τουλαχιστον με βαση το δικο μου κριτηριο(την ενορχηστρωση) μπορω ευκολα να ξεχωρισω τι ειναι ροκ και τι οχι.Οχι οτι με ενδιαφερει και ιδιαιτερα εαν μου αρεσει το ακουσμα βεβαια.

Ειλικρινα με φιλικη διαθεση,
Jimi

Κατσε λιγο να προσπαθησω να το πιασω απο αλλο σημειο το θεμα ....κι εννοειται βεβαια οτι αυτα που θα πω ειναι προσωπικη μου γνωμη που πηγαζει απο τα προσωπικα μου βιωματα.

...Το Ροκ δεν ειναι μονο παραμορφωση και γκαζια.
....Το Ροκ δεν ειναι μονο σχισμενα τζην , πετσινο μπουφαν, μακρυ μαλλι, σκουλαρικι και γρεζο στην φωνη.
...Το Ροκ δεν ειναι μονο επανασταση. Δεν ειναι ουτε μονο σταση ζωης.
....Το Ροκ δεν ειναι μονο το να σαι αυθεντικος.

Ειναι ενα γενικοτερος τροπος να ζεις , να εκφραζεσαι να ακους και να παιζεις μουσικη....κι αν σου λειπουν καποια απο τα παραπανω στοιχεια τοτε δεν το χεις το αθλημα.
Δηλαδη δεν φερεσαι καπως, επειδη εισαι "ροκ" (το βαζω σε εισαγωγικα γιατι δεν ξερω κατα ποσο υφισταται αυτος ο ορος) αλλα επειδη εισαι καπως, ΜΠΟΡΕΙ να εισαι και "ροκ"

Που. Χου.
-Η Μπελλου μπορει να ειχε γρεζο στην φωνη της και να τα χωνε γενικοτερα στο συστημα...αλλα αυτο δεν ειναι Ροκ.
-Η Ρεγκε μουσικη ειναι πολυ κοινωνικοποιημενη κι εχει πολλα στοιχεια επαναστασης ....αλλα δεν ειναι Ροκ.
-Ο Ιωαννιδης/Περιδης/Μαλαμας/κλπ μπορει (κατα ττην γνωμη μου) να ειναι πολυ καταξιωμενοι καλλιτεχνες με πολυ ομορφα τραγουδια (που σε πολλα χρησιμοποιουν και παραμορφωσεις στις κιθαρες) ....αλλα δεν ειναι Ροκαδες
-Ο Στρατος κι ο Στελιος μπορει να μιλουσαν για τα προβληματα της γενιας τους και να ηταν αυθεντικοτατοι ....αλλα δεν ειναι Ροκ ο τροπος που εκφραστηκαν.

Ολοι οι παραπανω που σου ανεφερα ηταν εξισου σημαντικοι, ποιοτικοι, αυθεντικοι για τα μουσικα και τα κοινωνικα δρωμενα με οποιονδηποτε Ροκα καλλιτεχνη ...και μαλιστα σε πολλες περιπτωσεις πολυ πιο αληθινοι απο πολλους "ροκαδες" που κατα καιρους εχω ακουσει...αλλα δεν ειναι Ροκ.

Μια μοτοσυκλετα για να κυκλοφορησει στον δρομο πρεπει να εχει εκτος απο ροδες και τιμονι, κι εναν κινητηρα, ντεποζιτο, φρενα, κλπ ...ετσι ακριβως για να χαρακτηρισεις κατι ως Ροκ, πρεπει κι αυτο να χει καποια στοιχεια που να το διεπουν...μπορει να χει καποια απο αυτα αλλα δεν τα χει ολα , τοτε δεν ειναι .

Μου λες οτι ετσι δεν μπορεις να βγαλεις ακρη για το τι ακριβως ειναι το ροκ κα ψαχνεις να βρεις "φορμες" και "κανονες" για να το προσδιορισεις.....και σε ρωταω , γιατι πρεπει να διυλισουμε τον Κωνοπα (δεν ξερω αν γραφεται ακριβως ετσι , σορυ) ? ......Δεν θα βγαλεις ουτως ή αλλως ακρη ετσι και θα πεσεις σε ατοπηματα .....κι οχι μονο με τυπους σαν τον Μιχα, εχει βγαλει παλιοτερα κι ο Δαντης τετοια τραγουδια, κι ο Ρουβας (Αντεξα) , κι ο Ρακιντζης, κι ο χαριτοδιπλωμενος και δεν ξερω γω ποσοι αλλοι.

Στο πα και πριν , αν θελεις να το γνωρισεις το ροκ ειναι (ακομα) σχετικα ευκολα....βγες εξω και ψαξτο, ειναι ευκολο να το ξεχωρισεις, κανει Μπαμ οταν ειναι αληθινο......και στο ξαναλεω , στην τελικη μπορει και να μην σου αρεσει και να κρατησεις μονο τη μουσικη του ή την τεχνοτροπια του στην μουσικη...εχει πολυ ομορφα πραγματα κι εξω απο το ροκ, εξισου αληθινα, επαναστατικα και τα ρεστα....απλα καποιους απο μας μας αρεσει να το εκφραζουμε ετσι.

Δεν υπαρχει καποιο φιλτρο "rock correct" , τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω......υπαρχει ομως ενα κατι στον αερα οταν βλεπεις ατομα του σιναφιου σου και καταλαβαινες οτι καποιος ειναι (και καλα) "δικος σου" ή οχι...αυτο ειναι το ευκολο γιατι μετα αρχιζουν τα δυσκολα...το να καταλαβεις αν καποιος ειναι ροκας ειναι παιχνιδακι, το να καταλαβεις ομως αν ειναι ενταξει ατομο, καλοπροαιρετος,κλπ δεν ειναι καθολου ευκολο σε πληροφορω ...και πιστεψε με οτι οποιος ειναι ροκας δεν σωνει και καλα Αγιος...εχω γνωρισει κατα καιρους πολλους σαπιους...οπως αντιθετως εχω γνωρισει και πολυ καλους ανθρωπους που ακουνε σκυλαδικα.

Τελος οσον αφορα τους "αφορισμους" που γραφεις σε καποιο σημειο...δεν ξερω που με ειδες να αφοριζω....εγω προτιμω την λεξη "μπο'υ'κοταρω" ..δεν μπορω να κατηγορησω τον καθε Μιχα για αυτο που κανει...αυτοι δεν ειναι καλλιτεχνες, ειναι ταμειακες μηχανες, επαγγελματιες που κανουν την δουλεια τους....ποιος ειμαι εγω για να τους αφορισω ? Ο Πάπας? ...απλα προτιμαω να μην αγοραζω δισκους τους, να μην πηγαινω στα live τους κι οποτε βρισκω ευκαιρια (καλη ωρα) να προσπαθω  μεσα απο την συζητηση να τους ξεχωριζω απο τα "χωραφια" μου.....γιατι οπως και να γινει, οσο και να χει αλλοτριωθει η κατασταση...το αγαπαω το ρημαδι, τι να κανω?

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος jaymz21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • HERO OF THE DAY
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #59 στις: 12/09/07, 15:56 »
παιδια,η ροκ ειναι κατι παραπανω απο μουσικη!ειναι τροπος ζωης!για μενα ροκ ειναι να εισαι ο εαυτο σου!να μην ακολουθεις σαν προβατο τις επιταγες της μοδας σε ντυσιμο,χτενισμα κ.τ.λ.να κανεις αυτο που γουσταρεις ασχετα με το αν αρεσει στους αλλους!να εισαι δηλαδη μοναδικος,να ξεχωριζεις απο την μαζα.
JAYMZ21

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #60 στις: 12/09/07, 16:11 »
^ Αλλά να μοιάζεις με τη μάζα όλων όσων θέλουν να ξεχωρίζουν από τη μάζα :D

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #61 στις: 04/11/07, 14:46 »
αγαπητε ροκ μουσικη ειναι τροπος  ζωης για μενα..ντυνεσαι απλα βλεπεις τον κοσμο με αλλο ματι ακους τα "θηρια"!!!
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #62 στις: 04/11/07, 15:26 »
^ Αλλά να μοιάζεις με τη μάζα όλων όσων θέλουν να ξεχωρίζουν από τη μάζα :D

Θα συμφωνήσω.... ;)
 Αυτοι που νομίζουν ότι ξέρουν από ροκ, και στην ουσία ακούνε 4-5 κλασσικά συγκροτήματα και τίποτα άλλο και το παίζουν και υπεράνω απο πάνω....!! Λες και για να ακούς μια μουσική χρειάζεται να έχεις κάποιο συγκεκριμένο ντύσιμο!Δηλαδή άμα ντύνεσαι κανονικά, χωρίς εκκεντρικά και εφφε, δεν μπορείς να ''ανήκεις'' σε μια μουσική! Λες και η μουσική είναι κάποια μυσταγωγική τελετή που πρέπει όλοι να φοράνε τα ίδια ρούχα,αλλιώς δεν θα μπορούν να συμμετάσχούν..!!Ελεος!!
  Η μουσική, και ειδικότερα η ροκ , βγαίνει από την ψυχή μας...Δεν χρειάζεται να ''ντυθούμε'' τυν μουσική που ακούμε και να την ταμπελοποιήσουμε...!Όποιος το κανει αυτό, για μένα έχει χάσει την έννοια της μουσικής και πάνω απ'όλα την μαγεία της.... ;)

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #63 στις: 04/11/07, 15:33 »
^ Αλλά να μοιάζεις με τη μάζα όλων όσων θέλουν να ξεχωρίζουν από τη μάζα :D

Θα συμφωνήσω.... ;)
 Αυτοι που νομίζουν ότι ξέρουν από ροκ, και στην ουσία ακούνε 4-5 κλασσικά συγκροτήματα και τίποτα άλλο και το παίζουν και υπεράνω απο πάνω....!! Λες και για να ακούς μια μουσική χρειάζεται να έχεις κάποιο συγκεκριμένο ντύσιμο!Δηλαδή άμα ντύνεσαι κανονικά, χωρίς εκκεντρικά και εφφε, δεν μπορείς να ''ανήκεις'' σε μια μουσική! Λες και η μουσική είναι κάποια μυσταγωγική τελετή που πρέπει όλοι να φοράνε τα ίδια ρούχα,αλλιώς δεν θα μπορούν να συμμετάσχούν..!!Ελεος!!
  Η μουσική, και ειδικότερα η ροκ , βγαίνει από την ψυχή μας...Δεν χρειάζεται να ''ντυθούμε'' τυν μουσική που ακούμε και να την ταμπελοποιήσουμε...!Όποιος το κανει αυτό, για μένα έχει χάσει την έννοια της μουσικής και πάνω απ'όλα την μαγεία της.... ;)
κοιτα αυτο είναι μεγάλο θέμα.

κατ'αρχήν γιατί ντύνεσαι όπως ντύνεσαι? Σιγουρα κανείς μας δεν ντύνεται μόνο για να μην ειναι γυμνός γιατι τοτε θα βαζαμε απλα ενα σεντόνι η κατι πολύ απλο και θα χαμε 2 τετοια ετσι ωστε το ένα να το φοράγαμε και το αλλο να το πλέναμε.
Ο αλλος λογος που ντυνόμαστε λοιπόν είναι για να ειμαστε όμορφοι και κάποτε να ζευγαρώσουμε ή  για να ξεχωρίσουμε ή για να δείξουμε οτι ανήκουμε σε καποια κοινωνική ομαδα.
Και επίσης σκέψου οτι ακομη και εσυ θα εχεις καποια επιρροή απο καποιον στα ρούχα που αγοράζεις. Είτε ειναι ο τσαλίκης, είτε το MAD TV,  είτε οι καπιταλοδιαφημήσεις, είτε καποια που ειδες στον δρομο και σου άρεσε, είτε το βίντεο της joplin που είδες εχθες...

δεν το βλέπω λαθος καποιος πανκάς που κανει παρέα με πανκαδες να ντυνεται πανκικα. Οπως βεβαια δεν ειναι λαθος να κανει το αντίθετο...

Με λίγα λογια δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να εχεις ενα ντύσιμο αλλα το κανεις γιατι γουστάρεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/07, 15:36 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #64 στις: 04/11/07, 15:35 »
Το ροκ είναι μια έκφραση μιας διαφορετικής κουλτούρας, η οποία χαρακτηρίζεται από το γεγονός ότι ξεχωρίζει διακριτά από το status quo του μπουζουξίδικου λαού της Ελλάδας. Το ντύσιμο, τα μαλλιά και τα παρελκόμενα είναι προσωπικές επιλογές του καθενός, και τα κολλήματα περι συμμετοχής και στον τομέα ντυσίματος πολλών "πραγματικών" (true) μεταλλάδων και ροκάδων είναι απλά παλαιολιθικές, μεσαιωνικές απόψεις, που όμως βρίσκουν κάποιο αντίκρυσμα στον τρόπο δήλωσης κάποιου προς τους υπόλοιπους του ποιούντος τους, το οποίο προφανώς γίνεται αποδεκτό κι από τα μέλη της συγκεκριμένης συνομωταξίας, απλά επειδή αυτό είναι το καθιερωμένο. Τώρα πιο ανοιχτόμυαλες απόψεις υπάρχουν παντού, απλά γεγονός είναι πως η ανοιχτομυαλιά είναι χαρακτηριστηκό της μειοψηφείας της κάθε μουσικής προτίμησης/"παράταξης". Όπως και να'χει, το ροκ είναι κάτι ξεχωριστό για τον καθένα, και ο καθένας εκφράζεται όπως αυτός θέλει - είτε αυτό σημαίνει ν'ακολουθεί τυφλά κώδικες ενδυμασίας και ακουσμάτων, είτε κάνοντας αυτό που ο ίδιος γουστάρει χωρίς να δίνει λογαριασμό και αφορμή για σχόλια στον οποιοδήποτε "κατακριτή" εκεί έξω. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #65 στις: 04/11/07, 15:47 »
κατ'αρχήν γιατί ντύνεσαι όπως ντύνεσαι? Σιγουρα κανείς μας δεν ντύνεται μόνο για να μην ειναι γυμνός γιατι τοτε θα βαζαμε απλα ενα σεντόνι η κατι πολύ απλο και θα χαμε 2 τετοια ετσι ωστε το ένα να το φοράγαμε και το αλλο να το πλέναμε.
Ο αλλος λογος που ντυνόμαστε λοιπόν είναι για να ειμαστε όμορφοι και κάποτε να ζευγαρώσουμε ή  για να ξεχωρίσουμε ή για να δείξουμε οτι ανήκουμε σε καποια κοινωνική ομαδα.

δεν το βλέπω λαθος καποιος πανκάς που κανει παρέα με πανκαδες να ντυνεται πανκικα. Οπως βεβαια δεν ειναι λαθος να κανει το αντίθετο...

Koίτα, θέλοντας και μη , ανάλογα με την ιδεολογία σου για την ζωή ντύνεσαι ανάλογα...Εγω ας πούμε δεν προκειται ποτέ να ντυθώ όπως ντύνονται τα κορίτσια των βορείων προαστίων, δηλαδή φουλ στην μάρκα και στο τρέντι, γιατί απλά δεν με εκφράζει το αυτό το ντύσιμο και προτιμώ να δώσω τα λεφτά μου σε κάποια οικολογική οργάνωση παρά στον κάθε πρεζάκια σχεδιαστή μόδας...Είναι απλά η οπτική γωνία με την οποία βλέπεις εσύ την ζωή....!
  Απλά επειδή και εγω ακούω ροκ και μεταλ έχω δεχτεί πολλές φορές τον ρατσισμό άλλων του είδους τα οποία χαρακτηρίζονται εύκολα με τον όρο ''φρικιά'', που επείδη δεν είχα ξυρισμένο κεφάλι και δεν φορούσα καρφιά από πάνω μέχρι κάτω, δεν μπορούσα με τίποτα να ακούω αυτή την μουσική για τους όρους τους...!! Και το γελοίο ήταν πως αυτοί το μόνο που ήξεραν από μεταλ ήταν οι Iron Maiden και οι Black Sabbath....!!!!!!! :P
Anyway, εγω απλά είμαι της άποψης πως αυτοί που ακολουθούν την ''μόδα'' της μουσικής που ακούνε το κάνουν απλά για να είναι κοινώς αποδεκτοί στο σινάφι τους και ότι δεν έχουν αυτοπεποίθηση στον ευατό τους ώστε να βγάλουν έξω αυτό που πραγματικά είναι....Α για να μην παρεξηγηθούμε, μιλάω για τα άτομα που κάνουν εκείνες τις εξεντρικ στυλιστικές επιλογές τύπου Marylin Manson και έτσι....Δεν εννοώ τον κλασσικό ροκά με την αλογουρά και το σκισμένο τζινάκι εννοείται... ;)
 Λοιπόν, για να τελειώνουμε, δεν έχω κανένα προβλημα ούτε με τα πανκιά ούτε με κανέναν...!!! Και ούτε κάθομαι και σχολιάζω όταν δω κανέναν με περόργο ντύσιμο! Απλά κατα την άποψη μου νομίζω πως το κάνουν μόνο για να τραβάν τα βλέμματα και την προσοχή των άλλων....Ούτε την επέβαλλα ούτε την θεωρώ δεδομένη, απλά εγω έχω αυτή την άποψη....

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #66 στις: 04/11/07, 15:55 »



  Απλά επειδή και εγω ακούω [...] μεταλ έχω δεχτεί πολλές φορές τον ρατσισμό άλλων του είδους τα οποία χαρακτηρίζονται εύκολα με τον όρο ''φρικιά'', που επείδη δεν είχα ξυρισμένο κεφάλι και δεν φορούσα καρφιά από πάνω μέχρι κάτω, δεν μπορούσα με τίποτα να ακούω αυτή την μουσική για τους όρους τους...!! Και το γελοίο ήταν πως αυτοί το μόνο που ήξεραν από μεταλ ήταν οι Iron Maiden και οι Black Sabbath....!!!!!!! :P



μου δωσες αλλο ενα λογο να μην ακουω metal (δεν ενοοώ για σενα αλλα για το επίπεδο των ακροατών)


Παράθεση
Α για να μην παρεξηγηθούμε, μιλάω για τα άτομα που κάνουν εκείνες τις εξεντρικ στυλιστικές επιλογές τύπου Marylin Manson και έτσι....Δεν εννοώ τον κλασσικό ροκά με την αλογουρά και το σκισμένο τζινάκι εννοείται... Wink


καλα αυτο ειναι αλλο θεμα, οι manson το κανουν για μαρκετινγκ, το οποίο πετυχαίνει τον σκοπο του απ'οτι φαίνεται...



Παράθεση
Λοιπόν, για να τελειώνουμε, δεν έχω κανένα προβλημα ούτε με τα πανκιά ούτε με κανέναν...!!! Και ούτε κάθομαι και σχολιάζω όταν δω κανέναν με περόργο ντύσιμο! Απλά κατα την άποψη μου νομίζω πως το κάνουν μόνο για να τραβάν τα βλέμματα και την προσοχή των άλλων....Ούτε την επέβαλλα ούτε την θεωρώ δεδομένη, απλά εγω έχω αυτή την άποψη....



καλα βρε μην βαρας, συζητηση κανουμε...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #67 στις: 05/11/07, 03:55 »
ροκ ειναι να εχεις,ειναι να πινεις,κ οταν δεν εχεις,τοτε να δινεις...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #68 στις: 05/11/07, 16:17 »
ροκ ειναι να εχεις,ειναι να πινεις,κ οταν δεν εχεις,τοτε να δινεις...

....''Αυτό είναι ροκκκ...''!!!!   ;)

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #69 στις: 23/12/07, 19:25 »
Παιδια συγχωρηστε με που θα επανεφερω εαν χιλιωειπωμενο θεμα , απλα ετυχε σε μια συζητηση να καταθεσω την αποψη μου κι επειδη πιστευω οτι δεν προκειται να εκφρασω καλυτερα αυτα που θελω να πω , θελω να το κανω κι ενα copy paste εδω:

"...Καταρχήν να πω ότι ανήκω στην "παλιά γενιά" κι ότι είμαι "ροκάς" (και τα 2 με εισαγωγικά , καθότι τα χρησιμοποιούμε πλέον σαν ταμπέλες κι όχι σαν ουσία). Έχω διαβάσει κατά καιρούς μυριάδες τόπικ που ασχοληθήκαν κι ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα....και βέβαια πάντα η ίδια κατάληξη: 3 στρατόπεδα, ένα υπέρ, ένα κατά κι ένα στη μέση κι η βασική ερώτηση (τι είναι ροκ?) πάντα αναπάντητη...κι όχι δεν ξεκίνησα να γράψω αυτό το κειμενο με την ιδιότητα του ειδήμων, ούτε με την ιδιότητα του μέντορα...θέλω απλά να παραθέσω τη δικιά μου εμπειρία από αυτό που ονομάστηκε πρώτα "ροκ" και μετά "ελληνικό ροκ" .

....ήθελα λοιπόν να αναφερθώ στην δεκαετία του 80, τότε που το ροκ στην Ελλάδα άρχισε να γίνεται κίνημα και να πεθαίνει σαν κίνημα στο εξωτερικό. Την εποχή εκείνη εδώ στο Ελλάντα άρχισαν να μαζεύονται σε διαφορά underground μέρη (Σαμοθράκη, Μάταλα, Ίος, μοτοσικλετιστικές συγκεντρώσεις, πρώιμα river party,κλπ) άτομα με σκισμένα ρούχα, ξεθωριασμένα τζιν, μακριά μαλλιά, σκουλαρίκια, κλπ....μην φανταστεί κανένας ότι έκαναν κάποιου είδους επανάσταση, απλά βρισκόντουσαν όλοι μαζί, έπιναν διάφορα παράνομα και νόμιμα , κάποιοι από αυτούς παίζανε και μουσική, το βράδυ όλοι μαζί στην συναυλία χτυπιόντουσαν σαν τα κοτόπουλα , βγάζοντας από μέσα τους όλα αυτά που τους καταπίεζαν, αντιδρούσαν στα κατάλοιπα της χούντας τραγουδώντας όσο πιο δυνατά μπορούσαν κι έψαχναν απεγνωσμένα για ανθρώπους με πιο ανοιχτά μυαλά, για ουσιαστική επικοινωνία, για αληθινή διασκέδαση και πραγματική φιλιά......Να μην ξεχνάμε ότι τις εποχές εκείνες αν αφαιρέσεις την Αθήνα σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα, η ροκ μουσική , τα μακριά μαλλιά κι οι μηχανές ήταν κάτι κατακριτέο που όλοι οι μπαμπάδες κι οι κυράτσες κοιτούσαν αυτούς τους τύπους με μισό μάτι κι η αστυνομία όταν έβλεπε Μαλί πάνω από 10 πόντους μάκρος , πρώτα σε χτυπούσε και μετά ζητούσε ταυτότητα.

...Εκείνη την εποχή λοιπόν δεν υπήρχε ίντερνετ ούτε καν ραδιόφωνο έτσι ώστε να ακούσεις τέτοια τραγούδια, πόσο μάλλον για να ενημερώνεσαι για τις εξελίξεις στα κοινωνικά και μουσικά δρώμενα....φανταστείτε ότι δεν είναι λίγοι , οι άνθρωποι σαν κι εμένα που ξέρω σχεδόν όλα τα τραγούδια των ACCEPT και των IRON MAIDEN (που είχαν βγει τότε) και παρόλα αυτά δεν ξέρω ότι είναι δικά τους....δηλαδή όταν ακούω ένα τραγούδι εκείνης της εποχής , το μουρμουρίζω και το σιγοτραγουδάω αλλά δεν γνωρίζω ποιανού είναι !! ....αυτό συνέβαινε επειδή τότε για να ακούσουμε κάποιο τραγούδι είτε θα το πετυχαίναμε σε κάποιο τοπικό πειρατικό σταθμό (που τα παιδιά που έκαναν εκπομπή δεν μιλούσαν γιατί οι τοπικές αρχές μπορούσαν να τους αναγνωρίσουν από τις φωνές τους) είτε από κάποια συλλογή τραγουδιών που έκανε κάποιος που μάζεψε λεφτά και πήγε σε ένα δισκάδικο και τα έγραψε σε κασέτα και μετά την μοίρασε σε όλους μας (χωρίς βέβαια να αναγραφεί συνήθως όνομα και τίτλο δημιουργού και τραγουδιού) ...ίσως αυτά να φαίνονται πλέον σαν επιστημονική φαντασία σε πολλούς από εσάς αλλά αν θα ρωτήσετε ανθρώπους που έζησαν εκείνες τις εποχές (και βέβαια είχαν σχέση με το άθλημα) θα σας τα επιβεβαιώσουν.


....συνεχιζεται:
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/07, 19:34 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #70 στις: 23/12/07, 19:26 »
...Τέλος πάντων , με αυτόν τον τεράστιο πρόλογο ήθελα να καταλήξω στο γεγονός ότι τότε δεν ήταν η μουσική που καθόριζε/όριζε/δήλωνε/ταμπελοποιούσε το Ροκ αλλά η γενικότερη στάση ζωής, το ντύσιμο , το φέρσιμο, η μηχανή, κλπ......εννοώ δηλαδή ότι γουστάριζες να ζεις με έναν τέτοιο τρόπο κι απλά άκουγες και την μουσική που έπαιζαν άνθρωποι που ζούσαν και ντύνονταν σαν εσένα...τόσο απλά , τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο....τότε δεν ξεχώριζες το ροκ σε 100 κατηγορίες και είδη , ούτε το Μεταλ σε 1000....εδώ καλά καλά δεν ξέραμε ποιο τραγούδι ήταν ποιανού...απλά κάποια σου άρεσαν και κάποια όχι.....δεν ντυνόσουν κάπως , ούτε μιλούσες κάπως επειδή άκουγες ροκ...αλλά επειδή ήσουν κάπως προτιμούσες/επέλεγες να ακούσεις και ροκ μουσική......κι αυτό το γεγονός είχε ένα πλεονέκτημα που δυστυχώς δεν υπάρχει πια....δεν μπορούσαν να σου πασάρουν τίποτα ψεύτικο , δεν μπορούσαν να σου πασάρουν τους Πυξ Λαξ σαν ροκ μουσική επειδή το λέει η εταιρία και τους παίζουν όλα τα ραδιόφωνα που (και καλά) παίζουν ροκ....δεν μπορούσαν να σου πασάρουν τους HIM για μεταλλάδες επειδή έτσι γραφεί το Metal Hammer.....γιατί στο φινάλε δεν σε ένοιαζε ποιοι ήταν , ούτε τι ταμπέλα τους φόρεσαν...αν σου άρεσαν τους άκουγες αν όχι τους αγνοούσες.

...Έτσι λοιπόν το να καθόμαστε σε ένα φόρουμ και να προσπαθούμε να βγάλουμε πόρισμα για το τι είναι ροκ και ποιος είναι ροκ, συζητώντας έχοντας ο καθένας στο μυαλό του διαφορετικά πράγματα χωρίς όλοι να τα έχουμε βιώσει είναι λίγο κουλό.

...Το ροκ πάνω από όλα ήταν βίωμα και σε κάποιους άρεσε και σε κάποιους άλλους όχι.
...όποιος γουστάρει να το ανακαλύψει το μόνο που έχει να κάνει είναι να ψάξει και να το βρει και να το ζήσει ...και στο τέλος ίσως να ανακαλύψει ότι δεν τον εκφράζει ρε φίλε..."υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να ζήσεις" κι ακόμα περισσότεροι όταν ζεις όπως γουστάρεις κι εκφράζεσαι.

...Το ροκ δεν είναι κληρονομικό δικαίωμα, ούτε φοράει ταμπέλες...το ροκ έχει ταυτότητα κι ανήκει σε αυτούς που το νοιώθουν κι ας εκφράζονται σε όποια γλώσσα γουστάρουν.

Υπάρχει ελληνικό ροκ όπως θα μπορούσε να υπάρξει και κινεζικό φλαμένκο κι ισπανικό τσάμικο...όταν μιλάμε μόνο για μουσική, γιατί στην ουσία η χώρα μπαίνει σαν επιθετικός προσδιορισμός προέλευσης στο είδος μουσικής που επέλεξαν να παίζουν οι εκάστοτε μουσικοί…..το αν το παίζουν καλά είναι άλλο θέμα γιατί μπορείς αντικειμενικά να πεις ότι οι Deep Purple παίζουν πολύ καλύτερα από τα Ξύλινα Σπαθιά κι ο Coverdale έχει απίστευτη φωνή μπροστά σε έναν Παύλο.

Υπάρχει ελληνικό ροκ όπως υπάρχει κι αμερικανικό, αγγλικό, ισλανδικό, αλβανικό, κλπ... όταν μιλάμε για τρόπο ζωής γιατί στην ουσία εδώ κάποιοι επέλεξαν να ζουν με κάποιο τρόπο που τους εκφράζει .....το αν είναι αληθινό είναι και πάλι άλλο θέμα γιατί εδώ δεν μπορείς να πεις ότι οι AC DC κι ο Lemmy είναι πιο αληθινοί από τους ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ και τον Άσιμο.

.....Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη."
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #71 στις: 23/12/07, 19:32 »
κι εναν προβληματισμο που εχω ρε παιδια που εξαιτιας του εγραψα ολα τα παραπανω προσπαθωντας να καταληξω εδω?


...Σκεφτειτε λιγο αυτα που σας ανεφερα στο προηγουμενο μου ποστ σχετικα με το πως μεγαλωσαμε εμεις τοτε ( ή τελος παντων μια αρκετα μεγαλη μεριδα ανθρωπων) .
...Επισης σκεφτειτε οτι τον ορο "poser metal" τον εμαθα πριν περιπου 2 χρονια και μου εξηγησαν οτι εννοουν τους τυπακους που βγαινουν με τα ανοιχτα πουκαμισα ή ημιγυμνοι, ειναι ολοι φωτομοντελα και επιδεικνυουν συνεχως το ποσο ψηλα φτανει η φωνη τους, το ποσο γρηγορο σολο μπορουν να κανουν, τι ταχυτητα πιανουν στο διπεταλο οταν παιζουν δεκαταεκτα, κλπ ή ντυνονται εξτριμ , βαφονται και τα ρεστα.
...βαλτε σε αυτην την εξισωση και το γεγονος οτι οι μισοι περιπου Ελληνες υποστηριζουν οτι το ελληνικο ροκ ειναι αντιγραφη, δεν υπαρχει, ειναι απλοικο, κ.α

....Πριν 2 βδομαδες λοιπον ειχα την τυχη / ατυχια να εχω Live σε ενα μαγαζι το οποιο ειχε Vindeowall και πριν αρχισει η συναυλια αλλα κι οταν τελειωσε προβαλε στην οθονη του διαφορες βιογραφιες. Εκεινη τη μερα ειδα γα πρωτη μου φορα τους DEEP PURPLE και τους AC DC (συγκροτηματα για τα οποια τρεφω μεγαλη εκτιμηση) στα νεανικα τους χρονια...κι επεσα απο τα συνεφα, ξενερωσα, μου κοπηκαν τα ποδια, τσατιστικα, ενιωσα τελειως ηλιθιος.....κι εξηγουμε:

1. Τελικα τι διαφορα εχουν οι DP κι οι  AC DC απο τους υπολοιπους που πλεον ονομαζονται ποζεραδες? .......Μηπως κι αυτοι τα ιδια δεν εκαναν και μαλιστα πολλα χρονια πριν??
2. Κι ενταξει δεν λεω μουσικαρες οι τυποι αλλα ο στιχος? ....μωρο σου σ΄αγαπαω,γυρνα πισω, μωρο μου, μωρο μου, μωρο μου ωρε και παλι μωρο μου , μωρο μου, μωρο μου.....τουλαχιστον στο Ελλαντα ακομα και τα χειροτερα ροκ ( ή "ροκ" ) τραγουδια εχουν ενα αλφα επιπεδο στιχου, εστω ρε αδερφε μια στοιχειωδη ποιητικη πνοη...γιατι αραγε ολοι αυτοι που ειναι εναντιον του ελληνοφωνου ειναι τελικα εναντιον? ......τι ειναι αυτο που ακριβως του πειραζει?
3. Να νοιωσω τυχερος που δεν ηξερα ποιοι ηταν αυτοι που ακουγα οταν πορωνομουν?..... να χαιρομαι που τουλαχιστον μεσα απο τη μουσικη βιομηχανια τους με τα fake image ,εγω κι αρκετοι αλλοι ζησαμε και νοιωσαμε πολλα πραγματα αληθινα? ...ή να νοιωσω κοροιδο που με δουλεψαν επειδη τοτε δεν υπηρχαν ουτε τα φραγκα για καλυτερη ενημερωση αλλα ουτε και το ενδιαφερον καθοτι οι εφηβικες ορμες δεν πολυνοιαζονται και τοσο για τετοια πραγματα (ΚΔΟΑ που ελεγε κι ο Παυλος στο εν λευκω , Κτηνωδης Δυναμη, Ογκωδης Αγνοια).
4. Και στο φιναλε μηπως τελικα εμεις που δεν ξεραμε τη τυφλα μας για το ποιος ειναι ποιος .... και ποιανου ειναι το καθε τραγουδι ......και ποτε δημιουργηθηκε το καθε συγκροτημα...κι ειναι αγγλοι? αμερικανοι? κινεζοι? ....μηπως βιωσαμε το ροκ πιο αληθινα , σε ολη του την εκταση? ......ή τελικα ειμασταν οι μεγαλυτεροι μ***κες , τα χειροτερα θυματα μιας βιομηχανιας που πουλαει μουσικη κι ιδεολογια για να εισπραξει διφραγκα?

ΥΓ: ..Για να μην παρεξηγηθω , το τονιζω απο τωρα ....δεν προσπαθω ουτε να χρωματισω κατι, ουτε να κανω επικληση στο συναισθημα, ουτε να το γυρισω μετα σαν ρητορικη ερωτηση.....ειλικρινα αναρωτιεμαι και στεναχωριεμαι για αυτο.

...Βεβαια, απο την αλλη δεν θα κατσω να κοψω και τις φλεβες μου οπου τελικα κι αν καταληξει ο συλλογισμος μου...ουτε και νομιζω οτι θα παψω να ακουω DP/ AC DC / etc...απλα, ισως οχι πια με την ιδια ευχαριστηση.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #72 στις: 24/12/07, 02:39 »
Chorrer αφήνιασες λιγάκι, έτσι?  ;D 

Πέραν της πλάκας, καλώς ή κακώς, πάντα κάθε μουσική πήγαινε χεράκι χεράκι με το show, και πόσο μάλλον ένα μουσικό είδος σαν το rock/hard rock/metal/heavy metal, που εξ'αρχής ήταν στην "σοκαριστική" πλευρά της μουσικής. Εκτός αυτού, το όλο show περιελάμβανε κι ένα άλφα image, είτε για να τραβήξει περισσότερο κόσμο και να "πουλήσει" η εκάστοτε μπάντα περισσότερο, είτε γιατί ήταν της μόδας κι όοοολα αυτά. Κανείς δεν είπε πως πρέπει να κοροιδεύουμε τους ποζεράδες, όπως επίσης και τους "true", τους ξεχασμένους στα 80's thrashάδες κ.ο.κ. Άσχετα αν βέβαια συμβαίνει κατά κόρον αυτό... Ότι το γουστάρεις τ'ακούς, ότι δεν γουστάρεις, δεν χρειάζεται να το κοροιδεύεις κιόλας - απλά μην ασχολείσαι. Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #73 στις: 03/02/08, 15:37 »
ροκ μουσικη ειναι να πετας την τηλεοραση απο το παραθυρο  :-*

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι ροκ μουσική;
« Απάντηση #74 στις: 11/02/08, 14:31 »
Rock μουσικη ειναι το μουσικο ειδος κατα το οποιο η μουσικη προσπαθει να μιμηθει τον στοιχο.Προερχετε απο τα blues και την μετεξελιξη τους σε rock n roll.
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
36451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 17:01
από theblind
0 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
22 Απαντήσεις
8268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 00:12
από TheVrachnoprofiter
511 Απαντήσεις
145440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
16 Απαντήσεις
7398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 20:17
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 10:55
από willie
18 Απαντήσεις
5738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/12, 15:57
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
39266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 18:56
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
6026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/18, 19:44
από STEFANOS604
6 Απαντήσεις
1965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/22, 15:12
από James Basdanis