Αποστολέας Θέμα: Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή  (Αναγνώστηκε 8753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« στις: 01/11/03, 22:33 »
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗ

   Γεννήθηκε στο Βερολίνο στις 11 Σεπτεμβρίου 1873. Κατά την περίοδο 1881-91 ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε σχολεία του Βελγίου όπου διακρίθηκε για την επίδοσή του στα μαθηματικά. Κατά την περίοδο 1891-95 φοίτησε στην Βελγική στρατιωτική σχολή από όπου πήρε πτυχίο μηχανικού. Κατά την περίοδο 1897-98 παρακολούθησε μαθήματα στα Πανεπιστήμια του Λονδίνου και των Παρισίων , ενώ το φθινόπωρο του 1898 έως την άνοιξη του 1900 εργάστηκε ως μηχανικός στην Αίγυπτο στην κατασκευή των φραγμάτων Assuan και Assiout. Αμέσως μετά μεταβαίνει στο Βερολίνο με μοναδικό σκοπό τη σπουδή των Μαθηματικών. Το καλοκαίρι του 1902 αναχωρεί για το Gottingen , προπύργιο τότε των μαθηματικών ερευνών και τόπο συγκέντρωσης διασήμων μαθηματικών ( Klein-Hilbert-Minkowski κ.α ).Το 1905 γίνεται υφηγητής στο Πανεπιστήμιο του Gottingen. Το 1909 γίνεται τακτικός καθηγητής στο πολυτεχνείο του Αννόβερου, ενώ το 1910 γίνεται καθηγητής στο Πολυτεχνείο της Breslaw. Το 1913 γίνεται τακτικός καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Gottingen και διαδέχεται τον felix Klein στην σημαντικότερη έδρα στην Ευρώπη. Το 1918 γίνεται καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Βερολίνου.

Το 1920 η ελληνική κυβέρνηση τον προσκάλεσε για να οργανώσει το Ιωνικό πανεπιστήμιο στη Σμύρνη. Το 1922 ο Καραθεοδωρή κατάφερε να διασώσει την πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη του Ιωνικού Πανεπιστημίου από την Τουρκική εισβολή στη Σμύρνη και τη μετέφερε στην Αθήνα. Κατά το ίδιο έτος γίνεται τακτικός καθηγητής της Μαθηματικής Ανάλυσης στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας , το 1923 τακτικός καθηγητής της Μηχανικής του ΕΜΠ και ανακηρύσσεται Ακαδημαϊκός. Το 1924 γίνεται τακτικός καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου , όπου και διδάσκει μέχρι και το τέλος της ακαδημαϊκής του καριέρας.

Η βασική επιστημονική εργασία του Καραθεοδωρή είναι στα θέματα του λογισμού των μεταβολών , σε θέματα θεωρίας Μιγαδικών συναρτήσεων , Πραγματικών συναρτήσεων , κυρτότητας , θεωρίας μέτρου , θεωρίας συνόλων , θερμοδυναμικής , θεωρίας σχετικότητας , γεωμετρικής οπτικής και θεωρητικής μηχανικής , δημοσιεύοντας συνολικά 132 πρωτότυπες εργασίες.

Ο Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή απεβίωσε στο Μόναχο στις 2 Φεβρουαρίου 1950 και το θάνατό του πένθησαν όλα τα επιστημονικά ιδρύματα του κόσμου με τα οποία είχε σχέση κατά την διάρκεια της ζωής του.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #1 στις: 01/11/03, 23:29 »
re ti kollima exete me ayton ton karathodori? ??? ???
edaxei de leo brain o tipos alla ok..ftanei dld ;D
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #2 στις: 02/11/03, 00:23 »
Δυστυχώς ο Καραθεοδωρής είναι ο μοναδικός αξιόλογος Έλληνας μαθηματικός της σύγχρονης ιστορίας.Και για αυτό αξίζει κάθε αναφορά στο πρόσωπό του.
Θα μπορούσε να είναι και ο Μπόλης αν δεν κυκλοφορούσε συνέχεια με μια μπύρα στο χέρι.τέσπα...
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #3 στις: 02/11/03, 00:36 »
Δυστυχώς ο Καραθεοδωρής είναι ο μοναδικός αξιόλογος Έλληνας μαθηματικός της σύγχρονης ιστορίας.Και για αυτό αξίζει κάθε αναφορά στο πρόσωπό του.
Θα μπορούσε να είναι και ο Μπόλης αν δεν κυκλοφορούσε συνέχεια με μια μπύρα στο χέρι.τέσπα...

Καλυτερα να ασχολείται κανεις με μπυρες παρα με μαθηματικά....Ο τυπος φαίνεται ειχε βρει το νοημα της ζωής του εκεί αρα καλά εκανε...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #4 στις: 02/11/03, 00:40 »
Δυστυχώς ο Καραθεοδωρής είναι ο μοναδικός αξιόλογος Έλληνας μαθηματικός της σύγχρονης ιστορίας.Και για αυτό αξίζει κάθε αναφορά στο πρόσωπό του.
Θα μπορούσε να είναι και ο Μπόλης αν δεν κυκλοφορούσε συνέχεια με μια μπύρα στο χέρι.τέσπα...

Καλυτερα να ασχολείται κανεις με μπυρες παρα με μαθηματικά....Ο τυπος φαίνεται ειχε βρει το νοημα της ζωής του εκεί αρα καλά εκανε...
Ο Μπόλης ζεί ακόμα.....
Δεν βρήκε το νόημα της ζωής.Αντιθέτως το έχασε.Τα μαθηματικά ήταν και είναι η αρρώστια του.Απλά έπειτα από την νίλα που έφαγε(δημοσίευσε μια θεωρία και την έστειλε ταχυδρομικός εκεί που επικυρώνονται, αλλά είχε την ατυχία τον ίδιο καιρό να την έχει ανακαλύψει και ένας Ιάπωνας ο οποίος όμως την έστειλε με φαξ και έφτασε πρώτη και έτσι κατωχηρώθηκε στον Jap.) Έχει πάψει να δίνει πολύ σημασία.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #5 στις: 02/11/03, 00:45 »
Αυτο λέω κι εγω πανοσιολογιότατε. Με τα μαθηματικα το εχασε....Αρα καλυτερα που ασχολείται με μπύρες...Η μπύρα δε σε απογοητεύει καθόλου... ;D :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #6 στις: 02/11/03, 02:01 »
Αυτο λέω κι εγω πανοσιολογιότατε. Με τα μαθηματικα το εχασε....Αρα καλυτερα που ασχολείται με μπύρες...Η μπύρα δε σε απογοητεύει καθόλου... ;D :P

akrivos...opos leei k to spotaki mias mpiras  edo sto velgio:oi antres xeroun giati
kai to allo spotaki:i kalliteri tou fili
dioti me ti mpira to poli poli na se piasei katourima trello..dioti na methiseis ginetai alla prepei na pieis ena vosporo mpires
gia ayto mpires-mathimatika 1-0 ;D ;D ;D
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής
« Απάντηση #7 στις: 02/11/03, 09:45 »
Nα συμπληρωσω και εγω καποια στοιχεια για αυτον τον σπουδαιο Ελληνα που αφορουν κυριως στα νεανικα του χρονια:
Η σημαντικη συμβολη του στη θεωρια των πραγματικων συναρτησεων, στο λογισμο των μεταβολων και στη θεωρια μετρου τον κατατασσει ως εναν απο τους μεγαλυτερους μαθηματικους του 20ου αιωνα πανω στη γη.Ο πατερας του Κωνσταντινοπουλιτης και η μητερα του απο τη Χιο.Ο πατερας του υπηρξε διπλωματης της Οθωμανικης αυτοκρατοριας και με την ιδιοτητα αυτη υπηρετησε στην Κοπεγχαγη και στο Βερολινο.Ο Κων/νος Καραθεοδωρης περασε τα παιδικα του χρονια στις Βρυξελλες οπου ο πατερας του ηταν πρεσβευτης απο το 1875.Μιλουσε Ελληνικα και γαλλικα σα μητρικες του γλωσσες.Απο μικρος εδειξε το ταλεντο του στα μαθηματικα και πηρε δυο φορες το πρωτο βραβειο σε διαγωνισμους μεταξυ ολων των μαθητων του Βελγιου.Το 1900 γραφτηκε στο πανεπιστημιο του Βερολινου(αφου ειχε περασει δυο χρονιες στην Αιγυπτο βοηθωντας στην κατασκευη του φραγματος του Ασιουτ).Εκει διδασκαν μερικοι απο τους καλυτερους μαθηματικους της εποχης οπως ο Σβαρτς και ο Φρομπενιους.Το 1902 μετεγγραφεται στο στο πανεπιστημιο του Γκεντιγκεν.Το Πασχα του 1903 κατα την επισκεψη του στην Κορινθο, οπου ο θειος του ηταν διευθυντης του Ισθμου, εγραψε την πρωτη του εργασια.Η εργασια αυτη που δημοσιευτηκε σε ενα απο τα καλυτερα γερμανικα μαθηματικα περιοδικα(Μath Annalen) αφορουσε στη γεωμετρικη σημασια των χαρακτηριστικων μιας μερικης διαφορικης εξισωσης πρωτης ταξεως με δυο μεταβλητες.Οι καμπυλες Monge και οι αναπτυξιμες επιφανειες Μonge ειναι οι λυσεις.Περι τα τελη του 1903 εγινε απο τον Χαν(Hahn)μια εισηγηση στη μαθηματικη εταιρεια του Γκεντιγκεν που αφορουσε στη μη επιλυσιμοτητα μερικων προβληματων μεταβολων.Με αφορμη την εισηγηση αυτη ο Καραθεοδωρης εγραψε διδακτορικη διατριβη με θεμα Για τις μη συνεχεις λυσεις στο λογισμο των μεταβολων.Τον Ιουλιο του 1904 παρουσιασε τη διατριβη του.
Τον Μαρτιο του 1905 εγινε υφηγητης ενω βρισκοταν στο δεκατο εξαμηνο των σπουδων του(!!) πραγμα που αποτελουσε ρεκορ για τα γερμανικα δεδομενα.Το θεμα της υφηγεσιας του ηταν Ισχυρα μεγιστα και ελαχιστα των απλων ολοκληρωματων.
Mετα την υφηγεσια του ταξιδεψε πολλες φορες στο Παρισι, οπου ειχε επαφες με μεγαλους Γαλλους μαθηματικους.Τοτε δημοσιευσε τρεις εργασιες πανω στη θεωρια των συναρτησεων και στη συνεχεια μια πιο εκτεταμενη εργασια στην Πρωσικη ακαδημια των Επιστημων.Ο Καραθεοδωρης εργαστηκε σε πολλες περιοχες των μαθηματικων.Η ερευνητικη του κατευθυνση εξαρτιοταν πολλες φορες μαλιστα απο τους μαθηματικους τους οποιους συναντουσε.Πολλες απο τις δημοσιευσεις του ειχαν ως αφετηρια καποια συζητηση που ειχε κανει μαζι τους.

Tα παραπανω τα ''υπεκλεψα'' ;D απο την εγκυκλοπαιδεια Παπυρος Λαρους .Βεβαια εχει παρα πολλα στοιχεια μεσα για τον Καραθεοδωρη, εγω εγραψα  περιπου το 1/5 μονο καθως τα υπολοιπα αφορουσαν μαθηματικες αναλυσεις και ορους και εγω μονο που τα εβλεπα ενοιωθα το κεφαλι μου να ζαλιζεται καθως ειναι γνωστη η ''αγαπη'' μου ;D στην επιστημη των μαθηματικων.Αυτο βεβαια δε με εμποδιζει απο το να θαυμαζω τετοιες σπουδαιες προσωπικοτητες.

http://vissa.evros.gr/karatheodoris.html
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/03, 13:19 από CHCOME »

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #8 στις: 02/11/03, 11:14 »
Αυτο λέω κι εγω πανοσιολογιότατε. Με τα μαθηματικα το εχασε....Αρα καλυτερα που ασχολείται με μπύρες...Η μπύρα δε σε απογοητεύει καθόλου... ;D :P
Δεν θα διαφωνήσω αλλά το ξέρεις και εσύ ότι χωρίς μαθηματικά ούτε να χέσουμε δεν μπορούμε.Καλώς ή κακώς είναι αναγκαία ακόμα και στην πιο απλή δραστηριότητά μας.
Και για αυτό είναι μεγάλη τιμή για την Ελλάδα που έχει βγάλει Μαθηματικούς σαν τον Καραθεωδωρή.Και ίσως ντροπή που δεν έχει βγάλει άλλο :-\
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #9 στις: 02/11/03, 22:45 »
Θα μπορούσε να είναι και ο Μπόλης αν δεν κυκλοφορούσε συνέχεια με μια μπύρα στο χέρι.τέσπα...

Θεωρία αριθμών υπο του Κου Μπόλη. Το τελευταίο μάθημα για το πτυχίο μου...
το οποίο δεν έτυχε να το παρακολουθήσω ποτέ....
Πάντως τον θυμάμαι με την γραφική του τραγιάσκα και μια χάρτινη σακούλα στο χέρι να ανεβαίνει για το γραφείο του....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #10 στις: 02/11/03, 23:09 »
Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο thread ο Κ.Καραθεοδωρής έχει βοηθήσει τον Einstein στην επίλυση κάποιων προβλημάτων που συναντούσε κατα τη διάρκεια των ερευνών του. Σε ένα γράμμα του o Einstein έγραφε : Αν καταφέρεις να λύσεις και αυτό θα πέσω στα πόδια σου... ή κάπως έτσι απ' ότι θυμάμαι !

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής
« Απάντηση #11 στις: 03/11/03, 07:56 »
...Το Πασχα του 2003 κατα την επισκεψη του στην Κορινθο, ...

Έκανε και ταξίδια στον χρόνο;  ;D

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής
« Απάντηση #12 στις: 03/11/03, 13:18 »
...Το Πασχα του 2003 κατα την επισκεψη του στην Κορινθο, ...

Έκανε και ταξίδια στον χρόνο;  ;D
Καλα ντε, ενα λαθακι καναμε, το 1903 ηθελα να πω αλλα το μυαλο ταξιδευε ως συνηθως :)
Το διορθωνω subito.. :P
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/03, 13:19 από CHCOME »

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #13 στις: 12/11/03, 22:33 »
Αύριο έχει αφιέρωμα στην Ελευθεροτυπία για τον Καραθεοδωρή  ;)

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #14 στις: 18/11/03, 09:12 »
Αύριο έχει αφιέρωμα στην Ελευθεροτυπία για τον Καραθεοδωρή  ;)

Αγορασα την εφημεριδα ειδικα για το αφιερωμα αλλα απογοητευτηκα πληρως.Πολυ φτωχο, περιμενα κατι που να αναφερεται σε περισσοτερες πηγες αλλα και κατι που να αναφερεται περισσοτερο στις επιστημονικες μελετες του Καραθεοδωρη και αντ'αυτου διαβασα ενα ενθετο το οποιο ηταν σα συρραφη αποσπασματων απο εγκυκλοπαιδειες.
Και σιγουρα κατι τετοιο ηταν.

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #15 στις: 28/11/03, 23:45 »
Gia kapoion Kazantzh xerei kaneis tpt ? k aytos ma8hmatikos..

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #16 στις: 29/11/03, 01:55 »
Νίκος Καζαντζής....Δυστυχώς δεν τον πρόλαβα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων...Έφυγε ένα χρόνο πριν από την χρονιά που πέρασα...Μας έλεγαν οι παλαιότεροι για αυτόν..αλλά μετά από τόσα χρόνια δεν θυμάμαι πια....

Το μόνο που μου έμεινε στην μνήμη είναι ότι στην δική του συμβολή οφειλόταν η αναγνώριση ως τύπου B του μαθηματικού Ιωαννίνων σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα μαθηματικά τμήματα της χώρας μας που είχαν αξιολογηθεί ως C....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #17 στις: 01/12/05, 00:13 »
Ο Καραθεοδωρής δεν ήταν σημαντικός για το ότι ήταν Έλληνας, αυτό ας το δούμε ως απλή σύμπτωση.
 
Κάποια από τα βασικά του ευρήματα (είναι απαιτητικό το να αναφερθεί κανείς στην ακριβή λίστα) έβαλαν τις βάσεις για τη δημιουργία της τοπολογίας, της σύγχρονης γεωμετρίας, την οποία μπορεί να δει κανείς (εκλαϊκεύω) ως τον τρόπο να αναλύσεις λογικές σχέσεις ανάμεσα σε πολύ αφηρημένα αντικείμενα, όπως π.χ τί σχέση μπορεί να έχει μια δειγματοληψία για γκάλοπ με άλλες δειγματοληψίες και την πραγματικότητα (η τοπολογία είναι η βάση της σύγχρονης στατιστικής όπως αναπτύχθηκε μετά το 2ο παγκόσμιο πόλεμο), τι σχέση μπορεί να έχει μια υποψήφια λύση σε ένα πρόβλημα με την πραγματική λύση του προβλήματος (η νέα γενιά επίλυσης προβλημάτων σε υπολογιστή χρησιμοποιεί τοπολογική ανάλυση για να ξεκινήσεις από μια εικασία λύσης με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ξέρεις ότι είναι και τα χαρακτηριστικά της πραγματικής λύσης και μέσω μιας επαναληπτικής διαδικασίας βελτιώσεων να φτασεις στη λύση - με λίγα λόγια, προβλήματα που θα θεωρούνταν άλυτα πριν δεκαετίες λύνονται).
 
Συχνά οι μαθηματικοί ανακαλύπτουν πράγματα μη εφαρμόσιμα, αλλά στην περίπτωση του Καραθεοδωρή (και άλλων βέβαια, όπως π.χ. του Αλεξαντρόφ) μπορούμε να πούμε ότι ο κόσμος θα ήταν αλλιώς χωρίς τα ευρήματά του. Οι βάσεις για την τεχνολογική μας εξέλιξη θα ήταν πάρα πολύ φτωχότερες. Βέβαια ο Καραθεοδωρής σε καμία περίπτωση δε μπορούσε να φανταστεί πόσο συχνά θα χρησιμοποιούνταν τα θεωρήματά του στη θεωρία σύγχρονων εφαρμογών (ακόμη και σε κοινωνικές επιστήμες). Αλλά αν πούμε ότι είχε έστω μια φτωχή ιδέα για τη χρησιμότητα αυτών που ανακάλυπτε, τότε πρέπει να ήταν, εκτός από ιδιοφυής, πραγματική διάνοια δημιουργικότητας...

Αποσυνδεδεμένος yiannikos anoxis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
  • Μισησε με Καμπαρου, μισησε με.....Γιατι Χαγιατε;
    • Προφίλ
    • Biomedical Sciences club
''Μην εμπιστεύεσαι ποτέ άνθρωπο που δε συγκινείται απο τη γλυκειά μελωδεία των ήχων και που δεν κλείνει μεσα του την μουσική.''Σαιξπηρ.

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #19 στις: 07/12/05, 14:40 »
Μιας και τα μαθηματικά ηταν το αγαπημένο μου μαθημα .... απλα να πω ενα Μπραβο!!!! στο Καραθοδωρη ...το θαυμαζω....

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #20 στις: 08/12/05, 02:48 »
Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο thread ο Κ.Καραθεοδωρής έχει βοηθήσει τον Einstein στην επίλυση κάποιων προβλημάτων που συναντούσε κατα τη διάρκεια των ερευνών του. Σε ένα γράμμα του o Einstein έγραφε : Αν καταφέρεις να λύσεις και αυτό θα πέσω στα πόδια σου... ή κάπως έτσι απ' ότι θυμάμαι !
Tελευταια εκπομπη παρουσιασης του βιβλιου,παρτε τηλεφωνο ΤΩΡΑ!!!!!
2310-521010!!!!! ;D :P
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Απ: Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
« Απάντηση #21 στις: 13/12/05, 03:43 »
Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο thread ο Κ.Καραθεοδωρής έχει βοηθήσει τον Einstein στην επίλυση κάποιων προβλημάτων που συναντούσε κατα τη διάρκεια των ερευνών του. Σε ένα γράμμα του o Einstein έγραφε : Αν καταφέρεις να λύσεις και αυτό θα πέσω στα πόδια σου... ή κάπως έτσι απ' ότι θυμάμαι !
Tελευταια εκπομπη παρουσιασης του βιβλιου,παρτε τηλεφωνο ΤΩΡΑ!!!!!
2310-521010!!!!! ;D :P

χεχεχε!! καλό... πάντως πέρα από τις χοντρολογίες του κυρίου Λιακόπουλου για να πουλήσει τα βιβλία του (τον οποίο έχω παρακολουθήσει αρκετές φορές λόγω του ότι οι γονείς μου είναι φάν και τον θεωρώ παμπόνηρο, αλλά όχι και τόσο καλόβουλο, και επιπλέον παρερμηνεύει θεωρίες αρχαίων και μεγάλων, όπως τον συμφέρουν, αλλά αυτά δεν τα λέμε) ο κύριος Καραθεωδορής φαίνεται πως είχε βοηθήσει πολύ στην επίλυση μαθηματικών προβλημάτων, πολύτιμων στις θεωρίες φυσικής του Αινστάιν, καθώς τα μαθηματικά που απαιτούντο ήταν εξαιρετικά πολύπλοκα, και όπως και ο ίδιος ο Αινσταιν παραδεχόταν, δεν ήταν καθολου μα καθόλου καλός στα μαθηματικά...βέβαια και η φυσική πλευρά του θέματος ήταν εξαιρετικά πολύπλοκη για να συλληφθεί, αλλά ευτυχώς όπως φαίνεται ήταν πολύ καλύτερος φυσικός :) φυσικοί και μαθηματικοί μαζί δεν κανουν και χώρια δε μπορούνε ...
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/06, 15:23
από kain
5 Απαντήσεις
3090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/06, 22:49
από porky
1 Απαντήσεις
3262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 01:27
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/13, 00:23
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
2 Απαντήσεις
2729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 20:31
από Vasilis P.
0 Απαντήσεις
2230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/15, 02:54
από ConstantineKyr
4 Απαντήσεις
2418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/16, 22:42
από nomina nuda
0 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/19, 17:59
από ConstantineKyr
0 Απαντήσεις
2938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/19, 18:01
από ConstantineKyr
0 Απαντήσεις
1208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/20, 14:02
από xristoforost98