Αποστολέας Θέμα: Τι κιθαρα να παρω?  (Αναγνώστηκε 14482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrmoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #25 στις: 10/09/09, 20:48 »
α ναι??δεν ειχα ιδεα... :o και τι μαρκες να κοιταξω δηλαδη??

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #26 στις: 10/09/09, 22:49 »
Κοίτα τα links που έδωσαν οι υπόλοιποι παραπάνω και για τη φίλη που ρωτούσε μήπως σου αρέσει κάποια από αυτές. Αν θέλεις κάτι απλό, κοίτα να αποφύγεις τα τρέμολο τύπου Floyd Rose, κατά τα άλλα δεν υπάρχει τίποτα ιδιαίτερα περίπλοκο.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #27 στις: 11/09/09, 00:18 »
2)high gain μαγνήτες, και είναι μονο για μέταλ

Υπερβολές...

Δεν κατάλαβα αν συμφωνείς ή διαφωνείς...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #28 στις: 11/09/09, 00:33 »
2)high gain μαγνήτες, και είναι μονο για μέταλ

Υπερβολές...

Δεν κατάλαβα αν συμφωνείς ή διαφωνείς...
Διαφωνώ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος syrmoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #29 στις: 11/09/09, 16:47 »
κατι τελευταιο..αυτη     http://www.thomann.de/gr/cort_x110_bk.htm     καλη ειναι??(sorry για το πρηξιμο themos)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #30 στις: 11/09/09, 18:20 »
Οι Cort σε αυτη την κατηγορια τιμων ειναι πολυ τιμιες κιθαρες.
Αλλα να εχεις στο νου σου οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης (<200 ευρω) οι περισσοτερες κιθαρες δεν εχουν πολλες διαφορες.
Εσυ να κοιταξεις μονο να αποφυγεις τους μονους μαγνητες. Προς θεου οχι 7χορδη για αρχη (για πολλους και διαφορους λογους).
Κοιτα μια με διπλους μαγνητες που σου καθεται καλα στο ματι κι εμεις εδω θα μαστε. ;)


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #31 στις: 11/09/09, 18:34 »
...κι εμεις εδω θα μαστε. ;)

...για να σου κανουμε τη ζωη πιο δυσκολη...:D

@Isnogood: θα ηθελα πολυ να δω το λογο που διαφωνεις με τον Kopaniamento...

Αποσυνδεδεμένος syrmoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #32 στις: 11/09/09, 19:13 »
ωραια ευχαριστω πολυ :)

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #33 στις: 12/09/09, 00:08 »
Υπαρχουν πολλοι κιθαριστες με ΛεςΠολ με τρεμολο, ακομα και με φλουντ ροουζ (π.χ. Στιβ Χακετ), αλλα οι πιο πολλες οπτικα φαινωντε... καπως  :D
Υπάρχει και η Les Paul Axcess με floyd rose, αλλά μη σας πως για την τιμή της καλυτερα!  :-X

επίσης χαίρομαι που βλέπω και άλλα κορίτσια να μπαίνουν στο παιχνίδι της κιθάρας!!  ;D
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #34 στις: 13/09/09, 15:48 »
@Isnogood: θα ηθελα πολυ να δω το λογο που διαφωνεις με τον Kopaniamento...

Θέλεις να πώ με επιχειρήματα το γιατί πιστεύω οτι οι 7χορδες κιθάρες ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ για metal?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/09, 15:51 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #35 στις: 15/09/09, 12:50 »
Εξαρτάται.. πόσα επιχειρήματα πρέπει να αναπτύξεις ???

Γιατί φαίνεται πως έχεις κάποιον περιορισμό να μην γράφεις πάνω απο μια γραμμή, σε αυτό το thread τουλάχιστον :D
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/09, 19:52 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #36 στις: 15/09/09, 13:55 »
@Isnogood: θα ηθελα πολυ να δω το λογο που διαφωνεις με τον Kopaniamento...

Θέλεις να πώ με επιχειρήματα το γιατί πιστεύω οτι οι 7χορδες κιθάρες ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ για metal?

Εγώ προσωπικά έχω δει 7χορδες να χρησιμοποιούν μόνο metal και jazz κιθαρίστες... εντάξει, και κλασικοί κιθαρίστες, αλλά εκεί μιλάμε για 7χορδες κλασικές...
Εννοείται βέβαια πως δεν υπάρχει περιορισμός αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει 7χορδη σε reggae :D
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #37 στις: 15/09/09, 21:01 »
Τζαζ κιθαριστες υπαρχουν αρκετοι με 7-χορδη, μεχρι και με με 9-χορδες παιζουν καποιοι. Παντως το χαμηλο κουρδισμα και οι 7-χορδες πλεων υπαρχει σε πολλες μουσικες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #38 στις: 16/09/09, 00:31 »
Εξαρτάται.. πόσα επιχειρήματα πρέπει να αναπτύξεις ???

Γιατί φαίνεται πως έχεις κάποιον περιορισμό να μην γράφεις πάνω απο μια γραμμή, σε αυτό το thread τουλάχιστον :D

Θα πώ ένα και μοναδικό επιχείρημα: Η μουσική δεν καθορίζεται απο τη τονικότητα.

Εννοείται βέβαια πως δεν υπάρχει περιορισμός αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει 7χορδη σε reggae :D
Απο ότι βλέπεις και μόνος σου, δεν εννοείται τιποτα...

Ρε παιδιά εξηγήστε μου κάτι: πώς γίνεται απο τη στιγμή που βάζουν μια χορδή παραπάνω, το όργανο να παίρνει μέταλ προσανατολισμό?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #39 στις: 16/09/09, 01:17 »
Εννοείται πως μια έξτρα χορδή δεν κάνει το όργανο μεταλάδικο από μόνο του. Νομίζω πως παρεξηγήθηκα, στην πραγματικότητα αν δείτε και άλλα πόστ μου θα δείτε πόσο μου την σπάνε τα κλισέ στο κόσμο της μουσικής.

Εγώ όμως προειδοποίησα για την 7-χορδη οτι είναι metal-oriented όργανο, και δεν είναι το πιο κατάλληλο όργανο για να παίξεις πιο κλασσικό rock όπως blackmore, hendrix, gallagher, με την ίδια ακριβώς λογική που δεν προτείνουμε μια esp : για το κυριο προσανατολισμό που δημιουργούνται, και αφορά περισσότερο τους μαγνήτες που φοράνε.

κάθε μοντέλο 7χορδης έχει μια έκδοση με EMGs και 90% θα αποτελέσουν την προτίμηση του μεταλά:

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c7_hellraiser_bch.htm --> 2x EMG 707 humbuckers
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_sc607b_bk.htm --> 2x EMG 81-7's active pick-ups
http://www.thomann.de/gr/cort_z_47_bks.htm ---> 2x EMG-7 str. humbuckers


Παρεπιπτόντως οι active humbacking μαγνήτες μπορεί να κάνουν στο distortion κανάλι respawn διαβολάκια θαμένα στα 5 μέτρα, αλλά στα καθαρά σχεδόν πάντα είναι καλοί για jazz. Έτυχε επίσης να ακούσω για semihollow κιθάρα οτι σκοτώνει στο overdrive. Δεν είναι τόσο έκπληξη για μένα οτι οι jazzιστες χρησιμοποιούν 7χορδες (αν και εδω το άκουσα πρώτη φορά), με τα άλλα είδη μουσικής όμως τι παίζει ?? και εδώ κρατάω επιφυλάξεις επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία από 7χορδες για να επιμείνω στις απόψεις μου, αλλά κρίνω περισσότερο με βάση τα specs τους και γνώμες που ακούω. Οπότε δεν επιμένω περισσότερο.

Παίζοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, αυτός ήταν ο τρόπος μου να προτείνω στην metalfever που δεν με σιγούρεψε για το πόσο κατασταλαγμένη είναι, να δοκιμάσει και άλλα όργανα (ΕΔΩ ειναι που είμαι απόλυτος). Και αν διαβάσετε ολόκληρο το μήνυμα, νομίζω πως είναι προφανές πως πρτείνω ΚΑΙ τις 7χορδες. Οπότε, δεν νομίζω οτι υπαρχει λόγος διαφωνίας

Και συ ρε isnogood, καλά τα λές, αλλά έπρεπε να περάσει μια βδομμάδα να βγάλουμε άκρη με τα μονολεκτικά σου σχόλια ? :)



 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #40 στις: 16/09/09, 01:23 »
Nαι αλλα πλέον έχουν βγεί πολλοί μαγνήτες στην 7χορδη εκδοχή τους, και οι EMG δεν είναι μονόδρομος..

Kαι όσον αφορά άλλα είδη μουσικής, θα σου πώ το εξής: Το Moonchild του Gallagher, πλέον με την 7χορδή έχει κάποιες θέσεις που βολεύουν, τουλάγχιστον εμένα, πολύ περισσότερο.

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #41 στις: 16/09/09, 04:26 »
Βασικά μπορείς να πάρεις μία κιθάρα με δύο μπράτσα, 48οχτάρδη. Εικοσαπέντε χορδές το πάνω μπράτσο, εικοσατρείς χορδές το κάτω μπράτσο. Ενδιάμεσα υπάρχει ένα Custom Ασανσερ χεριού. Ο λόγος που δεν είναι μισές μισές, είναι για Θέμα αισθητικής και πολιτικής. Πρώτα από όλα είναι βαρετό να βλέπεις 2 ίδια μπράτσα, δεύτερο ξεκινάς από το εύκολο επίπεδο των 23ων και φτάνοντας στον 23όροφο, αναλαμβάνεις να ασχοληθείς με μεγαλύτερη πολυκατοικία, μιας και είσαι καλός Μάνατζμεντ.
Επειδή θα αναρωτιέσαι σίγουρα που θα βρεις ανάλογους μαγνήτες, σου προτείνω, μαγαζιά με διαφημιστικά δωράκια που κολλάνε στο ψυγείο. Από τέτοια μπορείς να ξεκολήσεις πολλούς και σε πολύ καλή τιμή. 48χορδές δεν είναι δα και τίποτα δύσκολο στο κούρδισμα, ο έχοντας αυτή, δεν έχει ανάγκη από ηλεκτρονικά κουρδιστίρια, με ένα διαπασών για το Λα σου, θα γίνει η δουλειά σου μια χαρά. Οι πρώτες 8-9 χορδές σου, αν έχεις μεγάλα δάχτυλα, διότι τι το θες και έγινες κιθαρίστας αν δεν έχεις μεγάλα δάχτυλα, παίζονται πολύ άνετα. Τώρα για τις υπόλοιπες, είναι αποκλειστικά για tapping, εκτός και έαν θες να το ξαπλώσεις το όργανο, σαν μελλοντική ερωμένη και δανειζόμενος τα γλίγκι γκλόγκο του φίλου που παίζει κανονάκι, κάνεις τη δουλειά σου άνετα. Χώρια ότι αυτή η οριζόντια - κάθετη εναλλαγή, είναι πολύ ποζεράδικη και μπορείς να τη συνοδεύσεις με κάποιο τανγκό. Για γέφυρα θα σου πρότεινα συγκεκριμένα αυτή του Ρίο-Αντίριο και για Νατ, μπορείς να κόψεις κάποιον σιδηρόδρομο στα μέτρα σου. Κλειδιά στο ΧεντΣτοκ δεν χρειάζεσαι μιας και το όργανο θα στο παραδώσουμε, ξεκλείδωτο, με ηλεκτρονική κλειδαριά.
Δωρό η μπαγκαζιέρα και 3 χιλιόμετρα σύρμα.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
10647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
4 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 18:51
από no_one
3 Απαντήσεις
4307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 20:04
από Nicholas Jackson
5 Απαντήσεις
2494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 17:13
από children of bodom
4 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 10:01
από Nirvana16
13 Απαντήσεις
5144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 09:15
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
6284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 01:15
από Nosferatu
3 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
9564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 14:26
από modfori
35 Απαντήσεις
18051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/17, 00:59
από GVen