Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια αρχαριος  (Αναγνώστηκε 7524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Βοηθεια αρχαριος
« στις: 12/09/11, 01:55 »

Αγαπητοι φιλοι
στα 17 ειχα μια ηλ κιθαρα, την οποια την αφησα σε εναν χρονο λογω ατυχηματος, το οποιο εκανε το αριστερο μου χερι ψιλοκουτσουρο για δυο περιπου χρονια. Τα χρονια περασαν εφτασα 38 και ετσι ξαφνικα καθως εβλεπα τον Iommi σε ενα παλιο λαιβ των sabbath, ειπα να την ξαναπιασω :o Αγορασα λοιπον μεταχειρισμενα εναν marsall dsl 401 και μια highway one fender strat, τις πρωτες δυο βδομαδες τις εβγαλα στο youtube μπας και μαθω κανα κομματι, και κατοπιν ζητησα απο ενα φιλο που παιζει να μου δειξει.

Τα προβληματα μου ειναι τα εξης: Πρωτα τα οργανα που πηρα δεν παιζουν μεταλ! Αυτο λιγο με χαλαει γιατι κυριως θελω να παιξω hard rock και απο τετοιο ηχο ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα θα ηθελα μια περαιτερω ευελιξια. Η ερωτηση ειναι αν με μια πεταλιερα μπορω να φτιαξω κατι ποιο γκαζατο ή φταιει η κιθαρα η κατι αλλο? Η strat φοραει πισω εναν SM JB και μπροστα παλι εναν SM, δεν ξερω ποιον. Ενας γνωστος μου πουλαει μια πεταλιερα boss gt5 και ενας αλλος που βρηκα ενα πενταλ dime distortion, να παρω κατι απο τα δυο, ή να δω κατι αλλο?

Το δευτερο ειναι το μετρημα, ολο μπερδευομαι :wall μεχρι να καταλαβω πως δουλευει ο μετρονομος περασε ενας μηνας, αλλα και παλι δεν μπορω να παιξω ετσι παρα μονο για κανα δυο μετρα, με αποσπαει το μετρημα απο αυτα που θελω να παιξω. Προφανως δεν μπορω να βρω ρυθμο, τι να κανω? Ειναι καταρα ας πουμε? δεν θα βρω ποτε? Ειναι κατασκευαστικο λαθος? Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ειμαι και ταυτοχρονα φαλτσος αν τραγουδησω κατι, μηπως ειναι αυτο που λενε δεν εχω αυτι? Και αν ναι μπορω να αποκτησω καπως, ή ειναι το εχεις ή δεν τοχεις?

Παιζω 3 μηνες περιπου και ενα κομματι σωστο δεν εχω βγαλει ακομα. Δοκιμασα το fairies wear boots (μεχρι να παιξω την εισαγωγη, ο Ιommi το εχει τελειωσει), το shadow play (το ριφ οκ, το σολο πολυ γελιο με τιποτα δεν μου βγαινει), moonchild (αυτο το παλευω, το σολο παλι με τιποτα ομως) και το for whom the bell tolls που παλι δεν μπορω να το παιξω, ειτε γρηγορα οταν απαιτειται, η να πιασω σωστο ρυθμο. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Σε ποσο καιρο θα μπορεσω να μαθω σωστα ενα κομματι και να μην το παιζω σαν καγκουρας?

Αυτος ο φιλος που μου δειχνει μου εχει βαλει να μαθω κατι κλιμακες και με βαζει να τις παιζω συνεχεια. Μου απαγορευει δοκιμασω να παιξω κομματι ακομα και να συγκεντωθω μονο σε αυτες. Εχει δικιο η να τον χτυπησω? ???
Μετα το τριμηνο το μονο καλο που βρηκε να μου πει, ειναι οτι το δεξι επιτελους εχει αρχισει να κουνιεται :wall




Αυτα προς το παρον, η γνωμη σας μετραει, θα ημουν υποχρεος αν την καταθετατε...





« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/11, 01:58 από Stargazer73 »

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #1 στις: 12/09/11, 02:19 »
Φίλε με το ωραίο nick αν παίζεις 3 μήνες που λες, μην περιμένεις να βγάζεις κομμάτια "όχι σαν κάγκουρας" ;D
Είναι λογικό.
Το μέτρημα μαθαίνεται, δεν είναι "το χεις" ή "δεν το χεις". Βεβαίως κάποιοι το 'χουν στο dna τους, αλλά γενικά μαθαίνεται.
Άκου τον φίλο-δάσκαλο και μάθε καμιά κλίμακα, μάθε να συντονίζεις δεξί με αριστερό χέρι, μάθε ακόμα πως σε πρώτο στάδιο σημασία έχει η σταθερότητα (βλ. να παίζεις πάνω στο μετρονόμο) και πολύ μετά έρχεται η ταχύτητα. Επίσης πες του να σου δείξει ρυθμούς.


Περί εξοπλισμού τώρα, τα πάντα μπορείς να παίξεις με τη στρατ σου και τον ενισχυτή σου (ειδικά τους ρόριδες που προσπαθείς να παίξεις). Μη σε απασχολούν τα του ήχου σ'αυτό το στάδιο. Ίσως κάποια στιγμή πολύ αργότερα να αγοράσεις κάποια πεταλιέρα για να αποκτήσεις γκάμα ήχων/


Κάτι ακόμα... από εκείνο το ατύχημα δεν έχει μείνει κάποιο κουσούρι στο χέρι ε?

.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #2 στις: 12/09/11, 02:29 »
Άνετα είσαι! Μην τρελαίνεσαι. Τρεις μήνες δεν είνα απολύτως τίποτα. Μια σχετική άνεση αποκτάς πάνω στο χρόνο συνήθως και εκεί ξεκαθαρίζουν αρκετά πράγματα σχεδόν αυτόματα.

Επίσης επιβεβαίωσε μας αυτό περί χεριού.

Έχω την ίδια κιθάρα και μάλιστα όχι με τέτοιους μαγνήτες και αν θέλω παίζω Lamb of God με σχετική άνεση οπότε μη σε απασχολεί.

Υπομονή, υπομονή, υπομονή και μελέτη, μελέτη, μελέτη. (Όχι την Ελεονώρα... :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/11, 02:32 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #3 στις: 12/09/11, 02:31 »
O JB σε βγάζει άνετα σε metal, δεν τίθεται θέμα οργάνου. Μην πάρεις τίποτα ακόμα πειραματίσου με τον ενισχυτή, είναι από τα hot rod Marshall μοντέλα. Το πολύ να του βάλεις κανένα overdrive μπροστά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #4 στις: 12/09/11, 16:29 »
Μαμώ τον αστιγματισμό μου! Διάβασα "Βοήθεια Καρχαρίας"!!!!
Άν θές στο 3μηνο να μάθεις τέτοια κομμάτια και όχι γρατζουνοτράγουδα παραλίας χωρίς να σηκώσεις κεφάλι από κλίμακες και το και το θέσεις σαν απαίτηση στο φίλο-δάσκαλό σου μάλλον εκείνος θα σε βαρέσει και θα έχει και δίκιο!
Ο εξοπλισμός που πήρες παίζει ότι θες αρκεί να μπορείς να το παίξεις. Άρα για την ώρα με τα μούτρα στις κλίμακες και τίποτα βασικές συγχορδίες να σου δείξει το φιλαράκι για να ξεκινήσεις ρυθμικά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #5 στις: 12/09/11, 16:44 »
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!

Οχι, το θεμα με το χερι αποκατασταθηκε πληρως μετα απο 1μιση χρονο και κατι απο το χτυπημα. Ηδη ομως την κιθαρα την ειχα πουλησει και δεν ειχα οικονομικη ανεση να παρω αλλη, οποτε περιορισα την πολυτιμη σχεση μου με την μουσικη μονο στην ακροαση. Επειδη βλεπω τωρα οτι τα χρονια περασαν και δεν εκανα αυτα που ηθελα να κανω, ενω εκανα αλλα που δεν ηθελα, ειπα να διορθωσω οσο μπορω τα πραγματα...

Το μετρημα με δυσκολευει πολυ, γιατι ο φιλος επιμενει να μαθω να μετραω με το αυτι, ενω εγω το βρισκω αδυνατον αν δεν εχω μπροστα παρτιτουρα. Εκανα καποια χρονια πιανο σε ωδειο πιτσιρικος, και θυμαμαι να διαβαζω νοτες (βεβαια στην κιθαρα δεν μπορω να τις βρω ακομα) και το ποσο πρεπει να τις κρατας (μισα δευτερα τεταρτα κλπ). Αυτο οταν εχεις tabs πως γινεται? Να το προσπαθησω με το αυτι μπας και το καταφερω καποτε, η να "επιβαλλω" τις παρτιτουρες στην αρχη και μετα οταν το μπορεσω ετσι να αρχισω να δουλευω με το αυτι?
Και μια και λεμε για πιανο, το πιανο εχει τις νοτες στην σειρα, στην κιθαρα αυτο το συστημα με τις χορδες εχει καποια λογικη ή πρεπει να αποστηθισω ποια νοτα ειναι καθε θεση? Ο φιλος που μου δειχνει, παιζει με το αυτι και δεν μπορει να με βοηθησει σε αυτο το θεμα. Μου ελεγε οτι μετρονομο δεν χρησιμοποιησε ποτε και παιζει 15 χρονια :o Kατι τετοια μου λεει και με παιρνει απο κατω :wall

Με τους λαμπατους ενισχυτες τι παιζει ακριβως, οι λαμπες καθε ποσο θελουν αλλαγη? Φθειρονται ακομα και αν εχω τον ενισχυτη στο stand by ή μειωνεται ο χρονος ζωης τους με το που ανοιγω το power? Ρωταω γιατι συνηθως παιζω το βραδυ και μπορει να κανω καμμια παυση καμμια ωρα και να συνεχισω μετα, να τον κλεινω τελειως τοτε η να τον βαζω στο stand by?


Αυτη την πεταλιερα την boss gt5 να μην την παρω? Ειναι μονο 70 ευρουλακια...Και ας την εχω καβατζα βρε αδελφε, την ακουσα και δεν ηταν κακη,  δεν εχω ακουσει βεβαια και αλλες  ;D
Το dime distortion δεν με ενθουσιασε παντως, θεωρω τα βρωμικα του ενισχυτη μου κατα πολυ καλυτερα :metal


Στο θεμα των ρυθμων που μου ειπε ο Rory, εχετε κανα βιβλιο να προτεινετε, γιατι ο "δασκαλος" μου δεν το εχει στην μεταδοτικοτητα?




Κραταω την υπομονη, το μελετη, μελετη, μελετη και οτι στον χρονο πανω θα δειξει (για να δουμε...) Σας ευχαριστω και παλι...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/11, 17:15 από Stargazer73 »

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #6 στις: 12/09/11, 16:59 »
Μαμώ τον αστιγματισμό μου! Διάβασα "Βοήθεια Καρχαρίας"!!!!
Άν θές στο 3μηνο να μάθεις τέτοια κομμάτια και όχι γρατζουνοτράγουδα παραλίας

Αν παιξω τραγουδι στην παραλια και τραγουδησω κιολας, θα βγουν τα ψαρια στην αμμο να αυτοκτονησουν 8) Παντως ο στοχος ηταν να ροκαρω :metal , οχι να κανω γλυκα ματια στις γκομενες


Ο φιλος-δασκαλος με δουλευει, του λεω τι να κανω ρε για να μαθω γρηγορα? Και μου λεει να προσευχομαι στον θεο να με βοηθησει :wall Ειναι φιλαρακι ομως και δεν του δινω σημασια. Η αληθεια ειναι οτι οταν ηταν στο γυμνασιο αυτος, του μαθαινα εγω αγγλικα και μου ειχε βγαλει την πιστη γιατι δεν με ακουγε και εκανε τα δικα του...Τωρα παιρνω το αιμα μου πισω...

Απλα ηθελα απο εσας να μαθω αν συμβαινει και σε αλλους αυτο, ή ειμαι αχρηστος και δεν θα μαθω ποτε. Το να το δουλεψω σκληρα δεν με ενοχλει...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #7 στις: 12/09/11, 17:28 »
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Αν θέλεις να μάθεις θα μάθεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #8 στις: 12/09/11, 17:29 »
Βασικά συγγνώμη αλλά σου συμβαίνει ότι σου συμβαίνει γιατί έχεις κακό δάσκαλο.
Φυσικά και έχει λογική η κιθάρα.
Κάθε τάστο αντιστοιχεί σε ένα ημιτόνιο.
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αποστηθίσεις τις νότες. Ισχύει το ότι αν καταλάβεις τη λογική τους σε βοηθάει
αλλά σαν την αποστήθιση δεν έχει στο συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #9 στις: 12/09/11, 18:19 »
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Αν θέλεις να μάθεις θα μάθεις.

Θελω! Η βλακεια μου ηταν οτι πιστευα οτι θα ηταν πιο ευκολο, δεν ειναι ομως. Παραυτα το διασκεδαζω πολυ, αν εξαιρεσεις το πανω κατω στις κλιμακες βεβαια....

Βασικά συγγνώμη αλλά σου συμβαίνει ότι σου συμβαίνει γιατί έχεις κακό δάσκαλο.
Φυσικά και έχει λογική η κιθάρα.
Κάθε τάστο αντιστοιχεί σε ένα ημιτόνιο.
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αποστηθίσεις τις νότες. Ισχύει το ότι αν καταλάβεις τη λογική τους σε βοηθάει
αλλά σαν την αποστήθιση δεν έχει στο συγκεκριμένο θέμα.


Ενταξει ο τυπος δεν ξερει νοτες, δεν μπορω να πω οτι δεν με βοηθαει καθολου ομως, τουλαχιστον με βαζει σε μια σειρα. Εχει και το μεγαλο ατου οτι ειναι δωρεαν ;D

Αυτο με τα ταστα το ξερω πχ η μι ανοιχτη μετα εχει φα, φα διεση, σολ κλπ. Στο πιανο ομως ειναι εκει τις βλεπεις, αυτο που εννοω ειναι οτι αν μου δειξεις την τριτη χορδη πχ στο 12 ταστο για να βρω πια νοτα ειναι πρεπει να κατσω να μετρησω τα ταστα, ενω στο πιανο το βλεπεις κατευθειαν. Οταν λεω λογικη εννοω αν υπαρχει τροπος να δεις τι νοτα ειναι χωρις να μετρησεις τα ταστα ή να αποστηθισεις τις νοτες. Για παραδειγμα αν μαθω τα ταστα της πανω χορδης μπορει προσθετοντας η αφαιρωντας ενα νουμερο να βρισκω τα απο κατω? (λεω τωρα μια ιδεα)

Συγγνωμη αν το στειρωνω λιγο το θεμα αλλα ασχετα με το τι κανει ο αλλος, εγω δεν το εχω στο dna μου να παιζω με το αυτι και πρεπει να δω πως θα γινει. Τις πεντατονικες ας πουμε, γιατι τις μαθαινω χωρις να ξερω νοτες? Αν παιζει ο αλλος πχ  λα ρε ακορντα, εγω δεν πρεπει να παιξω την κλιμακα απο εκει? Φανταζομαι δεν ειναι λογικο να βαραω στον γαμο του καραγκιοζη εφοσον το αυτι προς το παρον δεν δουλευει...

Απο που να ξεκινησω λοιπον? Απο τις νοτες και μετα το αυτι, ή να ξεχασω τις νοτες και να παλεψω μονο το αυτι? Ο δικος μου λεει το νουμερο δυο, αλλα εγω δεν ειμαι τοσο σιγουρος...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #10 στις: 12/09/11, 20:36 »
Ταυτόχρονα μεγαλώνουν. Η επαφή φέρνει το αυτί σε τρομερά επίπεδα οπότε πρέπει απλά να έχεις συναίσθηση του τι στο καλό παίζεις και πίστεψε με ο εγκέφαλος σου ξέρει τι πρέπει να κάνει.

Από κει και πέρα, από το 12ο τάστο και μετά οι νότες επαναλαμβάνονται γιατί οι φθόγγοι είναι δώδεκα στο σύνολο (με αλλοιώσεις εννοώ)
Η κιθάρα είναι κουρδισμένη με 4ες αν εξαιρέσεις τη ΣΙ αλλά πάλι αυτό στο επίπεδο που είσαι δε σε βοηθάει ιδιαίτερα.

Το 5ο τάστο της ΜΙ είναι η ΛΑ
το 5ο τάστο της ΛΑ είναι η ΡΕ
το 5ο τάστο της ΡΕ είναι η ΣΟΛ
Το 4ο (!!!) τάστο της ΣΟΛ είναι η ΣΙ (στο 5ο έχεις μια ΝΤΟ όπως είναι λογικό )κ
το 5ο τάστο της ΣΙ είναι η ΜΙ.

Γνωρίζοντας τις νότες στο πέμπτο τάστο αποκτάς αμέσως πρόσβαση (εγκεφαλικά εννοώ) στις νότες εως το 9ο (σου έρχονται πιο εύκολα κοινώς.)
Ε μετά μαθαίνοντας το 9ο φτάνεις μέχρι το 12ο και από κει και έπειτα είναι τα ίδια.
Κολπάκια θέλει όπως βλέπεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #11 στις: 12/09/11, 22:37 »
Ταυτόχρονα μεγαλώνουν. Η επαφή φέρνει το αυτί σε τρομερά επίπεδα οπότε πρέπει απλά να έχεις συναίσθηση του τι στο καλό παίζεις και πίστεψε με ο εγκέφαλος σου ξέρει τι πρέπει να κάνει.

Από κει και πέρα, από το 12ο τάστο και μετά οι νότες επαναλαμβάνονται γιατί οι φθόγγοι είναι δώδεκα στο σύνολο (με αλλοιώσεις εννοώ)
Η κιθάρα είναι κουρδισμένη με 4ες αν εξαιρέσεις τη ΣΙ αλλά πάλι αυτό στο επίπεδο που είσαι δε σε βοηθάει ιδιαίτερα.

Το 5ο τάστο της ΜΙ είναι η ΛΑ
το 5ο τάστο της ΛΑ είναι η ΡΕ
το 5ο τάστο της ΡΕ είναι η ΣΟΛ
Το 4ο (!!!) τάστο της ΣΟΛ είναι η ΣΙ (στο 5ο έχεις μια ΝΤΟ όπως είναι λογικό )κ
το 5ο τάστο της ΣΙ είναι η ΜΙ.

Γνωρίζοντας τις νότες στο πέμπτο τάστο αποκτάς αμέσως πρόσβαση (εγκεφαλικά εννοώ) στις νότες εως το 9ο (σου έρχονται πιο εύκολα κοινώς.)
Ε μετά μαθαίνοντας το 9ο φτάνεις μέχρι το 12ο και από κει και έπειτα είναι τα ίδια.
Κολπάκια θέλει όπως βλέπεις. ;)

 :o :o :o

Eυχαριστω ρε φιλε, ηταν πολυ διαφωτιστικο το ποστ, το πιασα το νοημα...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #12 στις: 13/09/11, 01:53 »
Λοιπόν, αν θες πήγαινε στο νακα ( :o ) και πάρε 2 βιβλία που θα σου λύσουν απορίες και θα σε βάλουν στο νόημα αρκετά.

Το 1ο είναι του νικου θερμού και λέγεται η ρυθμική κιθάρα στην πράξη. Σου λέει για τους ρυθμούς, πως να κάνεις τα χτυπήματα με την πένα, δηλαδή πχ. πάνω-κάτω-παύση-κάτω-πάνω-παύση κλπ κλπ, έχει και CD που σου λέει οι διάφορες ασκήσεις πως πρέπει να ακούγονται.

Το 2ο είναι του Άκη Τουρκογιώργη και λέγεται η ηλεκτρική κιθάρα και η τεχνική της. Επίσης έχει CD και σε βάζει στο νόημα της ηλεκτρικής χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις θεωρητικών γνώσεων. Σου λέει τα κόλπα και τις τεχνικές, έχει κάποιες κλίμακες που έχουν ευρεία εφαρμογή για να αρχίσεις να ροκάρεις ;D ;D




Στο δίλημα μετρονόμος vs μέτρημα με το αυτί, για μένα όσο μπορείς κάνε χρήση μετρονόμου. Είναι σπαστικό, το ξέρω, αλλά μόνο έτσι θα γίνει δουλειά, μέχρι δηλαδή να μπει το μέτρημα στο υποσυνείδητό σου και να μετράς αυτόματα.


Με τις νότες, και γω στο πιάνο ξέρω που είναι η ντο και από κει και πέρα μετράω για να βρω τις υπόλοιπες ως παλτό που είμαι. Όπως εσύ τις ξέρεις απ'έξω και λες "να! τις βλέπω", έτσι είναι και στην κιθάρα, θέμα συνήθειας είναι και κόλπων, όλα αυτά που γράφει ο Υπνοβάτης. Βοηθάνε και οι τελίτσες πάνω στην ταστιέρα για να βρίσκεις κατευθείαν το 5ο ή το 7ο τάστο χωρίς να μετράς. Μην σκας όμως ακόμα να μάθεις όλες τις νότες που είναι. Τη λογική σύνδεσής τους πρέπει να μάθεις.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #13 στις: 13/09/11, 21:29 »
Eυχαριστω Rory, θα τα παρω αμεσα...


Με βοηθησατε αρκετα οσοι μου απαντησατε και μου λυσατε αποριες που δεν μπορουσα να λυσω αλλιως, χαρας το κουραγιο σας που ασχολειστε με "νεοπες". Για να το ξεπληρωσω καπως, θα σας αναφερω ονομαστικα στο πρωτο μου λαιβ, που ετσι οπως το κοβω να προχωραω θα γινει σε 17 χρονια :guitar




Για την γμωπεταλιερα ομως δεν ειπε κανεις κατι ;D
Λεει τιποτα η συγκεκριμενη?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #14 στις: 14/09/11, 10:59 »
Είναι ευχαρίστηση να ασχολείσαι με νέοπες που απλά θέλουν να μάθουν. Οι ξερόλες νέοπες είναι περίεργοι.

Για την πεταλιέρα δεν έχω να σου πώ κάτι, είμαι τύπος κιθάρα-->ενιχσυτής-->ηχορρύπανση. :P

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #15 στις: 14/09/11, 11:26 »
Λοιπόν, αν θες πήγαινε στο νακα ( :o ) και πάρε 2 βιβλία που θα σου λύσουν απορίες και θα σε βάλουν στο νόημα αρκετά.

Το 1ο είναι του νικου θερμού και λέγεται η ρυθμική κιθάρα στην πράξη. Σου λέει για τους ρυθμούς, πως να κάνεις τα χτυπήματα με την πένα, δηλαδή πχ. πάνω-κάτω-παύση-κάτω-πάνω-παύση κλπ κλπ, έχει και CD που σου λέει οι διάφορες ασκήσεις πως πρέπει να ακούγονται.

Το 2ο είναι του Άκη Τουρκογιώργη και λέγεται η ηλεκτρική κιθάρα και η τεχνική της. Επίσης έχει CD και σε βάζει στο νόημα της ηλεκτρικής χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις θεωρητικών γνώσεων. Σου λέει τα κόλπα και τις τεχνικές, έχει κάποιες κλίμακες που έχουν ευρεία εφαρμογή για να αρχίσεις να ροκάρεις ;D ;D





Αν την παλεύεις με τα αγγλικα δες και τα βιβλια του Stetina....

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #16 στις: 14/09/11, 21:14 »
το shadow play (το ριφ οκ, το σολο πολυ γελιο με τιποτα δεν μου βγαινει), moonchild
Μια χαρά σου είναι η strat σου
Μου απαγορευει δοκιμασω να παιξω κομματι ακομα και να συγκεντωθω μονο σε αυτες. Εχει δικιο η να τον χτυπησω? ???
Να τον χτυπήσεις, να τον ρίξεις ημιλιπόθυμο κάτω και να παίξεις πυξ-λαξ πάνω από το πτώμα του.


Γενικά όλοι έχουμε διαφορετικού είδους δυσκολίες στην αρχή, δεν σημάινει οτι μαθαίνεις αργά ή θα έχεις πρόβλημα αργότερα.
Στα tabs θα βρείς μόνο τις νότες (τα πατήματα) αλλά πρέπει να μαντέψεις την διάρκεια της νότας. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο αν έχεις ακούσει το τραγούδι, δεν είναι τόσο δύσκολο. Η μεγαλύτερη δυσκολία συνήθως είναι να μαντέψεις τον τόνο της νότας, για αυτό και τις χρησιμοποιούν όλοι.
Το γεγονός ότι σε δυσκολέυουν τόσο, σε συνδιασμό με την δυσκολία σου με τον μετρονόμο, πιστεύω πως δείχνουν ότι κάτι σε έχει μπερδέψει -έχεις φάει σκάλωμα, το οποίο κάποτε όμως θα φύγει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Προσπάθησε και άλλο, και αν είναι δυνατόν βρες και έναν δάσκαλο να σε βοηθήσει να ξεκολλήσεις.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια αρχαριος
« Απάντηση #17 στις: 20/09/11, 14:07 »
Λοιπόν, αν θες πήγαινε στο νακα ( :o ) και πάρε 2 βιβλία που θα σου λύσουν απορίες και θα σε βάλουν στο νόημα αρκετά.

Το 1ο είναι του νικου θερμού και λέγεται η ρυθμική κιθάρα στην πράξη. Σου λέει για τους ρυθμούς, πως να κάνεις τα χτυπήματα με την πένα, δηλαδή πχ. πάνω-κάτω-παύση-κάτω-πάνω-παύση κλπ κλπ, έχει και CD που σου λέει οι διάφορες ασκήσεις πως πρέπει να ακούγονται.

Το 2ο είναι του Άκη Τουρκογιώργη και λέγεται η ηλεκτρική κιθάρα και η τεχνική της. Επίσης έχει CD και σε βάζει στο νόημα της ηλεκτρικής χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις θεωρητικών γνώσεων. Σου λέει τα κόλπα και τις τεχνικές, έχει κάποιες κλίμακες που έχουν ευρεία εφαρμογή για να αρχίσεις να ροκάρεις ;D ;D





Αν την παλεύεις με τα αγγλικα δες και τα βιβλια του Stetina....




+10

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
13575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/05, 17:39
από Winmmisterakias
16 Απαντήσεις
7008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
4 Απαντήσεις
6533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 10:06
από armagedon
3 Απαντήσεις
3383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
14 Απαντήσεις
6084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 18:28
από Player
24 Απαντήσεις
7806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 13:23
από dnick
4 Απαντήσεις
2810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
12 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 16:39
από CLIFF EM ALL
1 Απαντήσεις
2178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 18:26
από adr1anos
7 Απαντήσεις
31790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 04:39
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος