Αποστολέας Θέμα: Αρχή"καριέρας" στα 43 αναζήτηση ακουστικής για εξάσκηση  (Αναγνώστηκε 9221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος John-P.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα αγαπητοί μελοντικοί ...συνάδελφοι  ;D

Είμαι ο Γιαννης και μετά από 23 χρόνια, αποφάσισα να ξαναπιάσω στα χέρια μου κιθάρα, πρωτίστως για τη δική μου ευχαρίστηση και ψυχαγωγία και για ότι άλλο προκύψει στο μέλλον.  :D

Το 92 ο πατέρας μου μου είχε κάνει δώρο μια ακουστική που ήταν πολύ φτηνή (Cremona) , με δυσκόλεψε πάρα πολύ μιας και οι πληροφορίες τότε για σεταρίσματα, απόσταση χορδών κλπ μου ήταν άγνωστες συν οτί δεν είχα και κάποιον φίλο μουσικό να με βοηθήσει και ψιλοταλαιπωρήθηκα.  Παρόλα αυτά έπαιξα αρκετό καιρό, φτιάχνοντας και κάνα δυό τραγουδάκια.

Στη συνέχεια , μεσολάβησε  ο στρατός, στο καπάκι  αλλά γεγονότα (θάνατοι, παντρεύτηκα, στον αγώνα για το μεροκάματο) και με απομάκρυναν από το όργανο.

Μετά από χρόνια "ξέθαψα" την παλιά μου κιθάρα αλλά διαπίστωσα οτί ο κακός τρόπος αποθήκευσης στράβωσε - ξεκόλησε ελαφρά την ταστιέρα από τη βάση με αποτέλεσμα να μην είναι ικανή για παίξιμο με τίποτα. Κάποια στιγμή θα την πάω σε ένα μάστορα να μου την φτιάξει όχι τόσο για να παίξω (αν και θα παίξω) αλλά πιο πολύ για συναισθηματικούς λόγους μιας και ο πατέρας μου δεν ζει πια εδώ και 20 χρόνια.

Αυτό που θα ήθελα σε πρώτη φάση είναι να βρω μια κιθάρα που να είναι όσο το δυνατόν πιο μαλακή στο παίξιμο και ει δυνατόν με ρυθμιζόμενη ταστιέρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω κάτι high end ( να μην είναι και τενεκές βέβαια) αλλά κάτι να εξασκηθώ όσο δυνατόν πιο ανώδυνα και στη συνέχεια θα βρω κάτι που να με γεμίζει  ηχητικά.

Κάθε πρόταση και βοήθεια θα είναι πολύτιμή

Ευχαριστώ

Γιάννης


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κάτι να εξασκηθώ όσο δυνατόν πιο ανώδυνα και στη συνέχεια θα βρω κάτι που να με γεμίζει  ηχητικά.

Kαλησπέρα φίλε μου.
Αντιλαμβάνεσαι ότι στο φόρουμ θα ακούσεις διάφορες γνώμες υποκειμενικά τι αρέσει στον καθένα.
Τόσα χρόνια μετά το μόνο σίγουρο είναι ότι και όργανα πολλά πλέον υπάρχουν και σε σούπερ τιμές.
Οτι και να σου πούμε εμείς, μάλλον πρέπει να κάνεις κάποιες βόλτες από μόνος σου στα μαγαζιά να δεις τι υπάρχει και τι θα μπορούσε να σου κάνει.
Το πιο πιθανό είναι να ερωτευτείς την πρώτη που θα ακουμπήσεις  ;D ;D Πλέον δεν υπάρχουν φτηνιάρικα όργανα στον βαθμό που τα άφησες τότε.
Το τι είναι ανώδυνο και τι σε γεμίζει ηχητικά μόνος σου θα το βρεις, όσες συμβουλες και να σου δώσουν.
Αυτά.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο χώρο ύστερα από τόσα χρόνια και φορτωμένος με τόσα συναισθήματα!!

Απλά και λιτά...χτυπά μια από τις φτηνές Squier (γύρω στα 150€) και, για αρχή, θα είσαι άρχοντας!!

Δες και για ενισχυτή σιγά σιγά όμως...να βγάζεις και έναν "ήχο" να γουστάρεις!!

Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ κατάλαβα ότι ψάχνει για ακουστική κιθάρα, σόρι.
Τι εννοείς λέγοντας ρυθμιζόμενη ταστιέρα?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλά κατάλαβες! Το λέει και στον τίτλο!!

Οπότε αλλάζω το "Squier" σε "LAG", αφαιρώ το κομμάτι για τον ενισχυτή και το υπόλοιπο παραμένει! :-D

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως για τις LAG λέω και εγώ ένα μεγάλο ΝΑΙ. Σε κερδίζουν και οπτικά και ακουστικά.
Εχει και στα μαγαζιά στο κέντρο να τις δει απο κοντά.
Να υποθέσω ότι είσαι Αθήνα?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
LAG στην "Αθήνα" έχω πετύχει στο, φοβερής εξυπηρέτησης κατάστημα, Arco στη Γλυφάδα.

Με το "ρυθμιζόμενη ταστιέρα" υποθέτω πως εννοεί να έχει truss rod (?).

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είχε και ο Καγμάκης LAG κάποτε, δεν ξέρω για τώρα

Αποσυνδεδεμένος John-P.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.
Με το "ρυθμιζόμενη ταστιέρα" υποθέτω πως εννοεί να έχει truss rod (?).

Ναι αυτό εννοώ. ;D
Επίσης ναι είμαι Αθήνα.
 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλωσήρθες Γιάννη .
αφού είσαι Αθήνα οι επιλογές είναι πάρα πολλές.

κάτι να εξασκηθώ όσο δυνατόν πιο ανώδυνα και στη συνέχεια θα βρω κάτι που να με γεμίζει  ηχητικά.

νομίζω το σκεπτικό σου δεν είναι σωστό. σκοπός είναι καλυφθείς τόσο παιχτικά όσο και ηχητικά . αλλιώς μπορεί να το ξαναπαρατήσεις το άθλημα.
προφανώς το λες γιατί δε θες/μπορείς να διαθέσεις πολλά χρήματα για αρχή αλλά όπως ειπώθηκε και πρωτύτερα πλέον δε χρειάζεται να ξεπαραδιαστείς για να έχεις ένα αξιοπρεπές όργανο.

καλή (2η) αρχή!
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος John-P.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
κάτι να εξασκηθώ όσο δυνατόν πιο ανώδυνα και στη συνέχεια θα βρω κάτι που να με γεμίζει  ηχητικά.

νομίζω το σκεπτικό σου δεν είναι σωστό. σκοπός είναι καλυφθείς τόσο παιχτικά όσο και ηχητικά . αλλιώς μπορεί να το ξαναπαρατήσεις το

Μπορεί να είναι και λάθος αλλά η αλήθεια είναι πως όταν έπαιζα είχα ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ που πραγματικά είχα δεινοπαθήσει και μου έχει μείνει απωθημένο  ;D . Δεν ήξερα ούτε για "action" ούτε για άλλα σχετικά θέματα και ίσως κι αυτός να ήταν ένας λόγος που τα παρατησα.

Κάποια στιγμή τότε είχα παίξει με μια ακουστική fender ένος παιδιού που μόλις την είχε αγοράσει και ή διαφορά ήταν χαώδης σε σημείο ...θλίψης :)  Απίστευτα μαλακό παίξιμο, για τα δικά μου δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
ρίξε μια ματιά σ'αυτή. δεν ξέρω ποιο ακριβώς μοντέλο είναι με το κόψιμο.
δε χάνεις τίποτα να τη δοκιμάσεις .
(δεν είμαι ο πωλητής ουτε τον γνωρίζω)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
κάτι να εξασκηθώ όσο δυνατόν πιο ανώδυνα και στη συνέχεια θα βρω κάτι που να με γεμίζει  ηχητικά.

νομίζω το σκεπτικό σου δεν είναι σωστό. σκοπός είναι καλυφθείς τόσο παιχτικά όσο και ηχητικά . αλλιώς μπορεί να το ξαναπαρατήσεις το

Μπορεί να είναι και λάθος αλλά η αλήθεια είναι πως όταν έπαιζα είχα ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ που πραγματικά είχα δεινοπαθήσει και μου έχει μείνει απωθημένο  ;D . Δεν ήξερα ούτε για "action" ούτε για άλλα σχετικά θέματα και ίσως κι αυτός να ήταν ένας λόγος που τα παρατησα.

Κάποια στιγμή τότε είχα παίξει με μια ακουστική fender ένος παιδιού που μόλις την είχε αγοράσει και ή διαφορά ήταν χαώδης σε σημείο ...θλίψης :)  Απίστευτα μαλακό παίξιμο, για τα δικά μου δεδομένα.






δεν ξέρω τι κιθάρα θα πάρεις, αυτό θα το αποφασίσεις εσύ ΑΛΛΑ μόλις την πάρεις θα την πας αμέσως για set up σε έναν καλό τεχνίτη.
τα λεφτά που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο και θα το διαπιστώνεις κάθε μέρα.

 
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος John-P.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αυτό το έχω κατά νου.
Αν υπάρχει επίσης κάποια πρόταση και γι αυτό (έστω και σε p.m.) θα ήταν χρήσιμη.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν την πάρεις από κατάστημα συζήτησέ το με τον καταστηματάρχη. Μπορεί να σου κάνει ένα βασικό setup δωρεάν ή, έστω, έναντι μικρού αντιτίμου.

(Δεν κάνουν όλα τα καταστήματα setup. Arco και Καγμάκης, πάντως, κάνουν.)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
10464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
1 Απαντήσεις
1857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 16:58
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
1891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/10, 23:42
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
2066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 12:47
από James Basdanis
7 Απαντήσεις
3564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 13:25
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 15:16
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/12, 14:03
από thrashmpiskoto
0 Απαντήσεις
2856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
11996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/14, 01:46
από yiannakis