Αποστολέας Θέμα: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;  (Αναγνώστηκε 6766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετά από πολύ καιρό θα ζητήσω τα φώτα σας ξανά. Σήμερα πήρα την ακουστική μου κιθάρα από γνωστό κατάστημα Θεσσαλονίκης που κάνει service , καθώς ζήτησα να βάλει 11άρες( από 10αρες) και  ταυτόχρονα να χαμηλώσει το action   όσο περισσότερο γίνεται. Του πήγα κι ένα set elixir phosphor bronze nanoweb τις οποίες και μου είπε ένας πωλητής ότι είναι οι καλύτερες αυτή τη στιγμή.( εμένα πάντως μου φάνηκαν ψιλομούφα , δε μου άρεσε ο ήχος, προτιμούσα τις D'addario Exp στην παλιά μου ακουστική) .Το πρόβλημα που εντοπίζω είναι πως ο ήχος ακούγεται κάπως σαν να τρίζει μέταλλο , ιδιαιτερα αν δεν πατήσω με δύναμη κάποια νότα, κάτι το οποίο δε γινόταν πριν το setup. Φταίει το χαμήλωμα των χορδών ή ακούγονται έτσι οι elixir; Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και σε συνδυασμό με τη συμβουλή του μάστορα να αγοράζω απλές bronze χορδές σκέφτηκα πως θα φταίνε οι χορδές. Ομολογώ όμως πως η κιθάρα είναι πια πιο ευκολόπαικτη . Αν κάποιος φίλος μπορεί και ξέρει να μου δώσει μια πρακτική συμβουλή για να κάνω μόνος μια διάγνωση θα ήμουν ευγνώμων!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #1 στις: 12/02/11, 23:03 »
Το ειδος των χορδων δε φταιει, απο οσο γνωριζω...παντα στην αρχη, οι νεες χορδες στην ακουστικη ακουγονται λιγο πιο "τενεκεδενιες", αν αυτο ειναι το προβλημα, σε λιγο καιρο θα εξαφανιστει κι ο ηχος θα ειναι πιο smooth.

Αν τασταρουν οι χορδες, τοτε κατα πασα πιθανοτητα, εγινε λαθος στο σεταρισμα...

Αποσυνδεδεμένος elias 68

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #2 στις: 12/02/11, 23:06 »
+1

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #4 στις: 12/02/11, 23:40 »
Αυτό το μεταλλικό τρίξιμο που περιγράφεις συμβαίνει σε συγκεκριμένα σημεία της ταστιέρας ή σε όλες τις χορδές;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #5 στις: 13/02/11, 10:49 »
Ο ήχος είναι σαν τενεκεδένιος , ιδιαίτερα στη D kai B χορδή. Ταστάρει μόνο αν δεν πιέσω αρκετά τις χορδές κάτι το οποίο δεν συνέβαινε πιο πριν.  ???  Τώρα βέβαια είναι και θέμα γούστου ο ήχος. Να αναφέρω ότι η κιθάρα είναι με καπάκι από κέδρο(Tanglewood tw28 scr/nt)  και ίσως οι phosphor bronze να μην ταιριάζουν , δε ξέρω. Είναι η 3 φορά που αλλάζω χορδές σ'αυτή τη κιθάρα και πρέπει να πειραματιστώ μάλλον. Αντίθετα σε μια άλλη που αγόρασα 1 βδομάδα μετά για την κόρη μου(Tanglewood Nashville 3 TD8) έβαλα Μαρτιν Sp και μου άρεσαν πολύ. Θα πάω τώρα αυτή για  1ο  service ( Ο Ριχάρδος, από τον οποίο αγόρασα και τις 2 κιθάρες, μέσα σε 10 μέρες παρακαλώ άρα δικαιούμαι να θεωρώ τον εαυτό μου καλό πελάτη , μου ζητούσε 30-35 ευρώ για to 1o setup μαζί με χορδές, αν και είχα αγοράσει και μια ηλεκτρική και ενισχυτή πριν 1 χρόνο και φυσικά ότι χρειαζόμουν από αυτόν)Μη το θεωρήσετε δυσφήμηση για αυτόν αλλά για μένα που πιάνομαι συχνά πυκνά αδιάβαστος!!
Πάντως ο μάστορας είναι καλός από ότι λένε όλοι γενικότερα (The Art of Wood) κι εγώ είμαι ακατάλληλος λόγω γνώσεων και εμπειρίας  για να κρίνω τη δουλειά του.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #6 στις: 13/02/11, 16:09 »

Πάντως ο μάστορας είναι καλός από ότι λένε όλοι γενικότερα (The Art of Wood) κι εγώ είμαι ακατάλληλος λόγω γνώσεων και εμπειρίας  για να κρίνω τη δουλειά του.

είναι καλός και πολύ συνεννοήσιμος...... ;) εγώ για set up εκεί πάω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #7 στις: 13/02/11, 16:27 »
Θεωρώ οτι το τρίξιμο οφείλετε στο χαμηλό action. Συνήθως το action ρυθμίζεται αναλόγως με το "παιχτικό" στυλ του καθενώς. Αν δηλαδή παίζεις αρκετά δυνατά ρυθμική δεν θα πρέπει να το μειώσεις πολύ. Επίσης το ιδανικό setup θα το βρεις μετά από 2-3 service (λίγο πάνω, λίγο κάτω) και αφου δείξεις στον τεχνίτη το στυλ σου για να μην έχεις τέτοια τριξίματα.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #8 στις: 13/02/11, 18:24 »
Διαβάζοντας το αρθρο για το action απο το link του Enigma κατάλαβα αρκετά πράγματα και το βασικό: Δε γίνεται χαμηλό action και υψηλή τονικότητα! Μια και είμαι σε φάση εξάσκησης με κλίμακες θα τ' αφήσω ως έχει (αλήθεια πώς πάνε πιο γρήγορα τα δάκτυλα είναι απορίας άξιο) και θα κρατήσω στην 2η κιθάρα  το action ως έχει , ένα απλό έλεγχο θα πω να της κάνει και θα ρωτήσω και για το αν ταστάρει ή όχι. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ταστάρει η κιθάρα ή φταίνε οι χορδές;
« Απάντηση #9 στις: 13/02/11, 19:09 »
Όταν πατάς περισσότερο μία νότα, η χορδή, όπως περίπου γίνεται με την τραμπάλα, ανασηκώνεται περισσότερο στο επόμενο τάστο-σιδεράκι. Μεγαλώνει δηλαδή η απόσταση μεταξύ ταλαντούμενης χορδής και τάστου. Με αποτέλεσμα οριακά, να μην σκάει επαναλαμβανόμενα πάνω στο σιδεράκι, κάτι το οποίο προκαλεί το μεταλλικό τρίξιμο.
 
Όταν όμως δεν πιέζεις δυνατά τη νότα, δεν βοηθάς τη χορδή να ανασηκωθεί τόσο στο επόμενο τάστο-σιδεράκι, με αποτέλεσμα όση ώρα ταλαντώνεται, να χτυπά έστω και οριακά επαναληπτικά επάνω του,λόγω μικρότερης απόστασης, προκαλώντας το μεταλλικό τρίξιμο.
 
Χαμηλότερο action, σημαίνει μικρότερη προσπάθεια, λιγότερη δύναμη-πίεση για να φτάσει η χορδή πάνω στο τάστο, λιγότερος χρόνος-μικρότερη απόσταση και όλο αυτό επαναληπτικά. Οπότε λογικό είναι να τρέχουν τα δάχτυλα σου και να είσαι πιο ξεκούραστος.
 
 
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
40679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 20:59
από dgkik
7 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 23:54
από ilianthos-Kanlis
14 Απαντήσεις
6342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 18:44
από mohok
4 Απαντήσεις
3836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
1 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 07:30
από dr.K-Miller
4 Απαντήσεις
5092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 10:12
από delus
7 Απαντήσεις
3789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/10, 01:14
από jim.ni
7 Απαντήσεις
2371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 16:21
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
6631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/12, 19:14
από harrisxr650
9 Απαντήσεις
8022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/16, 22:34
από talfarlow