Αποστολέας Θέμα: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο  (Αναγνώστηκε 4361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατ' αρχην την καλησπέρα μου.


Είμαι καινούργιος στο forum και γενικά στην κιθάρα και θα ήθελα τη γνωμη σας σχετικά με τις επιλογές που έχω κάνει για την αγορά κιθάρας και ενισχυτη.
Να σας πω οτι είμαι αρχάριος στο σπορ οπότε παρακαλώ για την γνωμη σας είμαι σίγουρος θα μου φανει πολύ χρήσιμη.


Σχετικά με την κιθάρα έχω επιλέξει αυτήν:
http://www.thomann.de/gb/cort_kx5_wh.htm (επιλογη split σταθερη γεφυρα και απ' ότι διαβαζω καλό value for money)
Αυτη η επιλογη με βασάνισε πολύ και ήρθε μετά από πολλές αλλαγές στις επιλογές μου. Ενδεικτικα αναφέρω οτι αρχικά είχα σκεφτεί και αυτές:
http://www.thomann.de/gb/ibanez_grg270b_bkn.htm
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8579 (για τον μονό μαγνήτη στη μέση και τους 2 humbackers την επιλογη split που έχει στους διπλους) και οφείλω να πω οτι είναι πολυ κοντά με την KX5 που έχω καταλήξει. ϊσως να ήταν η τελική μου επιλογη αν δεν είχε τυπου floyd rose tremolo που διαβάζω οτι είναι πολύ μπελαλιδικο. Είναι η φθηνότερη απ' όλες και είναι και τιμια κιθάρα (πάντα απ' ότι διαβαζω)
http://www.thomann.de/gb/epiphone_sg_g400_eb.htm (για την εμφάνιση).


Ο ήχος που θα με ενδιέφερε να καταφέρω να πάιξω κάποτε είναι rock και hard rock αν και κάπου διάβασα εδω μέσα οτι μπορεί να καταλήξω σε εντελώς άλλα μονοπάτια από αυτα που φανταζόμουνα....


Για ενισχυτη λεώ για αυτόν:
http://www.thomann.de/gb/fender_mustang_i.htm (Οικονομικότατος με δυνατότητες...)


Θα παρατηρήσατε ίσως οτι δεν ασχολήθηκα με δοκιμές σε μαγαζια γιατι πολύ απλά...είμαι αρχάριος. Είπαμε ή ρόπαλο κρατάω ή κιθάρα το ίδιο είναι για μένα. Να κάτσω σε ένα σκαμνάκι σε ένα μαγαζί να δοκιμάσω τι; πως; να κρίνω τι; Έμεινα λοιπόν στα γραφόμενα ανα τα forum (Παγκοσμίως).


Σκέφτηκα την μεταχειρισμένη αλλά και πάλι.....δεν ξέρω αν μια κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση ή όχι. Είμαι fun του μεταχειρισμένου αλλά σε είδη που μπορώ να έχω μια γνώμη.


Λοιπόν....τι λέτε να προχωρήσω σε αυτά που διάλεξα; Οποιαδήποτε γνωμη, αντιπρόταση, ενσταση, κράξιμο, αντίρρηση δεκτα και τα περιμένω.
Ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελές του post.
Καλώς σας βρήκα!  :beer


ΥΓ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι η άσπρη ΚΧ5 είναι 100 € φθηνότερη από τη μαύρη; :eee

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #1 στις: 12/04/11, 01:36 »
Φίλε, κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο στέκι μας.

Χαίρομαι που βλέπω μια προσέγγιση ιδιαίτερα ώριμη, προσγειωμένη και ρεαλιστική στα ζητήματα που θέτεις, δεδομένου ότι είσαι αρχάριος. Και έχεις αρκετό δίκιο σε αυτά που λες για τις δυσκολίες στο θέμα της δοκιμής, από τη στιγμή που η εμπειρία σου στο θέμα της κιθάρας είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. Παρ' όλα αυτά κάποιες δοκιμές, έστω και "στα τυφλά", ίσως να ήταν χρήσιμες για να αποφασίσεις κάποια βασικά πράγματα, π.χ. ποιό στυλ κιθάρας σού αρέσει περισσότερο (strat, tele, Les Paul ή κάποιο άλλο), αν θέλεις λεπτό ή παχύ μπράτσο και διάφορα άλλα.

Επί του προκειμένου, πιστεύω ότι οι επιλογές σου είναι αρκετά καλές με βάση τον προϋπολογισμό. Σωστά αποφεύγεις το floyd rose, αφού στη φάση που είσαι μάλλον θα είναι περισσότερο εμπόδιο παρά προσόν. H KX5 είναι μια πολύ ποιοτική κιθάρα για τα λεφτά της, καλοφτιαγμένη και ευέλικτη ηχητικά. Και σε συνδυασμό με τον ενισχυτή, που πράγματι έχει μεγάλες δυνατότητες, θα μπορέσεις να καλύψεις ένα μεγάλο φάσμα μουσικών ειδών. Οι δικές μου προτάσεις είναι οι παρακάτω:

1. Τη συγκεκριμένη κιθάρα μπορείς να τη βρεις φτηνότερα (και σε άσπρο και σε μαύρο χρώμα) στο Euroguitar. Κοίτα το παρακάτω link για περισσότερες πληροφορίες.

http://en.euroguitar.com/search.html?word=Cort+KX5&category=0

2. Αν τελικά γλιτώσεις λίγα χρήματα από την κιθάρα, ίσως θα ήταν καλό να κοιτάξεις και κάποιες άλλες επιλογές για modelling ενισχυτή. Ο Mustang είναι μια χαρά μηχάνημα, αλλά η γενική εντύπωση είναι ότι το δυνατό του σημείο είναι στους πιο καθαρούς (κλασσικούς Fender) ήχους και ίσως να υστερεί λίγο από παραμόρφωση (overdrive) που θα θέλεις για rock καταστάσεις. Σκέψου και τον Vox VT20+, τον Peavey Vypyr 15 και τους Cube της Roland.

3. Θυμήσου ότι πρέπει να αφιερώσεις ένα μέρος του προϋπολογισμού σου για διάφορα άλλα εξαρτήματα όπως καλώδια, πένες, ζώνη, και πιθανόν κουρδιστήρι, βάση στήριξης, θήκη για την κιθάρα, κλπ.

Καλή συνέχεια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #2 στις: 12/04/11, 07:37 »
Ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελές του post.

Προτιμουμε μεγαλα μηνυματα οπου φαινεται οτι εχει γινει η σχετικη ερευνα πανω στο θεμα, παρα ολιγόλογα μηνυματα του στυλ: "θελω να παρω μια κιθαρα, τι προτεινετε;" ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/11, 09:59 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #3 στις: 12/04/11, 08:05 »
Καλως ήρθες φιλε μου!

Η Cort και ο Mustang ειναι πολυ καλές επιλογές για τα λεφτά αυτά, όμως εγώ θα σου πρότεινα να δεις και να δοκιμασεις την κιθαρα (εστω να την κρατησεις στα χερια σου για να δεις το βαρος/σχημα/ζυγισμα και μονος σου απο κοντα και να αποφασισεις ποιο σε βολευει καλυτερα) πριν προβεις σε αγορα. Παντως δες και τις εναλλακτικες σε Les Paul οπως πχ αυτον τον συνδυασμό:

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flamed-iced-tea--64582
http://www.dv247.com/guitars/vox-valvetronixplus--vt20plus--guitar-amplifier-combo--78472

ή σε strat στυλ:

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-gsa60-electric-guitar-brown-sunburst--71950

(η Ibanez ειναι πιστευω πιο ευελικτη ηχητικα κιθαρα)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #4 στις: 12/04/11, 16:18 »


Καλησπέρα και πάλι.


Φιλε Απόλλωνα η αποψή μου είναι ώριμη γιατι και γω είμαι ώριμος. ;D  Καβατζωσα τα 34 προσφάτως!


Όσο για τις δοκιμές που μου λές μεχρι εκεί έχω κάνει τις "δοκιμές" μου. Οι Cort αν και λίγο βαριές μου κανανε σαν αίσθηση.


Αυτή σου η παρατηρηση με το site της euroguitar ήταν πραγματική αποκάλυψη για μένα. Μιλάμε για ουσιαστική διαφορά στην τιμη. Δεν είδα βεβαια τι πάιζει με τα μεταφορικά αλλα θα ληφθεί σοβαρα στα υπόψιν καθως το κλικ μ ετην συγκεκριμένη κιθάρα έγινε με το μαυρο χρώμα...που στου Thommann με βγάζει εκτός προυπολογισμου.
Όσο για τον ενισχυτη, ναι κάπου το είχα διαβάσει και αυτό για τον mustung. Αλλά υπέθεσα οτι με τις επιλογες που έχει θα μπορούσε να αγριέψει λίγο. Στα υπόψιν πάντως και αυτο.


Αδερφε Βραζίλη δεν φανταζεσαι πόσο με κουράσανε και μένα αυτα τα μυνηματα.


Φίλε kosthrash η πρόταση σου σχετικά με τον ενισχυτη θα ληφθει σοβαρα υπόψιν ύστερα απ' όσα μου είπε και ο Απόλλωνας πιο πάνω. Όσο για τις lp δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα γιατι δεν μου κάνουν κλικ εμφανισιακά. Τωρα τι να σου πω...τόσα ξέρω τόσα λέω.  ;D
Η Ibanez που μου προτείνεις είχε πέσει και αυτη στην αντίληψή μου αλλα επειδή το κλικ έγινε με την Cort και λαμβάντας υπόψιν κάτι που διαβάζω συχνά εδω μέσα οτι σε αυτη την κατηγορία οι διαφορές είναι μικρές και ουσιαστικά ανυπαρκτες για τα παρθένα μου αυτια, μάλλον θα ακολουθήσω το κλικ. ;D




Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #5 στις: 12/04/11, 17:25 »
να προτείνω να καρφιτσωθεί το μήνυμα του Super Goofy (ωραίο ψευδώνυμο παρεπιμπτόντως) ως οδηγός για μελλοντικά παρόμοια θέματα...ε? :P

Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #6 στις: 12/04/11, 22:21 »
να προτείνω να καρφιτσωθεί το μήνυμα του Super Goofy (ωραίο ψευδώνυμο παρεπιμπτόντως) ως οδηγός για μελλοντικά παρόμοια θέματα...ε? :P


10 χρονια forumistas πρωτη φορά τετοια τιμή!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #7 στις: 12/04/11, 23:12 »
Αυτή σου η παρατηρηση με το site της euroguitar ήταν πραγματική αποκάλυψη για μένα. Μιλάμε για ουσιαστική διαφορά στην τιμη. Δεν είδα βεβαια τι πάιζει με τα μεταφορικά αλλα θα ληφθεί σοβαρα στα υπόψιν καθως το κλικ μ ετην συγκεκριμένη κιθάρα έγινε με το μαυρο χρώμα...που στου Thommann με βγάζει εκτός προυπολογισμου.

Αν θυμάμαι καλά, τα μεταφορικά από Εuroguitar είναι 20 Ευρώ.

Παράθεση
Όσο για τον ενισχυτη, ναι κάπου το είχα διαβάσει και αυτό για τον mustung. Αλλά υπέθεσα οτι με τις επιλογες που έχει θα μπορούσε να αγριέψει λίγο. Στα υπόψιν πάντως και αυτο.

Να διευκρινίσω ότι δεν θέλω να πω απαραίτητα ότι ο Mustang δεν κάνει για αυτό που θέλεις. Mε τις πραγματικά εντυπωσιακές δυνατότητες παραμετροποίησης του, είναι πολύ πιθανόν ότι θα μπορέσεις να βγάλεις ικανοποιητικότατους rock ήχους ή να κατεβάσεις presets άλλων χρηστών (υπάρχει αυτή η δυνατότητα από την ιστοσελίδα της Fender). Απλά υπάρχουν άλλοι ενισχυτές που ίσως να βρεις ότι ταιριάζουν καλύτερα στο συγκεκριμένα μουσικά ιδιώματα. Τελικά όλα είναι θέμα αυτιών και γούστου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #8 στις: 13/04/11, 09:33 »
Να πω κι εγώ τη συμβουλή μου αν επιτρέπεται .


Ο πιο σημαντικός παράγοντας επιλογής κιθάρας για έναν συνειδητοποιημένο 35ρη αρχάριο επίδοξο κιθαρίστα είναι η εμφάνιση του οργάνου .
εξηγούμαι : Στην ηλικία μας , όπου δεν έχουμε κάποιον να μας πιέζει και να μας δίνει κίνητρο να μελετήσουμε , πρέπει η κιθάρα να μας φωνάζει απ'το stand : έλα πιάσε με και παίξε με  ;D  ......... το βάρος , το πάχος του μπράτσου και όλα τα specs μιας κιθάρας συνηθίζονται εύκολα  ;)  Η μόστρα όμως ΠΡΕΠΕΙ να είναι αυτό που μας κάνει κλικ . Αλλιώς σε λίγο καιρό θα την τρώει ο σκόρος σε κάποια ντουλάπα και είναι κρίμα .
Καλό το value for money αλλά μη ξεχνάμε ότι είμαστε μεγάλα παιδιά κατά βάθος .


Δε γουστάρεις lespaul ? μη τις κοιτάς καθόλου ...... Γουστάρεις SG ? ΒΟΥΡ  :D  ........ Καλή και έξυπνη αγορά και να μην κάνεις δεν τρέχει μία .
Οι ενισχυτές που κοιτάς και σου προτάθηκαν είναι μια χαρά για μελέτη και εξάσκηση . Τώρα πια παίρνεις απίστευτες δυνατότητες με πολύ λιγότερα χρήματα απ'ότι στο παρελθόν . Κάποιοι ξεκινήσαμε με 15βατ squier ενισχυτάκο ... ένα τραγικό καθαρό κανάλι και πολύ μας ήταν  :-\  ούτε reverb έτσι για το καλό δεν είχαν  :)  .


Σαφώς και είμαι της άποψης να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις ..... μπορεί να έχεις χέρια ''κουπιά'' και να μην μπορείς να στριμώξεις τα δάχτυλα σου στο μπράτσο μιας IBANEZ (παράδειγμα) .


καλώς ήρθες και καλές αγορές .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #9 στις: 13/04/11, 09:55 »
Εγώ θα μιλήσω εδώ σχετικά με τον Mustang I που θέλεις να αγοράσεις μιας και έχω αποκτήσει προσφάτως τον Mustang III. Δεν ξέρω πόσες είναι οι ομοιοτητες και πόσες είναι οι διαφορές μεταξύ τους, αλλά θεωρώ ότι οι πρώτες θα είναι περισσότερες. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους ήχους του, ειδικά οι καθαροί είναι εξαιρετικοί, η παραμετροποίηση είναι πάρα πολύ εύκολη και επιπλέον έχεις την επιλογή να συνδέσεις τον ενισχυτή στον υπολογιστή και να κατεβάσεις presets από το διαδίκτυο μέσω του προγράμματος Fuse. Η διαδικασία είναι πανεύκολη. Οι βρώμικοι ήχοι που έχει ως presets από τη μάνα του δεν είναι οι καλύτεροι, αλλά αν ασχοληθείς να φτιάξεις δικούς σου από την αρχή χαμηλόνωντας το gain η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη. Για ήχους rock & hard rock που σε ενδιαφέρουν περισσότερο θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Έγώ στη θέση σου στα 15W θα πήγαινα ή στον Mustang I ή στον αντίστοιχο Vox αν και αυτός νομίζω είναι λίγο πιο τσιμπημένος...

Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με τον kostas80: και εγώ όταν ξεκίνησα είχα εναν Crate 15W και η σύγκριη του με έναν 15άρι modeling ενισχυτή της σημερινής εποχής είναι τουλάχιστον αστεία...

Καλές αγορές και καλή αρχή..

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #10 στις: 13/04/11, 10:54 »
Εδω να τονισω οτι σε περιπτωση που δεν σε ενδιαφερουν τα πολλα εφε & προσομοιωσεις 50  :P ενισχυτων και 200 presets και, και, και... ισως καλη λυση ειναι να δεις και εναν απλο μικρο λαμπατο ενισχυτη (ακομα και μονοκαναλο), οπως τους ακολουθους:

http://www.thomann.de/gr/peavey_royal_8_valve_king.htm
http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_av_sp1_6.htm

οι οποιοι θα σε καλυψουν ανετα σε ροκ / χαρντ ροκ καταστασεις, ενω το gain ρυθμιζεται απο το volume της κιθαρας. Οι λαμπατοι εχουν μεγαλύτερη ευαισθησια στο πώς χτυπας τις χορδες και γενικοτερα στο παιξιμο σου σε σχεση με τους modeling (αν και μερικοι modeling οπως οι vox εχουν καταφερει σε μεγαλο βαθμο να το προσεγγισουν αυτο με το κυκλωμα valvetronix που εχουν), οποτε εαν δεν χρειαζεσαι πολλους και διαφορετικους ηχους (voicings, χροιες) τοτε ισως ειναι πρακτικοτερη και καλυτερη λυση απο τους modeling, ενω θα επικεντρωθεις στο παιξιμο και στην τεχνικη παρα στο tone shaping και τους πολλους συνδυασμους εφε, παραμετρων κτλ. Τωρα εαν θες να εχεις ταυτοχρονα ηχο Santana, Metallica και AC/DC μαλλον δε θα σε καλύψει ενας (μόνο :P ) μικρος λαμπατος. Απο την αλλη μερια, οι συγχρονοι modeling ενισχυτες δεν ειναι και τοσο πολυπλοκοι στις ρυθμισεις και στο tone shaping (τουλαχιστο οχι οσο οι αντιστοιχες πεταλιερες  ;D ) και τα ετοιμα presets βοηθανε ως αφετηρια και "μπουσουλας" για να δημιουργησεις τον/τους ηχους που ψαχνεις.

Συμφωνω και εγω σε αυτα που λεει ο kostas80 σχετικα με την επιλογη κιθαρας, ομως (εχοντας και εγω ξεκινησει με εναν crate 15w χωρις καν reverb...) ομολογω οτι θα ημουνα σε διλημμα εαν ξεκινουσα τωρα οσο αφορα τον ενισχυτη  ;D Καλές αγορές!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #11 στις: 13/04/11, 12:04 »

Οι ενισχυτές που κοιτάς και σου προτάθηκαν είναι μια χαρά για μελέτη και εξάσκηση . Τώρα πια παίρνεις απίστευτες δυνατότητες με πολύ λιγότερα χρήματα απ'ότι στο παρελθόν . Κάποιοι ξεκινήσαμε με 15βατ squier ενισχυτάκο ... ένα τραγικό καθαρό κανάλι και πολύ μας ήταν  :-\  ούτε reverb έτσι για το καλό δεν είχαν  :)  .


Εγω φίλε ξεκίνησα με ένα vintage ενισχυτή ονόματι SANOX, 10 watt από τα 80's...Xαρισμένο εννοείται...τι μου θύμισες...χαχαχα...πιο αθλιο ήχο δε παίζει να έχει ξαναβγάλει κιθαρίστας!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #12 στις: 13/04/11, 12:11 »
Εγω φίλε ξεκίνησα με ένα vintage ενισχυτή ονόματι SANOX, 10 watt από τα 80's...Xαρισμένο εννοείται...τι μου θύμισες...χαχαχα...πιο αθλιο ήχο δε παίζει να έχει ξαναβγάλει κιθαρίστας!

νομίζω αξίζει να ποστάρεις φωτογραφία....  :P

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #13 στις: 13/04/11, 12:35 »
Υπάρχει θέμα που να του ταιριάζει? Ή να ανοίξω ένα νέο με τίτλο "Οι χειρότεροι ενισχυτές ever - Μοιραστείτε την εμπειρία σας!"  :P :P ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #14 στις: 13/04/11, 12:45 »
Υπάρχει θέμα που να του ταιριάζει? Ή να ανοίξω ένα νέο με τίτλο "Οι χειρότεροι ενισχυτές ever - Μοιραστείτε την εμπειρία σας!"  :P :P ;D ;D ;D

ίσως το "οι καλύτεροι ενισχυτές ever που μοιάζουν με ραδιόφωνο" :P ;D


Αποσυνδεδεμένος Super Goofy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort KX5 και Fender mustung 1 για αρχάριο
« Απάντηση #15 στις: 13/04/11, 18:02 »
Απ' ότι καταλαβαίνω και ο ενισχυτης είναι κάτι που θέλει "αυτι", πράγμα που δεν διαθέτω ακόμα.
Κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορω ακόμα να αντιληφθω τις διαφορές του vt20 με τον mustung.
Δεδομένου του γεγονότος οτι πολλοι απο δω μέσα έχουν ξεκινήσει με hardware απείρως υποδεεστερο καθώς και του οτι ο mustung είναι ελαφρως φθηνότερος μαλλον ρέπω προς τα κει! φαίνεται οτι οι δυνατότητες (presets downloading από άλλους χρηστες)υπάρχουν τουλάχιστον για το σταδιο που βρίσκομαι τωρα (και για κανα δυο χρόνια ακόμα) Τα 30 -40 ευρω που χωρίζουν τους δυο μπορουν να δωθουν σε πράγματα που είχα βάλει σε δευτερη μοιρα.(stand για παράδειγμα).
Ψιλομπέρδεμα πάλι......! Θα αποφασίσω το βράδυ που θα κάνω και την αγορά!
Ένα είναι σίγουρο! Η prepaid είναι φορτισμένη!




Ευχαριστω και πάλι για την ανταπόκρισή σας!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
22 Απαντήσεις
7725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 19:11
από tech21man
Cort Curbow 5

Ξεκίνησε από Como Esta Loco Μπάσο

3 Απαντήσεις
3227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 22:28
από Vaggelis...
5 Απαντήσεις
2751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 01:35
από Pandemonium
8 Απαντήσεις
3357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 01:05
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
4 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 13:28
από Edward The Great
4 Απαντήσεις
2374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 12:35
από Απόλλων
42 Απαντήσεις
17550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/12, 18:41
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
3898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/12, 23:46
από geopaok