Αποστολέας Θέμα: "Εχω χασει την ορεξη για κιθαριστικη μελετη... Τι να καν  (Αναγνώστηκε 6706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
ενα χρήσιμο βιντεο από τον Ιωάννη σχετικά με την "όρεξη" για μελέτη


https://www.youtube.com/watch?v=fSVqW1vhyVk

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δεν μπορώ να μάθω "απ' έξω" τα κομμάτια, ενώ από την παρτιτούρα τα παίζω μια χαρά, άμα μου πεις να τα παίξω "απ' έξω", χάθηκα.
Κάποια συμβουλή για αυτό το πρόβλημα;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/15, 13:30 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Πέτα την παρτιτούρα καί γράψε δικά σου κομμάτια!

Στάλθηκε από το Vodafone Smart 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πολύ καλή η συμβουλή του Καθόδιου, αλλά μάλλον άσχετη με το πρόβλημα του Guitar Fan...

Κατά τη γνώμη μου αν έχεις συνηθίσει να παίζεις πάντα με την παρτιτούρα μπροστά σου, προφανώς δεν εξασκείς τη μνήμη και τον αυτοματισμό στο παίξιμό σου. Όταν λοιπόν προσπαθείς ξαφνικά να παίξεις χωρίς παρτιτούρα, λογικά και αναπόφευκτα θα "χαθείς". Εγώ θα σού έλεγα να κάνεις καθημερινή μελέτη στο κομμάτι που θέλεις να μάθεις, προσπαθώντας να συμβουλεύεσαι όλο και λιγότερο την παρτιτούρα, μέχρι να δεις από μόνος σου ότι δεν τη χρειάζεσαι πλέον γιατί το κομμάτι βγαίνει αυτόματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, δεν μπορώ να μάθω "απ' έξω" τα κομμάτια, ενώ από την παρτιτούρα τα παίζω μια χαρά, άμα μου πεις να τα παίξω "απ' έξω", χάθηκα.
Κάποια συμβουλή για αυτό το πρόβλημα;;;
Kαλησπερα.
Αν εχεις μεγαλο ρεπερτοριο, ειναι φυσιολογικο να μη θυμασαι απεξω τα "παλιοτερα" κομματια.

Αν το προβλημα υπαρχει και σε κομματι που μελετας τωρα, για αρχη δοκιμασε να κανεις αρμονικη αναλυση του κομματιου και οταν παιζεις καθε φραση.
Nα τη "βλεπεις" σαν μερος μεσα σε αυτο που λενε "the big picture".

Και φυσικα,  οταν το μαθαινεις παπαγαλια, σαν αριθμους σε χορδες και ταστα (tab), μη περιμενεις να το μαθεις απεξω , ουτε να το θυμαισαι και μετα απο καιρο.

Πρεπει να ξερεις τι ειναι αυτο που πατας στην κιθαρα, σε ποια κλιμακα, σε ποια position, τι ρυθμικα σχηματα υπαρχουν και τι μελωδικα και ρυθμικα μοτιβα ισως σχηματιζουν κλπ.
Υπαρχουν διαφορα "σημαδια" που μπορεις να βαζεις.

Και τελος, βγαλε το χαρτι απο μπροστα σου, αφου οσο υπαρχει, δεν προκειται να το μαθεις απ'εξω. Αναγκαστικα το μυαλο σου θα χρησιμοποησει αλλες μεθοδους (σαν αυτες που ανεφερα), για να θυμηθει τι ερχεται μετα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/15, 20:37 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Καθόδιε,

έλεος,

=====




Απόλλων,

έχεις δίκιο,
κατ' αρχήν ένα λάθος που κάνω είναι να παίζω και να εξασκώ πολλά τραγούδια κάθε μέρα,
τα παίζω σε αρκετό έως πολύ καλό επίπεδο, και κάποια τα παίζω και σε performance level, συνήθως 3-4 φορές το καθ' ένα.

αλλάαααα

ποτέ δεν έχω προσπαθήσει να τα παίξω από μνήμης,
οπότε θα πρέπει να ελαττώσω τον αριθμό των τραγουδιών που παίζω καθημερινά και να επικεντρώσω στο να τα παίζω "απ' έξω", το οποίο συνεπάγεται ότι θα τα παίζω πολύ περισσότερες φορές, πχ 10, ή μήπως πρέπει να παίζω ένα τραγούδι όλη την ημέρα μέχρι να το ξεπετάξω από κάθε άποψη,



Σπύρο,

θα ελαττώσω τον αριθμό των τραγουδιών και θα αυξήσω τον αριθμό των επαναλήψεων,
ενώ παράλληλα θα εξασκώ και συγκεκριμένα τμήματα του τραγουδιού,
και φυσικά θα προσπαθήσω να δημιουργήσω αυτά τα "σημάδια" που λες.



--------


όποιος θέλει να προσθέσει κάτι θα ήθελα να το ακούσω, εννοείται ότι το ερώτημα απευθύνεται σε όλους στο φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/15, 13:49 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Προσωπικά θα σου έλεγα να 'ξεκολλήσεις' από την παρτιτούρα. Εγώ είμαι αυτοδίδακτος. Βγάζω τα κομμάτια είτε με το αυτί (τα περισσότερα πλέον αφού καταλαβαίνω πάνω - κάνω τί κάνει ο κιθαρίστας με το άκουσμα του κομματιού) είτε απλά βοηθιέμαι από tabs / youtube για να μην ψάχνομαι με τα ακκόρντα (ή αν είναι κάτι πολύ 'περίεργο' γενικότερα). Το αξιοσημείωτο είναι πως θυμάμαι όλα τα κομμάτια που έχω βγάλει μέχρι τώρα κι αν ξεχάσω κάτι, είναι θέμα λεπτών να το θυμηθώ πάλι.

Προτείνω λοιπόν, να δουλέψεις εκτός παρτιτούρας. Θυμίζεις τους μαθητές που μαθαίνουν παπαγαλία πράγματα κι όταν έρχεται η ώρα να κάνουν πράξη όσα έμαθαν κολλάνε. :) Ίσως απλά πρέπει ν΄αρχίσεις να καταλαβαίνεις τί κάνεις και γιατί, όταν τα βλέπεις και τα παίζεις από την παρτιτούρα.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
εγω παντος οταν μαθαινα κομματια απο ταμπ,τα επαιζα πολυ συντομα και απο εξω.Και ειναι φυσικο γιατι τα μαθεινα παπαγαλια και ηταν και κομματια που μου αρεσαν οποτε ηταν επομενο να ξερω τι ακολουθει και να μπορω να το βγαλω.ΑΛΛΑ αυτο με καταστρεψε.Πλεων δεν μπορω να παιξω ενα κομματι αν δεν το εχω σε ταμπ και ας ξερω νοτες και πενταγραμο.Επισεις δεν μπορω να αυτοσχεδιασω.Και δεν μηλαω για το σουμερ σολο,αλλα ενα απλο τζαμακι να κανω μου ερχετε δυσκολο.Οποτε αναγκαστηκα να μην ανοιξω ξανα ταμπλατουρα εδω και 3 χρονια παρα μονο οταν ηθελα να δω κατι αρκετα εως πολυ δυσκολο αλλα και για να μελετησω τον τροπο λειτουργιας (ας πουμε) καποιου μπασιστα γιατι μου αρεσε το ηθος του,το πως απλονετε πανω στην ταστιερα η πως κολλαει στο κομματι τις μπασογραμμες.Αν θες ενα τραγοθδι να το παιξεις απο εξω τοτε πρεπει οποσδιποτε να ξερεις να το τραγουδαν σαν μελωδια και να ξερεις ποιο μερος απο αυτο που παιζεις αντιστηχει σε ποιο μερος απο το κομματι.Και ναι κανω αυτο που ειπε ο καθοδιος τα τελευταια 3 χρονια.Με δυσκολια αλλα το παλευω.
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
28096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 00:19
από petros1992
16 Απαντήσεις
6145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 20:18
από Υπνοβάτης...
14 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
9 Απαντήσεις
3760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/12, 16:17
από pouthapioume
4 Απαντήσεις
5792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 19:46
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
3644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 04:52
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
4971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/15, 18:37
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
5514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/18, 15:56
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/22, 15:53
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis