Αποστολέας Θέμα: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''  (Αναγνώστηκε 92292 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #150 στις: 10/06/08, 14:16 »
Καλά δεν ασχολούμαι άλλο με μεσαιωνικά πιστεύω και ανούσιες σταυροφορίες κατά παντός διαφορετικού. Νομίζετε ότι γουστάρετε και δουλεύει για σας, ο υπόλοιπος κόσμος μπορεί να πάει μπροστά αν θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #151 στις: 10/06/08, 14:31 »
Καλά δεν ασχολούμαι άλλο με μεσαιωνικά πιστεύω και ανούσιες σταυροφορίες κατά παντός διαφορετικού. Νομίζετε ότι γουστάρετε και δουλεύει για σας, ο υπόλοιπος κόσμος μπορεί να πάει μπροστά αν θέλει.

Φιλε Gothic, ο υπερκαταναλωτισμος ειναι κοινωνικο φαινομενο περισσοτερο παρα θρησκευτικο...κι ενας μη χριστιανος το καταλαβαινει πως αυτη η ταση ειναι καταστροφικη. Εννοειτε πως παντα θα θες κατι αλλο αλλα θα πρεπει να ιεραρχεις αναγκεσ και επιθυμιες και να βαζεις προτεραιοτητες...Αυτο που ειπε ο bairn of mosul φανταζομαι ειναι πως οταν κυνηγας συνεχεια καινουργια υλικα αντικειμανα εισαι διαρκως σημαινει οτι δεν εισαι ευτυχισμενος με αυτα που εχεις...Και για να αφησουμε τον χριστιανισμο, και οι Κινεζοι εχουν παροιμια που λεει: "Μην επιθυμεις παραπανω απο αυτα που εχεις και θα εισαι ευτυχισμενος"...Βεβαια αυτο δε γινεται, απλα μερικες φορες καλο ειναι να προσπαθεις να βρεις την ευτυχια σε αυτα που εχεις...θα δεις οτι ουσιαστικα δε σου λειπει κατι...Περαν τουτου, για μενα ο MACMISIAS εχει δικιο, για σενα οχι...Ο χαρακτηρισμος μεσαιωνικα πιστευω για μενα ειναι βαρυς...Εκτος αν τ ειπες για κατι αλλο που δε γνωριζω...

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #152 στις: 10/06/08, 14:37 »
Βασικα εμενα μου φαινεται και παραξενο που το συζηταμε κιολας το θεμα...ειναι σαν να λες "εχει δικαιωμα ο γειτονας να παρει χρυσοψαρο η οχι"? Γιατι να εχω εγω αποψη για το τι κανει ο γειτονας στο σπιτι του, και απο που κι ως που με θιγει εμενα αυτο? Ποιος με εχει διορισει (εμενα και τον οποιονδηποτε) δικαστη για να λεω τι ειναι καλο να κανει ο καθενας? Ελεος.
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #153 στις: 10/06/08, 14:40 »
Βασικα εμενα μου φαινεται και παραξενο που το συζηταμε κιολας το θεμα...ειναι σαν να λες "εχει δικαιωμα ο γειτονας να παρει χρυσοψαρο η οχι"? Γιατι να εχω εγω αποψη για το τι κανει ο γειτονας στο σπιτι του, και απο που κι ως που με θιγει εμενα αυτο? Ποιος με εχει διορισει (εμενα και τον οποιονδηποτε) δικαστη για να λεω τι ειναι καλο να κανει ο καθενας? Ελεος.

Τις γνωμες μας λεμε...ουτε απαγορεψαμε κατι ουτε θα προσπαθησουμε, φανταζομαι, να το κανουμε...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #154 στις: 10/06/08, 15:00 »
Εμμένω στους χαρακτηρισμούς μου. Για μένα είναι μεσαιωνικά. Για σένα είναι κάτι άλλο. Και για σένα και τον macmisias μπορεί κι εγώ να'μαι όχι απλά αιρετικός, αλλά να θεωρούμαι σατανιστής, παγανιστής, ένα μίασμα στον κόσμο κλπ. Και να σου πώ την αλήθεια ποσώς μ'ενδιαφέρει. Τώρα περαιτέρω, όπως είπα και πιο πάνω, δεν θ'ασχοληθώ. Για να περάσει μια έννοια και μια θρησκεία χρησιμοποιήθηκαν με κάθε τρόπο εντελώς άσχετες και παράταιρες έννοιες, και όχι μόνο στη συγκεκριμένη συζήτηση, αλλά απ'την αρχή του χρόνου. Οπότε απλά δεν ασχολούμαι. Εξέφρασα ήδη την άποψή μου περί γάμων των gay. Κατά τ'άλλα η Laura με κάλυψε απολύτως.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #155 στις: 10/06/08, 15:06 »
Δεν νομίζω ότι προσθέτει κάτι στο θέμα ένας διάλογος μεταξύ δύο ατόμων ,μέχρι ο ένας να πείσει τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #156 στις: 10/06/08, 15:23 »
Δεν νομίζω ότι προσθέτει κάτι στο θέμα ένας διάλογος μεταξύ δύο ατόμων ,μέχρι ο ένας να πείσει τον άλλο.

Σαφώς και προφανώς ο καθένας έχει την άποψή του για το θέμα. Ίσως τίθετε θέμα κρίσης αλλά αυτό είναι υποκειμενικό αφού ο καθένας μας κρίνει με δικά του κριτήρια.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #157 στις: 10/06/08, 17:22 »


Να ξέρουμε τι διαβάζουμε, μίλησα για θρησκευτική τελετή και όχι αποκλειστικά της δικής μας θρησκείας.
Στο βιβλίο ιστορίας της έκτης γράφει ότι υπήρξε συνωστισμός και αναταραχή στην Σμύρνη το 1922.....


Εγώ ένα θέλω να πώ και δεν απευθύνεται στον  χρήστη Amylo.....
o σοφός λαός λέει: "όμοιος τον όμοιο και κοπριά στα λάχανα"
ναι και απο αυτο βγαινει το συμπερασμα οτι τα βιβλια του σχολειου λενε οτι θελουν..μπραβο..τεκμηριωμενη αποψη...δεν σου μιλαω για ενα λαθος που καλειπτε συμφεροντα..σου μιλαω για την αποψη της θρησκειας στα χαρτια για τον γαμο...
επισης το γεγονος οτι ειναι θρησκευτικη τελετη..δεν αναιρει την απαντηση μου..εβαλα αν ειδες σε εισαγωγικα το μας..καλυπτοντας ολες τις θρησκειες... ;) και σου ξανα λεω ο γαμος δε ειναι θεμα θρησκειας ειναι θεμα ανθρωπου
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #158 στις: 10/06/08, 18:48 »
Εμμένω στους χαρακτηρισμούς μου. Για μένα είναι μεσαιωνικά. Για σένα είναι κάτι άλλο. Και για σένα και τον macmisias μπορεί κι εγώ να'μαι όχι απλά αιρετικός, αλλά να θεωρούμαι σατανιστής, παγανιστής, ένα μίασμα στον κόσμο κλπ. Και να σου πώ την αλήθεια ποσώς μ'ενδιαφέρει. Τώρα περαιτέρω, όπως είπα και πιο πάνω, δεν θ'ασχοληθώ. Για να περάσει μια έννοια και μια θρησκεία χρησιμοποιήθηκαν με κάθε τρόπο εντελώς άσχετες και παράταιρες έννοιες, και όχι μόνο στη συγκεκριμένη συζήτηση, αλλά απ'την αρχή του χρόνου. Οπότε απλά δεν ασχολούμαι. Εξέφρασα ήδη την άποψή μου περί γάμων των gay. Κατά τ'άλλα η Laura με κάλυψε απολύτως.
Gothic δεν ήθελα να συνεχίσω αλλά...
Ποιός σε αποκάλεσε μίασμα ,αιρετικό ,σατανιστή,παγανιστή;Όχι εγώ πάντως.Σου ξαναλέω ,μου προσάπτεις πράγματα ,τα οποία έχεις μάθει να προσάπτεις σε ανθρώπους με τα πιστεύω μου,έτσι γενικά...Λες και δεν δίνεις σημασία σε τίποτα από αυτά που λέω.Λες και δεν ακούς...Είναι μεσαιωνικό για σένα ,οτιδήποτε δεν συμφωνείς με αυτό;Δεν θέλω να το πιστέψω...Εγώ δεν μιλάω με όρους ούτε του Καρατζαφέρη,ούτε του Άνθιμου.Την προσωπική μου άποψη λέω και εδάφια από τις γραφές χρησιμοποιώ.Τι δεν σου άρεσε;Το αγαπάτε αλλήλους,ή η ρήση για τους Φαρισαίους;Σταυροφορία κατά της διαφορετικότητας δεν κάνει ο Χριστός,αλλά η πολιτική των σύγχρονων Δυτικών χωρών και η παγκοσμιοποίηση,που θέλει να τα κάνει όλα έναν αχταρμά.Και τον γάμο και την οικογένεια και τις θρησκείες και τις γλώσσες και τις πατρίδες.Να μην ξεχωρίζει κανένας...Όλα ομοιόμορφα και όλοι μαριονέτες.Για να φτάσουμε ωραία και καλά μια μέρα στον master of puppets.Τώρα αν όλα αυτά είναι μεσαιωνικά και όχι σύγχρονα ζητήματα,ε τότε παραδίνομαι...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #159 στις: 10/06/08, 18:54 »
To "μπορεί" ήταν η λέξη κλειδί. Δεν είπα ότι σίγουρα εσύ κι όποιος άλλος με θεωρείτε τα παραπάνω, είπα "μπορεί", κι αυτό γιατί το'χω ζήσει πολλάκις. Επίσης, με ότι δεν συμφωνώ, απλά δεν ασχολούμαι, δεν το πολεμώ. Τώρα όταν μπλέκεται ο χριστός κι η παναγία με την παγκοσμιοποίηση, εκεί έχω ένα θεματάκι. Και πάλι, γι'άλλη μια φορά δεν με "ενοχλείς" ούτε σε πολεμώ, αλλά διαφωνώ. Το μεσαιωνικό πήγαινε στις απόψεις που μπλέκουν κάθε κοινωνικοπολιτικό φαινόμενο με εκκλησίες και χριστούς. Και όπως και να'χει, δεν συνεχίζω περαιτέρω, γιατί δεν έχει κανένα νόημα να ανταλλάσσουμε απόψεις σε "ξένο αχυρώνα".  ;) Για να χρησιμοποιήσω κι εγώ μια χριστιανική αρχή (που είναι απλά λογική), live and let live.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #160 στις: 10/06/08, 19:10 »
Για να χρησιμοποιήσω κι εγώ μια χριστιανική αρχή (που είναι απλά λογική), live and let live.
Συμφωνώ απολύτως με αυτό! ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #161 στις: 12/06/08, 19:27 »
Νομίζω ότι αυτή τη βδομάδα ψηφίστηκε το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης αλλά μόνο για ετερόφυλα ζευγάρια και ο υπεύθυνος υπουργός τόνισε ότι δεν θα ισχύει για τα ομοφυλόφιλα γιατί η κοινωνία δεν είναι ακόμα έτοιμη!!!
Η δικη μου άποψη είναι ότι φοβούντε το πολιτικό κόστος!!!

Αλήθεια ξέρει κανείς τι έγινε τελικά με τα δυο ζευγάρια που παντρεύτηκαν?
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #162 στις: 12/06/08, 19:51 »
Για να χρησιμοποιήσω κι εγώ μια χριστιανική αρχή (που είναι απλά λογική), live and let live.

Σιγά μην είναι Χριστιανική αρχή αυτή!

Ο Τζήζας (R) ήταν ο πρώτος στην Ιστορία που γύρναγε από δω και από κει, και απειλούσε με αιώνια καταδίκη όσους δεν ασπαζόταν το δόγμα (το δικό του). Καμμία άλλη θρησκεία δεν το είχε κάνει αυτό προηγουμένως.

 Για ψάξτε το λίγο περισσότερο...  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #163 στις: 12/06/08, 19:59 »
Για να χρησιμοποιήσω κι εγώ μια χριστιανική αρχή (που είναι απλά λογική), live and let live.

Σιγά μην είναι Χριστιανική αρχή αυτή!

Ο Τζήζας (R) ήταν ο πρώτος στην Ιστορία που γύρναγε από δω και από κει, και απειλούσε με αιώνια καταδίκη όσους δεν ασπαζόταν το δόγμα (το δικό του). Καμμία άλλη θρησκεία δεν το είχε κάνει αυτό προηγουμένως.

 Για ψάξτε το λίγο περισσότερο...  ;)



Δεν νομιζω πως ειναι ετσι ακριβως οπως το λες,αν και δεν ημουν μπροστα για να το ακουσω.Που ακριβως το ελεγε ο Τζηζας αυτο περι καταδικης και αν το ελεγε τι ενοουσε πραγματικα;
Δεν ειμαι κανας φανατικος,αλλα μην χρεωνουμε στον Χριστο τις βλακειες των εκκλησιων που εχουν κανει την Αγια γραφη σαν τα μουτρα τους και εχω την εντυπωση πως ολες οι θρησκειες η μαλλον οι μετεπειτα αντιπροσωποι τους,εριχναν και ενα κουλο περι αιωνιας καταδικης στους αλλοθρησκους για να ψαρωνει η χλεμπα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #164 στις: 12/06/08, 20:39 »
 Φιλοι μου, μηπως τα πραγματα ειναι λιγο πιο απλα απο οσο νομιζουμε; Ειναι γεγονος πως το 10% περιπου του πληθυσμου ειναι ομοφυλοφιλοι (ειτε το εχουν αποδεχθει ειτε οχι) ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Και η πολιτεια οφειλει να τους καλυπτει νομικα στη περιπτωση που θελουν να ζησουν μαζι οπως και ολους τους αλλους. Τωρα αν η εκκλησια αρνειται να τελεσει θρησκευτικο γαμο μεταξυ ομοφυλοφιλων ποιο το προβλημα; Μαγαζι τους ειναι ο'τι θελουν κανουν.. Απλα δε χρειαζεται να... ψωνιζουμε απο εκει! Αν οι ομοφυλοφιλοι τωρα θελουν σωνει και καλα να πανε και στην εκκλησια τι να πω... ας το χωνεψουν πως ο Χριστιανισμος απευθυνεται αποκλειστικα σε strait ατομα (οι διαφοροι παπαδες με τα στρινγκακια εξαιρουνται) και ας προσπαθησουν να ζησουν μακρια απο τη σκεψη του χωρου του Ησαια.   
 Οσον αφορα παλι στον καπιταλισμο, αυτος υπηρχε απο τη στιγμη που ο ανθρωπος αντιληφθηκε την εννοια της ατομικης ιδιοκτησιας και της εξουσιας απεναντι σε αλλους ανθρωπους (ποοοολυ παλια δηλαδη). Και καπιταλισμος υπαρχει παντου, ειτε ειναι οικονομικος ειτε "γραφειοκρατικος" (εκφραση του Καστοριαδη για τον εφαρμοσμενο σοσιαλισμο). Δε λεω πως μου αρεσει αλλα ετσι ειναι! Δε νομιζω ομως πως εχει να κανει τοσο με την εννοια του γαμου... Μπορει σημερα να εχει μεταφραστει σε ενα ατελειωτο οργιο γκλαμουριας και επιδειξης στη χωρα μας τουλαχιστον, με τεραστια ποσα να δαπανωνται σε αυτο το... πανηγυρι αλλα δεν πιστευω πως αυτο αναγεται απαραιτητα σε ενα οικονομικο-πολιτικο συστημα.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #165 στις: 12/06/08, 20:43 »
Δεν νομιζω πως ειναι ετσι ακριβως οπως το λες,αν και δεν ημουν μπροστα για να το ακουσω.Που ακριβως το ελεγε ο Τζηζας αυτο περι καταδικης και αν το ελεγε τι ενοουσε πραγματικα;
Δεν ειμαι κανας φανατικος,αλλα μην χρεωνουμε στον Χριστο τις βλακειες των εκκλησιων που εχουν κανει την Αγια γραφη σαν τα μουτρα τους και εχω την εντυπωση πως ολες οι θρησκειες η μαλλον οι μετεπειτα αντιπροσωποι τους,εριχναν και ενα κουλο περι αιωνιας καταδικης στους αλλοθρησκους για να ψαρωνει η χλεμπα.

Όπως είπα. Ψάξτο μόνος σου. Να σου κάνω μαθήματα Θρησκειολογίας, δε σε συμφέρει, χρεώνω πολλά. Και άσε τα "τι εννοούσε πραγματικά". Το μάθαμε το παραμυθάκι με τις "αλληγορίες" (ντεμέκ) των Χ"νικών κειμένων...  ::) (τις περισσότερες φορές ανούσιες και στερούμενες οποιασδήποτε λογοτεχνικής ή άλλης έμπνευσης).

Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, ο μύθος λέει ότι τα είπε ο Τζήζας (R) αυτά. Ο Τζήζας ως γνωστόν είναι ανύπαρκτο πρόσωπο, απλώς το όλο κόλπο είχε καλό μάρκετινγκ (λέγε με Σαουλ, ή Παύλο επί το ελληνικότερον, ξέρεις, αυτός που ήταν Εβραίος όποτε τον συνέφερε και Ρωμαίος όποτε δεν τον έπαιρνε?).

Μπορώ να τα χώνω για ώρες για τον X"νισμό. Don't tempt me. 

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #166 στις: 12/06/08, 21:03 »
Δεν νομιζω πως ειναι ετσι ακριβως οπως το λες,αν και δεν ημουν μπροστα για να το ακουσω.Που ακριβως το ελεγε ο Τζηζας αυτο περι καταδικης και αν το ελεγε τι ενοουσε πραγματικα;
Δεν ειμαι κανας φανατικος,αλλα μην χρεωνουμε στον Χριστο τις βλακειες των εκκλησιων που εχουν κανει την Αγια γραφη σαν τα μουτρα τους και εχω την εντυπωση πως ολες οι θρησκειες η μαλλον οι μετεπειτα αντιπροσωποι τους,εριχναν και ενα κουλο περι αιωνιας καταδικης στους αλλοθρησκους για να ψαρωνει η χλεμπα.

Όπως είπα. Ψάξτο μόνος σου. Να σου κάνω μαθήματα Θρησκειολογίας, δε σε συμφέρει, χρεώνω πολλά. Και άσε τα "τι εννοούσε πραγματικά". Το μάθαμε το παραμυθάκι με τις "αλληγορίες" (ντεμέκ) των Χ"νικών κειμένων...  ::) (τις περισσότερες φορές ανούσιες και στερούμενες οποιασδήποτε λογοτεχνικής ή άλλης έμπνευσης).

Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, ο μύθος λέει ότι τα είπε ο Τζήζας (R) αυτά. Ο Τζήζας ως γνωστόν είναι ανύπαρκτο πρόσωπο, απλώς το όλο κόλπο είχε καλό μάρκετινγκ (λέγε με Σαουλ, ή Παύλο επί το ελληνικότερον, ξέρεις, αυτός που ήταν Εβραίος όποτε τον συνέφερε και Ρωμαίος όποτε δεν τον έπαιρνε?).

Μπορώ να τα χώνω για ώρες για τον X"νισμό. Don't tempt me. 


Αν και αθεος γενικως,δεν θα συμφωνησω.Ο Κραιστ ηταν υπαρκτο προσωπο.
Το ολο μαρκετινγκ που επαιξε μετα απο τους οπαδους δεν με ενδιαφερει καθολου.
Χωσε ελευθερα για τον Χριστιανισμο,κατα πασα πιθανοτητα θα συμφωνησουμε στα περισσοτερα,αλλα οχι για την υπαρξη η μη του Χριστου.

Δεν θελω μαθηματα θρησκειολογιας ειναι βαρετα εκτος του οτι δεν θα πληρωνα μια για κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #167 στις: 12/06/08, 21:06 »
Ο Τζήζας ως γνωστόν είναι ανύπαρκτο πρόσωπο

Λάθος.Ενημερωτικά μπορείς να διαβάσεις από τον Κορνήλιο Τάκιτο και τον Φλάβιο Ιώσηπο.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #168 στις: 12/06/08, 21:11 »
Για να χρησιμοποιήσω κι εγώ μια χριστιανική αρχή (που είναι απλά λογική), live and let live.

Σιγά μην είναι Χριστιανική αρχή αυτή!

Ο Τζήζας (R) ήταν ο πρώτος στην Ιστορία που γύρναγε από δω και από κει, και απειλούσε με αιώνια καταδίκη όσους δεν ασπαζόταν το δόγμα (το δικό του). Καμμία άλλη θρησκεία δεν το είχε κάνει αυτό προηγουμένως.

 Για ψάξτε το λίγο περισσότερο...  ;)

Αυτά τα συμπεράσματα που από το μυαλό σου τα έχεις βγάλει η τα έχεις διαβάσει πουθενα και μπορείς να μας τα δείξεις;Όχι τπτ άλλο,να ξέρουμε σε τι επίπεδο να συζητήσουμε  8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #169 στις: 12/06/08, 21:25 »
Λάθος.Ενημερωτικά μπορείς να διαβάσεις από τον Κορνήλιο Τάκιτο και τον Φλάβιο Ιώσηπο.

Μ'αρέσει που είσαι και σίγουρος...  ;D

Τα κείμενο του Ιώσηπου (το περίφημο Testimonium Flavianum), έχει θεωρηθεί ψευδεπίγραφο σε δεκάδες μελέτες.

Ο Τάκιτος (για τον οποίο έχει πολύ πλάκα που τον μνημονεύουν οι Χ"ιανοί, μιας και τους τα χώνει ανελέητα), μιλάει για "Χριστό" (και όχι για το ιστορικό πρόσωπο, του οποίο το όνομα υποτίθεται ότι ήταν Γιεσούα Μπεν Γιόζεφ), τον οποίο οι ίδιοι οι Χ"ιανοί πίστευαν ότι είχε εκτελέσει ο Πιλάτος. Από τη στιγμή μάλιστα που το απόσπασμα γράφτηκε το 116 c.e. , είναι τουλάχιστον απίθανο να συμβουλεύτηκε ο Τάκιτος επίσημα έγγραφα του κράτους (ακόμα και αν υπήρχαν). Παρεμπιπτόντως, ο Πιλάτος ήταν διοικητής στην Παλαιστίνη, από το 26 c.e. Αυτά περί χρονολογιών.

Για το άλλο που ρωτάς, ελπίζω καλοπροαίρετα, σε προκαλώ να ψάξεις σε πια πρότερη του Χ"νισμού θρησκεία αναφέρεται αιώνια καταδίκη για τους απίστους.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #170 στις: 12/06/08, 21:27 »
Αν και αθεος γενικως,δεν θα συμφωνησω.Ο Κραιστ ηταν υπαρκτο προσωπο.

Ναι. Το ίδιο και ο Ηρακλής. Εξάλλου υπάρχουν πολλά περισσότερα κείμενα που επιβεβαιώνουν την ύπαρξή του.

Αποδείξεις please.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #171 στις: 12/06/08, 21:34 »
Αν και αθεος γενικως,δεν θα συμφωνησω.Ο Κραιστ ηταν υπαρκτο προσωπο.

Ναι. Το ίδιο και ο Ηρακλής. Εξάλλου υπάρχουν πολλά περισσότερα κείμενα που επιβεβαιώνουν την ύπαρξή του.

Αποδείξεις please.  ;)
Δεν ημουν εκει στο ξαναλεω και απο οτι φαινεται δεν εχει νοημα να γραψω πηγες.Οπως εσυ ονομαζεις ως ψευδης τις δικες μου και εγω φυσικα οπως ξαναγραψα δεν παραδεχομαι την Αγια γραφη,ετσι και εγω οτι πηγη και να μου βαλεις καποιος θα την εχει χαρακτηρισει ως ψευδη.

Μια που το εφερε η κουβεντα,εσυ δεν εχεις βαλει καποια πηγη που να αποδεικνυει οτι ο Χριστος ηταν μυθικο ή υπαρκτο προσωπο.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #172 στις: 12/06/08, 22:00 »
Δεν ημουν εκει στο ξαναλεω και απο οτι φαινεται δεν εχει νοημα να γραψω πηγες.Οπως εσυ ονομαζεις ως ψευδης τις δικες μου και εγω φυσικα οπως ξαναγραψα δεν παραδεχομαι την Αγια γραφη,ετσι και εγω οτι πηγη και να μου βαλεις καποιος θα την εχει χαρακτηρισει ως ψευδη.

Μια που το εφερε η κουβεντα,εσυ δεν εχεις βαλει καποια πηγη που να αποδεικνυει οτι ο Χριστος ηταν μυθικο ή υπαρκτο προσωπο.

Μα... δεν έγραψες πηγές... ο Roybatty έγραψε για τον Ιώσηπο και τον Τάκιτο και επ'αυτού του απάντησα. Έχεις άλλες πηγές εσύ που να τεκμηριώνουν ιστορικά την ύπαρξη ενός προσώπου με το όνομα Γιεσούα Μπεν Γιόζεφ, που έζησε στην Παλαιστίνη πριν από 2000 περίπου χρόνια? Και που, για καμμιά εκατοστή χρόνια όλοι τον είχαν ξεχάσει, μέχρι να αρχίσουν να γράφονται τα ευαγγέλια?

Παρενθετικά να πω επίσης, ότι ο ίδιος ο Σαούλ ("εσύ που είσαι Έλληνας και πιστεύεις στον Άγνωστο Θεό, λέγε με Παύλο"  ;D), δεν αναφέρεται καν στην θαυματουργική δράση (για παράδειγμα) του Τζήζας. Αν διαβάσεις μάλιστα σαν να διάβαζες Επίκαιρα της εποχής, τα όσα γράφει, θα καταλήξεις ότι μάλλον τείνει να αποδώσει με μυθολογικό τρόπο την Χ"ιανική πίστη.  ;)

Το πιο αστείο (αν δεν ήταν τόσο τραγικό) είναι ότι οι Χ"ιανοί "μελετητές" πάνε και πιάνονται από μια χούφτα (κυριολεκτικά) πηγές, και μάλιστα αποσπασματικές στην καλύτερη περίπτωση, και κόπτονται να αποδείξουν κάτι που, κατά την άποψή μου, δεν έχει και καμμία σημασία αν θα αποδειχτεί ή όχι.

Κατά βάθος, μην αμφιβάλλεις ότι όλοι οι αρχαίοι λαοί, γνώριζαν πολύ καλά, ότι οι θεοί και οι ήρωές του ήταν μυθικά πρόσωπα, με την έννοια ότι ίσως βασίζονταν σε ένα (ή, συνήθως περισσότερα) υπαρκτά πρόσωπα του απώτερου παρελθόντος, αλλά είχαν πλέον ντυθεί με αλληγορικές και μαγικές παραστάσεις, ώστε να αποκτήσουν την σημασία και την αίγλη συμβόλου του ομαδικού ασυνείδητου.

Πόσο δύσκολο είναι για έναν σημερινό Χ"ιανό να παραδεχτεί ότι δεν έχει σημασία το αν ο Τζήζας ήταν υπαρκτό πρόσωπο ή όχι? Εξάλλου είναι ηλίου φαεινότερο για οποιονδήποτε εκτός από τον πλέον στόκο, ότι ολόκληρη η μυθολογία του Χ"νισμού είναι ...εχμμ... δανεισμένη, από προγενέστερες παραδόσεις. Που σημαίνει ότι, εξελικτικά, είναι μια νεώτερη θρησκεία, που πάτησε, όπως και προηγούμενες το έκαναν, πάνω σε υφιστάμενες μεταφυσικές έννοιες και συμβολικές παραστάσεις. Τώρα, αν δέχεσαι ή όχι τις διδαχές της, είναι άλλο θέμα.

Η τελευταία σου παρατήρηση, να μου επιτρέψεις, είναι πέρα για πέρα σοφιστεία. Δεν έχω εγώ υποχρέωση να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Το βάρος της απόδειξης, πέφτει σ'αυτόν που ισχυρίζεται ότι ένα γεγονός είναι αληθές, όχι σ'αυτόν που υποστηρίζει το αντίθετο.


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #173 στις: 12/06/08, 22:04 »
Επειδή η συζήτηση είναι ωραία κι επειδή -δεν υπάρχει αμφιβολία- θα σβηστεί μιας και είναι ολόκληρη off-topic, δεν ανοίγετε ένα καινούριο thread να μη γράφετε και τσάμπα?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #174 στις: 12/06/08, 22:10 »
Επειδή η συζήτηση είναι ωραία κι επειδή -δεν υπάρχει αμφιβολία- θα σβηστεί μιας και είναι ολόκληρη off-topic, δεν ανοίγετε ένα καινούριο thread να μη γράφετε και τσάμπα?

Με πρόλαβες, καλά, δεν πιστεύω ότι κάποιος θα τη σβήσει όπως είναι, αν παρακολουθεί κάποιος συντονιστής θα μπορούσε να μεταφέρει τα off σε άλλο thread?
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 12:28
από ilektrojohn
11 Απαντήσεις
23761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
0 Απαντήσεις
2031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 08:19
από fifi
4 Απαντήσεις
6103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:52
από denisgiann
7 Απαντήσεις
4974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 11:19
από ScorpionsManiac
6 Απαντήσεις
4181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 04:47
από Snowy
2 Απαντήσεις
24275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 23:05
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
23 Απαντήσεις
8488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/16, 00:15
από saved
0 Απαντήσεις
10553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/18, 14:20
από STEFANOS604