Αποστολέας Θέμα: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips  (Αναγνώστηκε 58790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #75 στις: 21/03/13, 14:36 »
Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το κύκλωμα παρά ο τύπος της λάμπας. Θέλω να πω ότι ένας ενισχυτής Α με 6L6 στον τελικό και ένας B πανομοιότυπος (όσο γίνεται δηλαδή) με EL34 θα έχουν μικρές διαφορές όσο βέβαια οι τελικές δουλεύουν γραμμικά χωρίς παραμόρφωση.


Αν τώρα παίζεις είτε πολύ δυνατά ή με χαμηλά το power scaling και οι τελικές παραμορφώνουν αλλάζουν τα πράγματα. Επίσης μια λάμπα με περισσότερα Watt θα σε αφήσει να παίξεις πιο καθαρά σε πιο δυνατές εντάσεις και αυτό ίσως το εκλαμβάνουμε σαν αλλαγή στη χροιά. Με τη 6L6 ας πούμε τα μπάσα σου θα αργήσουν να "σπάσουν" σε σχέση με τη 6V6 και θα λες ότι οι 6L6 έχει καλύτερα μπάσα αλλά στην ουσία απλά είχες κέρδος στο headroom (btw τα μπάσα είναι που ζητάνε τα πιο πολλά watt).


Τώρα αυτό με το υπερβολικό sparkle του Ultra (που δεν τον έχει πάρει o φίλος σου ακόμα αν κατάλαβα καλά) και που θα αλλάξει ίσως με EL84/ΕL34 δεν μου πολυδένει. Η EL84 όταν αρχίζει να σπάει πιστεύω ότι είναι πιο sparkly από τη 6V6 που θεωρείται πιο warm λάμπα. Γενικά δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει ότι είναι πολύ πριμαριστοί οι VHT Special, Ultra, 12/20 κλπ αν αυτό εννοείς. Το αντίθετο το έχω ακούσει (αν και δε συμφωνώ, απλά έχουν λίγο περισσότερα μεσαία από τους silver/blakface ξαδέρφους τους της Fender).


Γενικά τόσο για το Special όσο και τον Ultra έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ενώ οι μόντες (από απλές αλλαγές σε λάμπες-μεγάφωνα μέχρι ξεκοιλιάσματα) πάνε σύννεφο.


Πες στο φίλο σου να μας τιμήσει με την παρουσία του, να μας δώσει και κανα παράδειγμα και ίσως μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε και με άλλες επιλογές. Ίσως πρέπει να πάει προς τα αλλού αν κοιτάει προς βρεττανικό ήχο.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #76 στις: 21/03/13, 16:14 »
Ήσουν αναλυτικότατος και κατατοπιστικότατος! Κατάλαβα κι εγώ περισσότερα πράγματα και σε ευχαριστώ.
Είχα κι εγώ στο μυαλό μου τη σύνδεση Fender --> πριμαριστός οπότε ίσως να τον έμπλεξα εγώ τον άνθρωπο άθελά μου.
Ας πρόσεχε γιατί καιρό τώρα τον τρώω να γραφτεί στο forum αλλά δεν βλέπω προκοπή  :D

Κι εγώ πάντως έχω πολύ καλή εικόνα για αυτά τα μηχανήματα, ειδικά αν όπως λες θέλει κάποιος να τους αλλάξει τα φώτα.
Συν ότι για τα specs τους η τιμή είναι πολύ συμφέρουσα.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #77 στις: 21/03/13, 16:41 »

Είχα κι εγώ στο μυαλό μου τη σύνδεση Fender --> πριμαριστός

Που να δεις και κάτι marshall τι πριμαριστά που είναι. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα EQ και μεγάλη γκάμα μεγαφώνων για να τονίσουν ή να μαζέψουν τα πρίμα.

Κι εγώ νομίζω, για handwired combo, με κανονική ξύλινη καμπίνα (και όχι MDF που βάζουν κάτι μεγάλα ονόματα) και αξιοπρεπέστατα μεγάφωνα είναι μια χαρά για τα λεφτά τους οι μικροί VHT. Αρκεί να μην τους πάρεις για κάτι που δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #78 στις: 25/03/13, 23:43 »
Mετά από πολλή σκέψη και προβληματισμό (αν και ουσιαστικά με είχε πείσει πολύ νωρίτερα η κριτική και τα περαιτέρω σχόλια του zeoy) και σε συνδυασμό με κάποιες πρόσφατες ευνοϊκές συγκυρίες, επωφελήθηκα και παρήγγειλα την τελευταία κεφαλή VHT Special 12/20RT από τον Thomann. Λέω "τελευταία" διότι πλέον δεν φαίνεται να υπάρχουν σε στοκ στον Thomann ούτε ο combo ούτε η κεφαλή. Aυτή που πήρα εγώ ήταν b-stock και το γεγονός ότι ήταν η τελευταία μού έδωσε την τελική ώθηση να προχωρήσω στην αγορά της, καθώς σκεφτόμουν ως άλλες πιθανότητες τον Βugera V22 και κάποιους πιο ακριβούς Fender.

Θέλω για μια ακόμα φορά να ευχαριστήσω θερμά τον zeoy για το όλο θέμα και τις πολύ αναλυτικές και χρήσιμες πληροφορίες που παρέθεσε, καθώς και όσους άλλους συνεισέφεραν στη συζήτηση. Χωρίς αυτό το thread πολύ πιθανό να μην είχα κοιτάξει καν το συγκεκριμένο ενισχυτή, ειδικά από τη στιγμή που είναι πρακτικά αδύνατον να τον βρει κανείς στην Αγγλία. Αν είναι έστω κατά 50% όπως φαντάζομαι με βάση ό,τι διάβασα εδώ, μάλλον έχω "κλείσει" από πλευράς ενισχυτή για το κοντινό μέλλον.

Περισσότερα σχόλια και πληροφορίες όταν τον παραλάβω.

Kαλή συνέχεια σε όλους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #79 στις: 26/03/13, 00:50 »
αυτά είναι...καλή παραλαβή και παιξίματα!!!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #80 στις: 26/03/13, 10:59 »

Mετά από πολλή σκέψη και προβληματισμό (αν και ουσιαστικά με είχε πείσει πολύ νωρίτερα η κριτική και τα περαιτέρω σχόλια του zeoy) και σε συνδυασμό με κάποιες πρόσφατες ευνοϊκές συγκυρίες, επωφελήθηκα και παρήγγειλα την τελευταία κεφαλή VHT Special 12/20RT από τον Thomann. Λέω "τελευταία" διότι πλέον δεν φαίνεται να υπάρχουν σε στοκ στον Thomann ούτε ο combo ούτε η κεφαλή. Aυτή που πήρα εγώ ήταν b-stock και το γεγονός ότι ήταν η τελευταία μού έδωσε την τελική ώθηση να προχωρήσω στην αγορά της, καθώς σκεφτόμουν ως άλλες πιθανότητες τον Βugera V22 και κάποιους πιο ακριβούς Fender.

Θέλω για μια ακόμα φορά να ευχαριστήσω θερμά τον zeoy για το όλο θέμα και τις πολύ αναλυτικές και χρήσιμες πληροφορίες που παρέθεσε, καθώς και όσους άλλους συνεισέφεραν στη συζήτηση. Χωρίς αυτό το thread πολύ πιθανό να μην είχα κοιτάξει καν το συγκεκριμένο ενισχυτή, ειδικά από τη στιγμή που είναι πρακτικά αδύνατον να τον βρει κανείς στην Αγγλία. Αν είναι έστω κατά 50% όπως φαντάζομαι με βάση ό,τι διάβασα εδώ, μάλλον έχω "κλείσει" από πλευράς ενισχυτή για το κοντινό μέλλον.

Περισσότερα σχόλια και πληροφορίες όταν τον παραλάβω.

Kαλή συνέχεια σε όλους.

Γιώργο καλώς να τον δεχτείς. Ελπίζω να σε καλύψει 100% σε αυτά που θέλεις (γιατί αισθάνομαι υπεύθυνος κατά κάποιον τρόπο).
Γιατί την έχουν αφήσει έτσι την Ευρώπη δεν έχω καταλάβει. Στην Αμερική guitarcenter και zzounds που κοίταξα τους έχουν κανονικά.
Με τι καμπίνα  θα το συνδυάσεις;
Περιμένουμε νέα σου μόλις τον πάρεις και φυσικά για ό,τι απορία σου προκύψει.
Προσωπικά συνεχίζω και τον απολαμβάνω και στο τελευταίο jam με τους παλιούς bandmates (πολύ έμπειρους μουσικούς με 'απαιτητικά' αυτιά) άκουσα πολύ κολακευτικά σχόλια για τον ήχο μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #81 στις: 26/03/13, 22:43 »
Γιώργο καλώς να τον δεχτείς.

Ευχαριστώ, Νίκο. Έφτασε σήμερα το πρωί (ο Τhomann έγραψε πάλι, η παραγγελία είχε γίνει Παρασκευή βράδυ), αλλά γύρισα αργά από τη δουλειά και δεν τον έχω ανοίξει ακόμα.

Παράθεση
Ελπίζω να σε καλύψει 100% σε αυτά που θέλεις (γιατί αισθάνομαι υπεύθυνος κατά κάποιον τρόπο).

Σίγουρα είσαι υπεύθυνος. Χωρίς τη δική σου παρέμβαση μπορεί και να είχα αγοράσει τον Princeton Reverb του οποίου η τιμή είναι τριπλάσια... ;)

Παράθεση
Γιατί την έχουν αφήσει έτσι την Ευρώπη δεν έχω καταλάβει. Στην Αμερική guitarcenter και zzounds που κοίταξα τους έχουν κανονικά.

Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι κι εγώ. Εϊναι δυνατόν να μην τον έχει ούτε ένα κατάστημα στην Βρετανία; Ούτε καν το Dawsons που υποτίθεται ότι είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος; Με τέτοια χαρακτηριστικά και λίγο έξυπνο marketing μπορεί άνετα να χτυπήσει πολύ ακριβότερους ενισχυτές. Αφήνω το γεγονός ότι προσφέρεται για παντός είδους mods ( πού είσαι Αδριανέ...; )

Παράθεση
Με τι καμπίνα θα το συνδυάσεις;

Έχω πάρει ήδη μια custom καμπίνα με Eminence Lady Luck ηχείο για τον Lil' Night Train (άλλο κελεπούρι). Αν δεν ταιριάξει, θα ψάξω για κάτι διαφορετικό.

Παράθεση
Περιμένουμε νέα σου μόλις τον πάρεις και φυσικά για ό,τι απορία σου προκύψει.

Θα επανέλθω με τυχόν απορίες, αν και οι πληροφορίες που έχεις δώσει ήδη είναι κάτι παραπάνω από διεξοδικές. Το Σαββατοκύριακο που έρχεται (Πάσχα των Καθολικών, δηλαδή τετραήμερο) θα έχω άπλετο χρόνο να τον τεστάρω...

Και πάλι ευχαριστώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #82 στις: 26/03/13, 23:07 »
..προσφέρεται για παντός είδους mods ( πού είσαι Αδριανέ...; )
Γιώργο συγχαρητήρια και από εμένα, καλόπαιχος.  :up
Ξεκίνα εσύ την εξερεύνηση και έχουμε καιρό να βρούμε σχηματικά και μόντες και να τα συζητήσουμε όσο τραβάει η ψυχή σας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #83 στις: 26/03/13, 23:33 »

..προσφέρεται για παντός είδους mods ( πού είσαι Αδριανέ...; )
Γιώργο συγχαρητήρια και από εμένα, καλόπαιχος.  :up
Ξεκίνα εσύ την εξερεύνηση και έχουμε καιρό να βρούμε σχηματικά και μόντες και να τα συζητήσουμε όσο τραβάει η ψυχή σας.


block diagram και schematic εδώ http://www.vhtamp.com/images/Manuals/vht%20special%201220rt%20manual.pdf για όποιον βιάζεται  ;D
στα + για μένα το ότι δίνουν ελεύθερα το schematic. Εκπρόσωποι της VHT επίσης έχουν δηλώσει επανειλημένα ότι μόντες σε λογικά πλαίσια δεν ακυρώνουν την εγγύηση :o
Από την άλλη, δε μου έχει έρθει καμία όρεξη για mods. Ίσως κάποια στιγμή να δοκίμαζα κάποιο άλλο μεγάφωνο. Ίσως κάποιο neodymium για μείωση βάρους. Α, θα μου άρεσε επίσης με ένα grill cloth a la bluesbraker και ένα custom logo.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #84 στις: 26/03/13, 23:56 »
Εκπρόσωποι της VHT επίσης έχουν δηλώσει επανειλημένα ότι μόντες σε λογικά πλαίσια δεν ακυρώνουν την εγγύηση :o
όντως :o :o :o !!!!!

Απόλλωνα καλορίζικος!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #85 στις: 27/03/13, 09:06 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τον έβγαλα χτες το βράδυ από το κουτί και τον συνέδεσα στην καμπίνα. Πρώτη εντύπωση (που με έκανε να γελάσω) η διαφορά μεγέθους και βάρους από τον Lil' Night Train. Tον δοκίμασα για λίγο με διάφορες κιθάρες και παρά την κούραση και τον πονοκέφαλο που είχα χτες (συν το ότι ήταν ήδη αργά), όταν τελικά τον έκλεισα διαπίστωσα ότι είχε περάσει πάνω από μια ώρα. Ηχητικά μού αρέσει πολύ η χροιά του, ειδικά με hollowbody/semihollow/thinline κιθάρες. Μού φάνηκε σαν να συμπαθεί περισσότερο τους μονούς μαγνήτες, αλλά και οι humbuckers δεν ήταν άσχημοι. Φαντάζομαι ότι όταν κατανοήσω πλήρως τι κάνει κάθε ρυθμιστικό και πειραματιστώ λίγο με τις ρυθμίσεις και τα πετάλια μου θα βγάλω ακόμα καλύτερους ήχους.

Πιο αναλυτικές εντυπώσεις τις επόμενες μέρες (αν δεν με γυροφέρνει καμιά γρίπη... ), ειδικά όσον αφορά στη συμπεριφορά του με πετάλια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #86 στις: 27/03/13, 11:40 »
Χαίρομαι που οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές  :)
Για τους humbuckers μπορείς να δοκιμάσεις ανεβασμένο το tone (γύρω στο 3 με 4 o clock) και να κόψεις ένα ή δύο σκαλιά από το depth.
Για τα πετάλια μην το φοβάσαι. Ο προενισχυτής έχει άπειρο headroom. Πολύ δύσκολο να τον υπεροδηγήσεις. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο φυσικά και η καμπίνα αλλά έχεις και το texture σε περίπτωση που κάποιο dirt pedal σου βγαίνει πολύ fizzy. Εγώ έχω την εξής αλυσίδα:
crybaby->Dano TODv1->Hardwire SC-2->Little Big Muff->Deep Blue Delay (clone) -> EHX Small Stone η οποία πάει κατευθείαν στο input και όλα παίζουν as they should ;)

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #87 στις: 27/03/13, 12:32 »
Καλόπαιχτος φίλε... ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #88 στις: 28/03/13, 00:11 »
Δεύτερη σύντομη (σχετικά) δοκιμή του ενισχυτή σήμερα και είχα την ευκαιρία να παίξω περισσότερο με τις ρυθμίσεις. Όπως το περίμενα, όσο το ψάχνω ο ήχος βελτιώνεται. Βρήκα ένα πολύ ωραίο καθαρό με το attenuator γύρω στα 3/4 και το volume λίγο πιο κάτω από το μισό με το boost ενεργοποιημένο. Μαζί με λίγο reverb και το Artec Dual Booster μπροστά (τελικά αυτό το πετάλι είναι απίστευτο, κάνει τα πάντα ακούγονται καλύτερα) ο ήχος ήταν πιο διαυγής και λαμπερός, ενώ παρέμενε καθαρός ή γινόταν πιο crunchy ανάλογα με την ένταση του παιξίματος και το volume της κιθάρας. Αν ήξερα και να παίζω στοιχειωδώς καλά (:-[) θα μπορούσα να βγάλω ήχους πολύ παρόμοιους με τα video που παρέθεσε ο zeoy όταν μιλούσαμε για τον blackface. Πάντως ήταν κάτι το εξαιρετικό. Mέχρι και το έτερόν μου ήμισυ σχολίασε πόσο καλά ακούγεται αυτός ο ενισχυτής, πράγμα που λέει πολλά γιατί γενικά είναι αντικειμενική (δεν έχει ιδέα από κιθάρες) αλλά έχει καλό αυτί. Οι όποιες (ελάχιστες) αμφιβολίες παρέμεναν για αυτή την αγορά έχουν αρχίσει ήδη να εξαφανίζονται με ταχείς ρυθμούς...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #89 στις: 28/03/13, 00:42 »
Έχεις να δεις πολλά έργα ακόμα ;D
Από τα πράγματα που με είχαν εντυπωσιάσει ήταν πως με κατάλληλο συνδυασμό volume και power scaling (watts) μπορείς να πετύχεις καταπληκτικό pick/volume pot sensitivity και το πιο σημαντικό με σχεδόν σταθερή ένταση μεταξύ καθαρού και crunch. Τα καλά του power amp distortion/compression σε λογικές εντάσεις. Νομίζω το διαπίστωσες ήδη αν και νομίζω ότι πρέπει να ήσουν ήδη αρκετά δυνατά με αυτές τις ρυθμίσεις που αναφέρεις.


Tip: όταν τον μάθεις καλά άρχισε να πειραματίζεσαι και με τα send/return levels χωρίς να έχεις τίποτα στο loop ;)  (μπορείς να πάρεις πιο smooth ήχους χαμηλώνοντάς τα λίγο ενώ το return μπορεί να παίξει το ρόλο του master volume).


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #90 στις: 28/03/13, 01:28 »
Έχεις να δεις πολλά έργα ακόμα ;D
Από τα πράγματα που με είχαν εντυπωσιάσει ήταν πως με κατάλληλο συνδυασμό volume και power scaling (watts) μπορείς να πετύχεις καταπληκτικό pick/volume pot sensitivity και το πιο σημαντικό με σχεδόν σταθερή ένταση μεταξύ καθαρού και crunch. Τα καλά του power amp distortion/compression σε λογικές εντάσεις. Νομίζω το διαπίστωσες ήδη αν και νομίζω ότι πρέπει να ήσουν ήδη αρκετά δυνατά με αυτές τις ρυθμίσεις που αναφέρεις.

Nαι, έπαιξα σε αρκετά υψηλές εντάσεις σήμερα, καθώς δεν είχα την ευκαιρία να το κάνω χτες. Μάλιστα όταν ανέβηκε πάνω η γυναίκα μου, νόμισα ότι ήταν για να μού πει να το χαμηλώσω. Και η ευαισθησία του ενισχυτή στο pick attack και τις μεταβολές του volume της κιθάρας ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή, ακόμα και σε σύγκριση με άλλους λαμπάτους που έχω δοκιμάσει.

Παράθεση
Tip: όταν τον μάθεις καλά άρχισε να πειραματίζεσαι και με τα send/return levels χωρίς να έχεις τίποτα στο loop ;)  (μπορείς να πάρεις πιο smooth ήχους χαμηλώνοντάς τα λίγο ενώ το return μπορεί να παίξει το ρόλο του master volume).

Eνδιαφέρον αυτό, θα το δοκιμάσω. Το Σαββατοκύριακο θα γίνει μεγάλο γλέντι... :guitar
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #91 στις: 28/03/13, 12:41 »
Γρήγορη ερώτηση προς zeoy και Απόλλων:

Το ρυθμιστικό "Watts" βρίσκεται ως κύκλωμα μετά το pentode-triode switch;
Δηλαδή: στο pentode mode αυξομειώνει τα watts από <1 μέχρι 12 (σύμφωνα με το manual). Το triode mode ρίχνει το output στα 6 watts. Στην περίπτωση αυτή το εύρος του knob κυμαίνεται από περίπου 0,5 μέχρι 6 watts; Οπότε π.χ. αν βρίσκεται στη μεσαία θέση, βγάζει 6 watts στο pentode και 3 στο triode;
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #92 στις: 28/03/13, 15:33 »

Γρήγορη ερώτηση προς zeoy και Απόλλων:

Το ρυθμιστικό "Watts" βρίσκεται ως κύκλωμα μετά το pentode-triode switch;
Δηλαδή: στο pentode mode αυξομειώνει τα watts από <1 μέχρι 12 (σύμφωνα με το manual). Το triode mode ρίχνει το output στα 6 watts. Στην περίπτωση αυτή το εύρος του knob κυμαίνεται από περίπου 0,5 μέχρι 6 watts; Οπότε π.χ. αν βρίσκεται στη μεσαία θέση, βγάζει 6 watts στο pentode και 3 στο triode;

Δε θα έλεγα "μετά" ακριβώς. Πιο πολύ το "πανταχού παρών" του ταιριάζει  ;D . Αλλάζει την τάση που τροφοδοτούνται οι λάμπες έτσι ώστε να μειώσει την ισχύ τους. Αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα από το αν είσαι σε pentode ή triode οπότε τα υπόλοιπα που λες είναι λίγο πολύ σωστά ;)
Φαντάσου ότι το power scaling έχει ένα εύρος <1-12 Watts (με 6V6, αλλιώς όπου 12 βάλε 20 με 6L6) και το triode mode περίπου διαιρεί δια δύο τα Watts (και αλλάζει και λίγο τη χροιά του ήχου). Τώρα αν στη μέση της διαδρομής του το power scaling δίνει ακριβώς τα μισά Watt δεν το ξέρω και δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα πρακτικά.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #93 στις: 28/03/13, 16:14 »
Με κάθε post εντυπωσιάζομαι όλο και περισσότερο με την ευελιξία του ενισχυτή! :o
Μπράβο, να τα χαίρεστε τα ενισχυτόνια σας!
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #94 στις: 28/03/13, 22:45 »
Πράγματι, για μονοκάναλος ενισχυτής χωρίς πολλά ρυθμιστικά έχει αρκετά μεγάλη ευελιξία. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτή την αγορά, ειδικά καθώς μπορεί να ήταν η τελευταία ευκαιρία να τον αγοράσω στο εγγύς μέλλον. Kαι να σκεφτεί κανείς ότι πριν μερικούς μήνες είχα ουσιαστικά δρομολογήσει (σαν Χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό μου) την αγορά του Fender '65 Princeton Reverb Reissue (τιμή πάνω από 1000 Ευρώ), ο οποίος αμφιβάλλω αν είναι από οποιαδήποτε άποψη καλύτερος από τον VHT. Mάλιστα είχα τηλεφωνήσει σε μερικά καταστήματα για να δω αν μπορούν να μού κάνουν μια καλύτερη τιμή...  ::)  :wall  :roll
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #95 στις: 29/03/13, 10:53 »
Χαίρομαι κατά πρώτον που είσαι ικανοποιημένος με την επιλογή σου Γιώργο και κατά δεύτερον για το ότι οι θετικές μου εντυπώσεις επιβεβαιώνονται κι από άλλους (και δεν ακούγομαι σαν VHT Fanboy  :P ).

Φαίνεται υπερβολικό ίσως, αλλά κι εγώ θα συμφωνήσω ότι δε βλέπω το λόγο να δώσει κανείς το 1000ρικο του Princeton reverb reissue (PRRI). Μόνο το powerscaling, τη δυνατότητα για 6L6 και το 12αρι μεγάφωνο να βάλεις, η χρησιμότητα του 12/20RT είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο ενώ ο ήχος του δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον Fender.
Μην παρεξηγηθώ, καταπληκτικός ενισχυτής ο PRRI αλλά βρωμίτσα από τελικές στο σπίτι δεν πρόκειται να πάρεις και σε πρόβα ή live είναι οριακός έτσι κι αρχίσει να βαράει ο drummer γερά. Υπερτερεί του VHT ωστόσο σε εμφάνιση, κάποιοι ίσως προτιμούν το πιο standard EQ section του και το όνομα/ιστορία του μαζί με το Made in USA είναι σημαντικός παράγοντας για πολύ κόσμο.

Γενικά το όλο πράμα "κλασικά all tube κυκλώματα+handwired" σε συνδυασμό με τις τιμές που εξασφαλίζει το made in China είναι θεόσταλτο για τους φίλους των vintage ήχων που δεν τους περισσεύουν τα χιλιάρικα των boutique κλώνων.

Μαρσαλάκηδες πώς σας φαίνεται αυτό (18Watt ispired) http://www.thomann.de/gr/vht_standard_18_head.htm για 555 (και made in USA);


Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #96 στις: 29/03/13, 11:25 »
Να σας πώ, δε σταματάτε επιτέλους μ'αυτά τα θέματα που μας βάζετε στην πρίζα; Ας επιστρέψουμε στα ''τι κιθάρα με συμβουλεύετε να αγοράσω για να παίζω metal και ποιό είναι το καλύτερο μανίκΗ'', είναι πιο ανώδυνα...  ;D ;D ;D

υ.γ. Καλορίζικος Απόλλωνα, να τον ευχαριστηθείς!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/13, 11:27 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #97 στις: 29/03/13, 11:29 »
Να σας πώ, δε σταματάτε επιτέλους μ'αυτά τα θέματα που μας βάζετε στην πρίζα; Ας επιστρέψουμε στα ''τι κιθάρα με συμβουλεύετε να αγοράσω για να παίζω metal και ποιό είναι το καλύτερο μανίκΗ'', είναι πιο ανώδυνα...  ;D ;D ;D


χαχα, να'τοι κι μαρσαλάκηδες. Πώς σου φαίνεται ο εσωτερικός κόσμος του standard 18; Δεν είναι γλύκα;


Ωχ, ξεχάστηκα. Να διαγραφεί από τα πρακτικά ;D

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #98 στις: 29/03/13, 11:36 »
Πώς σου φαίνεται ο εσωτερικός κόσμος του standard 18; Δεν είναι γλύκα;

Σαν σοκολατίνα του zonar's, αμαρτωλός!  ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #99 στις: 29/03/13, 12:42 »
Φαίνεται υπερβολικό ίσως, αλλά κι εγώ θα συμφωνήσω ότι δε βλέπω το λόγο να δώσει κανείς το 1000ρικο του Princeton reverb reissue (PRRI). Μόνο το powerscaling, τη δυνατότητα για 6L6 και το 12αρι μεγάφωνο να βάλεις, η χρησιμότητα του 12/20RT είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο ενώ ο ήχος του δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τον Fender.

Προσωπικά το 10άρι ηχείο του PRRI δεν με χάλαγε ιδιαίτερα, ειδικά σε συνδυασμό με το βολικό μέγεθος και βάρος. Βέβαια το 12άρι του VHT (ή στην περίπτωσή μου της καμπίνας) είναι σίγουρα καλύτερο. Για μένα πάντως και μόνο η δυνατότητα να χρησιμοποιήσει κανείς διαφορετικού τύπου τελικές λυχνίες κάνει τον ενισχυτή απίστευτα πιο πολύπλευρο και ευέλικτο, χωρίς να μιλήσουμε καν για το power scaling, το pentode/triode switch και το FX loop.

Παράθεση
Μην παρεξηγηθώ, καταπληκτικός ενισχυτής ο PRRI αλλά βρωμίτσα από τελικές στο σπίτι δεν πρόκειται να πάρεις και σε πρόβα ή live είναι οριακός έτσι κι αρχίσει να βαράει ο drummer γερά. Υπερτερεί του VHT ωστόσο σε εμφάνιση, κάποιοι ίσως προτιμούν το πιο standard EQ section του και το όνομα/ιστορία του μαζί με το Made in USA είναι σημαντικός παράγοντας για πολύ κόσμο.

Σωστά και τα παραπάνω, αν και εμένα με ενδιέφεραν κυρίως οι καθαροί ήχοι. Και θα ήμουν ικανοποιημένος με λίγη βρώμα από κανένα πετάλι, ειδικά αφού δεν παίζω εκτός σπιτιού. Οπωσδήποτε ένα πιο πλήρες EQ δεν θα ήταν άσχημο, αλλά και το απλό tone μού αρκεί. Αν θέλω περισσότερο έλεγχο των συχνοτήτων που δεν μού δίνει ο ίδιος ο ενισχυτής, με το EQ πετάλι μου η "έλλειψη" αυτή αντισταθμίζεται μια χαρά. Συνολικά, αν αναλογιστεί κανείς τη διαφορά τιμής, ο VHT είναι χωρίς αμφιβολία η καλύτερη επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/05, 12:37
από YmiRLinG
12 Απαντήσεις
6563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 23:41
από velis the priest
7 Απαντήσεις
5005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 00:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
26 Απαντήσεις
9218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:53
από HeavyHead
21 Απαντήσεις
7081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:36
από blueb
5 Απαντήσεις
3585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
4 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 00:18
από groovymood
19 Απαντήσεις
6122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 17:33
από zeoy
1 Απαντήσεις
2176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 21:22
από GEOLOU
10 Απαντήσεις
10558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 09:17
από zeoy