Σελίδες:
  • #1 από Ioannis Anastassakis στις 18 Oct 2016

  • Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της κιθάρας.
     Σήμερα θα δούμε ένα βασικό θέμα για την εκπαίδευση και τον δάσκαλο κιθάρας.


    Συγκεκριμένα η ερώτηση είναι η εξής,
    "Αν έχω δάσκαλο κιθάρας πόσο καιρό θα μου πάρει να βελτιωθώ?"


    https://www.youtube.com/watch?v=-WzzKSeB3x0



    Για όποιες διευκρινίσεις, αλλά και για να στείλετε τις ερωτήσεις σας να απαντηθούν σε επόμενο βίντεο, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω email στο ioannis@ioannis.org αλλά και στο Facebook Fan page μου, https://www.facebook.com/ioannisanastassakis/




    Τα λέμε την επόμενη φορά!
    Φιλικά,
    Ioannis Anastassakis
    www.ioannis.org

  • #2 από mackay στις 19 Oct 2016

  • Αφού τόχεις με την κιθάρα θα πρότεινα να δημιουργήσεις σειρά βίντεο με μαθήματα συγκεκριμένων γνωστών κομματιών όπως πολλοί μουσικοί youtubers, βλέπε justin sundercoe, marty schwartz κλπ.  Σιγουρα θα πετύχαινες.


    Το να αναδημοσιεύεις εδώ βίντεο που πρωτοανέβασες στο youtube προ 10μήνου δεν έχει έννοια νομίζω.


    Φιλικά

  • #3 από modfori στις 20 Oct 2016
  • Το να αναδημοσιεύεις εδώ βίντεο που πρωτοανέβασες στο youtube προ 10μήνου δεν έχει έννοια νομίζω.

    νομίζω καλώς αναδημοσιεύτηκε εδω διότι θα το δουν πολλά μέλη που στην αντίθετη περίπτωση πιθανότατα να μην το έβλεπαν
  • #4 από Ioannis Anastassakis στις 15 Mar 2017
  • Ναι, για αυτόν ακριβώς τον λόγο τα ανεβάζω - σίγουρα δεν θεωρώ δεδομένο ότι είναι όλοι γραμμένοι στο Youtube κανάλι μου!
  • #5 από Guitar Fan στις 16 Mar 2017
  • μετα απο 10 χρόνια κάποιος που έχει ακολουθήσει διάφορες Μεθόδους (βιβλία, cd, κλπ), ακόμα και εξειδικευμένα είδη μουσικής, metal, ska, reggae, blues, country και  θα πρέπει να έχει αναπτύξει μια εξαιρετικά καλή δεξιοτεχνία αν εχει ακολουθήσει τις οδηγίες σωστά.
    Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα από εκεί και μετά είναι να αναπτύξεις την μουσικότητα και την ικανότητα να αυτοσχεδιάζεις.
    που σίγουρα ενας καλός δάσκαλος θα σου μάθει πολλά.


    δεν ξέρω αν τα λέω σωστά απλά αυτήν την αντίληψη έχω και θα ήθελα να την συζητήσουμε.



  • #6 από saved στις 16 Mar 2017
  • Πριν κανα 3 χρονια,ο δασκαλος που ειχα στο ωδειο,ξεκινησε μαθηματα ως μαθητης..
    Βρηκε εναν ελληνα βιρτουοζο μπασιστα(δεν μου ερχετε το ονομα τωρα) για να τον βοηθισει να καταλαβει καποια πραγματα που ξερει πως "ετσι ειναι το σωστο" ομως το ερωτημα ειναι "γιατι ετσι;"
    Σιγουρα οσο πιο καλος μουσικος εισαι τισο πιο δυσκολα βελτιονεσε γιατι τα κενα ειναι λιγοτερα.
    Ομως παντα μπορεις να πας ενα βημα πιο περα(αν το προσπαθισεις)
  • #7 από Guitar Fan στις 16 Mar 2017
  • σωστά τα λες, saved


    πολύ μου αρέσει όταν ακούω άτομα που παίζουν κιθάρα για 15-20 χρόνια να συνεχίζουν να πηγαίνουν σε δάσκαλο για να μάθουν ακόμα περισσότερα,



  • #8 από saved στις 16 Mar 2017
  • Απλα οσο καλυτερα παιζεις,τοσο πιο δυσκολα βρισκεις και δασκαλο
  • #9 από mouz στις 17 Mar 2017
  • ... προφανώς η απάντηση στο 'πόσο καιρό θα μου πάρει να βελτιωθώ με δάσκαλο' είναι η ίδια με την απάντηση στο 'πόσο καιρό θα μου πάρει να βελτιωθώ με προπόνηση έστω και χωρίς δάσκαλο'. Κάθε προσπάθεια με ή χωρίς δάσκαλο φέρνει μία μικρή ή μεγάλη βελτίωση άμεσα.


    Για μένα το πραγματικό ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε είναι στον εαυτό μας είναι τι θέλουμε από την κιθάρα. Κάποιοι θέλουν απλά να παίζουν μπαλάντες με ακουστική στην παρέα, κάποιοι να κάνουν shredding με ακουστικά το βράδυ, κάποιοι θέλουν live, κάποιοι θέλουν να βγάλουν λεφτά από αυτό. Κάποιοι βιάζονται περισσότερο να προχωρήσουν, ακόμα και αν δεν ξέρουν τι ακριβώς θέλουν και κάποιοι δε βιάζονται. Αν ξέρουμε τι θέλουμε, θα το πετύχουμε πιο γρήγορα.


    Εγώ πάλι στα 53 μου πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω. Παίζω πλέον αξιοπρεπώς (no shredding :), θέλω να βρω ένα δύο φίλους να τζαμάρω, γράφω που και που κανένα ποιηματάκι/ απλό τραγουδάκι και το ηχογραφώ στο garageband (που θα ήθελα να παίξω με άλλους κάποτε) αλλά επίσης μου αρέσει να παίζω για τους φίλους μου στην ακουστική. Έχω δάσκαλο εδώ και δύο χρόνια και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ, όχι μόνο για βελτίωση, αλλά και γιατί με τα μαθήματα συντηρείται το ενδιαφέρον μου συνολικά και παίζω περισσότερο. Επίσης, μου ανοίγουν οι μουσικοί ορίζοντες.


    Συμπέρασμα: πολύ καλύτερα με δάσκαλο, όχι μόνο για τη βελτίωση από το μάθημα. Καλό όμως να ξέρουμε και τι θέλουμε, για να βοηθήσει καλύτερα ο δάσκαλος. Και φυσικά, καλή επιλογή δασκάλου. Αν πάλι κάνουμε λάθος, δεν πειράζει, αλλάζουμε δάσκαλο (εγώ άλλαξα μία φορά:)
  • #10 από panixgr στις 17 Mar 2017
  • εγώ πάλι πιστεύω οτι όταν μετά από χρόνια βελτίωσης δεν έρχεται και η απαιτούμενη έμπνευση, δηλ αν η τεχνική βελτίωση συνοδεύεται και με συνθετική δυστοκία, τότε καλό είναι να προσθέσουμε/αλλάξουμε όργανο, όχι να παρατήσουμε το παλιό, αλλά να μάθουμε και ένα καινούργιο.
  • #11 από Guitar Fan στις 17 Mar 2017
  • εγώ πάλι πιστεύω οτι όταν μετά από χρόνια βελτίωσης δεν έρχεται και η απαιτούμενη έμπνευση, δηλ αν η τεχνική βελτίωση συνοδεύεται και με συνθετική δυστοκία, τότε καλό είναι να προσθέσουμε/αλλάξουμε όργανο, όχι να παρατήσουμε το παλιό, αλλά να μάθουμε και ένα καινούργιο.


    δεν συμφωνώ στο να αλλάξουμε/προσθέσουμε άλλο όργανο αλλά να το ψάξουμε,
    πιστεύω ότι αυτό που λες οφείλεται στο ότι ασχολούμαστε πολύ περισσότερο με την βελτιστοποίηση της τεχνικής σε όλη την ταστιέρα και λιγότερο με την μουσικότητα,
    η μουσικότητα είναι που θα σου δώσει την έμπνευση να αυτοσχεδιάσεις,
    δεν ξέρω μπορεί να τα λέω και λάθος,


    ας μιλήσει και ο @Fourier που δίνει αναλυτικές απαντήσεις
  • #12 από Fourier στις 18 Mar 2017
  • Δεν είμαι σίγουρος τι θες να σχολιάσω... Συμφωνώ 100% με όσα έχουν ειπωθεί παραπάνω.
     
    Θα προσθέσω και εγώ ότι για να αναπτύξεις την μουσικότητα σου είναι απαραίτητη η συναναστροφή με άλλους μουσικούς (είτε στα πλαίσια, π.χ., μιας μπάντας ή μαθημάτων από κάποιον δάσκαλο) και, ακόμα πιο σημαντικό, η εκτέλεση μουσικής μπροστά σε κοινό (π.χ., σε φίλους ή  στην οικογένειά σου). Δεν γίνεται αλλιώς. Αυτό που λέμε μουσικότητα είναι κατά κύριο λόγο η ικανότητα σου να εκφραστείς μέσω του οργάνου με τρόπο κατανοητό στον ακροατή. Αυτή η ικανότητα δεν είναι έμφυτη και ο μόνος τρόπος να την αναπτύξεις είναι να την εξασκήσεις με την έκθεσή σου στον υπόλοιπο κόσμο, λαμβάνοντας ειλικρινή κριτική. Θέματα όπως "αυτοσχεδιασμός" και "σύνθεση" είναι τεχνικές λεπτομέρειες των οποίων η γνώση ναι μεν συμβάλλει πολύ αλλά δεν είναι ικανή από μόνη της να σε κάνει μουσικό.
  • #13 από Guitar Fan στις 18 Mar 2017
  • @Fourier


    είπες ακριβώς αυτό που εννοούσα,


    το θέμα είναι ότι μετά από δέκα χρόνια που λέει και ο Ιωαννης Αναστασάκης, κάποιος να έχει εξαιρετική  δεξιοτεχνία και πολύ λίγο ανεπτυγμένη μουσικότητα και το θέμα είναι όπως πάντα η χρυσή τομή.
    Τι πρέπει να κάνει κάποιος για να αναπτύξει και την μουσικότητα του;;
    Νομίζω ότι εκεί πάσχει η πλειοψηφία των μαθητών.
  • #14 από Guitar Fan στις 18 Mar 2017
  • εννοείται ότι η ερώτηση απευθύνεται σε όλους απλά ανέφερα τον Ιωάννη επειδή το τοπικ είναι δικό του


    και από τον @Fourier θα περιμένουμε μια απάντηση
  • #15 από Ioannis Anastassakis στις 01 Feb 2018
  • @Fourier

    το θέμα είναι ότι μετά από δέκα χρόνια που λέει και ο Ιωαννης Αναστασάκης, κάποιος να έχει εξαιρετική  δεξιοτεχνία και πολύ λίγο ανεπτυγμένη μουσικότητα και το θέμα είναι όπως πάντα η χρυσή τομή.
    Τι πρέπει να κάνει κάποιος για να αναπτύξει και την μουσικότητα του;;
    Νομίζω ότι εκεί πάσχει η πλειοψηφία των μαθητών.


    Σε ευχαριστω για την ερωτηση - με αφορμη της, ετοιμαζω συντομα βιντεο με αυτο το θεμα!
  • #16 από elrich στις 04 Feb 2018
  • και, ακόμα πιο σημαντικό, η εκτέλεση μουσικής μπροστά σε κοινό

    Προσυπογράφω
    Αν δεν παίξεις live ένα κομάτι, απλά υποθέτεις ότι το ξέρεις.
Σελίδες: