Σελίδες:
  • #1 από Uriah στις 17 Sep 2017
  •  Ξεκιναω αυτο το θεμα διοτι πιστευω θα βοηθησει ανθρωπους που αναζητουν δασκαλο στην κιθαρα, το μπασο ή γενικα καποιο μουσικο οργανο κι ελπιζω οι εμπειροι να συνεισφερουν με ιδεες και γνωση. Ειναι ενα θεμα που πιστευω μπορει να κανει καποιον να αγαπησει την ενασχοληση με τη μουσικη ή να σιχαθει τα παντα. Οπως εχω ξαναπει, με τη μουσικη δεν ειμαι πανασχετος, επαιξα τυμπανα για αρκετα χρονια και μαθηματα εκανα στη χαση και τη φεξη σε διαφορους στουντιαδες. Προ 7μηνου ξεκινησα να μαθω κιθαρα, την οποια και παρατησα για να ασχοληθω αποκλειστικα με το μπασο.

    Για την κιθαρα πηγα καρφι σε ωδειο το οποιο ηταν φθηνο, και μου εδινε και μια εκπτωση επειδη κανει μαθηματα πιανου η 6χρονη κορη μου εκει. Σφαλμα πρωτο! Ξερω πως το οικονομικο ειναι σημαντικος παραγοντας σε ολες τις αποψεις της ζωης μας, αλλα και η εκπαιδευση -η οποια εκπαιδευση- ειναι σημαντικοτατη. Πηγα λοιπον σε αυτο το ωδειο και καθισα με εναν δασκαλο ο οποιος για 2 μηνες με ειχε να μαθαινω ακορντα, στα μαθηματα ποιο πολυ μου εδειχνε αυτος παρα να του δειχνω εγω. Του ζητουσα ασκησεις για να δυναμωσω τα δαχτυλα και να βελτιωσω τα ανοιγματα μου και μου ελεγε πρωτα πρεπει να μαθω να πιανω σωστα τα ακορντα. Επικοινωνια μηδεν δηλαδη. Επειδη το συμβολαιο μου ηταν 6μηνου, αναγκαστικα και καθισα, διχως να μαθω σχεδον τιποτα!

     Εχοντας παρει ενα πολυ καλο μαθημα στην επιλογη καθηγητη, ξεκινησα να βρω εκ νεου καθηγητη για το μπασο. Μιλησα συνολικα με 6, εκανα δοκιμαστικες ωρες (καποιες δωρεαν και καποιες στο μισο της κανονικης τιμης) και κατεληξα στον τελευταιο. Το σκεπτικο μου ηταν  το εξης:

     α) Με ρωταει ο υποψηφιος δασκαλος μου που θελω να φτασω; Επαγγελματιας; Να τζαμαρω; Σαν απλη ενασχοληση;
     β) Με ρωταει τι θελω να μαθω. Μονο να παιζω με χρηση ταμπλατουρας; Θελω θεωρια; Να μαθω να διαβαζω παρτιτουρα;
     γ) Τι μουσικη θελω να παιξω και τι ακουσματα εχω.
     δ) Μου ζητησε να σηκωσω το μπασο και να το κρατησω στα χερια μου. (μου εκανε τρομερη εντυπωση οταν μου εξηγησε πως εχει δει  ανθρωπους να το κρατανε σαν τουφεκι και να το στηριζουν ορθιο στον μηρο τους)
     ε) Μου ζητησε να του παιξω κατι οσο χαλια και αν παιξω.
     στ) Τον ρωτησα μετα απο εναν χρονο μαζι του με νορμαλ μελετη, περιπου τι θα πρεπει να περιμενω. Μου εξηγησε το πλανο του και την μεθοδο του.

     Υπηρξαν περιπτωσεις ωπου μου χτυπησαν ασχημα στο ματι οταν λχ ειδα τον δασκαλο να μου δειχνει ποσο γαματος ειναι στο μπασο με 10 λεπτο σολο, αλλος μου εβγαλε το οργανο αχρηστο και γενικα δεν εδειχναν να ενδιαφερονται για τους στοχους μου παρα μονο να κλεισουν το συμβολαιο. Τα βασικοτερα κριτηρια μου οταν εψαχνα στο ιντερνετ ηταν να ειναι (στην δικη μου περιπτωση) μπασιστες και οχι κιθαριστες που παραδιδουν μαθηματα ΚΑΙ για μπασο, να ειναι κοντα στα δικα μου μουσικα γουστα και φυσικα να εχουν εκπαιδευση και εμπειρια.

     Τελικα με τον ανθρωπο που δωσαμε τα χερια ηταν και αυτος που ηταν και ποιο κοντα στο σπιτι  μου. Με κερδισαν 3 πραγματα: Πρωτα απο ολα επιθεωρησε το οργανο μου (το μπασο ε  ;D ) και κοιταξε να δει εαν ειναι κουρδισμενο. Αφου διεθεσε 20 λεπτα για να με ρωτησει τι θελω, να μου εξηγησει πως διδασκει και που μπορω να ειμαι σε ενα ευλογο διαστημα με εβαλε κατω και μου εδειξε μια κλιμακα (D mol). Μου την εγραψε και μαζι ακομα τεσσερις και μου ειπε ασχετως τι θα κανω (θα κλεισω μαζι του ή οχι) να καθισω να τις μαθω. Μου αρεσε διοτι ηταν επεξηγηματικος με λιγα λογια, ειναι μεταλας και εδειξε να θελει να διδαξει και οχι να επιδειχτει. Το οικονομικο το αφησε ωσπου αφου τελειωσε η ωρα.

     Εν κατακλειδι οσοι θελετε να βρειτε δασκαλο-καθοδηγητη ψαξτε καλα. Μην εστιασετε μονο στα χρηματα αλλα και στο πρακτικο μερος  οπως ποσο κοντα ή μακρυα θα γινεται το μαθημα. Καντε του ερωτησεις, οσο ποιο πολλες μπορειτε χωρις ντροπη. Ζυγιστε το ενδιαφερον του απεναντι σας΄ σας κανει ερωτησεις, σας δειχνει πραγματα; Μην παιρνετε ελαφρα τον χρονο και το χρημα που θα διαθεσετε.
  • #2 από Fourier στις 17 Sep 2017
  • Πολύ ωραία γραμμένο και χρήσιμο post!

    Πιστεύεις ότι είναι δύσκολο να βρεις τέτοιου τύπου καθηγητές σε ωδείο, δηλαδή με το μάθημα προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου και όχι με βάση κάποια "ύλη"?

    Καλή επιτυχία με το μπάσο!
  • #3 από GVen στις 18 Sep 2017
  • Επ ευκαιρία του συγκεκριμένου άρθρου θα ήθελα τη συμβουλή σας σ ένα θέμα που με απασχόλησε σχετικά με το ωδείο που πηγαίνω με την κάρη μου.

    Αρχικά να σας πω ότι ξεκίνησα, στα 45 μου, πριν 1 χρόνο ηλ. κιθαρα, μαζί με την 9χρονη κόρη μου(πιάνο) σε 1 απ τα 3 τοπικά ωδεία της περιοχής μου. Την 1η χρονιά πλήρωνα, ενώ τα δίδακτρα ήταν 60 ευρώ έκαστος, πλήρωνα 100 ευρώ και για τους 2 μας με μια τυπική απόδειξη των 10 ευρώ, αντί των 120 αν μου την έκοβε κανονικά.
    Φέτος που πήγα πάλι, μου ζήτησε 70 ευρώ έκαστος, ή 60 με την γνωστή τυπική απόδειξη των 10 ευρώ.

    Δυστηχώς ή ευτυχώς πλήρωσα το ποσο που μου ζήτησε, αλλά κάτι με τρώει και μ' ενοχλεί στην όλη φάση. Δε θεωρώ ότι από τη μια χρονιά στην άλλη θα έπρεπε να χουμε τέτοια αυξηση στα δίδακτρα. Τόσο η κόρη μου όσο και εγώ, είμαστε ακομα αρχάριοι. Η δικιολογία ήταν ότι μιας και ανεβηκαμε επίπεδο και τάξη, ανέβηκαν και τα δίδακτρα.

    Νομιζετε ότι είνια δικιολογημένη αυτή η αυξηση?

    Δε θα πρεπε, μιας και είμαστε 2 να μας κάνει και καλυτερη τιμή?

    Δε σας κρίβω ότι ενώ με τη δασκ'αλα της μικρής είμαι πολύ ευχαριστημένος και η μικρή την αγαπάει πολύ, με τον δικό μου δεν είμαι τόσο. Είνια πολύ καλός και γνώστης του αντικειμένου που διδάσκει αλλά για μένα έχει 1-2 ελατώματα. Προσπαθεί να μου επιβάλει κομμάτια που δε μ' αρέσουν και τόσο, απ την άλλη δεν είναι και τάσο γνώστης rock/heavy metal κομματιών για να μου τα δείξει. Βέβαια ότι του χω πει το βλέπει μια φορά στο you tube και στα καπάκια μου το παίζει και μου το εξηγεί...σ αυτό δεν ε΄χω παράπονο.

    Το κακό με μένα είναι ότι θέλω να μάθω σωστά τη θεωρία, που σ αυτό με καλυπτει στο έπακρο, αλλά να μάθω και να παίζω τα τραγουδια που εγώ θέλω και όχι ο δάσκαλος μου. Τελευτάια μου είπε ότι πρεπει να μάθω κάποια κομάτια που θα με βοηθήσουν "παιχτικά", να μάθω δλδ καλύτερα, και μετά να μάθω αυτά που θέλω κι εγώ. Δεν ξέρω τι να κάνω.
    Δε σας κρίβω βέβαια ότι με τις συθμβουλές του βλέπω βελτίωση στον τρόπο παιξίματος μου.

    Απ τη μια έχω χαλαστεί με την μεγάλη αυξηση στα δίδακτρα..από 100 σε 120...απ την άλλη λίγο με το δάσκαλο, ως προς τα τραγούδια που θέλει να με μάθει...δεν ξέρω τι να πω.

    Το συζήτησα με τη γυναίκα μου και καταλήξαμε να μιλήσω στην ιδιοκτητρια του ωδείου,αυριο που έχω μάθημα, για το ποσό των διδάκτων μπας και βρούμε καμιά άκρη.

    Όσο για το δικό μου δάσκαλο δεν ξέρω τι να κάνω. Μέχρι τώρα του χω πει θα ήθελα να μου έδινε 2-3 επιλογές από τραγούδια για να διαλέξω αυτό που μ αρέσει καλύτερα, για να διαλέξω και να μάθω, αλλά αυτός επιμένει ότι πρεπει να μάθω αυτά που πρέπει. ΜΟυ πε να κάνω μια λίστα μ αυτά που θα ήθελα να μάθω, για να τη δει και να δει τι μπορεί να κάνει...αλλά δεν τον είδα και τόσο ελαστικό.

    Δε σας κρίβω ότι έχω σκεφτεί διάφορα σενάρια...να σταματήσω και να κάνω ιδιαίτερα, τόσο εγώ όσο και η μικρή,,,απ την άλλη όμως η μικρή τη θέλει τη δασκάλα της...είμαι σε δέιλιμμα.

    Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ρε αγόρια?
  • #4 από saved στις 18 Sep 2017
  • Eγω πιστευω πως καποια πραγματα πρεπει να τα μαθεις (πχ ζειμπεκικο) και ας μην σου αρεσουν γιατι καπου μπωρει να σου χρειαστουν αλλα και για να δεις πραγματα που αλλιως δεν θα τα εβλεπες,και που ξες,ισως σε βοηθησουν να δεις την μουσικη αλλιως.Η πικιλια ειναι καλο πραγμα.
    Οσο για τα διδακτρα,εγω 3 χρονια τα ιδια λεφτα πληρωνα,κιολας,την 3η χρονια λογο εληψης χρονου,για να μην πηγαινω συνεχως αδιαβαστος,πηγενα καθε 2η εβδομαδα,και πληρωνα τα μισα,αφου εκανα τα μισα μαθηματα.
    Σιγουρα συζητα το με την ιδιοκτητρια,αλλα και με τον δασκαλο.
    Εγω αν δεν εβγαζα ακρη,θα σταματουσα και θα συνεχιζα την κορη και για μενα θα εβρισκα αλλον δασκαλο
  • #5 από Guitar Fan στις 18 Sep 2017
  • Πολύ ωραία γραμμένο και χρήσιμο post!

    Πιστεύεις ότι είναι δύσκολο να βρεις τέτοιου τύπου καθηγητές σε ωδείο, δηλαδή με το μάθημα προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου και όχι με βάση κάποια "ύλη"?

    Καλή επιτυχία με το μπάσο!






    είναι δύσκολο ή όχι;;
    αν κάποιος θέλει να δώσει έμφαση σε κάποια είδη μουσικής, πχ Reggae, Rhythm Blues θα βρεί κάποιον καθηγητή να του τα δείξει;;


    απ'ότι έχω δει οι περισσότεροι κάνουν μια γενική ύλη και μετά σου λένε ότι τα περαιτέρω θα τα μάθεις μόνος σου.
    Σίγουρα καθηγητές υπάρχουν πολλοί και με διαφορετικά προσόντα.
    και η ερώτηση είναι πόσα χρήματα θα ζητήσει ένας καθηγητής που θα του ζητήσεις να σε μάθει πιο εξειδικευμένα πράγματα.
  • #6 από saved στις 18 Sep 2017
  • Βεβαια μπορει να φτασεις σε τετοιο επιπεδο που να μην βρισκεις ευκολα δασκαλο που να ξετει πιο πολλα.Οποτε οσο πιο καλυτερος γινεσε τοσο πιο βιρτπυοζο δασκαλο θες και τοσο πιο βαθια θα βαλεις το χερι στην τσεπη
  • #7 από panixgr στις 18 Sep 2017
  • είσαι 46 και πληρωνεις τον δάσκαλο και θα σου μάθει αυτα που θες εσύ. Αν ήσουν 10, τοτε ναι, ο δάσκαλος έπρεπε να σε προορίζει για το ύψιστο επίπεδο, και έπρεπε να σε μανατζάρει 100%. Αλλά τωρα.....
  • #8 από Guitar Fan στις 18 Sep 2017
  • τα βασικά μπορείς να τα μάθεις και από μία μέθοδο
    και μάλιστα θα περάσουν χρόνια μεχρι να φτάσεις σε καλό επίπεδο
    είναι μια συνεχή διαδικασία,
    προχωράς σε παρακάτω κεφάλαια/κομμάτια και μετά γυρνας πίσω και παίζεις τα παλαιότερα κομμάτια και βλεπεις ότι τα παίζεις καλύτερα, εστω και λίγο.


    νομίζω θα το αισθανθείς μονος σου το πότε πρέπει να πας σε δάσκαλο
    βέβαια αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο 
  • #9 από saved στις 18 Sep 2017
  • Αν με ρωτησει καποιος τι εμαθα στο ωδειο 3 χρονια,θα πω τιποτα.
    Δεν ξερω να πω εμαθα αυτο η το αλλο.
    Και ομως εχω μαθει παρα πολλα.Καμια σχεση πως παιζω τωρα με πως επαιζα πριν.
    Οκ και 3 χρονια μονος,θα αλλαζαν καπος τα πραγματα,αλλα δεν πιστευω τοσο πολυ
  • #10 από modfori στις 18 Sep 2017
  • αν και off-topic ,καταρχήν θα πρέπει να τους καταγγείλεις για το γεγονός ότι κόβουν 10 ευρώ απόδειξη για 120 που εισπράττουν . Τέτοιες τακτικές είναι ένας απο τους λόγους που μας έχουν φέρει σαν χώρα στην κατάσταση αυτή.

    όσο για το θέμα σου, θα πρότεινα παράλληλα να δοκιμάσεις και με άλλους δασκάλους εκτός ωδείου να βρεις κάποιον που σου ταιριάζει .Δε χρειάζεται συμβιβασμός , βρίθει ο τόπος απο δασκάλους κιθάρας.  Η κόρη σου μπορεί να συνεχίσει κανονικά εκεί αφού της αρέσει.
  • #11 από panixgr στις 18 Sep 2017
  • αν και off-topic ,καταρχήν θα πρέπει να τους καταγγείλεις για το γεγονός ότι κόβουν 10 ευρώ απόδειξη για 120 που εισπράττουν . Τέτοιες τακτικές είναι ένας απο τους λόγους που μας έχουν φέρει σαν χώρα στην κατάσταση αυτή.

    μισθωτός είμαι, και εντελώς άσχετος απο την ελληνική πραγματικότητα, αλλά νομίζω απο αυτά που βλέπω, οτι αν τα κάναμε όλα νόμιμα δεν θα έμενε ούτε μια επιχείρηση ανοικτή...

    (και ούτε ένας απο εμάς εκτός φυλακής -- φίλοι αθηναίοι πότε ήταν η τελευταία φορά που σταματήσατε σε διάβαση πεζών? )

    είναι το σύστημα έτσι, το σύστημα δεν αλλάζει απο μόνο του λίγο λίγο, ούτε απο κάτω. Θέλει κεντρικό σχεδιασμό, προγραμματισμό, πρόβλεψη για τις διάφορες φάσεις της μετάβασης, και τελικά φουλ προσαρμογή στον τελικό στόχο.

    αλλά για να γίνει αυτό χρειάζονται 4 πράγματα :
    - κεφάλαια
    - πειθαρχεία
    - τύχη
    - εμπειρία

    και ο λαουτζίκος μας δεν έχει κανένα απο τα 4.
  • #12 από Guitar Fan στις 18 Sep 2017
  • παίδες να μην βγαίνουμε Off topic,


    αν θέλετε κάντε delete τα μηνύματα σας που αναφέρονται σε αποδείξεις και φορολογικά θέματα και ανοίξτε άλλο τόπικ.


    ας μείνουμε στο θέμα του δάσκαλου
  • #13 από mouz στις 18 Sep 2017
  • Ηλικιακά και από πλευράς επιπέδου (εντάξει, μάλλον λίγο πιο προχωρημένος αλλά στη γενική κατηγορία ψευτοπαίζω, όχι επαγγελματικά) είμαι στην ίδια κατηγορία με τον gven. Η δικιά μου εμπειρία / άποψη:


    Βρήκα 'δάσκαλο'με 10 ευρά την ώρα. Στο ξεκίνημα του είπα ότι είμαι 50άρης και καταλαβαίνεις ότι θέλω να το ευχαριστηθώ και όχι να πεθάνω στη μελέτη. Μου είπε οκ, και το μάθημα μετά τις πρώτες 5-6 φορές έγινε μάλλον βαρετό. Μάθαινα που και που κανένα τραγούδι, μιλάγαμε για κλίμακες και modes, και αυτά. Βελτιώθηκα νομίζω λίγο, όχι σοβαρά, αλλά για την ηλικία μου είναι ήδη κάτι το ότι με τα μαθήματα αυτά κρατήθηκα να ασχολούμαι με την κιθάρα και δεν σταμάτησα με τόσα άλλα που έχω ταυτόχρονα στο μυαλό μου.
     
    Σταμάτησα για κάποιους μήνες γιατί είχα ένα θέμα υγείας. Κάποια στιγμή μετά μου σύστησαν ένα άλλο δάσκαλο, επαγγελματία πρώην ροκά, με διπλάσια λεφτά την ώρα που όμως ποτέ δεν ήταν κάτω από μιάμιση ώρα. Όταν του είπα το ίδιο πράγμα, 50άρης και τα λοιπά, μου είπε ότι δυστυχώς ή ευτυχώς αν θέλω να το ευχαριστηθώ πρέπει οπωσδήποτε να μου οργανώσει τη γνώση και να με βάλει να μελετήσω. Είπα οκ, ας δοκιμάσουμε, και η εξέλιξή μου στη συνέχεια ήταν θεαματική (και το ευχαριστήθηκα, όπως είπε). Φυσικά συνεχίζω ακόμα, δύο χρόνια μετά, χώρια που με έπιασε και το GAS όπως ξέρουν οι παλιοί εδώ  χεχε.


    Για το οικονομικό: Στην πρώτη περίπτωση ήταν 40 το μήνα, στη δεύτερη 60 το μήνα, γιατί κάνω τρία μαθήματα και όχι τέσσερα (δλδ όσα δίνει ο Gven). Σε αυτά τα λεφτά και από τη στιγμή που δεν πρέπει να βγάλουμε καμία μέση ή ανωτέρα, νομίζω έχουμε επιλογές και πρέπει αν κάτι δεν πάει καλά απλά να αλλάζουμε. Στην ηλικία μας η αλλαγή κάνει καλό νομίζω. Το μόνο σημαντικό είναι να μη σταματήσουμε να ασχολούμαστε με το όργανο.
  • #14 από GVen στις 18 Sep 2017
  • Ωραίο ποστ φίλε μουζ


    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να κάτσω να διαβάσω για το όργανο μου...θεωρω ότι η τεχνική και η γνώση θα σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα...γενικα μιλάω πάντα και δεν απευθύνομαι στον προλαλήσαντα .


    Πιστεύω ότι με το δάσκαλο θα τα βρούμε..  Δεν είναι τόσο εκεί το θέμα. Το πρόβλημα είναι το οικονομικό, που αν συνεχιστεί η αύξηση κάθε χρόνο +10 ευρώ, θα φτάσουμε σε 3-4 χρόνια το 200αρι και για τους 2 μας. Αν προσθέσεις εγραφες και εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς....την κάτσαμε τη βάρκα.


    Δεν μου τρέχουν κι απ τα μπατζάκια όπως καταλαβαίνετε. Το θέμα είναι να γίνε και σωστή δουλειά στη μικρή μου, γιατί θέλω να την προετοιμάσω για μουσικό γυμνάσιο. Και απ αυτά που μου λένε στο ωδείο αλλά κι απ όσο τη βλέπω, η κόρη μου το χει  και δε θέλω να τη στενοχωρήσω.


    Τέλος πάντων, θα μιλήσω σήμερα με την ιδιοκτήτρια του Ωδείου και πιστεύω θα τη βρούμε την άκρη.
  • #15 από Uriah στις 18 Sep 2017
  • Πολύ ωραία γραμμένο και χρήσιμο post!

    Πιστεύεις ότι είναι δύσκολο να βρεις τέτοιου τύπου καθηγητές σε ωδείο, δηλαδή με το μάθημα προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου και όχι με βάση κάποια "ύλη"?

    Καλή επιτυχία με το μπάσο!

    Τα ωδεια, απο ο,τι θυμαμαι απο 2 συμμαθητες μου στα αγγλικα που εκαναν κλασσικη κιθαρα χρονια, εχουν στανταρ υλη και ειναι ανελαστικα. Ειναι ομως σχολεια για θεωρεια και εδραιωση σωστων βασεων.
  • #16 από saved στις 18 Sep 2017
  • Aν πας για πτυχιο.
    Εγω που πηγαινα για την φαση μου,ηταν ξεκαθαρο απο την αρχη οτι κανω χαβαλε με το μπασο και περαν των βασικων που επρεπε να διδαχθω,διαλεγα εγω τι θα μου δειξει και τι θελω να μαθω.ακομα και οταν πηρα το αταστο (ο δασκαλος ειχε αταστο απο χρονια και το ηξετε το αθλημα) πηρα και ενα βιβλιο για αταστο και του ζητησα να μου το εξηγισει και δεν εφερε καμια αντιρηση.Ασχετα που πλεων εχουμε γεινει φιλαρακια..
  • #17 από Uriah στις 12 Jan 2018
  • Σχεδον 4 μηνες αργοτερα με τον δασκαλο και αναγνωριζω (ξανα) την σπουδαιότητα ενος καθοδηγητή-διδασκαλου (η αγγλικη λεξη instructor μου αρεσει περισσοτερο) στην εκμάθηση ενος οργάνου. Κανω 1 ωρα μαθημα καθε 2η βδομαδα και ομως η βελτιωση μου σε κατανόηση θεωριας και τεχνική με εχει εκπλήξει θετικα.

    Στην αρχη δεν εβλεπα την ωρα να μαθω τις πρωτες γραμμες και ενω προσπαθουσα να βγαλω οσο περισσότερα κομμάτια, σιγα-σιγα πλεον βλεπω την σημασια της μελέτης με τον μετρονομο. Στα ντραμς επαιζα πολυ με το συναίσθημα και το μέτρημα ηταν ευκολότερο, ισως να μη θυμαμαι και ποσο δυσκολα ηταν η αρχη-ημουν 13-14 οταν ξεκινησα. Στο μπασο ειναι το Α και Ω η ακριβεια και βλεπω μονος μου ποσο πάσχω σε απλες γραμμες να κραταω το μέτρο.

     Ο δάσκαλος, ενω στο πρωτο κιολας μαθημα μαζι με κλιμακες μου εδωσε κι ενα τραγουδι, πλέον με εχει ταραξει σε τεχνικη και θεωρία με ασκησεις που συνδυάζουν την εκμάθηση των δυο. Ως τωρα μου εχει δωσει τρια τραγουδια στο σύνολο τα οποια τωρα αρχιζω να βλεπω τι μαθαινα παιζοντας τα τοσο καιρο. Σταματησα να ασχολουμαι με καινουρια τραγουδια και πιανω μπαρα προς μπαρα με τον μετρονομο τα τρια αυτα τραγουδια και βλεπω ποσο λαθος τα επαιζα τωρα που εμαθα κατι παραπανω.

     Θελω να πω πως η μελετη και η καθοδηγηση απο εναν καλο δάσκαλο ειναι ο,τι καλυτερο για εναν αρχαριο. Ισως να μην ειχα αφησει την κιθαρα αν ειχα ψάξει να βρω εναν αλλο δασκαλο τοτε, δεν ξερω. Παντως κανενα καναλι στο youtube δεν μπορει να αντικαταστασει την ανθρωπινη επαφή και την πειθαρχια που πρέπει μονοι μας να εχουμε. Ιδιως η πειθαρχία ειναι σημαντικη. Στη γνωριμια που εκανα με τον δασκαλο με ρωτησε αν μπορω να αφιερωνω καθημερινα 15' στην μελέτη 5 ασκήσεων.  Μου φανηκαν ελάχιστα και νομισα πως με κοροιδευε. Πράγματι ηρθαν φορες οπου βαριόμουν ακομα και το μπασο να παρω στα χερια μου, ποσο μαλλον να παιξω 15'.

    Πλέον τωρα εφτασα να παιζω 4ωρα και βαλε που εχω αδεια απο την δουλεια, και ενα 2ωρο καθημερινα το μεσημερι μετα τη δουλεια ωσπου να γυρισουν η γυναικα μου με το παιδι απο το σχολειο, ή οταν ειμαι απογευματινός 3 ωρες πριν τη δουλεια. Βλεπω πως οσο το δουλευω, τοσο καλυτερα το μαθαινω.
  • #18 από manosfmg στις 13 Jan 2018
  • εχω παιξει σαν πιτσιρικας περιπου 7 χρονια ανεπιτυχους κιθαρας,στο διαστημα αυτο τοτε βρηκα 3 δασκαλους (εαν ηταν),επειδει δεν εβλεπα βελτιωση,ενιωθα οτι ειχα πεσει σε πηγαδι και δεν εβρισκα τροπο να ανεβω,τα παρατησα.
    Αλλα παντα με ετρωγε,ετσι στα 35 αποφασισα να ξαναρχισω,αλαξα 3 δασκαλους μεχρι να βρω αυτον που θα με προχωραγε,ενοω οτι εχασα μια χρονια ανουσια που δεν εμαθα σχεδον τιποτα,ο αλλος ηταν εκτος κλιματος για μενα,μεχρι που βρηκα τον δασκαλο μου.
    παιζω 6 χρονια μαζι του,παω για το διπλωμα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα,ισως εαν εβρισκα τοτε αυτον τον δασκαλο α ειμουν κατι αλλο επαγγελματικα,εγω δινω 20 ευρω την ωρα 80 το μηνα για ιδιετερο,ομως μπορω να δωσω εξετασεις για οποιοδηποτε επιπεδο,μιας και παμε με βαση το ωδειο που δουλευει και πανω στις τεχνικες του gilbert,ναι παιζει ρολο ο δασκαλος,αλλα παιζει ρολο και ποσο θες εσυ να μαθεις,τιποτα δεν ηταν ευκολα,πολλες φορες επαιξα τραγουδια που δεν μου αρεσαν μονο και μονο γιατο μετρημα η την τεχνικη του κομματιου
Σελίδες: