Σελίδες:
  • #1 από Ioannis Anastassakis στις 16 Nov 2017

  • Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της κιθάρας.


    Σήμερα θα ανεβάσω ένα βίντεο σχετικό με τα Wide Stretches και πως θα γλιτώσουμε τον τραυματισμό...


    https://www.youtube.com/watch?v=c5g4ZjP8hnE



    Για όποιες διευκρινίσεις, αλλά και για να στείλετε τις ερωτήσεις σας να απαντηθούν σε επόμενο βίντεο, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω email στο ioannis@ioannis.org αλλά και στο Facebook Fan page μου, https://www.facebook.com/ioannisanastassakis/




    Τα λέμε την επόμενη φορά!
    Φιλικά,
    Ioannis Anastassakis
    www.ioannis.org
  • #2 από Βραζίλης στις 17 Nov 2017
  • Ενδιαφέρον θέμα, και το εξήγησες αναλυτικά και με παραδείγματα σε ένα μεγάλης διάρκειας βίντεο (μεγαλύτερης από ότι συνήθως στα άλλα βίντεο σου, εννοώ).

    Από τι εξαρτάται το πόσο μπορούμε να ανοίξουμε τα δάκτυλά μας; Εννοώ, είναι μόνο θέμα εκγύμνασης ή και φυσικών χαρακτηριστικών της κατασκευής του χεριού του κάθε ατόμου; Θα μπορούσαν δύο άτομα με ίδιο μέγεθος χεριού/δακτύλων να πετύχουν το ίδιο άνοιγμα; Έως που μπορούμε να πιέσουμε τον εαυτό μας; Υποθέτω ότι δεν ωφελεί να προσπαθούμε να τεντώσουμε παραπάνω όταν περάσουν Χ μήνες, κάποτε φτάνουμε στα φυσικά όρια, αλλά πώς θα το ξέρουμε αυτό; Βέβαια, όλα αυτά μπορεί να τα κρίνει κατά περίπτωση κάποιος δάσκαλος, δύσκολο να δοθεί μια γενική απάντηση. Πες απλά ότι καταγράφω τις σκέψεις μου...
  • #3 από Ioannis Anastassakis στις 10 Jan 2018
  • To θέμα των wide stretches σίγουρα θέλει προσοχή στην μελέτη και να γίνεται πολύ μεγάλη πίεση, αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό και είναι πάρα πολύ εύκολο να καταλήξει σε τραυματισμό (όπως λέει και το βίντεο)
    [/color]Όντως η κατασκευή και τα φυσικά χαρακτηριστικά ενός χεριού έχουν μεγάλη σημασία στην ευκολία με την οποία κάποιος θα εξελίξει την συγκεκριμένη τεχνική , αλλά δεν επηρεάζουν στο τελικό αποτέλεσμα τόσο πολύ, δηλαδή τα χρηστικά wide stretces θα μπορέσουν στο τέλος να γίνουν και από έναν που έχει πιο “προνομιακή” κατασκευή χεριού και από έναν που αρχικά δυσκολεύεται να ανοίξει τα δάκτυλα του. Απλά χρειάζεται να ξέρεις τι ασκήσεις να κάνεις, να μην τραυματισθείς και αν έχεις υπομονή - να μην τα παρατήσεις δηλαδή, κάτι ΠΑΡΑ πολύ συνηθισμένο.
    [/color][/size]
Σελίδες: