Αποστολέας Θέμα: [VIDEO] Λίγη Όρεξη για μελέτη. Γίνεται να γίνω επαγγελματί  (Αναγνώστηκε 5500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της κιθάρας.


Σήμερα θα ανεβάσω ένα βίντεο το οποίο έχει να κάνει με την μελέτη και τον στόχο του να γίνουμε επαγγελματίες κιθαριστές.


Δεν έχω πάντα όρεξη για μελέτη... Γίνεται να γίνω επαγγελματίας?


https://www.youtube.com/watch?v=v1H49uZOvpw



Για όποιες διευκρινίσεις, αλλά και για να στείλετε τις ερωτήσεις σας να απαντηθούν σε επόμενο βίντεο, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω email στο ioannis@ioannis.org αλλά και στο Facebook Fan page μου, https://www.facebook.com/ioannisanastassakis/




Τα λέμε την επόμενη φορά!
Φιλικά,
Ioannis Anastassakis
www.ioannis.org

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Γιάννη,


μήπως μπορείς να μας πείς πόσα χρόνια θα χρειασθεί κάποιος για να καλύψει απο θέμα Τεχνικής όλη την ταστιέρα.


δηλ. να καλύψει όλες τις Θέσεις (positions) όχι μόνο από θέμα picking αλλά και όλα τα movables ακόρντα.
φυσικά δεν εννοώ μονο τα μπαρέ αλλά τα C-type, τα D-type τα Am, τα Dm, τα D7 και γενικά όλα αυτά τα movables.
Γιατί δεν νομίζω στην 15η θέση να παίζουμε full bar chords αλλά triads.


φυσικά η ερώτηση απ' ευθύνεται σε όλους και όποιος θέλει απαντάει


ευχαριστώ.


« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/17, 09:03 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ναι μπορει να γινει επαγγελματιας καποιος που δεν εχει ορεξη για μελετη. Κακος επαγγελματιας. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/17, 00:32 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Γεια σου φίλε Guitar Fan.
Θα ήθελα να βοηθήσω στην ερώτηση σου αλλά δυστυχώς δεν την καταλαβαινω αρκετα καλα απο θεμα διατυπωσης.
Είναι τελείως διαφορετικό το θέμα τεχνικής, παράδειγμα picking όπως είπες - το οποίο έχει σχέση με την ικανότητα του σώματος να εκτελεί κάποια πράγματα πάνω στο όργανο , δηλαδή να παίζει διάφορες τεχνικές με καθαρότητα,ταχύτητα, ακρίβεια κλπ και τελείως διαφορετικό το θέμα του να ξέρεις τις θέσεις -positions των συγχορδιών,  των arpeggios και των κλιμάκων, κάτι  που έχει σχέση με την γνώση ταστιέρας και με την απομνημόνευση σχημάτων. Αν μπορείς λοιπόν να ξεκαθαρίσεις τι είναι αυτό το οποίο ρωτάς., θα χαρώ να σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ

Γεια σου φίλε Guitar Fan.
Θα ήθελα να βοηθήσω στην ερώτηση σου αλλά δυστυχώς δεν την καταλαβαινω αρκετα καλα απο θεμα διατυπωσης.


Είναι τελείως διαφορετικό το θέμα τεχνικής, παράδειγμα picking όπως είπες - το οποίο έχει σχέση με την ικανότητα του σώματος να εκτελεί κάποια πράγματα πάνω στο όργανο , δηλαδή να παίζει διάφορες τεχνικές με καθαρότητα,ταχύτητα, ακρίβεια κλπ και


τελείως διαφορετικό το θέμα του να ξέρεις τις θέσεις -positions των συγχορδιών,  των arpeggios και των κλιμάκων, κάτι  που έχει σχέση με την γνώση ταστιέρας και με την απομνημόνευση σχημάτων. Αν μπορείς λοιπόν να ξεκαθαρίσεις τι είναι αυτό το οποίο ρωτάς., θα χαρώ να σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.




σίγουρα εννοώ το πρώτο που λες στην παράγραφο με τα κόκκινα γράμματα πιο πάνω,
βασικά το θέμα τις δεξιοτεχνίας είναι διαφορετικό στην 3η θέση απ' ότι είναι στην 9η ή στην 11η,
η γωνίες που σχηματίζουν τα δάκτυλα είναι διαφορετικές και επίσης τα τάστα στενεύουν αλλά μεγαλώνουν όσο ανεβαίνουμε στην ταστιέρα, αυτό έχει θετικά και αρνητικά,
οπότε αν κάποιος "πιάνει" καλά ένα movable σε μία θέση δεν σημαίνει ότι θα το πιάνει και σε μία άλλη που απέχει 7-8 τάστα, έτσι δεν είναι;; 

αλλά ανεβαίνοντας στην ταστιέρα αυτάμα την μαθαίνουμε κι' όλας.


πχ στα Α-type ακόρντα ξέρεις ότι την 1η θέση είναι το Α# και ούτως καθεξής, οπότε πχ στην 8η θέση έχεις το F, αλλά η τεχνοτροπία είναι διαφορετική γιατί τα δάκτυλα, ο καρπός κλπ σχηματίζουν διαφορετικές γωνίες αφού το 8ο τάστο είναι πιο κοντά στο σώμα μας,
νομίζω η έννοια της δεξιοτεχνίας με αυτή της γνώσης είναι αλληλένδετες και η αρχική μου ερώτηση συμπεριλαμβάνει και τις δύο.

και φυσικά ερωτά για όλα τα moveable chords όχι μόνο για το Α-type,

ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/17, 15:46 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Ok, νομίζω κατάλαβα ποιος είναι ο προβληματισμός σου. Η  η αλήθεια είναι ότι αν η μελέτη γίνεται με σωστό τρόπο, δηλαδή δεν παίζεις σε μια θέση μόνο, αλλά μελετάς σε διαφορετικές θέσεις πάνω στην ταστιέρα, (όχι απαραίτητα σε 22 διαφορετικές θέσεις αλλά σε αρκετές διαφορετικές θέσεις), τότε δεν τίθεται πρόβλημα με αυτό το πράγμα. Όντως αλλάζουν οι γωνίες όπως αναφέρεις αλλά δεν αλλάζει ο δείκτης δυσκολίας γιατί έχει μελετηθεί σε όλες τις θέσεις και το χέρι έχει “μάθει” τις διάφορες Μετά το τάστο 12-14 , μπορεί να αλλάξει και η δακτυλοθεσία, αλλά και πάλι , αυτό είναι κάτι που κανονικά πρέπει να έχει μελετηθεί .
Τώρα όσο αναφορά τις συγχορδίες, εκεί απλά υπάρχουν κάποια σχήματα, τα οποία μετά περίπου το 10ο (δέκατο) τάστο γίνονται μη πρακτικά για να χρησιμοποιηθούν. Οπότε απλά χρησιμοποιείς άλλες παραλλαγές αυτών των συγχορδιών. Αν μη τι άλλο, θέσεις για συγχορδίες υπάρχουν (υπερβολικά) πολλές.
Γενικότερα, πολύ σπάνια όταν μιλάμε για τεχνική πάνω στην κιθάρα αναφερόμαστε στο θέμα των συγχορδιών. Συνήθως η συζήτηση για θέματα τεχνικής έχει σχέση με τις lead τεχνικές, όπως είναι alternate picking, sweeping, picking, string skipping και τέτοια πράγματα στα οποία το να χρησιμοποιηθεί μετρονόμος και να ανεβαίνει η ταχύτητα όλο και περισσότερο είναι κάτι που είναι σαφώς πιο πρακτικό.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/15, 21:54
από saved
0 Απαντήσεις
7312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/18, 18:03
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
9519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/18, 17:59
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
3635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/19, 14:35
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/19, 14:49
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/21, 18:07
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/21, 19:39
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/21, 19:40
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/22, 16:57
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/22, 12:26
από Ioannis Anastassakis