Σελίδες:
  • #1 από hippygr στις 30 Nov 2017
  • Καλημέρα στην καλή σας παρέα.

    Να πω κατ' αρχήν πως αν οι διαχειριστές κρίνουν πως επαναφέρω πράγματα που έχουν ειπωθεί, κανένα πρόβλημα να μετακινήσουν το μήνυμα στο κατάλληλο topic.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν: Ένας φίλος που αποφάσισε ν' αναζητήσει την τύχη του σε άλλη χώρα, προσφέρθηκε να μου αφήσει μια κιθάρα που δεν μπορούσε να κουβαλήσει μαζί του. Εγώ είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα μουσική, πάντα όμως ήθελα να μπορώ να γρατζουνάω ένα όργανο, έτσι με χαρά βρέθηκα με μια φτηνιάρα ακουστική Ibanez στο σπίτι, τώρα στα 50 φεύγα μου. Και μετά άρχισαν να μού έρχονται τα ερωτηματικά. Συγκεκριμένα:

    1) Ο φιλαράκος μου, παρότι ασχολείται με διάφορα έγχορδα, για το τεχνικό / κατασκευαστικό κομμάτι δεν έχει ιδέα και δεν επενέβη ποτέ του στην κιθάρα. Ερώτηση λοιπόν: Πρέπει να πάω την κιθάρα σε κάποιο μαγαζί για κάποιου είδους "προσαρμογή" στα δικά μου χέρια?(να το πω set up αυτό?). Αν ναι, καμμιά πρόταση στο κέντρο της Αθήνας? (αν δεν θεωρείται διαφήμιση).

    2) Φαντάζομαι πως όντας εντελώς πρωτάρης, θα ήταν σωστό να κάνω κάποια μαθήματα με δάσκαλο, αν μη τι άλλο για τα πιο βασικά. Επί μία εβδομάδα, ούτε πως να βάζω σωστά τα δάχτυλά μου χωρίς να "μπλοκάρω" τις άλλες χορδές δεν έχω καταφέρει. Απελπισία!  >:( Παρεμπιπτόντως, είναι ασύνηθες να έχεις "κουλό" παράμεσο και μικρό δάχτυλο ή να πάω σε νευροχειρούργο ? :'( Εξυπακούεται πως γενικά δεν σκοπεύω να γίνω Clapton, απλά να μπορώ κάποια στιγμή να παίζω κανένα τραγουδάκι να περνάει η ώρα. Μήπως λοιπόν κάποιος θα μπορούσε να προτείνει δάσκαλο ή ωδείο (για ιδιαίτερα υποθέτω), στην περιοχή της Ν. Σμύρνης / Ν. Κόσμου?

    Κάθε συμβουλή δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Τάκης
  • #2 από hot_sauce (φλουτσ) στις 30 Nov 2017
  • Καλημέρα και καλώς ήρθες!

    Κατ'αρχάς, μην αποθαρρύνεσαι! Σε μία βδομάδα δεν είναι αναμενόμενο να πιάνεις σωστά το όργανο, όχι να ακούγονται πεντακάθαρα οι συγχορδίες!  :D


    Ένα απ'τα βασικότερα είναι να αναπτύξεις την μυική μνήμη ώστε τα χέρια σου να παίζουν στο αυτόματο (σε κάποιο σχετικά μακρινό επίπεδο βέβαια) αυτά που εσύ θέλεις να ακουστούν. Κι αυτό γίνεται με την εξάσκηση. Άρα απλά συνεχίζεις να παίζεις, να προπονείσαι κτλ και θα δεις πως σιγά σιγά θα έρχεται η βελτίωση. Δες βιντεάκια στο Youtube, διάβασε σχετικά θέματα εδώ στο φόρουμ και ό,τι θες ρωτάς κι εμάς!  :)


    Όσο για το όργανο, ιδανικά θα πρότεινα να του κάνεις ένα setup. Κανονικά θέλει να το κοιτάς που και που αλλά μιας και λες πως δεν το έχουν περιποιηθεί για καιρό, ε πήγαινέ το να το φέρουν στα ίσα του!


    Από servicάδικα αρκετά...Music Accessories (ακούω πολύ καλά λόγια), Jimmy's (δεν ξέρω κάτι) και, προσωπικά, πήγα πρόσφατα όργανο στο Dustbowl (Άγιος Δημήτριος) και έκαναν πολύ καλή δουλειά! Επιλέγεις και πας!
  • #3 από Βραζίλης στις 30 Nov 2017
  • Τα δάκτυλά σου δεν είναι "κουλά", είναι απαίδευτα. Εγώ όταν άρχισα να πιάνω συγχορδίες, έβαζα παράμεσο και μικρό δάκτυλο πάνω στην ταστιέρα πιάνοντάς τα και καθοδηγώντας τα με το δεξί χέρι! Δεν είχαν ανεξαρτησία κινήσεων...
  • #4 από Guitar Fan στις 30 Nov 2017
  • όπως είπαν και οι άλλοι πιο πάνω, θα πρέπει να έχεις υπομονή
    το να μάθεις ένα μουσικό όργανο θέλει πολύ δουλειά και χρόνο ή μάλλον χρόνια,


    Δυο πολύ βασικές συμβουλές για την κατάσταση που βρήσκεσαι
    1) Να πας την κιθάρα σου για να στην ρυθμίσουν ούτως ώστε να είναι εύκολη, να μην χρειάζεται πολύ δύναμη για να πατάς τις χορδές
    2) να αγοράσεις μία Μέθοδο Εκμάθησης


    άρχισε να παίζεις κάποια απλή μελωδία, κάποιες κλίμακες και σιγά-σιγά θα παίζεις καλύτερα,
    για να παίξεις καλά θα πρέπει να περάσουν χρόνια, πολλά χρόνια,

    έχω ακούσει ότι ανεβαίνεις επίπεδο κάθε 3 χρόνια οπότε δεν πρέπει να απογοητεύεσαι.

    επίσης, ακόμα και μιά απλή αλλαγή σε ακόρντα μπορεί να σου πάρει και 6 μήνες για να την κάνεις τέλεια

    θέλει δουλειά και υπομονή

  • #5 από hot_sauce (φλουτσ) στις 30 Nov 2017
  • έχω ακούσει ότι ανεβαίνεις επίπεδο κάθε 3 χρόνια οπότε δεν πρέπει να απογοητεύεσαι.

    επίσης, ακόμα και μιά απλή αλλαγή σε ακόρντα μπορεί να σου πάρει και 6 μήνες για να την κάνεις τέλεια
    Θαρρώ πως το 6μηνο για αλλαγή στα ακκόρντα είναι κάπως υπερβολικό...φυσικά πάει ανάλογα και με τη μελέτη...σίγουρα θα εξοικειωθεί γρηγορότερα με το όργανο κάποιος που μελετάει 1-2 ώρες κάθε μέρα με κάποιον που μελετάει 1 ώρα τη βδομάδα.

    Όσο για το επίπεδο...στα ωδεία εννοείς?
  • #6 από Guitar Fan στις 30 Nov 2017
  • έχω ακούσει ότι ανεβαίνεις επίπεδο κάθε 3 χρόνια οπότε δεν πρέπει να απογοητεύεσαι.

    επίσης, ακόμα και μιά απλή αλλαγή σε ακόρντα μπορεί να σου πάρει και 6 μήνες για να την κάνεις τέλεια
    Θαρρώ πως το 6μηνο για αλλαγή στα ακκόρντα είναι κάπως υπερβολικό...φυσικά πάει ανάλογα και με τη μελέτη...σίγουρα θα εξοικειωθεί γρηγορότερα με το όργανο κάποιος που μελετάει 1-2 ώρες κάθε μέρα με κάποιον που μελετάει 1 ώρα τη βδομάδα.

    Όσο για το επίπεδο...στα ωδεία εννοείς?


    εσύ όταν άρχισες κιθάρα άλλαζες από D σε F μέσα σε 6 μήνες;


    τώρα μπορεί να μου πεις, ξέρεις εγώ άρχισα κιθάρα 7 χρονών κλπ κλπ και δεν θυμάμαι


    στο utube υπάρχουν δάσκαλοι που λίγο πολύ λένε αυτά που λέω και εγώ
    υπάρχουν δάσκαλοι που λένε ότι για να κάνεις τις αλλαγές στο Α-D-G θέλεις ένα εξάμηνο, μιλάμε να πέφτουν τα δάκτυλα σαν τανάλιες χωρίς να κοιτάς, να έχεις αποκτήσει την αίσθηση της ταστιέρας στα τυφλά.


    επίσης σε συζητήσεις με δασκάλους που έχω κάνει μου έχουν πει τα ίδια


    όταν λέω κάθε 3 χρόνια εννοώ να παίζεις τραγούδια διαφορετικής δυσκολίας, αλλά να το κατακτάς το επόμενο επίπεδο,
    μπορεί να παίξεις κάποιο δυσκολότερο κομμάτι αλλά να μην το έχεις κατακτήσει.


     
  • #7 από saved στις 30 Nov 2017
  • Φιλος κιθαριστας τυπικος στα παντα (στα ορια του ψυχαναγκαστικου) καθε εβδομαδα μαθαινε και συγχορδια με αυτο το πιασημο ταναλια.
    Ομως δεν επαιζε κιθαρα.την κρατουσε,επιανε την συγχορδια,την αφηνε.Ξανα συγχορδια,ξανα αφηνε.μπορει και χιλιαδες φορες την μερα.Εβλεπε τηλεοραση,και εκανε αυτο το πραγμα.την επομενη εβδομαδα,επιανε την 1η συγχορδια + μια καινουρια,την αφηνε.ξανα και ξανα.
    Βεβαια εγω δεν εχω υπομονη να κανω κατι τετοιο,αλλα μετα λιγους μηνες επαιζε οτι (σχεδον ) ηθελε χωρις λαθη κτλ
  • #8 από hot_sauce (φλουτσ) στις 30 Nov 2017
  • έχω ακούσει ότι ανεβαίνεις επίπεδο κάθε 3 χρόνια οπότε δεν πρέπει να απογοητεύεσαι.

    επίσης, ακόμα και μιά απλή αλλαγή σε ακόρντα μπορεί να σου πάρει και 6 μήνες για να την κάνεις τέλεια
    Θαρρώ πως το 6μηνο για αλλαγή στα ακκόρντα είναι κάπως υπερβολικό...φυσικά πάει ανάλογα και με τη μελέτη...σίγουρα θα εξοικειωθεί γρηγορότερα με το όργανο κάποιος που μελετάει 1-2 ώρες κάθε μέρα με κάποιον που μελετάει 1 ώρα τη βδομάδα.

    Όσο για το επίπεδο...στα ωδεία εννοείς?


    εσύ όταν άρχισες κιθάρα άλλαζες από D σε F μέσα σε 6 μήνες;


    τώρα μπορεί να μου πεις, ξέρεις εγώ άρχισα κιθάρα 7 χρονών κλπ κλπ και δεν θυμάμαι


    στο utube υπάρχουν δάσκαλοι που λίγο πολύ λένε αυτά που λέω και εγώ
    υπάρχουν δάσκαλοι που λένε ότι για να κάνεις τις αλλαγές στο Α-D-G θέλεις ένα εξάμηνο, μιλάμε να πέφτουν τα δάκτυλα σαν τανάλιες χωρίς να κοιτάς, να έχεις αποκτήσει την αίσθηση της ταστιέρας στα τυφλά.


    επίσης σε συζητήσεις με δασκάλους που έχω κάνει μου έχουν πει τα ίδια


    όταν λέω κάθε 3 χρόνια εννοώ να παίζεις τραγούδια διαφορετικής δυσκολίας, αλλά να το κατακτάς το επόμενο επίπεδο,
    μπορεί να παίξεις κάποιο δυσκολότερο κομμάτι αλλά να μην το έχεις κατακτήσει.
    Δεν μπορώ να σου πω πόσο έκανα εγώ γιατί, πραγματικά, δεν θυμάμαι. Απλά αναφέρω πως οι 6 μήνες μου φαίνονται αρκετό διάστημα και θα ξαναναφέρω πως πάει αναλόγως και το πόσο μελετάς. Κάποιου μπορεί να του πάρει και χρόνο αν μελετάει στη χάση και στη φέξη.
  • #9 από saved στις 30 Nov 2017
  • Στα λογια μου ο σαλτς..
    Αυτος ο ανορθογραφος saved 7 χρονια και δεν ξερει ακομα μια συγχορδια..γιατι ποτε του δεν εκατσε να μαθει καμια..
  • #10 από talfarlow στις 30 Nov 2017
  • Λα μινόρε με λα μινόρε έχει τεράστια διαφορά.
    Μπορεί χρησιμοποιώντας μια απλή συγχορδία να παίξεις κάτι απλό έως κάτι πάρα πολύ δύσκολο.
    Δες το παρακάτω, άντε να χρησιμοποιεί 3-4 συγχορδίες συνολικά.

    https://www.youtube.com/watch?v=VmH08xjfics

    Συμβουλή : εφόσον θα ασχοληθείς με ακουστική, βρες κάποιον δάσκαλο που να ξέρει τις τεχνικές τις ακουστικής και όχι κάποιον ηλεκτρικό που θα κάνει μεταφορά των γνώσεων του από το ένα όργανο στο άλλο.

    Δεν πρόκειται για ίδια όργανα.
  • #11 από hippygr στις 01 Dec 2017
  • Σας ευχαριστώ όλους...
  • #12 από mouz στις 02 Dec 2017
  • ... και όπως το έχω ξαναγράψει, η πιο καλή καλή για απολύτως αρχάριους δωρεάν (σημαντικό:) σελίδα στο ιντερνετ, αν ξέρεις αγγλικά: justinguitar.com.


    Μπράβο φίλε μου που σκέφτηκες να ξεκινήσεις όργανο σε αυτή την ηλικία. Το καλό με την κιθάρα σε σχέση με άλλες δραστηριότητες όπως οι αθλητικές, στις αθλητικές δραστηριότητες η φυσική σου αντοχή πέφτει και ζορίζεσαι όλο και περισσότερο μετά τα πενήντα, στην κιθάρα (ή το μουσικό όργανο γενικότερα) η φυσικά κατάσταση δεν παίζει τόσο ρόλο και μπορείς με την προσπάθεια να βελτιώνεσαι για πολλά χρόνια.
Σελίδες: