Σελίδες:
  • #1 από giouli32 στις 15 Dec 2017
  • Καλησπερα σε ολη τη παρεα.
    Απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου  ηθελα να μαθω κιθαρα,ομως στο μερος που μεγαλωσα ουτε τα μεσα ειχαμε,ουτε χρημματα ειχαμε,ουτε τιποτα απο ολα αυτα.Με τα χρονια εθαψα καπου μεσα μου αυτη τη λαχταρα.Ολα αυτα μεχρι περυσι περιπου τετοια εποχη που εψαξα κ αγορασα μια μεταχειρισμενη κλασσικη.Τωρα αυτη τη στιγμη που σας γραφω το εχω παρει παρα πολυ σοβαρα κ θελω να μαθω μονη μου δειλα δειλα τα πρωτα και τα πιο βασικα.Στη παρουσα φαση χρημματα για δασκαλο δεν υπαρχουν,μπορει να διευκολυνθω σε κανα τριμηνο εως τοσο ομως θελω και μπορω να κανω καποια βηματακια μονη μου.Να σημειωσω οτι δεν γνωριζω ουτε πως γραφονται οι νοτες εννοω Α,D,E κτλ,εννοειται πως δεν γνωριζω πενταγραμμο.
    Θελω να ξεκινησω απο το μηδεν χωρις ομως να χαθω μεσα σε ατερμονη θεωρεια στην οποα ειμαι σιγουρη πως θα πληξω....Τι μου προτεινετε βρε παιδια?
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
  • #2 από Guitar Fan στις 15 Dec 2017
  • να αγοράσεις μια μέθοδο εκμάθησης και να προχωρήσεις σιγά-σιγά
    και ότι απορίες έχεις μας ρωτάς



  • #3 από talfarlow στις 15 Dec 2017
  • ψάξε στο utube guitar lesson for beginners και θα βρεις άπειρα.
    Διάλεξε όποια σου αρέσουν και πάρε κάτι από το καθένα.

    Καλό είναι να μάθεις τις βασικές ανοικτές συγχορδίες για αρχή γιατί με αυτές και μόνο θα μπορείς να συνοδέψεις αμέτρητα τραγούδια.

    Το θέμα είναι τι σου αρέσει να παίζεις.
  • #4 από giouli32 στις 15 Dec 2017
  • Οταν λετε μεθοδο εκμαθησης εννοειται καποιο βιβλιο?Κ αν ναι μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?
    Μου αρεσει η ελληνικη ροκ κ εντεχνη μουσικη κ τετοια κομματια θελω να μαθω να παιζω.
  • #5 από talfarlow στις 15 Dec 2017
  • Με αυτές τις συγχορδίες μπορείς να καλύψεις ένα μεγάλο μέρος από το είδος μουσικής που σου αρέσει.
    Καλό είναι αν δεν τις γνωρίζεις να ξεκινήσεις με αυτές.
    Και να είσαι σίγουρη ότι είσαι κουρδισμένη σωστά.
    Όπου βλέπεις Χ σημαίνει ότι αυτή την χορδή δεν την παίζεις.
    Όπου βλέπεις Ο χτυπάς κανονικά και ας μην πατάς την συγκεκριμένη χορδή.

    Ο,τι απορία έχεις ρώτα ελεύθερα.
  • #6 από Guitar Fan στις 16 Dec 2017
  • Οταν λετε μεθοδο εκμαθησης εννοειται καποιο βιβλιο?Κ αν ναι μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?
    Μου αρεσει η ελληνικη ροκ κ εντεχνη μουσικη κ τετοια κομματια θελω να μαθω να παιζω.


    ναι όταν λέμε Μέθοδο εννοούμε Βιβλίο με CD.
    Επίσης θα πρέπει να καταλάβεις ότι σαν αρχάρια δεν είσαι σε θέση να παίζεις ούτε Ελληνικό Ροκ ούτε Εντεχνο ούτε τίποτα από αυτά που σου αρέσουν, αυτά θα τα παίξεις αργότερα όταν αποκτήσεις γνώσεις και τεχνοτροπία. Εγώ αυτό το κατάλαβα μετά από 1 χρόνο που είχα αρχίσει να ασχολούμαι με την κιθάρα και αγόρασα μια Μεθοδο.
    προσωπικά θα σου έλεγα να προτιμήσεις Βιβλίο/CD γιατι η Μεθοδος σε μαθαίνει κλιμακωτά τα βασικά που χρειάζεσαι,

  • #7 από STEFANOS604 στις 16 Dec 2017
  • Οταν λετε μεθοδο εκμαθησης εννοειται καποιο βιβλιο?Κ αν ναι μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?
    Μου αρεσει η ελληνικη ροκ κ εντεχνη μουσικη κ τετοια κομματια θελω να μαθω να παιζω.

    Μάθε πρώτα μια τριάδα ανοιχτών ακόρντων που ταιριάζει στη φωνή σου πχ (Α = ΛΑ ματζόρε , Am =ΛΑ μινόρε) πχ εδώ:
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86017.0
  • #8 από bathan στις 16 Dec 2017
  • Καλή αρχή, μάθε για αρχή σιγά-σιγά τις βασικές συγχορδίες και να θυμάσαι ποτέ δεν είναι αργά
Σελίδες: