Αποστολέας Θέμα: ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ - Live Solo Flamenco Guitar-Ευρωπαϊκή Μέρα Μουσικής 21-6-07  (Αναγνώστηκε 7090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ - Live Flamenco Guitar - Ευρωπαϊκή Μέρα Μουσικής 21-6-07

Πέμπτη 21-6-2007
ώρα 19.00

(Ας κάνουμε και λίγο διαφήμιση  ;D ;D)

Ο Ιωαννης Αναστασάκης παρουσιάζει στον Εθνικό Κήπο ρεσιτάλ Σολο Κιθάρας Φλαμένκο.
Το ρεσιτάλ θα διαρκέσει περίπου 45' και θα περιλαμβάνει και παρουσίαση Χορού Φλαμενκο απο την Αλεξάνδρα Τσουκαλά.
Την Πέμπτη 21-6-2007 - ώρα 19.00

Είσοδος Δωρεάν

http://www.ioannis.org
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis


Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Πολύ ωραία ,καλή επιτυχία ,αν ξεπεράσω κάποια προβλήματα χρόνου θα έρθω .

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αν και υπάρχει περίπτωση για πρόβα, θα προσπαθήσω να έρθω... Άλλωστε, υπάρχουν 1-2 πραγματάκια που θέλω να ρωτήσω...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πήγε κανείς από εδώ τελικά; Εγώ πήγα και πέρασα πολύ ωραία (αν και πήγα καμιά ώρα μετά την έναρξη :-\)!
Ιωάννη (ή Γιάννη-πώς να σε φωνάζουμε;;) 'νταξ, έπαιξες τα απίστευτα αν και δεν είμαι καθόλου γνώστης της φλαμένκο κιθάρας και γενικά δεν ξέρω και πολλά από φλαμένκο για μπορώ να κρίνω πραγματικά. Εμένα πάντως μου φάνηκε πολύ καλό αυτό που είδα ;)
Και η κοπέλα χόρεψε πολύ καλά! Μπράβο της! ;)
Η καλύτερη στιγμή ήταν για μένα το τελευταίο σημείο με τα ακκόρντα λίγο πριν το τέλος της εμφάνισής σου! Ήταν πολύ καλός τρόπος για να κλείσεις :)
Μια απορία όμως occured to me την ώρα που παρακολοθούσα το ρεσιτάλ κιθάρας που έδινες ;D :
Πώς μπορείς και κάνεις tapping και μάλιστα 8-fingered or something με τα νύχια της κλασσικής ???

Και κάτι άλλο... ::)
Οι κιθάρες που προορίζονται για φλαμένκο πρέπει να είναι heavy-duty :o ;D

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Πήγε κανείς από εδώ τελικά; Εγώ πήγα και πέρασα πολύ ωραία (αν και πήγα καμιά ώρα μετά την έναρξη :-\)!
Ιωάννη (ή Γιάννη-πώς να σε φωνάζουμε;;) 'νταξ, έπαιξες τα απίστευτα αν και δεν είμαι καθόλου γνώστης της φλαμένκο κιθάρας και γενικά δεν ξέρω και πολλά από φλαμένκο για μπορώ να κρίνω πραγματικά. Εμένα πάντως μου φάνηκε πολύ καλό αυτό που είδα ;)
Και η κοπέλα χόρεψε πολύ καλά! Μπράβο της! ;)
Η καλύτερη στιγμή ήταν για μένα το τελευταίο σημείο με τα ακκόρντα λίγο πριν το τέλος της εμφάνισής σου! Ήταν πολύ καλός τρόπος για να κλείσεις :)
Μια απορία όμως occured to me την ώρα που παρακολοθούσα το ρεσιτάλ κιθάρας που έδινες ;D :
Πώς μπορείς και κάνεις tapping και μάλιστα 8-fingered or something με τα νύχια της κλασσικής ???

Και κάτι άλλο... ::)
Οι κιθάρες που προορίζονται για φλαμένκο πρέπει να είναι heavy-duty :o ;D


Φιλε NewGuitarMan, σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τα καλα σου λόγια! Χαιρομαι που σου άρεσε το (μινι) ρεσιτάλ μου!

Λοιπον, απο άλλους συνφορουμίτες, ήρθαν και μου μιλήσαν ο Μεταβαρόνος Isnogood και Arg0 - ΕΣΥ ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΚΡΥΜΜΕΝΟΣ?!?!?

Πάμε στις Ερωτήσεις σου...
1.) Γιαννης is fine (My name is Anastassakis - Ioannis Anastassakis (οπως Bond, James Bond)  ;D ;D ;D
2.) Χαιρομαι που σου άρεσε το "κλεισιμο" - γενικα το τελευταίο κομματι ειναι πιο "light" και "πιασάρικο" για να αφήνει (ελπίζω..) καλή εντυπωση... ;) ;)
3.) Tαpping - 2 λυσεις - 1) Παιζω με σχετικά κοντα νύχια Flamenco 2) Οταν ασχολούμαι εντατικά με 8-finger Tapping, φροντιζω να μην εχω κάποιο φλαμενκο ρεσιταλ και απλα λιμάρω τα νύχια μου...

Κλείνοντας, ένα ειλικρινες συγνώμη στον Μεταβαρόνο Isnogood που δεν ειχα την ευχέρια (λογω τρεχαματων την τελευταία στιγμης) να απαντήσω πιο αναλυτικά και διεξοδικά στις ερωτήσεις του...
Απλά, η οργανωση ειχε μερικά , πως να το πώ, μικρα κενά που μας αγχώσανε λιγάκι....
Ενδεικτικά, πχ,  ο Εθνικος Κήπος έκλεινε  στις 8.00 - έιχε πάει 7.00 και υπήρχαν ακομη 3 καλλιτεχνες για να παίξουν, με περιπου 1 ώρα προγραμμα ο καθένας...
Τετοια μικρο-προβληματάκια...;D ;D ;D
 

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης



Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor - RGT Tutor - Professor of Music (American College of Greece)
http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
http://www.ioannis.org


Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Δυστυχώς λόγψ οικογενειακών προβλημάτων της τελευταίας στιγμής ,δεν μπόρεσα να έρθω.Ελπίσω κάποια άλλη φορά να σε απολαύσω.Αν έχεις κάποιο άλλο ρεσιτάλ στείλε το εδώ να το δούμε.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Ωραία πράγματα! Περιμένουμε ενημέρωση για τις επόμενες εμφανίσεις σου. Δυστυχώς λόγω πρόβας δεν μπόρεσα να έρθω, ελπίζω όμως την επόμενη φορά να είμαι εκεί!  ;)

By the way, Thanks for Myspace add! (MotherFunkerZ ;D)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οκ φίλε Γιάννη ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) :)
Δεν ήμουν κρυμμένος βασικά ήμουν κοντά στη σκηνή στα αριστερά όπως έβλεπες εσύ αλλά μετά το τέλος είδα κόσμο να σου μιλάει και δεν ήθελα να σου πιάσω και εγώ τι συζήτηση γιατί μπορεί να είχες δουλειά (τα τρεχάματα που είπες).
Πάντως ρε παιδιά πρέπει να φοράμε kithara.gr διακριτικά να ξέρουμε ποιος είναι ποιος σε διάφορες τέτοιες εκδηλώσεις ;D

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Οκ φίλε Γιάννη ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) :)
Δεν ήμουν κρυμμένος βασικά ήμουν κοντά στη σκηνή στα αριστερά όπως έβλεπες εσύ αλλά μετά το τέλος είδα κόσμο να σου μιλάει και δεν ήθελα να σου πιάσω και εγώ τι συζήτηση γιατί μπορεί να είχες δουλειά (τα τρεχάματα που είπες).
Πάντως ρε παιδιά πρέπει να φοράμε kithara.gr διακριτικά να ξέρουμε ποιος είναι ποιος σε διάφορες τέτοιες εκδηλώσεις ;D

Ναι θα τραγουδάμε τον ύμνο του κιθάρα και θα καταλαβαινόμαστε :P ;D Πολύ ωραίος Γιάννη! Και γενικά και οι τρεις που είδαμε (οι τρεις τελευταίοι). Μπράβο στην κοπελίτσα με το βιολί, ήταν ωραία αλλά είχε αρκετό άγχος από ότι φάνηκε :) Να πω επίσης πώς ο χόρος έδενε τέλεια με τη μουσική και ήταν ο πλέον ιδανικός για μια τέτοια εκδήλωση. Πραγματικά αισθανόμουν κάποια στιγμή σαν να είμαι σε παραμύθι :) Αλλά προσγειώθηκα κάπως ανώμαλα με τους φύλακες να σφυρίζουν και να μας κυνηγούν να φύγουμε ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
...βασικά ήμουν κοντά στη σκηνή στα αριστερά όπως έβλεπες εσύ...
Και σε δυο καρέκλες εκει κοντά, ήταν 2 κοτσιδιάρηδες με μπύρες στα χέρια? ;D ;D ;D ;D

Όσο για τις Heavy Duty κιθάρες, απλά έχουν μια έχτρα επίστροση (οι φλαμένγκο) γύρω απο την οπή του ηχείου, ακριβώς για τα κρουστά σημεία των κομματιών...

Κλείνοντας, ένα ειλικρινες συγνώμη στον Μεταβαρόνο Isnogood που δεν ειχα την ευχέρια (λογω τρεχαματων την τελευταία στιγμης) να απαντήσω πιο αναλυτικά και διεξοδικά στις ερωτήσεις του...
Απλά, η οργανωση ειχε μερικά , πως να το πώ, μικρα κενά που μας αγχώσανε λιγάκι....
Αντε απο κει βρε!!  ;D ;D ;D Για να μιλήσουμε απο κοντά ήρθα και σου μίλησα, όχι για απορίες! Οι απορίες, λύνονται και μέσω π.μ., αλλα να έχουμε μιλήσει και μια φορά απο κοντά!

Όπως και να χει, είχες πολύ ωραίο παίξιμο, μου άρεσε πολύ ο έλεγχος στα rasqueados... Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι...Πολύς αντίχειρας....Είναι μέρος της τεχνικής του φλαμένγκο, ή λόγω των κοντών νυχιών που ανέφερες?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Και σε δυο καρέκλες εκει κοντά, ήταν 2 κοτσιδιάρηδες με μπύρες στα χέρια? ;D ;D ;D ;D

Όσο για τις Heavy Duty κιθάρες, απλά έχουν μια έχτρα επίστροση (οι φλαμένγκο) γύρω απο την οπή του ηχείου, ακριβώς για τα κρουστά σημεία των κομματιών...
;D Εσείς ήσασταν; Πρέπει να ήμουν με το Santa ακριβώς μπροστά σας και αριστερά σας πρέπει να ήταν η αδερφή μου με τον πατέρα μου :D Εγώ ήμουν αυτός με την κόκκινη μπλούζα και τη μαλλούρα (κάνω μπαμ βασικά για το τελευταίο χαρακτηριστικό :P)
Καλά το κατάλαβα για τις κιθάρες...άμα πάω εγώ να κάνω τέτοια πράματα στη δική μου κιθάρα θα γίνει πριονίδι ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
51 Απαντήσεις
15834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 14:06
από Iroukos
3 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/06, 20:26
από Holy Diver
2 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/06, 15:55
από wild child
23 Απαντήσεις
12478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/07, 04:36
από Ioannis Anastassakis
11 Απαντήσεις
4121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 01:18
από ερεβος
0 Απαντήσεις
2269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/09, 03:20
από krios80
86 Απαντήσεις
26750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 15:48
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
5859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 16:21
από blackmorefan
0 Απαντήσεις
1893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
6110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης