Αποστολέας Θέμα: Δημοφιλείς κιθαρίστες και φθηνά πεταλάκια - Μύθος ή πραγματικότητα?  (Αναγνώστηκε 8568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όλοι έχουμε διαβάσει κατά καιρούς ότι διάφοροι κιθαρίστες έχουν στο rig τους πεταλάκια του εμπορίου και μάλιστα, πολλές φορές, φθηνά πεταλάκια του εμπορίου.. Για παράδειγμα, στην κατηγορία των distortion, έχουμε δει άπειρες φορές να αναφέρονται ως τέτοια πεταλάκια τα EHX Big Muff, Boss DS1/DS2, Pro Co Rat κλπ... Και μάλιστα φημολογούνται ως χρήστες τους πασίγνωστοι κιθαρίστες όπως Joe Satriani, Steve Vai, John Frusciante κλπ.. Μιλάμε για πεταλάκια με κόστος λιγότερο από 100 ευρώ που αποτελούν τη βάση του ήχου κάθε κιθαρίστα (distortion είναι!) και και για κιθαρίστες με πανάκριβους ενισχυτές και που λόγω συμφωνιών με εταιρίες κλπ μπορούν να ξοδέψουν τεράστια ποσά σε πεταλάκια...

To θέμα είναι κατά πόσο η όλη φάση είναι προιόν marketing ή όχι..

Ισχύει ότι τα πεταλάκια είναι 100% ίδια με αυτά του εμπορίου και απλά αρέσουν στους κιθαρίστες? Πραγματικά προτιμούν τον ήχο ενός DS-1 από ένα Suhr Riot ή το φυσικό distortion ενός πανάκριβου λαμπάτου ενισχυτή?

Είναι όντως αυτά του εμπορίου με καλύτερα όμως υλικά και μετατροπές και ώστε να ταιριάζουν στον ήχο του κάθε κιθαρίστα?
Μήπως τελικά μόνο το κουτί είναι ίδιο και το κύκλωμα δεν έχει καμία σχέση?


Χιλιοσυζητημένο θέμα αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ακουστούν οι διάφορες απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Η απορία μου είναι, τα φθηνά πεταλάκια του εμπορίου στα οποία αναφέρεσαι, είναι όντως "φθηνά"? Εννοώ, αν βάλεις κανα χιλιάρι για ενισχυτή, άλλο ένα για κιθάρα, ένα 70-80 ευρώ πετάλι μόνο για ένα εφφέ μου φαίνεται αρκετά λογική τιμή.

Υπάρχουν πχ πεταλάκια "της πλάκας" με 20 ευρώ (κάτι Behringer ας πούμε), αλλά ο απλός κόσμος προτιμάει πολλές φορές τα ακριβά και καλύτερα που υπάρχουν (δεν βλέπω το λόγο ένας μέσος κιθαρίστας να δώσει 170 ευρώ για ένα tube screamer...).

Αν πχ εγώ πάω και δώσω 800 ευρώ για μια strat, κάποιος γνωστός κιθαρίστας θα την έχει, άρα αυτός πάει στα φθηνά ή εγώ στα ακριβά?

Άρα εμένα μου φαίνεται πως ο μέσος κιθαρίστας αγοράζει εξοπλισμό τιμής δυσανάλογης με το επίπεδο του (πολλοί παίκτες δωματίου έχουν ακριβούς marshall, αυτό δεν σημαίνει πως ο γνωστός κιθαρίστας που τον έχει, επίλεξε την φθηνή λύση)





Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μεγάλο παράδειγμα κατά την γνώμη μου σε αυτό,ο Gilmour που συνήθιζε να παίζει με απλά πετάλια της αγοράς.

Πάντως βλέπω ότι πολλοί κιθαρίστες χρησιμοποιούν μέσα στο rig τους και το Boss SD1

Κατά την άποψη μου δεν μπορεί να μην παίζει κάτι από πίσω,έστω και ελάχιστο,κάποιο modάρισμα εννοώ.Δεν μιλάω πάντως για το ίδιο κουτί με άλλη κυκλώματα αλλά μικροαλλαγές που κάνουν την διαφορά τους από το original.

Φυσικά αυτό για πετάλια overdrive/distortion και όχι τόσο για εφέ.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. βλέπω ότι πολλοί κιθαρίστες χρησιμοποιούν μέσα στο rig τους και το Boss SD1
..ναι αλλά είναι σβηστό!!...  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έτσι λέει η κοινή λογική... ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Xμμμ, ο Gilmour απο οσο εχω δει εχει γυρω στα 2-3 τεραστια rack σε μεγεθος ψυγειου τιγκα στα εφφε, προενισχυτες κτλ.
Τωρα αν εχει και αλλα πεταλακια ειναι αλλο θεμα, αλλα οχι οτι παιζει με φθηνα πεταλακια...
Τωρα, για το θεμα, πιστευω οτι ενα φθηνο πεταλι μπορει να φανει χρησιμο ακομα και σε rig δεκαδων χιλιαδων €. Εφοσων δινει στον κιθαριστα αυτο το κατι που του λειπει, δεν εχει σημασια αν ειναι φθηνο ή οχι...
Εξαλλου, μην ξεχνατε οτι οταν λενε πως ο ταδε κιθαριστας χρησιμοποιει (και) πχ tubescreamer, αυτο δεν σημαινει οτι ολος ο ηχος του βασιζεται σε αυτο, ουτε οτι μονο αυτο χρησιμοποιει...
Απλα συνηθως κιθαριστες επαγγελματιες γνωστοι κτλ, περα απο το θεμα οτι προμοταρουν προϊοντα, ξερουν και να τα χειριζονται πολυ καλυτερα απο εναν πιτσιρικα που παει και παιρνει το ιδιο πεταλι πχ...
Γιατι ο ταδε κιθαριστας πχ θα παρει το ταδε distortion, αλλα επειδη εχει εναν diezel απο πισω, θα το ρυθμισει το πεταλι ετσι ωστε και να μην αλλοιωνει τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη του, αλλα και να εκμεταλλευεται αυτο το κατι που του δινει το συγκεκριμενο πεταλι.
Αντιθετα ενας κιθαριστας που εχει πχ εναν valvestate και παει και παιρνει το ιδιο πεταλι, θα προσπαθησει να φτιαξει τον ιδιο ηχο και δεν θα το καταφερει ποτε, μιας και πολλα αλλα πραγματα της ηχητικης αλυσιδας του ειναι διαφορετικα και χρησιμοποιουνται με διαφορετικο τροπο.
Χωρια βεβαια τα διαφορα mods που κανουν οι τεχνικοι-γατες και σε πεταλια και σε κιθαρες και σε ενισχυτες, mods τα οποια ποτε δεν αναφερονται στα διαφημιστικα  ;)
Ετσι πχ, παει ο αλλος και παιρνει το signature distortion του Malmsteen, το χωνει στον ενισχυτη του και περιμενει να ακουστει σαν Malmsteen...
Αυτο ομως που του διαφευγει, ειναι οτι ο Malmsteen ναι μεν εχει αυτο το πεταλακι, αλλα μετα το πεταλακι εχει εναν Plexi 50watts του 70 τεζαρισμενο με τα αντιστοιχα ηχεια, πιθανως πειραγμενο (για να εχει και λουπα κτλ) και ο κυριως ηχος του βγαινει απο κει... Μετα παιρνει και το sig πεταλι και απλα κανει μικροδιορθωσεις με αυτο στον ηχο, τσιτωνει λιγο περισσοτερο την εισοδο του ενισχυτη κτλ...
Επισης, ας μην ξεχναμε οτι οι τεχνικες ηχογραφησης και μιξης ειναι το Α και το Ω οσων αφορα τον ηχο σε ηχογραφημενο υλικο...
Δηλαδη ακομα και με Rectifier κτλ πχ, δεν θα μπορεσεις να βγαλεις τον ιδιο ηχο των Metallica στο ταδε αλμπουμ τους, γιατι εκει εχει γινει τετοαι μιξη που χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα, με πολλαπλα περασματα στις κιθαρες, πολλα καναλια, panning κτλ
Πας μετα εσυ να βγαλεις τον ιδιο ηχο με τον ιδιο υποτιθεται εξοπλισμο (ενισχυτης, ηχεια, κιθαρα, εφφε) και ομως βλεπεις οτι παντα κατι λειπει...
Τελος, ας μην γελιομαστε, ο ηχος βγαινει πρωτα απο τα χερια του καθενος και μετα απο τον εξοπλισμο του  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
οταν εχει ο ταδε διασημος μια κιθαρα των 6.000€, ενισχυτες λαμπας 150watt, οτι πεταλ και να βαλει θα ακουγεται μερα με την νυχτα σε συγκριση με τα οργανα που εχουμε οι περισσοτεροι σπιτι. Εβαλα σημερα το μεσημερι το diy marsall guvnor σε εναν Fender Tween Reverb & συνδεσα μια gibson LP και δεν πιστευα οτι ειναι το ιδιο πεταλι. Ο ηχος ελαμπε. Το βαζω μετα στον valvestate που εχω σπιτι και ενιωσα σαν να ακουγα ραδιοφωνο με βραχεα στην εποχη του εμφυλιου.  ;D
Κατα δεύτερον μπορει οι διασημοτητες να παιζουν ζωντανα εχοντας τα πεταλακια στο πατωμα αλλα δεν πιστευω στο studio να τα συνδεουν. Εκει πατανε μια ψηφιακη πεταλιερα με τις προσομοιωσεις ενισχυτων, το noise gate, τον κομπρεσσορα, πατανε στη συνεχεια και ενα ρετουσαρισμα στον υπολογιστη και ετσι βγαινει η super-duper κιθαρα που ακουμε στο cd.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η απορία μου είναι, τα φθηνά πεταλάκια του εμπορίου στα οποία αναφέρεσαι, είναι όντως "φθηνά"? Εννοώ, αν βάλεις κανα χιλιάρι για ενισχυτή, άλλο ένα για κιθάρα, ένα 70-80 ευρώ πετάλι μόνο για ένα εφφέ μου φαίνεται αρκετά λογική τιμή.
To "φθηνά" το εννοώ πάντα σε σχέση με τον υπόλοιπο εξοπλισμό τους.. Και μιλώντας για distortion πετάλια, κάποιο που αξίζει 80 ευρώ είναι σίγουρα φθηνό αν σκεφτείς ότι από αυτό προέρχεται η παραμόρφωση - ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του ήχο σου.. Δεν είναι tremolo ή reverb, ο χαρακτήρας και η χροιά του ήχου σου συνδέεται άμεσα με το distortion που χρησιμοποιείς..


.. βλέπω ότι πολλοί κιθαρίστες χρησιμοποιούν μέσα στο rig τους και το Boss SD1
..ναι αλλά είναι σβηστό!!...  :roll
...Και με true-bypass mod!! ;D


Βασικά αναφέρθηκε σωστά ότι στον ήχο των κιθαριστών αυτών παίζει τεράστιο ρόλο και ο ενισχυτής με την κιθάρα.. Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει είναι το γιατί ένας κιθαρίστας που μπορεί να έχει οποιονδήποτε λαμπάτο επιθυμεί να θέλει να πάρει το gain του από ένα πεταλάκι των 50ε?
Θα δώσω ένα παράδειγμα..

John Frusciante: Από τους πιο αναγνωρισμένους κιθαρίστες, αν όχι για το παίξιμό του, τουλάχιστον για τον ήχο του κλπ...
Απ ό,τι αναφέρεται, στα live, χρησιμοποιεί το καθαρό κανάλι των Marshall full-stack που έχει και τις περισσότερες φορές επιλέγει να πάρει την παραμόρφωσή του από ένα Boss DS-2 και κάποιες φορές από ένα EHX Big Muff..

Δέχομαι ότι το Big Muff βγάζει έναν πολύ ιδιαίτερο, creamy ήχο και γι αυτό το θέλει στην πεταλιέρα του, όπως και πολλοί άλλοι κιθαρίστες, γνωστοί και μη...

Το DS-2 όμως?

Προσωπικά, μου αρέσει σαν πετάλι, ωστόσο αν είχα τη δυνατότητα θα προτιμούσα κάποιο Fulltone, Suhr, Xotic ή και ακριβότερα πετάλια... Οι περισσότεροι νομίζω!

Τι νομίζετε λοιπόν ότι ισχύει...
Πραγματικά προτιμά τον ήχο ενός DS-2?
Ουσιαστικά πρόκειται για κάποιο άλλο πετάλι με το σασί του DS-2 για marketing λόγους?
Μήπως θυσιάζει λίγο από τον ήχο του προκειμένου να εξυπηρετήσει το συμφέρον της εταιρείας (δεν το νομίζω)?
Με γνώσεις και καλό εξοπλισμό, ένα DS-2 μπορεί να ακουστεί το ίδιο καλό με ένα ακριβό boutique πεταλάκι?


Δεν αναφέρομαι φυσικά μόνο στον Frusciante αλλά γενικότερα στους κιθαρίστες με τέτοια "πέραση"...


Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Σαν αρχαριος να ρωτησω κι εγω:ποσο μεγαλη διαφορα στον ηχο εχει ενα φθηνο πεταλακι με ενα ακριβο?
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σαν αρχαριος να ρωτησω κι εγω:ποσο μεγαλη διαφορα στον ηχο εχει ενα φθηνο πεταλακι με ενα ακριβο?

Κάνε αυτό το τεστ και θα δείς:2 overdrives, 1 test για τα αυτιά σας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ναι ρε παιδια, αλλα και παλι ισχυει αυτο που σας ειπα πιο πανω... Αλλο να βαλεις ενα DS-1 σε εναν καλο Marshall λαμπατο Plexi πχ που πιθανως εχει και mods και αλλο να βαλεις το ιδιο πεταλι σε εναν πχ AVT...
Αν εχεις εναν πολυ καλο ενισχυτη, τοτε και τα φθηνα πεταλακια (εφοσων ξερεις να τα χειριζεσαι) θα λειτουργησουν σωστα.
Χωρια που συνηθως ακομα και αυτα τα φθηνα πεταλακια ειναι modded απο τους τεχνικους του εκαστοτε κιθαριστα, οπως και οι ενισχυτες και οι κιθαρες τους.
Και μην ξεχνατε πως το οτι χρησιμοποιουν ενα distortion ή overdrive πεταλι, δεν σημαινει οτι ο ηχος τους ειναι αυτος που ειναι εξαιτιας μονο του πεταλιου...
Ενα ακριβο πεταλι πχ suhr riot, θα ειναι πιο χρησιμο σε καποιον που ΔΕΝ εχει την δυνατοτητα να παρει εναν πραγματικα αξιολογο ενισχυτη, ωστε ουσιαστικα να φτιαχνει σχεδον εξολοκληρου τον ηχο του με το πεταλι και μετα να ενισχυει το σημα μεσω του φθηνου ενισχυτη του.
Ενας ομως πολυ καλος και ποιοτικος ενισχυτης δεν χρειαζεται τετοια πεταλια για να βγαλει καλο ηχο...
Αν ομως αυτος ο καλος ενισχυτης εχει πχ μονο ενα καναλι χωρις master volume, αλλα κατα τα αλλα δινει την χροια που θελει ο κιθαριστας που τα χρησιμοποιει, τοτε ειναι πολυ πιθανο με ενα φθηνο πεταλακι να μπορει να εχει ξαφνικα με τον μονοκαναλο ενισχυτη του 2 καναλια:
Ενα semi clean / crunch που θα ειναι με το πεταλακι bypassed και που θα καθαριζει με ενα roll back του volume της κιθαρας και ενα πχ lead που θα ειναι με ενεργοποιημενο το πεταλακι, το οποιο απλα θα σπρωχνει ακομα πιο ψηλα την εισοδο του ενισχυτη για περισσοτερο γκαζι...
Ο ηχος ομως, η χροια του, οι δυναμικες του κτλ, φτιαχνονται απο τον ενισχυτη και το πεταλακι απλα συμπληρωνει για το κατι παραπανω.
Αρα, το  μυστικο του κιθαριστα αυτου, δεν ειναι το πεταλακι που χρησιμοποιει, αλλα τα χερια του, ο ενισχυτης του, τα ηχεια του κτλ και τελευταιο στη λιστα θα ειναι το πεταλακι.
Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις οπου ακομα και φθηνα πεταλακια, ενω φυσιολογικα δεν εχουν καποιον πετυχημενο ιδιατερα ηχο, ακριβως επειδη εχουν ενα δικο τους χαρακτηριστικο, μπορουν να χρησιμοποιηθουν για συγκεκριμενους λογους.
Πχ το tubescreamer δεν ειναι κανα ιδιατερα σοβαρο πεταλι, αντιθετα εχει ενα πολυ ενοχλητικο mid range honk στην χροια του... Ελα ομως που αυτο ακριβως το honk με ορισμενους ενισχυτες και τα αναλογα settings, δινει αυτο ακριβως που ψαχνουν πολλοι κιθαριστες για τα leads τους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
μια και λες για tube screamer, κατα την γνωμη μου και μονο (γιατι πολλοι θα διαφωνουν), οσο ωραιο ακουγεται σε λαμπατο ενισχυτη, τοσο αθλιο ακουγεται σε τρανζιστορατο εξαιτιας των υπερβολικων μεσαιων οπως σωστα ειπες. Ασε που οι "μυστες" το δουλεουν ως booster με το drive κατεβασμενο για να σπρωχνουν τις λυχνιες παρα ως αυτονομη παραμορφωση.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Κατ'εμε τα overdrive πεταλια γενικως ετσι πρεπει να χρησιμοποιουνται, σαν booster... Απλα δεν ειναι τοσο διαφανα οσο τα απλα booster, με αποτελεσμα να προσθετουν χρωμα στον ηχο του ενισχυτη.
Βεβαια παιζει και το ενδεχομενο να χρησιμοποιεις overdrive πεταλι με mild ρυθμισεις σε πεντακαθαρο καναλι για να πας απο κρυσταλλινα καθαρα σε crunch ηχους.
Οσο για τους solid state ενισχυτες που λες, νομιζω οτι αυτο εξαρταται απο ποιον ενισχυτη χρησιμοποιεις...
Οι περισσοτεροι solid state γενικα δεν δουλευουν καλα με boosters, αλλα προσωπικα με εναν jazz chorus μαζι με tube screamer και mild ρυθμισεις, ειχα φτιαξει ενα πολυ ωραιο creamy overdrive ηχο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Ουσιαστικά πρόκειται για κάποιο άλλο πετάλι με το σασί του DS-2 για marketing λόγους?

Αυτό πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν το κάνουν οι κιθαρίστες :-P

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Ουσιαστικά πρόκειται για κάποιο άλλο πετάλι με το σασί του DS-2 για marketing λόγους?

Αυτό πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν το κάνουν οι κιθαρίστες :-P

οχι ρε παιδια, αντε να αλλαζουν 1-3 εξαρτηματα για να το φερουν στα γουστα τους, αλλα δεν αλλαζουν ολοκληρο το κυκλωμα. Επισης, η αλλαγη 1-3 πυκνωτων/αντιστασεων/chip σε καμοια περιπτωση δεν θα μεταμορφωσει το πεταλ σε κατι μαγικο (μοναδικη εξαιρεση το Dallas Arbiter FuzzFace και το ξαναλεω: μοναδικη), αλλιως θα το ειχαν προβλεψει οι επισημοι κατασκευαστες.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ουσιαστικά πρόκειται για κάποιο άλλο πετάλι με το σασί του DS-2 για marketing λόγους?

Αυτό πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν το κάνουν οι κιθαρίστες :-P

οχι ρε παιδια, αντε να αλλαζουν 1-3 εξαρτηματα για να το φερουν στα γουστα τους, αλλα δεν αλλαζουν ολοκληρο το κυκλωμα. Επισης, η αλλαγη 1-3 πυκνωτων/αντιστασεων/chip σε καμοια περιπτωση δεν θα μεταμορφωσει το πεταλ σε κατι μαγικο (μοναδικη εξαιρεση το Dallas Arbiter FuzzFace και το ξαναλεω: μοναδικη), αλλιως θα το ειχαν προβλεψει οι επισημοι κατασκευαστες.

Δεν εννοώ να πάρει το DS-2 και να του κάνει 1002 μετατροπές ώστε να γίνει θεικό... Εννοώ να πάρει όπως είναι ένα boutique, πανάκριβο πεταλάκι και απλά να το βάλει στο κουτί του DS-2 για λόγους marketing ("ο τάδε βγάζει αυτό το τρομερό distortion από το DS-2!" κλπ...)..

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
αν βαλει στα ποδια του ενα DS2 μονο για μια/δυο/μερικες φωτογραφησεις/βιντεο δεν θα μπει στον κοπο να βαλει την πλακετα του fulltone ocd μεσα στο κουτι του DS2. Ποιο ευκολο ειναι να ντουμπλαρουν στο laptop τον ηχο του ocd στο βιντεο του ds1. Εξαλλου οπως ξαναναφερθηκε, με ενα γαματο ενισχυτη οποιοδηποτε "μετριο" πεταλ ακουγεται "πολυ καλυτερο"

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης μπορεί πίσω από το ds2 και τον ενισχυτή (που πιθανόν δεν είναι καν αναμένος) να κρύβεται ολόκληρος τοίχος από racks.
Το DS2 εννοείται πως θα ναι μονταρισμένο. Και εννοείται πως παίρνουν ds2 και όχι κάποιο butique ακριβό που είναι στα μέτρα τους πολύ απλά για λόγους μάρκετιγκ. Εγώ και ένας φίλος μου στο γυμνάσιο (χαχα) είχαμε πάρει ο ένας ds1 και ο άλλος ds2 για να αντιγράψουμε τον ήχο του Cobain ;D  - εννοείται καμία σχέση! Σίγουρα όμως δεν ήμασταν οι μόνοι που κάνουν κάτι τέτοιο ;)
Στον αντίποδα, αν κάποιος βολεύεται με κάτι φθηνό, ποιο το πρόβλημα? πχ κανένα bouster
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
εν τελει καταληγουμε στα εξης:
-Ενας μετριος (προς το κακος) ενισχυτης και ενα ψοφιο hambucker κανουν ενα μετριο πεταλι να ακουγεται αθλιο και ενα καλο πεταλι να ακουγεται μετριο.
-Αντιστροφως, ενας θεικος ενισχυτης κανει ενα κακο πεταλι να ειναι συμπαθητικο και ενα μετριο να ακουγεται καλο. 
-Στο σπιτι δεν βγαινει ο ηχος των δισκων του Van Hallen, εκτος αν νοικιασουμε τον μουσικο παραγωγο του, το στουντιο που ηχογραφουσε, την κονσολα του, τις καμπινες, τις λυχνιες, τις κιθαρες, την πενα του, τα δαχτυλα, το ταλεντο και την εμπειρια του. Κανενα πεταλι δεν προσομοιωνει ολα τα προηγουμενα.
-Οι διασημοι φωτογραφιζονται με brand names για διαφημιση και οχι απο ενθουσιασμο. Πληρωνονται για αυτο. Οταν πληρωνονται μπορει να δεις τον Satriani να κραταει μπαγλαμα και να σου λεει οτι ελυσε το προβλημα της ζωης του ;D
-Οι διασημοι δεν παιζουν σωνει και καλα με τα brand names που διαφημιζουν, (ισως) παιζουν με αλλα
-Οι λεφταδες δεν βαζουν πλακετες ακριβων πεταλακϊων σε κουτια φτηνων πεταλακιων. Ειναι ανοφελο. Φανταστειτε τον Shumacher να διαφημιζει Fiat Punto που να εχει μηχανη Ferrari και να σας λεει "πωπω γκαζια!"
-Οι λεφταδες βαζουν τον τεχνικο να μονταρει τα εφε τους για να τους αρεσουν περισσοτερο και να τα βελτιωσει κατα 10%, αλλα οχι για να τα βελτιωσει κατα 200%. Πχ αν βελτιωσεις τον εγκεφαλο του αυτοκινητου αντε να του δωσεις 5 ιππους, δεν μπορεις να δωσεις 100 ιππους.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/10, 17:24 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Κάποιοι όντως χρησιμοποιούν ''φθηνό'' εξοπλισμό. Ο Akerfeldt των Opeth πχ χρησιμοποιεί τις παραμορφώσεις και τα εφφέ της πεταλιέρας Boss GT 8 που δε τη λες και πανάκριβη. Κι έχει τον ενισχυτή σαν ηχείο. Άλλοι πάλι πειράζουν κάτι στον εξοπλισμό τους. Από τη άλλη σκεφτόμουν ότι άμα έχεις φοβερό ενισχυτή, προενίσχυση και καμπίνες δεν αποκλείεται να χρησιμοποιείς ''φθηνά'' πετάλια άμα σου αρέσει η χροιά τους - κάτι που δεν αποκλείεται άμα ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι ''θηρίο''.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
ακριβως. Και μην σας κοροιδευουν θεωροντας οτι:
Φτηνο = Φτηνιαρικο ή
Ακριβο=Κρυσταλλινος Λαμπατος Ηχος.

Αυτες οι εξισωσεις ισχυουν για ενισχυτες και κιθαρες αλλα οχι για πεταλακια.
Αυτο που ισχυει στα πεταλακια ειναι:

-Ακριβο = πεταλι που δεν το βγαζει πια η μαμα εταιρια, αλλα εγινε δημοφιλες & συλλεκτικο και τα αγοραζεις μεταχειρισμενα απο το ebay
-Ακριβο = boutique = πεταλι χειροποιητο & κλωνος καποιου προηγουμενου με 1-2 ψιλοβελτιωσεις, πχ οι εκατονταδες κλωνοι των BigMuff, FuzzFace, Tube Screamer, Distortion +, LPB, ProcoRat που τα πουλανε 200-500 € καποιοι που βαλθηκανε να γινουν πλουσιοι.
-Ακριβο = χειροποιητο και πρωτοτυπο που εγινε μεγαλος ντορος στο utube και στα μουσικα φορουμ πχ fulltone ocd, zvex box of rock. Ναι μεν εχουν καλα υλικα και ηχο, αλλα πουλανε μουρη, θεωρια, mojo και πρασινα αλογα καθως κοστιζουν το 1/10 της λιανικης τους. Και εδω οι κατασκευαστες νομιζουν οτι θα βρουν χαζους για να πλουτισουν και συχνα  (πχ ο Zachary Vex της Ζvex) τριγυρνουν στα αγγλοφωνα DIY φορουμ και βριζουν οσους κλωνοποιουν τα εφε τους.
-Ακριβο = οι πεταλιερες κοστιζουν απο την παραγωγη τους και ετσι ειναι ακριβες.

-Φτηνο¨= πεταλι μεγαλης εταιριας που ριχνει σημαντικα το κοστος παραγωγης αλλα και το κερδος (αντιθετα με τους προαναφερθεντες τοκογλυφους).
-Φτηνο = Με εξαιρεση τα πεταλια της Marshall, οι περισσοτερες εταιριες για να ριξουν το κοστος βαζουν και φτηνιαρικο hardware (πλαστικα κουτια, βυσματα που ξεχαρβαλονονται κτλ), το οποιο ομως δεν επηρεαζει σημαντικα τον ηχο, εκτος αν αρχιζουν να τριζουν τα ποτενσιομετρα. Πολλα ειναι κλωνοι πανακριβων πεταλιων, πχ το Boss SD1 ειναι κλωνος του Tube screamer.

-Καλος ηχος = μπορει να ειναι παμφτηνο ή πανακριβο, γιατι ο ηχος του εξαρταται απο τον σχεδιασμο του ηλεκτρονικου κυκλωματος, το οποιο κυκλωμα κοστιζει ελαχιστα, εκτος τις μεγαλες ψηφιακες πεταλιερες.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως πολύ μεγάλο ρόλο στο όλο ηχητικό αποτέλεσμα δίσκων παίζει και το ίδιο το παίξιμο, η τεχνική και το ταλέντο αυτών που παίζουν. Tα εφέ, το sustain κτλπ. είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
14520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/05, 08:58
από Stergios Kourou
108 Απαντήσεις
59541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 13:57
από gers
39 Απαντήσεις
18639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/20, 20:25
από GVen
25 Απαντήσεις
14438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 11:40
από ερεβος
3 Απαντήσεις
3173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 22:40
από morpheas
86 Απαντήσεις
24913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 16:18
από gers
5 Απαντήσεις
4561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 07:15
από ogyon21
4 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 17:45
από indie-anos laternative
2 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 08:30
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
1628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 09:37
από ivikos