Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλος κιθάρας  (Αναγνώστηκε 4689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Δάσκαλος κιθάρας
« στις: 13/11/17, 11:51 »
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα. Ξεκίνησα επιτέλους μαθήματας ηλεκτρικής κιθάρας στα 15 μου αλλά έχω ένα μικρό προβληματάκι. Ο δάσκαλος που μου κάνει μαθήματα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγκεκριμένος καθηγητής με πτυχίο. Όταν τον έψαξα στον ιντερνετ βρήκα ότι παίζει σε διάφορες μουσικές σκηνές ΠΙΑΝΟ όχι κιθάρα. Φυσικά δεν μπορώ να κρίνω κατά πόσο είαναι καλός σε αυτό που κάνει ή όχι μιας και μέχρι τώρα μόνο ένα μάθημα έχω πάει. Τι λέτε? Να αλλάξω ωδείο, να μην κάνω τίποτα, να τον ρωτήσω τι χαρτιά έχει κ.τ.λ. Δεν ξέρω. 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Δάσκαλος κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 13/11/17, 12:26 »
Πτυχία για ηλεκτρική κιθάρα δεν υπάρχουν και ότι χαρτιά υπάρχουν ειναι μεν ανεπισημα, αλλά όχι και μη ουσιωδη.
Βεβαια τα "χαρτιά" δεν είναι πανάκειά.
Υπάρχουν πολλοί με χαρτια που δεν "το έχουν", οπως και το αντίθετο.
Οταν διδάσκει ένα όργανο καποιος, χωρίς να φαίνεται με κάποιο τρόπο (πτυχιο, ή εμπειρια) οτι μπορεί να το κάνει, δεν ειναι καλο δείγμα.
Το κάνουν ακόμα αυτο οπως παλια στα ωδεια, που επειδη δεν ειχαν κατάλληλο δασκαλο, έβαζαν ένα άλλο δάσκαλο να διδάξει ένα όργανο που το  κουτσοξερει, για να μη χάσουν τον αρχαριο μαθητή?

ΥΓ Το πτυχιο κλασσικης κιθαρας (το οποιο αντιθετως ειναι και αναγνωρισμενο), ειναι ασχετο με την ηλεκτρικη κιθαρα.
Η κλασικη κιθαρα ειναι αλλο οργανο.
 Δεν αποκλειεται να ξερει εξισου καλα και ηλεκτρικη ο κλασσικος δασκαλος, αλλα αυτα δεν ειναι αλληλένδετα. Μπορει να ξερει να διδαξει ηλεκτρικη, οσο μπορει να ξερει κι ενας δασκαλος πιανου.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/17, 13:05 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 13/11/17, 14:02 »
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα. Ξεκίνησα επιτέλους μαθήματας ηλεκτρικής κιθάρας στα 15 μου αλλά έχω ένα μικρό προβληματάκι. Ο δάσκαλος που μου κάνει μαθήματα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγκεκριμένος καθηγητής με πτυχίο. Όταν τον έψαξα στον ιντερνετ βρήκα ότι παίζει σε διάφορες μουσικές σκηνές ΠΙΑΝΟ όχι κιθάρα. Φυσικά δεν μπορώ να κρίνω κατά πόσο είαναι καλός σε αυτό που κάνει ή όχι μιας και μέχρι τώρα μόνο ένα μάθημα έχω πάει. Τι λέτε? Να αλλάξω ωδείο, να μην κάνω τίποτα, να τον ρωτήσω τι χαρτιά έχει κ.τ.λ. Δεν ξέρω.


ο δικός μου δάσκαλος, (που του έριχνα 4 χρόνια), και ήδη έπαιζα κιθάρα 5 χρόνια παραπάνω, τώρα είναι καθηγητής μουσικής και πιανίστας. Τότε???? 1991??? Ξεφτίλιζε για πλάκα απο ritchie kotzen μέχρι Vai, Shawn Lane, τους πάντες και τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 13/11/17, 14:45 »
... για μένα το πιο σημαντικό είναι να αισθάνεσαι καλά μαζί του και να έχεις κίνητρο να μελετάς και να περνάς καλά παίζοντας κιθάρα. Το αν πραγματικά εξελίσσεσαι όπως θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς νομίζω θέλεις κάποιο χρόνο για να το διαπιστώσεις, ας μην κρίνουμε ανθρώπους χωρίς δεδομένα. Πάντως γενικά για τέτοιες μορφής συνεργασίες, αν δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε την ποιότητα της δουλειάς του άλλου,  καλό είναι να έχουμε κάποιες συστάσεις από κάποιους που ξέρουμε.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/03, 13:17
από Μιχάλης
183 Απαντήσεις
104764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:06
από pop4life
10 Απαντήσεις
5985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 21:24
από Gabriel6th
45 Απαντήσεις
17443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
16 Απαντήσεις
7139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
13 Απαντήσεις
6760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
5 Απαντήσεις
3430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
0 Απαντήσεις
5037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:35
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/22, 18:53
από Ioannis Anastassakis