Ψηφοφορία

τι ειναι για εσας η rock μουσικη???

τροπος ζωης
35 (48.6%)
ενα ακομα ειδος μουσικης
16 (22.2%)
ο αερας που αναπνεετε
14 (19.4%)
5-6 ηλιθιοι που χτυπιουνται και νομιζουν οτι κανουν μουσικη
3 (4.2%)
κατι αλλο(γραψτε τι)
4 (5.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 54

Αποστολέας Θέμα: rock μουσικη σημαινει......  (Αναγνώστηκε 21015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #25 στις: 28/04/06, 12:55 »
ροκ ειναι τροπος ζωης, αλλα περιστρεφεται μονο γυρω απο τη μουσικη και μεσα απο αυτην θα βγει ο αντιστασιακος+ασυμβιβαστος+καφρος κτλκτλ........μν πουμε τωρα κ τη βισση ροκ κ χεστουμε!!!!!!!!! :o
Εγω "αντιστασιακος+ασυμβιβαστος+καφρος" ημουν και πριν ακουσω ροκ οποτε δεν μου λεει κατι αυτο που λες. Οκ δε λεω για μενα το ροκ αντιπροσωπευει πολλα αλλα μην το παρακανουμε. Γιατι τοτε ολοι εσεις που βριζετε τους manowar οτι ειναι ποζεραδες και επιδειξιες γινεστε ενα και το αυτο με αυτους. Το ροκ ειναι εκφραση δεν ειναι ζωη. Οπως κανεις δεν ζει με την ποιηση. Εκφραζεται με την ποιηση με την ζωγραφικη με την μουσικη ετσι και με το ροκ εκφραζεσαι. Δεν ζεις.

Δηλαδή ήσουν αντιστασιακός και επαναστάτης από..... 1 χρονού?? :o :o γιατί από ότι θυμάμαι είχες πει ότι πρωτοάκουσες rock από 1 χρονού. Αν θυμάμαι καλά σου είχε βάλει ο πατέρας σου Rolling Stones (αν θεωρούνται rock)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #26 στις: 28/04/06, 18:59 »
Αν βαλεις το μυαλο σου να σκεφτεις λιιιγο ισως καταλαβεις τι θελω να πω >:(
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #27 στις: 28/04/06, 21:56 »
 Τώρα, αν πω τη γνώμη μου πάνω σε αυτά που λέτε, κινδυνεύω: 1ον) να χαρακτηριστώ ως μλκας και 2ον) να φάω και ξύλο! Δεν πειράζει, θα το τολμήσω!
 Όταν λέμε ότι rock είναι τρόπος ζωής, δεν σημαίνει ΑΠΟΛΥΤΑ ότι πρέπει να ζούμε (όσοι ακούμε rock) σύμφωνα με αυτά που λέγονται στα τραγούδια ή να κάνουμε ό,τι κάνανε (και συνεχίζουν να κάνουν) οι rock stars. Πριν 20 - 30 χρόνια ίσως να μπορούσαμε, αλλά στην σημερινή εποχή αυτό είναι κάπως ουτοπιστικό. Η σημασία της έννοιας "rock" είναι αλλού και μου είναι πολύ δύσκολο να την εξηγήσω. Μπορώ όμως να την καταλάβω και αυτό εμένα μου αρκεί...

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #28 στις: 30/04/06, 12:36 »
Τώρα, αν πω τη γνώμη μου πάνω σε αυτά που λέτε, κινδυνεύω: 1ον) να χαρακτηριστώ ως μλκας και 2ον) να φάω και ξύλο! Δεν πειράζει, θα το τολμήσω!
 Όταν λέμε ότι rock είναι τρόπος ζωής, δεν σημαίνει ΑΠΟΛΥΤΑ ότι πρέπει να ζούμε (όσοι ακούμε rock) σύμφωνα με αυτά που λέγονται στα τραγούδια ή να κάνουμε ό,τι κάνανε (και συνεχίζουν να κάνουν) οι rock stars. Πριν 20 - 30 χρόνια ίσως να μπορούσαμε, αλλά στην σημερινή εποχή αυτό είναι κάπως ουτοπιστικό. Η σημασία της έννοιας "rock" είναι αλλού και μου είναι πολύ δύσκολο να την εξηγήσω. Μπορώ όμως να την καταλάβω και αυτό εμένα μου αρκεί...

εεελα γεια σου....
δν μπορω να καταλαβω γιατι το παιρνουνε κατα γραμμα.....

roufus:  :P :P :P ;D
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #29 στις: 30/04/06, 14:20 »
Αν βαλεις το μυαλο σου να σκεφτεις λιιιγο ισως καταλαβεις τι θελω να πω >:(

Sorry αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Εκτός αν μιλάς τελείως αόριστα και μεταφορικά.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #30 στις: 30/04/06, 14:39 »
Αν βαλεις το μυαλο σου να σκεφτεις λιιιγο ισως καταλαβεις τι θελω να πω >:(

Sorry αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Εκτός αν μιλάς τελείως αόριστα και μεταφορικά.
Πολυ προστατης το παιζεις εσυ ;D(πλακα κανω!!)
Παντως συμφωνω με τον Αρη η ροκ μουσικη απλα σε βαζει να σκεφτεις πραγμα που δεν κανει η ελαφρο-?προσθεστε οτι θελετε ακομα και ροκ..
Χανεσαι και γινεσαι διαφορετικος.Ισως και να το ζεις αυτο.Αλλα μαλλον οχι.Τελικα συμφωνω με τον αρη.Δεν εγινα επαναστατης μεσα απο τη ροκαπλα ανοιξα τους οριζοντες μου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #31 στις: 30/04/06, 21:48 »
Δεν εγινα επαναστατης μεσα απο τη ροκαπλα ανοιξα τους οριζοντες μου.

 Σωστός...!

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #32 στις: 30/04/06, 22:46 »
Καλησπέρα... 

 Η δική μου ταπεινή γνώμη, που δεν ακούω περισσότερο από 5 χρόνια ροκ μουσική και τώρα μάλιστα εχω "ηρεμίσει" υπερβολικά, είναι η εξής:

Πρόκειται για ένα είδος μουσικής που περικλύει από τη αρχή της εμφάνισής του μία ορισμένη ιδεολογία...Η οποία φανερώνεται νομίζω περισσότερο στον στίχο και όχι τόσο στη μουσική...Ως στίχος όταν πρωτοεμφανίστηκε ήταν μια πρόκληση στις ιδεολογίες της εποχής.(1955/περίοδος μεταπολεμικής στασιμότητας/απραξίας στης ΗΠΑ) Ήταν συχνά υβριστικός ή με σεξουαλικό περιεχόμενο και χωρίς νόημα...Η μουσική δε, ήταν ένας συνδιασμός παλαιοτέρων μελωδιών με πιο οξύ και γρήγορο ήχο και ρυθμό αντίστοιχα...

Ουσιαστικό νόημα στην ροκ έδωσαν -κατα την ταπεινή μου, το τονίζω, γνώμη- οι Μπιτλς που εισήγαγαν στο στίχο και άλλους προβληματισμούς εκτός από τον έρωτα και την αγάπη, οι Ρολινγκ Στόουνς και φυσικά ο Μπομπ Ντίλαν που επεκτάθηκε κυρίως σε κοινωνικά θέματα...
Τότε η μουσική φτιαχνόταν ανάλογα και με τον στίχο ή αντίστοιχα, και συντέριαζαν καλύτερα....

Και εδώ είναι η ουσία μας ρε παιδια!
Γιατί η μουσική είναι πάνω από όλα τέχνη, κι αυτό το είδος της μουσικής που μπορεί να σε προβληματίσει, να σε κάνει να αναρωτηθείς για κάποια πράγματα, να αμφισβητήσεις τα δήθεν δεδομένα, άλλα και να σε ευφράνει, να σε εκπλήξει με τις πρωτότυπες μουσικές του...(με κάτι άψογα σολαρίσματα...κλπ κλπ) είναι Τέχνη! (με "Τ" κεφαλαίο!!)

Είναι τρόπος έκφρασης...μα όχι η ανάσα που αναπνέουμε...
Είναι ψυχαγωγία...μα όχι διασκέδαση...
Είναι μια ολόκληρη ιστορία που ωφείλεις τουλάχιστον να σεβαστείς...
 
Και μια ερώτηση:Πιστεύετε ότι υπάρχει ελληνική ροκ μουσική;;;

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ!! ;D
Για όποιον με διάβασε δηλαδη... ::)

Φιλιά...
 Γιώτα
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/06, 22:49 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #33 στις: 30/04/06, 23:02 »
@fusalida
Καταρχάς να σου διευκρινίσω οτι η μουσική από μόνη της είναι τέχνη. Δεν χρειάζεται στοίχο. Βλέπε Jean Michelle Jarre, Enya, Mozzart, κλπ. Ενας στοίχος όμως μπορεί να εμπνεύσει μια πολύ καλή μελωδία.
Και τέλος ο όρος τέχνη είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Τέχνη είναι όλα. Δεν υπάρχει καλή και κακή τέχνη. Απλώς υπάρχει η επιτυχημένη τέχνη και η αποτυχημένη. Αυτή που αρέσει κι αυτή που δεν αρέσει.
Κατα τ' αλλα, συμφωνώ μαζί σου.
Παλιά (δεκαετία 70 εποχή woodstock, τα παιδία των λουλουδιών κλπ) το ροκ αποτελούσε ιδεολογικό κίνημα και τρόπο ζωής. Μουσικά, έκανε την επανάστασή της και άλλαξε, για πάντα, τα ακούσματα των ανθρώπων. Κι από τα blues πήγαμε στη rock κι από το rock μεταπηδήσαμε στην heavy metal, στην thrash, κοκ. Τώρα πιστεύω οτι ελάχιστοι θα συμφωνήσουν πως είναι τρόπος ζωής. Ότι είχε να το δώσει το έδωσε.
Rock & Roll is dead. Long live rock & Roll !!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/06, 23:26 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #34 στις: 30/04/06, 23:40 »
Rock & Roll is dead. Long live rock & Roll !!

....Χμμμ....
Όντως στην εποχή μας τα ερεθίσμτα είναι άλλα και πολύ λιγότερα...πολύ πολύ δύσκολα μπορείς να βρεις αξιόλογους εκφραστές της ροκ... 
Ακόμα κι έτσι όμως στην πραγματικότητα "ζει" γιατί μπορεί να δώσει ακόμα πολλά στην νέα γενιά!Και στις επόμενες πιστεύω γενιές...Άλλωστε τα θέματα στα οποία αναφέρονται τραγούδια του Μποπμ Ντίλαν για παράδειγμα ή των Πινκ Φλόιντ είναι διαχρονικά...
Το θέμα βέβαια είναι να σου μείνει κάτι από όλα αυτά και όχι να ακούς τέτοια μουσική μόνο στη φάση της εφηβείας...που είσαι και καλά επαναστάτης, και όταν πας στο πανεπιστήμιο ξαφνικά...μαύρη λησμονιά και ιδεολογίας και προβληματισμού...(Βέβαια, εκει οι αναζητήσεις μας επεκτείνονται σε πολιτικό επίπεδο ::))

Αυτά!
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος nikela

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #35 στις: 01/05/06, 02:13 »
Ροκ σημαίνει να είσαι ο εαυτός σου, ροκ σημαίνει να αναπνέεις ελεύθερα, να ονειρεύεσαι, να ζεις... Δεν είναι τρόπος ζωής, φιλοσοφία ζωής...Ροκ ήταν ο σιδηρόπουλος, ροκ είναι και ο Σαββόπουλος, ροκ ήταν και ο Μότζαρτ, ροκ ήταν ο Πικάσσο, ο Καββαδίας, ο Σεφέρης, ο Τσε, ο Θεοδωράκης... Δεν είναι μουσική το ροκ, είναι ό,τι έχει κάνει τον κόσμο καλύτερο ή έστω πιο πρωτότυπο...


"Κι αν είμαι ροκ, μη με φοβάσαι..."

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #36 στις: 01/05/06, 10:55 »
Και μια ερώτηση:Πιστεύετε ότι υπάρχει ελληνική ροκ μουσική;;;

 Γιώτα

Yπάρχει κάτι μεγαλύτερο...  Υπάρχει ο  Γιάννης...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #37 στις: 01/05/06, 13:36 »
H rock όπως είπα και πιο πριν είναι ένα είδος μουσικής. Δεν υπάρχει ροκ τρόπος ζωής, υπάρχει ο Rock 'n' Roll, metal, gothic, punk κλπ. που είναι τρόποι ζωής. Η ροκ μουσική παραείναι γενικός όρος για να γίνει τρόπος ζωής... Αυτή είναι η άποψή μου.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #38 στις: 01/05/06, 15:02 »
Όντως στην εποχή μας τα ερεθίσμτα είναι άλλα και πολύ λιγότερα...πολύ πολύ δύσκολα μπορείς να βρεις αξιόλογους εκφραστές της ροκ... 
Ακόμα κι έτσι όμως στην πραγματικότητα "ζει" γιατί μπορεί να δώσει ακόμα πολλά στην νέα γενιά!Και στις επόμενες πιστεύω γενιές...
Ε ναι αύτο περίπου είπα και γω. Δε πέθανε τελείως. Υπάρχουν πολλά συγκροτήματα που παίζουν ροκ ακόμα. Αλλά όπως και να το κάνεις στα πρόθυρα είναι. Έτοιμο να παραδώσει πνεύμα ... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/06, 22:52 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #39 στις: 01/05/06, 17:13 »
Ροκ ήταν ο σιδηρόπουλος, ροκ είναι και ο Σαββόπουλος, ροκ ήταν και ο Μότζαρτ, ροκ ήταν ο Πικάσσο, ο Καββαδίας, ο Σεφέρης, ο Τσε, ο Θεοδωράκης... Δεν είναι μουσική το ροκ, είναι ό,τι έχει κάνει τον κόσμο καλύτερο ή έστω πιο πρωτότυπο...

Όσον αφορά σ'αυτό το θέμα, στο χαρακτηρισμό ατόμων ως "ροκ" νομίζω πως ξεφέυγουμε λίγο...Δεν χρειάζεται να διατυπώνουμε αυθαίρετες γενικεύσεις και στερεότυπες αντιλήψεις!Ροκ είναι ένα είδος μουσικής, ένα είδος τέχνης που όπως όλα τα είδη γνήσιας τέχνης διακατέχεται από κάποια ιδεολογία.

Ροκ δεν είναι τα άτομα όμως ούτε οι καλλιτέχνες...Αυτοί είναι μονάχα οι φορείς της ροκ...Κι αυτό γιατί δυστυχώς έμπρακτα, ο τρόπος ζωής των περισσοτέρων δεν συμβαδίζει με την θεωρεία τους η οποία στηρίζεται στην ροκ μουσική που τάχα τους εκφράζει...Πράξη και θεωρεία πρέπει κάτω από λογικά κριτήρια να ταυτίζονται!

Αυτό βέβαια δεν είναι καθόλου απόλυτο αλλά αντιθέτως πολύ σχετικό και εντελώς υποκειμενικό!
Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα αυτών που δοθήκαν απόλυτα στην ιδεολογία της ροκ, και ήταν κυρίως αυτοί που εισήγαγαν την ροκ....
Και αυτών που αν και αυτοαποκαλούνται "ροκ" και σε ιδεολογικό επίπεδο και διακηρύττουν διάφορες επαναστατικές και μάλιστα κομουνιστικές (δηλαδή άκρως ανθρωπιστικές...)  αξίες και ιδέες ενώ παράλληλα έχουν στην ιδιοκτησία τους ένα σπίτι στη Κηφισιά, ένα εξωχικό στο Σούνιο, άλλο ένα στο Πήλιο, τρία αυτοκίνητα και ένα τζιπάκι 4 επι 4....(Με το οποίο για παράδειγμα, είδα πρόσφατα έναν γνωστό καλλιτέχνη τέτοιου είδους, στο Μαρούσι....για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω το όνομά του!)

Τα όρια βέβαια είναι τρομερά δυσδιάκριτα, γι'αυτο ας αφήσουμε τις γενικέυσεις....κατα την ταπεινή μου πάντα άποψη...

Rock 'n' Roll είναι ένα είδος μουσικής, τρόπος έκφρασης ιδεών και εσωτερικού κόσμου, άρα τέχνη...
Ας αρκεστούμε να την "κρίνουμε" ως μουσική μονάχα...

Τώρα...Black Sheep....σίγουρα τέχνη δεν είναι μόνο ο στιχος ή μονο η μουσική...μπορούν και τα δύο να σταθούν μαζί ή μόνα τους και ανεξάρτητα...
Συγγνώμη αν άφησα να εννοηθεί κάτι άλλο...Τα παραδείγματα που έφερες με καλύπτουν απόλυτα...
Απλώς κάνοντας μια ιστορική αναδρομή μίλησα συγκεκριμένα για το στίχο και την μουσική στην ροκ...

Όσο για την τέχνη...ο ορισμός της όπως στα πάντα σήμερα είναι σχετικός και υποκειμενικός...στη πραγματικότητα όμως η γλώσσα μας διέπεται από κάποιούς "κανόνες" και "νόμους" (που κοντεύουμε να καταρίψουμε εντελώς!)....έννοιες και ορισμούς απαραίτητους για την σωστή επικοινωνία μας....
Νομίζω λοιπόν ότι κάτα ένα μεγάλο ποσοστό ο όρος τέχνη περικλείει συγγεκριμένο περιεχόμενο...
Κι αυτό βέβαια είναι απόλυτα σχετικό!!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... :)

 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/06, 17:18 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #40 στις: 01/05/06, 21:39 »
Όσο για την τέχνη...ο ορισμός της όπως στα πάντα σήμερα είναι σχετικός και υποκειμενικός...στη πραγματικότητα όμως η γλώσσα μας διέπεται από κάποιούς "κανόνες" και "νόμους" (που κοντεύουμε να καταρίψουμε εντελώς!)....έννοιες και ορισμούς απαραίτητους για την σωστή επικοινωνία μας....
Νομίζω λοιπόν ότι κάτα ένα μεγάλο ποσοστό ο όρος τέχνη περικλείει συγγεκριμένο περιεχόμενο...
Κι αυτό βέβαια είναι απόλυτα σχετικό!!


Η κουβέντα μας νομίζω πάει να βγεί offtopic. Το θέμα τέχνη έχει συζητηθεί ήδη σε 2 threads. Το ένα είναι εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=25060.0

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #41 στις: 03/05/06, 00:49 »
Rock 'n' Roll είναι ένα είδος μουσικής, τρόπος έκφρασης ιδεών και εσωτερικού κόσμου, άρα τέχνη...
Ας αρκεστούμε να την "κρίνουμε" ως μουσική μονάχα...

 Ο Μανώλης Νταλούκας στο νέο του βιβλίο "Ελληνικό Ροκ" (εκδόσεις Άγκυρα), προσπαθεί να απαντήσει στην ερώτηση "τι είναι Ροκ" και να προσδιορίσει την ιδεολογία του Ροκ. Γράφει, μάλιστα, για το ροκ στην Ελλάδα από το 1945 (!) και αναφέρεται στη Ροκ Ζωγραφική, στη Ροκ Λογοτεχνεία, στη Ροκ Μουσική, στο Ροκ Θέατρο και στο Ροκ Κινηματογράφο. 
 Με λίγα λόγια, δεν θεωρεί τη ροκ μονάχα μουσική τέχνη, αλλά τη συναντάει και σε άλλα είδη τέχνης και βεβαίως στην ίδια τη ζωή.
 Δεν θα γράψω αποσπάσματα του βιβλίου εδώ (να πάτε να το αγοράσετε  ;D ), αλλά αξίζει το κόπο να το διαβάσει κανείς άσχετα αν συμφωνεί ή όχι και μόνο για την ιστορική του σημασία και τις σπάνιες φωτογραφίες του.

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #42 στις: 03/05/06, 03:19 »
Βlack Sheep έχεις απόλυτο δίκιο!Έχουμε ξεφύγει ή μάλλον έχω ξεφύγει από το θέμα μας...συγγνώμη!

m.k. Ενδιαφέρον ακούγεται!Θα το ψάξω...Όλα βέβαια είναι σχετικές, υποκειμενικές αλήθειες...και η δικιά πολύ περισσότερο βέβαια...

Εχαριστώ...
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #43 στις: 06/05/06, 22:13 »
H rock όπως είπα και πιο πριν είναι ένα είδος μουσικής. Δεν υπάρχει ροκ τρόπος ζωής, υπάρχει ο Rock 'n' Roll, metal, gothic, punk κλπ. που είναι τρόποι ζωής. Η ροκ μουσική παραείναι γενικός όρος για να γίνει τρόπος ζωής... Αυτή είναι η άποψή μου.

δν σε καταλαβαινω....δλδ οποιος ακουει rock'n'roll φαιρεται διαφορετικα απο ενα μεταλλα??
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #44 στις: 10/05/06, 00:48 »
Rock σημαινει πετρα βασικα. Κατα τα αλλα συμφωνω και εγω με τον σιδ


συμφωνω με τον προστατευομενο, που συμφωνει με τον κιρατζο, που συμφωνει με τον σιδ..  ;D

οπως προαναφερθηκε, (δε θυμαμαι απο ποιον) ενας τροπος εκφρασης ειναι, οπως η ποιηση, η ζωγραφικη, η γλυπτικη.. ετσι και η ροκ μουσικη.. και η μουσικη γενικοτερα..
για μενα ειναι ξεσπασμα, εκτονωση... και πολλα πολλα αλλα..
αλλα οχι τροπος ζωης..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #45 στις: 12/05/06, 16:28 »
δεν ξερω για σας....παντως εγω.....απο τοτε που πρωτοακουσα rock μουσικη(+αλλα) αλλαξε ο τροπος σκεψης μου...πολλοι τραγουδιστες με τους στιχους σου σου ανοιγουν τα ματια. πιστευω οτι αυτοι τουλαχιστον "ζουνε" rock-κ δεν εννοω τπτ σαχλαμπουρδες τυπου him κτλ-τες πα, δεν ειναι οτι ζεις με βαση τη ροκ μουσικη αλλα πολλες φορες επηρεαζεσαι πολυ απ αυτη
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #46 στις: 13/05/06, 15:50 »
Πολλες φορες ομως αυτο ειναι ψευτικο και επιφανειακο και κραταει ενα δυο χρονια.Τα χρονια της εφηβειας δλδ και μετα ξεθυμαινει..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #47 στις: 13/05/06, 17:27 »
Πολλες φορες ομως αυτο ειναι ψευτικο και επιφανειακο και κραταει ενα δυο χρονια.Τα χρονια της εφηβειας δλδ και μετα ξεθυμαινει..

Ε το πολύ πολύ να το ρίξεις και συ στον Φλοίσβο σε 2-3 χρονάκια! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #48 στις: 14/05/06, 13:44 »
Πολλες φορες ομως αυτο ειναι ψευτικο και επιφανειακο και κραταει ενα δυο χρονια.Τα χρονια της εφηβειας δλδ και μετα ξεθυμαινει..

Ε το πολύ πολύ να το ρίξεις και συ στον Φλοίσβο σε 2-3 χρονάκια! ;D ;D
Μονο στο Φλοισβο και στο Π. φαληρο μη σου πω...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
Απ: rock μουσικη σημαινει......
« Απάντηση #49 στις: 20/07/06, 17:11 »
den tha kontraristo me kamia apo tis dio pleures to ti inai rock pantos oti kai an inai inai ga**ti fasi

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
11557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/04, 19:20
από antonis_t
24 Απαντήσεις
9648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/03, 00:25
από Δαμιανός
4 Απαντήσεις
10732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/03, 00:12
από Dionysos
33 Απαντήσεις
41878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:38
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
3730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
17 Απαντήσεις
7343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
17 Απαντήσεις
6859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
9 Απαντήσεις
4692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 02:38
από Amylo
9 Απαντήσεις
4493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 16:01
από Eagle Of Kamelot
25 Απαντήσεις
9467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 22:12
από tech21man