Αποστολέας Θέμα: Esther  (Αναγνώστηκε 3383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Esther
« στις: 30/09/06, 17:20 »
Αυτό το κομμάτι το'γραψα σήμερα στο cubase. Είναι ίσως υπερβολικά απλοϊκό, αλλά μ'αρέσει πολύ. Είναι βασισμένο σ'έναν πίνακα του Gerlwh, ενός ζωγράφου από τη Rotterdam που ήταν μέλος του κινήματος "de Branding", ένα απ'τα πιο παρεξηγημένα κινήματα στην ιστορία της μοντέρνας τέχνης, και στενός φίλος του προπάππου μου (που ήταν ιδρυτικό μέλος του κινήματος). Προσπάθησα να μεταφέρω τη χαλαρωτική μα και απλοϊκή ατμόσφαιρα στην εικώνα του ομώνυμου πίνακα σε ήχο, και νομίζω πως τα πήγα καλά.
Σας παρακαλώ να μου πείτε με ειληκρήνεια τη γνώμη σας για την σύνθεση... Ευχαριστώ.

http://music.kithara.gr/bands/129/
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/06, 14:24 από Alexander the Gray »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Esther
« Απάντηση #1 στις: 30/09/06, 17:35 »
Το ακουω αυτη τη στιγμη.Μ αρεσει.Ισως ειναι απλο αλλα ωραιο,σε κολλαει.Το φανταζομαι να μπαινει ως καλυψη σε ενα ντοκιμαντερ η σε κατι τετοιο που να δειχνει χειμωνιατικα τοπια απο βουνα(της αρκαδιας εννοειται ;D)..Ατο μου ηρθε στο μυαλο.Δεν ειμαι ειδικος να σε πω λεπτομεριες αλλα ειναι πολυ ωραιο.Μπραβο ρε αλεξ!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Esther
« Απάντηση #2 στις: 30/09/06, 18:48 »
Το ακουω αυτη τη στιγμη.Μ αρεσει.Ισως ειναι απλο αλλα ωραιο,σε κολλαει.Το φανταζομαι να μπαινει ως καλυψη σε ενα ντοκιμαντερ η σε κατι τετοιο που να δειχνει χειμωνιατικα τοπια απο βουνα(της αρκαδιας εννοειται ;D)..Ατο μου ηρθε στο μυαλο.Δεν ειμαι ειδικος να σε πω λεπτομεριες αλλα ειναι πολυ ωραιο.Μπραβο ρε αλεξ!
Ευχαριστώ πολύ, φίλε... Μακάρη να με πέρνανε για κάνα ντοκιμαντέρ, θα'ταν ωραία εμπειρία :D

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Esther
« Απάντηση #3 στις: 30/09/06, 19:19 »
Πολύ ωραίο, μπράβο... Ίσως και να μη του πήγαινε το μπιτάκι...
reveduncurieux.blogspot.com

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Esther
« Απάντηση #4 στις: 30/09/06, 20:26 »
Πολύ ωραίο, μπράβο... Ίσως και να μη του πήγαινε το μπιτάκι...
Εμένα μου άρεσε με το μπητάκι, αλλά τότε δεν είχα βάλει το μπάσο, καί ήταν άλλη φάση.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Esther
« Απάντηση #5 στις: 01/10/06, 11:44 »
Την μπητάτη έκδοση μπορείτε να την κατεβάσετε εδώ: http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=608267

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Esther
« Απάντηση #6 στις: 02/10/06, 09:04 »
Όντως και μένα για ντοκυμαντέρ θα μου κανε αυτή η μουσική.
Πάντως μου άρεσε πολύ σαν άκουσμα καθότι τρέφω μια αδυναμία σε τέτοια ατμοσφαιρικά ορχηστρικά κομμάτια.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Esther
« Απάντηση #7 στις: 02/10/06, 11:59 »
Ωραίο ατμοσφαιρικό κομμάτι! Μου άρεσε αν και για κάποιους σκοτεινούς περίεργους λόγους δεν μου κολλάει για ντοκυμαντέρ  ::)

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Esther
« Απάντηση #8 στις: 02/10/06, 12:50 »
Δεν ξέρω αν κάνει για ντοκυμαντέρ - εξαρτάται ίσως από το θέμα του ντοκυμαντέρ - αλλά το κομμάτι μου άρεσε. Μπράβο και καλή συνέχεια!  :)
(Την original version άκουσα)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Esther
« Απάντηση #9 στις: 02/10/06, 13:43 »
Δεν ξέρω αν κάνει για ντοκυμαντέρ - εξαρτάται ίσως από το θέμα του ντοκυμαντέρ - αλλά το κομμάτι μου άρεσε. Μπράβο και καλή συνέχεια!  :)
(Την original version άκουσα)
Ευχαρηστώ για τα καλά σας λόγια.
Θα ανεβάσω κάποια καινούρια κομμάτια μόλις τα ηχογραφήσω (έχω δυόμιση έτοιμα για πιάνο, και δουλεύω πάνω σε νέο υλικό) θα σας ειδοποιήσω οπότε... stay tuned^^

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Esther
« Απάντηση #10 στις: 03/10/06, 11:43 »
Να και ο πίνακας που διασκεύασα με τη σύνθεση αυτή:

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Esther
« Απάντηση #11 στις: 03/10/06, 15:42 »
  Μου αρεσε...απλο κομματι αλλα καλο.Πιστευω πως μπορεις να βαλεις κι αλλα πραγματακια πανω του!Ωραιο παντως  ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Esther
« Απάντηση #12 στις: 06/10/06, 12:57 »
δεν ειναι κομμάτι αυτό..είναι ζωγραφιά, πινελιές...ουσιαστικά... ο πίνακας σου σε μορφή μουσικής...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Esther
« Απάντηση #13 στις: 06/10/06, 13:00 »
Το κομματι αυτο, οντως θα ταιριαζε σαν μουσικη υποκρουση σε καποιο ντοκυμαντερ για πινακες..Χωρις καποιον εκφωνητη..απλα η εικονα..και η μουσικη! Μπραβο Αλεξανδρε! Και παρολες τις δυσκολιες που συναντησες, καταφερες και παρουσιασες κατι πραγματικα καλο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Esther
« Απάντηση #14 στις: 06/10/06, 13:07 »
  Μου αρεσε...απλο κομματι αλλα καλο.Πιστευω πως μπορεις να βαλεις κι αλλα πραγματακια πανω του!Ωραιο παντως  ;)

ικαρε, κοίτα τον πίνακα..ειναι λιτός...και το κομμάτι ειναι έτσι..λιτό...καθρεφτίζει κατ εμέ τέλεια τον πίνακα...καταλαβαίνω πως νιόθουμε να βάλουμε και άλλα πράγματα, άλλα στην τελική..θα είναι μονο show..που ίσως κρύψει την ουσία...ο αλεξ εδώ απογύμνωσε το κομμάτι...και πάντα κατ εμε, καλα εκανε...ικαρε, στην ουσια συμφωνούμε...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Esther
« Απάντηση #15 στις: 06/10/06, 14:14 »
δεν ειναι κομμάτι αυτό..είναι ζωγραφιά, πινελιές...ουσιαστικά... ο πίνακας σου σε μορφή μουσικής...
Το κομματι αυτο, οντως θα ταιριαζε σαν μουσικη υποκρουση σε καποιο ντοκυμαντερ για πινακες..Χωρις καποιον εκφωνητη..απλα η εικονα..και η μουσικη! Μπραβο Αλεξανδρε! Και παρολες τις δυσκολιες που συναντησες, καταφερες και παρουσιασες κατι πραγματικα καλο!
Ευχαρηστώ πολύ, παιδιά, είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά τα λόγια σας.