Αποστολέας Θέμα: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!  (Αναγνώστηκε 15817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« στις: 10/05/08, 19:30 »
Είδα ένα ρεπορταζ πριν λίγο και πραγματικα έχω χάσει την ψυχραιμία μου αυτή τη στιγμή!!
 Εγινε ακριβώς αυτό που φανταζόμασταν στην Πάρνηθα! Φωνάξαμε, φωνάξαμε στην αρχή και τώρα όλη η Πάρνηθα τείνει να γίνει άντρο επίδοξων οικοπεδοφάγων!Βίλες χτίζονται η μία μετα την άλλη, αυθαίρετα φυτρώνουν αντί για δέντρα, δρόμοι ανοίγονται κόβοντας και άλλα δέντρα για να πηγαίνουν οι κύριοι στις βίλες τους και το κράτος μας για ακόμα μια φορά αγρόν αγοράζει!!!

 Πραγματικά ντροπή και σε αυτούς τους ανθρώπους που πρώτα έκαψαν τον δρυμό και τώρα τον οικοπεδοποιούν και τον υπερχτίζουν και σε μας που δεν κάναμε και δεν κάνουμε τίποτα για να το περισωσουμε και που ψηφίζουμε τέτοιες ωραιότατες κυβερνήσεις που αδιαφορούν και συγκαλύπτουν τετοια εγκλήματα..!!

Είναι κρίμα να βλέπεις ότι καταστρέφεται τελείως πλέον ο τελευταίος πνεύμονας ζωής της Αθήνας.Είναι κρίμα που για την εκπλήρωση της ματαιοδοξίας τους κάποια ατομα τελειοποιούν την καταστροφή χτίζοντας πάνω στα αποκαίδια...! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας, και αυτοί και εμείς...

''Τη γη δεν την κληρονομήσαμε από τους γονείς μας , την δανειστήκαμε από τα παιδια μας''!

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #1 στις: 10/05/08, 21:36 »
Ρε Μίκα αφού στην Ελλάδα έχουμε ό, τι ακριβώς μας αξίζει!! Για μένα ήταν αναμενόμενο να συμβεί αυτό. Σιγά μην έκανε τπτ η κυβέρνηση για να αναδασώσει την περιοχή. Κούνια που κούναγε όποιον το πίστεψε! Δεν ξέρω τι να πω. Αφού ορισμένων δν ιδρώνει τ αυτί τους...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #2 στις: 10/05/08, 22:16 »
Ποιός θα αγοράσει τις βίλες?

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #3 στις: 11/05/08, 00:34 »
Kι ούτως ή άλλως τίποτα δε συμβαίνει αν δεν ασχολούνται μ'αυτό τα ΜΜΕ.
Στην αρχή έπαιζαν όλη την ώρα οι οικοπεδοποιήσεις κλπ στα κανάλια, όλη φωνάζαμε. Τώρα το έθαψαν και θα περάσει κι αυτό μια χαρά..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #4 στις: 11/05/08, 10:39 »
Στην Παρνηθα χτιζουν βιλλες και αλλου...


"παρατηρείται υψηλή επιδείνωση των δεικτών φτώχειας κυρίως στις αγροτικές πυρόπληκτες περιοχές. Αν θεωρήσουμε ότι καταστράφηκε το 50% της αγροτικής παραγωγής, τότε το ποσοστό φτώχειας για το σύνολο της περιφέρειας της Δυτικής Ελλάδας αυξάνεται κατά 6 ποσοστιαίες μονάδες, ενώ στις αγροτικές περιοχές η αύξηση ξεπερνά τις 13 ποσοστιαίες μονάδες (έναντι περίπου 9 μονάδων για τις ημιαστικές περιοχές). Μικρότερη, αλλά ωστόσο σημαντική, είναι η αύξηση του ποσοστού φτώχειας και στην περιφέρεια της Πελοποννήσου κατά 3 ποσοστιαίες μονάδες για το σύνολο της περιφέρειας ή κατά 5,7 και 3,7 μονάδες για τις αγροτικές και ημιαστικές περιοχές αντίστοιχα.

Τα στοιχεία αυτά ανέφερε χθες ο επίκουρος καθηγητής στο Τμήμα Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Σταύρος Ζωγραφάκης, κατά τη διάρκεια των εργασιών του συνεδρίου που διοργάνωσε το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με θέμα «Πυρκαγιές 2007. Από την καταστροφή στην ανάπτυξη».

Η κατάσταση για τη Δυτική Ελλάδα και την Πελοπόννησο, περιοχές στις οποίες βρίσκονται δηλαδή οι νομοί που έχουν πληγεί (Ηλείας, Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αρκαδίας), ήταν ήδη δυσμενής πριν από τις πυρκαγιές του 2007. Οπως ανέφερε ο επίκουρος καθηγητής, εμφανίζουν τα υψηλότερα ποσοστά σχετικής φτώχειας, τόσο με βάση την κατανομή του εισοδήματος όσο και με βάση την κατανομή της καταναλωτικής δαπάνης των νοικοκυριών. Ειδικότερα το ποσοστό φτώχειας στη Δυτική Ελλάδα ανάλογα με τη χρησιμοποιούμενη κατανομή υπερέχει κατά 12-14 ποσοστιαίες μονάδες σε σχέση με το μέσο ποσοστό για το σύνολο του πληθυσμού. Αν και μικρότερη, σημαντική είναι η αντίστοιχη υπεροχή και στην περίπτωση της Πελοποννήσου 5-9 ποσοστιαίες μονάδες.

Ακόμα πιο δραματική είναι η επιβάρυνση των δεικτών φτώχειας στις αγροτικές περιοχές των δύο αυτών περιφερειών. Με βάση τα στοιχεία, 3 στα 10 άτομα που ζουν στις αγροτικές περιοχές της Δυτικής Ελλάδας και της Πελοποννήσου βρίσκονταν το 2004 κάτω από το χρηματικό όριο της φτώχειας. Στα διλήμματα και στους προβληματισμούς που αντιμετωπίζουν οι πυρόπληκτες οικογένειες αναφέρθηκε ο επίκουρος καθηγητής και υπογράμμισε ότι ένα από αυτά είναι εάν θα παραμείνουν στον τόπο τους και θα παλέψουν για την επιβίωσή τους ή θα μετακομίσουν για το καλό των παιδιών τους.

«Η πιθανή εγκατάλειψη των περιοχών αυτών τώρα θα οδηγήσει αρχικά στη μείωση των τιμών της γης. Αυτές οι χαμηλές τιμές στη συνέχεια θα αποτελέσουν ευκαιρίες για κάποιους άλλους. Το παιχνίδι αυτό παίζεται πολλά χρόνια. Η ιστορία έχει δείξει ότι αυτοί που πωλούν, λόγω ανάγκης, συνήθως βγαίνουν χαμένοι», τόνισε ο κ. Ζωγραφάκης και υποστήριξε πως η παρέμβαση του κράτους αν θέλει να κρατήσει τους ανθρώπους εκεί θα πρέπει να είναι άμεση και αποτελεσματική. Μπορεί το καμένο δάσος να θέλει το χρόνο του για να ξαναγεννηθεί, όμως οι οικογένειες δεν έχουν την πολυτέλεια να περιμένουν."

Πηγη athens.indymedia.org

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=848417

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #5 στις: 11/05/08, 13:23 »
δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει η πίστευες το πολύδωρα που έλεγε για φωτια απο τη δεη και μαλ...ς ? αλλά τι να κάνουμε επιλέξαμε να κυβερνάενε οι καταπατητές, οικοπεδοφάγοι, και κτηματομεσήτες που μαζί με όλους τους άλλους απατεώνες κυβερνάνε τον τόπο. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ
Στα μέρη μου δυο φορές κάψανε την Πεντέλη και ενω τότε είχανε βγει ολοι του πασοκ και λέγανε μαλα..ς για αναδάσωση και φούμαρα τελικά γίνετε αναδάσωση απο οικοδομές.....και τα οικόπεδα που ανήκαν στο δάσος (δηλαδή σε όλους μας) τώρα τα νέμονται μόνο λίγοι ....χορός δισεκατομμύριων

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #6 στις: 11/05/08, 13:42 »
Φταίει σίγουρα η πολιτεία, αλλά και οι πολίτες που αγοράζουνε διαμερίσματα είναι άμοιροι των ευθυνών τους?
Ο μόνος τρόπος να σωθεί η Πάρνηθα είναι να υπάρξει κινητοποίηση στο μέρος που χτίζονται οι βίλες. Αν θέλουν πραγματικά οι Αθηναίοι η Πάρνηθα να μείνει πράσινη, θα πρέπει να το δείξουν κιόλας. Αλλά εγώ πιστεύω οτι δεν το θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #7 στις: 11/05/08, 13:53 »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #8 στις: 11/05/08, 14:02 »
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #9 στις: 11/05/08, 15:28 »
Φταίει σίγουρα η πολιτεία, αλλά και οι πολίτες που αγοράζουνε διαμερίσματα είναι άμοιροι των ευθυνών τους?
Ο μόνος τρόπος να σωθεί η Πάρνηθα είναι να υπάρξει κινητοποίηση στο μέρος που χτίζονται οι βίλες. Αν θέλουν πραγματικά οι Αθηναίοι η Πάρνηθα να μείνει πράσινη, θα πρέπει να το δείξουν κιόλας. Αλλά εγώ πιστεύω οτι δεν το θέλουν.
Εγινε και παραεγινε κινητοποιηση για τα καμμενα της Παρνηθας και το αποτελεσμα ηταν να συλληφθουν 29 πολιτες,επειδη πεταξαν μπογιες στο καζινο.
Απο εκει και περα τι ψαχνουμε ρε παιδια;Το κουτι με τα σπιρτα;

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #10 στις: 11/05/08, 15:30 »
Ειρηνική μαζική διαδήλωση.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #11 στις: 11/05/08, 15:40 »
Ειρηνική μαζική διαδήλωση.
Εγινε και απο αυτην υποτιθεται. Βουβη διαμαρτυρια στο συνταγμα και αηδιες. Κυριακη που δεν ηταν κανενας μεσα στην βουλη να μας ακουσει και μετα πηγαν ολοι οι αθηναιοι ησυχοι οτι εχουν δωσει γροθια στο κατεστημενο για υπνο στα σπιτια τους. Εχουν γινει 2 διαδηλωσεις πανω στην παρνηθα (εκ των οποιων η μια ηταν με τους 29 συλληφθεντες πολλοι γνωστοι μου) οπου ζητημα να μαζευτηκαμε 200-300 ατομα και αλλη μια ειχε γινει 2 μερες πριν των bloggers που ζητημα να ειχε 1500 ατομα. Μια ειρηνικη μαζικη διαδηλωση στο κεντρο της αθηνας τι να σου κανει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #12 στις: 11/05/08, 15:42 »
Ειρηνική μαζική διαδήλωση.
Εγινε και απο αυτην υποτιθεται. Βουβη διαμαρτυρια στο συνταγμα και αηδιες. Κυριακη που δεν ηταν κανενας μεσα στην βουλη να μας ακουσει και μετα πηγαν ολοι οι αθηναιοι ησυχοι οτι εχουν δωσει γροθια στο κατεστημενο για υπνο στα σπιτια τους. Εχουν γινει 2 διαδηλωσεις πανω στην παρνηθα (εκ των οποιων η μια ηταν με τους 29 συλληφθεντες πολλοι γνωστοι μου) οπου ζητημα να μαζευτηκαμε 200-300 ατομα και αλλη μια ειχε γινει 2 μερες πριν των bloggers που ζητημα να ειχε 1500 ατομα. Μια ειρηνικη μαζικη διαδηλωση στο κεντρο της αθηνας τι να σου κανει.

Και τι θα πρεπε να γίνει κανενα αστικός πόλεμος..? Δεν είναι ανάγκη να χυθεί αίμα και να γίνουν καταστροφές για να περαστεί μύνημα αντίδρασης και αντίστασης...Ακόμα τουλαχιστον...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #13 στις: 11/05/08, 15:45 »
Οι πολιτικοί αυτό που φοβούνται περισσότερο είναι το πολιτικό κόστος. Αν λοιπόν γινόταν μια μαζική διαδήλωση, χωρίς ακρότητες, εκεί που χτίζονται τωρα οι βίλες, νομίζω οτι θα απέτρεπε την τσιμεντοποίηση της Πάρνηθας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #14 στις: 11/05/08, 15:47 »
@ΜΙΚΑ

Καλα μιλησα εγω πουθενα για αιμα και πολεμο? ΕΓω ειπα οτι στις πορειες στην παρνηθα δεν ανεβηκε κοσμος (οπου και οι 2 ειρηνικες ηταν ασχετα αν στην μια αποφασισε η αστυνομια οτι ειναι καλυτερα να κατεβουμε τρεχοντας το βουνο) και στην αλλη που εγινε πριν των bloggers οπου παλι ειρηνικη ηταν δεν συμμετεχει κοσμος.

Στην μοναδικη "μεγαλη" συγκεντρωση των bloggers που εφεραν τον κοσμο στο συνταγμα κυριακη μεσημερι να καθεται εξω απο την βουλη εντελως βουβος και οποιος φωναζε συνθημα των γιουχρανε και καλα σε ενδειξη πενθους και τετοιες αηδιες. Εγω δεν ειπα πουθενα να παιξουμε ξυλο. Αλλα αυτο που εγινε δεν ηταν δυναμικη παρεμβαση απο πλευρας πολιτων.

Οι πολιτικοί αυτό που φοβούνται περισσότερο είναι το πολιτικό κόστος. Αν λοιπόν γινόταν μια μαζική διαδήλωση, χωρίς ακρότητες, εκεί που χτίζονται τωρα οι βίλες, νομίζω οτι θα απέτρεπε την τσιμεντοποίηση της Πάρνηθας.
Ναι και σου εξηγω οτι οσες προσπαθειες εγιναν απλα ο κοσμος δεν συμμετειχε
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #15 στις: 11/05/08, 15:51 »
..οσο συνεχιζουμε ( μαλλον συνεχιζουν μιας κι εγω εχω δηλωσει τη θεση μου ) σαν λαος να ψηφιζουμε ο,τι ψηφιζουμε, καλα να παθουμε...
Ολα τα αλλα, θα τα δουμε στα δελτια των 8:30 απο το ΣΚΑΙ και τον ΑΝΤ1, που εχουν και "οικολογικη συνειδηση" ( α ρε Αλαφουζο ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #16 στις: 11/05/08, 16:03 »
@ΜΙΚΑ

Καλα μιλησα εγω πουθενα για αιμα και πολεμο? ΕΓω ειπα οτι στις πορειες στην παρνηθα δεν ανεβηκε κοσμος (οπου και οι 2 ειρηνικες ηταν ασχετα αν στην μια αποφασισε η αστυνομια οτι ειναι καλυτερα να κατεβουμε τρεχοντας το βουνο) και στην αλλη που εγινε πριν των bloggers οπου παλι ειρηνικη ηταν δεν συμμετεχει κοσμος.

Στην μοναδικη "μεγαλη" συγκεντρωση των bloggers που εφεραν τον κοσμο στο συνταγμα κυριακη μεσημερι να καθεται εξω απο την βουλη εντελως βουβος και οποιος φωναζε συνθημα των γιουχρανε και καλα σε ενδειξη πενθους και τετοιες αηδιες. Εγω δεν ειπα πουθενα να παιξουμε ξυλο. Αλλα αυτο που εγινε δεν ηταν δυναμικη παρεμβαση απο πλευρας πολιτων.


Γιαυτό και όλας έκανα ποστ, ώστε να διευκρινίσεις την θέση σου ακιβως γιατί ο τρόπος που το έλεγες ήταν τετοιος που προσωπικά κατάλαβα άλλο πράγμα..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #17 στις: 11/05/08, 19:55 »

Ολα τα αλλα, θα τα δουμε στα δελτια των 8:30 απο το ΣΚΑΙ και τον ΑΝΤ1, που εχουν και "οικολογικη συνειδηση" ( α ρε Αλαφουζο ).
Ναι για τον Αντ1 ρωτα και τον Κυριακου για την οικολογικη του συνειδηση..

Τι να κανουν οι πολιτες δηλαδη?..Εδω λεμε οτι ειναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ η αναγκη ΠΡΑΣΙΝΟΥ...Δεν προκειται πια ουτε για μισος προς το καζινο και τους ''βιλαδορους'' ουτε προς κανεναν..Εδω που φτασαμε η πολιτεια θα επερεπε να εχει εστω και λιγη τσιπα και να προστατεψει οτι εμεινε..Αλλα που....Με ειρηνικες διαδηλωσεις εδω που φτασαμε δεν γινεται τιποτα κατ εμε.Ολοκληρο φεστιβαλ εγινε και στο Ελληνικο και συμμετειχχαν τοσοι και τοσοι..Ε τιποτα..Τωρα ξεπουλανε απο εδω και απο κει.ΖΩΑ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #18 στις: 12/05/08, 00:29 »
Δειτε και το κομματι απο τους Αντιδραση για τα γεγονοτα, ειναι αρκετα κοντα στο τι πρεπει να κανουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #19 στις: 13/05/08, 12:59 »
Χαλαρώστε λιγάκι παιδιά.

Το 70% της πόλης που ονομάζεται Αθήνα είναι χτισμένο σε καταπατημένες δασικές εκτάσεις, καμμένες ή μη. Δεν είναι κρίμα κι άδικο αυτός που ζει σε καταπατημένη περιοχή στον Καρέα ή στην Ηλιούπολη ή στην Πεντέλη, να ενοχλείται με τον σύγχρονο καταπατητή της Πάρνηθας?

Θα μου πεις, δεν γνώριζαν. Δεν ρώταγαν? Απλά ο Εθνικός ύμνος της Ελλάδας πρέπει να μετατραπεί στο παλιό προφητικό σατιρικό τραγουδάκι:

"Πόσο μ' αρέσει να ρουφάω καυσαέριο
κι εξάτμιση παλιού λεωφορίου
να πλημυρίζουν τα πνευμόνια φωταέριο
καπνό και διοξείδιο του θείου.

Δώστε μου μόλυνση και πάρτε την ψυχή μου
ραδιενέργεια γεμίστε το κορμί μου
κάψτε τα δέντρα που μου κρύβουν τα ντουβάρια
φτιάξτε χαβούζες, τζιμινιέρες και νταμάρια!"
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #20 στις: 13/05/08, 13:07 »
Σωστά. Και με αυτό το σκεπτικό, ας αφήσουμε να καεί, και τσιμεντοποιηθεί, και η υπόλοιπη Ελλάδα. Για να μην έχουμε να ανησυχούμε για τίποτα στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #21 στις: 13/05/08, 13:23 »
Χαλαρώστε λιγάκι παιδιά.

Το 70% της πόλης που ονομάζεται Αθήνα είναι χτισμένο σε καταπατημένες δασικές εκτάσεις, καμμένες ή μη. Δεν είναι κρίμα κι άδικο αυτός που ζει σε καταπατημένη περιοχή στον Καρέα ή στην Ηλιούπολη ή στην Πεντέλη, να ενοχλείται με τον σύγχρονο καταπατητή της Πάρνηθας?

Θα μου πεις, δεν γνώριζαν. Δεν ρώταγαν? Απλά ο Εθνικός ύμνος της Ελλάδας πρέπει να μετατραπεί στο παλιό προφητικό σατιρικό τραγουδάκι:

"Πόσο μ' αρέσει να ρουφάω καυσαέριο
κι εξάτμιση παλιού λεωφορίου
να πλημυρίζουν τα πνευμόνια φωταέριο
καπνό και διοξείδιο του θείου.

Δώστε μου μόλυνση και πάρτε την ψυχή μου
ραδιενέργεια γεμίστε το κορμί μου
κάψτε τα δέντρα που μου κρύβουν τα ντουβάρια
φτιάξτε χαβούζες, τζιμινιέρες και νταμάρια!"
Παππού βασικά δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου,με τη διαφορά όμως ότι ο Καρέας και η Ηλιούπολη ,κατοικήθηκαν από φτωχούς ανθρώπους κατά βάση(εργάτες ως επί το πλείστον),άλλο βέβαια αν σήμερα οι αντικειμενικές αξίες των εν λόγω περιοχών έχουνε φτάσει στα ύψη.Στην Πάρνηθα,δυστυχώς χτίζουνε βίλλες,δεν καλύπτουνε οικιστική ανάγκη.Και επίσης θα συμφωνήσω με τον moonchild (πρωτοφανές,ε φίλε ex-vamporovator?),ότι κάτι που γινότανε λάθος και καταχρηστικά δεν σημαίνει ότι πρέπει και να το συνεχίζουμε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #22 στις: 13/05/08, 13:41 »
Δεν ξέρω τι πρέπει ή τι δεν πρέπει λόγω του ότι είναι υποκειμενικό κι εγώ δεν είμαι απόλυτος, αλλά ξέρω τι γίνεται. Καταπατώνται δασικές εκτάσεις, αιγιαλοί, λιβάδια, βοσκοτόπια.... Και ποιοί άλλοι τα καταπατούν εκτός από τους Έλληνες πολίτες? Δεν νομίζω να το κάνουν μετανάστες και αυτό!

Οπότε ως δημοκρατική χώρα που είμαστε πρέπει να υποταχθούμε στην θέληση της πλειοψηφίας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #23 στις: 13/05/08, 14:39 »
Δεν ξέρω τι πρέπει ή τι δεν πρέπει λόγω του ότι είναι υποκειμενικό κι εγώ δεν είμαι απόλυτος, αλλά ξέρω τι γίνεται. Καταπατώνται δασικές εκτάσεις, αιγιαλοί, λιβάδια, βοσκοτόπια.... Και ποιοί άλλοι τα καταπατούν εκτός από τους Έλληνες πολίτες? Δεν νομίζω να το κάνουν μετανάστες και αυτό!

Οπότε ως δημοκρατική χώρα που είμαστε πρέπει να υποταχθούμε στην θέληση της πλειοψηφίας.
Ετσι οπως το γενικεψες φαινεται να εχεις δικιο,μονο που δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα παππου.
Μαλλον η μειοψηφια εχει τα δυνατοτητα τετοιου ειδους καταπατησεων και οχι η πλειοψηφια.Αν εγω παω τωρα και περιφραξω μια εκταση στον Υμηττο,σε χρονο dt με εχουν δεσει-ποσο μαλλον στην Παρνηθα που ειναι και πιο χαι τοποθεσια.Αν εγω παρω μια αδεια για καντινα στην παραλιακη και πεταξω και 5-6 καρεκλες και κανα τραπεζακι στην αμμο,θα τρωω προστιμα με το τσουβαλι μεχρι να παρω συνταξη.

Αν το ιδιο κανει ο γιαμπανακης-γιαουζακης πως λεγεται που εχει τσιμενταρει ολη την πλαζ της Βαρκιζας,θα τον ανακηρυξουν ως τον μεγαλυτερο αρχιτεκτονα της Ελλαδας μετα το Φειδια.
Για να μην ξεχνιομαστε παραλιες με εισοδο ή πριβε=καταπατηση δημοσιου χωρου.
Τραπεζακια στα πεζοδρομια=καταπατηση δημοσιου χωρου.
Αυθαιρετα=καταπατηση δημοσιου χωρου,ασχετα αν ολοι οι παραπανω νομοτυπα πληρωνουν καποια φραγκα στους εκαστοτε δημαρχους εξαγοραζοντας προσωρινα την παρανομια τους.Παρανομοι ειναι,οπως και παρανομα οι δημαρχαιοι τους βαζουν δασμους για κατι που ουσιαστικα δεν θα επρεπε να υπαρχει εξ αρχης.

Οποτε καταληγουμε οτι οπως παντα η πλειοψηφια υποτασεται αδιαμαρτυρητα στις ορεξεις της μειοψηφιας,με μονο εφικτο μεσο αντιδρασης τις μαυροφορεμενες και γραφικες βουβες συναθροισης οπως αυτη του καλοκαιριου,ενω η μονη σωστη και αποτελεσματικη ενεργεια θα ηταν η συγκρουσιακη και δε μιλαω για μπαχαλα λεγοντας συγκρουσιακη.
Δεν ειναι μπαχαλο να στρεφεις την οργη του κοσμου προς την σωστη κατευθυνση ουτε το να πεταξεις 2-3 κουτια μπογια στους καταπατητες του καζινο που ως εκ θαυματος  η φωτια ουτε καν τους πλησιασε.

Ενεργειες οπως αυτη που οδηγησε στη συλληψη 29 συμπολιτων μας κατα τη διαρκεια μιας ειρηνικης πορειας διαμαρτυριας,ειχαν δισεκατομυρια πιο πολλα οφελη απο το να μαζευομαστε εξω απο την αδεια βουλη Κυριακατικα και να μουτζωνουμε τα τσιμεντα και για να το γενικεψω και εγω ακομη περισσοτερο,καλυτερα να κατεβασω-ξηλωσω μια κεραια κινητης που ειναι στη διπλανη μου πολυκατοικια,παρα να ειμαι μαζι με αλλους 50 και να διαμαρτυρομαι κοιτωντας την και παρακαλωντας τον εκαστοτε υπευθυνο ποτε θα του κ**λωσει να την απομακρυνει.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καταπάτηση στην Πάρνηθα!!
« Απάντηση #24 στις: 13/05/08, 14:58 »
Σωστός ο Sid7.. Μόνο που κατά την γνώμη μου, αντί μόνο να διαδηλώνουμε έξω από τη Βουλή φωνασκίζοντας "Να καεί, να καεί, το μπ******ο η Βουλή", θα μπορούσαμε να μην ξαναπατήσουμε σε ιδιωτική πλαζ.. Ευτυχώς, υπάρχουν και ελεύθερες παραλίες ακόμα.. Το ξέρω είναι βρώμικες και αφρόντιστες.. Όμως η διαμαρτυρία απαιτεί θυσίες και λίγο...ξεβόλεμα..

Επίσης να μην ξαναπάμε τις Κυριακές μεσημέρι στο Θησείο, στο Μοναστηράκι, στην Πλάκα γιατί όλες οι καφετέριες έχουν τραπεζάκια στους πεζόδρομους που είναι παράνομα (ή τουλάχιστον έτσι ακούγεται, δεν έχω μπροστά μου τις άδειες τους για να ξέρω).. Το κάνει όμως εύκολα κάποιος αυτό; Πρέπει να καταλάβουμε πως πλέον για να χτυπήσουμε το σύστημα δεν χρειάζονται οδοφράγματα και καιόμενοι κάδοι, αλλά μποϋκοτάζ στα οικονομικά συμφέροντα.. Εκεί θα φανούν οι αληθινοί επαναστάτες από τους ονειροπόλους..

Διαμαρτυρόμαστε για την ακρίβεια.. Ας κάνουμε καλή έρευνα αγοράς πρώτα και ας υποστηρίξουμε τα φθηνότερα προϊόντα.. Η δύναμη του καταναλωτή είναι τεράστια.. Αλλά βέβαια, όποιος κυκλοφορεί με προϊόντα Β και Γ κατηγορίας είναι καρμοίρης, μεμψίμηρος και φτωχομπινές.. Αθάνατοι Έλληνες!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/03, 17:00
από Jo.
16 Απαντήσεις
5931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/05, 16:57
από Modmor
6 Απαντήσεις
3793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 07:56
από Βραζίλης
99 Απαντήσεις
31158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 23:53
από FSL
6 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 12:37
από oldnavy
0 Απαντήσεις
1666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 12:35
από kitharistas_poihths
552 Απαντήσεις
115712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:27
από FSL
0 Απαντήσεις
1547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 01:47
από kitharistas_poihths
9 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 18:54
από x-versous
51 Απαντήσεις
13654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 11:41
από Ibanezακιας