Αποστολέας Θέμα: Απ: ΕΛΛΑΔΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ......ΓΙΑΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;;;;;???  (Αναγνώστηκε 26794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Ο Ρεχάγκελ μας έβαλε στον χάρτη του ευρωπαικού ποδοσφαίρου με παίκτες πολύ μικρότερης αξίας
από τους παλιότερους [βλέπε Δομάζος, Δεληκάρης, Παπαιωάννου, Σιδέρης,Σαργκάνης, Σαραβάκος, Μανωλάς, Μαύρος, κ.α].
Οι ομάδες του Ρεχάγκελ ήταν πάντα ομάδες του προπονητή με παίκτες εργαλεία, πολύ δουλειά και τακτικές για το αποτέλεσμα κυρίως.
Ο άνθρωπος έχει κερδίσει σαν προπονητής της εθνικής 1 κύπελλο Ευρώπης[για όσους ασχολούνται με το ποδόσφαιρο ξέρουν τι μεγάλη ιστορία ήταν αυτό], 2 προκρίσεις και πάει για τρίτη τι να λέμε τώρα.
Τώρα οι μόνοι παίκτες κλάσης που ξεχωρίζω στην Εθνική ομάδα είναι οι Τοροσίδης, Σειταρίδης, Κυργιάκος, και Μάτζιος ίσως. [ο Νίνης δεν έχει επαρκή αριθμό παιχνιδιών για να κριθεί αξιόπιστα αν και είναι μεγάλο ταλέντο].
Ο Αβραάμ είναι, κατά τι γνώμη μου, με τα όποια λάθη και τις γκέλες του, το καλύτερο κλασικό σέντερ μπακ ''σκούπα'' που έχουμε για τα δεδομένα του ποδοσφαίρου μας.
Προχθές η ομάδα μου άρεσε, μπορώ να πώ, γιατί έδειξε διάθεση και όρεξη να παίξει επιθετικά, δεν έπαιξε στατικά, έτρεξε πολύ και κάλυψε χώρους με εξαίρεση το τελευταίο 20λεπτο.

« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/09, 18:02 από ΧΩΡΙΑΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εστιάζω το πρόβλημα οτι είναι στο χώρο της επίθεσης. Σαλπιγγίδης, Χαριστέας Αμανατίδης χτες ήταν ανύπαρκτοι. Το δίδυμο Λυμπερόπουλος Γκέκας είναι πολύ καλύτερο. Ο δε Σαμαράς, προσπαθεί να τα κάνει όλα μόνος του και στο τέλος χάνει τη μπάλα. Επίσης ο Βύντρα καλό είναι να σταματήσει να καλείται στην Εθνική ομάδα. Εγώ θα του πρότεινα να σταματήσει το ποδόσφαιρο κιόλας  ;D
Κάτι άλλο που παρατήρησα. Αυτοί οι αθλητικοί δημοσιογράφοι είναι εντελώς άσχετοι. Όταν κερδίζουμε, ακόμα κι άν παίξαμε μέτρια, λένε πωπω τι καταπλητική ομάδα που έχουμε. Όταν χάνουμε, παίζοντας το ίδιο ποδόσφαιρο, με τους ίδιους ακριβώς παίχτες, λένε πόσο χάλια είναι η εθνική. Δηλαδή το μόνο κριτήριο τους είναι αν νίκησε η Εθνική, κι όχι αν έπαιξε σωστό ποδόσφαιρο.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Εγώ δεν εστιάζω τόσο στο πρόβλημα της επίθεσης αλλά στην ποιότητα των παιχτών που έχουμε.. Σαμαράς, Αμανατίδης, Χαριστέας είναι πολύ μέτριοι παίχτες ακόμα και για την Εθνική Ελλάδος.. Θα διαφωνήσω για τον Σαλπιγγίδη διότι στο Ά ημίχρονο όποιες μικροευκαιρίες δημιουργήθηκαν, έγιναν από δεξιά και λόγω των "κλεψιμάτων" του Σαλπιγγίδη.. Για Βύντρα θα συμφωνήσω.. Δεν είναι εντελώς άμπαλος, αλλά για Εθνική και ΠΑΟ είναι ντροπή να αποτελεί ενδεκαδάτο μέλος.. Γενικά πάντως, το κλίμα δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό για τους Έλληνες παίχτες.. Μάλλον ένα φιλικό "ξεμούδιασμα" ήταν, παρά φιλικό παιχνίδι.. Το κακό είναι ότι τέτοιο κλίμα (αυτό της "αγγαρείας") επικρατούσε ακόμα και στα επίσημα παιχνίδια επί Δανιήλ, Παναγούλια, Ιορντανέσκου, κλπ, ενώ ο Ρεχάγκελ είχε καταφέρει να το αναστρέψει αυτό με το να "πορώνει" τους παίχτες.. Μου φαίνεται ότι ο Ρεχάγκελ έχασε αυτή τη φλόγα..

Πάντως από το παιχνίδι το μόνο που μου άφησε θετικές εντυπώσεις ήταν η απόδοση του Παπασταθόπουλου.. Το γνωρίζαμε ότι ο Σωκράτης είχε ταλέντο, αλλά πλέον όταν παίζει σου δίνει την εντύπωση ότι έχει αποκτήσει και εμπειρία.. Και ο Μόρας καλός ήταν.. Σε μια διεκδίκηση "κατάπιε" τον Σμολάρεκ με χαρακτηριστική άνεση.. Ποια είναι η κατακλείδα όλων αυτών; Όταν ένας παίχτης με ταλέντο μένει στην Ελλάδα παραμένει ταλέντο.. Όταν μεταγράφεται στο εξωτερικό, γίνεται παίχτης.. Sad but true..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
μα ειναι δυνατον παικτης οπως ο Τζιολης να παιζει Εθνικη? Δεν εξεταζω αν ειναι καλος, αλλα ο ανθρωπος δεν εχει κανει ουτε προετοιμασια...τι σοι εθνικη ειναι αυτη που χρησιμοποιει ποδοσφαιριστες που σε ενα συλλογο του επιπεδου των ελληνικων δεν εχουν θεση?

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
με τζιωλη και σειταριδη που εχουν να αγωνιστουν πολυ καιρο ξεκιναμε σημερα  ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
10285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/04, 14:25
από freemind
3 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/05, 10:54
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/05, 21:03
από jazzer_n_rocker
0 Απαντήσεις
1486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/05, 02:57
από Vern
2 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 18:55
από blackie
17 Απαντήσεις
6948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:31
από Iced Jacob
57 Απαντήσεις
15483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 16:08
από bobkatsionis
6 Απαντήσεις
4180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/13, 18:48
από IxNiLaTiS
25 Απαντήσεις
15526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/14, 16:04
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/18, 22:14
από Dagoth