Αποστολέας Θέμα: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar  (Αναγνώστηκε 5290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Για εδω ειχα καποιες αποριες με αυτο το βιβλιο... Στην εικονα αυτη για παραδειγμα
http://img524.imageshack.us/i/97107205.jpg/
Μπορει να μου εξηγησει κανεις την θεση των δαχτυλων στις 2 εικονες ; Ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/09, 12:23 από Und3ad »

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #1 στις: 12/06/09, 13:33 »
Φιλε απο οτι βλεπω ειναι στην 3η χορδη (σολ) στα ταστα 2-3-4-5 και η 2η στην ιδια χορδη απο 3-4-5-6..Η καποιο αλλο μοτιβο στα ιδια ταστα
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #2 στις: 12/06/09, 13:56 »
Αυτο ακριβως ειναι.
Η χρωματικη κλιμακα με αλλα λογια κλασικη ασκηση σε ολα τα βιβλια του Troy Stetina (και οχι μονο...)
Παντως αν δυσκολευεσαι με αυτα καλυτερα να μην παρεις το Speed mechanics... αλλα κανενα απο τη σειρα Metal lead guitar...
Αν εισαι βεβαια αρχαριος. ;)
Αν και το lead guitar volume II εχει ασκησεις που κανουν ακομα και επαγγελματιες να ιδρωνουν.
Για το βιβλιο που αναφερεις το εχω και ειναι πραγματικα pain in the ass..!


Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #3 στις: 12/06/09, 13:59 »
Πραγματικα ετσι οπως το λες ειναι το βιβλιο... Τελικα ομως να ρωτήσω ... σε βοηθησε το βιβλιο αυτο

P.S Νομίζω οτι θα έχω πολλές ακομα απορίες απο αυτο το βιβλιο τις οποιες θα βαζω εδω... Ευχαριστω, επίσης για την πολίτιμη βοήθειά σας!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #4 στις: 12/06/09, 14:07 »
Πραγματικα ετσι οπως το λες ειναι το βιβλιο... Τελικα ομως να ρωτήσω ... σε βοηθησε το βιβλιο αυτο

P.S Νομίζω οτι θα έχω πολλές ακομα απορίες απο αυτο το βιβλιο τις οποιες θα βαζω εδω... Ευχαριστω, επίσης για την πολίτιμη βοήθειά σας!

Τα βιβλια του Stetina και ειδικα το ...Mechanics ειναι πολυ καλα.
Κατα τη γνωμη μου ομως το συγκεκριμενο η θα εχει ευκολα riff η παλουκια. Θεωρω παντως οτι με αρκετη πειθαρχια και εξασκηση με μετρονομο το βιβλιο εχει να σου δωσει πραγματα. Και φυσικα θα βελτιωθεις. Σε θεματα τεχνικης κυριως.
Αν θες ενα βιβλιο που θα σου μαθει να κινεισαι καλυτερα πανω στην ταστιερα το Vol I και Vol II του ιδιου ειναι νομιζω ευκολοτερα προσεγγισιμα και πιο καλα.
Αλλα ειπαμε ο τιτλος του βιβλιου τα λεει ολα. ειναι για να βελτιωσεις ταχυτητα. ;)

Υ.Γ. Αν εχεις τη δυνατοτητα (οικονομικη, χρονο) να κανεις μαθηματα με δασκαλο ξεχασε ολα οσα σου ειπα..! ;)


Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #5 στις: 12/06/09, 14:37 »
Πραγματικα ετσι οπως το λες ειναι το βιβλιο... Τελικα ομως να ρωτήσω ... σε βοηθησε το βιβλιο αυτο

P.S Νομίζω οτι θα έχω πολλές ακομα απορίες απο αυτο το βιβλιο τις οποιες θα βαζω εδω... Ευχαριστω, επίσης για την πολίτιμη βοήθειά σας!

Τα βιβλια του Stetina και ειδικα το ...Mechanics ειναι πολυ καλα.
Κατα τη γνωμη μου ομως το συγκεκριμενο η θα εχει ευκολα riff η παλουκια. Θεωρω παντως οτι με αρκετη πειθαρχια και εξασκηση με μετρονομο το βιβλιο εχει να σου δωσει πραγματα. Και φυσικα θα βελτιωθεις. Σε θεματα τεχνικης κυριως.
Αν θες ενα βιβλιο που θα σου μαθει να κινεισαι καλυτερα πανω στην ταστιερα το Vol I και Vol II του ιδιου ειναι νομιζω ευκολοτερα προσεγγισιμα και πιο καλα.
Αλλα ειπαμε ο τιτλος του βιβλιου τα λεει ολα. ειναι για να βελτιωσεις ταχυτητα. ;)

Υ.Γ. Αν εχεις τη δυνατοτητα (οικονομικη, χρονο) να κανεις μαθηματα με δασκαλο ξεχασε ολα οσα σου ειπα..! ;)

Το Vol I & II είναι τις σειράς Lead Metal Guitar ? Α και προς το παρόν δεν εχω χρονο για δασκαλο...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #6 στις: 12/06/09, 14:48 »
Ναι τα Vol I , Vol II ειναι της σειρας metal lead guitar.


Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #7 στις: 21/06/09, 18:51 »
Και άλλες απορίες λοιπον - όπως ήταν αναμενώμενο...
Θα μπορούσε να μου εξηγησει κανεις τι σημαινει αφτο που εχω σε γαλαζιο πλαισιο και εκεινο σε κοκκινο ( εννοώ το slash) http://img523.imageshack.us/i/34356215.jpg/

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #8 στις: 21/06/09, 19:10 »
εννοεί όταν αλλάζει χορδή, να Mutarεις με τον δείκτη τη προηγούμενη χορδή για να μην ακούγεται φασαρία από τις προηγούμενες. Επείδη προφανώς αυτές πάλλονται ακόμα όσο παίζεις τις επόμενες χορδές πράμα που δεν το θες. Γι αυτό λοιπόν για να διατηρήσεις την αξία ως ένα 64ο (αν θυμάμαι καλά απο την παρτιτούρα σου)την τελευταία νότα της προηγούμενης χορδής την μουτάρεις σχεδόν αμέσως μόλις κατέβεις στην επόμενη.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #9 στις: 21/06/09, 19:28 »
ΟοΟ Σε Ευχαριστω πααααρα πολυ...
Οσον αφορα το slash με αυτο τι παιζει ;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορίες σχετικά με το Speed Mechanics For Lead Guitar
« Απάντηση #10 στις: 21/06/09, 19:29 »
Το σημείο αυτό σου εξηγεί τι σημαίνει το trill.. Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι η λέξη trill (ή αλλιώς τρίλια στα ελληνικά) δεν σημαίνει ότι παίζω 2 νότες πολύ γρήγορα αλλά 3 ή περισσότερες.. Σε γενικές γραμμές οι τρίλιες παίζονται στο χρόνο της πρώτης νότας (δηλαδή αν σου έχει τρίλια πάνω σε ένα τέταρτο θα πρέπει να παίξεις 3 νότες (ή δύο σύμφωνα με το βιβλίο) σε χρόνο ενός τετάρτου και φυσικά με hammer-ons & pull-offs για να πετύχεις την ταχύτητα αλλά και να ακουστεί και σαν τρίλια.. Αν η τρίλια βρίσκεται στο τέλος του κομματιού ή στο τέλος ενός διακριτού μέρους του κομματιού, μπορείς να κάνεις και ritenuto στην τρίλια για να ακουστεί πιο "δραματικά"..

Η δεύτερη πρόταση που έχεις υπογραμμίσει σημαίνει ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο δείκτης του αριστερού ακουμπάει ελαφρά την δεύτερη χορδή, έτσι ώστε να μην ακούγεται θόρυβος από την δεύτερη χορδή όταν θα κάνεις την τρίλια..

Στο παράδειγμα που έχεις βάλει, το μοτίβο παίζεται ως εξής.. Οι τέσσερις πρώτες νότες παίζονται στο 5ο και 8ο τάστο της 1ης χορδής με κατά προτίμηση το δείκτη και το μικρό δάχτυλο του αριστερού χεριού.. Στην αρχή χρησιμοποιείς την πένα για να παίξεις τη Ντο στο 8ο τάστο, μετά κάνεις pull-off για να παίξεις τη Λα στο 5ο τάστο, μετά hammer-on για να παίξεις τη Ντο στο 8ο τάστο, μετά πάλι pull-off για να παίξεις τη Λα στο 5ο τάστο.. Μετά κάνεις την τρίλια (slash) παίζοντας και τις τέσσερις νότες που προηγήθηκαν αλλά αρκετά πιο γρήγορα (ιδανικά θα πρέπει να χωρέσεις την τελευταία νότα και την τρίλια στο χρόνο ενός δεκάτου έκτου) και μόνο με hammer-ons και pull-offs.. Μετά παίζεις ανάλογα το δεύτερο μέτρο, κλπ..

Σε γενικές γραμμές πάντως, οι τρίλιες δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε απασχολεί.. Τις περισσότερες φορές θα τις ακούς σε ένα κομμάτι και θα τις καταλαβαίνεις από μόνος σου, χωρίς να χρειάζεται να δεις πως παίζονται στη παρτιτούρα.. Ως εκ τούτου, δεν θα σου πρότεινα να αναλωθείς πολύ στη συγκεκριμένη ασκηση, αλλά να δυναμώσεις λίγο τα hammer-ons και pull-offs σου, διότι 9 στις 10 τρίλιες θα τις παίζεις με αυτά τα "εργαλεία"..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Speed Mechanics for lead guitar

Ξεκίνησε από psomas « 1 2 » Τα καλύτερα...

47 Απαντήσεις
30113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 21:04
από buckethead RULES!!
8 Απαντήσεις
5992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:55
από Blacksheepιος
15 Απαντήσεις
5468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/08, 14:57
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 02:45
από lordi13
1 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:40
από Fourier
4 Απαντήσεις
2419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 14:34
από kostas80
2 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 16:29
από Moonchild_
5 Απαντήσεις
2766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 12:56
από geopaok
29 Απαντήσεις
8833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 22:26
από Dimitris80
0 Απαντήσεις
1166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/20, 11:19
από Stratos VR