Ψηφοφορία

Ακούτε Κλασσική Μουσική;

Φανατικά
7 (8%)
Αρκετά
29 (33%)
Πολύ λίγο
24 (27.3%)
Μόνο αν τύχει
21 (23.9%)
Καλος ο Μοτσαρτ κι'ο Μπετόβεν αλλα εχουν 300 χρόνια να βγάλουν σουξέ!
7 (8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 81

Αποστολέας Θέμα: Ακούτε Κλασσική Μουσική;  (Αναγνώστηκε 31220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #50 στις: 05/01/06, 22:10 »
Oχι αν και θα ηθελα να ακουσω οταν θα ειμαι σε μεγαλυτερη ηλικια..Προς το παρων η αληθεια ειναι οτι βαριεμαι αν ακι σιγουρα ειναι κατι το συναρπαστικο..Αλλα θα επρεπε να ειχα καποιον εμπειρο για να με μαθει..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #51 στις: 06/01/06, 00:38 »
Μαρεσει παντως αρκετα καποια κομματια απο συμφωνικη ορχηστρα, κυριως του Σπανουδακη μονο εχω ακουσει...

Το μόνο κλασικό που έχει ο Σπανουδάκης είναι η εθνικοθεοληπτική αντιμετώπιση της μουσικής του...κατά τα άλλα, μάλλον υποτιμάμε πολύ τους κλασικούς του είδους και μόνο με την αναφορά του.


"...και μην ξεχάσω να αναφέρω τα ασύγκριτα κλασικά συμφωνικά έργα των Aerosmith, Metallica, Pink Floyd, Eagles, Scorpions, Mike Oldfield με διάφορες συμφωνικές ορχήστρες...."

περισσότερο θα δεχόμουν κάτι τέτοιο, παρά το Σπανουδάκη, ffs. Περισσότερο σφάξιμο περί Σπανουδάκη μπορούμε να κάνουμε σε άλλο thread αν και νομίζω ότι σε κάτι τέτοιο για τον κύριο Χλαμυδοχριστιανό μπορεί να με καλύψει άνετα και ο schizm.
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #52 στις: 06/01/06, 18:35 »
Eνταξει, δεν ειπα οτι μαρεσει ο Σπανουδακης! Απλα ειπα οτι συμπαθω και μαρεσει η συμφωνικη μουσικη και νομιζω οτι ενα "κομματι" που μαρεσει που εχω ακουσει ειναι του Σπανουδακη!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #53 στις: 10/01/06, 20:05 »
Φανατικά. Έχω μεγαλώσει με κλασική, και γενικά την λατρεύω. Μ'αρέσουν ειδικά οι: Bach, Prokoviev, Stravinski, και J.S. Strauss, αλλά και πιο πέρα τύπου Debussy κλπ.^^

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #54 στις: 10/01/06, 20:50 »
Ακούω αλλά όχι συχνά γιατί -κακά τα ψέματα- είναι δύσκολη μουσική και θέλει προσεκτική ενεργητική ακρόαση για να την ακούσεις πραγματικά.Αλλιώς αντιλαμβάνεσαι μόνο θόρυβο.Αγαπημένοι μου είναι ο Beethoven (συμφωνίες 7,5 (κυρίως) αλλά και 6,3,8 , κοντσέρτα για πιάνο και κάποιες σονάτες για πιάνο) , ο Chopin και Bach και Mότσαρτ.Αγοράζω κατά καιρούς CD που είναι μάλιστα και σε πολύ καλές τιμές.Επίσης εκτιμώ το χώρο της κλασσικής γιατί το μάρκετινγκ και η εμπορική σκοπιμότητα δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο όσο σε άλλα είδη μουσικής.Στο Μέγαρο πχ το φοιτητικό εισητήριο είμαι πάμφθηνο ! Γενικά πιστεύω πως  κλασσική μουσική στην Ελλάδα δεν υπάρχει.Και δεν λέω πως δεν υπήρξαν συνθέτες αλλά φαίνεται πως η μουσική αυτή είναι πολύ τελευταία στη συνείδηση του κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #55 στις: 11/01/06, 00:49 »
Θα πω την αλήθεια. Δεν διάβασα όλο το θέμα. Είμαι από αυτούς που ακούνε αρκετή κλασσική μουσική. Αλλά τι θεωρείται κλασσική μουσική; Ήταν, και συνεχίζει να είναι, μια ορολογία που αντιπροσωπεύει μια συγκεκριμένη εποχή και έχει καταντήσει να ταυτολογείται με τι;
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #56 στις: 21/04/06, 05:28 »
Αρκέτα ειδικά την περίοδο των εξετάσεων του σχολείου.
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #57 στις: 21/04/06, 07:32 »
Οσο μπορω περισσοτερο ακουω... Τη γουσταρω για το πληθος των συναισθηματων που μπορει να εκφρασει. Αγαπημενος μου ο Tschaikovski για την φαντασια του και τις απιστευτες εικονες που δημιουργησε με τη μουσικη του.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #58 στις: 21/04/06, 23:04 »
Eγω αν και δεν ακουω κλασικη μουσικη, μαρεσει αρκετα η ορχηστρικη, η συμφωνικη...

Δεν ξερω ακριβως πως λεγεται, αλλα θελω να παω οτι μαρεσει ας πουμε το ειδος τυπου Παπαθανασιου, Σπανουδακη, η πχ η Συμφωνικη που επαιζε με τους Μεταλλικα, η τους Σκορπιονς...
Αποτι ακουω παντως εχει διαφορα απο την κλασικη μουσικη
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος gerosma

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • psaxnomai............
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #59 στις: 25/12/06, 23:59 »
Sri paidia dn diabasa oles tis apantiseis kai dn ksero an eipe kapoios kati paromeio...

Ego prospika 2 idi tragoudion theoro mousiki
1.klassiki mousiki
2.rock-metall(oxi parakato apo rock kai isos ligo pio pano apo metal)

Tin klassiki dn mporo na tin akouso, giati koimame mesa se 3deuterolepta, gia auto exo katafigei pio poli stin metal

Ola ta alla gia mena einai apla tragoudakia pou enas paizei mousiki graka graka kai o allos leei oti m**** tou erthi sto kefali


Episis prepei na po oti milao mono gia kseni mousiki, apo elliniki dn ksero xristo... parepiptontos an kapios thelei, tha mporouse na pou pei kapoia ellinika sigrotimata gia na do an mou aresei tpt

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #60 στις: 26/12/06, 01:39 »
Ακουω κλασικη μουσικη (νταξ δεν ξημεροβραδιαζομαι με τη μπαγκετα κιολας!!!) αλλα μου αρεσει πολυ...
Δεν εχω "μουσικη κλασικη παιδεια", δηλαδη ουτε ωδεια, ουτε πιανα ουτε τιποτα... Ομως ξερω να ακουω μουσικη, και γνωριζω οτι το καθε ειδος της εχει τη στιγμη και την ομορφια του...
Πιστευω οτι επειδη ακριβως δεν εχω θεωρητικη μουσικη παιδεια, δεν ειμαι σε θεση να αναλυσω τελειως, ή ακομα και να εκτιμησω σωστα, αν θελετε, ενα κλασικο εργο. Απο την αλλη βεβαια, για τους ιδιους λογους, εγω κρινω το καθε κομματι συμφωνα με τα συναισθηματα που μου προκαλει, και με το προσωπικο μου γουστο, αδιαφορωντας για την τεχνικη _ δεν βλεπω την κλασικη μουσικη σαν μια "μεγαλη ασκηση", αλλα σαν ενα ειδος μουσικης οπως τα αλλα.

Αγαπημενοι συνθετες Shostakovich, Tsaikovski, Brahms, Liszt κλπ

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #61 στις: 25/01/07, 14:56 »
Μου αρεσε να ακουω κλασσική μουσική όταν τύχαινε, μου αρεσει και το παντρεμα ποκ και κλασσικης που επιχειρούν διαφορα συγκροτήματα, αλλα απο τοτε που πήρα το CD του Uli Roth, Transcendental Sky Guitar, την συμπαθησα ιδιαιτερα , και αγόρασα το πρώτο μου CD κλασσικής, του Rodrigo. Θέλω να ακουσω και αλλους βεβαια, οπως Mozart, Chopin, Vivaldi, Paganini, Bach, Massenet κ.α.
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #62 στις: 25/01/07, 21:06 »
Μ'αρέσει πολύ η κλασσική μουσική και τώρα τελευταία ακούω αρκετά ,όπως Μπετόβεν και Μπάχ.Και εδώ και λίγο καιρό την ψάχνω λίγο ώστε να ακούσω και νέα πραματα.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #63 στις: 26/01/07, 03:10 »
Πρώτα απ'όλα, όπως είπαν και κάποιοι από τους προλαλήσαντες, είναι μέγιστο λάθος να στριμώχνουμε κάτω από την ίδια εμπορική ετικέτα πράγματα ανόμοια και άκρως ασυμβίβαστα: η μεσαιωνική με την αναγεννησιακή μουσική έχουν τόση σχέση μεταξύ τους όσο το ροκ και το ρεμπέτικο, για να μην αναφερθούμε σε μπαρόκ, φούγκα, λυρική, μελόδραμα ή μουσική του δέκατου ένατου αιώνα που μοιάζει περισσότερο με τα δικά μας τραγουδάκια!
 Απο 'κει και πέρα θα συμφωνήσω ότι η κλασσική αν και δεν είναι το Α και το Ω στη μουσική, είναι ένα πάρα πού σημαντικό κομμάτι της, το οποίο είναι λάθος να παραβλέπουμε. Όσο για το ότι έιναι "δύσκολη" σαν άκουσμα, εγώ προσωπικά δε δίνω καμμιά δικαιολογία: ακόμα και όταν ακούω Τερζή (που μ'αρέσει στην τελική), την πρώτη φορά που θα βάλω το CD στο stereo θα μείνω κολλημένος από πάνω για να μη χάσω ούτε μια νότα! Βέβαια, οποιοδήποτε κλασσικό κομμάτι χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή, αλλά κατά τη γνώμη μου το θέμα είναι ποιοτικό κι όχι ποσοτικό.
 Φυσικά ακούω κλασσική, με προτίμηση σε Monteverdi, Bach, Mozart, Amiot (επειδή δεν είναι πολύ γνωστός, ήταν μουσικός στην αυλή του κινέζου αυτοκράτορα το δέκατο έβδομο, αν δεν απατώμαι, αιώνα και μετέγγραψε την κινέζικη μουσική της Αυλής σε δυτικές κλίμακες), Verdi, Mascagni. Επίσης εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει ν'ανακαλύπτω τη σύγχρονη κλασσική και τρελλαίνομαι για Part και Britten.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #64 στις: 26/01/07, 14:29 »
Αμφιβάλλω αν  27 άτομα από δω μεσα ακούνε αρκετά κλασική μουσική,σύμφωνα με την ψηφοφορία.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #65 στις: 27/01/07, 00:43 »
Γιατί?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #66 στις: 29/01/07, 19:47 »
Αγαπώ πολύ την κλασσική μουσική .Μεγάλωσα με τις μελωδίες (κυρίως στο πιάνο) κλασσικών κομματιών ,από το πολύ στενό μου συγγενικό περιβάλλον.Από  μικρός τα ακούω λοιπόν και έτσι τα περισσότερα αριστουργήματα της κλασσικής μουσικής μου είναι πολύ οικεία σαν ακούσματα και μου δημιουργούν όταν τα ακούω ,πλήθος συναισθημάτων.Νομίζω ότι όποιος έχει αγαπήσει την κλασσική (συμφωνική ο καλλίτερος όρος )μουσική ,βλέπει με τελείως διαφορετικό πρίσμα όλα τα άλλα είδη μουσικής.Με κλασσικά ακούσματα από μικρός ,αγάπησα πιό ολοκληρωμένα την ρόκ,πόπ,τζάζ,δημοτική,και όλα τα άλλα είδη μουσικής που ακούω.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #67 στις: 01/02/07, 01:22 »
Sri paidia dn diabasa oles tis apantiseis kai dn ksero an eipe kapoios kati paromeio...

Ego prospika 2 idi tragoudion theoro mousiki
1.klassiki mousiki
2.rock-metall(oxi parakato apo rock kai isos ligo pio pano apo metal)
....
Ola ta alla gia mena einai apla tragoudakia pou enas paizei mousiki graka graka kai o allos leei oti m**** tou erthi sto kefali
Ktl ktl ktl



Χωρίς παρεξήγηση, με το "όλα τα άλλα" εννοείς ας πούμε τι? Έχω την εντύπωση οτι έχεις σχηματίσει μια (αρκετά στερεοτυπική και συχνή πολύ φοβάμαι) άποψη εντελώς στραβή για την μουσική γενικότερα. Δηλαδή ας πούμε την blues (για να μην πάμε μακριά για την ώρα) δεν την θεωρείς μουσική? Την jazz? Το ρεμπέτικο? Την παραδοσιακή (οποιασδήποτε χώρας) μουσική? Το έντεχνο? Την ηλεκτρονική μουσική? Την trip-hop? Την funk? Επετρεψέ μου να δηλώσω οτι μαλλόν το αντίθετο συμβαίνει (δλδ η metal κάποιες φορές είναι "απλά τραγουδάκια που κάποιος παίζει μουσική  γκρακα γκρακα κτλ κτλ" σε σχέση λ.χ. με την Jazz...)... Όπως και να έχει οφείλεις νομίζω να αντιληφθείς οτι δεν αξιζει να θέτεις τέτοιες παρωπίδες μιας και η rock/metal αποτελεί μόνο την κορυφή του παγόβουνου που λέγεται μουσική, χωρίς φυσικά να ισχυρίζομαι (αν είναι δυνατόν) οτι δεν αποτελεί σημαντικό κομμάτι της, και σιγά σιγά να ψάχνεις και τα άπειρα άλλα είδη μουσικής που υπάρχουν...
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Steel Dragon

  • Επισκέπτης
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #68 στις: 21/05/07, 14:16 »



"...και μην ξεχάσω να αναφέρω τα ασύγκριτα κλασικά συμφωνικά έργα των Aerosmith, Metallica, Pink Floyd, Eagles, Scorpions, Mike Oldfield με διάφορες συμφωνικές ορχήστρες...."

καλα το παρακαναμε... τι θα πει ασυγκριτα, σιγα να πουμε . Δε λεω ωραιες εκτελεσεις αλλα οχι οτι ειναι και κλασσικα κομματια . οτι κι αν παιζει μια ορχηστρα θεωρειται κλασσική μουσική???

Αποσυνδεδεμένος thepianist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My children you are my army....
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #69 στις: 21/05/07, 18:30 »
αν δεν ακουμε κλασσικη τι θα ακουμε?
have a little faith brother...there's a plan to make all of this right. Hail to my own Requiem.....see ya!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #70 στις: 25/05/07, 22:40 »
Νομίζω πως χωρίς κλασική μουσική δεν έχουμε ολοκληρωμένη μουσική παιδεία.  Και αυτό έχει σημασία ιδίως αν είσαι ο ίδιος μουσικός.  Σα να χτίζεις ένα σπίτι χωρίς γερά θεμέλια.  Με όλα τα άλλα είδη μουσικής μαζί δεν νομίζω πως μπορείς να πας τόσο μακριά όσο με την κλασική.  Σου ανοίγει, πιστεύω, άλλους ορίζοντες, πλάθει μια πιο πολύπλοκη ακουστική αντίληψη.  Δεν θέλω να αδικήσω κανένα μουσικό είδος, είναι άλλωστε θέμα γούστου το τι ακούει κανείς.  Και ούτε είναι όλα τα κλασικά κομμάτια εξίσου όμορφα ή πλούσια.  Νομίζω όμως πως κάποιος που δεν ασχολήθηκε ποτέ με το να ακούσει ή να παίξει κλασικά κομμάτια, έχει στερήσει τον εαυτό του από μια εκπληκτική εμπειρία.
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος Dark rose

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #71 στις: 30/05/07, 08:03 »
Εμενα μ'αρεσει πολυ η κλασικη μουσικη!ειδικα οταν παιζει πολυ κ πιανο(η αν ειναι μονο του),η καλητερη μου!!Το λατρευω το πιανο!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #72 στις: 30/05/07, 17:58 »
Όσο πολύ μ αρέσει τόσο λίγο ακούω. Δε ξέρω, δε μπορώ να βάλω κλασική μουσική στο μπ3 ή στον υπολογιστη και να κάτσω να ακούσω. Αλλά όποτε τύχει να ακούσω την εκτιμώ όλο και περισσότερο. Έίναι παλιό είδος μουσικής που έχει όμως ακόμα πολλά να δώσει.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #73 στις: 30/05/07, 19:39 »
Εγώ πάντως δεν άκουγα κλασσική από πάντα.  Άρχισε να με αγγίζει όταν ξεκίνησα να πρωτομαθαίνω κομμάτια στην κλασσική κιθάρα.  Είναι ένα είδος που επειδή δεν ακούγεται πολύ, το αυτί μας δεν είναι μαθημένο σε αυτό.  Χρειάζεται εξοικείωση, πρέπει κανείς να του αφιερώσει χρόνο και ηρεμία, για να αρχίσει το αυτί να "ακούει" τα νοήματα, τις φράσεις, το παιχνίδι ανάμεσα στα όργανα.  Αλλά αξίζει τον κόπο.
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακούτε Κλασσική Μουσική;
« Απάντηση #74 στις: 31/05/07, 01:02 »
Για να πω την αλήθεια απο κλασσικη ακουω μόνο Segovia.Οποιος εχει περάσει από κλασική κιθάρα θα καταλαβαίνει οτι ο Segovia ...σπέρνει.ο πρώτος ...shredας. ???
ισως!
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
41407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 10:05
από Mike Moss
356 Απαντήσεις
90452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 16:38
από Garvin
77 Απαντήσεις
23214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 11:18
από giorgos_z
17 Απαντήσεις
6862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
40 Απαντήσεις
12534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 21:09
από whammypedaller
1 Απαντήσεις
2455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 03:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
1 Απαντήσεις
1801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 17:51
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/18, 01:14
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/18, 00:21
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/18, 22:26
από Dagoth