Αποστολέας Θέμα: μειωση WATT...  (Αναγνώστηκε 3441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μειωση WATT...
« στις: 10/01/09, 15:09 »
καλησπερα παιδια,
εχω τον engl sovereign,ενας παρα πολυ καλος ενισχυτης κατ'εμε,αλλα περα απο live για προβες και για το σπιτι ειναι παρα παρα πολυ δυνατος
ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν γινεται καμια μοντα ωστε να μπει επιλογεας πανω και να δουμλευει στα μισα Watts και οταν χρειαζομαι να τα  βγαζει ολα.αν δεν κανω λαθος υπαρχουν απο τη μανας τους μερικοι τετοιοι ενισχυτες.(Marshall νομιζω ???)
ευχαριστγω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μειωση WATT...
« Απάντηση #1 στις: 10/01/09, 15:47 »
Βασικά ο ενισχυτής σου πρέπει να έχει ένα κουμπάκι που γυρνάει και λέγεται... vollum? Κάπως έτσι.. ;D
Πλακίτσα, απλά όταν προβάρεις ή κάνεις εξάσκηση δε θες και τη super ποιότητα ήχου.. Οπότε χαμηλώνοντας απλώς την ένταση παίρνεις ικανοποιητικό (και ειδικά από τον συγκεκριμένο ενισχυτή) ήχο..

Αν πάλι θες τον τέλειο ήχο σε χαμηλότερη ένταση, μπορείς να αγοράσεις ένα attenuator (όπως π.χ. αυτό)... Το συνδέεις πριν την καμπίνα και είσαι οκ!! :)

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μειωση WATT...
« Απάντηση #2 στις: 10/01/09, 15:59 »
συμφωνω με αυτα που λες φιλε μου.το προβλημα που αντιμετοπιζω με το ενισχυτη σε χαμηλη ενταση ειναι τα drive και ειναι κριμα γιατι  ειναι ωραια
(κατα τη γνωμη μου).οσο για το μηχανημα που μου προτεινες το γνωριζω αλλα το θεωρω καπως ακριβο.
σ'ευχαριστω παντως

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μειωση WATT...
« Απάντηση #3 στις: 10/01/09, 16:12 »
Δυστυχώς μόνο με attenuator μπορείς να πάρεις τα drive του ενισχυτή σε χαμηλές εντάσεις.. Υπάρχει και μια άλλη πατέντα που θα σε βολέψει αν κάνεις ηχογραφήσεις, το isolation box.. Όμως βγαίνει λίγο ακριβά (εκτός αν ψήνεσαι για DIY κατασκευή).. Δες σχετική συζήτηση εδώ..

Α, επίσης υπάρχουν και φθηνότερα attenuators από hot plate ή powerblock.. Τσέκαρε τα webber..

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μειωση WATT...
« Απάντηση #4 στις: 10/01/09, 17:01 »
αυτο πρωτη φορα το βλεπω.καλη λυση αλλα νομιζω οτι για μενα δεν αξιζει.μαλλον θα παιζω σε πιο χαμηλη ενταση... ;)
ευχαριστω gers
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/09, 18:09 από les paul »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: μειωση WATT...
« Απάντηση #5 στις: 10/01/09, 19:24 »
Κατι ειχε παρει το ματι μου για αφαιρεση τελικων λαμπων... αμα εχει 4ς βγαζεις τις 2. Αμα εχει 2 δεν βγαζεις καμμια! Αλλα δεν ξερω αμα παιζει αυτο σε engl. (το ειχα δει για ενισχυτη mesa boogie)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: μειωση WATT...
« Απάντηση #6 στις: 12/01/09, 02:21 »
ναι παιζει αυτο αλλα πιστεψε με, η διαφορα 50 με 100 βατ ειναι ελαχιστη,οι πιο πολλοι ενισχυτες μου εχουν τετοιο διακοπτη, αλλα η διαφορα στην ενταση ειναι μικρη απο 100 στα 50...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: μειωση WATT...
« Απάντηση #7 στις: 13/01/09, 13:18 »
καλησπερα παιδια,
εχω τον engl sovereign,ενας παρα πολυ καλος ενισχυτης κατ'εμε,αλλα περα απο live για προβες και για το σπιτι ειναι παρα παρα πολυ δυνατος
ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν γινεται καμια μοντα ωστε να μπει επιλογεας πανω και να δουμλευει στα μισα Watts και οταν χρειαζομαι να τα  βγαζει ολα.αν δεν κανω λαθος υπαρχουν απο τη μανας τους μερικοι τετοιοι ενισχυτες.(Marshall νομιζω ???)
ευχαριστγω προκαταβολικα

Πέρα από τις ήδη καλές ιδέες που σου πρότειναν οι φίλοι για attenuator κλπ, θα σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο για τον sovereign και τσάμπα..
Αν δείς στο πίσω panel, ο sovereign έχει έξοδο για ηχογράφηση με προπομοίωση καμπίνας. Πάρε με ένα xlr το σήμα αυτό και πέρασε το στο στερεοφωνικό σου.
Επειδή έχει την προσομοίωση δεν χρειάζεται τα μεγάφωνα σου και θα έχεις την ίδια σχεδόν χροιά, και παράλληλα θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις ότι ρυθμίσεις θέλεις!
Η παραμόρφωση θα προέρχεται από το στάδιο της προενίσχυσης αλλά θα βγάλεις πολύ καλύτερο distortion από το να παίζεις απλά χαμηλά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
45253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 18:55
από Μαργαρίτα Π.
1 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
λίγα watt-tube

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 3 » Ενισχυτές

67 Απαντήσεις
17434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:28
από Jezus
4 Απαντήσεις
2907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 19:42
από Dr Bluz (G.K.)
18 Απαντήσεις
6330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 18:41
από blackmorefan
7 Απαντήσεις
2950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 16:21
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:58
από andy I
15 Απαντήσεις
32889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
21 Απαντήσεις
8012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 13:00
από markwoodlen
6 Απαντήσεις
6882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/17, 06:51
από panixgr