Αποστολέας Θέμα: Πολεμικη επιχειρηση απο Ισραηλ εναντιον ανθρωπιστικης βοηθειας στην Παλαιστινη  (Αναγνώστηκε 14967 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher


Αξιζει να το δειτε! Ισραηλινοι στρατιωτες ( εν αποστρατεια ) μιλανε για τη προπαγανδα που τους ποτιζαν οσο ηταν στα σωματα ασφαλειας!

Επειδη σε αυτο τον κοσμο, υπαρχουν κι Εβραιοι που ξερουν τι τρομοκρατια προσφερει το Ισραηλ στις γυρω περιοχες...Τρομοκρατια και θανατο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ποια @@?Δεν ειναι θεμα μαγκιας εδω..Το Ισραηλ ως χωρα με τη μορφη που εχει εξυπηρετει χιλιους δυο σκοπους..Πολλοι μποροι να ειναι @@τοι αλλα εδω μιλαμε για συμφεροντα.Θελω να δω αντιδραση Τουρκιας.Παιζει τα πραγματα να γινουν πολυ ασχημα.

Δε λεμε, λοιπον, κατι διαφορετικο...ισως να μην εγινε κατανοητο οπως το εγραψα, αλλα αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι κανει οτι θελει το εβραϊκο λομπυ...ελεγχουν το εμποριο των διαμαντιων, ενω ειναι μεσα κ σε πολλες αλλες τετοιες δραστηριοτητες...συνεπως, για ποιους @@τους μου μιλας οταν τους εξαφανιζουν τα συμφεροντα?
 
ΥΓ: @ freemind: Δε νομιζω οτι υποστηριξε κανεις το αντιθετο σε αυτο που αναφερεις, οτι υπαρχουν Εβραιοι που ξερουν τι τους γινεται κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/10, 12:01 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αυτό το εξαιρετικά λυπηρό περιστατικό είναι ένα καλό ανάλογο για την μελέτη της κατάστασης της Ελλάδας.

Ένα μικρό αδύναμο υποτελές κράτος, το οποίο έχει την  ατυχία να γειτνιάζει με μια πετρελαιοφόρο περιοχή, έχει πέσει μέσα στην παγίδα που του έχουν στήσει, από την οποία όχι μόνο δεν μπορεί να ξεφύγει χρησιμοποιόντας βίαια μέσα αλλά οι "γάτες" που υπάρχουν γύρω γύρω δεν αφήνουν και τα άλλα ποντικάκια να πλησιάσουν προς βοήθεια.

Το σημαντικό είναι ότι προχθές στις συζητήσεις των ακτιβιστών για τον σχεδιασμό σχεδίου δράσης, δεν είχε καν συζητηθεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο με το αιτιολογικό ότι δεν υπάρχουν "γάτες" και ότι "δεν γίνονται τέτοια πράγματα πλέον".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ποιες συζητησεις και ποιων ακτιβιστων?Απο τα λεγομενα των επιβατων θεωρουσαν τη νυχτα παρα πολυ κρισιμη και περιμεναν να συμβει κατι τετοιο,ισως να μην ηταν σιγουροι για την ορμη του μονον..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απο το δημοσιογραφο του ΣΚΑΙ υπηρχε αναφορα πως στα πλοια κοιμοντουσαν με βαρδιες, ωστε οι μισοι να περιφρουρουν τα πλοια περιμετρικα ενω οι υπολοιποι ξεκουραζονταν!

Επισης ειχαν ανοικτα ολα τα φωτα του πλοιου ωστε να βλεπουν εαν θα τους πλησιασει καποιο φουσκωτο! Τελος οι καπετανιοι των πλοιων ευχονταν η επιθεση των Ισραηλινων να γινει το πρωι κι οχι το βραδυ ωστε να μπορουν να εχουν καλο οπτικο πεδιο τοσο οι ιδιοι, οσο και τα μεσα μαζικης ενημερωσης που ειχαν μαζι τους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μεχρι και αναγκαστικη   υπογραφη χαρτιου για την απελαση τους υποχρεωνουν οι Ισραηλινες δυναμεις   κατοχης ( διοτι πλεον για μενα αυτο επιτελουν στην περιοχη ) τους   συλληφθεντες ( !!!! ) ακτιβιστες απο τα πλοια!
Κι επιτελους απο   επισημα χειλη ενα ψηφισμα εναντιον της ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ κρατησης των Ελληνων   ακτιβιστων ( απο το ιδιο αρθρο ):
Παράθεση
Ο Έλληνας πρέσβης   επέδωσε ψήφισμα διαμαρτυρίας στις αρμόδιες ισραηλινές   αρχές, ζητώντας την άμεση απελευθέρωση των Ελλήνων πολιτών, αφού όπως     επισημαίνεται στο διάβημα, η σύλληψή τους έγινε σε διεθνή ύδατα, με   αποτέλεσμα να καταρρέει ο ισχυρισμός του Ισραήλ για προσπάθεια παράνομης   εισόδου στη χώρα.

Κι αυτο ερχεται εις απαντηση οσων   πιστευουν πως το Ισραηλ ειχε νομιμο δικαιωμα στα διεθνη υδατα για να   εκτελεσει στρατιωτικη επιχειριση!



Εντωμεταξυ   εφτασαν τις πρωινες ωρες οι πρωτοι Ελληνες ακτιβιστες, περιγραφοντας   καταστασεις χουντικης   μεταχειρισης  μεσα στις φυλακες του κατοχικου κρατους του   Ισραηλ!
Επισυναπτω το επιμαχο σημειο του αρθου:
Παράθεση
Σε   δηλώσεις τους στη ΝΕΤ κατήγγειλαν τα γεγονότα που εκτυλίχθηκαν πάνω  στα πλοία, καθώς και την κακομεταχείρισή τους από τις ισραηλινές αρχές.  Μεταξύ άλλων, κατήγγειλαν ξυλοδαρμό, ακόμη και ότι υπέστησαν ηλεκτροσόκ.   



Το ιδιο αναφερεται σε αρθρο του ΣΚΑΪ:
Παράθεση
   Αρκετοί συλληφθέντες στο Ισραήλ υποβλήθηκαν σε ηλεκτροσόκ από   αστυνομικούς, αλλά δεν κινδυνεύει κανένας δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο Μιχάλης   Γρηγορόπουλος μέλος του πληρώματος του πλοίου "Ελεύθερη   Μεσόγειος".



Χαιρομαι που επιτελους τα ελληνικα   ΜΜΕ αρχιζουν να μιλανε για τη τραγωδια που συμβαινει στην περιοχη, εστω   και τοσο αργα. Ομως, οπως παντα, ο ΟΗΕ "χαϊδευει" τα φασιστοειδη του   Ισραηλ με μια απλη..καταδικη!


Κυρωσεις κυριοι! Οπως   συμβαινει και σε τοσες αλλες χωρες στον κοσμο. Αποκοπη απο τη διεθνη   κοινοτητα, εμπορικα, οικονομικα και κοινωνικα!
 

Και τελοσπαντων μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι   οι Ισραηλινες ομαδες συμμετεχουν στις ευρωπαϊκες μπασκετικες   διοργανωσεις ή γιατι καθε χρονο ειμαστε αναγκασμενοι να τους βλεπουμε   στον ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ διαγωνισμο της Eurovision?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Το σημαντικό είναι ότι προχθές στις συζητήσεις των ακτιβιστών για τον σχεδιασμό σχεδίου δράσης, δεν είχε καν συζητηθεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο με το αιτιολογικό ότι δεν υπάρχουν "γάτες" και ότι "δεν γίνονται τέτοια πράγματα πλέον".
Δεν ξέρω που τα ακούς εσύ αυτά αλλά οι Ιραηλινη πλευρά είχε δηλώσει εξ αρχής ότι θα σταματήσει με την βία τον στόλο του free gaza. Φυσικά και το ήξεραν ότι θα τους σταματούσαν και ότι τα πράγματα θα ήταν άγρια και ήταν έτοιμοι για αυτό (όσο έτοιμος μπορείς να είσαι) και απο εκεί προκύπτει και η αξιοπρεπέστατη στάση όλων των ακτιβιστών που βρίσκονταν στα πλοία.

Τώρα σχετικά με την κατάσταση, κάποιοι κρατούνται και κάποιοι απελάθηκαν παρά την θέληση τους και αφού δεν υπέγραψαν χαρτιά. Εδω http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1178615 και εδω http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1178576 κάποιες συνεντεύξεις των επιβενόντων στα πλοία.

Εγώ περιμένω να δω την θέση που θα πάρει ο "φιλειρηνιστής" Ομπάμα. Τους φίλους του τους Τούρκους θα στηρίξει ή τους φίλους του τους Ισραηλινούς? Αυτά παθαίνεις όταν κάνεις παντού συμμαχίες. Τα πράγματα είναι λεπτά τόσο σε Αμερική όσο και σε Τουρκία που οι στρατιωτικοί αντίπαλοι του Ερντογάν καραδοκούν σε κάθε γωνία. Τουλάχιστον τα πράγματα στην Κορέα φαίνεται πως βαίνουν χωρίς να γίνει κάποιες κοσμοιστορική σύγκρουση, κάτι είναι και αυτό.

Υ.Γ.: Θέλω να πω μόνο ότι άλλο το κράτος του Ισραήλ άλλο οι Εβραίοι. Εβραίος είσαι στο θρήσκευμα (πως λέμε χριστιανός), Ισραήλ είναι το έθνος. Όπως δεν ταυτίζεται ο "χριστιανός ορθόδοξος" με τον Έλληνα έτσι δεν ταυτίζεται και ο Εβραίος με τον Ισραηλινό. Οι φασίστες νεοεβραίοι ισραηλινοί διαφέρουν από τους χιλιάδες εβραίους ανά τον κόσμο κατά πολυ.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ


Και τελοσπαντων μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι   οι Ισραηλινες ομαδες συμμετεχουν στις ευρωπαϊκες μπασκετικες   διοργανωσεις ή γιατι καθε χρονο ειμαστε αναγκασμενοι να τους βλεπουμε   στον ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ διαγωνισμο της Eurovision?

Aυτο το αναρωτιεμαι χροοονια τωρα... Μαλλον γιατι δεν τους γουσταρει κανενας αλλον στα μερη τους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Κ ενω κατω στο Ισραηλ η φασιστικη κ νεοναζι κατα τη γνωμη μου κυβερνηση σκοτωσε φυλακισε κ βασανισε αθωους πολιτες που πηγαν να κανουν το αυτονοητο δλδ να βοηθησουν τους συνανθρωπους τους που ζουν σε καθεστως τρομοκρατιας κ εχουν πολυ μεγαλη αναγκη τη βοηθεια, ο μεγαλος αδελφος ονοματι USA ουτε φωνη ουτε ακροαση

Αλλα θα μου πειτε τα burger boys του λευκου οικου εχουν συμφεροντα στο Ισραηλ

Η μονη μη μουσουλμανικη χωρα περιτριγυρισμενη απο μουσουλμανικες

Βρειτε μου καλυτερο μερος για βασεις στον πολεμο των ΗΠΑ εναντιον των μουσουλμανων

Τεσπα ευχομαι ολα απο δω κ περα να πανε καλα κ οι Ελληνες που πηραν μερος στν αποστολ βιηθειας να επιστρεψουν σωοι
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Υ.Γ.: Θέλω να πω μόνο ότι άλλο το κράτος του Ισραήλ άλλο οι Εβραίοι. Εβραίος είσαι στο θρήσκευμα (πως λέμε χριστιανός), Ισραήλ είναι το έθνος. Όπως δεν ταυτίζεται ο "χριστιανός ορθόδοξος" με τον Έλληνα έτσι δεν ταυτίζεται και ο Εβραίος με τον Ισραηλινό. Οι φασίστες νεοεβραίοι ισραηλινοί διαφέρουν από τους χιλιάδες εβραίους ανά τον κόσμο κατά πολυ.

To εβραιοι δεν ειναι θρησκευμα Αρη...Εθνος ειναι(οι γιοι του Ισραηλ και αλλα κουλα)...Ιουδαισμος ειναι το θρησκευμα...
Ισραηλ ειναι το κρατος...(εν κρατει)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Επίτρεψε μου να το γνωρίζω καλύτερα απο σένα blackie. Άλλο Εβραίος άλλο Ισραηλινός. Το Εβραίος και Ιουδαίος έχει επικρατήσει να έχει ταυτόσημη έννοια. Γνωρίζω αρκετά καλά την εβραϊκή ιστορία και αρχαιολογία και μπορώ να αντιληφθώ τις λεπτές διαφορές ανάμεσα στους όρους. Για αυτό πίστεψε με, άλλο πράγμα ο Ισραηλινός σήμερα και άλλο ο Εβραίος. Τη σήμερον ημέρα Εβραίοι κατοικούν σε ολόκληρο τον κόσμο. Αυτός δεν σημαίνει πως είναι και Ισραηλινής εθνικότητας. Τέλος πάντων δεν είανι αυτό το θέμα μας, μπορώ να τα εξηγήσω σε π.μ. πιό αναλυτικά, απλά είναι σωστότερο όταν αναφερόμαστε στους Ισραηλινούς να μην λέμε Εβραίους γιατί τότε αντιλαμβάνεται κανείς όλους τους Εβραίους ανά τον κόσμο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Αυτο περι Εβραιων και Ισραηλιτων ειναι πολυ φλου...οταν λεω για το εβραϊκο λομπυ, δε μιλαω για τους Εβραιους του Ισραηλ, αλλα για τους ανα τον κοσμο Εβραιους επιχειρηματιες που ανηκουν σε αυτο...

Και η λεξη Ισραηλ απο τον Ιουδαϊσμο προερχεται, οποτε δε μπορει να γινει τοσο σαφης διακριση...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι Εβραίος και Ισραηλινός δεν ταυτίζονται απαραίτητα. Μπορεί να είσαι Εβραίος και Γερμανός ή να είσαι Ισραηλινός και Χριστιανός.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Το Ισραήλ συμμετέχει αθλητικά και "πολιτιστικά" στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις για λόγους ασφαλείας των αποστολών του. Δεν γινόταν να συμμετέχει σε διοργανώσεις της Μέσης Ανατολής και κεντρικής Ασίας μετά και τον πόλεμο των έξι ημερών το '67 μαζί με Αίγυπτο, Συρία,Ιορδανία, Λίβανο.

Οι Εβραίοι ναί μεν μπορεί να τους χαρακτηρίζουν κατά κάποιο τρόπο εθνικά κριτήρια,δεν είναι όμως ένα ομοιογενές έθνος γιατί ακόμη και οι γραφές τους, τους χωρίζουν σε φυλές (όχι φύλλα,όπως π.χ. τα αρχαία ελληνικά), οι οποίες ζούσαν διεσπαρμένες ανα φυλή στην ευρύτερη περιοχή της Μέσης Ανατολής μέχρι τη Περσία. Οι Εβραίοι ζούν εδώ και χιλιάδες χρόνια στην περιοχή του σύγχρονου Ισραήλ και στην   αρχαιότητα ήταν πλειονότητα μέχρις ότου εκδιώχθηκαν από τους Ρωμαίους και κατοίκησαν σε διάφορα μέρη του   κόσμου. Οι Ρωμαίοι μετονόμασαν την χώρα από Ιουδαία σε Παλαιστίνη κατά   την "Παλαιστίνη Συρία" του Ηροδότου. Η περιοχή κατακτήθηκε μεταγενέστερα από Βυζαντινούς (330-640 μ.χ.), κατόπιν Άραβες (7ο αιώνα μ.χ.), Σελτζούκους Τούρκους (1071 μ.χ.), Σταυροφόρους Ευρωπαίους (1099 - 1187μ.χ.), Μαμελούκους Αιγύπτιους (περί το 1250 - 1516   μ.χ.), Οθωμανούς (1516-1831), Αιγύπτιους (1831-1841) και πάλι Οθωμανούς/Τούρκους   (1841 - 1917) ενώ διετέλεσε Βρετανικό προτεκτοράτο μεταξύ 1920 - 1948. Δηλαδή η   περιοχή της Παλαιστίνης παρέμεινε ως επί το πλείστον Μουσουλμανική κατά πλειονότητα των κατοίκων της από το   1270 μ.Χ. έως και τον 20ο αιώνα.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%B9

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%81%CE%B1%CE%AE%CE%BB

Οι Παλαιστίνιοι είναι βασικά Αραβικής καταγωγής άλλα σαν πρόγονοι τους αναφέρονται οι Φιλισταίοι που  κατοικούσαν στη γη της Παλαιστίνης, και θεωρούνται   οι μακρινοί πρόγονοι των σημερινών Παλαιστινίων. Ήταν ένα από τα κράτη   των λαών της θάλασσας.   Στη Γραμμική Β αναφέρεται το Πε-λε-στετ ανάμεσα σε   άλλα φύλα.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%B9
 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/10, 20:08 από La Flic »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Μην εμπιστεύεστε τα άρθρα της ελληνικής wikipedia όσον αφορά ιστορικά ζητήματα της εγγύς ανατολής γιατί περιέχουν πάρα πολλά λάθη δυστυχώς.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Λοιπον με βαση στοιχεια που εχω μαθει απο καθηγητη στο σχολειο οι Φιλισταιοι ηταν ενας απο τους λαους που κατοικουσαν στν ευρυτερη περιοχη πριν εγκατασταθουν οι Εβραιοι  και αργοτερα, κατα τη ρωμαϊκη κατοχη, οι Ρωμαιοι παραφρασαν το ονομα αυτο κ ονομασαν τν περιοχη Παλαιστινη οι νυν Αραβες κατοικοι ηρθαν πολυ αργοτερα περιπου στα 600μΧ οταν κ εξαπλωθηκε ο μωαμεθανισμος σε ολοκληρη την Αραβια
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ


« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/10, 20:07 από ilias73 »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Βλέπω εδώ και δύο μέρες ότι στα πιο δημοφιλή βίντεο στο youtube είναι αυτά που δείχνουν τους ακτιβιστές να πετάνε στρατιώτες στο νερό και να τους χτυπούν με καρέκλες και σιδερένιες βέργες. Είναι αναρτημένα από κάποιο επίσημο φορέα του Ισραήλ. Ποια είναι η γνώμη σας;


Γνώμη μου πως απλά δείχνουν τους ανθρώπους να αμύνονται κατά των πειρατικών επιθέσεων προς τα πλοία τους. Και εγώ στη θέση τους το ίδιο θα έκανα. Στο παραπάνω είναι ένδειξη ότι τα σχόλια και η βαθμολογία είναι  απενεργοποιημένη για τα συγκεκριμένα βίντεο, το ίδιο και στο κανάλι. Ελπίζω μόνο να μην πιστεύει ο κόσμος την προπαγάνδα, αν και φοβάμαι για το αντίθετο...


Στο twitter βλέπω αρκετά tweets με την ένδειξη "I support Israel"  :-\

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Η γνώμη μου είναι ότι το Ισραήλ συνεχίζει την βρώμικη προπαγάνδα που μας έχει συνηθίσει εδώ και χρόνια και έχει την υποστήριξη όλων των ακροδεξιών και φασιστών του κόσμου. Από αυτούς θα δείς και σχόλια περί υποστήριξης του στην προκειμένη περίπτωση. Δύστυχώς κάποιους τους πείθουν αλλά ευτυχώς είναι λίγοι αυτοί που πείθονται. Αν είναι δυνατόν να εξισώνουμε την άμυνα των ανθρώπων με μαδέρια και καρέκλες με την επίθεση πάνοπλων Ισραηλινών στρατιωτών δολοφόνων που δεν δίστασαν πουθενά να πυροβολήσουν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Η γνώμη μου είναι ότι το Ισραήλ συνεχίζει την βρώμικη προπαγάνδα που μας έχει συνηθίσει εδώ και χρόνια και έχει την υποστήριξη όλων των ακροδεξιών και φασιστών του κόσμου. Από αυτούς θα δείς και σχόλια περί υποστήριξης του στην προκειμένη περίπτωση. Δύστυχώς κάποιους τους πείθουν αλλά ευτυχώς είναι λίγοι αυτοί που πείθονται. Αν είναι δυνατόν να εξισώνουμε την άμυνα των ανθρώπων με μαδέρια και καρέκλες με την επίθεση πάνοπλων Ισραηλινών στρατιωτών δολοφόνων που δεν δίστασαν πουθενά να πυροβολήσουν.
Συμφωνώ μαζί σου! Μάλιστα διάβασα και σχόλια Ελλήνων ακροδεξιών που έλεγαν "μπράβο" στο Ισραήλ επειδή "σκότωσε Τούρκους"!!! Τόσο μυαλό! Λες και δε γνωρίζουν το κακό που έχει προξενήσει το Ισραήλ και οι Εβραιοσιωνιστές (και βέβαια ΟΧΙ όλοι οι Εβραίοι) που το υποστηρίζουν παγκοσμίως. Λες και δε γνωρίζουν την παραδοσιακή "αγάπη" που τρέφουν αυτοί για την Ελλάδα και τους Έλληνες (μας σέβονται, μας θαυμάζουν αλλα μας μισούν!!! ) Και πήραν αυτοί οι ανεγκέφαλοι την εκδίκησή τους επειδή είδαν νεκρούς Τούρκους!!!

Το ζήτημα όμως κατ'εμε πάει και λίγο παραπέρα.. Πάει στη γενικότερη διαμάχη του Ισραήλ με την Τουρκία για τον έλεγχο της περιοχής. Κατ'εμέ ΔΕΝ είναι τυχαίο το γεγονός πως οι στρατιώτες επετέθησαν με τόση βιαιότητα στο πλοίο που είχε επάνω Τούρκους. Και αυτός είναι ένας παραπάνω λόγος ανησυχίας

Όσο για τα υπόλοιπα, έχω γράψει και σε προηγούμενό μου post
 
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Πέρα από όλα αυτά, έχει αναρωτηθεί κανείς, έαν υπήρχε στρατιωτική απόρρητη πληροφορία στους Ισραηλινούς, για κάποιους από τους "ακτιβιστές" ?? Κάτι για το οποίο δεν θα μάθουμε βέβαια ποτέ. Αλλά σε μία τέτοια κατάσταση τους παίρνει όλους η μπάλα. Διότι, εσάς δεν σας προξενεί απορία, που επιτέθηκαν σε διεθνή ύδατα ?? Στην πραγματικότητα, βιαστήκανε πολύ να επιτεθούν στο πλοίο. Γιατί τόση βιασύνη ? Μιλάμε για στρατιώτες που υπολογίζουν τα πάντα. Βιασύνη που ξέρανε ότι θα τους στοιχίσει πολιτικά. Εγώ νομίζω, ότι υπήρχε βαθύτερος στρατιωτικός λόγος. 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Πέρα από όλα αυτά, έχει αναρωτηθεί κανείς, έαν υπήρχε στρατιωτική απόρρητη πληροφορία στους Ισραηλινούς, για κάποιους από τους "ακτιβιστές" ?? Κάτι για το οποίο δεν θα μάθουμε βέβαια ποτέ. Αλλά σε μία τέτοια κατάσταση τους παίρνει όλους η μπάλα. Διότι, εσάς δεν σας προξενεί απορία, που επιτέθηκαν σε διεθνή ύδατα ?? Στην πραγματικότητα, βιαστήκανε πολύ να επιτεθούν στο πλοίο. Γιατί τόση βιασύνη ? Μιλάμε για στρατιώτες που υπολογίζουν τα πάντα. Βιασύνη που ξέρανε ότι θα τους στοιχίσει πολιτικά. Εγώ νομίζω, ότι υπήρχε βαθύτερος στρατιωτικός λόγος.

ναι, το σεναριο ακουσα για αυτη την περιπτωση ειναι οτι το σκηνικο μπορει να ηταν και 'προβοκατσια' της τουρκιας κατα καποιο τροπο, δεδομενου και των διαφορων τουρκιας-ισραηλ σε εκεινα τα μερη.
δηλαδη οτι το τουρκικο πλοιο μπορει να μην ηταν τοσο αθωο ή οντως να επιτεθηκαν οι τουρκοι προμελετημενα κλπ κλπ

τελοσπαντων, αυτα τα διπλωματικα παιχνιδια μπορει να γινουν πολυ πολυπλοκα μερικες φορες και ποτε δε μπορεις να ξερεις τι πραγματικα παιζεται απο πισω, εμεις τωρα κουβεντα κανουμε για να χουμε να λεμε πιο πολυ...
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Nα επιτεθηκαν οι Τουρκοι ή οποιοσδηποτε αλλος το βλεπω λιγο χλωμο... Να αμυνθηκαν ναι... και καλα κανανε, ηταν σε διεθνη υδατα και αυτο που εκαναν οι Ισραηλινοι ηταν καθαρη πραξη πειρατειας, που σε αλλες εποχες θα τιμωρουνταν με θανατο...
Οποτε να ρωταμε αν αμυνθηκαν και οχι αν επιτεθηκαν οι Τουρκοι και οποιος αλλος το εκανε... Οκ αμυνθηκαν, απο που κι ως που αυτο ειναι προβοκατσια; Να πω οτι ειχαν παραβιασει υδατα του Ισραηλ κτλ να πω οτι ηταν προβοκατσια. Αλλα να το παιζουν οι Ισραηλινοι νταβατζηδες ολης της μεσογειου γιατι ετσι γουσταρουν, ε οχι... Αυτο παει πολυ... Δεν ειχαν κανενα απολυτως δικαιωμα να κανουν οσα εκαναν, ακομα κι αν δεν ειχε πεσει πιστολια και παλι θα ηταν απαραδεκτη ενεργεια, παρανομη (πειρατεια) και ακρως προκλητικη, ποσο μαλλον τωρα που σκοτωσαν ανθρωπους - ειτε αυτοι που πεθαναν προσπαθουσαν να αμυνθουν, ειτε οχι.
Η τουρκια μπορει να παιζει το παιχνιδι των προκλησεων (και με μας το κανει χρονια τωρα) αλλα συνηθως οταν θελει να το κανει χρησιμοποιει στρατιωτικα μεσα. Παντως ακομα κι ετσι να το παρω, οτι δηλαδη υπηρχε σκοπιμοτητα Τουρκιας στην μεση, δεν ηταν οι Τουρκοι που επιτεθηκαν, ουτε εισεβαλαν πουθενα. Αρα ολα αυτα ειναι απλα προσπαθεια προπαγανδας του Ισραηλ για να διασκευασει τις εντυπωσεις για την αποτροπαια πραξη του...
Με λιγα λογια, απο ποτε ονομαστηκε "προβοκατσια" η προσπαθεια να αμυνθεις οταν καποιος εισβαλει στον χωρο σου; (γιατι περι αυτου προκειται, ενα πλοιο υπο την σημαια ενος κρατους, θεωρειται και χωρος του κρατους στο οποιο ανηκει, κατι σαν τις πρεσβειες)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Eγω συμφωνω λιγο με τους αποπανω και αυτο γιατι ξερουμε τις περιεργες και οχι παντα τοσο αθωες τακτικες της Τουρκιας και δευτερον γιατι σχεσεις Τουρκας-Ισραηλ και Τουρκιας-ΗΠΑ δεν ειναι οι καλυτερες και εκεινη τη στιγμη η Τουρκια ηγειται(εστω μεσω καποιων ΜΚΟ) μιας αποστολης που ειναι σχεδον απιθανο να φτασει στο στοχο της μεσα στο στομα του λυκου.Απο την αλλη ακομα και αν ισχυει ενα τετοιο σεναριο θεωρω πως οι επιβαινοντες ηταν το καημενο δολωμα.. :(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Mα δεν ειπα οτι αποκλειω το γεγονος η Τουρκια να ειχε "σχεδιασει" τα οσα συνεβησαν. Λεω ομως πως ειτε τα ειχε σχεδιασει, ειτε οχι, σε καμια περιπτωση δεν ειχε δικαιωμα το Ισραηλ ή οποισδηποτε αλλος να κανει οσα εκανε και μαλιστα σε διεθνη υδατα. Οποτε το να ψαχνουμε εαν η Τουρκια εκανε κατι προσχεδιασμενα ή οχι, ειναι μαλλον αποπροσανατολισμος απο το κυριο θεμα που ειναι το γεγονος οτι οι Ισραηλινοι την εχουν δει νταβατζηδες του κοσμου μαζι με τις ΗΠΑ και κανουν οτι γουσταρουν, οποτε γουσταρουν, οπως γουσταρουν.
Αυτο ειναι το θεμα και οχι αν η ολη κινηση της βοηθειας για την Γαζα περιελαμβανε πιθανως ΚΑΙ επιδιωξεις της Τουρκιας που ισως πονταριζε σε τετοιες αντιδρασεις απο το Ισραηλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 22:50
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
16 Απαντήσεις
5931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/05, 16:57
από Modmor
6 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 12:37
από oldnavy
19 Απαντήσεις
7005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/07, 18:38
από Αλκιβιάδης
2 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 16:36
από panicX
38 Απαντήσεις
11304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 18:09
από studio54
4 Απαντήσεις
3322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:23
από kuiper
8 Απαντήσεις
3452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 17:34
από Fanourius
15 Απαντήσεις
12625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/21, 22:28
από panixgr