Αποστολέας Θέμα: Ιστορίες overdrive...  (Αναγνώστηκε 20983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #50 στις: 28/05/14, 21:04 »
Μπα, δεν κατάφερα να το αγαπήσω.
Το ανέβασα ήδη στις αγγελίες για όποιον ενδιαφέρεται.
Μη στεναχωριέστε για το Knob, του έβαλα το ίδιο από το morpher οπότε είναι σε original κατάσταση πλέον.

Το morpher από την άλλη με κερδίζει. Μόνο ο mini humbucker (ibanez) στο bridge της tele μικροφωνίζει σαν τρελός. Στην επόμενη αλλαγή χορδών πάει για wax potting

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #51 στις: 28/05/14, 22:32 »
Πάντως ακόμα και αν δεχτούμε ότι το Boss είναι αντικειμενικά καλύτερο από το Donner, η διαφορά τιμής και μόνο κάνει το Donner εξαιρετικά ελκυστική πρόταση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #52 στις: 29/05/14, 10:59 »
Πάντως ακόμα και αν δεχτούμε ότι το Boss είναι αντικειμενικά καλύτερο από το Donner, η διαφορά τιμής και μόνο κάνει το Donner εξαιρετικά ελκυστική πρόταση...
Νομίζω ότι αυτό ισχύει για όλους τους κλώνους ακριβών ή μη πεταλιών και αυτό βαραίνει στην επιλογή της αγοράς ενός Joyo ή Donner ή Caline κ.α.
Εννοείται πως το original πάντα θα είναι καλύτερο. Η καίρια ερώτηση είναι πόσο καλύτερο; Τόσο όση είναι και η διαφορά της τιμής; Αν είναι 3 φορές ακριβότερο είναι και 3 φορές καλύτερο ή τα δύο πετάλια είναι αρκετά πιο κοντά ηχητικά;
Και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για επίπεδο bedroom player που είμαι εγώ και ο Απόλλων και πολλοί άλλοι, για έναν επαγγελματία ίσως ακόμα και η μικρή διαφορά original vs clone να είναι σημαντική.


Επίσης Alex_Under περιμένω με ενδιαφέρον το feedback σου για τα διαφορετικά settings του Morpher.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #53 στις: 29/05/14, 12:00 »
To Fulltone OCD για παράδειγμα κοστίζει 160Ε (τιμή thomann) ενώ το joyo (harley benton) ultimate drive, που αποτελεί κλώνο του OCD κοστίζει μόλις 30Ε. Φυσικά, αν ακούσετε στο youtube τις συγκρίσεις θα διαπιστώσετε πως μάλλον δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά. Συμφωνώ όμως σε δύο θέματα. Αρχικά, στο θέμα της αξιοπιστίας. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να το εμπιστευθεί κάποιος που κάνει live, αν και όσοι το κάνουν δεν έχουν αναφέρει (ή δεν έχω διαβάσει εγώ) προβλήματα. Το δεύτερο, είναι φυσικά θέμα δεοντολογίας. Μία κινέζικη εταιρεία αντιγράφει ένα κύκλωμα που έχει αναπτύξει κάποιος άλλος. Η διαφορά στην τιμή είναι στην φίρμα, στο R&D, στην ιδέα, στον ήχο, σε όλα... Το κινέζικο λοιπόν απλά αποτελεί μία αντιγραφή. Προσωπικά, δεν με απασχολεί. Στην παρούσα φάση θα προτιμούσα το κινέζικο. Άλλωστε, και το MXR ελαττωματικό μου βγήκε (αν και το πλήρωσα).
Κοινώς, δεν πιστεύω πως η διαφορά στην τιμή δικαιολογεί και την διαφορά στην απόδοση. Απλά το ένα είναι αντιγραφή ενός άλλου με τα πλεονεκτήματα και μεινοεκτήματα που μπορεί να έχει αυτό. Όχι όμως στον ήχο. Τουλάχιστον στ'αυτιά μου...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #54 στις: 29/05/14, 12:01 »
Χτες έβλεπα ένα βιντεάκι σύγκριση του morpher με το Suhr Riot..
..είναι πάρα πολύ καλή αντιγραφή του Riot.
Μιας και υπάρχει ενδιαφέρον για τα πετάλια αυτά, καλό θα ήταν να φτιαχτεί μία λίστα με το ποιά είναι κλώνοι ποιών πεταλιών, όπως κάναμε και για τα Joyo.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #55 στις: 30/05/14, 21:35 »



(Κάτι σαν) Review του Donner Morpher


Όσο πιο πολύ ασχολούμαι με αυτό το πεταλάκι, τόσο πιο πολύ κολλάω μαζί του. Τελικά οι κινέζοι, σε αυτή την περίπτωση κάναν καλή δουλειά. Δεν ξέρω αν είναι και κατα πόσο καλός κλώνος του Suhr Riot, δεν έτυχε να το έχω ποτέ. Πάντως αυτό το πεταλάκι, όσο μπόι του λείπει τόσο περισσότερο χαρακτήρα έχει.


Πρώτα απ'όλα όπως προείπα, υπάρχουν 3 διαφορετικά modes, Classic/Tight/Natural για τα οποία θα μιλήσω παρακάτω. Ας ξεκινήσω όμως απτα κλασσικά.
-Το Level είναι ανταποκρίσιμο και πρέπει να χρησιμοποιείται συχνά όταν αλλάζει κάποιος τα modes γιατί όταν πάμε στο classic έχουμε μια απότομη αύξηση της έντασης.
-To Tone ανταποκρίνεται και αυτό διαφορετικά σε κάθε ένα mode. Έχει όμως και στα τρία, πολύ μεγάλο εύρος, από αρκετό κόψιμο των υψηλών συχνοτήτων μέχρι ξύρισμα κόντρα χωρίς αφρό.
-Το Gain ήταν για μένα η μεγάλη αποκάλυψη. Επειδή αρχικά αυτό το πεταλάκι το προόριζα για πιο "βαριά" ακούσματα, τις πρώτες φορές το είχα στο τέρμα πάντα. Η αποκάλυψη ήλθε όταν άρχισα να το κατεβάζω. Έχει μεγάλο, να μην πω ΤΕΡΑΣΤΙΟ εύρος. Μέχρι τις 12 η ώρα είναι... ώρα για blues. Μέχρι τις 3 έχεις Hard Rock και στο Full, μπαίνουμε σε παραμορφώσεις επιπέδου metal.


Γενικά μιλώντας, μιλάμε για ήχο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ, δεν θα ακούσετε πουθενά τζιτζίκια. Όποιος χρησιμοποιεί το volume της κιθάρας για να καθαρίζει τον ήχο θα το χαρεί δεόντως, καθώς ακόμα και με το gain στο full, όταν το volume της κιθάρας είναι στο 2, έχεις σχεδόν ακουστικό ήχο (με αρκετό βέβαια παράπλευρο θόρυβο αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα). Με το volume στο 4-5 blues-άρεις και στο 10...γκρεμίζεις τοίχους.


Τώρα όσον αφορά τα modes, αρχίζοντας από κάτω προς τα πάνω.
Classic: Αρκετό μπάσο, καλύτερα να χρησιμοποιείται με τον bridge μαγνήτη. Ήχος που μοιάζει με Fuzz/Muff λίγο πιο artificial όμως σε σχέση με το πιο "οργανικό" fuzz, αλλά αρκετά βαβούρικο. Όχι τόσο για blues. Πολύ compressed. Φασαριόζικος Hendrix, αν με πιάνετε.


Tight: Το αγαπημένο μου Mode. Πολύ πιο tubey ήχος. Amp on steroids. Τρομερό σκάσιμο, όταν το gain είναι μέχρι την μέση. Marshall-ίζει, με ενισχυμένες χαμηλομεσαίες συχνότητες. Πολύ φυσικός ήχος, που τρελλαίνεται όταν τερματίσει το gain. Me likey mucho grande!


Natural: Το λιγότερο αγαπημένο. Μοιάζει πολύ με το Tight, αλλά είναι σαν να του έχει αφαιρεθεί λίγο ο όγκος. Ήχος πιο "στεγνός", ίσως κατάλληλος για πιο 80's πράγματα αλλά και για metal όταν τερματίζεται. Χρήσιμος και αυτός αλλά μάλλον δεν θα περνάω πολλές ώρες μαζί του.


Ελπίζω να έγινα αντιληπτός και να βοήθησα κάποιους. Αν έχετε 25-27€ στην άκρη, μην διστάσετε, και θα με θυμηθείτε.
Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιήθηκε, Fender Am Std Strat με Texas Special μαγνήτες, και Fender Blues Junior III ενισχυτής με BillM basic modes.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #56 στις: 11/06/14, 23:41 »
Οι ιστορίες overdrive συνεχίζονται. To τελευταίο πετάλι που απέκτησα πριν λίγες μέρες είναι το MXR '78 Badass Distortion. Έψαχνα ξανά τα ΜΧR Badass με αφορμή προηγούμενο post του zeoy σε αυτό το thread. Βασικά ήθελα το Modified OD, αλλά βρήκα το '78 πολύ φτηνά και είπα να το δοκιμάσω. Ιδού οι πρώτες εντυπώσεις:

Πολύ καλό πετάλι, με ωραία χροιά overdrive και αρκετά δυναμική απόκριση. 'Εχει συνολικά λιγότερο gain απ' ό,τι περίμενα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χρειάζομαι παραπάνω. Ωραίο ακόμα και σαν boost, με αρκετή ένταση. Όσο ανεβαίνει το drive δίνει περισσότερες αρμονικές, αλλά και περισσότερα πρίμα που το κάνουν να ξυρίζει και να τζιτζικίζει λίγο, ακόμα και με το tone πολύ χαμηλά. Όσο για το κουμπί crunch, φαίνεται να έχει μια πολύ διακριτική επίδραση στον ήχο, ειδικά σε ρυθμίσεις με χαμηλό gain. Γενικά μπορεί να είναι είναι καλό για rock καταστάσεις, ίσως σε συνδυασμό με το βρώμικο κανάλι ενός μαρσαλίζοντα ενισχυτή. Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να πετύχω τον classic rock ήχο που είχα κατα νού, ίσως γιατί οι ενισχυτές μου κινούνται περισσότερο σε Fender ηχοτοπία. 'Οταν πλησιάζω κάπως αυτό τον ήχο, είναι σε εντάσεις που κάνουν τα τζάμια να τρίζουν. Το Σαββατοκύριακο που δεν θα είναι εδώ η γυναίκα μου (και ελπίζω ούτε οι γείτονες... >:D) πιθανόν να γίνουν πιο ενδελεχείς πειραματισμοί.

Μαζί με τις ιστορίες overdrive όμως συνεχίζεται και η ιστορία αγάπης με το Donner Blues, το οποίο φαίνεται να έχει ρίξει άγκυρα στην πεταλιέρα μου και δεν βλέπω να το κουνάει τίποτα από εκεί. Η μέχρι τώρα σύγκριση με το MXR δεν έχει δώσει κολακευτικά αποτελέσματα για το τελευταίο. Με βλέπω να πηγαίνω για το Morpher σύντομα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #57 στις: 12/06/14, 00:37 »
Για rock crunchy ήχους, με περιθώρια αύξησης των mid (έτσι ώστε να εξισορροπήσεις το mid-scoop και τη bright χροιά των fenderοειδών) πρέπει να δοκιμάσεις οπωσδήποτε το super badass.


Στα video που πόσταρα από το παραπροχθεσινό kithara summer meeting το χρησιμοποιώ στο moonage daydream (και το weehbo jmp στο red right hand). Η ποιότητα του ήχου είναι από κάμερα οπότε μην περιμένεις θαύματα αλλά θα πάρεις μια ιδέα.


Τα σχόλια σου για το '78 είναι αυτό ακριβώς που λένε οι περισσότεροι (τα ξυριστά πρίμα). Πιθανότατα να δουλεύει καλά σε live με μπάντα, εντάσεις κλπ αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν κάνει για σπιτικό παίξιμο.


Όλα τα παραπάνω θεωρώντας ότι πας για κάτι παραπάνω από bluesy breakup (στο οποίο το donner φαίνεται πως διαπρέπει).


Happy (pedal) hunting ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #58 στις: 12/06/14, 01:44 »
Όλα τα παραπάνω θεωρώντας ότι πας για κάτι παραπάνω από bluesy breakup (στο οποίο το donner φαίνεται πως διαπρέπει).

Ναι, κάπως έτσι είναι. Έχοντας ουσιαστικά κλείσει από boosters και low gain overdrives, θα ήθελα και ένα πετάλι με δυνατότητα για κάτι πιο βαρύ. Το Super Badass ακούγεται καλό στα video και ίσως να είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω. Ακριβώς όμως λόγω των θετικότατων εντυπώσεων από το Donner Blues (και σε μικρότερο βαθμό από το Rumble Drive), μάλλον θα δοκιμάσω πρώτα το Morpher και αργότερα βλέπουμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #59 στις: 21/06/14, 18:33 »
Απόλλωνα το πήρες τελικά το Morpher?
Όσο περνάνε οι ώρες που ασχολούμαι μαζί του, τόσο πιο πολύ μ' αρέσει...
Το εύρος και η πολυχρηστικότητά του είναι απίστευτη... Νομίζω ότι έχω "κλείσει" από distortion...(μεγάλα λόγια  :P  )
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #60 στις: 21/06/14, 20:09 »
Το αγόρασα από το ebay και ήρθε πριν μερικές μέρες. Δυστυχώς αποδείχτηκε ελαττωματικό. Η λάμπα ένδειξης λειτουργίας δεν άναβε όταν ενεργοποιούσα το πετάλι και δεν υπήρχε καμία αντιληπτή διαφορά ανάμεσα στις τρεις θέσεις του διακόπτη. Το έστειλα πίσω χτές. Eυτυχώς δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον πωλητή, ο οποός προσφέρθηκε να μού πληρώσει ακόμα και το κόστος της επιστροφής. Κάποια στιγμή θα παραγγείλω ένα άλλο (ίσως από το Donner Deal) και θα γράψω εντυπώσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #61 στις: 04/07/14, 22:10 »
Δεύτερη προσπάθεια για το Morpher, αυτή τη φορά επιτυχημένη. Το αγόρασα τελικά από το Donner Deal και ήρθε μέσα σε δύο μέρες γιατί πλέον τα στέλνουν από την αποθήκη τους στο Ηνωμένο Βασίλειο. Πρώτες εντυπώσεις μετά από μια γρήγορη δοκιμή.

Κι αυτό το πετάλι λοιπόν είναι πολύ καλό. Αρκετά μεγάλο εύρος gain και tone που σε συνδυασμό με τα τρία modes δίνει σημαντική ευελιξία. Θα συμφωνούσα σε γενικές γραμμές με τον Alex_Under ότι το Tight είναι το καλύτερο mode, καθώς δίνει πιο "ανοιχτό" και οργανικό ήχο, σχεδόν σαν πραγματικός ενισχυτής που υπεροδηγείται. Το Natural είναι πολύ παρόμοιο με το Tight αλλά δεν έχει τις αρμονικές και γενικά το χαρακτήρα του Tight, ενώ το Classic στις ίδιες ρυθμίσεις είναι αρκετά πιο μουντό και χρειάζεται να του δώσω πρίμα με το tone για να γίνει κάπως υποφερτό. Ομολογουμένως οι διαφορές ανάμεσα στα τρία modes γίνονται πιο εύκολα αντιληπτές σε υψηλά επίπεδα gain, γιατι με το gain χαμηλά οι διαφορές είναι σχεδόν ανεπαίσθητες. Οπότε για αυτά που παίζω εγώ με βλέπω να το αφήνω στο Tight και να το έχω σαν εναλλακτικό του Donner Blues για μια διαφορετική γεύση overdrive. Βέβαια είναι ακόμα νωρίς για να αποφασίσω αν θα μείνει και τι ρόλο θα παίξει. Χρειάζεται οπωσδήποτε περισσότερο χρόνο δοκιμής και πειραματισμών.

Η αρχική μου εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ένα ενδιαφέρον πετάλι, ειδικά για κάποιον που θέλει αρκετές επιλογές στο εύρος του gain. Προβλέπω η Donner να κερδίζει σιγά-σιγά ένα συγκριτικά μεγάλο μερίδιο της αγοράς με πετάλια ιδιαίτερα προσιτά από πλευράς τιμής αλλά αξιοπρεπέστατα ως προς τις ηχητικές τους δυνατότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/14, 22:19 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #62 στις: 04/07/14, 22:23 »
Χαίρομαι που σ'άρεσε... Και πίστεψέ με θα σου αρέσει όλο και περισσότερο με τον καιρό.
Ήρθε σε 2 μέρες; Σούπερ... Με βάζεις σε σκέψεις.
Η επόμενη αγορά ήθελα να ήταν το Biyang X Drive Distortion
http://www.donnerdeal.com/x-drive-distortion-guitar-bass-effects-pedal-biyang-od-8-true-bypass-aluminium.html

Άκουσα πολύ καλά δείγματα στο youtube.
Biyang X-Drive Overdrive Pedal (Changing the Tone Chips)



Υπάρχει κανένας να το έχει πάρει;
Μάλλον θα προστεθεί κι αυτό στην πεταλιέρα, αλλά μετά το καλοκαίρι...
Προέχουν ο...φόρος εισοδήματος :( και οι διακοπές :)


Υ.Γ. Με λίγο σερφάρισμα ανακάλυψα ότι τα Biyang είναι κατά βάση AKAI (όχι ότι την ήξερα την ΑΚΑΙ :D ) αλλά πωλούνται πολύ ακριβότερα ως ΑΚΑΙ.


http://www.analogindustries.com/b1729/Wanna+See+Some+Bullnuts/


http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=914542
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/14, 22:42 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #63 στις: 04/07/14, 22:45 »
Μάλιστα. Είναι τόσο εντυπωσιακό το morpher? Ήθελα ένα πετάλι να μου δίνει γκάζια σε καθαρό.κανάλι όταν δεν παίζω με τον ενισχυτή μου και παρήγγειλα το ultimate drive μιας και το βρήκα 20ευρα. Μάλλον γκάφα έκανα. Έπρεπε να είχα πάρει το morpher... :-\
Από pop τι λεει?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #64 στις: 05/07/14, 01:04 »
Μάλιστα. Είναι τόσο εντυπωσιακό το morpher? Ήθελα ένα πετάλι να μου δίνει γκάζια σε καθαρό.κανάλι όταν δεν παίζω με τον ενισχυτή μου και παρήγγειλα το ultimate drive μιας και το βρήκα 20ευρα. Μάλλον γκάφα έκανα. Έπρεπε να είχα πάρει το morpher... :-\
Από pop τι λεει?

Δεν ξέρω αν θα το χαρακτήριζα "εντυπωσιακό". Για τα λεφτά του (περίπου 30 Ευρώ) σίγουρα είναι πολύ καλύτερο απ' ό,τι θα περίμενε κανείς. Πάντως γκάζια σε καθαρό κανάλι μπορεί να σού δώσει σε αφθονία. Από την άλλη πλευρά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για το Ultimate Drive. To καλό είναι ότι με τέτοιες τιμές, μπορεί κανείς να πειραματιστεί άνετα.

Χαίρομαι που σ'άρεσε... Και πίστεψέ με θα σου αρέσει όλο και περισσότερο με τον καιρό.

Xωρίς να θέλω να προκαταβάλω τίποτα, το θεωρώ δύσκολο να αντικαταστήσει το Donner Blues. Από τις μέχρι τώρα δοκιμές το Morpher φαίνεται να έχει περισσότερο gain γύρω στο 9 o'clock απ' ό,τι έχει το Blues στο full. Ακόμα και με το gain στο μηδέν προσθέτει λίγη παραμόρφωση. Αυτό θα είναι ό,τι πρέπει για κάποιον που θέλει αρκετές διαβαθμίσεις παραμόρφωσης από ένα πετάλι, αλλά για μένα το μεγαλύτερο εύρος του gain θα είναι μάλλον άχρηστο. Πάντως σίγουρα θα πέσει αρκετή μελέτη και συγκριτικές δοκιμές το Σαββατοκύριακο.

Παράθεση
Ήρθε σε 2 μέρες; Σούπερ... Με βάζεις σε σκέψεις.

Ναι, το αγόρασα Κυριακή, την Τρίτη έλαβα email ότι το είχαν στείλει και Πέμπτη ήταν εδώ. Πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει μόνο για αποστολές εντός Ηνωμένου Βασιλείου. Παραγγελίες από Ελλάδα μάλλον θα αποσταλούν από Κίνα ως συνήθως.

Παράθεση
Η επόμενη αγορά ήθελα να ήταν το Biyang X Drive Distortion

Eγώ πάλι στρέφω την προσοχή μου εκ νέου στο Caline Crazy Cacti...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #65 στις: 05/07/14, 10:15 »
Η επόμενη αγορά ήθελα να ήταν το Biyang X Drive Distortion
http://www.donnerdeal.com/x-drive-distortion-guitar-bass-effects-pedal-biyang-od-8-true-bypass-aluminium.html


biyang x-drive

Biyang X-Drive OD-8 Overdrive Pedal Pt 2

κελαηδάει στα χέρια του



το είχα παραγγείλει πριν 1,5 μήνα , έφτασε την περασμένη Δευτέρα  :P
τι να πω, το πετάλι ακούγεται οπως και στα παραπάνω βίντεο , δηλαδή σπέρνει.
φοβερό overdrive , creamy ,ευέλικτο και με vintage χροια . μου ταιριάζει καλύτερα με μονούς μαγνήτες και σε ενισχυτή που έχει ήδη αρχίσει να "σπάει"
καλή κατασκευή , όμορφο οπτικά, γενικά όλα καλά/
για ροκομπλουζια είναι ταμάμ.
συμπεριλαμβάνει και 2 τσιπάκια για να αλλάζεις αλλά δεν τα'χω δοκιμάσει ακόμα. γενικά απ'οδο διαβασα δεν κάνουν καμια δραματική διαφορά στον ήχο

είναι το 3ο biyang που αγοράζω .τα άλλα 2 είναι τa fz-7 και co-8. το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν στο fuzz στο οποίο δεν πατιότανε ο ποδοδιακόπτης. το άνοιξα, αποσυναρομολόγησα τον ποδοδιακόπτη, τον συναρμολόγησα και όλα οκ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #66 στις: 05/07/14, 12:20 »
Η επόμενη αγορά ήθελα να ήταν το Biyang X Drive Distortion

biyang x-drive

Biyang X-Drive OD-8 Overdrive Pedal Pt 2

κελαηδάει στα χέρια του

Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή είχε συζητηθεί αυτό το πετάλι. Πάντως όπως έχουμε ξαναπεί, ο Shane (o τύπος που κάνει το review στο video) κάνει τα πάντα να ακούγονται καλά. Ο ήχος είναι στα δάχτυλά του.

Eπ' ευκαιρία, έχει δοκιμάσει κανείς το Βiyang ΟD-10 ή το πιο καινούργιο OD-12; Φαίνονται πολύ παρόμοια με το OD-8, χωρίς όμως τη δυνατότητα αλλαγής του JRC4558 chip.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #67 στις: 05/07/14, 15:50 »
Πάντως, αν πρέπει να βγει ένα γενικό συμπέρασμα και από την πορεία αυτού του thread, αλλά και από την τάση που τείνει να επικρατήσει στην αγορά των effect pedals, ένα πετάλι δεν χρειάζεται να είναι ούτε μεγάλο αλλά ούτε και ακριβό για να μας κάνει να το θεωρήσουμε άξιο να καταλαμβάνει μια θέση στην πεταλιέρα μας.
Όλο και περισσότερος κόσμος στρέφεται προς τις κινέζικες κόπιες, οι οποίες γίνονται όλο και καλύτερες και κοστίζουν τα μισά ή και λιγότερα λεφτά από τα original.


Για μένα αυτό είναι μια άκρως φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.
Είμαστε στο 2014. Δεν είναι δυνατόν ένα πεταλάκι κιθάρας που αποτελείται από κάποια components (Opamps, resistors, capacitors, transistors) που έχουν ανακαλυφθεί εδώ και 70-80 χρόνια, να έχει την ίδια τιμή π.χ. με μία CPU που έχει μέσα δισεκατομμύρια τρανσίστορς και "διαστημική" τεχνολογία.


Υ.Γ. Και μιλάει ο άνθρωπος που έχει δώσει 250€ για μύλο καφέ που αποτελείται μόνο από ένα μοτόρ, ένα κουμπί και δύο πέτρες άλεσης  :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #68 στις: 05/07/14, 16:31 »
Και επειδή "οι εξελίξεις τρέχουν" συνεχίζω...
Πριν 2 ώρες ακριβώς πούλησα το Donner Blues... Οπότε έχοντας αυτό σαν δικαιολογία και κερδίζοντας την συζυγική "συγκατάθεση"  ;D  αποφάσισα να παραγγείλω το X Drive.
Πριν πατήσω Place Order είπα "Δεν ψάχνω μήπως παίζει κάνα κουπόνι"?
Στην σελίδα τους στο Facebook βρήκα αυτό
https://www.facebook.com/Donnerdealcom/app_307339332686535
...το οποίο έχει μια σειρά από "ληγμένα κουπόνια". Προς ευχάριστη έκπληξη, κανα δυο από αυτά "παίξαν" έτσι κι αλλιώς, οπότε διάλεξα αυτό που μου αφαιρούσε περισσότερα (το 2014#Donnerdeal μείον 5 δολάρια) και αφού βγήκαν και κάτι πόντοι από την προηγούμενη αγορά, κατέληξα να το αγοράζω σε τελική τιμή, λίγο πάνω από τα 24 ευρώ.


Καθόλου άσχημα, δεν νομίζετε?  :P


Υ.Γ. Ααα τους έγραψα και στις σημειώσεις της παραγγελίας να μου βάλουν μέσα και το knob που έλειπε από την προηγούμενη "και εγώ θα πω έναν καλό λόγο".  ::)



Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #69 στις: 05/07/14, 16:41 »
αν ισχύει ακόμη το 10% για κάθε καινούριο μέλος για την πρώτη παραγελία ,μπορείς να φτιάξεις ενα λογαριασμό με τα στοιχεία της συζυγου και να κερδίσεις λίγο ακόμη σε τιμή ;) .

πάντως το πεταλάκι είναι ο,τι καλύτερο σε οβερντράιβ έχει πέσει στα χέρια μου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #70 στις: 05/07/14, 17:54 »
Πάντως, αν πρέπει να βγει ένα γενικό συμπέρασμα και από την πορεία αυτού του thread, αλλά και από την τάση που τείνει να επικρατήσει στην αγορά των effect pedals, ένα πετάλι δεν χρειάζεται να είναι ούτε μεγάλο αλλά ούτε και ακριβό για να μας κάνει να το θεωρήσουμε άξιο να καταλαμβάνει μια θέση στην πεταλιέρα μας.
Όλο και περισσότερος κόσμος στρέφεται προς τις κινέζικες κόπιες, οι οποίες γίνονται όλο και καλύτερες και κοστίζουν τα μισά ή και λιγότερα λεφτά από τα original.

Για μένα αυτό είναι μια άκρως φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.
Είμαστε στο 2014. Δεν είναι δυνατόν ένα πεταλάκι κιθάρας που αποτελείται από κάποια components (Opamps, resistors, capacitors, transistors) που έχουν ανακαλυφθεί εδώ και 70-80 χρόνια, να έχει την ίδια τιμή π.χ. με μία CPU που έχει μέσα δισεκατομμύρια τρανσίστορς και "διαστημική" τεχνολογία.

Υ.Γ. Και μιλάει ο άνθρωπος που έχει δώσει 250€ για μύλο καφέ που αποτελείται μόνο από ένα μοτόρ, ένα κουμπί και δύο πέτρες άλεσης  :P

Πολύ σωστά όλα τα παραπάνω. Μιλάμε για απλά κυκλώματα που δεν κοστίζουν πολλά λεφτά, και δυστυχώς τα καθιερωμένα ονόματα στο χώρο καθώς και οι λεγόμενοι "boutique" κατασκευαστές είχαν ανεβάσει τις τιμές σε υπερβολικά επίπεδα. Οι Κινέζοι έρχονται και εδώ να αλλάξουν τα δεδομένα της αγοράς. Έχω μια μικρή επιφύλαξη στο θέμα της αξιοπιστίας (λόγω του πρώτου Morpher που αγόρασα, αλλά και ενός Biyang που είχα παλιότερα και το οποίο ανεξήγητα σταμάτησε κάποια στιγμή να λειτουργεί), αλλά και πάλι έχω ακούσει και για πιο ακριβά πετάλια που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.

Πριν 2 ώρες ακριβώς πούλησα το Donner Blues... Οπότε έχοντας αυτό σαν δικαιολογία και κερδίζοντας την συζυγική "συγκατάθεση"  ;D  αποφάσισα να παραγγείλω το X Drive.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι μάλλον βιάστηκες, αλλά θυμήθηκα από προηγούμενα μηνύματα ότι δεν σού είχε κάτσει καλά. Όπως κι αν έχει, περιμένουμε την κριτική του X Drive όταν με το καλό το παραλάβεις.

Eπ' ευκαιρία, πες μας που βρίσκονται αυτά τα κουπόνια, γιατί τα ψάχνω και δεν τα βρίσκω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #71 στις: 05/07/14, 18:03 »
'Εδωσα ένα facebook link. Δεν σου ανοίγει?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #72 στις: 13/07/14, 02:29 »
Μετά από περισσότερες δοκιμές του Donner Morpher, αρχίζω να καταλαβαίνω αυτά που έγραψε ο Alex σε προηγούμενο μήνυμά του. Πράγματι χρειάζεται χρόνος για να πειραματιστεί κανείς με όλες τις παραμέτρους και να βρει τον ήχο (ή τους ήχους) που τού ταιριάζουν ανάλογα με τον ενισχυτή και την κιθάρα που χρησιμοποιεί.

Χωρίς να μπορώ να πω ότι μού αρέσει όσο το Blues, βρήκα χρήσιμο ήχο στο Tight mode, με το gain ανάμεσα στο 9:00 και το 12:00 και αντίστοιχες ρυθμίσεις του tone (βρίσκω ότι όσο ανεβαίνει το gain πρέπει να κόβω πρίμα για να βγαίνει ο ήχος πιο σφιχτός). Σε αυτές τις ρυθμίσεις μου δίνει παραπάνω βρώμα απ' όσο μπορεί να βγάλει το Blues, οπότε για μένα είναι χρήσιμο σαν μια επιπλέον διαβάθμιση του gain, χωρίς όμως να φτάνει σε υπερβολικά επίπεδα. Οπότε μάλλον θα μείνει, τουλάχιστον προς το παρόν. Όπως είπα και πιο πριν, θα είναι εξαιρετικό για κάποιον που θέλει μεγάλο εύρος gain από ένα πετάλι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/05, 21:03
από Αθηνά
3 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 16:01
από Fusalida
89 Απαντήσεις
28189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 23:52
από Jezus
5 Απαντήσεις
3194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 13:19
από pimami
11 Απαντήσεις
4629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/07, 14:42
από pimami
13 Απαντήσεις
60947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 14:15
από vartanis
45 Απαντήσεις
108760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/11, 09:49
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
1849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/14, 14:33
από ivikos
0 Απαντήσεις
1726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/15, 16:21
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
18558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/16, 19:14
από krios80