Αποστολέας Θέμα: ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ RADIUS...??????  (Αναγνώστηκε 2846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ RADIUS...??????
« στις: 18/05/08, 11:35 »
Ποιες κιθαρες / μοντελα εχουν ΥΨΗΛΟ / ΜΕΓΑΛΟ RADIUS ???????

....γιατι ρωταω...


πριν καποια χρονια..επαθα ζημια στα χερια με αποτελεσμα να μεινω off για περιπου 2 χρονια περιπου...απο τοτε..παιζω με τρομερα χαμηλο action και 8αρες χορδες...

Εχω αλλαξει πολλες κιθαρες ....και σχεδον ολες τις εχω πουλησει κοψοχρονια που λενε ακριβως επειδη δε μου εδιναν την ιδια ανεση που εδινε η ibanez rg2550 που εχω και πιο παλια μια ESP M-2 NECKthrough...ρωτησα λοιπον ενα φιλο - και μου πε οτι το ποσο χαμηλα θα κατεβουν οι χορδες ειναι θεμα RADIUS...για αυτο ρωταω....

Καμια γνωμη ??

thanx

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ RADIUS...??????
« Απάντηση #1 στις: 18/05/08, 12:42 »
Καταρχάς πρέπει να ρωτήσεις τον φίλο σου τι εννοούσε ότι το action σχετίζεται με το radius.. Βασικά το radius μετράει το πόσο κυρτή είναι μια ταστιέρα.. Έτσι υπάρχουν ταστιέρες εντελώς flat και ταστιέρες όπου η περιοχή των εσωτερικών χορδών σχηματίζει ένα "βουναλάκι" και είναι πιο ψηλά από τις εξωτερικές.. Όπως το σκέφτομαι δεν μπορώ να βρω γιατί το radius επηρεάζει το action.. Είτε flat είτε curved και να είναι μια ταστιέρα, το action δεν επηρεάζεται και μπορεί να κατέβει/ανέβει όσο πιο χαμηλά/ψηλά θέλεις..

Εν πάσει περιπτώσει, για να δεις ποιες κιθάρες έχουν μεγάλο radius δηλαδή flat ταστιέρα, κοιτάζεις στα specifications.. Μια κιθάρα με 18'' radius αρχίζει και γίνεται flat.. Νομίζω ότι στις 22'' η ταστιέρα είναι εντελώς flat, αλλά αυτό είναι κάτι που μπορείς να το δεις σε κάποιο κατάστημα, για να τσεκάρεις αν σε βολεύει κιόλας..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ RADIUS...??????
« Απάντηση #2 στις: 18/05/08, 14:24 »
ρωτησα λοιπον ενα φιλο - και μου πε οτι το ποσο χαμηλα θα κατεβουν οι χορδες ειναι θεμα RADIUS...για αυτο ρωταω....

Όχι. Αυτό δεν ισχύει παρά μόνο με την ακόλουθη λογική: όσο πιο μικρό είναι το radius, τόσο κινδυνεύεις να έχεις chokes και fretouts κατά τα bends. Δεν ξέρω ποιος είναι ο φίλος σου, θυμάμαι ότι είχαμε συναντηθεί κάποια στιγμή στο παλιό μαγαζί του Πήτερ, αν είναι αυτός, αποκλείεται να σου είπε κάτι διαφορετικό από το παραπάνω.

Δηλαδή, σε μια ταστιέρα με 7.25 radius αν προσπαθήσεις να κατεβάσεις πολύ τις χορδές, θα διαπιστώσεις ότι δεν θα μπορείς να κάνεις bend πάνω από έναν τόνο (ας πούμε) χωρίς να "σβήσει" η νότα. Παίζουν όμως ρόλο και τα τάστα (vitage, medium/full jumbo, κλπ)

Υπάρχουν κάποιες Vigier που έχουν radius γύρω στο 20". Όπως επίσης και κάποιες ESP και Peavey. Εδώ μιλάμε για σχεδόν flat ταστιέρα, τις οποίες προσωπικά απεχθάνομαι και βρίσκω τελείως ακατάλληλες παρά μόνο για neoclassical shredding.

Η βασική δουλειά που πρέπει να γίνει στις κιθάρες που παίζεις είναι ένα τέλειο fretwork. Αυτό συνεπάγεται συνήθως ότι στα τάστα μετά το 12ο θα δημιουργήσει ο τεχνίτης το λεγόμενο fall-off, εκεί δηλαδή ουσιαστικά το radius στα τάστα θα είναι μεγαλύτερο (π.χ. αν η ταστιέρα έχει radius 9.5" στα τελευταία θα έχει "κλιμακωτό" radius μέχρι 12").

Επίσης με 8άρες χορδές δεν μπορείς να κατεβάσεις και τόσο πολύ τις χορδές χωρίς τριξίματα, εκτός αν παίζεις με 200 τόννους παραμόρφωση, οπότε έτσι κι'αλλιώς δεν ακούγεται σαν κιθάρα, αλλά σαν συνθεσάιζερ.  :P ;D ;D

Για λόγους σύγκρισης και μόνο, οι δικές μου κιθάρες έχουν radius από 9.5" μέχρι 14" και σε όλες έχω action 4/64 της ίντσας στο 12ο τάστο (ή λιγώτερο), ενώ στην μι καντίνι μπορώ να έχω bend από 1,5 μέχρι 2 τόνους χωρίς σβησίματα. Δε νομίζω ότι μια τέτοια κιθάρα είναι "δύσκολη" στο παίξιμο (χρησιμοποιώ σετ από 9-42 μέχρι 11-47 flatwound).

Και κάτι τελευταίο: πολύ περισσότερο από το radius, το πόση ζημία στα χέρια θα πάθεις, πέρα από την σωστή τεχνική βεβαίως, είναι και θέμα σχήματος του μπράτσου (contour). Μείνει μακριά από πολύ λεπτά μπουζουκομπράτσα και διάλεξε κάποιο που να στηρίζει σωστά το χέρι σου σε όλες τις περιπτώσεις (είτε παίζεις lead, είτε αρπίσματα, είτε συγχορδίες).

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ RADIUS...??????
« Απάντηση #3 στις: 18/05/08, 14:34 »
Επίσης με 8άρες χορδές δεν μπορείς να κατεβάσεις και τόσο πολύ τις χορδές χωρίς τριξίματα, εκτός αν παίζεις με 200 τόννους παραμόρφωση, οπότε έτσι κι'αλλιώς δεν ακούγεται σαν κιθάρα, αλλά σαν συνθεσάιζερ:P ;D ;D
Ouch!! Αυτό πόνεσε :D ;D

Συμφωνώ απόλυτα με TCCL.. Κιθάρες με μεγάλο radius (σχεδόν flat) δεν ενδείκνυονται σχεδόν για κανένα στυλ.. Επειδή κατασκευαστικά τα δάχτυλα μας όταν εφάπτονται της ταστιέρας σχηματίζουν ένα τόξο, μια flat ταστιέρα θα ήταν εντελώς άβολη, ενώ μια ταστιέρα που "ακολουθεί" την κυρτότητα των δαχτύλων μας, θα τα κάνει να "αγκαλιάζουν" καλύτερα την ταστιέρα..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/08, 14:38 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ RADIUS...??????
« Απάντηση #4 στις: 18/05/08, 22:33 »
Εχω την εντυπωση πως η Allan holdsworth της Carvin εχει 20" radius!  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/07, 23:42
από noellia
7 Απαντήσεις
10803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 02:49
από Chris2004
12 Απαντήσεις
6631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 18:22
από Metallos
59 Απαντήσεις
19725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 14:24
από Jezus
2 Απαντήσεις
2390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:11
από Metal_Throne
5 Απαντήσεις
6420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/12, 20:10
από guitalele
0 Απαντήσεις
1464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 14:11
από metalupyourass
12 Απαντήσεις
5067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 01:57
από sta.papad
2 Απαντήσεις
9125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/15, 22:42
από apopsis
13 Απαντήσεις
7069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 12:59
από saved