Αποστολέας Θέμα: audio interface και monitors για bedroom player  (Αναγνώστηκε 5959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Χαιρετώ την παρέα, ελπίζω να είστε όλοι καλά! :D

Λοιπόν, μετά από πολύ καιρό αποχής, λέω να ξαναπιάσω την κιθάρα... Ήθελα να ζητήσω γνώμες για
  • audio interface,
  • monitors.
Ο προηγούμενος εξοπλισμός μου ήταν pod-xt(σαν audio interface) -> DAW (για προσομοίωση ενισχυτών κτλπ) -> peavy bandit (σαν "monitor").

Το pod xt μου φαινόταν OK ως audio interface, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολυ καλύτερες επιλογές. To 12" ηχείο του bandit παράγει φοβερό ήχο, αλλά πλέον δεν μου είναι διαθέσιμο και μου φαίνεται "too much". Προσανατολίζομαι σε monitors που μπορούν να τοποθετηθούν, π.χ., σε ένα τυπικό γραφείο.

Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις που τυχόν έχετε σχετικά με τα παραπάνω. Σημειώστε ότι οι απαιτήσεις μου είναι αυτές ενός τυπικού "bedroom player". Υποθέτω ότι έχοντας ως σημείο αναφοράς το προηγούμενο μου "rig", τα standards μου είναι χαμηλά.

No budget limit.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ.: το ξέρω ότι υπάρχει πολύ πληροφορία στο φόρουμ και το θέμα επαναλαμβάνεται κάθε τόσο, αλλά δεν έχω την ενέργεια/διάθεση να το ψάξω μόνος μου 8) ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #1 στις: 31/05/20, 19:01 »
Χαιρετώ την παρέα, ελπίζω να είστε όλοι καλά! :D

Λοιπόν, μετά από πολύ καιρό αποχής, λέω να ξαναπιάσω την κιθάρα... Ήθελα να ζητήσω γνώμες για
  • audio interface,
  • monitors.
Ο προηγούμενος εξοπλισμός μου ήταν pod-xt(σαν audio interface) -> DAW (για προσομοίωση ενισχυτών κτλπ) -> peavy bandit (σαν "monitor").

Το pod xt μου φαινόταν OK ως audio interface, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολυ καλύτερες επιλογές. To 12" ηχείο του bandit παράγει φοβερό ήχο, αλλά πλέον δεν μου είναι διαθέσιμο και μου φαίνεται "too much". Προσανατολίζομαι σε monitors που μπορούν να τοποθετηθούν, π.χ., σε ένα τυπικό γραφείο.

Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις που τυχόν έχετε σχετικά με τα παραπάνω. Σημειώστε ότι οι απαιτήσεις μου είναι αυτές ενός τυπικού "bedroom player". Υποθέτω ότι έχοντας ως σημείο αναφοράς το προηγούμενο μου "rig", τα standards μου είναι χαμηλά.

No budget limit.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ.: το ξέρω ότι υπάρχει πολύ πληροφορία στο φόρουμ και το θέμα επαναλαμβάνεται κάθε τόσο, αλλά δεν έχω την ενέργεια/διάθεση να το ψάξω μόνος μου 8) ;D

audio intreface ειναι απλα μια εξωτερική USB κάρτα ήχου, δεν νομίζω απαιτεί σουπερ φιλοσοφία... εγω παιζω με οτι ακουστικά να ναι, απο κινεζιες μεχρι τα SONY noise cancelling wh-1000xm3 , και ειλικρινά δεν μου κανει κλικ για monitors.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #2 στις: 31/05/20, 21:10 »
Καλησπέρες !  ;)

Για Audio interface, και για χαμηλό/μέσο budget θα έπαιρνα την Audient iD14  (https://www.skroutz.gr/s/7195923/Audient-iD14.html )
ή κάποια από τις Focusrite Scarlett 4i4 3rd Gen , ή Native Instruments Komplete Audio 6.

Αν μεγαλώνει το budget τότε δαγκωτό :  RME Babyface Pro ( https://www.skroutz.gr/s/6921387/RME-Babyface-Pro.html )

Όσο για monitors νομίζω ότι ένα 8-ιντσο θα ήταν μια καλή επιλογή.
Θα διάλεγα μεταξύ KRK ή JBL (χαμηλό/μέτριο budget)
ή Genelec ή Adam Audio (ψηλό budget)

Αυτά !
/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #3 στις: 01/06/20, 05:03 »
@panixgr Ευχαριστώ για το σχόλιο! Μαζί σου, απλά είπα να το ψάξω λίγο και να ξεφύγω από την λογική (που ακολουθώ συνήθως) "πάρε ότι να 'ναι, θα την κάνεις την δουλειά σου" :)

@Πέτροc Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν αυτό που έψαχνα! Εκτιμώ πολύ το εύρος των επιλογών που έγραψες, μου έδωσαν μια πολύ καλή αρχή για να το ψάξω περισσότερο (ήμουν τελείως άσχετος)! Το Audient φαίνεται πολύ καλή λύση, βλέπω μόνο κάποια παράπονα για το latency του (αλλά έχοντας ως σημείο αναφοράς το podxt, είμαι σίγουρος ότι θα μου φανεί σούπερ). Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #4 στις: 01/06/20, 09:49 »
Το Audient φαίνεται πολύ καλή λύση, βλέπω μόνο κάποια παράπονα για το latency του (αλλά έχοντας ως σημείο αναφοράς το podxt, είμαι σίγουρος ότι θα μου φανεί σούπερ).

παίζεις σε REALTIME λειτουργικό σύστημα, με low latency kernel οσον αφορά κάρτες ήχου και audio(/video) processing?
Ο πιο πολύς κόσμος πάει και σκάει τα άπειρα χρηματα σε hardware για να σκοτώσει το τελικό αποτέλεσμα κάποιο buggy software component (συνηθως στα MS windows). Ακριβα hardware θα έπαιρνα αν είχα Mac.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #5 στις: 01/06/20, 17:45 »
Με δεδομένο τον κιθαριστικό προσανατολισμό σου, ίσως θα σε ενδιέφερε κι αυτό:
https://www.thomann.de/gr/audient_sono.htm

Κάτι παρόμοιο έχει και η ΙΚ:
https://www.thomann.de/gr/ik_multimedia_axe_i_o.htm  αν και το Audient στέκεται περισσότερο ως αυτόνομο μηχάνημα.

Για τα μόνιτορ θα πρότεινα να διαλέξεις με βάση και τον χώρο σου. Τα προγούμενα που είχα (Behringer Truth 2031A) είχαν 8.75'' γούφερ. Αρχικά τα είχα σε έναν τεράστιο ενιαίο χώρο, έπειτα σε ένα δωμάτιο 16 τμ και τελικά σε 11 τμ. Στο τελευταίο έγινε αισθητό πως τα ηχεία ήταν too much. Στην αναβάθμιση που έκανα, αν και είχα επιφυλάξεις αρχικά, πήγα σε 5άρι γούφερ και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #6 στις: 02/06/20, 07:59 »
@panixgr To software κομμάτι του εξοπλισμού μου είναι ο άγνωστος Χ, μιας και το λαπτοπ που έχω αυτόν τον καιρό δεν το έχω ποτέ τεστάρει στο θέμα audio processing. Δεν περιμένω να τα πάει ιδιαίτερα καλά, ανοιχτό το ενδεχόμενο να βρεθώ να το αναβαθμίζω για αυτό το λόγο... Δεν ξέρω αν μπορώ να αποφύγω τα MS windows (είμαι σε ubuntu χρόνια τώρα) αλλά φοβάμαι ότι ειναι η μόνη επιλογή που έχω, μιας και δεν υπάρχει daw της προκοπής για linux (ναι, το ξέρω ότι παίζεις σε linux, θαυμάζω το κουράγιο σου!)

@BitCollector Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, πολύ ενδιαφέρουσες και οι δύο! Κοίτα να δεις που από εκεί που θα χτύπαγα ότι να 'ναι, τώρα περνάω ώρες τσεκάροντας specs και reviews (αλλά είναι διασκεδαστικό! :)) Ναι, ο χώρος είναι σίγουρα βασικό κριτήριο για την επιλογή monitors. Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #7 στις: 02/06/20, 12:26 »
@panixgr To software κομμάτι του εξοπλισμού μου είναι ο άγνωστος Χ, μιας και το λαπτοπ που έχω αυτόν τον καιρό δεν το έχω ποτέ τεστάρει στο θέμα audio processing. Δεν περιμένω να τα πάει ιδιαίτερα καλά, ανοιχτό το ενδεχόμενο να βρεθώ να το αναβαθμίζω για αυτό το λόγο... Δεν ξέρω αν μπορώ να αποφύγω τα MS windows (είμαι σε ubuntu χρόνια τώρα) αλλά φοβάμαι ότι ειναι η μόνη επιλογή που έχω, μιας και δεν υπάρχει daw της προκοπής για linux (ναι, το ξέρω ότι παίζεις σε linux, θαυμάζω το κουράγιο σου!)

Φιλε συν-unixa @Fourier , Εχεις δοκιμάσει ubuntu studio? είναι by default low latency, επίσης στο doc του Ardour5 (κορυφαίο DAW) , λεει τι πρεπει να πειράξεις στα /etc/* ωστε να έχεις RT απόδοση (δεν τα έχω φρέσκα), και εγω με laptop παιζω δυστυχώς.
IMHO, μετα το linux το επόμενο στάδιο είναι το MAC. Αν είχα χώρο θα έπαιρνα.

Οσο για μένα, δεν είμαι linuxas (αν και στο σπίτι δουλεύω αναγκαστικά), FreeBSD-άς είμαι :)

σου ευχομαι καλές ηχογραφήσεις και χαμηλό latency ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #8 στις: 03/06/20, 07:38 »
Ναι γνωρίζω για το studio και το ardour, αλλά, τι να σου πω, δεν μου γεμίζουν το μάτι. Από την άλλη, δεν τα έχω τσεκάρει στην πράξη, και το πιο πιθανό είναι να είναι το πρώτο που θα κάνω αν υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα να αποφύγω τα windows...

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #9 στις: 03/06/20, 14:18 »
Ναι γνωρίζω για το studio και το ardour, αλλά, τι να σου πω, δεν μου γεμίζουν το μάτι. Από την άλλη, δεν τα έχω τσεκάρει στην πράξη, και το πιο πιθανό είναι να είναι το πρώτο που θα κάνω αν υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα να αποφύγω τα windows...

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!

δεν πιστεύω να χρησιμοποιείς audacity??? ardour >>>>>>>>>>>>>>>>>>> audacity  by a mile....  :)

https://www.slant.co/topics/6067/~daws-for-linux

παιξε λιγο με ardour , jack και το audio interface που θα πάρεις, και θα δεις οτι τελικά ειναι μια χαρα, και εγω δεν είμαι τόσο μαζόχας όσο φαίνομαι χαχαχαχα!!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/20, 14:21 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: audio interface και monitors για bedroom player
« Απάντηση #10 στις: 03/06/20, 18:38 »

Όσο για monitors νομίζω ότι ένα 8-ιντσο θα ήταν μια καλή επιλογή.


Αυτά !
/Πέτροc  8)

κοίταγα στο Thomman και τα 8" monitors δεν είναι και υπερβολικά ακριβά και φυσικά 2woofer 8" θα δίνουν πολύ καλό αποτέλεσμα
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
17129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 21:30
από Arg0
3 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 16:47
από themos
8 Απαντήσεις
3915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 12:40
από theblind
9 Απαντήσεις
4155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 18:14
από themos
4 Απαντήσεις
7103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/15, 08:17
από JoePerry
3 Απαντήσεις
10398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/18, 14:02
από hot_sauce (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
12834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 21:00
από Guitar Fan
2 Απαντήσεις
10820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/18, 12:45
από tolisguitar12
7 Απαντήσεις
10741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/18, 12:29
από Andrew Wires
17 Απαντήσεις
5919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/20, 15:59
από BitCollector