Αποστολέας Θέμα: Ξύλα vs σκεύρωμα και σπασμένο λούστρο  (Αναγνώστηκε 5745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Γεια σας παιδιά μετά από πολύυυυ καιρό...Έχω μια σημαντική απορία (από αυτές που γεννιούνται μόνο σε περίοδο εξεταστικής :p)

Λοιπόν έχω μία ομώνυμη κιθάρα (Cuenca_60R), πάρα πολύ καλό όργανο. Δυστυχώς κάποτε λόγω νεανικής χαζομάρας, αμέλειας κι ότι άλλο θέτε πείτε το, τη μετέφερα από κρύο σε ζέστη και έσπασε το λούστρο στο λαιμό, κάτω από τον ζυγό με έκταση από τα κλειδιά μέχρι την αρχή της ταστιέρας. Πέρασαν τα χρόνια χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα, αλλά επειδή αφενός με στεναχωρεί να την βλέπω έτσι και αφετέρου φοβάμαι μη χειροτερέψει, μήπως έχει κανένας να μου προτείνει στη Θεσσαλονίκη κάποιον καλό επισκευαστή/κατασκευαστή για μουσικά όργανα που να ΞΕΡΕΙ τί κάνει;
Να πω την αλήθεια πήγα στον Τσέλιο εδώ και δε μ άρεσε ιδιαίτερα η συμπεριφορά τον μαστόρων, οπότε δεν τους εμπιστεύτηκα. Γιατί συνήθως όποιος μου παρουσιάζεται υπερφίαλος και overconfidend καταλήγει να είναι μούφας...

Τέλος επειδή το έχω κάπως άγχος, θέλω να ρωτήσω, εάν για την ταστίερα η χρήση του εβένου ως ξύλου αποτρέπει το όργανο από το να σκευρώσει. Γιατί αυτό που είπε ο τύπος στον Τσέλιο είναι ότι εφόσον έχεις έβενο για ταστιέρα αποκλείεται να σου σκευρώσει ποτέ η κιθάρα.

Αυτά :)
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα vs σκεύρωμα και σπασμένο λούστρο
« Απάντηση #1 στις: 03/09/13, 19:12 »
πηγαινε στον Παναγιωτη Λαμπη.
Σε μενα εκανε αψογη δουλεια σε μια παλια les paul Που ειχα κ εχει λογικες τιμες. :)
Να κ το λινκ: http://www.theartofwood.gr/

Για εβενο δεν ξερω,αλλα ενα παλιο μανικι που ειχα(απο αλλη κιθαρα) κ ειχε πανω rosewood,σκεβρωσε η ταστιερα με αποτελεσμα να το πεταξω...δεν φτιαχνοταν με τιποτα...ευτυχως η κιθαρα ηταν bolt-on κ μπορεσα κ βρηκα αλλο απο ebay. ;D

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ξύλα vs σκεύρωμα και σπασμένο λούστρο
« Απάντηση #2 στις: 06/09/13, 22:49 »
Αυτό το μαγαζί ρε φίλε μου δεν έκλεισε;;; Γιατί ήτανε εδώ γειτονιά μου, κοντά και όλο έλεγα θα πάω θα πάω αλλά τελικά δεν πήγα ποτέ...Υπάρχει σίγουρα το μαγαζί ακόμα, ή μήπως έκλεισε-το μετέφερε αλλού;
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα vs σκεύρωμα και σπασμένο λούστρο
« Απάντηση #3 στις: 07/09/13, 10:54 »
Αυτό το μαγαζί ρε φίλε μου δεν έκλεισε;;; Γιατί ήτανε εδώ γειτονιά μου, κοντά και όλο έλεγα θα πάω θα πάω αλλά τελικά δεν πήγα ποτέ...Υπάρχει σίγουρα το μαγαζί ακόμα, ή μήπως έκλεισε-το μετέφερε αλλού;
Δεν ξερω εαν εκλεισε...εχω κανα δυο χρονια να παω στον Παναγιωτη λαμπη...θα μου φαινοταν ομως περιεργο να εχει κλεισει, γιατι ηταν απο τους πιο καλους μαστορους στην θεσ/κη....μπορει να μεταφερθηκε. ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/06, 12:50
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
4010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/05, 19:19
από seadog
53 Απαντήσεις
72844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
37 Απαντήσεις
15492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/06, 19:26
από Ibanezακιας
110 Απαντήσεις
41181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/13, 00:13
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
6897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
13 Απαντήσεις
6680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 01:37
από ScorpionsManiac
6 Απαντήσεις
4664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/15, 08:38
από kannenas
32 Απαντήσεις
10341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/16, 09:25
από panixgr
0 Απαντήσεις
1068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/19, 14:07
από ivikos