Αποστολέας Θέμα: Αποθηκευση κιθαρας,κουρδισμενη ή ξεκουρδιστη?  (Αναγνώστηκε 10970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arvacon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα η λεπτομέρεια,κάνει τη διαφορά...
    • Προφίλ
   Καλημερα! Εχω την εξης σhμαντικη απορια:
Οταν αποθηκευεις μια κιθαρα για πολυ καιρο(1 χρονο),για να μη σκευρωσει το μπρατσο,πρεπει να την εχεις κουρδισμενη ή οχι?Ρωτησα καποιον με καταστημα μουσικων οργανων και μου ειπε πως καλυτερα να την ξεκουρδισω..Τι να κανω?Θα μεινει για καμποσο καιρο στην ακρη,οποτε "δωστε τα φωτα σας" ;D

Ευχαριστω,

arvacon
Τώρα ή αμέσως?

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
    Πάντα θα πρέπει η κιθάρα να είναι ξεκούρδιστη εφόσον την φυλάξεις στην θήκη της, ακόμη κι αν επρόκειτο να την χρησιμοποιήσεις την επόμενη ημέρα. Πόσο μάλλον όταν έχεις σκοπό να την φυλάξεις για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.Τουλάχιστον, αυτό γνωρίζω και αυτό πράττω.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος arvacon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα η λεπτομέρεια,κάνει τη διαφορά...
    • Προφίλ
Δηλαδη πρεπει ν' αρχισω ν' ανυσηχω,η να πηδηξω απ'το μπαλκονι???Εχω την ολοκαινουρια ibanez sa260 στη θηκη της,κουρδισμενη κανονικα εδω και ενα χρονο!!!!!! :o :o :-X :'(Δεν ειχε ξεκουρδισει,γιατι κατα καιρους την ελεγχα,αλλα τωρα το καλοκαιρι τη βρηκα ξεκουρδιστη λογω διαστολης λογικα..το χειμωνα που περασε ομως,δε θυμαμαι..ειχε υπερκουρδιστει? ??? :o Νομιζω πως δεν ειναι απολυτα ευθειο το μπρατσο,οπως στην αρχη...τι υσχυει τελικα?
Τώρα ή αμέσως?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Λοιπόν, δεν υπάρχουν τουλάχιστον αποδεδειγμένοι κανόνες για το κούρδισμα-ξεκούρδισμα. Το λογικό φίλε μου είναι ότι μετά από ένα χρόνο σίγουρα η κιθάρα σου θα χρειαστεί ρύθμιση, σετάρισμα κλπ.

Τώρα αν είναι κουρδισμένη ή όχι δε νομίζω να χρειάζεται γιατί πάρτε παράδειγμα από τα μαγαζιά. Εχουν κουρδισμένες τις κιθάρες στα ράφια χρόνια, δεν παθαίνουν και τπτ εκτός αν αγόρασε κανείς κιθάρα καινούρια σκεβρωμένη και δεν το ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:53 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
kata thn apopsh mou, prepei na parameinei kourdismenh h kithara..mhn xexname pws einai o laimos einai setarismenos etsi wste na antexei to "trabhgma" twn xordon, an thn xekourdiseis, meta apo kapoia stigmh uparxei entonos fobos tou na skeurosei. Idiaitera epikinduno einai auto stis akoustikes kithares (stis kales).
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Σίγουρα δεν την ξεκουρδίζουμε τελείως!

Όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος Vengelis το μπράσο είναι ρυθμισμένο να παίρνει τα φορτία των χορδών και ''τραβάει'' πρός τα πίσω.

Αν δεν έχει καθόλου αντίσταση (για να υπάρχει μια ισορροπία) το μπράτσο θα πάει περίπατο...

Μια μέση και εμπειρική λύση είναι να κουρδίζεις την κιθάρα δύο τόνους χαμηλότερα.
Φυσικά μετά απο ενα χρόνο ενα σεταρισματάκι θα το κάνεις για να είσαι σωστός, παίζεις δεν παίζεις.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
οτι και αν κανεις η κιθαρα μετα απο τοσο χρονο θα θελει σεταρισμα.
συμφωνω απολυτα με τον boogieman και προσθετω οτι αν την ξεκουρδισεις και εχει τρεμολο τυπου floyd rose
θα θελει ενα πολυ πολυ καλο σεταρισμα.
αν την αφησεις κουρδισμενη ισως θα θελει απλα ενα τσεκ απ ;D

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Kανόνας όμως δν υπάρχει , για ενδεχόμενα μιλάμε.....Ο πατέρας μου είχε μια κλασική χωρίς χορδές για χρόνια , όταν άρχισα να ασχολούμαι της έβαλα χορδές και την κούρδισα και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα , ούτε έτριζε ούτε τπτ . Έπίσης τον χειμώνα την είχα για πολλούς μήνες κουρδισμένη χωρίς να παίζω  λόγω διαβασματος και πάλι δεν έπαθε τπτ....
Βέβαια μπορεί να ήμουν και τυχερός

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Στην κλασσική που δεν παίρνει από setup και το σκεύρωμα είναι ο θάνατος του οργάνου, απλά ξεκουρδίζω τις μπάσες Mi και La όταν τη βάζω στη θήκη και όλες τις χορδές όταν την αποθηκεύω για καιρό. Αν και το μέγιστο διάστημα που έχω αφήσει την κιθαρα μου στη θήκη είναι 2-3 βδομάδες.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
    Εγώ πάντως επιμένω και είμαι της άποψης πως πρέπει να την ξεκουρδίσει εφόσον θα την φυλάξει για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Πάρη, εγώ τουλάχιστον ξέρω πως στα περισσότερα μαγαζιά οι κιθάρες είναι "ελαφριά" κουρδισμένες. Μάλιστα, επιμένω στο να ξεκουρδίζεις την κιθάρα σου γιατί το έχω συζητήσει με ένα φίλο ο οποίος δουλεύει σε μια μεγάλη αλυσίδα με μουσικά όργανα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/06, 21:09 από Μένια.. »
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
ακούστηκαν πολλά πράγματα που είναι λάθος και δε θα τα διορθώσω ένα ένα αλλά θα δώσω απλή απάντηση
αυτό σημαίνει ότι περιέργως δεν ξέρουμε οι περισσότεροι γιατί ξεκουρδίζουμε τις κιθάρες πριν τις παρατήσουμε
όχι πως έγινε και τπτ σιγα τα αυγά δλδ...

πρέπει να την ξεκουρδίσω?
εάν παρατήσεις μια ηλ.κιθάρα τότε προληπτικά την ξεκουρδίζεις ελαφρώς αν δεν μπορείς να ελέγχεις εάν είναι κουρδισμένη σωστά
εάν παρατήσεις μια ηλ.κιθάρα τότε φυσικά και δεν την ξεκουρδίζεις αν μπορείς να ελέγχεις εάν είναι κουρδισμένη σωστά

εάν την αφήσω κουρδισμένη κάθε πότε πρέπει να ελέγχεται δλδ?
όχι και πολύ συχνά, πχ κάθε μήνα, αλλά αν περάσει καλοκαίρι προφανώς και πρέπει

κατά τα άλλα άλλο τι γίνεται στις ηλεκτρικές και άλλο στις κλασσικές και στις ηλεκτρακουστικές, έχει μεγάλη διαφορά πιστεύω

edit: μια συμπλήρωση έκαμα
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/06, 22:38 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
   Εγώ σας μίλησα για κλασσική κιθάρα, δεν γνωρίζω εάν το ίδιο ισχύει και για μία ηλεκτρική. Δεν αναφέρθηκε για τι είδους κιθάρα μιλάμε.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος ariz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Εγώ σας μίλησα για κλασσική κιθάρα, δεν γνωρίζω εάν το ίδιο ισχύει και για μία ηλεκτρική. Δεν αναφέρθηκε για τι είδους κιθάρα μιλάμε.

ibanez sa260

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
   Εγώ σας μίλησα για κλασσική κιθάρα, δεν γνωρίζω εάν το ίδιο ισχύει και για μία ηλεκτρική. Δεν αναφέρθηκε για τι είδους κιθάρα μιλάμε.

ibanez sa260

   Ναι, έχεις δίκιο απλά όταν είπα την άποψή μου εγώ, δεν είχα καταλάβει για τι ειδους κιθάρα μιλάμε και ίσως ήταν και ανόητο εκ μέρους μου που δεν ρώτησα.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος arvacon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα η λεπτομέρεια,κάνει τη διαφορά...
    • Προφίλ
 ??? ::) :-\ :o :'( :'( :'( :'( :'( :'( Τελικα τι να κανω??Μπερδευτικα!!!HELPPPPPP!
Τώρα ή αμέσως?

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
να χαλαρώσεις λίγο τις χορδές ρε σύντροφε  ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος arvacon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα η λεπτομέρεια,κάνει τη διαφορά...
    • Προφίλ
Μαλλον αυτο θα κανω,διοτι αν το μπρατσο ασκει δυναμη προς τα πισω,τοτε αν χαλαρωσω τελειως τις χορδες,θα σκευρωσει προς τα πισω.Αν τις εχω κανονικα κουρδισμενες,οταν πεσουν οι θερμοκρασιες, θα γινει διαστολη των χορδων και θα την τραβηξουν μπροστα.Αν παλι ειναι λιγο πιο χαλαρες,ειτε διαστολη γινει,ειτε συστολη,δε θα εχω προβλημα βαση λογικης...Οι υπολοιποι συντροφοι συμφωνουν?ΤΙ λετε,στα 430 Hz ολες οι χορδες,ειναι καλα?
Τώρα ή αμέσως?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
arvacon είπαμε,

εάν έχεις τη δυνατότητα να ελέγχεις κατά καιρούς εάν έχει ξεκουρδιστεί - όπως έκανες και με την ibanez, τότε να την αφήσεις κουρδισμένη και να την επανα-κουρδίζεις όποτε χρειάζεται

εάν όμως την αφήσεις εντελώς και δεν τη τσεκάρεις καθόλου, τότε χαλάρωσε λίγο τις χορδές προληπτικά

κατά τάλλα τώρα που το σκέφτομαι δεν μας έχεις πει για τι κιθάρα μιλάμε και εγώ πρότρεξα προηγουμένως να μιλήσω για ηλεκτρική
οπότε να τονίσω ότι κι εδώ αυτά τα λέω για ηλεκτρική

Αποσυνδεδεμένος arvacon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα η λεπτομέρεια,κάνει τη διαφορά...
    • Προφίλ
 Για την ibanez sa260-ηλεκτρικη αναφερομαι,αν και θα προτιμουσα να ξερω και για την ακουστικη μου fender..
Τώρα ή αμέσως?

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 12:04 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις γιατί με αυτά που διάβασα μπερδεύτηκα

Λοιπόν

Όταν λέτε να ελέγχουμε το κούρδισμα εννοείτε για την περίπτωση που κατά τη διάρκεια της μη-χρήσης  οι χορδές οξυνθούν και έτσι τραβάνε παραπάνω το μπράτσο?

Γιατί αν δεν λέτε αυτό τότε δε βρίσκω λογική…

Δηλαδή αν εγώ έχω μια κιθάρα και ένα χρόνο παίζω συνεχεία κάθε ημέρα… και κάθε μέρα κουρδίζω στο κανονικό… τότε και πάλι λοιπόν  είναι κακό γιατί θα βρίσκετε ένα χρόνο κουρδισμένη τέλια …
Αλλά με αυτή τη λογική κάθε κιθάρα θα πρέπει να χαλάσει…  :o :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/06, 14:23 από wizofcom »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Λοιπόν, επειδή αυτά είναι επικίνδυνα (για την υγεία του οργάνου) πράγματα και δεν κάνει να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του...

Σε κάθε όργανο με βέργα στο μπράτσο αν δεν υπάρχει η τάση των χορδών πρέπει να χαλαρώσει και η βέργα. Γιατί διαφορετικά η βέργα θα τραβήξει το μπράτσο προς τα πίσω και μετά καλή ψυχή.

Δεν χρειάζεται κανένα χαλάρωμα καμμία χορδή, άφησέ την ως έχει, από τη στιγμή που δεν θα μετακινηθεί (υπάρχουν άλλοι κανόνες για ταξίδια, μετακινήσεις, κλπ, ειδικά για set neck όργανα).

Έχω περίπτωση κιθάρας με Floyd Rose, που έμεινε κουρδισμένη στη θήκη της για 9 (εννέα) χρόνια, και όταν βγήκε δεν είχε χάσει μόριο. Ούτε λόγος φυσικά για σκεβρώματα.


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Ερωτήσεις.

Η κιθάρα φτιάχτηκε για να παίζεται χορδισμένη ή ξεχόρδιστη?
Το μπράτσο της κιθάρας φτιάχτηκε για να αντέχει τις τάσεις των χορδών ή όχι?
Το μπράτσο της κιθάρας φτιάχτηκε για να έχει χορδές επάνω ή να είναι χωρίς αυτές?
Τι επηρεάζει το μπράτσο της κιθάρας? Το αν θα παίζει κάποιος την κιθάρα ή η θερμοκρασία , η υγρασία και η λάθος φύλαξη-τοποθέτησης του οργάνου?
Το συνεχές παίξιμο συντηρεί  (άρα με χορδές επάνω) το μπράτσο και εν γένη το όργανο ενώ το μη παίξιμο μπορεί να το καταστρέψει και ως εκ τούτου χρειάζεται ξεχόρδισμα?

Απαντήστε στις ερωτήσεις και βρείτε μόνοι σας τι πρέπει να κάνετε....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/03, 11:31
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
6508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/06, 12:50
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
6271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/03, 02:55
από H4RRY
23 Απαντήσεις
10008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
12 Απαντήσεις
5023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/07, 14:34
από mystic
6 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:45
από Adno
2 Απαντήσεις
9171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 13:29
από STEFANOS604
Αποθήκευση ηχου

Ξεκίνησε από moitsos Εφέ

9 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/11, 21:56
από master of puppets
27 Απαντήσεις
8255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/12, 14:40
από freemind
33 Απαντήσεις
9652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 19:49
από Μπιφτέκι