Αποστολέας Θέμα: uk rock scene(modern)  (Αναγνώστηκε 13519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
uk rock scene(modern)
« στις: 16/12/06, 01:29 »
ποιες αγγλικες μπαντες του 21ου αιωνα προτιματε?υπαρχει καλο ροκ στο ηνωμενο βασιλειο την  εποχη μας?
ενδεικτικα οι αγαπημενες μου:art brut,babyshambles,boykillboy,kooks,kaiser chiefs και arctic monkeys!



(καλοι και οι fratellis που ανακαλυψα προσφατα)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #1 στις: 16/12/06, 04:37 »
Λοιπον φιλε εγω πιστευω πως πλεον μονο η Βρετανια και η ευρωπη σε καποιες αλλες χωρες βγαζουν μπανταρες!!!!

Εμενα οι αγαπημενες μου ειναι¨
The libertines,Kaiser chiefs,Dirty pretty things,MUSE!!,Stereophonics,The kooks,HAL(οποιος δεν τους χερει να τους τσεκαρει),jj72,the fratelis,ash,OASIS(αν μπορουμε να τους πουμε modern british rock)

και πολλα αλλα που δεν μου ερχονται τωρα αλλα το μελλον του ροκ ειναι Βρετανικο με τα χιλια οι αμερικανοι ειναι ψωφιοι πλεον....
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #2 στις: 16/12/06, 12:14 »
και γω θα συμφωνουσα για τους libertines.κριμα που εφυγε ο ντοχερτυ...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #3 στις: 17/12/06, 00:42 »
και γω θα συμφωνουσα για τους libertines.κριμα που εφυγε ο ντοχερτυ...
Babyshambles (also sometimes Baby Shambles) is a band created and fronted by Pete Doherty, who rose to fame in The Libertines

(υπαρχει και συνεχεια αν εισαι φαν του ντοχερτυ)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος dimeb@g

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • guitar junkie
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #4 στις: 17/12/06, 04:04 »
muse !!!!μεγαλη μπαντα με απιστευτο ηχο
white stripes-The Raconteurs-jack white!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #5 στις: 17/12/06, 05:15 »
Χωρίς να θέλω να χαλάσω κανενός τη φαντασίωση περί αγγλικής υπεροχής, να υπενθυμίσω πως ο Jack White (και κατ' επέκταση τα συγκροτήματά "του") κατάγεται από το Detroit, Michigan.

Αποσυνδεδεμένος dimeb@g

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • guitar junkie
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #6 στις: 17/12/06, 16:14 »
ακυρο!!!!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #7 στις: 17/12/06, 18:58 »
Haha...που τον ψαχνεις που τον βρισκεις ομως τον jack ολο βρετανια ειναι...κατι εχει μυριστει :DΔεν ειναι φαντασιωση,οι βρετανοι εχουν το πιο μεγαλο παλιο συγκροτημα που βγηκε ποτε(Beatles) και τωρα αυτη την στιγμη το πιο μεγαλο συγκροτημα ειναι επισης βρετανικο(muse) οποτε....ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΝ κατα πολυ κιολας....
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #8 στις: 18/12/06, 00:56 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, μολονότι πιάνω τον εαυτό μου να θέλγεται περισσότερο από την αγγλική σκηνή, διότι αυτές οι συνολικές κρίσεις δε βασίζονται σε αντικειμενικό αξιόμετρο για να μιλάμε στη βάση του πολύ και του λίγο. Παραβλέπω το συμπέρασμα περί Beatles...η ιστορία έχει αποφανθεί προ πολλού. Για τους Muse πάντως, φυσικά και δε θα τους αποκαλούσα "το πιο μεγάλο συγκρότημα"...δεν έχω βέβαια διάθεση να πείσω κανέναν για το αντίθετο, αλλά το βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικό.

Κάπου όμως παραγνωρίζουμε και την προσφορά της αμερικανικής σκηνής στα πράγματα...ρίχνω μερικά σημαντικότατα ονόματα του παρελθόντος, έτσι για την ποικιλία του πράγματος:

Bob Dylan, R.E.M., Nirvana, KISS, The Ramones, Bruce Springsteen, The Beach Boys, The Doors, Pearl Jam, Sonic Youth, The Velvet Underground, Patti Smith, Red Hot Chili Peppers, Pixies, The Stooges (Iggy Pop), Joan Baez, MC5, Television, The Talking Heads, Peter Ubu, Suicide και πολλοί πολλοί άλλοι που έβαλαν το λιθαράκι τους για να έχουμε τη σύγχρονη σκηνή. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Απλές προτιμήσεις εκφράζουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/06, 19:37 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #9 στις: 18/12/06, 16:32 »
συμφωνω οτι εχουν βγει καλες μπαντες απο την αμερικη αλλα τα πρωτεια τα κατεχει η αγγλια οπως και να το κανουμε.beatles,joy division,stones,smiths,queen,maiden,pink floyd και αλλες οχι απλως ηταν καλες αλλα στιγματισαν τη ροκ.ειδικα για τους beatles θα συμφωνησω με τον ashcroft στο οτι ηταν η καλυτερη μπαντα ολων των εποχων μαζι ομως με τους φλουντ.τρομερη προσωπικοτητα ο λεννον που ηταν πραγματικα ενα ατομο με τεραστια επιρροη παντου.εδωσε νεα διασταση σε πολλα και φυσικα δε συγκρινεται κατ'εμε με το 90% των καλλιτεχνων που εγραψες σχισμ(μη πω με ολους).
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #10 στις: 18/12/06, 19:44 »
Αυτό το "όπως και να το κάνουμε" δε δέχομαι φίλε leytonstone, γιατί κρύβει την ανωτερότητα μιας αντικειμενικότητας που απλώς δεν υφίσταται. Ανεξάρτητα απο το τι πιστεύω, αν αύριο μεθαύριο προκύψει κανένας που υποστηρίξει πως θεωρεί τον Dylan την πλέον επιδραστική περσόνα, σίγουρα δε θα τον βγάλω άσχετο, επειδή "όπως και να το κάνουμε" ο Λένον πχ ήταν καλύτερος. Δεν είναι αγώνας δρόμου που μπορούμε να καθορίσουμε το νικητή ακόμα και με χιλιοστά βάσει photo finish. Μου μοιάζει λίγο παιχνίδι δημοτικού του τύπου "το δικό μου nintendo είναι καλύτερο από το δικό σου" και μάλιστα μιλάμε για εύκολα συγκρίσιμα τεχνικά χαρακτηριστικά, σε μια τέτοια περίπτωση.

Όχι πως παραβλέπω τον συγκριτικό παράγοντα, αλλά δεν πιστεύω και σε αυτές τις εξόφθαλμες ζυγαριές που βαίνουν προς τον έναν ή τον άλλο άνευ αμφισβήτησης.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #11 στις: 19/12/06, 14:20 »
και γω θα συμφωνουσα για τους libertines.κριμα που εφυγε ο ντοχερτυ...
Babyshambles (also sometimes Baby Shambles) is a band created and fronted by Pete Doherty, who rose to fame in The Libertines

(υπαρχει και συνεχεια αν εισαι φαν του ντοχερτυ)
ναι εχω ακουσει για αυτους θα προσπαθησω να κατεβασω κατι.παντως σε μια συνεντευξη του ντραμερ των libertines που ειχα διαβασει πριν κανα χρονο ελεγε πως υπηρχε περιπτωση αν ο ντοχερτυ εβαζε μυαλο να γινει επανενωση

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #12 στις: 19/12/06, 14:52 »
Εγω παιδια πιστευω πως οι beatles ειναι το συγκροτημα που εχει επηρεασει τους πιο πολλους συγχρονους καλλιτεχνες παγκοσμιως σε σχεση με ολα τα αλλα συγκροτηματα.Δεν λεμε πως η Αμερικη δεν εβγαλε ποτε μεγαλα συγκροτηματα απλα μιλαμε για συγχρονη μουσικη και η αληθεια ειναι πως πλεον ειναι ψοφια και ολα τα φρεσκα πραγματα ερχονται μονο απο αγγλια.Τελευταιες μεγαλες αμερικανικες μπαντες κατα την αποψη μου ηταν οι nirvana και καποιοι πολυ σημαντικοι που ξεχασε ο φιλος να αναφερει οπως οι smashing pumpkins,κατα την αποψη μου λιγα συγκροτηματα αξιζουν πλεον απο αμερικη οπως οι  killers,bravery,white stripes,linkin park και σιγουρα καποιοι που ξεχναω...

οσο για τους libertines εχουν διελυθει και ο pete doherty εχει φτιαξει τους babyshambles και ο carl barat με τον ντραμμερ τους dirty pretty things

ο pete doherty κατα την αποψη μου ειναι πολυ αξιολογος καλιτεχνης μιας και εκτος απο μουσικος και τραγουδιστης με ιδιαιτερη φωνη ειναι και ποιητης με βραβεια.απλα ειναι χωμενος μεσα στα ναρκωτικα...κριμα που χαραμιζεται ετσι...μεσα στο 2006 τον εχουν συλλαβει κυριολεκτικα 36 φορες οπως διαβασα σε συνεντευξη του.
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #13 στις: 15/01/07, 23:27 »
tpt boy kill boy h art brut akouei kaneis ston mataio touto kosmo??
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #14 στις: 15/01/07, 23:52 »
Αν και ειμαι καθαρα αντιαμερικανος να που ερχεται η στιγμη να τους υπερασπιστω κιολας :( :(
Δεν διαφωνω οτι η Αγγλια ειναι ισως το δυνατοτερο χαρτι στην Ροκ αλλα μην λεμε οτι και η Αμερικη δεν προσφερει πια:Godmack,Disturbed,Korn,Audioslave,Mars Volta ειναι μερικες νεες μπαντες που μου ερχονται στο μυαλο, οι οποιες ειναι αρκετα δημοφιλεις, ασχετα αν σας αρεσουν ή οχι (εμενα παντως ναι)
Οριστε και μερικες που εχουν τουλαχιστον 10 χρονακια στην πλατη τους (δλδ οχι και τοσο νεες) παλι αρκετα δημοφιλεις: Helmet,Anti-Flag,Suicidal Tendencies,Papa Roach,Drowning Pool,Tool,Isis
σκεφτειτε απλα ποσες ακομα υπαρχουν τις οποιες δεν ξερουμε, οπως επισης πιστευω μια αγγλικη μπαντα γινεται πιο ευκολα γνωστη σε μας παρα μια αμερικανικη.
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #15 στις: 16/01/07, 00:55 »
Αν και ειμαι καθαρα αντιαμερικανος να που ερχεται η στιγμη να τους υπερασπιστω κιολας :( :(
Δεν διαφωνω οτι η Αγγλια ειναι ισως το δυνατοτερο χαρτι στην Ροκ αλλα μην λεμε οτι και η Αμερικη δεν προσφερει πια:Godmack,Disturbed,Korn,Audioslave,Mars Volta ειναι μερικες νεες μπαντες που μου ερχονται στο μυαλο, οι οποιες ειναι αρκετα δημοφιλεις, ασχετα αν σας αρεσουν ή οχι (εμενα παντως ναι)
Οριστε και μερικες που εχουν τουλαχιστον 10 χρονακια στην πλατη τους (δλδ οχι και τοσο νεες) παλι αρκετα δημοφιλεις: Helmet,Anti-Flag,Suicidal Tendencies,Papa Roach,Drowning Pool,Tool,Isis
σκεφτειτε απλα ποσες ακομα υπαρχουν τις οποιες δεν ξερουμε, οπως επισης πιστευω μια αγγλικη μπαντα γινεται πιο ευκολα γνωστη σε μας παρα μια αμερικανικη.
gia mars volta tha symfwnhsw tous paw me ta xilia.afto me to den mas erxontai omws den to polykatalavainw...ennoeis den tous paizoun ta radiofwna?na sou thymisw oti kai tous paradise lost h tous archive den tous kserei h mana tous sthn agglia kai kanoun epityxia logw radiofwnou(kai oxi mono)...h agglia omws einai pio psagmenh agora apo thn amerikh sth rock(oxi metal),apo tous amerikanous.parathetoume amerikanikes mpantes gia na poume oti kai ekei ginetai kati omws h agglia exei afto to kati...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #16 στις: 18/01/07, 19:46 »
ΑFI...Δν ειμαι σιγουρος 100% αν ειναι απο βρετανια...Παντως οι ανθρωποι σπερνουν....
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #17 στις: 19/01/07, 00:55 »
AFI: μπάντα των Η.Π.Α. (συγκεκριμένα από το Ukiah της California).

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #18 στις: 19/01/07, 18:00 »
AFI: μπάντα των Η.Π.Α. (συγκεκριμένα από το Ukiah της California).
den tous kserv kan...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος tsagaraklis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΠΑΓΙΑΝΗ!!!!!!!!!! ΣΚΑΣΕ
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #19 στις: 07/02/07, 17:31 »
Κατα την γνωμη μου η μ βρετανια και γενικοτερα ολοι η ευωπη και η αμερικη δεν εχουν κατι να δειξουν στο ροκ μονο και μονο γιατι το ροκ ποια εχει παιθανει με την εννοια νεων συγκροτηματων αλλα ζει μονο απο τισ παλιεσ μπαντες,ετσι το αγγλικο ροκ ειναι οχι παντα ασχημο αλλα πολυ βαρετο γιατι ολα τα τραγουδια ακολουθουν ενα μοτιβο:ενα πιασαρικο ρεφραιν καποια μικρα ριφακια και ενα μικρο μελοδικω μεροσ σαν σολαρισμα,εχουν περιπου διαρκεια 3-4 λεπτα.Επισης συνηθεσ φαινομενο ειναι να βγαινουν δισκοι με ενα δυο γνωστα τραγουδια και τα υπολοιπα να οχι μονο βαρετα αλλα αντιγραφη των πρωτον.Βεβαια σιγουρα θα υπαρχει καποια καλη ροκ μπαντα αλλα μαλλον θα ειναι χαρντ ροκ.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #20 στις: 07/02/07, 19:14 »
Το μόνο που έχει πεθάνει είναι η διάθεσή σου να ψάξεις λίγο παραπάνω.

Να δω πότε θα κουραστούν οι νεκροθάφτες να διαιωνίζουν την ανεπάρκειά τους.  ::)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #21 στις: 07/02/07, 23:13 »
Πωπω με αυτο το θεμα χτυποησες φλεβα..Δεν ξερω αλλα τον τελευταιο καιρο οτι βγαινει απο το νησι μου φαινεται σιχαμερο.Χωρις να ασχολουμαι ιδιαιτερα και με μεσες ακρες δεν αντεχω ουτε τα ροκ ουτε τα "μεταλ" συγκορτηματα ττους(bullet for my valentine ??? ??? ??? :-\)...
Aν και θεωρω πως η μεγαλυτερη δουλεια στα 80(στο χωρο του μεταλ) εγινε εκει θεωρω την Αμερικη πολυ πιο σταθερη και ποιοτικη(θα μου πεις ειναι και τεραστια αλλα γενικα στο μεταλ την προτιμω απο τους ευρωπαιους..)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #22 στις: 08/02/07, 18:20 »
γιατι το ροκ ποια εχει παιθανει με την εννοια νεων συγκροτηματων αλλα ζει μονο απο τισ παλιεσ μπαντες,Βεβαια σιγουρα θα υπαρχει καποια καλη ροκ μπαντα αλλα μαλλον θα ειναι χαρντ ροκ.
αυτα τα λες γιατι δε γνωριζεις...ψαξε πρωτα ακου και μετα στειλε ενα παρομοιο μηνυμα χλευασμου μονο που να καταλαβουμε οτι το χεις ψαξει και ειναι προσωπικη σου γνωμη.τωρα τι προσπαθεις?χωρις να γνωριζεις να βγαζεις ετσι συμπερασματα...κοιτα και εγω δεν ακουω τοση μεταλ οσο η πλειοψηφια του κιθαρα αλλα ουτε βγαζω τοπικ του στυλ(θανατος στους χιμ)ουτε μπαινω σε τοπικ με θεμα μεταλ και να ξεχεζω αυτους που ακουν μεταλ...μαλλον οι απανταχου μεταλλαδες εχουν κατι το κομπλεξικο με την αλλη ροκ και γι'αυτους καλο θα ηταν να μην υπαρχει κατι αλλο εκτος απο το μεταλ που εχουν ολοι τους κολλησει(αυτα πανε και στο''πω πω με αυτο το θεμα χτυπησες φλεβα'')...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #23 στις: 08/02/07, 18:42 »
γιατι το ροκ ποια εχει παιθανει με την εννοια νεων συγκροτηματων αλλα ζει μονο απο τισ παλιεσ μπαντες,Βεβαια σιγουρα θα υπαρχει καποια καλη ροκ μπαντα αλλα μαλλον θα ειναι χαρντ ροκ.
αυτα τα λες γιατι δε γνωριζεις...ψαξε πρωτα ακου και μετα στειλε ενα παρομοιο μηνυμα χλευασμου μονο που να καταλαβουμε οτι το χεις ψαξει και ειναι προσωπικη σου γνωμη.τωρα τι προσπαθεις?χωρις να γνωριζεις να βγαζεις ετσι συμπερασματα...κοιτα και εγω δεν ακουω τοση μεταλ οσο η πλειοψηφια του κιθαρα αλλα ουτε βγαζω τοπικ του στυλ(θανατος στους χιμ)ουτε μπαινω σε τοπικ με θεμα μεταλ και να ξεχεζω αυτους που ακουν μεταλ...μαλλον οι απανταχου μεταλλαδες εχουν κατι το κομπλεξικο με την αλλη ροκ και γι'αυτους καλο θα ηταν να μην υπαρχει κατι αλλο εκτος απο το μεταλ που εχουν ολοι τους κολλησει(αυτα πανε και στο''πω πω με αυτο το θεμα χτυπησες φλεβα'')...

Κατ αρχην να μην γενικευεις τις αποψεις σου για μια κατηγορια ανθρωπων εκτος αν εχεις γνωρισει ΟΛΟΥΣ τους Μεταλλαδες του κοσμου.
Διοτι κι εγω ακουω πορωμενα Kreator, slayer, atheist, nile κλπ κλπ αλλα και ροκ ακουω και blues ακουω και jazz ακουω και πολλα αλλα ακομα (και ριχνω και τη ζεμπεκια μου αμα παμε σε κανενα ταβερνακι να μη με λενε οι αλλοι ξενερωτο!!! ;D)

Και αν ειχαμε κατι το κομπλεξικο με την "αλλη" Ροκ δε θα προσκυνουσαμε τους AC/DC, Zeppelin, Queen, Floyd κλπ κλπ (παλι!! ;D)
Απλα αυτα τα συγκροτηματα που λες εσυ δεν εχουν προσφερουν απολυτως τιποτα στη μουσικη εκτος απο το να χτυμιουνται πανω στη σκηνη με ενα p bass και μια Jaguar επειδη ετσι εκανε το 90 ο Kurt...
Παρα να ακουω καποιο να επαναλαμβανει κατι παλιο το οποιο προσπαθουν να πλασαρουν σαν "the next big thing" προτιμω να ακουω τα αυθεντικα!

Και αν νομιζεις πως απλα λεω βλακειες σου λεω πως ζω εδω στην αγγλια τωρα και το εχω ψαξει αρκετα το θεμα...
Ειχα κι εγω την ελπιδα πως δε γινεται να ειναι ολα χαλια. Ομως οι δισκογραφικες εδω εχουν μια συγκεκριμενη εικονα για το image και τη μουσικη των συγκροτηματων που θελουν να προωθησουν και αναγκαζουν τα μελη τους να την ακολουθεισουν η απλα...τους διωχνουν!! ;D

Ειναι κριμα οντως για τη χωρα που αλλαξε κατα γενικη ομολογια την εικονα του ροκ και μεταλ να μην εχει αξιολογη μουσικη σκηνη αλλα τι να κανουμε??
Εδω το indie πουλαει και αυτο τους πουλανε!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: uk rock scene(modern)
« Απάντηση #24 στις: 08/02/07, 18:53 »

Και αν ειχαμε κατι το κομπλεξικο με την "αλλη" Ροκ δε θα προσκυνουσαμε τους AC/DC, Zeppelin, Queen, Floyd κλπ κλπ (παλι!! ;D)
Απλα αυτα τα συγκροτηματα που λες εσυ δεν εχουν προσφερουν απολυτως τιποτα στη μουσικη εκτος απο το να χτυμιουνται πανω στη σκηνη με ενα p bass και μια Jaguar επειδη ετσι εκανε το 90 ο Kurt...
Παρα να ακουω καποιο να επαναλαμβανει κατι παλιο το οποιο προσπαθουν να πλασαρουν σαν "the next big thing" προτιμω να ακουω τα αυθεντικα!

Και αν νομιζεις πως απλα λεω βλακειες σου λεω πως ζω εδω στην αγγλια τωρα και το εχω ψαξει αρκετα το θεμα...
Ειχα κι εγω την ελπιδα πως δε γινεται να ειναι ολα χαλια. Ομως οι δισκογραφικες εδω εχουν μια συγκεκριμενη εικονα για το image και τη μουσικη των συγκροτηματων που θελουν να προωθησουν και αναγκαζουν τα μελη τους να την ακολουθεισουν η απλα...τους διωχνουν!! ;D

Ειναι κριμα οντως για τη χωρα που αλλαξε κατα γενικη ομολογια την εικονα του ροκ και μεταλ να μην εχει αξιολογη μουσικη σκηνη αλλα τι να κανουμε??
Εδω το indie πουλαει και αυτο τους πουλανε!

gia to prwto mhn pareis kai orko oti symvainei.kserw paidia pou den exoyn idea apo rock kai ot rixnoun kateftheian sto metal epeidh to paizoyn magkes!!!symfvnv oti ta palia sygkrothmata einai poly pio panw apo thn english modern rock scene omws mh ta ksegrafeis ...me thn idia logikh soy lew kai egw akous atheist,kreator(kai ti allo m eipes) epeidh etsi sou to plasaroun(amfivalleis oti aytes oi bandes poulane atheia ??).gi afto pou les gia thn indie de symfvnv me to tropo pou to parousiazeis.de lew prowthountai alla mhpws afth den einai h tash,h moda?afta allazoun,mhn kathgoreis ena oloklhro eidos mousikhs loipon epeidh mono kai mono prowtheitai kai esy eisai o magkas pou akous thn antiemporikh...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
4 Απαντήσεις
2934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 03:00
από agrammatos
3 Απαντήσεις
2411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 22:41
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
1 Απαντήσεις
3224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 13:50
από Κ.Dee
8 Απαντήσεις
4260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:03
από Jezus
4 Απαντήσεις
3058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 20:11
από AntoniouC1995
1 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/13, 10:24
από Stelios Sovolos
5 Απαντήσεις
5006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/14, 09:53
από atav (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
19028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/16, 10:28
από Stratos VR
0 Απαντήσεις
4062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/19, 22:54
από paokz