Αποστολέας Θέμα: Παίζουν ρόλο τα ξύλα; Πανεπιστημιακή έρευνα  (Αναγνώστηκε 5302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Άπειρες συζητήσεις έχουν γίνει και πάρα πολύ μελάνι έχει χυθεί σχετικά με αυτό το θέμα στις κιθαριστικές κοινότητες. Τώρα μια νέα έρευνα φαίνεται να δίνει κάποια ενδιαφέροντα και απρόσμενα αποτελέσματα...

www.theage.com.au/national/education/does-a-10000-guitar-sound-better-than-a-300-one-20120723-22k7b.html

www.latrobe.edu.au/news/articles/2012/article/does-$10,000-guitar-sound-better-than-$300
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/12, 11:20 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
χαχα, ανοίγει πάλι το γνωστό θέμα! Έχω την εντύπωση όμως πως όσα στοιχεία και να παραθέσουν δεν πρόκειται να μεταπείσουν αυτούς που πιστεύουν ότι το ξύλο κάνει διαφορά στον ήχο, το sustain κλπ.
Όπως και σε έναν θρησκευόμενο, ακόμα και αν του πας ατράνταχτες αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός, πάλι κάτι θα βρει να το αντικρούσει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ένας θρησκευόμενος θα μελετήσει τις υποτιθέμενες "ατράνταχτες αποδείξεις" για την μη ύπαρξη του Θεού και θα τις αξιολογήσει όπως μπορεί. Ένας θρησκόληπτος ίσως όχι. Και φυσικά εδώ δεν μιλάμε για ένα ζήτημα πίστης, αλλά για κάτι που σε κάποιο βαθμό μπορεί να αναλυθεί επιστημονικά.

Βέβαια θα πρέπει να περιμένουμε τα τελικά αποτελέσματα μιας τέτοιας έρευνας, να αναλύσουμε τη μεθοδολογία και τα συμπεράσματά της κλπ. Πάντως ακόμα κι εγώ που δεν πιστεύω ότι τα ξύλα έχουν σημαντική επίδραση στον ήχο μιας ηλεκτρικής κιθάρας, το βρίσκω λίγο περίεργο που (όπως αναφέρεται στο άρθρο) δεν βρήκαν σχεδόν καμία διαφορά, ασχέτως από το ξύλο ή τον τύπο της κιθάρας. Μήπως η αλήθεια βρίσκεται αλλού...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το καλό είναι πως και θετικό να βγει το αποτέλεσμα εγώ ΞΈΡΩ πως δεν μπορώ να τις καταλάβω τις διαφορές! ;D

αλλά δεν φαίνεται και καμία τεράστια έρευνα οπότε δεν ξέρω και αν θα ληφθεί σοβαρά το αποτέλεσμα....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Καμια φορα κολλας σε διαφορες δοξασιες και απο τις εμπειριες που εχεις.

Πχ εμενα ....ετυχε   ;D .... οι κιθαρες που κοστιζαν περισσοτερο*,  ή μαλλον πιο σωστα, που ειχαν υποτιθεμενα καλυτερα ξυλα και κατασκευη, να ακουγονται καλυτερα απο τις αλλες
Δεν θυμαμαι κιθαρα πχ απο αγριοπασατεμπιά, να την ακουσα ποτε καλυτερη.


* Γιατι μου ετυχε να δοκιμασω και κιθαρες πιο οικονομικες απο αλλες, αλλα με προδιαγραφες και αποτολεσμα της δοκιμης, καλυτερο.
Φυσικα οταν μου ζητηθηκε να τις κοστολογησω (ηταν κατι σαν τεστ) τις κοστολογησα περισσοτερο απο τις αλλες. Καλυτερο value for money που λεμε

Ωστοσο ειναι πιστευω περιττο και λαθος, να προσπαθεις να πεισεις καποιον να παρει οργανο με κλασσικα καλα ξυλα, αφου δεν μπορει να ακουσει οτι ειναι καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωστοσο ειναι πιστευω περιττο και λαθος, να προσπαθεις να πεισεις καποιον να παρει οργανο με κλασσικα καλα ξυλα, αφου δεν μπορει να ακουσει οτι ειναι καλυτερα

ακριβώς...δεν έχει νόημα για τον κάτοχο....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πχ εμενα ....ετυχε   ;D .... οι κιθαρες που κοστιζαν περισσοτερο*,  ή μαλλον πιο σωστα, που ειχαν υποτιθεμενα καλυτερα ξυλα και κατασκευη, να ακουγονται καλυτερα απο τις αλλες

Aυτό μπορεί να ισχύει γιατί η διαφορά τιμής δεν αντικατοπτρίζει μόνο τα ξύλα, αλλά και ένα σωρό άλλες διαφορές απο μια φτηνότερη κιθάρα, π.χ. ποιότητα των άλλων υλικών, ποιότητα κατασκευής, μαγνήτες, ηλεκτρικά κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οτι και να λεει η "καθε ερευνα" του internet εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι το υλικο δεν παιζει ρολο. και δεν μιλαω για διαφορες στην ποιοτητα του καθε ξυλου(που και εκει θα υπαρχουν) αλλα γενικα στην πυκνοτητα του καθε υλικου...

σε μια προσπαθεια εφαρμογης της φυσικης (οτι θυμαμαι απο το σχολειο) στη δημιουργια του ηχου (ελπιζω να μην τα κανω σαλατα και γελαει και το παρδαλο κατσικι. δεν ειμαι φυσικος ::) )...

οταν χτυπάμε τη χορδη αυτη αποκτα κινητικη ενέργεια η οποια προσπαθει να μετακινήσει το υλικο της. αυτο το υλικο εχει συγκεκριμενη αντοχη στον εφελκισμο η οποια προκύπτει απο την συνοχη των μοριων του υλικου, την πυκνοτητα του και το μεγεθος του στο οποιο μοιραζεται η ενεργεια, μεγεθη τα οποια στην ουσια καθοριζουν το μεγεθος της ελαστικοτητας της χορδης. Ενα μερος τωρα της ενέργειας μεταφερεται στο σκαφος του οργανου (εχω λογο που δεν λεω στο ξυλο 8) ) το οποιο καλείται να απορροφήσει και αυτο με τη μορφή ταλάντωσης επηρεαζόμενο απο τα δικα του αντίστοιχα μεγεθη. Νομιζω οτι ειναι πασιφανές πως το sustain ειναι αμεσα εξαρτώμενο απο τα υλικα που χρησιμοποιούμε οπως ομως απο αυτα εξαρταται το μεγεθος και η συχνοτητα της ταλαντωσης τα οποια διαμορφωνουν το "χρωμα" του ηχου.

Δεν ξερω πως και τι ακριβως μετρησε ο φιλος μας στο αρθρο αλλα δεν μου κολλαει. Διαφορες δεν γίνεται να μην υπαρχουν (αν και μπορει να μην ειναι ευκολα αντιληπτες με το αυτι).

να τονισω οτι δεν εχω καμια σχεση με την φυσικη (χωρισαμε μετα το σχολειο :P ) και οτι γραφω αποτελει δικη μου συλογιστικη οποτε μπορει και να λεω αρλουμπες... :-X

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
οτι και να λεει η "καθε ερευνα" του internet εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι το υλικο δεν παιζει ρολο.

Aν ήταν "έρευνα του internet" (ό,τι κι αν εννοείς με αυτό) δεν θα είχα μπει στον κόπο να κάνω έστω και μια απλή αναφορά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
δεν ξερω γιατι το πηρες προσωπικα αλλα δεν θελω σε καμια περιπτωση να σε θηξω. Το "καθε ερευνα" εχει να κανει με την ανωνυμια του ΝΕΤ και τη δυνατοτητα κατα καιρους να διατυπωνονται διαφορες φαμφαρες (δεν εννοω οτι το συγκεκριμενο αρθρο ειναι μια απο αυτες) που πολλες φορες υιοθετούνται ως ευαγγελια απο ορισμενους.


Στο συγκεκριμενο αρθρο εγω προσωπικα δεν βρηκα καποια εγκυρότητα (μπορει να μην καταλλαβα καλα...τι να σου πω).


συμπαθαμαι αλλα ειμαι πολυ προσεκτικος στο τι διαβαζω-πιστευω στο NET.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
στο άρθρο λέει πως ο τύπος είναι ερευνητής ενός πανεπιστημίου....

αλλά ασχέτως της εγκυρότητας...για να καταλάβω εγώ (τουλάχιστον) τις τονικές διαφορές ανάμεσα σε συγκεκριμένα ξύλα θα πρέπει να έχει ολόιδιες κιθάρες με απολύτως ίδια χαρακτηριστικά και με μόνες διαφορές στα ξύλα τους (αυτό ακριβώς που κάνει και ο ερευνητής του άρθρου δλδ) και να παίζω όλη μέρα μαζί τους....

απλά ενώ το αυτί μου θέλει μέρες για να θέσει κάποια στάνταρ και μετά να καταλάβει διαφορές και να κάνει συγκρίσεις...ο ερευνητής μετράει τις παραγόμενες συχνότητες από τα όργανα (κάτι απόλυτα αντικειμενικό και,θεωρώ πως, σεβαστό σαν επιστημονική διαδικασία)

Απόλλων πιστεύω πως αν βγει κάποιο αποτέλεσμα θα το ποστάρεις ε?

@kkmspm
σωστά όλα αυτά που λες περί φυσικής αλλά πέρα από τα ξύλα οι χορδές βασίζονται κυρίως στη γέυφρα και στο nut (άλλοι κάνουν λόγο ακόμα και για διαφορές στο ξύλο του λαιμού και της ταστιέρας!!!...)

συμπαθαμαι αλλα ειμαι πολυ προσεκτικος στο τι διαβαζω-πιστευω στο NET.

το ΝΕΤ πρίν είχε κολύμβηση και τώρα διαφημίσεις... ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν πήρα τίποτα προσωπικά. Για ποιό λόγο άλλωστε; Δεν πρόκειται για δική μου έρευνα. Απλά διευκρινίζω ότι απ' ό,τι φαίνεται δεν πρόκειται για ένα αυτοσχέδιο πείραμα που έστησε ένας οποιοσδήποτε κιθαρίστας στο σπίτι του με σκοπό να ανεβάσει ένα "άρθρο" σε κάποιο blog, αλλά για κάτι πιο σοβαρό, τουλάχιστον ως προσπάθεια.

Όσο για την εγκυρότητα του άρθρου, ομολογώ ότι κι εγώ αμφιβάλλω. Όμως αμφιβάλλω για την εγκυρότητα οποιουδήποτε άρθρου, ακόμα και αν πρόκειται για μια επιστημονική δημοσίευση από αυτές που διαβάζω συχνά λόγω επαγγέλματος. Γι αυτό ανέφερα και πριν ότι πρέπει να δούμε την ολοκληρωμένη αναφορά της έρευνας (αν υπάρξει κάτι τέτοιο) και μετά να κρίνουμε με βάση τη μεθοδολογία, το εύρος του δείγματος, την ανάλυση (ηχητική, στατιστική, κλπ), την ερμηνεία των αποτελεσμάτων και όλα τα υπόλοιπα. Εννοείται ότι από μια σύντομη και επιπολής αναφορά μέσω διαδικτυακών ιστοσελίδων δεν μπορεί κανείς να εκφέρει γνώμη σχετικά με το αν πρόκειται για σοβαρή και επιστημονικά τεκμηριωμένη έρευνα και αν τα αποτελέσματά της είναι έγκυρα.

Απόλλων πιστεύω πως αν βγει κάποιο αποτέλεσμα θα το ποστάρεις ε?

Θα το βάλω στα "υπ' όψιν", γιατί λέει ότι η έρευνα αναμένεται να ολοκληρωθεί προς το τέλος του χρόνου, οπότε σίγουρα δεν θα δούμε κάτι πριν το 2013. Βέβαια πολλές φορές τέτοιες έρευνες δεν ολοκληρώνονται ή ακόμα και αν φτάσουν στο τέλος, μπορεί να μην κριθούν κατάλληλες για δημοσίευση για ένα σωρό λόγους. Τέλος ακόμα και δημοσιευμένες έρευνες σοβαρών ερευνητικών μονάδων μπορεί να έχουν προβλήματα στο σχεδιασμό, τη μεθοδολογία ή την ανάλυση, τα οποία καθιστούν τα συμπεράσματά τους αμφίβολα. Όλα αυτά θα πρέπει να τα κρίνουμε εάν και εφόσον έχουμε κάποτε ένα πλήρες άρθρο πάνω σε αυτή την έρευνα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/12, 15:20 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Πχ εμενα ....ετυχε   ;D .... οι κιθαρες που κοστιζαν περισσοτερο*,  ή μαλλον πιο σωστα, που ειχαν υποτιθεμενα καλυτερα ξυλα και κατασκευη, να ακουγονται καλυτερα απο τις αλλες

Aυτό μπορεί να ισχύει γιατί η διαφορά τιμής δεν αντικατοπτρίζει μόνο τα ξύλα, αλλά και ένα σωρό άλλες διαφορές απο μια φτηνότερη κιθάρα, π.χ. ποιότητα των άλλων υλικών, ποιότητα κατασκευής, μαγνήτες, ηλεκτρικά κλπ.
Ξεχασα να αναφερω το πολυ σημαντικο οτι τις κιθαρες ειτε ηλεκτρικες, ειτε ακουστικες, τις δοκιμαζω χωρις τα ηλεκτρικα
Στις ηλεκτρικες αφου περασουν το "τεστ" χωρις ηλεκτρικα, δοκιμαζω μετα και τα ηλεκτρικα.
Αν δεν περασουν το πρωτο τεστ, δεν συνεχιζω καν.
Γιαυτο και μιλησα για ξυλα και κατασκευη (εννοοωντας το "δεσιμο" του οργανου)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/04, 00:36
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 16:25
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 23:33
από happydreamer
3 Απαντήσεις
2056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 17:51
από diji grampsas
4 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 14:24
από rockflea
10 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 12:30
από Korgy
3 Απαντήσεις
5100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/14, 23:01
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 22:03
από saved
28 Απαντήσεις
12729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/16, 14:06
από Απόλλων
34 Απαντήσεις
16976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/17, 21:27
από panixgr