Αποστολέας Θέμα: Υποδοχή νέων "ποιητών"  (Αναγνώστηκε 8992 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #25 στις: 23/11/05, 00:36 »
Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ κι άλλο, καθώς όπως με όλα τα θέματα έτσι και δω οι απόψεις είναι υποκειμενικές..Όμως με τρώει να σταθώ σε κάτι που μου φάνηκε κάπως σκληρό..Φίλε Απόλλωνδεν υπάρχουν ερασιτέχνες κι επαγγελματίες ποιητές. Υπάρχουν μονάχα ποιητές και δεν είναι απαραίτητο να γράφουν κιόλας, μπορεί να ναι και ψαράδες...έχετε ακούσει με τί λόγια καλεί ο ψαράς τα ψάρια να φιλήσουν το αγκίστρι; Επίσης ενδεχομένως εσυ προσωπικά να μην έχεις νιώσει κάτι πολύ πολύ έντονο διαβάζοντας στίχους που δημοσιεύονται ή να μη θέλεις να το εκφράσεις για οποιοδήποτε λόγο..¨Ομως το "με πηραν τα κλάμματα" και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες δεν είναι απλές επιπόλαιες κουβεντούλες έτσι για να δραματοποιηθεί η κατάσταση..Έχω νιώσει να μουδιάζω απο γραφτά κάποιων "επίδοξων" ποιητών απο δω μεσα που λες και σύ. Ίσως να μαι υπερευαίσθητη καιι να ακούγεται βλακεία..Όπως και ναχει αν εκείνη τη στιγμή είχα μπροστά μου αυτόν που με έκανε να νιώσω έτσι με τις κεντημένες λέξεις του μπορεί να τον φιλούσα η να κλαιγα μεσα στο λαιμο του...οι λέξεις όμως δε φτάνουν κι έτσι καμιά φορα επιβάλλεται όσοι νιώθουν υπερβολικά να εκφραστούν υπερβολικά...μωρε μηπως να χουμε μπερδέψει τι σημαίνει ποίηση και ποιητής;

Γιατί μπερδευόμαστε τόσο πολύ; Μήπως πρέπει να ξαναδιαβάσετε τον τίτλο της συζήτησης;

Το να μην συμφωνείτε με τη γνώμη μου για την ποιότητα των ποιημάτων και των πεζών (μην τα ξεχνάμε, πολλοί άσχετοι "την έχουν δει" συγγραφείς) είναι δικαίωμά σας. Αν νομίζετε ότι οι χαρακτηρισμοί "ερασιτέχνες" ή "επίδοξοι" είναι προσβλητικοί ή μειωτικοί, μπορείτε να μην τους χρησιμοποιείτε. Εγώ π.χ. θεωρώ τον εαυτό μου και ερασιτέχνη και επίδοξο κιθαρίστα εδώ και 20 χρόνια, και δεν βρίσκω τίποτα προσβλητικό σε αυτό. Απλά δεν θα κάνω επίδειξη του όποιου κιθαριστικού μου ταλέντου, γιατί έχω επίγνωση των δυνατοτήτων μου. Αν θεωρείτε εποικοδομητική κριτική τα σχόλια περί δακρύων, ανατριχίλας και άλλων σωματικών αντιδράσεων, συνεχίστε να τα δημοσιεύετε όπου νομίζετε ότι χρειάζεται. Και αν θεωρείτε γενικά τη στάση μου σκληρή, μπορείτε να το πείτε ελεύθερα. Εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν για προσωπική επίθεση... ::)

Όμως και πάλι μέσα σε όλα αυτά χάσατε το νόημα. Το θέμα μας είναι "Υποδοχή νέων ποιητών" κι εγώ είπα τα εξής:
   1. Έχουμε πάρα πολλά ποιήματα και πεζά κείμενα. Σε αυτό κανείς δεν διαφωνεί.
   2. Τα περισσότερα μού φαίνονται μέτρια και αδιάφορα. Δική μου γνώμη και θα μού επιτρέψετε να την εκφράσω.
   3. Λόγω των (1) και (2) δεν είναι δυνατόν εγώ να τα διαβάσω, πόσο μάλλον να τα μελετήσω και να τα σχολιάσω.

Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα...;
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/05, 00:39 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #26 στις: 23/11/05, 01:40 »
η αφυσικη φαινομενικα μανια επιδοσης σε καποια "τεχνη" δεν ειναι αλλο απο την εξελιξη ενος
ταλεντου,και το ταλεντο ειναι μια πληγη που δεν κλεινει ποτε ...(κλεμμενο ειναι μη βαρατε)
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #27 στις: 23/11/05, 08:44 »
Αν και θεωρω οτι απο μέρους μου δεν ειπωθηκε τιποτα που να προσβαλλει τους συνομιλητές μου (εν αντιθέση με τη συγκεκριμένη χρηστη στην οποια απαντησα) και στο τελευταιο μου μηνυμα ηταν ξεκαθαρη η αποψή μου για το θεμα ,το μηνυμα θεωρηθηκε καλό να σβηστεί , ας ειναι....την επομενη φορά θα κατσω να φαω τη προσβολή στη μουρη και δε θα μιλησω... :-X αν προσεξει καποιος όλα τα πόστ μου ας μου πεί που προκαλεσα αν αυτός που εσβησε τα πόστ προσεξε τις απαντησεις ας μου πεί ποια ηταν προκλητική και επιβαλλοταν να διαφραφεί....και θα το δεχτώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/05, 09:17 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #28 στις: 23/11/05, 09:16 »
Τσκ τσκ... τρώγεστε με τα ρούχα σας... για κάτι που μάλλον παρερμηνεύσατε. Εγώ ότι κατάλαβα από το πρώτο κιόλας μήνυμα, είναι:
Όποιος θέλει και έχει την όρεξη, ας ρίξει μια ματιά στα ποιήματα των πρωτοεμφανιζόμενων σε αυτόν τον πίνακα και (αν θέλει) ας γράψει καμμιά κριτική. Καλοί οι γνωστοί και καλοί ποιητές, αλλά ας δώσουμε λίγη προσοχή και στους νέους (αν θέλουμε).

Όλα τα υπόλοιπα που γράφτηκαν τα βλέπω λίγο ή πολυ ως γκρίνιες εκτός θέματος (άντε, ίσως λίγο εντός, αλλά και πάλι είναι γκρίνιες :P)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #29 στις: 23/11/05, 09:19 »
και εγω πιστευω όπως και μερικοι απο τους παραπανω ότι ναι μεν ειναι καλο να "βοηθάμε" τους νέους στιχουργους, αλλά το πως είναι μαλλον κατι που είναι καθαρή επιλογή του εκάστοτε αναγνώστη...Πχ καποιος νέος ανεβαζει συνεχώς στιχους του...ε, βοήθεια για μενα είναι ( σε περίπτωση που ειναι απο άσχημο έως αποδεκτο) απλα να γραψω σε ένα (πχ) κριτικη και απλα ναι κοιταξω τα υπολοιπα...το να γραφω τα ιδια πραγματα 3-4 φορές μου φάινεται περιττο...ακόμα, εγώ προσωπικα είμαι αδαής όσον αφορα την ποιηση...Συνηθως όταν γραφω απαντηση έχει να κανει με το αισθημα και όχι με την κρίση. και τέλος ο σκοπος της κατηγοριας ειναι να βοηθήσει τους στιχουργους η να κάνει γνωστα τα κείμενα τους; μηπως καποιοι που ανεβαζουν κείμενα δεν τα γραφουν γαι να κριθουν, αλλα απλα γαι να διαβαστουν;
Απλες σκέψεις απο ενα καμμενο μυαλο...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #30 στις: 23/11/05, 09:20 »
Βασιλη στο τελευταιο μου ποστ (που διεγράφη)ανέφερα το λογο για τον οποιο θεωρησα οτι αυτό που γινεται δεν ειναι σωστο...δεν ειναι απλά μια "γκρίνια" :-\
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #31 στις: 23/11/05, 09:26 »
Ακόμη ένα θέμα που αφορά την κριτική , τον σχολιασμό , αν θα πρέπει να γίνεται , αν όχι.
Βγήκε αλήθεια άκρη σε όλα τα προηγούμενα? Λέγεται κάτι διαφορετικό σε αυτή την κουβέντα?
Θα μεταβληθεί άραγε η στάση των μελών και η πεποίθησή τους για το αν και πότε θα πρέπει να κάνουν κριτική?
Νομίζω ότι ο καθένας κάνει κριτική όταν αισθάνεται ότι πρέπει να κάνει και μάλλον κανείς δεν μπορεί έστω και προτρέψει κάποιον για το πως πρέπει να αισθάνεται.
Επιπλέον ως μουσικό-κιθαριστικό site η πλειοψηφία των μελών μάλλον δεν έχει επαρκείς γνώσεις ώστε να στοιχειοθετήσει κριτική σε ποίηση ή στίχο.
Άτοπη η κουβέντα νομίζω..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/05, 14:07 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #32 στις: 23/11/05, 10:47 »
Τσκ τσκ... τρώγεστε με τα ρούχα σας... για κάτι που μάλλον παρερμηνεύσατε. Εγώ ότι κατάλαβα από το πρώτο κιόλας μήνυμα, είναι:
Όποιος θέλει και έχει την όρεξη, ας ρίξει μια ματιά στα ποιήματα των πρωτοεμφανιζόμενων σε αυτόν τον πίνακα και (αν θέλει) ας γράψει καμμιά κριτική. Καλοί οι γνωστοί και καλοί ποιητές, αλλά ας δώσουμε λίγη προσοχή και στους νέους (αν θέλουμε).

Συμφωνώ απόλυτα....με πρόλαβες Βασίλη......

κι ένα καλωσόρισμα απλό ( με κριτική ή άνευ ), σ' ένα νέο μέλος είναι κάτι πολύ σημαντικό....θυμάμαι πως ένιωθα εγώ τις πρώτες μέρες που είχα γραφτεί και πιο πολύ απ' όλα μου έχει μείνει η χαρά και η ζεστασιά που αισθάνθηκα απ' το καλωσόρισμα κάποιων ....... κι είπα "εδώ είμαι!".... και έμεινα....

Την πρόταση της pascal. την βλέπω απλά ως μια καλοπροαίρετη παρότρυνση να προσέχουμε λίγο περισσότερο τα νέα μέλη και να μην τα προσπερνάμε αδιάφορα δυσανασχετώντας ( δικαιολογημένα βέβαια! ) από την μεγάλη εισροή τους ( όπως τουλάχιστον μου συνέβη εμένα, ξεχνώντας το πως καρτερούσα κι εγώ να δω έναν σχολιασμό .....μία απάντηση.....κάτι......κάποιον να ασχολειται....)


Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #33 στις: 23/11/05, 12:00 »
Σοφία μου, δε χάθηκε ο κόσμος = διαβάζουν την κατηγορία τόσα μέλη, που (στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας που συζητάμε) και εμείς να μην σχολιάσουμε, κάποιος άλλος θα βρεθεί να το κάνει, στον οποίον -εν αντιθέσει με εμάς- γεννήθηκαν συναισθήματα. Δεν έχεις δει ποτέ αδιάφορα σε σένα ποιήματα να σχολίαζονται αβέρτα; Εγώ πολλά.

Και εννοείται αν κάποιος δε θέλει να σχολιάσει δε θα το κάνει. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Έβαλα εγώ το μαχαίρι στο λαιμό κανενός; ΚΑΤΑ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ξέρουμε τι σημαίνει; Την αναφέρω στο πρώτο μου ποστ.

Δεν έθιξα καθόλου τους παλιούς ποιητές και λάθος εντύπωση σου έχω δημιουργήσει περί υποψιών σνομπισμού προς τους νέους. Δεν έκανα ποτέ μια τέτοια σκέψη. Ξέρω ότι κάποια στιχουργήματα νέων μελών σας προκαλούνε αρνητικά συναισθήματα. ΓΡΑΨΤΕ ΤΑ ΑΝ ΔΕ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝΕ. Αυτό λέω. Είναι τόσο απλό.

Γιατί να πάψουμε να κριτικάρουμε τους παλιούς; Όσο ανεβαίνουν από τους παλιούς ποιήματα του επιπέδου που βλέπουμε, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα.

Αν μου πει κάποιος "Ανεβάζω το ποίημά μου γιατί απλά θέλω να το δω δημοσιευμένο κάπου. Παρακαλώ δε θέλω κριτικές και σχόλια" μπορώ εγώ να του πω τίποτα;;;; Πού είναι το κακό σε αυτό;;;;;;; Γιατί να τρέχουμε, δεν το κατάλαβα. Τι να σβήνουμε;; Αν πρώτα του γίνουν κριτικές και μετά βγει και πει "Δε με νοιάζει που με κρίνετε αρνητικά, εγώ σας γράφω στα τέτοια μου γιατί πιστεύω ότι είμαι φοβερός ποιητής", τότε ναι. Θα φάει χώσιμο.

Και αν κάποιος που του αφιέρωσες τον χρόνο σου σού την πει, αυτός χάνει όχι εσύ.

πρωτη παρατηρηση...τα κεφαλαια να τα αφησεις διοτι ξερεις τι συμβολιζουν....γραφεις σε ανθρωπο που εχει την οραση του και επισης μπορει να καταλαβει καποια πραγματα με την πρωτη αναγνωση. Δεν εχει αγνωστες λεξεις στο κειμενο εαν ειχε θα φροντιζα να ανοιξω το λεξικό και μετά να απαντησω...(κατι ψιλές γνωσεις τις εχουμε.... ::))

παρατηρηση δευτερη....κατα προαιρεση οπως εγραψες ειναι ενας μαλακός τροπος να πιασεις στο φιλοτιμο καποιον να κανει κατι , ακομη κι αν δε το θελει , πασπαλισμενος με τετοιες λεξεις (Θα ήθελα να ζητήσω από όλα τα μέλη που ασχολούνται με τους "Δικούς μας στίχους" να βοηθήσουν σε κάτι που προσπαθώ να κάνω τον τελευταίο καιρό.) οπως γράφεις, ωστε να του το επιβαλλει...

παρατηρηση τριτη και να ηθελα να σχολιασω η αμοιρη καποιο ποιημα δε προλαβαινω....βρειτε τροπο να ανεβαινει ενα την ημερα ανα χρηστη....ετσι ωστε και να μη χανομαστε αλλά επιπλεον να προλαβαινουμε να ανεβασουμε ποιημα κι εμεις που στελνουμε 2 το εξαμηνο  :P και να προλαβει να το διαβασει καποιος
Συγκεκριμενα σημερα τα πρωι ανεβηκαν 7 συνεχομενα ποιηματα του χρηστη (δε θυμαμαι θα το προσθεσω μετα το ονομα--qrusticks --λεγεται)
αν δυο τρεις κανουν το ίδιο όλα οσα ανεβηκαν λιγες ωρες πριν , θα φυγουν στη πισω σελιδα και δε θα προλαβει να τα διαβασει ο απογευματινός π.χ. ετσι του χρηστη-αποστολέα που εφυγε πισω το ποιηματακι και που δε προλαβαν να το δουν τα μελη εχει 0 απαντησεις.....φταιω εγω που δε θα απαντησω ε?  ::) για πές φταιω? προλαβα να το δω για να απαντησω?
ετσι , θα πρεπει να ψαχνω να δώ ποιος εχει 0 απαντησεις να μπω να τον διαβασω να τον κανω να αισθανθει καλά για να ξαναστειλει με αποτελεσμα να καθομαι να διαβαζω και ποιηματα που δε μου αρεσουν αλλά επειδη ειχαν 0 απαντησεις να τα σχολιασω για να βελτιωθει...
και να αγνοω άλλα που εχουν απαντησεις και που πιθανον να τα σχολιαζα .... :-\ (ε...ειπαμε να κοβουμε βολτες στο φορουμ αλλά ο χρονος ειναι συγκεκριμενος  ;D)

αυτάάάά....  ;) και φιλακια και στα δυό τα μαγουλακια  ;D



Εντάξει ρε παιδιά μη βαράτε..... Καινούργιος είμαι! Δεν ήξερα πως λειτουργεί η σελίδα. Είχα την εντύπωση πως ότι ανεβάζουμε αρχειοθετείται αλφαβητικά. Λάθος! Συγνώμη! Δεν το εκανα επίτηδες! Αν με δειτε στο δρόμο πετάξτε μου ένα αυγό.Δεν θα ξαναστείλω! ΟΚ? Μόνο μη βαράτε! Μισώ τις παρεξηγησεις!

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #34 στις: 23/11/05, 12:31 »
Εντάξει ρε παιδιά μη βαράτε..... Καινούργιος είμαι! Δεν ήξερα πως λειτουργεί η σελίδα. Είχα την εντύπωση πως ότι ανεβάζουμε αρχειοθετείται αλφαβητικά. Λάθος! Συγνώμη! Δεν το εκανα επίτηδες! Αν με δειτε στο δρόμο πετάξτε μου ένα αυγό.Δεν θα ξαναστείλω! ΟΚ? Μόνο μη βαράτε! Μισώ τις παρεξηγησεις!

Κανεις δε βαραει κανενα...δεν απαγορευεται να στελνεις ποιηματα να το κανεις και να το ξανακανεις....ετυχε εχθες να ησουν εσυ ο πιο προσφατος που το εκανε γι αυτο και αναφερθηκα σε σενα...
λυση ψαχνουμε να βρουμε δε προσπαθω να αποτρεψω ανθρωπους απο το να ανεβασουν ποιηματα τους...
Να ξαναστειλεις οτι θές μονο με ρεγουλα για να μπορεί να δοθει και η αναλογη προσοχή... ;)
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
0 Απαντήσεις
2434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/05, 17:17
από nifitsasss
0 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/05, 17:07
από pimami
41 Απαντήσεις
15902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/07, 19:45
από geni
2 Απαντήσεις
2817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 17:49
από Fteo